Arbeiders(sters) maakt u gereed tot het vieren van V Mei, Arbeids-feestdag, Socialistisch weekblad voor hel Arrondissement Aalst. Sroofe Meeting De onwetendheid op den Buiten. Mijn Hoekje. 20 Jaar i\° 15. Prijs per nummer 15 ceulieme». 15 April 1923 Annoncen Gemeente Denderhautem. Partijgenooten. JHEID Rechterlijke annoncen 4 fr. per regel. Reklamen volgens overeenkomst. Alle briefwisselingen moeten elke week vóór Woensdagavond, 8 ure, ingezonden worden. Ongeteekende brieven worden niet opgenomen. Berichte* over werkstakingen en grieven moe ten door de Vakbonden goedgekeurd zyn. UITGEEFSTER SAM. MAATSCHAPPIJ HET RECHT Lokaal HAND IN HAND», Molendries, Aalst. BEHEERDER-AFGEVAARDIGDE JAN BEKAERT. Postcheckrekening Nr 85688 Telefoon Nr 128 REDACTIE ADMINISTRATIE Lokaal Hand in Hand Molendries, 11, AALST ABONNEMENTSPRIJS 3 maanden fr. 2,20 6 4,00 1 jaar 7,50 BUITEN BELGIE. jaar f% 15,00 Men abonneert zich op alle postbureelen. HEDEN ZONDAG om 4 UREN namiddag. IN OPENE LUCHT, aan VAN DER STOCKT, Vondelen. Alfred NICHELS, Volksvertegenwoordiger. SPREKERS: Pol WAN DE STEEN, Schepen te Ninovo. Prosper DE BRUYK, Secretaris N'. S. IJ. P. '1'. Z. De Fanfaren DE VOORWACHT en TÜRNGROEP - van M.NOVE, zullen rond 3 uur onze gemeente doortrekken. Bovolking van Dendorhautem. komt luisteren naar het socialistische woord. Zal de wet, waardoor het ver plicht onderwijs in ons laüd einde lijk ingevoerd werd, binnen een be paalden tijd hare gevolgen doen gevoelen en wat verandering bren gen in het leven en streven van de buitenlieden, van de boeren Laten wij het hapen Maar in afwachting dat deze goede uitwerking zal komen, mo gen wjj niet nalaten van steeds te wijzen op het feit, dat onze buiten lieden over het algemeen, en vooral in Vlaanderen, in eene onwete*d- hfcid gedompeld liggen waarvan de gevolgen vaak zeer bedroevend z»jn om vast te stellen. Dezer dagen vroeg ik aan een spoorwegbediende uit een dorp wat de werklieden zoo allemaal verrichten om den vrijen tijd der week- en vooral der zondagen door te brengen en hij antwoordde mij zonder dralen Wel, min speelt met de kaarten of iets anders. Leest men bij u niet Komen er dagbladen in uw dorp Bijna geeneen het zijn de jon gelingen die wel eens een en at, der le zen over spel en sport Mijn zegsman kloeg daar niet over, praatte maar voort, en noem de mij eindelijk den titel van een vermomd politiek sportblad, dat van de eene hand naar de andere ging en dat gekend is om de wijze waarop het stelselmatig werkt aan de volledige verbeesting, ver giftiging der ziel. van het opko mend geslacht. Men neme daarbij in aanmerking dat nagenoeg hetzelfde gebeurt in alle eenigzins verwijderd liggende landbouwgemeenten over heel ons land. Overal stelt men vast dat de oudere landzwoegers het naar den duivel wenschen om\ een dagblad of een boek in handen te nemenom hunne hin ders tot het lezen aan te zetten vooral als zij niet meer ter school moeten gaan Wij weten daarenboven wat de school beteekent in de gemeenten waar de klerikalen nog onbeperkt meester spelen, zooals wij weten wat het daarin gegeven onderwijs kan zijn. En het zijn dan nog vooral de meisjes, die over het algemeen on derwezen worden door nonnen en begijnen, die zich overal onder scheiden door eene schromelijke onwetendheid over alles I Daarom vragen ;vij ons nog steeds bekommerd af Hoe wil men het in dergtdjjke omstandig heden beproeven om gedachten van vooruitgang, ontwikkeling «n beschaving te gaan verspreiden onder de bevolkingen van den bui ten Het is waar dat wij voor dit groot werk het meest mogen reke nen op de durvende buitenlieden, die, door de toestanden gedreven, het landzwoegersbedrijf verwisseld hebben tegen de* even zwaren maar beter beloonden arbeid in de fabrieken en de werkhuizen der groote steden. Eiken dag, elke week trekken deze menschen nieuwsgierig naar de stad, naar de eene of andere nijverheidsstreek, waar zij, dank aan hunnen omgang met de nijver heidswerklieden tot ander gedach ten komen, over alles leeren mee spreken, ondervindingen opdoen en gaan klaar zien, in de politieke en maatschappelijke gebeurtenis sen, die zich thans meer en meer voordoen. Als dergelijke menschen des avonds of des zaterdags in het dorp terug komen voelen zij een zekeren I lust om met hunne huisgenooten, hunne vrienden en keonissen te praten over de dingen die zij heb ben zien gebeuren of die zij heb ben hooren vertellen door de werkmakkers. Aldus wordt het verstand dezer menschen gescherpt en ontwik keld, worden zij weetgieriger, wil len zij meer en meer kunnen ver tellen aldus lezen zij meer in de dagbladen die door de werkgezel len worden meegebracht en hen ia de handen worden gestopt aldus komen zij er toe om zelf dagblad ?n te koopen en ze mee te nemen naar huis aldus komt het dat hunne dagbladen ook te huis gelezen worden en dat er gesproken wordt over wat men gelezen heeft aldus komt het dat zij door den duur ook een boek meenemen na*r huis, dat door den eene of den andere ook gelezen wordt, en aldus komt het dat de algemeene weetgierigheid geprikkeld wordt, dat het verstand epen gaat en dat de achterlijkste buitenlieden toch een en ander leeren kennen over het maatschap pelijk leven en den strijd om het bestaan die over de heele wereld gevoerd wordt door de opgeklaar de en georganiseerde werklieden. Onze steedsche partijgenooten en geestverwanten zouden over dit alles veel meer moeten nadenken en trachten voordeel te trekken uit de toestanden en de omstandighe den, om druk propaganda te ma ken onder de massa der buitenlie den met dewelke zij staan te zwoe gen op de werven, in de fabrieken en de werkhuizen. Het is voor onze steedsche meer ontwikkelde werklieden een burger-, een klasscnplicht gewordenzoo druk mogelijk te werken aan de opklaring en de verstandelijke ontwikkeling der buitenlieden die aan hunne zijde ko men staan zwoegen aangezien het hunnen plicht is om ze te helpen vrij maken en ontvoogden. En laten zij maar eens gewetens vol nags an hoe eenvoudig gemak kelijk zij dit grootsch werk kunnen volbrengen, als zij hun gelezen partijblad aan die werkgezellen regelmatig willen overhandigen, als zij zich den onkost willen ge troosten van hen eene brochuur of een boek te schenken, iets wat hen op den koop toe goed zou be vallen en plezier doen. Laten wij toch nooit vergeten, kameraden, dat er ook voor ons toch maar kan gemaaid worden daar waar gezaaid geweest is Als wij onze organisatie willen versterkenals wij onze politieke en economische klassemacht willen ver- sterken wat met den dag meer en meer noodzakelijk blijkt, moeten wij er voor ijveren dat de merklicden van den buitende zwoegers van den grond komen deel maken van ons legeren dit te beginnen met dezen die dage lijks in ons midden komen met dezen die reeds beginnen te begrijpen hoe zij onderdrukt en uitgebuit worden door den Geldzak en de Kerk. Nemen wij het dus in alle om standigheden als een eerste taak aan om onze dagbladen, onze vlug schriften, onze brochuren en onze boekwerken te verspreiden onder de met ons werkende buitenlieden, die dit alles graag meenemen naar huis, en aldus leeren lezen, die al dus onderling leeren redetwisten, die aldus kennis en verstand oj>- d jen. Zaaienzaaien wij met volle gre pen, in den zoo vruchtbaren grond, het zaad zal opschieten, groeien en bloeien en de oogst zal veel overvloe diger zijn dan wij durven denken De Pensioenkwestie. Het wetsontwerp Moyersoen, dat h'et kostoloos pensioen* afschaft, is reeds in do bijzondere afdeeling, aan eene grondige bespreking on derworpen. Onze vrienden hebben met klem het btdioud der kosteloosheid ver dedigd. Zelfs de heer Ileyman, kristen de- mokraat, heeft reeds amendementen aangekondigd. Het wetsontwerp is dus zoo vol maakt niet als allen kristen bladen eerst bobben beweerd. Wij zullen op onze hoede wezen, daarvan mag mynheer Moyersoen verzekerd zijn. Aan de heilige werkersrechten zal in ons land niemand meer raken mo gen, al steunt hij ook op de kristene democraten. We vergeten niet dat Moyersoen den man is die het Crisisfonds deed afschaften, dat zegt ons klaar en dui delijk wie bij is en wat hij durft. Opgepast zal dus de boodschap wezen. Als zijn ontwerp besproken wordt, zullen de «ocialisten het tot in de kleinste puntjes uitpluizen. We blijven bij het groot princiep Verzekerde bescherming van de oude werklieden tegen onverdiende armoede Waarom de socialisten tegen de budgetten stemmen. De socialisten willen geen regee ring steunen die het duur leven in de hand werkt. De socialisten stellen gee>n ver trouwen in een ministerie dat de woekeraars niet treffen durft. De socialisten zijn tegen de regee- ringsmannen die de sociale wetten laten saboteeren. We stemmen tegen die mannen die geene verantwoording durven nemen, die blindelings de reaktion- naire politiek van Poincaré volgen, die ons land sleurden in het Roer- avontuur, die burgers laat opslui ten voor hunne politieke opmie, die het officieele onderwijs laten verkrachten. Daarom stemmen wij tegen de budgetten, daarom weigeren wij ons vertrouwen aan een ministerie Theunis-Moyersoen-Devèze. het beduidtMilitarisme, sabo tage, reaktie Als er werkeloosheid heerscht, dan is er armoede in 't gezin. Ken den we vóór den oorlog werkeloos heid, we kennen die nu meer na den oorlog, wat beteekent dus meer armoede. In Engeland hebben we de wer- keloozen met duizenden zien ma nifesteeren om hulp van wege de regeering te bekomen. Nochthans Engeland is een der rijkste landen van de wereld hun geld is duur, want een pond ster ling, dat vóór den oorlog 25 fran ken waarde had, is nu gestegen tot 68 A 70 franken, of bijna drie maal zoo duur. En toch is er groote werkeloos heid, dus groote armoede. En 't zijn de overwinnaars van den grooten ooi log Zulks zegt ons, dat de werkende klasse, nooit iets bij den oorfog te winnen heeft. Enkel de kapitalis ten-klasse die ten andere den oorlog uitlokt en hem laat uitvech- teo door het werkende volk. land bouwers en klein burgerij ver rijkt zich bij den oorlog, verarmt al degenen die met den arbeid hun broodje moeten verdienen, verarmt dus de gansche wereld, en de bloem van ons volk wordt uitgemoord en verminkt. Ooi log aan den oorlog moet dus onze leus zijn, en weg met de kapitalisten-klasse, oorzaak van al onze onheilen, want het is haar om 't even, hoe zij geld wint. Belgische kapitalisten, zitten nu achter t slot, om de waarde van onzen frank te hebben doen dalen, door hunne beursspeculatiën, wat het leven verduurt. In Amerika gebruikt men maïs om te stoken, verbrandt men ka toen. om de prijzen hoog te hou den, en dit alles gebeurd terwijl er zooveel honger* wordt geleden en er zoovelen naar een stuk kleeding snakken. Dit alles zegt ons, dat onze hui dige kapitalisten maatschappij op een slechten basis is gegrondvest en ze grondig dient vervormd te worden, waar de belangen van ééne klasse niet zullen gediend worden, maar waar er zal gewerkt worden voor 't belang van het al gemeen. Wie tegen dit alles opkomt en er genoeg van heeft, moet zieh aan sluiten bij het groot socialistisch leger, dat werkt en ievert om de belangen van het arbeidende volk te behartigen en het te doen genie ten van zijn arbeid, te zorgen dat al wie werkt en werken wil ook kunne leven.Friederik. Leest en verspreidt RECHT EN VRIJHEID», het ware arbci- der sorgaan,

Recht en Vrijheid | 1923 | | pagina 1