Een Mei. Uil Ninove. Geeraardsbergen. Over 't Weldadigheidsbureel. SM. VERBROEDERING. Opgeëischten, Werklieden en Burgers Werklieden NAAR N1N0VE. Op 20 Mei aanslaande, huldigen onze Ninoofsche Makkers benevens verschillende vlaggen van Vakbon den en Turnkri? g ook hunne nieu we lokalen- in. 't Is op zich zelf eene gewichtige gebeuitenis voor de Ninoofsche arbeiders dat ze terzelfder tijd hunner vlaggen ook hunne nieuwe lokalen, waaronder eene nieuwe moderre bakkerij kunnen inhuldigen. 't Is vooral verheugend de voor uitgang in de vakbonden te kunnen bestatigen, alsook de uitbreiding welke de samen wei king er neemt. De verkoop der bakkerij is er in een jaar tijds verdubbeld, bij zoo ver dat er eene nieuwe bakkerij moet opgetrokken worden. De winkel der samenwerking gaat ook steeds vooruit. Meer om m?er breidt dc coöperatief er zich uit. De Ninoofsche werkende klasse heeft ingezien dat de samenwerking veel vermag om mede te helpen aan de vrijmaking der arbeiders. Met genoegen s'ippsn wij den prachtigen bloei der Ninoofsche partijgroepeeringen aas en wen- scheM van harte geluk aan die makkers welke met woord en daad mede helpen aan dezen opbouw, en op die prachtige uitslagen fier mogen zijn. |Aan die makkers zeg gen wij, werkt met denzelfden iever en geestdrift voort, 't is het middel om in de naaste toekomst grootere uitbreiding aan uwe verschillende organisaties te geven, en tevreden terug te mogen blikken op uw ver leden. Op 20 Mri, zullen de Geeraards- bergsche werkers en werksters in massa naar Ninove stroomen, om geestdriftig deel te nemen aan uw grootsche feeslen, en om luide met u te roepen leve de Werklie denpartij, leve de Ninoofsche Strydbroeders. X. X. Arbeiders, Arbeidsters Enkele weken slechts scheiden ons van den Een Mei, dag waarop over de gansche wereld door mil- lioeneo vrije arbeiders hulde wordt gebracht aan den alles scheppen den arbeid. Met de Mei herleeft gansch de natuur en ook de arbeiders-massa schept nieuw leven en nieuwe moed om den strijd tegen onrecht en verdrukking vol geestdrift voort te zetten. Nevens de hulde aan den Arbeid, gepaard met feestge zang, stijgt ook uit de borsten van 't Werelds proletariaat den vrede zang en het lied van opstanding, tegen het kapitalistische monster het militarisme welke de wereld steeds herschiep in een bloedig tranendal Op Een Mei 1923. zullen de sla ven van den arbeid zich den vroe- geren tijd herinneren, toen de be zittende klasse de eischen der arbeiders onthaalde op spotgelach, en later met brutaal geweld, door broodroof en gevang, de arbeiders beweging trachtte te smachten in 'haar ontstaan. Dien lijd kon het kapitalisme jubelen om zijne macht en spotten met de door onbewustheid zwak gehoude» arbeiders-klasse, welke zich afsloofde en wroette voor een ellendig bestaan en zelf den moed niet had, de haar tot redding toe gestokene hand der Sociaal-demo craten te grijpen. De baaibrekers, de voorloopers van het socialisme, werden de prooi der bezittende klasse, vervolgingen broodroof, smaad en laster waren hun doel, uitgekreten voor droomars en volksbedriegers, vilde de massa zwoegers niet begrijpen dat deze moedigen, de profeten, de voor boden waren van een nieuwe tijd •waar dé slaven van werkholen en 'fabriek meer recht op bestaan zou den bekomen. Sindsdien zijn de tijden fel ver anderd, het oveigroote deel der arbeidersmassa heeft ingezien dat SOCIALISME, gesteund op sterke arbeiders-organisatie geen droom beeld is. en kan zich reeds Verheu gen in de verwezenlijking van tal rijke hervormingen, welke steeds als droomen en bedrug waren beti teld door belanghebbende voor staanders van het kapitalistisch uitbuitersstelsel. De achturige arbeidsdag, bij vroegere Een Meifeesten op den oorgror.d gestelden eisch der ar beiders, en een der vele droomen der socialisten is omgezet gewor den in een feit, dank zij de immer stijgende macht der s jcialistische arbeidersbeweging. Het recht van den arbeid is moe ten erkend worden en is geken merkt geweest door vele toegevin gen aan de werkerseischen door de bezittende klasse. De arbeiders beschikken thans over meer rechten en vrijheid, welke hun tot de volledige vrij making kunnen leiden, doch het kapitalisme waakt en spant alles in niet alleen om zulks te beletten, doch ook om terug té nemen dat gene wat ze gaven moest. Aan u, aan ons leiders ee» dam op te werpen, waartegen die kapi talistische drijverijen zich te plet ter zulle» loopen. Die dam aal «ijn de macht onzer syniikaten, onzer coöperatieven, en de eendrachtige wil aller arbeiders tira ket wanke lende kapitalistische kraam, zijn laatste steunpilaren te ontrukken en het te werpen in den donkeren afgrond waarin het ons terug wil heendrijven. Op Een Mei dus. allen in de rangen, mee gefeest, mede gehul digd, het arbeidsfeest, den Hoog dag van den Arbeid, en mede ge streden tegen het militarisme voor den vrede, en een betere toekomst maatschappij, waar door gelijkheid en liefde, abe onrecht en verdruk king zal uit geweerd zijn Leve den Een Mei weze onze kreet. Leve het Arbeidsfeest. O. V. T. Volgens besluit door't gemeente bestuur verleden jaar gsnomen, is de Een Mei aangenomen als offi- cieele feestdag. Beiaardspel en klokkengelui begroeten dus het Een Meifeest. Verlof in de scholen. Daarbij een lief Mei zonnetje is al wat gewenscht wordt. Arbei ders (stersj maken wij or s gereed voor de Een Mei CINEMA, Zondag 8 April, om 2 uren dag- vertooning. Zondag 8 en Maandag 9 April, om 7 ure 's avonds. Prachtig programma De vrouw gezwoorne, drama in 0 deelen. Een beroemd redenaar in 5 dee len. Georget Baron, komiek. Deze filmen zyn voorbehouden geweest aan debyzonderste in richtingen van 't land, en genieten overal waar ze worden op doek gebracht een by zonderen by val. Wie liefhebber is van een aan doen »yk drama en prachtige co- medie kome naar de Volkscinema Pryzen als naar gewoonte. Kinde ren worden toegelaten. Turnkring Riut-Roest. BERICHT. Do naastbestaande familieleden vac leden der Turnnraatschappij 011 der het leger worden vriendelijk maar dringend verzocht, hun juist militair adres te bezorgen aan den Secretaris gezel Cyriei De Glas, voor 15 April e. k. Het Bestuur. REPETITIEN DEZER WEEK. Dinsdag en Donderdag Meisjes afdeeling. Woensdag en Vrijdag Jongens af deeling. Alle leden wordon verzocht de re petitien bij te wonen. Dezo beginnen om 7 1/2 ure stipt. Het Meilied zal aangeleerd worden. Voor de vlag 9. O. S. Gezongen door Starre door Gust, De Boe 3,55. Gezongen door Mad. De Trogh en Juliette Reygaert bij Vieg- ge Abé 2.15. Gezongen door Cle- mence De Trogh bij Alfons De Moyor en rondgehaald door Edmond De Trogh 2,35. Omdat Louis (rest on leesbaar) zich good amuseert in Geeraardsbergen met de president der lustige 0,50. Voor de Bouwwerkers. Gezongen door Leopold PJaitsir en rondgehaald door Geian Maurice by Arthur Bonon 3,50. Voor de Turners. Gezongen bij Poldcrboerken door Mastok en rondgehaald deor jakken 3,00. Gezongen door August Sper bij Hendrickx 1,50. Omdat Gustaaf zijn pak vergeten had C,50. Omdat Emiel zich nevens zette in een Café te Les sen en er zoo beteuterd van was, dat Gennaino cr om weende 0,25. Reeds vier lange jaren voerde het blad Geeraard eene vuile en ha telijke lastercampagne tegen alle be stuurlijke lichamen der stad, die niet van hunne politieke kleur wa ren, nu er sedert een viertal weken er een ander wierd geantwoord aan dien braven CH RISTE LIJ KEN SCHRIJVER (bij wie het berouw al tijd na de zonde komt voelt dion schrijver het beter, dat de polemiek over 't Weldadigheidsbureel in 't bij zonder gesloten wordt. In het blad Rechten Vrijheid zijn aan dien schrijve-r een vijf zestal vragen ge steld over al die hoope geniën die vroeger 't Weldadigheidsbureel be stuurden en eek ever d-e medebe stuurde* s ven dien tijd wel ▼•utaaa. en tot au toe blijft schrijver ens een duidelijk antwoord schuldig. Schrij ver beweert de zaak dieper te willen ingaan. Wy zijn 'takkoord, maar daarom moet schrijver oersten voor al beginnen met de, door ons gestelde vragen te beantwoorden, maar moge lijks zal schrijver bet noodiger ach ten in zijne schelp terug te kruipen. Maar weest er van overtuigd, dat VANEEN VAN DIETWEE zal waken om bii de eerste gelegenheid, zijne hatelijke leugens en lasteringen te rug den kop in te drukken. VANEEN VAN DIETWEE. Uitlevering Winkeldeel. Deze zal geschieden op volgende dagen Dynsdag lü* 5b 1 625 'Woensdag 11" 626 750 Donderdag 12* 751 875 Vrijdag 13" 876 tot einde en niet ledon. Telkens van 0 tot 12 en van 2 tot ure. De leden worden verzocht hun brood boekje mede te brengen en dè souehen in goede orde te /angschik- ken. Koopt uwe schoenen in den Rooden Bottisn» bij Georges Van Den Driessche, NIE1W- STRAAT. N. 31. GEERAARDSBER GEN. 25 Voor uwe MUTSEN wendt U in volle vertrouwen tot het huis Das. Driea-Ceuterickx, Nieuwtraat 15, öeeraardsberge». Groot,e keus der laatste nieuwigheden, aan ma- tigo prijzen. 22 ZITDAGEN. Wij bestatigon met genoegen doet de buitenbevolking meer om meer, zijn toevluchtneemt, totenzen Volks vertegenwoordiger. die regelmatig, alle 1' Dinsdagen der maand in ons lokaal De Redding zetelt. Wat ons nog meer genoegen doet is, dat de gewezen Hoofdmannen van den buiten der Daensisten bg onzen vriend ook ter rade kome. Den herbergier helpt daar goed mede, want hij vertelt het aan Jan en Alleman, dat hij die zijn huis ten pande stelde voor de zitdagen va» den Advofcaat der Daeosisteo, opxiji zitdag zelf, 20 franken moest betalen veor 't schrijven van een briefje, ter wijl hij daar tegenover onzen vriead Nichels slelt, die alles kosteloos doet. Den baas wordt dus een goede pro pagandist op dit gebied, en den Ad- vokaat der Daensisten heeft er zijne matten mogen oprollen. En zoo gaan ze van langs om meer den berg af. De Burgervereeniging U C. B. Wie zou het ooit geloofd hebben dat wij hier 111 om klein maar rus tig steedje ook onze afdeeling van de zoo beruchte U. C. B. of te Bur gervereeniging gaan bezitten. Wij hebben hier voor ons een paar om zendbrieven liggen waarin <£e luid - jes op klare en duidelijke manier hun doel en streven uiteen zetten. Als men dat eens overleest zou men wel geneigd zijn te gaan denken dat hun doel zoo edel, zoo verheven is dat niemand weigeren kan er aan mede te werken. Jammer oprecht dat het beestje op meer dan een plaats zijne reactionnaire oorekens laat door steken. Zij trachtten zoo veel te bewijzen dat zij anders niets in hun schild voeren dan elks wel zijn, dat zij eindigen met ons te be wijzen dat hun strijd alleen gaat tegenover het georganiseerd^ prole tariaat. Wij zdn oprecht benieuwd om de namen onzer Ninoofsche Fascisten te kennen die bereid zouden zyn om bij gebeurlijke staking het werk on zer werklieden te komen innemen. Wij verwittigen die goedhartige menschen dat ze soms wel van een kale reis zeuden kunnen 't huis ko men. Ónze werklieden zjjn nu niet zinnens zich door het kinderspel dat men in na aperij van andereplaatsen wen sell t op touw te zetten te laten beïnvloeden. Allo, heeren der fameuze U. C. B. wanneer krijgen wy de lijst uwer aangeslotenen onze bevolking zal die toch wel mogen kennen, 't Zullen gewis van onze supperpatriotton zijn die zioh binst den oorlog wisten te onderscheiden in het woekeren en leveren aan de meffen, genre het broekvoHtje uit de Statiestraat dia binsj de staking der trambedienden in Brussel het proper rolleken van onderkruiper reeds vervulde. Zou dat soms do toehfr matige Mussolini ▼oer Nino.ve 't lal er lief uit «en. elk geval wij hëaëtfn oeu oog-ia 't zed en willen op onze hoede wezen. Pol. Van Bh Steen. Bouwen van werkmanswoningen- Op Dinsdag 3 April greep ten stadhuize alhier, de openbare aan besteding plaats voor het bouwen van 56 werkmanswoningen te bou wen langsheen de Brusselbaan vol gens de plans van den H. Jules Bir- mant, bouwkuudige ter stede. Er waren elf aanbiedingen. Ziehier den uitslag 1. Roels, St Amandsberg 1,176,161,92. 2, De Groeve, Aalst, 1,138,163,80. X. De Prins, Ruysbroeck 1,207,349,05. 4. Van Guyse, Ninove 1,167,675,81. 5. Cassiman en consoor- ten, Ninove 1,099,479,82. 6. De Brabandore, Marcko 1,046,050,00, 7. Const. Coppens, Erpe 1,013,682,62. 8. Jules Arcq, Waterloo 1,247,839,44. 9. VanVelthemen Linde- kens,'Brussel 1,077,012,44. 10. Fl. en Joseph Steppé, Teralphene 1,239,073,38. 11. Cam. Do Muytcr. Brussel 1,224,000,00. Mits goedkeuring der Nat. Maat schappy, is derhalve den heer Cop pens van Erpe tot aannomer ver klaard. Elk der 56 op te rich-ton hui zen komt dus op 18,101 fr. Deze hui zen zulle» dus ruim duizend franke» por huis minder kosten, danj deze welke veer rekening der maatschap pij reeds gebouwd werden op ae Pollaerekasseide. De op.te richten huizen der Brusselstraat' zyn zeer lief van uitzicht, aan allen is een kelder voorzie», wat niet het geval is met deze welke Feeds in opbouw zyn. Wij mogen gerust den Beheerraad van de S. M. Ninove Welzij» ge luk wenschen met het reeds afge legde werk. Dat ze op den ingeslagen weg voortgaan en in afzienbaren tijd komt er wel verzachting aan don zoo nijpenden woningnood in onze stad. Socialistische Turndub - DO0R IE VER STERK PRACHTIGE TOMBOUA naar verschillende schoone pryzen van waarde o. m, Eene prachtige vernikkeld© keu kenstoof, waarde 300 fr. Zes keukenstoelen, waarde 90 fr. Iiang met keukengerei, waarde 50 fr. Ingelijst portret van Jaurës, waar de 3ê fr. Verder vele en prachtige pryzen. Party genooten, steunt onzen Turn kring. Koopt loten. Prys per lot 50 centiemen. Do trok-king zal in het blad aange kondigd worden. HET BESTUUR. Samen working. Vel» o»x«r s&meaworkors hebben •ene onvolledige oprattiig van dit woord, zij denken als zq ingeschre ven zqo als lid en een dusdanig sameawerkersboekje bezitten, zy in rogel zyn, zij dus allo rechten bezit ten ojn hunne minste eischen vol doening te zien geven. Neen, vrienden, byzonderlyk in een maatschappij samengesteld uit wcrkmenschon, dus over geen ander kapitaal beschikkende dan dat door hare leden gestort. Als samenwer kt verbindt men zich al de moge lijke aankoopen in zyne maat schappij te doen. omdat deze steeds vooruit zou gaan en haar in domo gelijkheid te stellen hare aankoop- macht te vermeerderen, zelfs de go wensohte uitkomst in het oog te houden, van eenmaal de producten die zij verkoopt zelf te kunnen ma- kon in hare eigen fabrieken, die den eigendom zouden zyn van de samen- werkers, zooals op het oogonblik onze bakkerijen zyn. Dan zal het haar mogelijk zijn de kapitalistische instellingen tegen te werken, wait zoolang de maatschappy zich van waren moet voorzien bij bijzondere kooplieden moetzy zich aan hunne voorwaarden onderwerpen. Do volharding der Engelscbe samenwerkers, byzonderlyk de pioniers van Rochdale zou ons hier als les moeten dienen. Deze hebben hunne maatschappij die in 't begin 74 leden telde en voor 17,750 fraak zaken maakten in bun eerste jaar zoodanig weten uit te breiden, dat zy vóór don oorlog hun zakencyfer zagon stygon tot meer dan een mil liard frank zoodat zy kleederen, meubels, confituur, tabak, enz. om zoo te zeggen over alle noodwen digheden, zelfs over hare eigen drukkerijen en bank beschikken. Maar die menschen hebben niets anders in het zicht dan hunne in stellingen en hun princiep, zy zul len in andere winkels niet koopen, al is het bij hun soms eenige centen duurder, omdat zy de verzekering hebben van in hunne Maatschappy goede en gezonde waren te verkry- gen. Welke voordeelen zou onze coöpe ratief ons dan kuunen geven Weest verzekerd, werkbroeders en zusters, dat het aan onze coöpe ratieven te daakon is, dat het leven p hot oogenblik niet duurder is, daar het steeds als regelaar der prij zen optreedt. Vindt men soms iets goedkooper, dan is het geraadzaam van de kwaliteit eens na te gaan, want reeds meer malen heeft het in groote huizon van de stad een klein onderzoek ge kost in menig dorpje der omgeving waar wij nog geen winkel bezitten zyn de pryzen anders gepeperd en het is voldoende dat men een oy winkel op ent om do prijzen in andere winkels te zien dalen. Werkbroeders, denkt er op, dat de samenwerking door het werkvolk goed begrepen, een der machtigste wapenen is tegen het reactionair gebroed, dat ons op het oogonblik bekampt met ons eigen centen, het is te zeggen, met de winsten die zy op onze verbruikers opatryken. De samenwerking moet samen gaan mot ons syndikaal en politiek veeruitstreven. Partygenooten, zorgt voor uw welzijn, met uwe aankoopen te doen ijl de winkels van onze Samenwer kende Maatschappy, haar vooruit gang is de uwe, tegen de trusten van het kapitalisme, moet men die van het werkvolk kunnen stellen, en langzamerhand zal de voortbrenger van allen rijkdom, in plaats van ondergeschikte, de natuurlyke mees ter worden van zyne voortbrengse len. Jef De Deyn. ARBEIDERS I Wordt lid uwer Arbeiders- cooperatief. Zij alleen steunt u bij sta king. Zij alleen steunt u in uwen strijd. De Samenwerking is de rots waarop wij de nieuwe wereld gaan bouwen Er voor ijveren is ons aller plicht I Strijdpenning. Omdat Hippolyte De Ville een be roepen spel aanging met een kame raad, bij Edmond De Coster op de Vogelpik in tweemaal werpen 6 ro zen, en dat zy daarna de strydpen ning indachtig geweest zyn 4,40. Omdat «Mijnheer Clément over 14 dagen verloren liep 0,50. Omdat hij aan de eeaeto statie van de krui nog bleef hangen 0,50. Omdat de boet vaardige Jeannette hem kwam halen 0.50. Om het te verlossen uit de klamwen der duivelinnen 0,50. Omdat Clément moet gelaafd worden 0,50. Maar Jeannette zei er is lafenis by my 0,50. Gezongen door Mareeline Soetens on Charles Baotens op do tafel, bij Waren March, rondgehaald door Victor Windels 9,00. Gezongen door Charles Baetens bij Waren, rondge haald door Adeline Van Vaerenber- ghe 9,00. Omdat Lisa zoo schoon kon zingen op tafel van haren broeder, zij heeft haar witte kousen aange daan 0,50. Omdat zij zoo schoon kon schudeen met baar g.. 0,50. Omdat *ij zoo goed kan danzen 0,50. En dat haar Jantjen zoo goed kan rijden 0,50. En omdat zij zegde, de fiesschen komen op tafel voor leeg te drinken maar niet voor laten te staan 0,25. Totaal 27,65 fr. Voorde Turners. Gezongen het lied van den Sergant door V. R. rondgehaald door V. R. bij Frans Loroy 3,15. Gezongen door Frans Leroy, lied Dat ik maar mi nister was rondgehaald door V.R. bij F rang Leroy 2,70. Albert Boey- kens geeft 1 fr*. omdat hot lied zoo schoon was 1,00. Totaal 6,85 fr. Vlag Turners. Gezongen door Arthur Bouegeois, het lied De Sergant 4,60. Gezon gen door Treeso Seepor 4,00. Totaal 8,60 fr. Voor de Vrouwen. Gezongen doorThuren op het Cho coladefeest, en rondgehaald door Maria Flikker 5,42. Overschot van een Mart. 2,00. Totaal 7,42.

Recht en Vrijheid | 1923 | | pagina 3