Eerste en Plechtige Communie J. Delafortrie Groot BAL NINOVE. Uit Sottegem Bezie de nieuwe uitstallingen Alge&eeaa Vergadering UIT MEIRE. Geeraardsbergen. Uit Schendelbeke. Opgeëischten, Werklieden en Burgers TE KO OP Uit Nieuwerkerken. Groote keus zwarte en blauwe stoffen voor jongens. Prachtige sorteering Zijdon, Charmeux, Eolienne, Chinsesche Crépe Marokaansche Crêpe, in allo kleuren. LAATSTE MODESTOFFEN Marokaansche Crêpe in de stoffe, Popelien, Gabardien, enz. enz. EENIG Marokaansche Crêpe, in alle mooeitinten, te beginnen van 15 fr. de meter. Bijzondere keus zwarte zijden voor mantels en kleeren. Prijzen voor den opslag. Alle Zondagen groote Tentoonstelling der Nieuwigheden. 11, MOLENSTRAAT, AALST. S»m. Maatschappij Hand in Hand Heden Zondag 4 Maart 1923 in de RUIME FEESTZAAL van HAND IN HAND Molendries, de leden der maatschappij aangebo den, ter gelegenheid der INHULDI GING van den Nieuwon geoi- reerden Dansvloer. NIEUW NIEUW GROOT JAZZ-BAND ORKEST met den beroemden Jazz Band, Nicolo Burner. Begin om 5 ure- Kleerkamers- recht 0,09 fr. per persoon. Kinderen onder de 16 jaar niet voorzien van kaarten en niet verge zeld van hunne ouders, worden streng geweigerd Bond der Opgeëischten. GROOTE Heden Zondag 4 Maart 1923, om 9 1/2 ure 's morgens, OP STADSSCHOUWBURG. Spreker Van den Eede, van Ronso. Allen naar de Vergadering. Gewerkt voor de Betooging op 8 April. VOOR HET BESTUUR J. Steenhout manifest uitgeven, vol leugens en verdachtmakingen, daaraan zijn wij gewoon, maar laat dan terzolvertijd aan onze inwoners weten, wie er de schuld van is, dat onze arme afge sloofde ouderlingen hunne 60 fr. meer pensioen in 1922 niet hebben kunnen genieten, die. hun o p aan vraag door ons socialisten, in den gemeenteraad van Juli 1921 met al gemeene stemmen is beslist gewor den Dat zal toch onze schuld niet zgn. Een Topkksman. Fr, Perdaens, den gewezen groe nen schepen, die vroeger bg iedere maaltijd een domper naar binnen lapte, en van als hij schepen is ge worden, een dikken vriend is van den katholieken burgemeester,waar door hij door de werkersbevolking en ook van vele andere menschen van de parochie bestempeld wordt met den naam van mijnheer den burgemeester zijn hondje, geeft nog maals een artikel ten beste in De Werkman en schrijft dat het leu gens zijn die in R. en V. geschreven worden. Fransken mijn manneken, hebt ge de aansluiting bij het werkloozen- fonds der gemeente bekampt Hebt ge bekampt dat de oudjes voor 1922 de 60 fr. meer pensioen ontvingen Allons, groenen schepen, doet eens uw best om op die 2 simpele vraag- skens te antwoorden. door een goede vriend van Strypen 5,00. Omdat Adolf kwaadperte des zondags om 7 uren, ten pleziere van iedereen, in zgn onderbroek en op zijne bloote voeten om water gaat 0,50. Gezongen door Jean Bapt. Van Daele en rondgehaald door Oscar Maes 4,40. Gezongen door Remy Kodde en rondgehaald door Leon uit 't schipken 2,2C. Totaal 19,90. Voor de Turners. Geschonken door een goede vriend van onze roode turners 4,20. Lied gezongen door Alfons Pieters en rondgehaald door Oscar Pieters bij Alfons De Potter 2,00. Totaal 6,90. Over't Weldadigheidsbureel Hot katholiek weekblad «Geeraard» heeft zich de moeite getroost, een klein antwoord te geven, op ens arti kel verschenen in Recht en Vrij heid van 17 Februari laatstleden, daarin hebben wg moeten bestatigen dat schrijver van dit artikel, eenen bril met houten glazen heeft opgezet om (tussehon) de rogels van ons arti kel te lezen, en beeft te dier gele genheid zijne lezers iets opgesolferd om hen van hoogmoed tot in de op perste sferen van den hemel te bren gen. doch, wij vergeven het van harte de schrijver, in de hoop toch eens een degelijk antwoord te zien verschijnen op ons artikel. Wij willen hun artikel toch niet onbeantwoord laten, en bij eene zin snede een oogenblik stil staan, eene zinsnede zegt letterlijk volgende 't zal nu nog meer noodig zijn want, wie eenig begrip heeft, wat al on dervinding, wat beleid en klaar door zicht er noodig is, om de leiding dier besturen te nemen, zal met spijt be statigen dat ons Weldadigheidsbu reel, dat zijn welstand en zijne wer king aan de katholieken en de katholieke vrijgevigheid van zaliger M. Verhaeghen te danken heeft geone zonnige dagen in 't verschiet heeft, en spreekt verder over zijne vorige Voorzitters, de groote onder vindingen van den Heer Lafebure, het verstandig bestuur van Heer ad- vokaat Brocoorens en het wijs beleid van den Heer Lerrangée. Hewel daarover gesproken, vol gens de schrijver bestond de groote ondervinding van den Heer Lefebure misschien hierin, alsdat hg het onder zijn beheer het zoo broodnoodig vond van het Weldadigheidsbureel in een kleermagazijn te veranderen de burgerij moest dan nog niet ge holpen zijn, hé Manheer Cyriel en te dien tgde wierd het ellegoed nog per olie gemeten, begrijpt ge lezers Over den Heer Brocoorens gespro ken, zullen wij liever zwijgen, maar om do opleiding van Gezel Bauwens te volmaken, zouden wij hem toch niet aanraden die bg den Advo- kaat Brooooreaa te gaan zoe ken, want naar wij goed weten, heeft het verstandig bestuur van den ad- vokaat hem bij de katholieke poll- kiezing bil de verledeno gemeente- kiezing geen groot succès bijge bracht, en het wgs beleid van den Hoer Lerrangée heeft misschien daarin bestaan, van eene kindor- kribbe tot stand te brengen met een persoeneel van vijf kloosterzusters voor een twintigtal kinderen die er te verplegen zijn. Jammer toch dat die sakkersehe socialisten zich niet hebben willen verbinden, om een kontrakt van dertig jaren te sluiten met moeder-overste van Aalst. Ge zel Bauwens heeft het persooneel reeds moeten verminderen, ge weet dat ze hem vandaag of morgen zul len uitschelden voor vrijmetselaar. Nu dat Gezel Bauwens nog geene op- leidinggenoeg gehad heeft om Voor zitter te zijn van 't Weldadigheids bureel, zal hij het de sehrijver in een volgend artikel laten vernemen. Maar a propos, is het misschien door de domheid en het gebrek aan opleiding van den Werkman, dat de Christens Werklieden onzer stad nog geene vertegenwoordiging hebben verkregen in het Weldadig- heidsbestuur, of agn zemissehien te vreden met de vertegenwoordiging van den Heer Van Bossuvt en De Meor. Hewel merci, van zulke verte genwoordiging, wij behouden het ons voor om eene toekomende maal. de werking van die Hcoren, gedu rende hunne loopbaan in liet Wel dadigheidsbureel in het ware dag- lieht'te stellen, en dan zal men kunnen oordeelen. Vaneen van Dietwee. WONINGNOOD. Tot hiertoe hebben wij nog niet vernomen dat er gedurendede zomer van 1923 door de Maatschappij wo ningen zouden gebouwd worden. De gronden welko de stedelijke maat schappij dacht aan te koopen, wer den door het Nationaal bestuur niet aanvaard, dus moest er gezien wor den om andere gronden te bekomen. Het hospitaal-bestuur heeft voor gesteld de grond gelegen in de Pachterstraat aan de maatschappij te verkoopen, de gemeenteraad heeft zulks goedgekeurd, maar de Bestendige afgevaardiging der Pro vince heeft haar oordeel nog niet laten kennen, deze heeren lgdon niet door den woningnood. De stad heeft nu ook de toelating gevraagd om een groote strook grond aan te koopen, in de Buize- montstraat, en waardoor de nieuwe laan moet getrokken worden, als de hoogere overheid zulks aan de stad toelaat zal er deze zomer misschien nog kunnen gebouwd worden. Wg willen hier niet terugkomen op wat wij reeds zogden over de ellendige woningstoestanden teweeg gebracht door hot groot tekort aan woningen, maar wg denken toch dat noch het stadsbestuur, noch de maatschappij het daarbij zullen laten, en zij zullen zoeken tot als er middel gevonden wordt om te bouwen. Wij weten wel, dat er veel moei lijkheden oprijzen, maar die moeten overwonnen worden maar wij be grijpen toch niet heel goed, waarbij het komt, dat er in andere plaatsen goedkoope woningen worden ge bouwd in groot getal, in Ninove b. v. waar de maatschappij gesticht werd dat na er hier reeds eene bestond is men reeds aan het bouwen. Onze werklieden vragen zich af, aan wie de schuld zijn zou Kan er geen oproep gedaan wor den tot al de eigenaars van grond die zou kunnen gebruikt worden als bouwgrond, om deze aan de maat schappij te verkoopen. Als er wal zou gezocht worden en goede wil zou zijn van wege de eige naars moet er toch wel grond ge vonden worden, het is volstrekt noo dig, er dient gehandeld. Tot wat dienen al die voorzorgen voor de openbare gezondheid, wat baten al die werken tegen de groote ziekten als tering, enz. wat betee- kent al het geschrijf over de zede lijke verheffing van ons volk, als men van dag tot dag de menschen meer en meer opstapelt in enge ongezonde woningen. Waarlijk de orde in de samenleg ving is iets prachtigs, langs do eene zijde menschen, die anderen voor hen laten werken, en verblijven in groote prachtige huizen en paleizen, voor een persoon beschikkende over verscheidene kamers, met hovingen aan hunne woonst, en langs de an dere zijde de werkers, deze die de steenen het bouwmateriaal helpen voortbrengen, en aan het bouwen medewerken, gehuisvest in de aller droevigste voorwaarden, in hunne woning onvoldoende licht, lueht. Om zulke samenleving te vernieti gen zouden alle arbeiders moeten in 't gelid staan, dit zijn de overwegin gen van een werkman, die met vrouw en kinderen verplicht te ver blijven in eene kamer, die dienen moet tot keuken, werkplaats en slaapkamer. X. S. M. Verbroedering. Huismoeders, bezoekt regelmatig uwe inrichtingen. Als uwe zoons of mans een kostuum noodig heeft, komt eerst en vooral onze keus zien. HUISHUUR. Sommige eigenaars willen aan hunne huurders dubbel huishuur d Ten betalen, van hetwelk zg op dit oogenblik betalen, dus de 100 per 100 toepassen op de huidige huis huur, zeo kennen wg een eigenaar die de huishuur van na den oorlog ver meerderd heeft met 100 per 100 wil verhoogon. Die vent zou dus de huis huur van voor den oorlog verhoo- gen met 300 per 100, en de wet laat slechts 100 per 100 toe. Dat is toch durven. De huurders die voor den oorlog bijvoorbeeld drg franken per week betaalden, moeten volgens ae wet nu niet meer dan zes franken huishuur betalen, de eigenaars hebben het recht niet een centiem meer te eischen. CINEMA, Zondag 11 en Maandag 12 Februari, buitengewone vertooningen. Prach tig programma. Prgzen als naar ge- woont». BAL. Heden Zondag 4 Maart, Maandag 5 Februari, ter gelegenheid der Groote Jaarmarkt. Turnkring Rust-Roest. Repetitiën dezor week Dinsda g Meisjos-afdeoling Woensdag, Jon- gens-afdeeling Donderdag, Meis jes-afdeelmg. Voor de Vlag der S. O. S. Gezongen bij Emiel Van Eesbeek, Het Vrij gedacht, door Anaetasie Merckaert, rondgehaald doorAlfr. Punnewaert 4,50. Sooialen-Socialis- ten door Madeleine Mathieu, rond gehaald door Père David 3,80. Door de lustige vrienden bij Weduwe De Vos. Markt 3,25. Door dezelfden bij dezelfde 3,75. Omdat den president en Sander een glas gebroken hebben 1,00. Totaal 16,30. Voorde vlag dor Bouwwerkers. Gezongen bg de Weduwe De Vos door De Lustige Vrienden, rondge haald door Remy 9,50. Muziek. Van een oude serie dansen van 't orkest 7,50. Strijdpenning. Omdat een president liever in een auto zit dan in oen vliegmachien 0,50. Omdet zijne kar geladen wat door Marie 0.50. Totaal 1,00. Benarde toestand. Het leven wordt om den dag duur der, en de loonen blijven gelijk. Onze Belgische frank heeft maar 1/4 meer van zgne waarde. Met angst vraag ik me af, welk zal de toekomst der arbeiders zijn. Terwijl de militaire lasten, die tot niets nuttig dienen en ons slechts rampen aanbrengt, de helft van ons algemeen budjet innemen, worden nieuwe taksen gestemd op waren van eerste verbruik voor de wer kende klasse. Nieuwe taksen zullen nog van noode zgn, en do werkman zal ze betalen, want de burgersklasse ont trekt zich rechtstreeks of onrecht streeks aan de betaling van lasten. Het eenige middel om ons land uit den warboel te helpen, is eene hef fing ep liet kapitaal, |reeds meerma len door onze vertegenwoordigers op het voorplan gebracht. Maar de burgers aanhooren dit niet, omdat zij het zijn die over de kapitalen be schikken. en hun vaderlandsliefde reikt zoover niet, als mea spreekt van hun coffie-fort aan te slaan om het land te redden. Zij speculeeren op het zweot van de arbeiders. Hun rol van uitbuiters getrouw, doen zg op schromelijke wijze de waren omhoog gaan, zoodat de werkman onbekwaam is in zijn dagelijks leven te voorzien. En onze katholieke minister Moyersoen laat dit toe, hjj die onzen vriend Wau- ters vervangt, wiens verbanning de kristen-demokraten, die volksred ders in hunne liederen vroegen. Zullen de arbeiders hunne belangen verdedigen, zullen zg den demokra- tischon weg opgaan, hun door de socialistische party aangewezen, die alleen in staat is om welstand en vrede in de werkersgezinnen te bren gen. Soo. Propagandaclub. Heden Zondag, om 2 1/2 ure, Al- gemeene Vergadering. De bazen zijn vriendelijk verzocht hunne strijd pen ninglij sten in te die nen. De Secretaris, V. B. R. Koopt uwe schoenen in den Rooden Botiien, bijGeorges Van Den Driessche - Pauwel. NIEUWSTRA ATN. 31 GEERAARDS- BERGEN. Werklieden Voor uwe MUTSEN wendt U in volle vertrouwen tot het huis Caa. Dries-Ceuterickx, Nieuwstraat 15, Geeraardsbergen. Groote keus derlaatste nieuwighoien, aan mi- tige prijzen. - BERICHT. - Het bestuur van den Soo. lfpois> wenbond heeft besloten, een oho- coladefeest in te richten op 2S Ma a pi 1923. De moeders leden van den bond, welke een eerste kommunniekant hebben, kosteloos aangeboden. Deze die verlangen aan het feestje deel te nemen, zgn verzocht zich te laten op schrijven, ten lokale De Redding en bg de leden, voorzien van hunne lidkaart. Voor het Bestuur, Bertha DESPRETZ. Stpijdpenning Onbekend 2,50. Turners. Gezongen door Petrus D'Hondt 9,15. Muziek. Gespeeld door Jef Praet. Gezongen door Antoonls vaa 17* R. Artillerie 9,85. Gezongen door Van Laethem Leon, rondgehaald door Evens Amodé 7,80. Gezongen door Remi Van Londorzele 3,00. Gezongen door Torken, rondgehaald door Cv- riel 3,37. Samen fr. 24,02. STRIJDPENNING. Overdracht fr. 527,91. Gezongen na het Tooneelfeest in 't lokaal Hand in Hand door gesel Mathieu en rondgehaald door Louis Coppens 6,78. Gezongen door Emiel De Schryver en Oscar Van Pamel by Victor Amant 4 75. Na het zingen van verschillende liederen door den ToonoeUring Exelsior van Gent in het lokaal «Hand in Hand» 36,64 Omdat La Prévoyancegoed be taald, geeft Buys 1,00. Gezongen het lied Cornelia lief, bii Hipp. Van Gy- segbem door Hector Luycx 4,00. Wie Koet ep mee van nu tot aan de Kiezing? E. Gits. A. Berghman 1,00. De Vylder Th. 1,00. Bekaert Jan 1,00. A. N. 2.00. L. M. 2,00. Totaal dezer week fr. 60,17. Partijgenooten Leest en verspreidt Recht en Vrijheid, het eenigste blad van het Arr. Aalst, die de belangen der werklieden verdedigt Een aohoone jonge zwarte Groenendael bij Leon Do Smedt, Geeraardsbersche- etr»atj227^Aaliit^^^^^^7 EEN GROEN MANIFEST is weer aan de bevolking uitgege ven. Het handelt over de gemeente raadszitting van 8 Februari. Het ver slag erover keuren wij precies niet af, maar den brief die den Burge meester heeft afgelezen, en waar over het manifest handelt, is groene demagogie. Neen, hij is niet schaam teloos. Maar zeg eens, groene Cies, waarom schrijft ge niet, dat gein het Schepen collegie 1100 fr. in de begrooting laat schrijven voor een katholieke ziekonbond, en door het aandringen van onzen vriend De Smet, eenige dagen nadien die som afkeurt. 1100 fr. voor den katholie ken ziekenbond op eene onrecht vaardige wijze uit de gemeentekas smijten, dat was uw doel. maar dank aan het dapper optreden van onzen vriend De Smet is uw verraad nog eens mislukt. Zoo is het niet, Cies, dat er dient gewerkt te worden. U moet nog een Eene gemeente waar vele werklie den wonen, hebben d9 socialistische gemeenteraadsleden voorgesteld, voor de gemeente zich aan te slui ten bij het Tusschen Gemeentelijk Werkloozenfonds, waardoor de werklooze arbeiders van Meire eone vergoeding kunnen bekomen van het Nationaal Krisisfonds van één fpankper Gag voor hun vrouwen I frank pap Gag voor ieder kind van min dan 14 jaar oud, of ge huwde man die 4 kinderen heeft van min dan 14 jaar, eene vergoe ding van 5 fp. per dag boven de steun dat hij van zijn \akbond ge niet. Tevens wanneer de werk- loozen de dagen steun van hunnen bond hebben uitgetrokken, zouden de werkloozen nog twee maal 15 dagen per jaar van het kri sisfonds 4 fr. per dag en den steun voor de vrouwen en Kinderen kun nen genieten. Dat schoon voorstel van de socia listische gemeenteraadsleden, om de werklooze arbeiders ter hulp te komen, is op de hevigste wijze be- kampd door den groenen schepenen Van Droogenbroeck van Meire, die natuurlijk gesteund wierd door de katholieken, en die danook die menschlievende vraag verworpen hebben. De twee groene schepenen, Per daens van Nieuwerkerken en Van Droogenbroeck van Meire, bekam pen ae werklooze werkers hunner gemeente. De werklieden zullen dat onthou den. Gewed dat de chefs ran de groenen uit Aalst, die vuile handel wijze zullen verschoonen en uitroe pen dat zij de echte werkersvrien den zijn. Stpijdpenning. Van een goede vriend voor het wellukken van ons feest0,50. Omdat er vier kameraden bijeen zgn den dag der werkstaking 0,25. Omdat Ma en Pa geweest beeft 0,25. Omdat Pa kwaad is dat hij geen soep heeft 0,25 Omdat Ma onleesbaar 0,25. Omdat Odile goed besteld is 0.25. Omdat Charles aan zijn deur staat 0,25. Om dat Virgenie een rare is 0,25. Omdat Charles tegen Edgard zegde, laat ze gerust 0,25. Voor de vooruitgang van '.ons muziek 1,00. Omdat gezel Oscar zegt dat allo jonge strijders moeten socialist zijn 1,00. Lied ge zongen door Gilbert en rondge haald door Anna 2,40. Geschonken

Recht en Vrijheid | 1923 | | pagina 3