Eerste en Plechtige Communie Groot B A Ld J. Delaforfrëe Uit Sottegem Hofstade. NINOVE. ltezie de nieuwe uilstallingen tAan de J3e volhing BERICHT G eera&rdsb ergen. Opgeëischleo, Werklieden en Burgers Werklieden OYIRBOUXAIRK. Groote keus zwarte en blauwe sloffen voor jongens. Prachtige sorteering Zijden, Charmeux, Eolienne, Chinsesche Crêp© Marokaansche Crêpe, in alle kleuren. LAATSTE MODESTOFFEN Marokaansche Crêpe in de stoffe, Popelien, Gabardion, enz. enz. EENIG i Marokaansche Crêpe, in alle raooeitinton, te beginnen van 15 fr. de meter. Bijzondere keus zwarte zijden voor mantels en kleeren. Prijzen voor den opslag. JUIe Zondagen groote Tentoonstelling der Nieuwigheden. 11, MOLENSTRAAT, AALST. onverpoosd propagandawerk voort, en heeft besloten heden Zondag eene vergadering te houden in den wyk- club Cesar De Paepe, by de Weduwe Verbrakel, Grooten Bolleweg, om 5 uren namiddag. Gezel Niehels Alfred zal tegen- woerd ig zijn. Al dé leden moeten het dus als plieht rekenen, aanwezig te zijn. Voor de Federatie der W. C Alf. BERGHMAN. Gezien do aanvallen der Daensis- ten tegenover onze Volksvertegen woordigers, in zake hunne houding bii de bespreking Nieifwe Huis- huurwet en hunne bewering dat de socialisten de 100 0/0 verhooging hebben gestemd, hebben wij hetge" noegen u uit te noodigen naar de op Zaterdag 17 Maart, om 7 ure 's avonds, in do groote zaal van het lokaal Hand ia Hand. SprekerAlberic DESWARTE, Socialistische Senator van Brussel. DAGORDE 1. Houding der Socialisten by de bespreking dezer wet. 2. Uitleg ever het uitvoeren dezer wet. Ds Daensistsn worden uit- geneedigd hunne bewerin gen te komen houden staan. Regeling der spreekbeurten zal voor de meeting genomen worden. Arbeiders Komt allen op. Wat ge moet doen tegenover uwe huisbazen, en aan wat ze recht hebben, zullen u uitge legd worden. Het Midden Comiteit. aan de leden van den Zieken- bond Victor De Geyter Deze om u te laten weten, dat DOKTOOR GRAVEZ ontslagen is van den diensten, de leden op de kosten van den bond niet meer dient. De reden zal bekend ge maakt worden op de algemeene ver gadering. Voor het Bestuur. L. SPITTAELS. BELGISCHE WERKLIEDENPARTIJ Afdeeling Wykclub Vader STEUREB AUT» ©P XQJSBASIS MAART in de ruime Feestzaal van hot lokaal HAND IN HAND Molendries. aan de leden der maatschappü aangeboden VOLLEDIG ORKEST. onder de leiding van gezel K. Amant. Begin om 5 1/8 ure 's avonds. Kleerkaaersrecht 0,99 fr. por persoon. Kinderen niet voorzien van eene kaart en niet vergezeld van hunne ouders zullen streng geweigerd worden. Strijdpsnnlsg. Donné par un ami lo nommé Pierre Duchêne, maitre Briqueticr h Vare niers (Aisne) Franse 5,00. Omdat Sause en Oscar de Schaper naar Nestle geweest he&beo voor 9 dagen en slagen gehad hebben als zy toe kwamen en Arthur is jaloersch om dat z\jn lief hem zijn zak gegeven heeft 0,50. Omdat Prosporken van Hillegem in Nestle meteen gazet op zijn gat geloopen heeft 0,50. Omdat Sause zijne pijp in de stoof gewor- heeft en Schaper en Edmond ook 0,50.0mdat Floderika haren catechis mus goed onthouden heeft 0,25. Omdat zij de menschen zou in rust laten die naar het hospitaal ge dragen werden 0,25. Een lied gezon gen door madame uit het Acht uren- huis en rondgehaald door den blau wen 7,48. Een lied gozongen door Ivo Keymeulen en rondgehaald Frede- Mangeleer bij Oscar De Smot 3,54. Omdat Stevens niet meer kaart, dat hij zijn Clovis moet boven dragen en Oscar legt er 0,25 bij, omdat Stevens Clovis een goede socialist zou wor den 0,50. Van Oscar, Mauritskon, Ivo en de zwarten voor Stevens zij nen Clovis. 1,09. Gen lied gezongen door Richard Spère van Geeraardsbergen en rond gehaalp door Oscar Pietors. 1957. Voor de Turners. Een lied gezongen door een ware gezel van Aalst en rondgehaald door onze goede gezellen Mangeleer en Vermeulen 2,00. S. M. Verbroedering. (Afdeeling De Redding Ninove. Waarde Gezellen, Wij hebban het genoegen u allen uit te noodigen tot het leggen van den eersten steen, onzer nieutve mo derne bakkerij, op heden Zondag li Maart. Deze plechtigheid zal gepaard gaan met een klein feestje. De fan faren De Voorwacht ovenals do Turnkring Boor lever Sterk ko men bijeen ten lokale De Redding om 8 1/2 uren namiddag. Wij drin gen bij al de gezellen aan, om onze groepen zoo talrijk mogelijk te ver gezellen, en hunne gehechtheid aan de Coöperatief te bewijzen. Het Partijbestuur. Vrouwenbond- Gezongen bij Finne Swis door Arthur Spereres rondgehaald door Albert Beeckman 4,05. Voor het Muziek. Gezongen door Loen Van Laethem bij Finne Swis 5,00. Strijdpenning. Gezongen door Bertha De Spretz 8,85. S. M. Verbroedering. Algemeene Vergadering, Zondag 25 Maart, om 2 ifte namiddag. Socialistische Propagandaclub. Maandag 12 Maart, dringende Bo- stuurvergadering. Regeling van het Congres te Ni nove. Verscheidene punten moeten besproken worden. De Voorzitter. Strijdpenning. Omdat Fred en René naar Mei re geweest hebben en bij de bazinnen te veel betaald hebben 0,50. Omdat Fred en René zoo vies aan het k.,., waren 0,50. Omdat Charles van de rest niet weet met bedodderd te zijn 0.50. Deze drie mogen water drinken b\j Marie 0,50. 'T VERSCHIL VAM DE DIFFERENTIE. Op dit oogenblik zijn in onze stad verschillige werken aan den gang. wij noemen o. a. de werkmanswo ningen, de feestzaal der Liberale Associatie, de bakkerij voor de S. M. De VerbroederingHet is oprecht typiek om eens na te gaan, wat er door die verschillende ondernemers aan hunne werklieden wordt be taald. Aan de werkmanswoningen, betaalt men aan manoeuvers dien- dors 1,75 fr. per uur. Metsers 2,50 fr. de besten 2,75 fr. per uur. Aan de feestzaal der Liberale Associatie betaalt men voor de dienders 1,60 fr. tot 1,70 fr. per uur. Metsors 2,50 fr. per uur. Aan do bakkerij der Coöpe ratief betaalt men voor de dienders 2,40 FR. PER UUR. Metsers 3,45 FR. PER UUR. «Dat maakt dus een verschil van 0,70 fr. per uur of 5,60 fr. per dag of 33,60 fr. per week voorde dienders. Voor de metsers maakt dit, wij nemen het middencijfer, een verschil van 0.85 fr. per uur. 6,80 fr. per dag of 40,80 f r. per week. Dat kan, dunkt ons, nog al tellen. Vanwaar komt dit groote verschil. Wel doodeen voudig. De werken der nieuwe bak kerij worden uitgevoerd voor reke ning eener socialistische coöperatief, en die zorgen, dat aan het werkvolk een menecnelyk loon worde betaald. Aan de andere werken hebben de socialisten, weinig of niets in den pap te brokken, en daar wordt bet loon van den werkman maar geteld, om er de concurrentie op te voeren! Werklieden, begrijpt ge de groote boteekenis, verscholen in deze alles zeggondecijfers Alléén in de socia listische partij lifft uwe redding. Sluit u dus aan, in orze syndikaten, mutualiteiten. Wordt lid'onzer coö peratieven, doet er al uwo aankoo- pen, dus doende zult gij medewer ken aan uwo onftslaving. Syndikalist. - BERICHT. - Het chocoladefeest door de Soc. Vrouwenbond, aan de le den welke een Eerste Communieeant hebben, KOSTELOOS aangebo den, en dat moest plaats hebben, op 25 MAART a. s. is verschoven tot Maandag 2 April, (zijnde Tweede Paasendag). Men mag zich aangeven ton lokale De Redding of bij de bestuurleden van don boad. Voor het Bestuur, Bertha DESPRETZ. CINEMA, Zondag 11 en Maandag 12 Maart. Georget bandiet, komiek. Helden uit liefde; drama in 5 deelen met Ellen Richter. Het kasteel van Ro- cheville, l-.chapiter in 5 doelen. Anthime Coquelet vraagt de hand van Mariette Landrv, maar haar va der weigort toe te stemmen, en An thime vertrokt als vrijwilliger naar een ver afgelegen kolonie. Een offi cier Georges Prudel kan de kleine plaats van waar hij komt niet verge- ton, alhoewel ieder denkt, dat hij van wege een «om gelcittontvangt en bemint wordt door de schoone Rebecca. Anthkne, die ordonnans is geworden, meent op te merken, dat zyn officier liefde verdriet heeft. Rebecca zal zich wreken over de officier, omdat hg haar niet bemint, en werkt daarom samen met zekere Netzer en de bankier Elliot Daniel. Anthime nu bijgenaamd Sidicoco, samen met Georges l'radol, verrich ten wonderen van mood in de woes tijn om het gevaar te ontwijken, en eene vrouw te redden met name Leo- nide. Hartroerende tooneelen volgen elkander op, en de beste kunstena ressen en kunstenaars hebben aan dezen fllm gewerkt. SP@ST. De nationale cross welke Zon dag 1. 1.'betwist werd, en waarde vrienden De Clercq, Boulaert en Taok oozc kleuren in verdedigden, gat als uitslag en overwinnaars van den Beker, de groep van Chynée Niet min dan 66 loopers namen het vertrek. Het was een harde kamp over wisselvallig en gtadde- rig terrein en vol van natuurlijke hindernissen De beste loopers der verschillende provintiën waren op gekomen, om de prachtige Beker en den titel van kampioenen te ba- twisten. In 5 minuten waren en 40 loopers aan de aankomst, het was een keten over de gansche weg, en den duur van de koers. In alge meene rangschikking komen wij met onze groep op de 6« plaats, een schoon resultaat zoo aanmoe digend voor da toekomst. Vooral rekening houdende, dat onze vrien den er te kampen hadden met de gekende luikersche en waalsche sportmannen die niet meer aan proefstuk zijn. Vriend Boulaert klas seerde zich de 1® van onze groep. Tack 2' en Dc Clercq 3C. Vriend De Clercq scheen niet al te best in form te staan bij het vertrek, het geen de uitslag dan ook bewees. Vriend Puanewaert verdient ook een eervolle vermelding, gezien hij in goede staat de 12 kilometers eindigde, en op de 4H plaats der persoonlijke rangschikking komt staan.Vriend Van der Beken, twee de reserve moest opgeven door on gesteldheid. welke haar oorzaak vondt door niet genoegzaam voor bereiding, 't geen als algemeen ge brek gelden kan voor onze loopers. Oefening, voorbereiding vooral, vrienden sportliefhebbers, en gij zult er komen. ZuLks bewees ons de nationale cross. Voor de pupillen moest hetzelfde gelden. Vriend Brodclet Is kwam de 4e aan. Van Eesbeek de 5® en Prieus de 6C Ook schoon resultaat welke veel belooft voor de toekomst. Nu aan 't werk, om met Paschen met eer onze kleuren te gaan ver dedigen te Ronse. Midden-Comiteit. Dinsdag 13 Maart, om 7 ure 'g avonds, zeer belangrijke zitting. Niet een enkel afgevaardigde mag ontbreken. Aan da Mijnwerkers. Maandag 19 Maapt heeft in Brussel de groote betooging plaats voor het pensioen aan de oude mijnwerkers. De mannen onzer streek die ln groot getal in de mijnen arbeiden, zullen er aan houden talrijk nevens hunne waalsche workmakkers in den stoet to marcheeren, om aan onze regeering te toonen dat er recht aan de oude mijnwerkers en aan de oude arbeiders moet gege ven worden. Deze betooging moet eene ver wittiging zyn voor den heer Moyer- soea, minister, dat de werklieden het kosteloos ouderdomspensioen willen behouden. De mijnwerkers onzer streek zul len door een muziek vergezeld wor den. NAAR NINOVE. De partygenooten worden verzocht alsoek de groepen om de schikkin gen te nemen, ten eiide ©p 20 Mei' a. s. aanwezig te zün bij de inhul digingsfeesten van verscheidene vlaggen en nieuwe lokalen onzer vrienden te Niuove. Grootsche feesten worden ter dezer gelegenheid door de Afdeeling Ninove mot hulp der arrondisso- mentsfederatie ingericht. Turnkring 1 - Ruet Roest Repetition dezer week Dijnsdag Jongensafdeeling Woensdag Meis- jesafdeeling Vrijdag Jongensafdee ling. Alle leden worden verzocht regel matig de repetitiën bij te wonen. Van af heden zal het reglement streng toegepast worden op de ver- zuimers. Wie zonder kennisgeving drie achtereen volgende repetitiën verzuimd wordt aanzien als ontslag nemer. De repetitën beginnen om 7 ure stipt. Hkt Bestuur. Voor de Vlag der S. O. S. Gezongen doar eenige turners in het Volkshuis 7,00. Gustaaf Huwé 2,00. Gevonden door vrouw De Clip- pel 1,00. Gezongen bi) Is. Abé door Germaine D'Haemers 3,52. Onbekend 1,00. Gezongen door eenige turners met de lustige, by do weduwe De Vos, Markt 1,00. Gezongen doorj. Goossens, rondgehaald door Rogier Leopold, by Marie Bloos 1,55. Veor het Muziek. Alfons De Moyer 5,00. Orkest Cop- pée 10,10. Strijdpenning. Gezongen door Juliette Rygaert en Artht Van de Maele bü Fr. Abé, rondgehaald door G. Pevonage 2,95. Gozongen door Julia Goossens bi Alfens Uylebroeck, rondgehaalc door Ogies Leopold 1,66. Door de zelfde het lied van den rattenvanger 1,00. Omdat de Karre goed gedanst heeft 0,25 en de president is Sontent van is o,25. Omdat. Sander er getuige van was 0,25. Omdat het een schoone trio was, Remi 1,00. Omdat de pre sident content is dat M. haar goed geamuseerd heef 0,50. Omdat Marie verdriet heeft over zijn Marie 0,50. Lisken geeft ook 0,25. OmdatJV. d. Neucken zyn vrouw 125 kilo weegt 0,50. Omdat den aardigen Boor niet binnen kon 1.00. Den slappen riep, doet de deur toe 0,50. Voor de Turnero, Gezongen door Leopold Verschaf- fel by Ed. De Roeck, rondgehaald door Arsêne Huwé 3,50. Gezongen door Leona Mus, rondgehaald door Marcel Imbo bü G. Van Onacker 1,65. Gezongen door Alfonsine Bo gaert bij V. Hendrickx 3,51. Koopt uwe schoenen in den Rooden Botiien, bg Georges Van Den Driesscha - Pauwel. NIEUWSTR A AT N. 31 GEERAARDS- BERGEN. Voor uwe MUTSEN wendt U in volle vertrouwen tot het huis Cas. Dries-Ceuterickx, Nieuwstraat 15, Geeraardsbergen. Groote keus derlaatste nieuwigheden, aan ma tige prüzen. Gemeenteraadszitting van 28 Februari I92S. Na lezing van het verslag der vo- Rige zitting krygen wjj nog eene vraag te hooren van wege het Vlaamsch Verbond opdat de ge meenteraad nogmaals een wensch zou uitdrukken ten voordeel© der vlaamsche hoogeschool, dit om in druk to verwokken opdat de stem mingen welke in het Senaat nog moeten gedaan worden over deze kwestie. Zulks wordt gestemd door vyf stemmen tegen twee liberalen welke begeeren dat er naast eene vlaamsche ook een franche hooge school bestaat. Nu als moester en knechtzulks wil len moet het zoowel zyn, het schünt dat de liberalen van ons arrondisse ment in deze kwestie overeenkomen zooals kat en hond. Wel bekome het hun. Dan hebben we de vergrootingvan ons gemeenteplein met algemeene stemmen aangenomen. Verkoop van sparren en onder- houdspacht voor weg van groot ver keer goedgekeurd. Vervolgens wordt de beraadsla- ging van het armbureel voor aan sluiting en het nemen van aandeelea bij de Gewestulüke Bouvrmaat- gekearS ®eeraarc^3^®rïen goed- Cosyns vraagt of we binnen de tien jaren zullen woningen gebouwd krygen. tZal rap gaan zegt de bur- femeester. Zeker, zeker by de slek- en gaat het ook rap Daarna hebben we het vernieuwen van de gemeentetaksen, op de stoom- oppervlakte der stoomketels en mo toren per paardekraeht alsook od handelswerklieden en bedienden. Aangenomen. Hierna stelt het schepencollege voor zieh steunende op de wet van 16 Juü 1922 om 40 p. h. opcentiemen te heffen op de grondlasten 50 p. h. op de roerende kapitalen in België aangewend en 50 p. h. op de bedryf. belastingen Boerken Monier houdt hier zyn democratische spreuk vindt dat het de boeren eu de werk' lieden zgn die het ai moeten betalen en ngno werkersliefdo willendé toonen, stelt hg voor om de opcen tiemen op de grondbelastingen met den helft te verminderen en deze od de bedrijfsbelastingen Ja zegt deze, met een derde is al genoeg Ds werklieden mogen toch wat meer' be talen he, die kunnen er best tegen. Na hem is het de beurt aan Sche- pene Veert om zgne genegenheid voor de werklieden ten toon te stel en en om zgn vriend Monnier den loef af te steken, stelt hg voor om de opcentiemen op de bedrijfsbelastin gen weg te laten, en deze op de grondbelastingen te behouden. Stelt u t akkoord zegt de Burgemeester maar ze vergeten het te doen. Voor het sluiten der discusie krii- gon wg' den kapitalizt Van Cleem- putte, die zich ook van de bedrijfs belasting een schuld maakt, om te gen grond- en kapitaalbelasting te kunnen opkomen. Zijn beste steun zoekt en vindt hij daarvoor in de stemming van verleden jaar, en zoo zien wg de voorstellen van Monier en Moert verwerpen en het voorstel Van Cleemputte «eene opoen- tiemen aannemen. En zoo moeten de werklieden wel geen opcentiemen betalen. Maar Boeien en kapitalisten moeten het voor hunne grond en kapitaal be lastingen ook niet doen, en het is maar dit, dat voor die heeren het bij zonderste is. Zoo heeft men de werk lieden liefAls het maar voordeel brengt aan hun eigen porte-mon- naio... Cies Cornells zegt, dat dit werkmansliefde is met zelfkant Hewol ik ook Een verkoop van gemeentegrond wordt goedgekeurd en de opbrengst bestemd voor afbetaling van oorlog schuld In geheime zitting worden de jaar- wenden van het onderwijzend per soneel voor 1923 vastgesteld, eene verhooging van jaarwedde voor een politieagent en het ontslag van den gemeenteontvanger aangenomen. Deze wordt een pensioen van 1000 fr. toegekend en de plaats van ge meenteontvanger wordt open ver klaard. Voor wie f!... Wel ge zult het gauw genoeg weten Bericht aan do vriendjes Politikub. N. B. By de bespreking over de belastingen heeft gezel Cosyns nog maals de kwestie der ouderdoms pensioenen aangeraakt en er op ge wezen dat al de belastingen recht streeks of onrechtstreeks toch door het werkende volk betaald worden en het dan maar billijk zou zyn, in dien men mot een deel dor opbrengst de bydrage betaalde, omonzeouder- lingen in oone hoogere kategorie in to schryvon on on deze wijze hun >ensioen mot 60 fr. por jaar to ver- ioogon. Do houding dos gemoente- raads na de rede van onzen vriend Cosyns laat ons toe te hopen, dat zyn voorstel in do volgende zitting zal gestemd worden, gezien het reeds op do dagorde is gebracht. Wy' doen oen qproep aan de ouderlingen ©n worklieden welke deze kwestie aanbelangt de volgende gemeente raadszitting talrük by te wonen, P.

Recht en Vrijheid | 1923 | | pagina 3