J Socialistisch weekblad voor het Arrondissement Aalst. Ifret HiTonbtesementscongres te mraoYE. NINOVE. IRoobe Stnyen Socialistische Feesten In de Kamer. Mijn Hoekje. 20e Jaar N° 13. Prijs per nummer 15 centiemeu. 1 April 1923. li. »y. n INHULDIGIIfG en test tesj ea u« 11 nr; ill lenj gel tnd bJa< RECHT EN VRIJHEID Annoncen Rechterlijke annoncen 4 fr. per regel. Reklamon volgens overeenkomst. Alle briefwisselingen moeten elke week vóór Woensdag avend, 8 ure, ingezonden worden, üngeteekende brieven worden niet opgenomen. Berichten over werkstakingen en grieven moe ten door de Vakbonden goedgekeurd zijn. UITGEEFSTER SAM. MAATSCHAPPIJ «HET RECHT- Lokaal HAND IN HAND Molendries, Aalst. BEHEERDER-AFGEVAARDIGDE JAN BEKAERT. Postcheckrekening N' 85686 Telefoon Nr 128 REDACTIE ADMINISTRATIE Lokaal Hand in Hand Molendries, 11, AALST ABONNEMENTSPRIJS 3 maanden fr. 2,20 6 4,00 1 jaar 7,50 BUITEN BELGIE. jaar fr. 15,00 Men abonneert zich op alle postbureelen. dori e- el j - r. I. 17 Het Congres wordt om 9 ure geo pend. 80 afgevaardigden, vertegen woordigende 30 groepen zijn aan wezig. Gezel Pol Van de Steen, van Ninove, wordt als voorzitter aange nomen. DE VOORZITTER Vraagt alvo rens de dagorde te behandelen, aan de gezellen die in de discussie wen- schen tusschen te komen, van zaak rijk te zijn. De dagorde is redelijk groot, en bet Congres zou rond 1 ure moeten eindigen, ten einde de be grafenis te kunnen bijwonen van on zen betreurden medekamper gezel Edmond Milo, aan wien de voorzitter eeue roorende hulde toebrengt. Het Vrouwenkiesrecht. Gezel ALFRED NICHELS, ver slaggever, legt breedvoerig den toe stand uiteen over de beide stellingen die in onze partij nopens het Vrour wenstemrecht bestaan. Hij maakt do geschiedenis hoe hot kwam datdio koop met d^ katholieke partij is gesloten geworden. Een reactionnairon Senaat, wilde de-inschrijving van hot Algemeen Stemrecht in de Grondwet niet schrijven, also©!-: de Senaat niet demokratiseeren, wat ons socialisten belette senatoren te laten verkiezen. Zij wilden dit echter doen op voor waarde dat de socialisten zich ver bonden het Vrouwenstemrecht voor de Proviutioraden in 1925 te zullen stemmen. Het is dan in den Algemeenen Raad der partij met algemeenestem men besloten, de mandatarissen in die k'westie vrij te laten. Op dit be sluit hebben 20 socialistische volks vertegenwoordigers hun handteekon gezet om hot, Vrouwenkiesrecht voor de 'Provintie te zullen stemmen in 1925. Het is dank daaraan, dat we met het Algemeen Stemrecht hebhen ge kozen, en we nu 52 soc. Senatoren bezitten. Het is ook, dank aan die handf.ee- kens dat ouzo Waalsche kameraden in 2 provintiön, de volstrekte meer derheid behaalden in de provinlie- raden die vroeger eeno liborale-soc. meerderheid bezat. En nu komen de Waalsche kamo- raden oris vragen ons handteeken gestand te blijven met voorwaarde die ze nü stellen tot vervorming der Bestendige Deputaties. Het Vrouvenstemrecbt is een punt van ons programma, het is een hei lig reent, en ik vraag aan het Con gres, het Vrouwen stemrecht voor de provintie aan te nomen. EG. VERNIMMEN, (Aalst) meent dat we niet mogen doen zooals Woeste, die zegde dat kiesbeloften geen waarde hadden. Het verleden onzer partij is ongeschonden, laten we dus hot handteeken van Nichels gegeven getrouw blijven. LAUREYS (Aalst). Wijdt uit over den toestand onzer partij in de prc- rintieraden. We hebben er geen macht, do Bestendige Deputatie is almachtig. Ik ben voorstaander van het Vrouwenkiesrecht, omdat het een onbetwistbaar recht is, maar ik bon 'takkoord voor te ijveren dat de dagorde van Charleroi, kan verwe zen tl ijkt worden, die is de Evenre dige Vertegenwoordiging in de Be stendige Deputatie. COSYNS (Overboelaere). Is volle dig voorstaander der dagorde van Charleroi, die zegt van nu hot Vrou wenstemrecht niet toe te passen. Als we hot toch doen zal dit een te rugslag zijn voor onze partij van ten minste 25 jaren. Al onze hervor mingen die we reeds hebben ver overd, zullen geboycotteerd worden. Ik vraag aan het Óongres zich tegen de onmiddelijko invoering van het Vrouwenkiesrecht voor do provintie te verzetten. ALF. BERGMAN (Aalst), zegt dat vroeger de mannen ook tegen de socialisten stemde«,het is maar met hun het kiesrecht te verleenen, dat hunne politieke opleiding is ge maakt geworden. Laat ons dit ook doen voor de vrouwen, zo zullen dan in de politiek belang stellen. Eens moeten we hun toch het stemrecht verleenen. Gezel VAN SCHOOR s (Onkerzeie), meent dat het vrouwenkiesrecht op zijno gemeente de partij niet zal benadeeligen. Gezel LEANDER VANDENHOVE (Onkerzeie). Ik kan do voorwaarden die Laureys stelt, volledig goedkeu ren. Wij 'propagandisten laat ons beginnen met onze vrouwen te over tuigen van den rechtvaardigen strijd van onze heilige zaak. Laat ons de voorwaarden stollen dat deprovintpo wet herzien wordt, maar laat ons toch, het vrouwenkiesrecht verlee nen. Eens da-t de vrouwen stemmen zal nadien onze zegepraal verzekert zijn en door niets meer kunnen be dreigd wordon. (toej). DE VOORZITTER De samenvat ting aller sprekers is de vrees voor achtoruitgang onzer partij. De vrou wen zullen den blok aan hot been niet zijn. Moesten de mannen goed stemmen we hadden de 7/iO der zetels in de kamer en Senaat. Do mannen stemmen dus ook niet goed. Geeft aan do vrouwen het stemrecht, want het is hun onbetwistbaar recht, en bet staat jaren en jaren als een punt in ons progamma. Nichols moet zijn handteekon getrouw blijven. Gezel ALFRED NICHELS. Wij hebben dien koop gesloten met toe lating dor vrienden van Charleroi, ook Destrée heeft geteekond, en hot was op voorstel van Brunet ook af gevaardigde van Charleroi, dat ons handteeken is gezet geworden. Wij zijn hot eens, voor te trachten ailes te bekomen hetgeen we wenschen en van de dagorde van Charleroi. Laat er ons voor ijveren, dat we dit bekomen. Laat ons zeggen het stemrecht is heilig, en en liet hand teeken ook. De Stemming. De dagorde die voor de in voering is in 1925 van het vrouwenkierecht voor de provintie, wordt aange- met algemeenheid vanstem men min 5. De Schoolkwestie Gezel DE NAUW (Verslaggever), zet breedvoerig de schoolkwestie uiteen. Bij een schooloorlog heeft het onderwijs veel te verliezen. De Soc. partij heeft zich altijd tegen don schooloorlog verzet omdat dit na delig is voor het kind, op wien rug geen politiek mag gemaakt worden. Heden bestatigen wij toch dat school oorlog gevoerd wordt. Do aangeno men scholen bekampen door alle kleine middelen het ollicieele onder wijs. Het wordt hoojj tijd dat de po litieke strekkingen inde school ge weerd worden, Wy zijn geen tegen standers van do gelijkstelling der subsiedon aan de beide scholen. Maar eene strenge kontrool is noo- dig in de aangenomen katholieke scholen over het onderwijs, iets waaraan de katholieken zich wen schen te ontrekken. Het is noodza kelijk dat de aangenomen scholen zich aan een roglement hebhen te onderwerpon zooals het officieel on derwijs. Het is ook noodig dat de gemeenten moer vrijheid hebben is liet opmaken der contracten met aangenomen scholen. Er zouden moeten schoolraden ingericht war den. Spreker moent dat do partij er alle belang bij heeft to werken om do schooloorlog te vermijden. Spre ker vraagt aan het congres zich aan te sluiten bij het verslag die vermeld is in do algemeen verslagen van het Paaschcongres der partij Gezel LAUREYS (Aalst), wijdt ook uit over de schooloorlog, en zegt dat de katholieken hevig dien strijd voeren, en haalt desaangaande ver scheidene voorbeelden aan. Spreker sluit zich ook bij het verslag aan. DE VOORZITTER, geeft ook nog enkelo uitleggingen en meent dat de toelagen aan de aangenomen scholen niet meer mogen verhoogd worden, ten andere moet eene krach tige propaganda ten voordeelo onzer ofllciëele scholen gevoerd worden. Het verslag wordt bij algemeen heid van stemmen goedgekeurd. Zedelijk en finantieel verslag. Gezel Jan BEKAERT, arrondisse mentsecretaris, geeft lezing van het zedelijk verslag der federatie. Het verslag geeft een klaar bewijs van de krachtige werking onzer federa tie. Cijfers over onze ledensterktege geven, bewijzen dat we 372 leden hebben bijgewonnen. Voor het blad Vooruit 459 lezers bijgewonnen. Het werk onzer parlementsleden was ook uitgebreid. Door Nichels zijn 5 redevoeringen in de Kamer uitgesproken geweest en zijn 25 vra gen aan do ministers gesteld gewor den. Kortom het verslag bewees dat wc krachtig gewerkt hebben gedu rende 1922. Het verslag wordt dan ook met algemeene stemmen goedgekeurd. Wat het finantieel verslag betreft, dit gaf ons een treffend beeld van de uitgebreide werking dor Federatie, en wat er zooal gedaan is geworden. Deze cijfers waren waarlijk beteeke- nisvol. Dit verslag wordt dan ook bij alge meenheid aangenomen, met eeue aanmerking van den vriend Nichels, om do groepen aan to speren die nog hun plicht niet hebben gedaan om de Federatie te steunen, dit ten spoedigste zouden doen. Aan hot Federaal Bestuur wordt de plicht opgelegd, de boeken van den secretaris na te zien. Het blad Rechten Vrijheid. Gezel BEKAERT geeft een volle dig verslag van den toestand van ons weekblad. Hij geeft lezing van het getal bladen die op elke gemeen te verspreden worden. Ook schetst hij den toestand van het blad op finantieel gebied, en meldt dat nu eene S. M. is gesticht geworden voor de uitgifte van ons blad. Beido verslagen toonen ons aan dat we ook op dit gebied goed zijn vooruitgegaan, zoowel in lezerstal als in innerlijke werking van ons blad. Eene korte discussie grijpt plaats over het niet plaatsen van sommige artikels en liet verschijnen van den slrijdpenning, discussie die aan toont dat elkeen bekommerd is om het zoo goed mogelijk maken van ons geliefd weekblad. De Propaganda. Gezel JaxN BEKAERT geeft lezing van het verslag, en geeft kennis van de maatregelen in zake propaganda door het Federaal bestuur genomen, en wat hij vermeent dat moet gedaan worden dit jaar voor de propaganda. De maatregelen die we hebben ge nomen. laten ens het beste verho pen, en mot de modehulp van elkeen zullen we verwonderd zijn over de uitslagen. Het congres stemt ten volle met dit verslag in. Do Voorzitter sluit dit welgeslaagd congres om 1 ure. GROOTSCHE op Zondag 20 Mei, (Sinxen) Dien dag zal men overgaan tot de 1. Van het prachtig nieuw Lo kaal en nieuwe Bakkerij. 2. Der Vlaggen a. Van de Soc. Fanfaren De Voorwacht b. Van de Soc, Vrouwenbond c. Van de Soc. Mijnwerkersbond d. Van de Soc. Oud-Strijders e. Van de Soc. Metaalbewerkers F. Van de Soc. Fabriekarbeidersbond g. Van de Soc Turngroep Door lever Sterk Groote feesten worden dien dag ingericht en 's namiddags zal eene GRO OTE BETOOGING de stra ten dier vrijzinnige fabriekstad doorloopen. Trots de omzendbrieven nog niet weg zijn, hebben wij reeds de vol gende bijzondere toetredingen ontvangen. 1. De Harmonie Vooruit van Gent. 2. Do Harmonie Het Volkshuis van Brussel. 3. De Harmonie De Verbroe dering van Ronse. 4. De Groote Harmonie van Lessen. De vrienden Ed. Anseele en Jos. Wauters, onze vroegere mi nisters, zullen er het woord voeren. Wij mogen dus gerust zeggen, dat de feesten een succes te gemoet gaan. Partijgenooton van het Arrondis sement, maakt u gereed om op Sinxen in massa naar Ninove te rei zen. Toetredingen sturen aan gezel Pol VAN DE STEEN, De Red ding, Geeraardsbergschestraat, Ni nove, of aan gezel Jan BEKAERT lokaal Hand in Hand Aalst. Het feestprogramma zal eerst daags volgen. Voor de Afdeeling Ninove, Pol Van de Steen. Voor de Federatie van het Arr. Aalst, Jan Bekaert. I Vraag in ('t Vlaamsch) van Gezel Nichels Verzoek aan den heer minister van spoorwegen, zeewezen, poste rijen en telegrafen de mogelijkheid te willen inzien een stilstand te be velen, namelijk 's Donderdags, te Tornath, aan trein n® 2812. Die maatregel zou do talrijke kra mers der lijn Ninove en Sottegem toelaten de markt te Ternath te be zoeken. Antwoord Trein n* 2812 zal te Ternath stoppen met 1 Juni eerst komende, datum waarop de stukken omtrent de dienstregeling der trai nen herdrukt worden. ZOMERTIJD. Heden is de Zomertijd ingetreden. Het uurwerk een uur vooruit stoken, en alles is in orde. Opgepast dus Wanneer we er tegen opkomen, dat er zooveel rijkdom is van den eeno kant, en zooveel ar moede van den andoren kant, dan worden we doordeburgerspartyën uitgekreten voor vuile visch. Nochthans we houden het voor waarheid, dat de weelde die er heerscht by de ryken.de oor- zaak is van de armoede en het te kort by de werkersbevolking. Wy_ weten het, niemand kan met eigen arbeid zich een groot fortuin vergarenwel zal men er soms ingelukken, iets of wat op- zyde te leggen, iets of wat te spa ren voor den ouden dag, maar rijk worden, op eigen arbeid dat nooit. Men wordt ryk met anderen voor zich te doen werken, met te weinig loon te betalen voor de voortgebrachte waar, en ook met zich toe te eigenen wat niet het zyneis. Zoo ware het zeer nuttig en leerzaam, indien by voorbeeld een baron of een graaf, het ons wilde uitleggen, hoe hy er toe gekomen is, honderde en honderde hectaren grond in eigendom te bezitten. 'k Vermeen toch, dat er niemand za! te vinden zyn, om te beweeren, dat wanneer onzen I.ievën Heer de wereld heeft geschapen, hy den grond heeft toegewezen, aan dezen of geenen persoon Wie dien grond bezit, zal door zyn macht te hebben misbruikt, hem zich toegeëigend hebben dus aan de algemeenheid ontsto len, om hem later aan familieleden achter te laten of hem aan d'ander te verkoopen. Velen zyn ryk geworden, door het aankoopen van kerkelyke eigendommen, wanneer dezen door den Franschen Staat zyn aange slagen en openbaar verkocht ge worden. Er zyn alsdan landyën verkocht aan één stuyver of voor 9 oentiemen do roei. Voegen wy er by, dat er van die aankoopers van kerkelyke goederen die alsdan in den Kerkelyken ban zyn gesla gen thans gansche familieën nog zyn, en die nu de meeste christelykheid aan den dagleggen. Enkele dagen geleden sprak ik met oen staatsbediende, hy is ge durende 27 maanden in belgisch Congo geweest, in dienst van de Societé Générale, en nu met zyn gezin teruggekeerd en die vertelde me, dat aldaar den grond wordt verkocht, tegen 2- 5 en 7 franken de Hectaar, volgens de ligging. Qaan er ginder graven of ba rons, die koopen aldaar geheele domeinen op, en wanneer dien grond door het zweet der zwarten zal vruchtbaar zyn gemaakt zal dien grond aan do zwarten zelf duur worden verkocht of aan hooge pryzen verpacht,juist zooals het hier nu in ons gezegend Bel- gelandeken gebeurd. En zoo ontstaat dien zoo gezeg den heiligen eijëndom, waarmede de bevolking dan tot armoede wordt gebracht. Zal zulks eeuwig duren FRIEDERIK.

Recht en Vrijheid | 1923 | | pagina 1