Socialisme en Vooruitgang. En Nestjen. In de Kamer. Aalst. De Daensisten zijn gekomen! HAND IK HAND Werkersbelangen. Wat Wel ja, ze waren uitgenoo digd om te komen togonspreken, of liever om te komen hunne leugens staande te houden, over hun plak brief als zouden de socialisten er schuld aan hebben, dat de honderd per honderd opslag op de huishuur van 1914 is gestemd geworden. Ja, ze waren uitgenoodigd te Aalst in «Hand in Hand», waar DoSwarte ons standpunt in de huishuurkwes tie is komen uitzetten. Ja, ze waren uitgenoodigd om te Nieuwerkerken en te Meire voor de zelfde zaak, waar Nichels en Steen- hout hetzelfde onderwerp verleden Zondag behandeld hebben. Noch te Aalst, noch te Nieuwer kerken, noch te Meire zijn ze opge daagd Zulks is een bewys dat zo weten dat ze vrijwillig gelogen hebben en dat ze overtuigd zijn, dat de Socia listen goed hun plicht in de huis huurwet hebben gedaan. Dat ze overtuigd zyn Ja. dat is zoo waar, dat ze in hun blad schrijven dat ze weten dat zonder de Socialisten de huishuurwet veel slechter zou geweest zijn. Zegt zulks niet alles Z'hebben dit geschreven, na dat wij hen hebben geantwoord op hun geschrijf. Ze hebben dus gedeeltelijk be kend, maar of ze zulks in hunne plakbrieven zullen drukken dat is eeneTindere vraag. In alle geval, wanneer men weet, dat ge eerlijk in uwe schoenen gaat, durft men zulks ten allen kant en ten allen tijde gaan zeggen het feit dat de Ghristen democraten niet durven komen, op onze meetingen waar ze zelf gevraagd worden door onze partij, is een klaar bewijs dat ze schrikken met hunnen neus in hunne eigene vuiligheid te worden geduwd. Maar als nu de huishuurwet niet zooals de Socialisten ze zouden •ewild bobbei dan is zulks te wij ten aan de kiezers zelf. De Socialisten staan in de Kamer en in 't Senaat tegenover den bloc van katholieken,, liberalen en Chris ten democraten, alias de Groen- kruisers, die de belangen van de rijke menschen verdedigen, en wan neer wij Socialisten de meérder- heid niet hebben, dan is het de schuld van het volk zelf, en ook aan de Daensisten. die het hunne bij brengen, om den bloc van de kleine, van do werklieden te ver brokkelen. En nu dat hot eens te meer bewe zen is, dat den bloc der reaction- nairen zich zoo streng bindt, dat hij niet te verbrokkelen is, nu, is zeker wol den oogenblik gekomen, dat de Daensisten er het bijltje zouden bij leggen en zeggen onzen strijd is uit. Wij hebben nu meer dan 30 jaren strijd gevoerd, wii hebben nu niets meer in 't land. wü zijn enkel nog een groepje menschen, wiens macht totaal nul is, en indien ze het goed meenen met den strijd der klei nen, dan zullen ze tot de socialisten komen, wiens strijd niets anders is geweest en nooit anders zijn kan, dan den strijd der verdrukten. Aldus zullen ze medehelpeu tot de macht der verdrukten, terwijl ze nu enkel, trachten die macht te verkleinen, Mogen we zulks van hun verwach ten Neen, omdat ze het niet goed mee nen, met de belangen der kleinen, omdat bot een groepje fanatieken is, dat niet begrijpt welk nadeel het aan den strijd der kleinen berok kent. Immers, eene partij, die een Mi nister Moyersoen, bij zijne benoe ming als minister, eene lange 'mi- nisteriëelo loopbaan wenscht, zulke Eartii, geeft daardoor het klaarste ewijs, overtuigd te zijn, dat ze een strijd voert in 't voordeel der rijke menschen. Het eenigste wat we mogen ver hopen is, dat hunnen aanhang steeds verkleino, opdat hij op een niet ver smelte. Nichels Alfred. Pas eonige weken geleden werd door een bekwame - uit de redac tie van De Werkman neergepend, dat het socialisme wel feestpaleizen gebouwd had, on gezorgd voorde stoffelijke verbetering van den werk man maar dat het voor den geest niets gedaan had, dat het op intel lectueel gebied gansch negatief ge werkt had. Men moet slechts durven om zoo iets te schrijven. Blikken wij enkel eenigo iaren achteruit en beschouwen wij de za ken gansch objectief. Heeft Vooruitvan Gent niet een der eerste fakkels geweest in het donkere Vlaanderen Was het daar niet. dat de wer kerstalenten opgevoerd werden en tot ontwikkeling kwamen Werden niet door de Socialistische Partij, dichters en schrijvers, die buiten de partij stonden verheer lijkt en verdedigd, tegenover de lage miskenning en vernederingen der bourgeoisie Al die leerrijke voordrachten, die bibliotheken der Werkliedenpartij hebben dan niets gesticht, niets ontwikkeld De Opvoedings Centrale verricht dan niets Ik geloof dat die schrijvelaar uit De Werkman nog bij klaren dage het licht der zou zou durven looche nen. Terwijl de bourgeoisie partyen den geest der werklieden eng en klein hielden terwijl zij de ar beiderstalenten vernietigden, die zich wilden oprechten terwijl zij hunne macht grondvestigden op de domheid van 't volk heeft de So- cialialistischo Arbeiderspartij al hare krachten ingespannen, om het geestelijk peil der werklieden hon ger opto voeren en hen hpt bewust zijn ingeprent van eigen kracht en fierheid, van grootheid en breeder mensah zijn. Vrij van alle dogma's, door weten schap en hooge moraliteit, zal het de Monschheid opvoeren tot een hooger ideaal. Edoch, dat werk vergt jaren de ontwikkeling gaat altijd traag, Dp monsch wordt, - inwendig zoo moeilijk veranderd. Het, oude is hem zoo liefdat verleden ligt zou nauw aan 't harte 'vader deed het zoo, erootvader ook en hot nieuwe het betere schijnt hem zoo onzeker, zoo onvast. En toch mogen wü reeds m»t fier heid terug blikken op 't verleden. De Belgische Werkliedenpartij mag fier zijn op haar odel en grootsch werk. Ja.... fier omdat het was voor de verdrukten, de wroeters. do onterf den dezer aarde. Albert VY VERM AN. Ze zeggen dat Nestjen Van den Berghe nu kwaad is.., Waarom Wel, omdat er eens geschreven was van hem. dat hü een bierhuis- houders physionomie had,... en hij bij hoog en laag beweerde, dat zijn tronie toch nog aangenaam om zien was. Wellicht verlieven er nu nog kokette-vlinders op hem. Daar om spreekt hij ook nog wei lig tegen voorbijgangers. En die hysterische ziekte van niet meer te spre ken plant zich voort ook Victor Bocqué schynt er van aangedaan. Maar enfin, misschien is het nu, om dat hij gemeenteraadslid gaat wor den. En toch Nestjen is 'ne man, en, ware ik in zijne plaats, vervolgt moosten zy worden, die zoo iets zou den durven schrijven. Éon medolljdendo. BRIEVENBUS. Wy hebben een rondschrijven ont vangen van wege de Vlaainscbe Wacht van Aalst. Dit schrijven niet geteekend zfinde en geen enkele aanduiding hebben de, is liet den weg der scheurmand ingegaan. Wie ons niet vertrouwd, moeten wü ook niet vertrouwon. DE REDACTIE. Vraag in ('t Vlaamsch) van Gezel Nichels Zou den heer minister de goedheid willen hebben me te zeggen of ik het goed voor heb in de hieronder opge somde gevallen l'Een werkman, gehuwd en vader van twee minderjarige kinderen, eene stad van 30.000 Inwoners bewo nende, wint een jaarloon van 9,000 frank. Bij het ontvangen van zyn loon zal hy per jaar 105 fr. lasten aan den Staat bestalon. Bovendien is hy nog •nderhevig aan de suportaxe en uit dien hoofde moet hij nog betalen 27 fr. 20 per jaar. Is dit zoo 2" Een eigenaar bezit in vollen eigendom 30 hektaren land, eene waarde hebbende van G.000 frank per hektaar of 180,000 frank. Hy verhuurt ditlaDd tegen 300 frank de hektaar en per jaar en ontvangt al dus 9,000 frank por paar. Ook die eigenaar is gehuwd, vader van twee miderjarige kinderen en ingelyks eene stad van 30 000 inwoners bewo nende en zal, gezien hij geen loon trekkende is, geen loontaks moesten betalen onkel zal hy de supertaxe betalen, die 27 fr. 20 c. per jaar be draagt. Is dat zoo Zou de heer minister me niet wil len zeggen welke taksen dien eige naar nog te betalen heeft en hoeveel die taksen bedragen Antwoord Het is waar dat de werkman en de eigenaar die ouder- scheidelijk in loon en in pacht het zelfde inkomen verwerven, dezelfde supertaxe zullen betalen, indien zy zich in denzelfden familietocstand bevinden en in gemeenten eener zelfde kategorie wonen in zoover, wel te verstaan, die schatplichtigen over geono andere inkomsten be schikken. Doch, terwijl de werkman eene zeer geringe bedrijfsbelasting, die, in het aangehaalde vooi bec ld, nog niet 1.20 t. h. van het jaarlyksch loon bedraagt, moet storien, zal de eigenaar onderworpen worden aan eene grondbelasting van 10 t. h., plus de provincie en gomoenteop- centiemen, hetzij maximum 15 i. h. Vraag (in 't Vlaamsch) van Gezel Nichels. Ten eiude de nieuwe aanvraag voor ouderdomspensioen te kunnen onderzoeken, zyn do heeren contro leurs der belastingen verplicht a-an uw ministerie het bundel der« eerste aanvraag terug te vragen zoodat het de heeren controleurs onmogelijk is uitspraak te doen aan de tweede aanvraag zonder het eerste bundel ontvangen te hebben. Zoo wacht den heer controleur van Soitegem naar de volgende bundels. Ik som naam, voornaam, woonst en datum van aanvraag op ziehier: Zou do beer minister mo niet wil len zeggen hoe het komt dat men zoo lang wacht om de gevraagde bun dels op te. zenden Velen van die menschen sterven zonder dat hun pensioen hen kon toegekend werden en velen denken dat men speculeert op hunne, dood om geen pensioen te moeten uitbeta len. Vraag (in't Vlaamsch) van Gezel Nichels. Op 19 October 1922 zyn de heeren controleurs der belastingen dringend verzocht geworden bet getal hunner onderzochte bundels inzake ouder domspensioenen van 1 Januari 1922 tot 1 October van ditzelfde jaar. Sedert zyn nu vier maanden ver- loopen en tot heden hebben de hee ren controleurs nog hunne wettige vergoeding voor die onderzochte bundels niet ontvangen. Zou de heer minister me willen zeggen wanneer hij denkt dat die wettige vergoedingen zullen uitbe taald worden De heeren controleurs kunnen het goed bezigen. Antwoord Daar sommige contro leurs do inlichtingen in de maand October 1922 gevraagd, laattijdig in zonden en wegens den omvang van het werk konden de ordonnaties. be stemd tot het botaalhaarstellon der vergoedingen, aan bedoelde ambte naars to vei loenon voor het onder zoek der pensioenaanvragen van 1 Januari tot30September 1922, slechtg in den loop van de maand December 1922 worden ongemaakt. Thans zijn bedoelde betaalstukken aan het visa van bot rekenschap ondorworpeu. Samenwerkende Maatschappij Molendries, II, Aalst. Geachte Medeleden Toekomende week zal don drie- maaiidelij Lschen brooddeel plaats hebben. Gestelde dagoD door den Jetonverkooper aangeduid, moeten stipt gevolgd worden, Woensdag 28 Maart, zal de laatsto dag der uitb -taling zyn. Namens het Bestuur: De Bestuurder, L. VAN I)ER VEKEN. Men moet de coöperatie waardeeren. Oin de verbruikers naar de coöpe ratieve winkels te lokken, bestaan er andere middelen dan bet toekennen van voordelige liandelsvoorwaar- den. Het kan gebeuren dat eene maatschappij meer dan éóne vergoe ding uitbeiale. Somiyds ook sticht zij een sportgroep, waarvoor zy een speelplein aanlegt. Cursussen immu- ziekleer, in naaien enz. kunnen met hetzelfde doel ingericht worden. Op die wijze leven de deelgenooten met hunne maatschappij mee, zij volgen hare stappen, wat voor ge volg heeft dat eene coöperatieve zoo als dit in eene befaamde spreuk luidt, eene uitgebreide familioj» gelijkt waarin de leden nauw aan elkander verbonden zijn. Anderzijds mag men nooit nalaten van do coöperatie te spreken of te doen spreken. Dagbladen, vlugschriften, feesten, voordrachten, moeten in dit opzicht do grootste rol spelen. Wij ontveinzen ons niet dat vele elementen noodig zijn om de ge* wenschte uitslagen te bereiken. Bij val behalen wij niet zonder opoffe ringen en toewyding. Wordt onze moeite dan nog beloond, dan blykt het eene goede zaak. Wy beminnen slechts wat buiten ons onmiddelyk hereik ligt. Wat een overgroot succes zouden wij niet beleven, konden we onzomaatschap- pijon zóó vooruit helpen datlzijde medekamping haror tegenstrevers niet moer te duchten hebben en zich door hare verdiensten aan aller be wondering opdringt De Coöperatieve Kerke» - Onze coöperatieven zyn in feite ware kerken Kerken Ja zeker. \V> -t gij niet dat in lir-t Walenland de socialriti sciie arbeiders zeggen - Ik ga naar het socialistisch Volkshuis Eu het Volkshuis is meteen het Calé, met speel- en leeszalen, de Sa menwerkende Maatschappij zelf met, hare winkels, do Vakhond on de vergaderings en de feestzaal. Het Volkshuis, 't is te zeggen de Socia- listischeCooperatievo in België, is de plaats waar tegelifkertiid, do belan gen, hot plichtbesef en do vermauk- lust bevredigd worden. In die uitgestrekte en tragische werkerssteden met hare sombere wijken, waar monschenrnassa's on dereen leven in stof en vuilnis, waar de kroeg het familieleven opslorpt en de dronkenschap de Schoonheid verjaagt, in zulke oorden verwerft de coöperatieve actie eene buitenge woon sterke kracht. L. VAN DER VEKEN. Een prachtig werk I Hot is dus vast besloten dat onzen jongen, maar krachtigen Turnkring, op Zondag 1 Juli, (zijnde. Aalst Ker mis) oenen erooten Provintialen Turn- en Atletische prijskamp zal inrichten. Trots alle moeilijkheden en inzon- derlijk op flnantieël gebied, heeft het bestuur niet terug geschrikt van hot grootsch werk, met de hoop de steun te genieten van al onze partij- genooten Wanneer wij er aan gehoudm hebben een prijskamp in onze stad in te richten, dan zijn wij ook vast, besloten hem goed te doen lukken, en te zorgen dat, er een massa deel nemende Turnkringen zijn, en om het feest grootsch te maken, hebben wij de hulp noodig onzer oudere parti.isreriootoii. Er zijn naar alle wijk clubs inschry vingslysten ge stuurd, om op dien dag een ol' twee Turners (rossen) te nemen voor een noenmaal, dat zal er grootendeels aan medo helpen, om onze feesten wel to doen lukken. Wio van u zal zich niet willen overtuigen van do. macht onzer OP KOMENDE JEUGD 1 Juli moet een dag zijn voor onze Aalstersche partjjgonooten. en voor al voor de JEUGD, dat als gouden lettors in de proletarische geschie- donis zal geboekt staan Aalst moet op 1 Juli, het vcrzamelirgsoord dor Jeugd zyn, en hieraan, diehen al onze partijgenooten mede te werken. En dat kunnen wij met allen in te schrijven op de lijsten die in de wijk- clubs. alsook in liet lokaalHand in Hand zijn uitgehangen. Allo makkers er voor gezorgd hó, en laat ons eens aan onze tegen strevers toonen, wat onze opkomonde Jeugd vermag Namens het Bestuur A. BERGHMAN. KERKLIEDEN der Voedingnljvcrheid. Op ten stryde voor een hooger loon, voor betere werkvoorwaarden!! Meer dan ooit is het noodig. dat ai de werklieden hunne krachten ver zamolen, zich solidair verklaren, om zoodoende hunne zoo duurbaie ver overde rechten te behouden. Onze klerikale, liberale regeering mei NA PO LEON NE KEN De\ ozo aan het hoofd, heeft ons in een avontuur gesleept, waar wij de schrikkelijke gevolgen niet kunnen van voorzien, Hiertegen dienen onze werklieden zich te verzetten, en dat. kunnen zij alleen, met. zich aan te sluiten in het Socialistisch Syndiksai Want het gebeurt maar al te veel, dat onze werklieden zich laten ver deden en aansluiten in die zooge zegde werkers-syndikaten. die er maai immer op uit zijn, verdeeldheid en zwakte in de rangen van het noeste proletariaat te brengen, en op die wijze dc onbozadigde patroons te dienen, die er vandroomen op nieuw onze werkende klasse naar een bloedbad te drijven, veel verschrik kelijker als hetgene van veeï'tSein- achHien, om zoodoende, en des te spoediger naar de vooroorlogsche toestanden terug te koeren, orn op nieuw onze werklieden als slaven, als onmonschen te behandelen dat het aan het ongeloodijke grenst. Werkbroetiera I Nu is er meer dan ooit de tijd aangebroken, dat wii oprukken in dichte vereenigde gelederen, ten einde het patronaat te beletten ons no? langer als on waardige te behandelen, en wan neer gii. werlieden der Voeding nijverheid, als voortbrenger, als proletaar, als schepper van allen rijkdom, uw recht op bestaan eischt,, dan moet gij het als uw plicht aan zien er aan mede te werken, u on- middelijk in de rangen van het strij dende werkersleger aansluiten, dat is de plicht van ieder vrijzinnig werkman. Luide moet onze stem klinken, roepende allen als een man naar het socialistisch syndikaat A. Ber«iiman. Heel zonderling De Paaschklok geeft een schets van wat een socialist is Een socialist is voor de verdec- luig, iets dat wij duizendmaal heb ben weerlegd en hetgeen onze tegen strevers nog altijd gebruiken tegen het socialisme. Het kristelijk blad maakt eeno vergelijking lusschen het getal kin deren der katholieke volksvertegen woordigers eenerzijds en socialisti sche volksvertegenwoordigers an derzijds. Ge ziet hoe dom men het socia lisme bc.kampt, en uit in bladen op- gest -1 door geestelijken die ons den weg naar den hemel willen toonen Nu een vergelijking. De geeste lijkheid is een soort menschen waar van de overgroote meerderheid zwemt in genot en overvloed. Noch tans is hare roeping, de gelatenheid, het geduld aan do menschen, en zy l"cri er bovendien hij, anderen ge lukkig maken, en den blik onafge wend op God gericht te houden. Dat is de weg tot het geluk Welnu, ik ben de overtuiging toe gedaan, moest er e^n werkman de vraag stellen aan een dier nietsdoe ners in goedlevers, om hun levens genot te verwisselen met hoop, zoo doende in den hemel te geraken, hy (ie i ster) zou rap zeggen, zoo - iel joegen, dat ligt in mijne bedoe ling ui''t, ik kan u wel den weg naar den hemel wijzen, maar mijnen goeden staat daarvoor offeren, dat niet hé Ja. ja, de geestelijkheid wil eerst een hemel op de aarde—die hebben ze 7i ker en is er een hemel hier- ia maats, zij zullen hem dan toch ook niet meepakken. De sociaal demokratie, de' georga niseerde werkende klasse oordeelt er anders over, en zal er weten voor te ijveren dat al de werkslavon over tuigd zijn van die dogmatische rede nen Zieh eendrachtig onder do breede jdi.o;ë der ROODE VAAN brengen, ten einde» de volledige ontvoogding der ARBEIDENDE KLwSSE te ver wezen ij ijken A. Berghman. De staking u:j danjises* J. De Luyck is verloren. Wij vernomen dat er bij den heer J. De. Luyck, Nazarethslraat,, twoe onderkruipers aan 't werk zijn go- gaan waardoor deze staking verlo ren is. Deze model uitbuiter, die naar den oorlog van werkman tot patroon opkwam, die. tijdens dat hij werkte nooit genoog kon winnen, die regel recht nooit tevreden was met zyn loon, heeft nu alles in 't werk ge steld en aan zij no naarstige werkers de 10 centiemen per uur opslag niet te moeten betalen, du is bij er in ge lukt na 8 weken strijd t wee looos- bedervers bij te krijgen bij de t.weo die van begin in staking aan 't werk zijn gebleven, liever heeft deze Pa troon do 10 centiemen te geven aan onderkruipers dan aan zijne gewone werklieden, w ij houden er aan deze ratten te doen kennen. Dc Pril Theofiel din zyn ontslag gaf in zijn bond om het werk van on derkruiper te kunnen verrichten. Arys Adolf van Eremhodegem, Verloysen Felix, Bergemeersche- straat, Do Groot, Jozef, (bijgenaamd Jo.f Slaas). De stakers zijn vol moed on denken dat deze Patroon het niet ver zal brengen met deze ratten. Dat de bevolking van Aalst, er over oor deelt. Louis VAN VERDEGEM. Bij Van Ghyseghem. Zooals wo meldden zijn de onder handelingen voortgezet, door do lusschenkomst van den arbeids con- trolour M. Labiau, aan wie M. Van Ghyseghem toezegde, bereid te zijn voldoening aan de vragen der we vers te verleenen. Echter wenschte hij die vragen eerst nauwkeurig te onderzoeken en dan voor veiled en Dinsdag een antwoord te zullen geven. Doch Zaterdag had or reeds oen onder houd plaats tusschen een drietal wevers en M. Van Ghyseghem, waar nogmaals dezelfde verklaring aan de wevers is gedaan. M. Van Ghyseghem hoeft aan M. Labiau laten geworden en met de toestemmming van do delegatie der wevers, dat zij tevreden waren, wanneer de gedane beloften uitge voerd worden, en waarmede een be gin is gemaakt. In de Breiwerkhuizen. hadden \an de Patroons een antwoord verwacht, doelt hebben niets ontvangen. Te St-Nikolaas en Wetteren zijn ook de vragen voor Ioonsverhooging gr sfeld en hebben onderhandelingen plaatsgehad, welke geen bepaalden uitslag opleverden. Zooals men in de byeenkomst op het stadhuis te Wettoren overeengeko men is, hooft do Nationale Secrota- ris onzer Vakbonden, oen schrijven aan don heer Mommens, arbeids-

Recht en Vrijheid | 1923 | | pagina 2