Socialistisch weekblad voor het Arrondissement Aalst. Ons 34e jaarlijks Partij-Congres 1 Mei. Mijn Hoekje. 20 Jaar N° 14. Prijs per uumraer 15 centiemen. 8 April 1923. Annoncen bisteren en Vandaag Een kristen demo- kraat in Woede Nooit genoeg Partijgenooten. VRIJHEID Rechterlijke annoncen 4 fr. per regel. Roklamon volgens overeenkomst. Alle briefwisselingen moeten elke week vóór Woensdag avond, 8 ure, ingezonden worden. Ongetaekende brieven worden niet opgenomen. Berichten over werkstakingen en grieven moe- ton door do Vakbonden goedgekeurd zijn. UITGEEFSTER SAM. MAATSCHAPPIJ "HET RECHT Lokaal HAND IN HANDMolondries, Aalst. BEHEERDER-AFGEVAARDIGDE JAN BEKAERT. Postcheckrekoning Nr 8568B Telefoon Nr 128 REDACTIE ADMINISTRATIE Lokaal* Hand in Hand", Molendries, 11, AALST ABONNEMENTSPRIJS 3 maanden 6 1 jaar BUITEN BELGIE. jaar fr. 2,20 4,00 7,90 fr. 15,00 Men abonneert zich op alle postbureelen. Het vior on dertigste Nationaal Kon gr* 8 der B. W. P. is waardig geweest van een groote partij als de onze. Zoo'n vergadering vervult ons telkenmale met fierheid. Er straalt uit onze nationale ver gaderingen een kracht, een vastheid van wil en een geestdrift die eenig zijn. Do besluiten die er genomen wor den zijn duidelijk, zonder eece en kele dubbelzinnigheid. Want de be sprekingen zijn loyaal. De redenaars doen geen doekjos rond hun gedach ten. Het komt er uit klinkt het niet zoo botst het. 't Is do taal van den werkman die zegt wat hij voelt eu dat gevoel veeleer overdrijft dan vermindert. Maar gij hebt de zeker heid dat deze die eene andere stel ling verdedigt dan do uwe alles zegt en niet» verduikt. Er wordt, in óón woord, klaren wp geschonken. De drie groote vraagstukken die aan de beraadslaging van ons Paaschkongres onderworpen wer den waren, zooals mon weet, de uit breiding van het vrouwensUrarocht tot de provincie, de schoolpolitiek en dealgemeene politieke toestand. De schoolpolitiek werdt naar een bijzonder Congres verzonden, dat zoo spoedig mogelijk zal gehouden worden en waarvan de Algemoeno Raad den datum zal bepalen. Men heeft de bespreking van zoo een belangrijko zaak niet wil len kortwieken, waarover de gedachten betrekkelijk uiteenloopen tengevolge der klerikale aanwakke ring van don schooloorlog. Het groote brandpunt der bospre- kingen lag in de vraag of het goed was reeds voordo verkiezingen van 1925 het vrouwenstemrocht uit te breiden voor de provincie. Hot ton gres beeft met 970,265 stemmon te gen 238,384 en 15,471 onthoudingen gezegd neen. Ziehier hoe de stemmen zich ver doelen per arrondissement. Arrondissement Tegen Voor Onth. Aalst 14451 14453 - Antwerpon 35007 2207 29000 3800 ALh-Doornyk 19096 19096 Audenaarde 6418 6413 Bergen 50000 48000 2000 Brug** 7088 5281 1807 Brussel 61407 32000 22000 7407 Charleroi 74017 72017 2000 Denderraonde 9002 1760 7242 Dinant-Philip. 8254 8254 Eupen 628 Gent 71482 —71482 Hoei Borgw. 26405 3000 23405 Kortryk 23503 23503 - - Leuven 6530 177 5491 Limburg Zuid 5378 4825 553 Limb. Noord 190 190 Luik 80018 58808 19099 2121 Luxemburg 3487 3487 Malmédy 486 Mechelen 9433 9433 Namen 17313 17000 313 Nijvel 10032 6000 4000 Ooatoode 3835 3835 Roesel. Thielt 4797 3840 957 Sint Niklaas 12833 1833 11000 Tbuin 10261 10080 181 Turnhout 5452 5452 Terviers 12000 4045 6526 Yperen 2568 2568 Zoningon 34040 32046 2000 Totaal 625234 370265 238384 15471 Over dat antwoord mag geen mis verstand ontstaan. Het princiep der politieke gelijkbereehtiging van beide geslachten werd door niemand aangetast. Het staat van bij do stich ting dor Partij in- ons programma geschreven en niemand had het in den geest voor altijd die gelijkbe rechtiging op achterplan te zchuivon. 682 32 1429 Iedereen van ons beseft dat de triomf van het socialisme een her senschim is zoolang wij in ons eigen huisgezin, bij onze vrouwen en onze zusters, de onverschilligheid, de onwetendheid en de vijandsohap ont nloeten. Do ontvoogding onzer klasse kan niet alleen het werk zyn van het mannelijk proletariaat. De Werkliedenpartij wil echter de dupe niet zyn van een manoeuvor der klerikalen, die zich, men weet het, tot het vrouwenkiesrecht heb ben bekeerd om do democratische uitwerking van het algemeen muu- nenkiesrecht te breken. De tegenstand tegen de uitbrei ding van het vrouwenkiesrecht ging hoofdzakelijk uit van onze Waalsche vrienden. Wat is er begrijpelijkw Zij hebben het politiek recht van do vrouw niet bekampt, maar zij heb bon de bewonderenswaardige wer ken verdedigd die opgericht werden in de socialistische provinciën als Henegouwen en Luik en die door de uitbreiding van het vrouwenkies recht in gevaar zouden worden ge bracht. Wij zouden het, voor wat ons be treft, verkieslijker irevondou hebben onmiddellijk den stap naar do ge- lykbereehtiging vaa de vrouw te wagen. De mandatarissen dia in ket Par- lemeut d» vorbintcnis aangingen die men kent zullen bun woord hou den. Niemand'in het kongres heeft zich ernstig togen die elementaire plicht van politieke eerlijkheid ver zet. De derde kongrosdag was geheel en al gewijd aan de bespreking van dun algemoenen politioken toestand. De redevoeringen van Vandervelde en do Brouckêro, die elkaar zoo schitterend volledigdon waren een verpletterd rekwisitorium tegen de onbekwaamheid van onze kleriko- liberale regeeringskoalitie en tegen de roekelooze en heilspollende bui- tenlandsche politiek van de burger- regeeringen van Europa, die ons steeds verder van de oplossing vai het schadevergoedingsproblema en steeds dichter bij nieuwe oorlogsge varen brengen. Wij mogen nochtans niet nalaten de heldere tusschenkomst van Hubin te onderlynen, wier houding iu zake de Roerpoliek niet altijd deze was die wij verlangden. Het is inderdaad gebleken dat de gedachten van Hubin in don grond dezelfden zijn van Van dervelde en van de groote meerder beid der werkende klasse. Br is niemand in de socialistische rangen, zelf» de gamatigsten niet, die het niet eons zijn om het Roer- avofituur aan te klagen alsonvrucht- baar en gevaarlijk. En er is dan ook niemand in onze rangen die niet be zield is met den vasten, en wrikbaren wil om alles te doen wat in onze macht ligt om aan de zotternij der burgerregeeringen een einde te stel len en Europa te leiden op den weg van het herstel on van den vrede. 't Is met ontroering dat wij terug denken aan de pathetische oogen- blikken bij het onvergeotlyke einde van de redevoering van Vandervelde. Wij zien nog hoe de ganschezaal rechtsprong, gedreven door een geest van verzet en door een daad van liefde. Wij hooren nog den kreet die donderde door de zaal van het Volkshuis en, wij twijfelen er niet aan, ook zal weerklonken hebben \n de harten van gansth onze wer kende klasse. Leve de Internationale Levode Belgische Werkliedenpartij Met rasse schreden naderen wij i Mei, Wereldfeestdag aller Ar beiders. Wij achten het dan ook gewensoht 'n enkel woordje hier over te zeggen, want het is noodig dat vrouwen en mannen er opge- wezen worden dat zg voor plicht hebben dezen schoonen dag op zulk etn grootsche wijze mogelijk te vieren. Het is nu 34 jaar geleden dat het wereld proletariaat er zich voor het eerst toe bereidde om bij de intrede der bloemenmaand, bij het houden van prachtige betoo gingen, zijnen wil te kennen te ge ven. Op 1 Mei i8Sg grepen groote betoogingen plaats te Chicago, te Parijs, te Londen, te Berlijn, te Charleroi. In dit tijdverloop van meer dan deitig jaren is er heel wat verandering gekomen. Ieder jaar op dezt lfden dag werd er op nieuw betoogd, vierden de arbei ders opnieuw feest an ieder jaar steeg het getal deelnemers Heden is het r,iet meer op er,bele plaatsen dat 1 Mei gevierd wordt, het is niet alleen in de bijzonderste ste den dat de 1 Meivierders hun jaar- lijksche ommegang maken in alle hoeken der verschillige landen be toogt men, feest men, brengt men hulde aan den Arbeid Eens dachten onze tegenstrevers het voor altijd onmogelijk voor de arbeidende klasse hier, in 't zwarte Aalst, t Mei te vieren en te betoo- gen. Zij zijn verkeerd uitgekomen, want gedurende de laatste jaren verving eene prachtige betooging hethoopken Meivierders van vroe ger Verleden jaar lukte de betoo ging allerprachtigst deze van i Mei aanstaande moet nog groot- scherzijn. Op dezen schoonen dag moeten alle arbeiders het werk stop zetten. allen moeien Koning Arbeid huldigen. Smeders en bou wers, dokkers, fabriekslaven en sjouwers, alle werkers en voort brengers zullen dezen dag het werktuig laten rusten. Kameraden, van nu af zult gij u gereed maken voor wanneer gij opgeroepen wordt te betoogen. Gij veroordeelt de misdadige Roerpolitiek die het leven zooveel duurder heeft gemaakt, gij wilt behouden wat ge veroverd hebt, gij wilt protest aanteekenao tegen de reaktie die zieh met den dag scher per aanstelt, gij wilt vrede en ver broedering onder de volkeren, daarom zult gij u op dezen dag vereenigen en opgeruimd en fier, met vaandels en muziek aan 't hoofd de straten onzer steden door kruisen, om uwen wil te kennen te geven. In 1021, waren er 4 socialistische ministers on de Belgen betaalden 1.551 millioen frank belastingen, 't leven sloeg immer meer en meer af en or was vrodo in 't land. In 192-3. is er een liberaal kleri kaal ministerie. De Belgen betalen 2.001 mil lioen frank belastingen, 't levon slaat eiken dag op. de moeilijkheden binnen en buiten 't land vergrooten. Ziedaar wat ons land gewonnen heeft met Devèze en compagnie blin- derlings te volgen. Mijnheer Pieter Van Schuylenberg. kristen democraat van Aalst, maakt zich effenaf kwaad. Hij heeft het te gen de senators die do vervlaam- sching der Gontsche Hoogescbool verwierpen, bij scheldt ze uit voor oude pruiken die tusschen 't volk niet loven Goed zoo, wij zijn met Van Schuy lenberg 't akkoord, voor dees maal. En als goede vrienden gaan wy dien heer zijn geheugen wat opfris schsn Wié was den ergsten vyand van de vervlaamsching der Hoogescbool? Wie noemde het een misdaad tegen over de beschaving? Wie was don grootsten reaktionair van gansch België Wie was bet hevigst tegen elk werkersrecht Weeste! Woeste, do opperbaas van Aalst en van do rechterzijde, mynheer Van Sehuylenberg on zijne vrienden inbegrepen Voor een drietal jaren nog, was Pieter Van Schuylenberg, drukkers baas en vertegenwoordiger der kris- tene arbeiders, eersten luitenant van den ouden beer Woeste, en hij was daarbij zijn meest nederigen dienaar 1 Als Woest* leefde, was onze kloeke Pieter, zoo stout niet, hy zweeg dat hij zweette en boog diep de reak- tionaire bazen. Pieter stond op eene lijst met Woeste, en was in gezelschap den ergsten vijand van allen vooruit- gang. Nu is de man erboven op, dat hee- ten wij karakter koeren op 't gepaste oogen blik Pieter Van Schuylenberg, school meester Hendrik Heyman, boe.rke Van Cancghem, schreeuwer Cattoeuw en geheel de kliek 'tzijn allen de zelfden. Eorsthun meesters vleien, op dcsocia listen uitvallen, en dan hardschreou wen als 't geen kwaad meer kan. Zoo gaat het met do Daensisten. De Socialisten leggen een wetsont worp neer, waardoor aan do mijn werkers een pensioen toegekend zal worde* van minstens 1500 franken ?s jaars. De mijnwerkers zelf hebben er voor gemanifesteerd te Brussel op 19 Maart 11. met met minstens 80 duizend man, wel een bewijs dat het in bunnnen smaak valt. Welnu voor de Daensisten is dit pensioen t* klein, en te meer omdat ook de mijnwerkers er iets voer be talen. 't Is bij de Daensisten enkel er om te doen, de ontevredenheid te ver wekken bij de werklieden, zij hande len juist sooals de Communisten, die denken mot de misnoegdheid aan te prediken enkele mistovredonen te winneD. 't Is zoo atoijd met eene parHj, geen macht, geei sterkte, geen in vloed heeft. Nooit genoeg is hun lous. 't Zijn zij, die de oprechte vrienden van den workman zijn, 't is daarom dat zij in Nieuwerkerken, ir. Moiré, in Erpe en daar waar zy nog iets zijn, beletten dat do werkeloozon van hetCrisisfondskuanen genieten, door in den gemeenteraad tegen te stemmen. 't Is daar dat de werklieden best begrijpen, hoe zo veor den werkman zyn, en 't is daar ook, dat ze hunne volgelingen steeds zien verminderen, omdat ze van al hunne vroegere kiesbeloften geen de minste reko; ning houden. 't Is niet spijtig ook, want hot werkende volk begint goed te be grijpen, dat het zich niet mag ver doelen, en het al die kleinopartyön moet van kant zetton, omdat het overtuigd is dat het nu toch voor hen geen avance meer ia, en het zijncstcm in dekiezingniet wil verlo ren werpen. (Een gewezen Daensist). Een oud arm vrouwtje sedert jaren en jaren weduwe, 87 jaar oud, komt zich beklagen over het niet ontvangen van haar pensioen Zjj verklaart ons in te wonen, by een meisje, groot gebracht by haar, en zelf verre van welstel lend. Het is reeds van 30 November 1922, dat zy bericht heeft ontvan gen van den Heer Controleur der belastingen, dat haar volledig pensioen is toegestaan. Zy snakt naar die twee franken daags, om ze te kunnen overhan digen aan dit braaf meisje, dat wel is waar niet vergeten is, dat zy ook goed voor haar is geweest, maar dat toch wetteiyk niet ver plicht is haar te onderhouden. Daarby dit meisje moet leven van de opbrengst van haar ardeid en het is niet erg bont in hunne woning. Weet ge, mynheer, wat ik denk Neen, vrouwtje. Hewel ik ben reeds 87 jaar oud, ik zal dus niet veel jaren meer leven, en 'k steek het me in myn hoofd, dat men in 't Ministerie rekent op myn dood, om me geen pensioen meer te moeten betalen, maar of ge me gelooft of niet, mynheer, welnu ik zeg het vry en onbeschaamd, zoolang ik myn pensioen niet ontvang, bid ik dagelyks een gebed, opdat den Heer Minister vóór my zou ster ven, cn 'k wonschte wel, dat ik in de gelegenheid ware het hem zelf te zeggen. Kunt gy het voor my niet doen, mynheer Het hem zeggen Ja, mynheer. Welnu ik beloof u, met den Heer Minister over uw pensioen persoonlyk te spreken ik zal het mogelyke doen om hem te over tuigen, dat hy in zyn Ministerie moet ingrypen, en onderzoeken waaraan het gelegen is, dat uw pensioenboekje zoolang weg blyft. Dit oudje bedankte me en ver trok. k Heb het geluk gehad den Heer Minister persoonlyk te kun nen spreken 'k heb hem myn ge sprek met het oudje gansch over gemaakt en reeds des anderen daags bezorgde hy my het ant woord. Enkel op 16 Februari had de hoogere commissie een beslissing genomen. Het ponsioenboekje ontving ze een paar dagen later. Waren al de ouderlingen die nog wachten op hun pensioen boekje zoo gelukkig. Friederik. Le§st en verspreidt RECHT EN VRIJHEID», het wa-earbei- j dersorgaaa.

Recht en Vrijheid | 1923 | | pagina 1