In de Senaat. Liberale Jonge Wachten. Aalst De groenen zijn nijdig, Merhltefcen opgepast Prachtig Bal 2)e ^Nvansbaron Federatie Audenaerdc. BAN» IN HAND Partijgenooten. Rationale Cüilitie. LICHTING VAN 1823. Werkersbelangen. Uit Denderhautem Uit Cede. Vraag (in 't Vlaamsch) van gezel De Nauwi Art. 23 van het modelreglement der lagere scholen luidt Wanneer de onderwijzer, ton ge volge van de door het getuigschrilt van den huisdocter bewezen zioktu, in de noodzakelijkheid verkeert zuno lessen te schorsen, stelt het college van burgemeester en schepenen on- middeliik een waarnemend onder wijzer aan. De leerlingen van den onderwij zer die met verlof is, worden over de andere klassen verdeeld^ totdat een waarnemend onderwijzeres aan gesteld. Die maatregel schijnt mu .billijk daar waar hetteen schoolhoofd met klas geldt. Van een anderen kant luidt een ministerieel antwoord op eene vraag van den heer Souplit, u' 92, 2 van den 18 Januari 1923: De hoofdonderwijzer die ontsla gen werd van het klasgeven kan, zoo daartoe door de schoolovi rheid wordt beslist, opgelegd worden het klasgeven of het geven van veischei- dene leergangen te hernemen. Gezien bovenaaiigaande ™lnls'®- riecle verklaring, meen ik, dat ren schoolhoofd zonder klas in geval a,i afwezigheid van een lid van zyn ou derwijzend personeel, om reden van ziekte of om andere redenen, voor plicht heeft, in afwachting van de aanstelling van een .wa»rI1™eS^ leerkracht, dit afwezig hd m zijne klas te vervangen,en zoo den regel ma tigen gang van het onderwps verzekeren. Er is nochtans vastg. steld, dat een schoolhoofd zonder klas weige ren voorloopig een ziek titularis te vervangen, eu ten uadeele van den goeden gang der school de leer ingeu over de andere klassen verdoelen. Acht de heer minister niet dat die schoolhoofden grootelijks aan iun plicht te koit komen en zich weinig bekommeren om dan normalen gang van het onderwijs der kinderen aan hun zorgen toevertrouwd Antwoord: lk verwijs naar mijn antwoord"nr 92 van •S-'anuari ll. waaraan het achtbaar lid heeft her innerd. De schoolhoofden zonder klasse zouden natuurlijk aan hun plicht te kort komen moeston zu weigeren tijdelijk een van hun ondergeschik te vervangen om de» goeden gang van het onderwijs te verzekeren. BERICHT. Eene plaats van Arrondisseinents- Seoretaris is te begevon. Om kandidaat te kunnen zij" moet men 1 Lid zijn van een politieken groep bu de partij aangesloten se- doit 1919. 2. Lid zijn van zijn syndicaat. 3. Lezer zijn van een partijblad. 4. 25 jaar oud zijn. 5. Fransch en Vlaamsch kunnen lezen en schrijven. De voorstellen moeten schriftelijk gedaan worden aan gezel A. Vanden- boscho, Lokaal De Verbroedering Jozef Ferrar.tslraat, Rouse, ten laatste tot 30 1923. Voor verdere inlichtingen wende mon zioh tot, hoogergenoemd adres. Deze jonge Heeren stemden het volgende in hun Paaschkongres Het Kongres bestatigt dat de Liberale Partij de klassenstrud ver werpt en stelt tegenover deze socia listische THEORIE een formule van socialenvrede dat patroon en arbei- der tot een innige samenwerking 111 het hooger belang der Natie op roept.... Hoe dikwijls moet hot nog her haald worden, voor deze dooven die niet hooren willen, dat de klassen strijd geen theorie noch taktiek is. maar dat zij een onvermudeluk ge volg is van de ekonomische samen stelling der Maatschappij, dat de klassenstrijd geboren wordt uit dete- oonstriidige belangen tusschen de bezitters van het kapitaal, de uit- balers en diegenen die hun werk kracht verkoopen, do proletariërs met blauwe kiel of in redingote? Deze klassenstrijd, waar men zich Ui..| voor of tegen kan verklaren, maar die wij eenvoudig beslaligen kunnen vertoont zich somtijds op geweldige wijze; maar zil wordt niettemin klaar uitgedrukt warneer be! kleine feiten betreft. Fen voorbeeldAl Je supporters van'het burgerregiem laten zich in naamlooze kapitalistische iiiaat- scha,.pijen verzekeren, lerwul a do georganiseerde en bewmsto arbei ders zich tot La Prevoyance Sociale wenden, die zich socia list noemt en er op pocht het te zgn. Met de fondsen dat haar ter hand gesteld worden, richt de P. S. Volks huizen op die als socialistische for teressen mogen beschouwd worden die hun proeve door staan hebben en wat meer waard zijn dan Je wen- schen door de liberale Jonge Wach ten op hun kongres uitgedrukt. Deze jonge heeren beginnen nog maar de eerste lessen van volkswetenschap te spc Hen. Samenwerkende Maatschappij Huismoeders, Met, deze heeft het Bestuur der Sam. Manlschappy U uit te noodi- gen opemen prachtigen gratis Tombola welke zal pluais hebben, op 10 Mei aanstaande, om 2 1/2 ure namiddag, in de Feestzaal, lokaal Hand in Hand. Alle huismoeders aangesloten bij eenen socialistischen groep hebben recht dezen Tombola bij te wonen, alsook do oudste dochter waar de moeder ovtrleden is en vader wedu wenaar gebleven is. Huismoeders, nu is het aan U om dezen prachtigen Tombola welke gratis gegeven wordt en waar zeer schoone prijzen zullen te winnen zijn te doen gelukken. Van nu af aan de propaganda voor dit edel werk. N. B. De Huismoeders worden vriendelijk verzocht do aankoop van broodjetons te. doen zooveel moge lijk bij onzen jetonverkooper, ten eir.de onze diensten in zijne goede beweging te houden. Huismoeders, om U in de gelegen heid te stellen onzen kruideniers- «b kleerwinkel des Zonda2s te komen bezoeken, heeft het Bestuur beslo ten onzen winkel des Zondags te openen, van 8 uren 's morgens tot 12 uren met vrijen ingang. Schoone keus aan zeer voordcelige prijzen van allerhande kleerstoffen zijn in onzen Kleerwinkel te beko men. Namens het Bestuur De Bestuurder, L. Van der Veken. Ja beste lezers, de groenen kunnen hun nijd niet meer verbergen. In hun wekelijksche samenspraak tusschen Dirk en Werkman, kunnen ze niet verkroppen, dat we nu twee muziekkorpsen bezitten. Zij schrijven WERKMAN' Ja, de socialisten komen nu ook beweren, dat ze twee muzieken hebben oen Fan- faro en een Harmonie. DIRK Ei dan zal 't lijk van de katholieken zyn. WERKMAN: Dat peins ik. DIRK Dezelfde muzikanten, maar twee verschillende muzio- ken. WERKMAN Best ware de na- men te vragen van do muzikanten, en to eischen dat er degelyk mu- ziek wordt gemaakt». Uit deze eenige regelen komt hnn nijd duidelijk te voorschijn. Ja, hoeren Daensisten. wij bezitten eene Fanfare en eene Harmonie, en dat zult u op le Mei kunnnen bestati- gen, en ook dat het 2 muzieken zijn met verschillende mu zikanten. En wy zijn direkt met u 'takkoord voor de lijsten dar muzi kanten in te dionen, dan zoudt u met uw eigen voorstel in uwe eigene vui ligheid geduwd worden. Wat betreft het uitvoeren van de gelyk muziek, dat treft ons niet. daarvoor is onze Fanfare te goed be kend, en zal onze Harmonie, binnen enkele jaren ook Wekend zijn. Aan onze partijgenooten muzikan ten, vau onze Fanfare en Harmonie, zeggen we leert, studeert, vojgt uwe repetition regelmatig, omdat we aan de bevolking laten zien, als ook aan de Daensisten, dat we op de baan de muziekkunst vergevordert zyn, en prachtige concerten kunnen geven, die medewerken tot de oplei ding van ons werkende volk. Op onze beide muziekbestuurders. gezel Louis Spittaels en gezel Karei Van dor Meirsch, mogen we vol strekt ïekenen voor dio taak. Aan de muzikanten hunne bestuurders knap ter zijde te staan. De vijand is nydig, antwoordden we hun met den kreet Heil onze Fanfare Heil onee Harmonie J. B. Leest en verspreidt RECHT EN VRIJHEID-, 'iet warearbei- der sorgaan. STAD AELST. BERICHT. Zyn verzocht zich by het. Gemeen tebestuur (Bureel van Militie) aan to melden voor den 15 April 1923 (l)om er het vereischte forniuliei in te vul len ol' hun aanvraag schriftelijk (2) in te dienen (liefst per aangetecken- den brief) bij den Burgemeester voor denzelfdeu datum 1° De iu 1014 of 1005geboren jon gelingen, die vragen om voor het binnenroepen hunner klasse te mo gen dienstnemen (art. 7 der wet). 2° De miliciens der klasse van 1023 en de bij deze klasse gevoegde ver daagden. die om een uilstel van on- bepaaldcn duur verzoeken (art. 8 der wet) 3° Die om een onbepaald uitstel verzoeken (art. 7 en 10, c) der wet) (3) 4 Die om ren onbepaald uitstel verzoeken (art. 77 lilt. b. der wet) 5° Die om eene gansche of gcdeel telijke dienstoni hefling verzoeken (art. 78 der wet). (1) Voor de niet in Relgiö gedomi- eileerdo jongelingen wordt, dit tijd bestek met eene maand verlengd, in dien zij in Europa en met twee maan den, indien zij buiten Europa verblijven. (2) Ingeval hem Wei in te vullen formulier per post toekomt. (3) Dit uitstel kan gevraagd wor den om persoonlijke aangelegen heden. Verleden week, Zaterdag30Maart, is er staking uitgebroken op Int Glucosefabriek van den hoer Gulle- baut, T/S. I)on heer Callebaut behoort ook nog tot degenen die denken, nog do vooroorlogsche toestanden te belo ven. I)o workliedeu van hunnen kant hebbon maar al Ui lang onver schillig gebleven, hebben maar al to lang gedacht dut zij slechts hun leven gevoelen als van zelf sprekend, bestemd om veel en hard to werken voor weinig loon veel to ontberen, bitter weinig en sl ebt te genieten, on altijd Wij den arbeid maar willoos te gehoorzamen Gevoelen dan took of weten die werkliodoD dan toch maar tiet, dat de patroons er immer op uit zijn om zooveel winsten te verwezenlijken mogelijk. Arbeiders De oogon open, werpt de onverschilligheid af, gedenkt dat gij, arbeiders, do scheppers van allen rijkdom zyt. Gedenkt de spreuk Wanneer do arbeider wil, ligt alle raderwerk stil Volhardt in den strijd, mannen, het zal denkelijk van korten duur zijn, dooi zien door uwen eonsgezin- den strijd aan uwen patroon, dat de tijden verandert zijn, dat gij recht op welstand eischt. A. B. Do Sargiefabrieken. Heden eindigt de 14 dagen voor opzeg, ünzo Vakbonden bobben dezo gestuurd aan de firma R. G. L>. en uaar wij vernemen is donzujfden opzeg door de andero houden naar aide Sargiefabrikanten gestuurd. Daar teekont zich hul verschil af van taktiek die tusschen de leiders der Vakbonden beslaat. Wij won- scheu om met een beperkt getul sta kers tot het doel te komen, om de gevraagde verbeteringen aan de werklieden te vcrleenen. De andere bondeti willen al de werklieden in den strijd, hetgeen wij niet zouden doen, gezien do patroons zelve dreigen met eene algemeene uitsluiting Den heer Mommens, arbeids opzie ner, zou optreden, en we vernemen dat den lieer Burgemeester van Dendermonde, Woensdag morgend de secretarissen der Vakbonden ten stadhuize heeft ontboden, die aan den burgemeester uitleg gaven over do vragen der werklieden en die voetstappen zou aanwenden om het dreigend geschil te voorkomen. Wij mogen er ons aan verwachten, dat bij het verschynen van deze regelen nog pogingen zullen gedaan worden en de werklieden op do laat ste oogenblikkeu zullen vergaderen, om beslissingen te nemen, die hun volgens de omstandigheden nood zakelijk zullen schynen, om uit te voeren. Bij de Schoenbewerkers. Door onze Centrale is aan de Hee ren Patroons eene vraag om loons- vermoerdering gesteld, om in te gaan den 2 April, ons steunende op de verduring van de levensmiddelen en met de toepassing van den 8 uren werkdag en de 12 1/2 per honderd loonsvermoerdering niet is verleend. De briefwisseling tusschen de Hee- ran Patroons en onzen vakbond heeft voor gevolg, dat or eene samen komst zal plaats hebban, waar onze afgevaardigden de vraag om loons- veimeerdciing zullen voordragen, om aan de werklieden voldoening te geven. De Ereifabrikanten van..Sl. Ni kol aas hebben aan den hoer Mommens, Arbeid--opziener, ge schreven, dat zij de vraag om loons vermeerdering verwerpen die zij onredelijk noemen en do Patroons van Aalst laten >un zich niet hooren, De patroons stellen zich onredelijk aan. Dat de sayelto op ongehoorde wijze in prlis tweneemt en de Pa troons hun breigoed met den dag meer en meer doen betalen. Dat gaat er door. maar aan de meisjes een geringe loonopslag van 5 0/0 toestaan, dat kan niet ziin. Het zal op den gepasten oogenblik wel van dienst zijn voor de werklieden, dat die Heeren het voor gezegd houden. N. B. Zoo wij vernomen hebben een paar werkhuizen de 5 O/o loons- vermeordeiing aan do breisters ver- 1 end. M. De Lepeleer. tabakfabri kant, hoeft zyno werklieden voor verschillende dagan laten wande len. doch doze Hoer heeft nu een zijner jonge werklieden doorgezon den, onder voorwendsel, dat hij elders zou gewerkt bobben. Ondanks onze Secretaris zfire ver gissing heeft, doen ia «ion, moet de jon gen nog zonder werk blijven. Dat is eene drollige patroons mentaliteit. II. F. De werklieden van de Viscosefabriek worden opgeroepen naar de bijzon dere vergadering die gehouden wordt. Zondag toekomende, om 10 uren 's morgens, ten lokale Hand in Hand. waar de overeenkomst van den 15 November 1921 zal besproken worden. Gezien voornoemde overeenkomst slechts bepaalt en deloonen regelt tusschen 300 tot 420 punten van don index, is het noodig. datbii moge lijke verduring der levensmiddelen boven de 120 punten, daaromtrent eene regeling getroffen wordt, waar op do werklieden het eens zijn. De werklieden, zoo vrouwen als mannen, zullon het groot belang van deze vergadering inzien, en liet hun ton plicht rekenen tegenwoor dig te zijn. H. F. Ge moet goed onthouden. In mt i3 der wet van den 14 Juni 1921 staat vermeld Er moet minstens aSper hon- derd meer betaald worden voor de eerste twee overuren en So per honderd voor de volgende overuren Voor het bijkemend zondtigwerk wordt het gewoon loon verhoogd met 100 per hon- derd ot dubbel loon. Wij roepen de aandacht onzer leden op den tekst der wet die overwerk toelaat in buitengewone omstandighedendat in zulk geval het hooger aangeduid meerloon voor de overuren moeten betaald worden en de Patroons hiertoe verplicht zijn door de wet Overeenkomst aangaande het twee-ploegenwerk. a ARBEIDSDUUR. - Er zal gewerkt worden van 5 uren 's morgens tot 9 uren 's avonds, meteen half uur schoftijd in den vóór- en namiddag. LOON. Op het huidig verdiend loon. zal een bijleg van 12 per honderd worden toege- staan, zoowel voor de daghuur- als tarief-arbeiders. Ploegmeestergasten. ARBEIDSDUUR 45 uren. LOON. Het vastgesteld minimumloon blijft behouden. Er wordt een bijleg toegekend van tien franken per week voor buitengewone uitgaven, voort- vloeiend uit het dubbel ploeg- stelsel. Indien tengevolge van crisis of alle andere omstandigheden de werkuren worden vermin- derd, zal voor ieder minder ge- werkt uur 0,75 fr, worden afge- trokken, zonder dat nochtans deze aftrok de 10 franken mogen overschrijden. Deze overeenkomst van de twee ploegen is sinds langen tijd in vopge, op de vergaderingen en ook in onze bladen destijds medege deeld. Het zou schijnen dat door sommige patroons van deze over eenkomst geen rekening gehouden wordt in de Textielfabrieken en ook door de werklieden zou verge ten zijn. Wij roepen de aandacht onzer leden op bovers'aandc, wanneer door den eenen cf anderen patroon gevraagd wordt, om met twee ploe gen te werken, moet het voorat in den Vakbond besproken worden en wanneer er patroons zijn, die het direkt willen dooivoeren, mogen, ja moeten de werklieden dat wei geren. H. F. STR!JDPEWFII!£G. Overdracht 774,17. j Omdat de warande van don a l vol kaatuii de \V< Jlekcnsstruat mislukt is 8,25 en omdat er de sciiootzitterj zulk spijt in hoeft 0,50. Gezongen door August Buyl en rondgehaald door Hector De Neef bij de Blaes 3,50. Gezongen door Jean Commer-j man in de estamiuet der Ste-Anna weg 011 ion-IgehaaU door Marie 2,00. Omdat Evarist voor de dour stond en niet binnen mocht 2,00. Omdat Mieken vrydt tot aan de kie- fing 2,Co. Omdat Gust de Botvink zijne vrouw baron metten goed ver kocht is 3.00. Daarna kreeg zijde slaapziekte en Tist en Póo Koekenen deden er elk ten frank by 2,00. Wie dooft er mee van nu ftot aan de kiezing A. tVryhinan 1,00. De Vvlder Th. 1,00. Bekaert. Jan 1,00. A. N. 1,00. L. M. 1,00. Guns K. 1,00. Totaal dezer week fr. 21,25. Belgische "Werkliedenpartij (Adeeling Aalst). Socialistische Wijkclub Jos»E NICHELS i Zendog aaneiaande 15 April i:i de ruime FEESTZAAL van llund in Hand Molendries. de I eden di r maatschappij aangeboden GROOT ORKEST. Begin oui 5 I 2 ure 's avonds. Kb erkamersrecht 99 centiemen. Kinderen onder de 1G jaren niet voorzien van eone kaart en niet vergezeld van hunne ouders zullen streng geweigerd worden. Stadsschouwburg van Aalst. KONTOON EELM A ATSCIIAPPIJ VOOR TAAL EN VRIJHEID. Drie namiddagvertooningen van het suksesstuk op Zondag 8 April 1923. Begin om 2 3/4 uur. Einde rond uur, Kaarten te bekomen in «Graaf van Egmont Groote Markt, Aalst. Zondag 15 April, ter gelegenheid der Kermis, komt het muziek van Ninovc en do turners naar onze gu- meonte. Ze zullen het derp doortrek ken, rond 3 uren namiddag, en gaan onzen vriend Van der Stock, in de Vondelen, een bezoek brengon. Er zal eone groote meeting in o pene lucht plaats hebben Alfred Nichols, Volksvertegenwoordiger, Pol Van de Steen, Se Ij epen der stad Nir.ove "m Prosper De Bruyn, Alge meene Secretaris van liet Nationaal Syndicaat, zullen er liet woord voe ren. Kameraden Wij doen een krachtigen oproep om dezen optocht mee te maken. Uit al onze krachten, moeten wij onze genegenheid voor de Arbeidersparty toon en. Protest oeron wij tegen de react ion nairv partijen katholiek, liberaal, groenen, die de werkers- klasse uitbuiten en op slechte wegen leiden. Komt luisteren naar onze re denaars. dio de werking der socia listen zullen uiteenzetten, en u do waarheid verkondigen. Voor de Turners. Gezongen door Troch Bernard en D'Haeze Benoit 4,42. Gezongen op de wyk Vijver, bij JosephineTroch door Troch Victor en Troch Josephine, rondgehaald door Jansscns Hilaire 6,42. Gezongen door JosephineTroch rondgehaald door Smekens Victor 2,80. Gezongen in het lokaal door de Vuyst Hippolvte, rondgehaald door I)ennebourg Charles 2,70. Samen 16,34 fr. UIT SÖTTE6EWI Sirijdpenning. Een lied gezongen door Omeren rondgehaald door Benoit 3,82. Omdat Joseph Gabriels zijno vrouw een kind gekocht heeft, en hij 9 dagen moet de pispot wegdragen tegen zyn gedacht met zijn kop achteruit 0,50. Totatl 4,32 fr-

Recht en Vrijheid | 1923 | | pagina 2