Overboelaere. Geeraardsbergen. S. M. VERBROEDERING. Opgeëischten, Werklieden en Burgers Werklieden Socialistische Turnclub DOOR IEVER STERK PRACHTIGE TOMBOLA naar verschillende schoone prijzen van waarde o. in, Eene prachtige vernikkelde keu kenstoof; waarde 300 fr. Zes keukenstoelen, waarde 90 fr. Hang met keukengerei, waarde 50 fr. Ingelyst portret van Jaurès, waar de 30 fr. Verder vele en prachtige prijzen. Partygcnooten, steunt onzen Turn kring. Koopt loten. Prijs per lot 50 contiemen. Do trekking zal in het blad aange kondigd worden. HET BESTUUR. Arbeiders een oog in ft zeil gehouden. Wanneer mon tegenwoordig de artikels leest in de aar. onze party vijandige bladen, 'i zij klerikaal of liberaal, kan men duidelijk verstaan dat de rijke bourgeoisioklitk op loer ligt om op het- gepaste oogenblik 'nen aanval te doen in regel op do door de arbeiders veroverde horvor mingen sinds den wapemtilstand. Voereorst schrijven «ij dat de hooge loonen der arbeiders de schuld rijn van den hoogon levensstan daard, dat het de schuld isder arbei ders dat alles zoo peperduur wordt. De wet op den achturigen arbeids dag zou volgens die heeren moeten herzien en afgeschaft worden, om aan die parasieten (die enkel op de wereld zyn om te verbruiken en nooit iets nuttigs voor de samen leving voort te brengen) toe te laten ons arbeiders weerom te behandelen zooals *roeger, om hun af te djak- ken en uit te persen zooals citroe nen, en dan als een waardeloos iets de straat op te gooiën, den honger en alle ontberingen prys. Wanneer men eens door or.ze kleine stad in den voor- of namid dag 'nen toer maakt, hoevele nog bekwame oude arbeiders zou men niet ontmoeten die werkloos rond dwalen en wanneer ge met hen spreekt u onmiddelljk oen stuk ge schiedenis uit hun slavenleven ver tellen,waarover men zijn oordeel dan kan vellen over het leven van onze oude afgosloofde vaders, en ze begin nen in de volgende termen Ik heb op ginds fabriek gewerkt van in mijne prilste jeugd, vaa mijne 8 of 9 jaren, den huidigen patroon was dan nog 'nen kleinen jongen die op de schoolbanken zat, zijne ouders waren geen rijke menschen cooala hij nu is. Wij door onzen ar beid te geven tot 18 uren per dag in dien tijd. hebben die ontzagelijke fortuine» voortgebracht. Aan ors hebbëi zij hunne weelde en over vloed te danken en nu omdat ik niet meer van de jongste ben is er voer mij op de fabriek geon werk meer, men dankte mij af. Het is na een gansch leven van zwoegen en voortbrengen, het lot dat aan de arbeidende klas is be schoren. Ik kon persoonlijk men schen van 50 tot 60 jaren, die op de fabrieken wierden afgedankt, dio moeten leven met hunne vrouw, met den kleinen onderstand door hot Armbureol gegeven, (het krisisfonds hun uitgesloten hebbende). Wanneer go deze arme drommels hun leven zoo zelf hoort schetsen, zouden uwe haren te berge rijzon. Ja het is reeds meer dan eens ge beurd, dat zij hunne verhalen niet kunnen voleindigen door dat hunne stem in tranon stikte. Werkmakkers, wanneer wij dit alles hooren en zelf zien, zegt ons dat niet, dat wij een oog in 't zeil moeten houden, om zelve later niet de slachtoffers te worden van die hatelijke wantoestand en, om later zelf, zooals onze huidige afgesloofde ouders, het leven als een last te moe ten vindon. En op dezelfde straat ontmoet men 'non ander soort van menschen, mannen die hoegenaamd nooit iets hebban voortgebracht, z(j die altijd hebben geteerd en gesmeerd op den slavenarbeid en het zweet van dezM, die na ten gansch warkorsleven aaa de maatschappij te hebben geofferd, geloomd zijn om van honger en ellende om te komen. Mannen, die na eenlgansch leven van studie, on nuttige en onbekwame wezens go- bleken zyn, die nooit anders zullen dieaen, dan tot last en schand der samenleving, En 't zijn deze laatste soort van menschen die spreken van afscnaf- flngvan den Achturigen Arbeidsdag om dan zooals vroeger, met de ar beiders naar willekeur en goeddun ken te kunnen handelen. Het zijne ware hyenas tegenover dezen die soms vaders koffer forts tot barstens toe hebben gevuld, en zoodoende do oorzaak zijn, dat zij met gansch hun nietswaardig nage slacht oen lui en vadsig leven zullen kunnen slyton. Hot zijn diezelfde jannen die spreken van het dure le ven en daarvan de schuld werpen, op ons arme wroeters de ergste er door getroffenen. O Afschuwelijke re kels, gij alleen zyt de ware schuldi gen van de hedendaagsche wantoe standen en wij do slachtoffers, daar van zyn overvloedigo bewijzen. Zou men niet achteruit deinzen, wanneer men hoort spreken over de bilans van onze stedelijke zoowel als an dere fabriekuitbaters. Altijd en over al is de winst op de fabricatie van 40, 50, 60 en zelf meer per honderd. Ten anderen felle kleppers, hebben het onze soc. mandatarissen niet ge weest, die in de Kamer en Senaat aangetoond hebben, welke de hoofd oorzaken waren van het schromelijk duur leven, er bijvoegende als men geone maatregelen nam don toestand nog zou verergeren, spraken zij niet over bilans met 100 en 150 per hon derd winst. Hebt gij de redevoering vergeten door onzen partijgenoot Emile Van der Velde uitgesproken tegen de be zetting van den Roer. Gelooft ge nu, dat het hetgeen hy toen voorspelde, werkelijkheid zal worden. Hebben het onze mannen niet geweest, dio do middelen aantoonden aan de fa meuze kleriko-liberaleregeering, om de huidige slechte toestanden on eindig veel te verbetoren. Hebben zij het niet geweest die het alverslin- dende en onverzadigde oorlogsbud- jet hebben willen tot zyn minimum brengen, om aldus te vermijden, dat er opnieuw 'uen rampzaligen wereld brand met al zijne gruwelen oyer de aarde zou losbarsten. Dat is heel iuist en onloochenbaar. Maar tel kens stuiten onze mannen op de macht der sainenloopende pilaarbij ters met de godrerloochende loges- mannen, op de voortbrengers van wat men noemt den Union Civique Belgo en anderen stinkenden rom mel. 't Zijn de Filskens, van deze ge niale koppen die zullen dienen, om wanneer er groote arbeidersbewe- wegingen op touw worden gezet den stryd te komen breken, en de alles behalve propere rol van onderkruiper te vervullen. Ja, beste kameraden, er zijn hier bij ons ook reeds aanklevers van den zelfden Union Civique. er is l«er ook 'nen melkbaard, die in de staking van do Brusselsche Trammannen, het werk heeft onderkropen, en naar het schijnt, hier in onzeïstad zou willen overgaan, tot het stichten van eene onder afdeeling van den we- reldberoemden Union Civique. Daartegen werklieden en werk sters, moeten wij ons mei hand en tand verzetten. Wij moeten allen zijde aan zijde staan om op het ge geven oogenblik, wanneer de Ni- noofsche zwarthemden met hunnen Mussolini aan het hoofd, het eens zouden durven wagon, zich met de macht der georganiseerde werkende klas te meten, zij hun verdiende loon onmiddelyk zouden kunnen ontvangen. Arbeiders, oogen open, een oog in 't zeil houden is de boodschap. Intusschen moedig eu aanhoudend f«werkt voor dea vooruitgang onzer party, zoowel op politiek, syndicaal, coöperatief en mutualistiscn icbfed. Strijdt met ons onverpoosd meèen ge zult uwe plicht gedaan hobben, als waardige soldaat van hetgroote socialistisch werkersleger. Niot gerust., houdt hoog de roode banier, het symbool die ons zal voor gaan op den weg naar de bestendi ging van den algemeene Wereld vrede, die het werk zal zffn van het Internationaal Socialisme. Ten stryd! Ten strijd! De Toekomst hooit ons toe Leve het Socialisme Propagandist. Gemeenteraadszitting van 21 Maart. Deze zitting werdt door weini gen bijgewoond en dat is spijtig, ja zeer spijtig* want menig inwoner onzer gemeente had daar eene kostbare ondervinding opgedaan en zich ten stelligste kunnen over tuigen, wie daar het dapperste en best de belangen van kleinen boer en werkman verdedigd. Ons klerikaal schepencollegiq dat zich kronkelt gelijk een paling om toch maar haar budjot ia evea- wicht te krijgen, en dus gretig naar alle middelen grijpt om aan de noodige fondsen te geraken, bad goea gevonden nogmaals de opcentiemen-belasting welke in de vorige zittiüg om zoo te zeggen met algemeene stemmen werdt verwor pen. terug op de dagorde te bren gen, en ait in verband met het voorstel van Gezel Cosyns om de ouderdomspensioenen in eene hoogere kategorie in te schrijven. De burgemeester liet ons in zijne rede genoeg verstaan, dat wilden wij de oude werklieeen 6o fr. pen sioen meer per jaar laten genieten, wij ons moesten verbinden de op- oentiemen op grond-kapitaal en bedrijfsbelastingen te stemmen. Daarin werdt hij goed ter zijde ge staan door den gemeentesekretaris die hier op eene in het oog sprin gende manier de advokaat speelde voor het schepencollegie, precies alsof er de jongen zijne jaarwedde aan vast hing en ia zijne toelichting die hij ons gat, de stemming dezer belasting als eene gedwongeae noodzakelijkheid voorschilderele. Heeft de jongen dat nu met geen kwaad opzet gedaan, hij mag zich toch herinneren schoenmaker blijft bij uwen leest en late dit karweitje in het vervolg doer bur gemeester en schepenen zelf doen. Begrepen Gaston. Volgens opgaaf zouden de op centiemen op grondbelastingen fruim gooo $r. opbrengen, deze op de bedrijfsbelasting meer dan 8ooo frank, dus te zamen 17000 fr. welke door kleinen boer en werkman het zij rechtstreeks of onrechtstreeks zouden moeten betaald worden, terwijl de opcentiemen op het kapi taal (dus door de rijken) slechts 3000 fr. zouden opbrengen. Alle Belgen zijn gehjk voor de wet, wie dit niet verstaat is een ezel Niet te verwonderen dus dat gezel Cosyns aija beste heeft ge daan om des* onrechtvaardigheid te deep verwerpen en za'lks Met 5 stamaaea tegea 2. Alleen burge meester ea schepen Maesfrank stemden voor (De Weine boeren kunnen zulks onthouden). Na dë stemming was het te doen om de vraag tot verhooging van het ouderdomspensioen er door te krijgen. Zeggen wij rechtuit dat Cosyns zijn uiterste best heeft ge daan en zelden met meer begeeste ring eene zaak heeft verdedigd als deze. Geen enkel lid van den raad heeft dan ook een argument of ver zet kunnen of durven inbrengen tegen zyn voorstel of rede en zoo gaat de vraag tot verhooging er door met algemeene stemmen. Ja! onze ouderlingen mogen voor Co syns wel een kaarsje aansteken, wij mogen het rechtuit zeggen dat het dank aan zijne werking is dat wij ar de verhoogiag der ouder domspensioenen hebben door ge kregen. Hebben wij maar een lid in den gemeenteraad, toch heeft deze zit ting ons bewezen dat een enkel lid toch ook iets kan verkrijgen en zeggen wij ronduit dat deze zitting •ene der schoonste is die wij tot hiertoe hebben bijgewoond Laat ons hopen dat wij er nog menige zulkerte hooren krijge*. POLITIKUS. PROPAGANDACLUB. Zondag 8 April, om 2 1/2ure, vergadering. Het Bestuur. CINEMA, Hot Duur Leven. Toen onze vriend Wauters miuis- ter was, ging er geen week voorby, ofVaandrig viel hem aan door het overnemen van nieuwsjes uit La Gasette om de maatregelen, welke gotroffen werdon om de vor- kooppryzen der waren in den han del te regelen, en noemde Wauters de minister van 't duur leven. Nu de boezemvriend der mannen van do gewezen Vaandrig minister is, en het leven van aag tot dag duur der wordt, is er geen enkel katho liek blad, dio minister Moyersoen er verantwoordelijk over maakt, zfj verzwijgen zelfs dat den heer Moyep- soea verplicht is door de omstandig heden een ontwerp|in te dienen om den woeker te keer te gaan. Vele werklieden zegden nu Ware Wauters toch nog minister Boekerij. Verbroedering. Volkshuis, MaTkt. De partijgenooten welkt boeken in hun bezit hebben, worden vrien delijk verzocht deze ten spoedigste in te brengen, voor eene dringende herziening der lysten. Het Bestuur. Uitkeerina Winkeldeel Deze zal geschieden op volgende d«agen Dijnsdag 3 April van N. 1 tot 125 Woensdag 4* 126 250 Donderdags® 251 375 Vrijdag 6C 376 - 500 Dijnsdag 10e 501 625 Woensdag 11" 626 750 Donderdag 12* 751 875 Vrijdag 13" 876 tot einde en niet leden. Telkens van 9 tot 12 en van 2 tot 5 ure. De leden worden verzocht hun broodboekje mede te brengen en de souchen in goede orde te rangschik ken. IN DE COÖPERATIE. We beleefden hier Zondag een heuglijken dag. 't Was algemeene jaarlyksche vergadering der samen werkende maatschappy De Ver broedering afdeeling Geeraards- bergen. De tweede afdeeling is Ninove die zich met Geeraardsbergen samenge smolten heeft. Weldra hebben we denkelyk eene derde afdeeling. Dat is voor een beetje later. De opkomst was, gezien het prach tige weder en andere feestelijkhe den geed. Nochtans waren onze vrienden be stuurleden er niet tevreden om zij hadden nog meer leden verwacht. Onze vriend G, De Nauw, beheer der-afgevaardigde, gaf met zijne ge wone toewijding, ongekunsteld en nederig zooals altyd, verslag over den gang der zaken en de jaarlyk- sche balansrekening. Dit alles werd met d£ meeste be langstelling door de leden aanhoord gevolgd Jen met algemeene stemmen goedgekeurd. Opmerkelijk is de veoruitgang te Ninove bestatigd. 't Gaat goed in aide takken maar... 't kan beter, nog veel beter. Inderdaad, de ma«ht de samenwer king, alhoewel reeds groot, houdt geen gelykei tred met de Hitbrei- d*inff die de Pertf hier/generaen heek •p politiek en zyndikaal gebied. ®nze vrienden hebben een dienst van bestendig huisbeaeek ingericht die de beste vruchten afwerpt. Gezel Ferdinand Degeyndt, Be stuurder van de Comptoir de Dépots en de Prêts, de werkersbank der Belgisehe Werkliedenparty, woonde de vergadering bij. In eene korte voordracht zette hij uiteen wat al roordeelen de coöpe ratie rechtstreeks en onrechtstreeks aan de werkende klasse reeds schonk en nog schenken kan* Onze vriend werd goed begrepen en warm toegejuicht. Dat men na zyne wyze raadgeving volge. Nieuwe instellingen. Het gaat immer voorwaarts in 't Gee raard sbergsche. Op den oogenblik bouwt de maatschappij eene gansch moderne Bakkerij te Ninove. Op de algemeen» vergadering van Zondag laagst werden ons de plans getoond van de nieuwe instellingen die in Geeraardsbergen gaan opge trokken worden. Een nieuwe Feestzaal met 731 zit plaatsen, gansch modern ingericht daarnevens een turn- en balzaal van 208 vierkante meters, voorzien van eene gaanderij van 40 meters vier kant. De prachtige groot.e ingang zal terzolfdertiid tot dit doel dienen voor 't koffiehuis. Nu zitten de kameraden er des Zondags opgepropt, In 't nieuw kof fiehuis zal er wat meer spaeie zijn als men weet dat het 14 meters diep, 10 meters breed of 141 vier kante meters oppervlakte zal be slaan, 't Zal drie koeren zoo groot zyn als hat than^bestaande. Op het verdiep Komen de Bureelea voor Takvereenigingen, Zieken- bond, Samouwerking enz. Hier aal zich ook bevinden eene voordrachtzaal van 80 vierkante me ters, waar 200 toehoorders op hun gemak zullen kunnen plaats nemen om voordraohten, lessen enz. te vol gen. Deze zaal kan ook dienen als muziekzaal. Verder een prachtige Bookerjjzaal met ingang langs den greoten gang der Feestzaal. Dus een rechtstreek- schen toegang zooals voorgeschre ven voor de openbare boekeryen. Veider zal er worden gebouwd eene woonst voor den lokaalhouder. Be winkels zullen veranderd en ge moderniseerd worden. Overal worden er water-closets in gericht op den meest nieuwen voet door eene waterleiding door de Maatschappy zelve in te richten. Wat waren de loden in hun schik wanneer ze de uitleggingen van de plans der nieuwe instellinge» met de meeste belangstelling en aan dacht volgden. Wanneer alles zal gereed zyn, vroeg men natuuriyk 't Koffiehuis tegen Goeraardsbergsehe kermis de Feestzaal, enz. zujlea tegen Novem ber ia gebruik geadmen worden De plechtige inhuldiging doen we in de maand Mei va» 1924 't Zij ons toegelaten er bij te voe gen dat het voor onze vrienden mo gelijk geweest is hun lokaal aan te koopon te Ninove en er de Bakkery te beuwen en deze groote verande- deringon te doen in Geeraardsber gen, dank zfl de geldelijke en zede lijke tusschenkomst van de Comp toir de Dépots et de Prêts der Belgi sche Werklieden-Party. Vooruit, kameraden,van Gee raardsbergen en Ninove, ge zyt op den goeden weg. Met den geest die u bezielt, de prachtige voorbeeldige eendracht dio bij u heerscht, moet en zult ge onverpoosd vooruitgaan tot heil en voordeel der werkendo klasse Hardi, kameraden, vooruit, voor uit., ei» in Mei 1924 toon on we aan de vrienden van elders watjwe hier konden verwezonlyken Dit zal u, gekende en ongekende propagandisten, de zoetste on de schoonste dea bolooningen schen ken. Aan M. E. L. opgedragen. Van bij het benoemen van Gezel Bauwons Clement als voorzitter van 't Weldadigheidsbureel, ge waagde het blad Geeraard eene kritiek uit te brengen over diens onbekwaamheid en zoo meer, maar had het bijzonder over den finantiëelen kant van 't Weldadie- Iheidsbuwel. M. Lerrangée, gewezen voorzit ter, wil eene terechtwijzing over de polemiek door Recht en Vrij heid gevoerd, uitbrengen, over het besturen van de kinderkribbe, en zou het wiMen ten laste schui ven van Gezel Bauwens en Nei- rinckx, dat het personeel der kribbe uit nonnen is samengesteld. Weet M. Lerrangée ni.t meer alsdat Gezel Bauwens meer dan eens voorgesteld heeft wereldlijke bewaaksters te vragen voor de kribbe en ar opge wezen heeft dat de finantiën van 't Weldadigheids bureel niet zwaarder zouden ge- treffen g.wëest zijn, dan met non nen, en aa ear ernstig onderzoek gedaas te hebben, kunsen wij het met oijfers bewijzen. Over de kwes tie van 't verdedigen van het acht- ureawerk der zusterkeis kan er best een vergelijk gemaakt worden met het volgende te overwegen als wanneer er twee zusters zijn bijge voegd in de kribbe, waren er vijf en twintig kinderen in de kribbe, veertien onder de 18 maanden en elf boven de iS maanden, en het artikel 134 van 't reglement van het Nationaal Werk voor Kinder- welzijn zegt letterlijk 't volgende Het aantal kinderen aan het toe zicht van eene bewaakster toever trouwd mag het getal tien niet te boven gaan, indien de kinderen minder dan 18 maand oud zijn, dit getal mag ten hoogste tot twintig gebracht worden wanneer de kinde ren 18 maand tot driejaar oud zijn, rekent e. telt hoeveel iedere zus ter er te verplegen bad en ze mo.s- ten elf uren .verken volgens M, Lerrangée. Bat is volgens mij dus de zus- rers veroordeelen als zijnde niet opgewassen voor deze taak, of de zusters tevreden zijn over zulk schrijven van M, Lerrangée moe ten ze weten. Over de zaak van het kontrakt met Moeder-Overste van Aalst zouden ze zelfs volgens het schrijven vaa M. Lerrangée aoo hevig aiet moeten bekommerd loo- pen, aangezien er volgens M. Lerrangée te weinig werkkrachten van die kategorie zijn. Voor ons goed kunnen de zusterkens aich verbeteren. x. Fabriakarbeiders. Voor de werklieden der fabriek Produite Chimiques (zvartfabriek) te Overbonlare, is ook nog verhoo- fting van loon bekomen, welke op Zaterdag 31 Maart betaald wordt. De vorhooging zal 0,16 fr. por our be dragen voor aide werklieden. Zulks als gevolg aan do beweging van Januari laatstleden en de daar opvolgende overeenkomst. Het Be stuur der fabriek samen met het Be stuur onzer Vereeaiging zal voorts samen spreken om eone vaste over eenkomst daar testellen. Turnkring Ruat-Roest. Regeling der repetition dezer week Dinsdag en Vrijdag: Jongens.— DonderdagMeisjes. BEGIN telkens om 7 uren. HET BESTUUR. Voor de vlag der S. O. Si Gezongen in het Kelderken door Hooghuis Victor 2,5». Door Benoit Paawels en Irma Coilyns bij Victor Randrickx 2,10. Door Achilles Bre- milst en vrouw Collvns bü dezelfde 1,66. Strijdpenning. Omdat Adrien wat voorzichtiger zoude zijn, Koes 0,50. Omdat Advien Bij Manie stillokens is 0.50. Koopt uwe sehoonen in den Rooden Bottien. bfjGeorges Van Den Driessche, NIEUW- STRAAT, N. 31, GEERAARDSBER GEN. 25 Voor uwe MUTSEN wendt U in volle vertrouwen tot het huis Ca«. Dries-Ceuterickx, Nieuwstraat 15, Geeraardsbergen. Groote keus der laatste nieuwigheden, aan kit tige prijae». 22

Recht en Vrijheid | 1923 | | pagina 3