Prachtig Bal Hofstade. Uit Sottegem Uit Ninove. Sterfgeval. De marmerbewerkers Soc, Propagandaclub. Geeraardsbergen. Op geëischten, Werklieden en Burgers Werklieden gHOBBSSBIIBIHIHl MIL© opziener gestuurd, vragende voor eene samenkomst van de patroons en werkers afgevaardigden van Aalst, Sottegem, St-Nikolaas, Wet- teren, Gent, enz., waar de vraag aan loonsverbetering voor de brei sters zou besproken worden. De sargiefabrieken. De patroons hadden laten gewor den dat zij eerst Zaterdag en dan slechts den Dinsdag zouden samen komen om de vragen der werklieden te bespreken voor de tarieven, de loonsverhoogingen aan de daghuur- werkers en de 5 0/0 vermeerdering. Het laatste hebben zij toegestaan en zal betaald worden van morgen Maandag. Deze laatste verhooging volstaat de werklieden niet, zij houden strikt aan de loonsverbeteringen die sinds 4 5 maanden aan de patroons ge daan zijn, doch waaraan geen vol doening is gegeven. Dat is het ste- kelingspel waarom het nu gaat on dat den gespannen toestand doet heerschen onder de werklieden van de sargiefabrieken. winnen hun strijd. Sinds drie weken streden onze marmerbewerkers en gladslijpers voor eene vei hooging van loon, voor de marmerbewerkers 255centiemen per uur en voor de gladslypers 35 centiemen. De patroons hebben Zaterdag 11. met ons onderhandeld en zijn tot het besluit gekomen van 25 centiemen per uur opslag te geven voor de mar merbewerkers er» 30 centiemen per uur voor do polisseurs, dus eene schoone overwinning. Mannon, maakt propaganda voor uwe vakvereeniging, dank aan uwe eensgezindheid verovert men lots verbetering. H. C. STRIJD PENNING. Overdracht 701,64. Lied gezongen door Marie De Neef bij Jef de Kenne 2,05. Omdat Roze den draad op het huwelijk van Louis onder het drinkon van oen tas koffie wou fransch leeren, geeft haar man 0,25. Omdat liy zoo kontont was van al het frai.seh dat ze des avonds kon, geeft hij nog eens 0.25. Over het scheen van een {middel, Klara, Sabina en Wanne bij de Kenne 1,00. Gezongen door Bonoit De Man, bij Frans Van Mol 8,00. Ge geven door de wykclub Vader Steu- rebaut 25,00. Wie doet er mee van nu tot aan de Kiezing A. Berghman 1,00. De Vylder Th. 1,00. Bekaert Jan 1,00. A. N. 1,00. L. M. 1,00. Guns K. 1,00. Totaal dezer week fr. 42,55. Belgische Werkliedenpartij Fanfaren Hand aan Hand ZONDAG I APRIL, Paschen in de ruime FEESTZAAL van Hand in Hand Molendries. de Leden en Eereleden der maatschappij aangeboden GROOT ORKEST. Begin om 5 1/2 ure 'a avonds. Kleerkamersrecht 99 centiemen. Kinderen onder de 16 jaron niet voorzien van eene kaart en niet vergezeld van hunne ouders zullen streng geweigerd worden. PRIJSKAMP. De leden die aangebleven zijn, worden met deze uitgenoodigd, om op ZONDAG 1 APRIL, om 5 uren namiddag tegenwoordig te zijn, bij de Weduwe TRIEST, Kortenlioek, Er wordt naar de pryzen gespeeld, het is de laatste dag. De Secretaris. Oproep aan onze Kameraden, Met den tyd breidt aich ook onze werking uit, en wij mogen niet uit het oog verliezen, dat wy voor groote opofferingen staan. Nochtans met een weinig goeden wil van ieder, zullen wij die moeilijkheden wel te boven komen. Degenen die reeds mild bijgedra gen hebben, bieden wij onzen harte- 1 ijken dank, maar terzeivertijd doen wy een warmen oproep ora"deze die kunnen, en hot tot heden nog niet Ideden, ook een handje toe te steken om de taak {dor anderen wat lichter te maken. Wij hebben onzen turngroep Moed en Vooruitzicht, die onze jeugd [groepeert. Het. is de jeugd die ge roepen is om het werk dor andoren [voort te zotten. Wij allen hebben voor plicht, dit edel stroven te steu nen en aan te moedigen. Wij moe iten hen de gelegenheid geven, hun [in den strijd te volmaken en opleiden als bewuste apostelon voor het [Socialisme. Ook mogen wij de beste verwach ting koesteren van hunnen onver- moeibaren leider, die alle bewijs geeft tot zijne taak opgewassen te zijn. Waarde kameraden, zytuw plicht bewust, werkt mede in de maat van het mogelijke cn met EEN MEI zul len wij aan de Sottegemsche bevol king bewijsgeven dat het Socialisme leeft en vooruit gaat, ondanks allen dwang en broodroof, en dat het geroepen is om eens en voor altijd de wereld tebeheerschen, een wereld van vrede en welvaart. VOOR HET BESTUUR DER J. W. De Schryver, O. V. Strijdpenning. Toen Gustaaf Dinsdag uit Brussel kwam, vondt hij in Sottegem de groote dronkaards 0,75. Omdat wij ons goed vermaakt hebben 0,25. Om dat Jef do pisdoeken zal moeten wasschen 0,25. Omdat Ernest De Beer zoo zat is 0,25. Omdat Jef misschien binnen veertien dagen zal vertrekken als alles wel vergaat 0,25. Omdat Georges achter die lang- harigeloopt van EdmondO.50. Omdat |Theophile zoo gaarne betaalt in in de Café, maar als de tyd daar is van betalen, loopt by er van onder 0,50. Omdat August den Toeter sui ker vroeg voor zijnen hond en om dat Celine er niet tevreden van was, geeft hij nog 0,25.' Omdat August den Toeter de moderne danste met Elisa en zy hare schoone 'boenen wascht 0,25. Omdat August den Toeter zooveel betaald voor de menschen dat zij moesten doorloopen 0,25. Van Arth. Keymeulen, omdat Pol nog een flesch bier staan heeft 0,35. Van Leon omdat zij hunne flesschen niet kunnen uitdrinken hebben 0,25. Om dat Pol zoolang moeten wachten heeft achter Gilbert 0,50. Van Arth. omdat Pol die flesschen niet meer kan uitdrinken0,20. Omdat Gilbert hem goed gehad heeft bii Pol 0,25. Omdat Gilbert content is dat het byna Paschen is, dat de meisjes mogen by do turners komen 0,25. Een lied gezongen door Madame uit het Acht uren-huis on rondgehaald door Charles Van de Zande bij het terugkeeren van Brus sel 5,05. Een lied gezongen door Georges Breweyos on rondgehaald door Maurice Keymeulen i,00. Van Maurice Keymeulen voor Leon Verbeeken 0,25. Gezongen door Georges en rondgehaald door Mau rice in 't 8 uren-huis 2,85. Gezongen door Felix Boriau in 't 8 uren huis, al de liederen van de werkman 3.00. Omdat Stevens zyn Clovis gaat sla pen doen 0,20. Omdat Stevens zijn Clovis een goed turnklutje zal wor den 0,25. UIT FRANKRIJK. Omdat Souse met de gazet op den rug leopt in Frankrijk 0,25. Omdat Siesken Van Houthem, koopman speelde met zijn hemd uit zijn broek. Omdat de ge broeders De Wandel van Houthem zat waren van rhum en geen ver stand hadden van hem uit te drin ken, en Siesken heeft ze moeten naar huis doen met elk eeneFran- gaiseaan den arm 0,50. Omdat Anna jaloersch is dat hij verkeerd met een rosten Franschman, een warm kind 0,50. Omdat den dikken Souse zijn kleederen gemaakt heeft 0,50. Omdat Hercul niet meer schrijft, is zij triestig 0,20. Totaal 20,65, In ons Volksblad van 't Arron dissement Aalst onder titel Geer aardsbergen, staking in do Allumet tenfabrieken schrijft er'nen Rikus, en in een vlugschrift in de stad ver spreid onder titel loonsbowoging. wordt ook op bedoelde staking ge wezen. Van bij het begin zyn die twee in tegenstrijd, want in onsVolksblad» schrijven zy, dat het socialistisch syndikaat geen schryven om loons- verhooging had gezonden, en in hun in vlugschrift schreven zij, dat pas oenige dagen geleden eene vraag tot loonsverhooging van het Volkshuis toegekomen was. Dat is verre van eene beweging op touw te hebben gezet, sefort twee maanden schrij ven zii, stellen die hecren misschien eerst liunne eischen en onderzoeken ze nadien wat er te doen is Wy zijn van oordeel dateerst na den toestand onderzocht te hebben er dient ge handeld te worden. Op de onderhandeling welke in Brussel plaats had op 14 Maart, en waar afgevaardigden dor Christene liberale en socialistische en den Heer Bestuurder van (La Suédoise) verklaard dat dezen bereid waren op het schryven van het socialistisch syndikaat, eene verhooging toe te kennen van 5 00. Do vraag tot het betalen van ééne week verlof per jaar door het socialistisch syndikaat gesteld werdt door de Bestuurders der fabrieken in princiep bijgetre den en wy zullen or voor ijveren dat zulks in feite wordt omgezet. De Christene en liberale syndikaten hadden na ons ook eene vraag tot loonsverhooging ingediend. Toen de Bestuurders der fabrieken hun vroe gen de door hen gedane voorstellen te bespreken, antwoorden zij heel eenvoudig dat zy de voorstellen der Patroons aanvaarden. Zy deden dus zelfs do moeite niet hunne eige ne voorstellen te doen besproken hoever hunne vragen dus strokten, wisten wij zelfs niet. In hun vlug schrift spreken de Christenen nu van 15 0/0 en 10 0]0. waarom er dus niet voor uitgekomen. Maar het is heel gemakkeiyk veel te vragen als men op voorhand weet, er zelfs niets te zullen voor doen om het te beko men. Wat nu het betalen der stakers betreft. Iedere vereeniging heeft oen reglement dat todi wel dient toegepast te worden en de stakers hebben nu wel ondervonden dat zij door hunne leiders niet ziin bedro gen geworden, gezien den bekomen uitslag. Veel praten brengt weinig aarde aan den dijk en te haastig handelen brengt niet altijd voordeel bij. Do Christene syndikaten handelen veel rapper en beter, oordeelt maar. In don Textiel mag door hun toe doen in do wasscherij nu zes dagen in plaats van vijfgew9rkt worden, is het nu misschien daardoor dat de wevers nog wijf dagen mogen werken per week in plaats wan zet. De kleermakers (christenen) be kwamen 20 9/0 opslag op hun tarief, rief, reken eens hoo hoog hun tartef wel moest zijn als men weet dat een gast, werkende bij den hoer Ed. Goossens en vereen'igd bij de chris tenen, 59 fr. betaald werdt voor het maken van een kleedingstuk aan het tarief der socialisten er. dat hij nu, werkende aan het tarief der christenen met 20 0/0 verhoogd 46 fr. zal ontvangen voor het ver vaardigen van 't zelfde kleeding stuk, terwijl hij volgens het tarief der s icialisten 64,9C fr. moet betaald worden. De socialisten hebben nochtans geld voor het bouwen van een paleis op de Groote Markt, maar met wiens geld? In hun Valksblad van zelfden da tum vragen zij aan de leden hunner S. W. M. (Ons Brood) er al hunne aankoopen te doen en er ook hunne spaarcenten te plaatsen. Is dat mis schien geen geld van werklieden of dokken de rijke aandeelhouders niet genoeg af De leider der liberale vereeniging zeevert ook achter hoek of kant en spreekt van den zot houden en ring in den neus steken. Weet hij mis schien niet dat die tijd reeds een jaar of vyf noodig is. Met al zulke prullen zullen de werklieden niet ver komen. Werklieden, laat u niet verdeelen door gele of blauwe grootsprekers en bly ft getrouw aan uwe instellin gen, zoo zult gij nog verdere voor- deelen behalen. CINEMA, Zondag 25- en Maandag 26 Maart. Halsnoer van o'paal.stoen, drama in 5 deelen. Hot Wrekende Mas ker in 5 deelen, far-west drama. Georget, komiek. Er zal den Zondag geen dagvertooning plaats hebben. S- Kl Verbrocderlng. Heden Zondag, Algemeono Verga dering om 2 ure namiddag. Gezel Tan Hooveld, bouwkundige zal spre ken over de veranderingen aan onze lokalen. Gezel De Geyndt zal ook deze vergadering by wonen. Bedanking. De famillie Van Den Herreweghe- Pacquay bedanken de Partijgenoo- ten, voor de talrijke blijken van deelneming, betoond bij ds ter aardebestelling van hun diep be treurd famillielid, Marcel Van Den Herreweghe. Koopt uwe schoonon in den Rooden Bottien, by Georges Van Den Driessche, NIEUW- STRAAT, N. 31, GEERAARDSBER GEN. 25 Voor uwe MUTSEN wendt U in volle vertrouwen tot het huis Cas. Dries-Ceuierickx, Nieuwstraat 15, Geeraardsbergen. Groote keus derlaatste nieuwigheden, aan ma tige pryzen. 22 De Werkstaking in de Allwnetten- fabriek Adriaens. Op Maandag 19 Februari laatst, is er om eene nietige reden eene werk staking uitgebroken, in de fabriek Adriaens, gebroeders. Onmiddelijk begaven wij ons naar de fabriek om de zaak trachten op te lossen. Op onze vraag om den arbeid des anderdaags te hernemen, wierd er door den heer Modest geantwoord, dat hij dit nog niet kon verzekeren, maar dat de arbeiders het zouden geweten hebben, wanneer het sig naal tot beginnen zou gegeven wor den. Des anderdaags geen teekeu van leven van wege de patroons. Den Woensdag vernamen wij dat de heeren Adriaens op zoek waren gegaan naar ander personeel om er mede te beginnen werken, hetgeen hun yoor een klein deel gelukte. Den Donderdag morgend werden de werklieden gesyndiceerd bij den Christen Vakbond en ook op het fabriek werkzaam, door den heer Adriaens verwittigd om het werk te gaan beginnen. Deze werklieden boden zich bij den patroon aan,maar ziende dat de gesyndiceerde werk lieden van het socialistisch syndi caat daar niet aanwezig waren, vroegen zij hiervan de reaen. De heer Modest antwoordde, dat zij zich hierom niet moeten bekomme ren, daar hij metziin broertje be sloten hadden met die kerels niet meer het werk te hernemen, Daarop antwoordden die werklieden die hij ontboden had, dat zij ook in die voorwaarden besloten waren niet aan het werk te gaan, dat zij wilden beginnen werken maar met de kame raden waarmede zij vroeger hadden gewerkt. Adriaens bleef bij zijn be sluit en de werklieden lieten den boel staan zooals hij stond. In den gemiddelden tijd dat de discussie aan den gang was. komt den heer Edward Adriaens juist aangestapt en vraagt waarom zij niet wilden beginnen werken. Er ontstaat op nieuw een woordenwisseling toen opeens dien fameuzen beer zijne frak uitspeelt om een box-partij aan te gaan met een van die werklieden. Gelukkig dat dien werkman meer koelbloedigheid had dan Maciste Adriaens of er had een vechtpartij in regel plaats gehad, uitgelokt door dien welopgevoeden patroon. Van dien dag af, sloten de heeren Adriaens gansch hun oud personeel uiten zochten overal naar andere werklieden om hun te vervangen. Hier en daar hebben ze eenige men schen kunnen aanwerven, met te zeggen, dat het hier geene werksta king gold voor eene loonkwestie, maar dat de werklieden allen hun werk hadden laten staan. Hier is de werkstaking dien dag uitgebroken omdat ze de tergende handelwijze der gebroedere Adriaens niet meer konden dulden, on ook omdat er reeds verschillende malen door den patroon verhooging van loon was toegestaa», maar den dag dat er moest betaald worden, hadden die heeren dat vergeten en moesten ze er eerst over spreken met hunne moeder, zuster enz. Er werden door die hoeren loonen betaald, ver bene den do tarieven betaald op andere Allumettenfabrieken, en er werkten daar nog arbeiders in de slechtste en ongezondste voorwaarden die men zich kan voorstellen, dat weten die patroons zelve heel goed. Op dezen oogenblik zijo er menschen van het perseneel van Adriaens, die reeds op andere fabrieken werken, en die verklaren ronduit en voor al die het hooren wil, dat zij bij Adriaens niet meer willen terug keeren al ware het dat hij hun dan ook 10 franken per uur wilde beta len. Oordeel lezer over de gedachten dat die werklieden en werksters heb ben ever de handelwijze van die gul hartige patroons. Nu beginnen die patroons te verklaren dat hun vroeger personeel niet goed was en totover een paar maanden durfde diezelfde pntroon het over de daken uit schreeuwen, dat hij twee duizend franken per dag verdiende. Dat wierd verteld dos avonds laat of 's nachts als er alleen nog mannen op café zitten in 'non toestand waar in men soms zijne roos in den amigo mag gaan uitslapen. Wij hebben mot de betrokken syndicaten getracht met da heoron Adriaens in voeling te komen, maar die patroons hebben gedacht opens schrijven geen antwoord te moeten geven. Wij weten heel goed dat die mannen trachten de macht der syn dicaten te niet te doen, opdat zij de werklieden zouden kunnen terug drijven naar de vooroorlogsche tij den. Wij ook zullen wachten en oen waakzaam oog in 't zeil houden. In de laatste dagen beginnen de Adriaens nu don klutsheelmaal kwijt te geraken.Nu beginnen zede groot ste leugens te verteller, die men ooit denken kan ze zeggen niet min of meer, alsdat don Union Allumet- tière de schuld is, dat er b^j hnn eene werkstaking is uitgebroken, en dat zij het zijn, die er naar stroven om hun er onder te brygen. Zoudt ge niet barsten van lachen, als go zulke dingen hoort, 't Is Adriaens die het grootste deel ztfner worklie- denboycotteert, ennu begint hy mot de oorzaak to leggen op, menschen die gansch vreemd zijn aan do zaak. Merk wel op, dat het komt van Adriaens, zy die voor leus hebber., liegen, liegen on nog maar liogen, er zal toch iets van over bly ven, en als go wilt weten, of ze kunnen en dur ven, spreek dan maar eens met men schen die er hebben gewerkt. (*t Is van de familie van de grol zeggen zo in den Nederwyk). Intusschen staat er nog altyd een groot deel van het personeel op de straat, maar wy roepen de aandacht van |alle gesyndikeerden, op het feit dat er by cAdriaens niet een enkele onzer mannen het werk mag gaan innemen van degenen die hfo op de straat heeft gesmeten. Dat de heeren Adriaens voortgaan op den weg die zy ingeslagen zyn, don tyd zal nog wel komen, dat zy zooals vroeger {by de secretarissen der syndicaten achter bekwame ar beiders en arbeiders kwamen vra gen, maar dan zullen wij weten, waar wy die mannen zullen moeten henen sturen. Het spreekwoord zegtlest lacht, best laoht. Na eene langdurige en p{jnl{jke ziekte, komt te overlyden, in den ouderdom van 61 jaar, onzen makker stichter en bestuurlid van den Zie- kenbond, Bestuurlid van den Tex- tielbond. Lid der Samenwerking. Het Partijbestuur noodigt de par- tijgenooten uit, in massa op te komen naar do Burgerlijke be graving op heden Zondag om 3 uren s namiddags. De FANFARE -DeVoorwaohft* zal onzen makker naar zijne laatste rustplaats vergezellen. Bijeenkomst om 2 1/2 uren, Emiel De Molstraat. HET PARTIJBESTUUR. 8. M. VERBROEDERING Afdeeling - De Redding De VERPLICHTENDE ALGE- MEENE VERGADERING, waartoe altde leden uitgenoodigd worden, zal plaats hebben, den Maandag 26 Maart 1923, om 6 1/2 uron's namid dags, ten lokaio - De Redding Geeraardsbereschestraat, op boete van 50 centiemen. DAGORDE 1) Verslag van boheerraad. 2) Goedkeuring bilan, 3) Herkiezing hulpbestuur (3 leden). 4) Tombola voor de aanwezige ie- ledsn. Voor den beheerraad, Guill. DE NAUW. Voor de Turners. Gezongen door Petrus D'Hondt, rondgehaald door Cyriel Van Der Taelen en Jan Baudewyn 20,00. Van een onbekende 25,00. Voor hei Muziek. Gestuurd door verschillende ka- meraden uit Detroit-Miehegan (Nord America)Na het zingen van het lied De Iioode Vaan door Frans Do Dobbeleer, rondgehaald door Thoophiol Van Londersele bij Jules Vermeulen, 30 dollars of 645 fr. ge geven deor Theophiel Van Londersole, 5 dol lars Polydoor De Feyter, 2 dollars; Frans De Dobbeleer, 2 dollarsLouis De Coster, 5 dollars Oraer Van der Straeten, 3 dollars Jules Vermeu len, 2 dollarsEdmond Van der Wieion, 2dollars; Alfred Van Lon dersele, 1 dollar Petrus De Quick, 2 dollars Alfons Van Rossem, 5 dol lars Richard De Coster, 1 dollar Samen 545,00 fr. Het bestuur der Socialistische Fanfare De Voorwachtbedankt langs dezen weg de Ninoofsche ka meraden, dio vorblijvon in Detroit- Michigan, en die by elkegclegenheid toonen, dat ze het muziek hunner ge boortestad boven alles Hof bobben. Dat ze op dozen weg zouden voort- faan. is den besten wensch van het estuur onzer Socialistische Fanfare. Gozongea door Petrus D'Hoedt, rondgehaald door Jan Bkudewyn en Cyriel Van Dor Taelen 10,50. Gezon gen door Petrus D'Hondt, rondge haald door Camiel Van der Meersch en Petrus D'Hondt 14,31. Gezongen door Petrus D'Hondt, rondgehaald door Peetjn Patot en Victor D'Hondt 13,00. Gezongen door Turen Kloot, rondgehaald door Diozen Flakker 5,40. Van een onbekende 25, Samen «8,21 Ir. Voor S. O. S. Gezongen door Petrus D'Hondt, rondgehaald door Van Londerzele Gustaaf en Pootje Patat 17,00. Ge zongen door Theodoor Van den Eeckboudt, rondgehaald door Peetje Patot 8,00. Samen 25,00. Strijdpenning. Er bestaat eene soort menschen, als zij jong zijn loopen zij hunne beonon af 0,50. Eens getrouwd is bet buischen en slaan, oo de oude moe der |in de stoot steken en do blinde vader van achter uit 0,50. Dat is de leuze van hebzuchtige menschen 0,50 Samen 1,50 fr.

Recht en Vrijheid | 1923 | | pagina 3