van Datiöervelbe Wij lezen De Bourgeoisie is overal dezelfde. Aalst. Aan de Turners(ressen). Aan wie de schuld I Plaatsgebrek kerij. evenals een aantal kruide nierswinkels, kleeder-, schoen-, leder-, meubelmagazijnen, enz. Hunne spinnerijen, weverijen, ijzergieterijmeubelmakerij, kou- senfabrieken, visscherij, koffiebran derij, suikerijfabriek, brouwerij, drukkerij, enz zijn zoovele fabrie ken, die door werklieden tot stand zijn gebracht, door hen uitgebaat en bestuurd worden, en flink de concurrentie doorstaan tegen die overgroote nijveraars en fabrikan- ten. Daar reeds zijn zij bezig zich een leger mannen te vormen, die zich bekwamen, om op tijd en stond de heeren kapitalisten te kunnen vervangen Plaats belet ons in dit Hoekje te spreken over de menigvuldige voor deden die de werklieden in die fa brieken gebezigd, reeds ztlf genie ten. Het hierhooger aangehaalde vol staat reeds om onze lezers aan te toonen.dat ze geene onverschillig heid tegenover de coöperatie m - gen betoonen neer, integendeel, ze moeten eerst en vooral begrij pen, dat ze zelf eenflinken goeden cooperateur moeten zijn en het noodige moeten doen, om hunne vrienden en kennissen ook den weg naar de Samenwerking te lee- ren. Het is dus deze maand, dat al de goede partijgenootcn, die iets of wat gevoelen voor de Socialisten zich m leten inspannen, om nieuwe samenwerkers te vormen. Dat al onze parti|genooten be ginnen met zich al te vragen, of ze op coöperatief gebied zelf hun plicht doen dat zo spreken met hunne vrouw, eerst en vooral om te weten, om zich te overtuigen of er in het eigene huishouden niets is te doen. ■Ontvangen ze het bezoek van onze huisbezoekers, dat zij, zc een goed onthaal bezorgen. Hierom de vrouw er eerst voor gewonnen en dan is de zaak geklonken. Als iedere partijgenoot zijn plicht begrijpt, dan bakken we minstens het dubbele brood van nu, en verhoogen we voorzeker ons zakencijfer vijfmaal. We KUNNEN den weg op van Gent als we WILLEN, maar daar toe moeten onze partijgenooten liefde gevoelen voor hunne eigene inrichtingen. Wij verwachten veel van deze propaganda maand. Dit hangt al van onze vrienden die ons tot hier toe niet genegen zijn geweest. Nu het spreekwoord zegt beter laat dan nooit. Friederik. BELANGRIJKE VRAGEN aan den Eersten Minister. 1. Tengevolge hot in gebreke blij ven van°ongeveer 10 t.k. van de ko- lenleveringen. opgelegd aan Duitscn- land, hebben de Belgische en Fran- sche regeeringen de Roer bezet en êreen zending ingesteld, belast mot het toezicht. Welke waren tot heden de uitsla gen die dit toezicht opleverde 2 Voor de maand December 192Z beliepen de KOSTELOOZE kolenle- veringen, gedaan door Duitschland op rekening der schadeloosstelling. 1.515.000 ton. Hoeveel werden er naar Frankrijk en België verzonden A) in den loop van Januari B) in den loop van Se eerste helft van Februari 1 Aan hoeveel werden zij geleverd En volgens welke wfizevan betaling? ■Is het juist, dat de tot heden ver zonden hoeveelheden met meer zun dan 1.026 spoorwagens, hetzij 15.000 t0Q Welke was de medeworking van de Italiaansche regeering in de verrichtingen, waarvan zij het prin ciep aanvaardde 4 De Fransche regeering diende een wetsontwerp in, waarbij buiten gewone kredieten verleend worden, die veroorzaakt worden door de be zetting van de Roer en in hol gohe. 1 11» mülioen frank beloopen. We ke tijn de uitgaven die tot heden toe ten laste vallen van België 5 Volgens de verklaringen van den heer J'oincaré, voor de Kommis sie van huitenlandsche Zaken Fran krijk (TEMPS, 21 2-23) wordt de met hei toezicht belaste zending ini de Roer, verzekerd door 60 lngenwurs. Is de Bolgische regeering van oor- deel dat dit toezicht, beschermd door meer dan twee legerkorpsen, van aard is opbrengende ekonomische gevolgen te hebben 6. Welke zijn de gevolgen van de bijna volledige onderbrekingen van den kolentoever, met het oog op de bevoorrading in brandstoffen van de Belgische nyverheid 7. Heeft de regeeriug besloten maatregelen te nemen met het oog op het dalen van den frai k en het stijgen van de prijzen, die het on middellijk gevolg waren van de. be zetting van de Roer Indien zulks gebeurde, welke zijn de maatrege len 8. De Kommissie voor Herstel, na do militaire bezetting van de Roer, vaststelleudo dat Duitschland volle dig in gebreko bleef, werden er nieuwe dwangmaatregelen inge voerd (verbod kolen en andere wa ren naar onbezet Duitschland testu ren). Welk is het doel van deze maat regelen Gaat het er alleen om een ekono mische drukking, mot doel Duitsch land to verplichten het herstel te be talen Gaat het er integendeel om oen politieke operatie, die voor doel heeft de bezetting van het bekken van de Roer gedurende onbepaalden tyd te verlengen 9. In lion de Belgische en Fransche regeeringen het eens zijn om slechts ekonomische doeleinden na to stre ven, zijn zij het dan ook eens over de vragen die zij geneigd zijn te doen aan Duitschland en over de panden te waarborgen, die zij zou den eischen in gevaTon lerhandelin- gen geopend zouden worden 10. Indien Duitschland deze voor- waardon aanvaardde en panden en waarborgen gaf, zou dan de bezet ting van de Roer ophouden 11. Is de regeering van oordeel dut het vraagstuk van het herstel opge lost kan worden, zonder een ak ko^rd onder al de verbondenen n zonder dat do betaalkracht van Duitschland door middel van een scheidsgerecht vastgesteld worpt Onze Vakbonden tellen 700,000 aangeslotenen. ZIJN ZIJ ALLEN SAMEN WERKERS? Beeldt de arbeider zich wel in dat zijn hedendaagschen toestand als mensch en burger te danken is aan het onvermoeid streven van zijn werkbroeders een halve eeuw lang Heeft hij wel een juist begrip van den moed, de opofferingen die ?yn werkbroeders zich getroosten moe ten om voor hem de plaats open te maken welke hy nu in de samenle ving bekleedt Vrooger was de ar beider niets, morgen is bij alles? Bij het ontstaan der Belgische ar beidersbeweging heeft de samen werking een bolangrijke rol ge speeld. Het is aan haar toodoen te wijten dat de arbeiders de handen hebben kunnen ineensluiten, en zich van hunne plichten en hunne rech ten bewust gemaakt hebben. De sa menwerking heeft de arbeiders naar de vakbonden doen overgaan en al- zoo den weg van het socialisme op geleid, met smakelijk brood aan goedkooperen prijs in den handel te brengen. De arbeiders zijn de samenwer king veel verschuldigd Om die re den alleen zouden zij zonder ééne enkel- uitiondering, haar met al hunne krachten moeten bystaan. Zij zouden uit goed begrepen be lang hunne huishoudsters de coöpe ratieve winkels doen bezoeken om er «alles te koopen wat zij noodig hob- hen. Lijkt het niet onzinnig dat het zoo duurgewonnen loon van den echtgenoot, na een heftigen strijd geleverd te hebben, verbruikt wordo in de kapitalistische instellingen, in groothuizen en bazars, by onze vij anden de handelaars, in stede van aan ons socialistische instellingen ten goede te komen, onze bakkeryen en onze winkels die door en voor de arbeiders gesticht zyn. Is het oenigszins toegelaten dat do vruchten van onzen zwaren arbeid dienen zouden om onze vijanden te verrijken Neen, nogmaals neen. Onze 700,00# vakbondsmannen moeten een leger vormen met onze samenwerkers. Do vakbond is noodig. De samenwerking is nuttig. Laat. ons allen de samenwerkende maatschappijen bijtreden. in het katholiek blad «Da Volksstem van Aalst, het volgend typisch ar tikeltje De ministerraad heeft besloten de autos der ministers te verkoopen, en dat in een geest van bezuiniging. Maar ondertusschen en niettegen staande de aanbevelingen der spe ciale commissie, stijgt het getal ambtenaren maar gedurig. Enkele voorbeelden Men denkt dat de garde-civiek dood is als een pier? Er is niets van. Of ten minste als er geen bur geinvochten meer zijn,het beheer der burgerwacht bestaat nog altijd ih den schoot van het ministerie van binnenlandsche zaken, en heeft zelfs niets van belangrijkheid verloren. Integendeel, er zijn twee ambtena ren meer dan in 1914. Daarenboven zijn twee nieuwe besturen geboren uit den dienst die vroeger in be voegdheid was van het algemeen sekretariaat. Hieruit volgt dat een der diensten die in lgl4, Idarnbte naren en 16 bedienden teldeop dit oogenblik 23 ambtenaren en 22 be dienden teltzij in alles 15 perso nenen jaarwedden meer Een ander dient telt 6 ambtenaren in plaats van 3een derde dienst telt 17 ambtenaren en 6 of 7 bedienden in plaats van 4. In andere departementen geldt hetzelfde. De dienst der Kinderbe scherming. gesticht in IgI3 telde in Juli IgI4 18 agenten. Heden telt men er 35, WIE!! WIE!! BEGINT DË GROOTE KUISCH ONS ANTWOORD. Vroeger was het de schuld van de socialistische ministers, die veel automobielen en bedienden aanstel den. Het hedendaags kleriko liberaal ministerie van besparingen, heeft volgens hierhovenstaande nog meer bedienden aangesteld. Wie de groote kuisch moet begin nen vraagt De Volksstem Hewel, ik denk dat het uwe eigene katholieke vrienden zijn, die den kuisch moeten beginnen. Maar noen, onzen stadsgenoot M. Moyersoen, zal geene bedienden afstellen, maar hij zal het Ouder domspensioen en het Crisisfonds af schaffen, om besparingen te doen, en minister Theunis, om deze massa fonctionnarissen te betalen, legt lasten op waren van eerste verbruik der arbeidende klass\ AAN WIE IS DAN DE SCHULD VOLKSSTEM - AAN HET KLERIKO LIBERAAL MINISTERIE, ALS U HET NIET WEET. In don oorlog, waren we erg valsch op commandant, lieutenant en officieren, want het waren zij die aan de simpele soldaten comman deerden van te moorden en te bran den. Het waren zij, die alles deden opeischer, al wat schoon en goed was om naar hunne vomplaatste verzenden. Zij, de hoeren moffen, mankten hun het loven in ons Belgonland zoo aangenaam mogelijk, de beste wij nen waren de hunne, aan hen ont brak niets, ze namen alles zonder or zelfs iets voor tebetalon. Heel anders was het gesteld met de simpele soldaten, die kregen hun rantsoen en daarmede uit. Dit wareu toch ook maar arme drommels, ar beidors die voor niets goed wareu, dan om kanonneuvleesch van te ma ken. En toen dachton we, alleen de Duitschers zijn voor dit alles in staat, ons leger zou zulke gemeene bo-ffenstreken niet uithaleu. Onze geallieerde officieren zouden de bevolking van (en bez tland niet lastig vallen voor al die opeischin- gen welke de moffen hier deden. Doch we zien dat de Fransehen al niet veel min doen. De Amerikanen, Engelschen en Belgen hebben het nog slechter ge daan. Ziellier wat er opgeöischt is sedert de bezetting van Duitschland door de Fransche overheid, en zet het niet good in den bol, dat dit alles met de eenten der schadevergoeding wordt; 1400 salongurnituren, 260o slaap kamers, 5000 eetplaatsen, 10,200dub- bele slaapkamers, 4000 keukens, 2900 clubzetels. 3800 kinderbeddens, 3900 kleerkassen, 3l.000commodekasten, 3000 roceing chairs, 14,noo lampen, 500 stellen toilet benoodigheden, 9300 spiegels, 4100 handspierels, -150,000 bed lakens, 680,000 meters kleorstof, 37,000 kilos pluimen, 800 vrouwlessenaars, 200 (bidets), 180000 tapijten, 175,000 servietten 6900 le pels en vorken, 89,000 koffie toestel len, 4300 theeserviezen, 25,000 porce- leine schotels.7200 witte wijnglazen, 15,000 porto glazen, 45,000 champag ne glazen, 58.000 likeurglazen, 26,000 bierglazen, 9000 waterhaffon, enz., enz. Van dit alles genieten onze solda ten. ook proletariërs kinderen niet. Het zijn alleen de fllsapapa.de bourgois. het volk der coffreforts die er van geuit t-n. Waarom eischen ze bidets op, het is toch voor hun zelf niet, ik g doof wel. dat het voor hunne vrouwen is. En zegt ons dat niot, als wij do opeisching van al die glazen 1-^zen dat dit een nest is met eene crimi - nale bende dronkaards. Welnu is dat geen geld verspil len, is dat geen schande, t« rwijl er duizende en duizende menschon hon ger lijden, de noodige kleeron niet m< er hebben, «m zich behoorlijk te kleeden. Die bezetting geeft ni' ts aan ons land. en uit misplaatste hoogmoed zullen ze zich niet terug trokken uit den Roer. Die bezetting laat hun toe een lui nietsdoeners leven te leidon, op het zweet derduitsche arbeiders en ook op het onze. En daarom toep ik utoe, proleta riers all^r landen vereenigd U, om dat het kapitaal tegen de macht van denarbeid zoo ten kop ten pletter loopen, zoodoende de oorlogen te verban non. Leontine NICHELS. IMMER VOORUIT! Door de aanhoudende zorgen van ons Plaatselijk Komiteit voor Ar beidersopvoeding hebben we het geluk, onze trouwe lezers en leze ressen do aankomst van 2GO nieuwe boekeu voor onze bibliotheek mede te deelen Het deed ons pijn, inderdaad, door één lezer soms tien boeken te hoo- ren vragen,., die allen reeds uitge leend waren. Alhoewel aedert den wapenstilstand met een drie hon* dord tal werken reeds verrijkt, kon den we onmogelijk onze. steeds in ledental stijgende, lezers en lezeres sen naar belmoren dienen er heerschte een toes and, die zoo ont zenuwd als pijnlijk was ên voor leden, ön voor bibliotbekar'.s öo voor het P, K. v, A. O., alhoewel we, wat evenzeer betreurenswaardig is, eena mindere genegenheid moosten be- statigen voor onze prachtige poli tieke, ekonomische, wetenschappe lijke vak en opvoedingswerken, zoo talrijk in onze boekerij De nieuwe reeks, welke over enkele dagen toekwam, bevateen klein aantal fransche werkjes, ver der onder do vlaamsche geschiedenis, dicht en tooneelwerken, romans, novellen en kinderlektuur, daaren boven enkele boeken, sprekende over onderwerpen, waarvan we nog geene afdeeling hadden, als schil der- en beeldhouwkunst, zelfs, voor wat muziek aangaat, eene studie over den beroemden Beethoven Eene eenvoudige samenvatting van al die behandelde onderwerpen, zal de meesten onder u niet zondtr een innig vreuedegevoel naar de volgende regeltjes van dit artikel tje doen verlangen Ze zyn het hoofddoel, waarom we dit alles hier neêrsehreven Zeker, m'n boste Partijgenooten, smaakt het zoo lekker, dat we voor uw eigen welzijn, voor uw eigen waar-menschclijk zielegenot, die heldere bronnen aanbrengen, waar in de toekomende monschheid, ja, de toekomende maatschappij verbor gen ligt.,. Weet ge wol, Vriendinnen en Vrienden, dat die uitslag nog zóó bitter klein - de vrucht is van rus- teloozen en kommervollen arbeid Wilt ge wel de waarheden gelooven. dat die 250 werkjes verre boven de tweeduizend frank waarde hebben en dat wo ernstig moeten verzame len, vóó* dat alles zal betaald zyn de kosten van onze voordrachten en lossen nog daar gelaten dat die boekdeeltjes, volgens hunnen in houd onder de vorschillende takken verdeeld, voor ieder van hen er maar <»en heel klein doeltje beschik baar stellen dat deze aankoop maar eene voorzichtige aanraking is aan den overgrooten rijkdom op dat gebied en... dat wo noghonderde boeken moeten in onze bibliotheek brengen, vóór we volledig aan de behoeften der lezers en lezeressen kunnen voldoen on nog meer om onze bibliotheek in orde te brengen zooals 't moet dat het grootste deel der boeken moet ingebonden worden, zonder daarbij nog over het inrichten van 'n wei-verlichte en verluchte, een mooi- ea smaak vol- versierde en modern ingerichte lees zaal met nuttige meubelen te spre ken... Wy, m'n beste Vriendinnen en Vrienden, hebben geene ryke fabri kanten noch flnantiers in ons mid den, die, zooals in andere paftyën, de melkkoe er van zyn Al wat we koopen en inrichten is maar allóén de pijnlyke verzameling van enkele, door lastigen arbeid, gewonnen pen ningen, waarvan we ons voor het algemeen welzijn, voor onze eigene opheffing moeten en willen bcroo- ven daarom moet ons dat alles aan 't harte liggen en moeten woer zoo'n teêre zorg voor dragen... 't Is zoo'n edel, zoo'n prachtig werk, kaïneraden, eene socialisti sche boekerij met eigen krachten te doen oprijzen als oen onmetelijk ge bouw, waarin we de krachten gaan putton om onzo knellende boeiën te breken... Zegt, m'n Zusters en m'n Broèrs, laat ine met deze woorden diep in uw werkersharte dringen iaat me U door eene opwellende geestdrift, door oen eeuwig verlangen voor in nige broedermin onder ons, arbeids slaven. naar onze hongerende boe kerij leiden... opdat ge er vry willig en gulhartig, als 'n moeder voor haar dierbaar kind één enkelen pen ning maar in onze kas zoudt storten, om het ons gezamentlyk kindje, onzegezamentlijke boekerij, de noo dige spijzen te geven voor hare ge zonde ontwikkeling. Kan ik dat, kameraden, 't Is m'n eenige hoop P. S. lederen Zondag morgend, van 9 u. tot 11 u. en den Woensdag avond, van 6 1/2 uur tot 7 1/2 uur, zullen we, in ons Volkshuis, zaal 6, met innigen dank uwen milden steun ontvangon. 'n Lid van iiet P. K. v. A. O. PARTIJLEVEN. Verleden Zondag hadden wij een vergadering belegd iu de wijkclub Josso Nichels en een in de wijk- cluk Vader Steurebaut en of ze prachtig gelukt waren, hoeft niet gezegd te worden. Het was dan ook niette verwonde ren, en tot ons volle voldoening de diseusins die plaats hebben, waaruit praktisch werk is besloten, de beurt was eerst over de propaganda voor de Coöperatief in cfe maand Maart, waar de loden met volle voldoening instemden hunne medewerking te verleenen. Daarna over de feestelijkheden van 1* Mei, en het organiieeren van een prashtigo stoet, gewijd aan den Arbeid Het is dus met rellen ijver en geestdrift, dat de wlikclubs hun on verpoosd propagandawerk hebben aangezet tot het wellukken der pro paganda voor de Coöperatief, en voor den Hoogdag van den Arbeid Heden Zondag, om 4 uren namid dag, is het de beurt aan de wijkclub «-Vader Wautersgevestigd bij Gustaaf Petit, om eene vergadering te houden, om ook op hare beurt het propagandawerk aan te vatten. Otn 5 uren namiddag vergadert de wijkclub Jean Jaurés gevestigd bij Albert Van Pamel. Al de leden der beide wijkclubs, moeten het als hun plicht aanzien aanwezig t« zijn op de vergadering, ten einde de hesluiten die er zullen genomen worden, helpen te verwe zenlijken. Voor de Federatie der Wykclubs, Alfons BERGHMAN. Stilaan naderen wij de zomer, er valt op tyd aau te denken om ons strijdvaardig te maken, om de broe derbanden nauwer te sluiten, tus- schen onze jeugdgroepon De vijandelijke partijen van gelijk welke kleur of geur, staren met be droefde oogen naar onzen zoo raach- tigon jeugdgroep Zy voelen zich nimmer op hun schik, by het over denken dat het socialisme zijne hoop houwt op de toekomstige jeugd, die onvermijdelijk tot het socialisme be hoort Zij (de jeugd) voelen in hun zoo jeugdig hart de zekerheid der ver lossing van de werkende klasse, dank aan den strijd der werklieden tot de welke zij behooren en juist hierdoor zijn zij vast besloten hot strijd jaar in te zetten met verdub belde kracht, met meer ijver en vlug heid Het signaal is gegeven door onzo vrienden der gemeente St- Amandsberg Borcidon wij ons voor tot don aan val, rukken wy op tot do verdedi gingder Roode vlag die zogeviorend geheschen wordt in de door en door klerikale gemeente, waar ook ein delijk het socialistisch zaad zich ontkiemt, om zoodoende tot een rots vaste stam op te groeiën tot welzijn van het algemeen. Toonen wy op die wijze aan onze werkbroeders van Si Amandsberg wanneer het geldt de roode vlag te verdedigen, en zege vierend door de straten te doen wapperen, dat wij beantwoorden met het krachtig woord ja Het is dus vast besloten dat onzen turngroep Jeugd Bloeit op Zou- dag den 22 April naar St-Amandsberg Gent gaat om deel te nemen aan de feestelijkheden die er plaats grijpen, alsook zijn zij vast besloten de naam van hun groep hoog te houden, met deel te nemen aan den prijskamp van oefeningen en pyramieden, en zyn vast besloten zegevierend uit den slag te komen. Ten dien einde hebben alle tur ners (rassen) voor plicht van heden af regelmatig de repetitiën op te passen die zijn als volgt Do Maandag en Donderdag van 5 1/2 ure tot 6 i]2 ure, voor de pupil len meisjes. Maandag en Donderdag van 7 uren tot 8 uren, voor Damon. Woensdag en Vrijdag, van 5 1/2 u. tot 6 1/2 ure, voor pupillen jongens, en van 7 uren tot 9 uren, voor adul- ten jongens. Dus allen op post Het Bestuur JEUGD BLOEIT. bolot ons de werkersbelangen Tan Aalst mede te deelen. Die verschjj- nen thans in 't blad Vooruit

Recht en Vrijheid | 1923 | | pagina 2