Socialistisch weekblad voor het Arrondissement Aalst. Op EEi\ MEI, betoogen alle bewuste WERKERS(STERS) TEGEN DE REACTIE! TEGEN OORLOG en voor VREDE. Voor hel behoud van den ACHTURENDAG, KRISISFONDS en bel KOSTELOOS OUDERDOMSPENSIOEN. VOOR EEN MEI! ©proep aan be Belgische Hrbeihers Een Mei Mijn Hoekje. N° 16 Prijs per uutnmer 15 ceutiemeu. 22 April 1923. Annoocen Syndikale Kommissie van België. Er gebeuren geen mirakels Partijgenooten. Arbeiders, viert het Meifeest I Fascisten Ie Aalst De 100,000ste. Rechterlijke annoncen 4 fr. per regel. Reklamen volgens overeenkomst. Alle briefwisselingen moeten elke week vóór Woensdagavond, 8 ure, ingezonden worden. Ongeteekende brieven worden niet opgenomen. Berichten over werkstakingen en grieven moe ten door de Vakbonden goedgekeurd zijn. UITGEEFSTER SAM. MAATSCHAPPIJ «HET RECHT> LokaalHAND IN HAND Molendries, Aalst. BEHEERDER-AFGEVAARDIGDE JAN BEKAERT. Postcbeckrekening Nr 85686 Telefoon Nr 128 REDACTIE ADMINISTRATIE: Lokaal Hand in Ifantl Moleadries, 11, AALST ABONNEMENTSPRIJS 3 maanden fr. 2,20 6 4,00 1 jaar 7,50 BUITEN BELGIE. jaar fr. 15,00 Men abonneert zich op allo postbureelen. De Eén Mei zal in 1923, eene gansch bijzondere beteekenis aanne men In 1920 en 1921 hadden de Belgische proletariërs door hunne betooging den wil te kennen gegeven de hun daags na den ouriog beloofde sociale hervormingen te verwezenlijken, en in /922, gaven zij hunne voldoening te kennen over de bepaalde verovering derzeive. Dit jaar zullen zij, om de tooeste aanvallen van het patronaat te beant woorden, met eene stijgende kracht betoogen voor het behoud der verover de voordeelen. Onder de aan de ikzucht der regeerende klassen ontrukte sociale wetten zün de hervormingen die voor de arbeiders eene onschatbare waarde hebben. Die van den achturendag vooral - de belangrijkste onder haar en de schoonste arbeidersverovering na den oorlog - moet nijdig tegen de burgers- en patroonsreaktie verdedigd worden. I Om dat doel te bereiken, sullen de proletariërs van ons land voor geene opoffering terugdeinzen en hunne vakorganisaties zijn hun een middel om de burgerij te beletten haar misdrijf te plegen. De Eén Meidag 1923 moet tevens als een verwittiging dienen voor de reaktionnaire regeeringen aller landen, die, op net oogenbhk dat de menschheid nog vreeselijk lijdt aan de gevolgen van den oorlog van 1914 tot 191S niet vreezen daden te plegen die tot nieuwe onherstel bare gewapende konflikten tusschen de volkeren kunnen aanleiding geven Het moet dat het Belgisch proletariaat op den Êén Meidag 1923 zijne gevoelens van internationale saamhoorighetd uitdrukt en het geweld van waar het ook home, afkeurend, zich bereid verklaart zich tegen eiken nieuwen oorlog te verzetten. In zake internationale geschillen kan slechts het recht beslissen en 't is die oplossing die het proletanaat, gebeurlijk, aan zjjne meesters van het oogenbhk zal opdringen. Eindelijk zullen de proletariërs aller landen zonder onderscheid op i Eén Mei aanstaande opstaan om te betoogen ten gunste van het i maatschappelijk ideaal dat den grondslag vormt van hunne klasse organisaties. En overal zullen zich hunne stemmen verheffen om luid op tegenover de regeerende klassen den wil der onterfden te ^erkoj>- jdfgen, gerechtigheid te bekomen en in eene herschapen wei eld in vrede te leven. blood magnaten moet onmachtig go- maakt worden door de interna tionale verbroedering aller voortbrengers. Mannen, vrouwen, gedenkt dat de kans, dat nieuwe bloedige oorlogen zullen uitbreken, met don dag groo- ler wordt, bet militaristische mon ster is nooit voldaan. De werking onzer burger- en ka pitalistische regeeringen laat diens- aangaande niet de minste twijfel o er. Het is dus noodig, dringend noo dig, dat do voortbrengende massa en al dezen die iets gevoelen voor onzen rechtvaardigen idealen strijd, hunne krachten vereenigon om het dreigend onheil af te weren, Daarom zusters, broeders, is het Een Meifeest de beste gelegenheid om ook tegenover d»-ze ïoorlogsge- voolens krachtdadig op te treden. Aan do propaganda dus, geestver wanten, meer dan ooit., om het Een Meifeest prachtig en schitterend te doen lukken. Alle partygenooten, geestverwan ten arbeiders en arbeidsters roepen wij geestdriftig op, aanstaanden Een Klei te vieren on te huldigen op eeni> wijze den grooten dag waardig. Maakt U allen gereed Werklieden aller stielen bereidt U voor I Op voor Een Mei Weg met het kapitalisme Weg met den oorlog Leve de Vakinternationale DE SYNDIKALE KOMMISSIE. Werklieden aller stielen bereidt U voor Partijgenooten, Geestverwante®, Enkele dagen blijven er ons nog over om propaganda ie maken voor wellukken van ons Arbeidsfeest Waardig, moeten wij, voortbren gers van alle rijkdorn, hulde brengen aan zijne majesteit u Arbeid -• Wij twijfelen.niet of allen, zonder uitzondering, zullen hun plicht be grijpen om Een Mei dien grootsclien dag aan den - Arbeid 7 gewijd met den meesten luister te vieren. Het tijdperk van beslommeringen waarin wij leven, door de schuld der reactionnaire drijverijen is wel van aard, kameraden en gezellinnen, om U meer dan ooit aan te zetten uw krachiigen wil te kennen te geven, dat den ARBEID, bron van alia leven, de basis van geluk, welstand en wereldvrede, niet langer miskend ■en vernederd mag worden. Vrouwen, mannen en aan u ook jaugdigotonkomstige strijders voor ons Socialistisch geloof - willen wij doen inzien, dat de arbeid niet het bezit is van enkelen, maar wel den natuurlijken eigendom van de arbeiders zelf, die er het volle recht op hebben en er dus rechtmatig moe ten kunnen van genieton. Daarom, feest en huldigt den Arbeid H.t Een Meifeest, geestver wanten, heeft ook haar internatio naal karakter. Inderdaad, Een Mei is ook den dag waarop alle volkeren luido hunne betrachtingen verkon digen voor een duurzamen vrede op onze wereld. Zij, die zich de machtigen der aarde noemen, wijl zij wijd en zijd het rnenscheubloed met volle beken vloeion doen. Zij, die door geheime diplomatieke overeenkomsten de volkeren naar broedermoorden aansturen, romdom ons brand en vernieling hongeren ellende heerschen doen, dat handvol In den handel en nijverheid ge beuren geen mirakels. Wat de fa brikant duur koopt, verkoopt hij zelf aan hooge prijzen, ook de tus- schenhandelaais en de kleine win keliers Als nu alles duur kost, kan de vei bruiker niet meer of moet het middel vinden veelgeld te win- »en wat niet mogelijk is voor de massa. Als de verbruiker niet meer koo- pen dan is er krisis in handel en nijverheid, krisis en werkloosheid. Dat is lataal, 't is den natuurlij ken gang der zaken, een mirakel kan hier niet gebeuren. Nochtans elkeen kan medehul pen om den toestand langzamer hand maar bestendig en zeker te verbeteren Kontroleert de prijzen en de hoe danigheid uwer koopwaren en ver gelijkt zemet die der kooperatieven, gerit niets meer uit als het niet noodig is. Dus wordt allen verstandige kooperateurs en 't leven zal voor zeker zoo duur en zoo lastig niet bliiven. Hoopt toch op geen mirakel, om den toestand te genezen, maar helpt zelf mede. In de samenwerking ligt de red ding. Leest en verspreidt RECHT EN VRIJHEID», het ware arbei der sorgaan. Nog enkele dagen en de millioenen arbeiders over den aardbodem ver spreid, vieren het Arbeidsfeest. De Vlaamsclie arbeiders moeten dit heugelijk feest plechtig vieren. In alle hoeken van ons arrondis sement moeten op dien dag uit dui zenden werkersborsten de kreten opstijgen Hoezee Hoezee I Leve het Wereldsche Arbeiders- feest 1 Leve de Vrede I Zondag zijn zo samen geweest; men noemt ons een dokier die de- eerste was, en 't is juist hij, die eene vrouw in 't kraam liet liggen uit schriktoen op 27° Soptem ber 1014, de eerste bom in Aalst ont plofte Zou hij nu meer moed hebben Alhoewel we nu toch nog niet te schrikken of te boven hebben, zal het toch voorzichtig wezen, om op onze hoede te zijn. Wat hebben we te doon Te zorgen dat we ten tijde van gevaar niet met ledige handen staan. Van nu af goed rekening houden, m de herbergen, café's en hotels waar ze toegelaten worden, om hunne plannen te smeeden van de personen die er deel aan nemen, om bij de eerste baldadigheid die ze aan onze Volkshuizen zouden begaan, het hun onmiddelljk betaald te gaan zetten. Wie wind zaait, zal storm oogsten, het weze hou gezegd. Woensdag 18 April, hoeft het Be stuur van La Prévoyanoe So ciale de 100,000ste brand verzeke ringspolis geteekend. Om de wezenlijke waarde van dees cyfer aan te toonen, moet men het vergelijken met eenrge voorgaande. 1° Oktober 1900 polis N° 1 1° Augustus 1914 N° 21604 1° December 1918 N° 32751 1° April 1923 N° 100000 Do. voldoende vooruitgang van voor den oorlog, vertraagd gedu rende de noodlottige jaren, is won derbaar geworden sinds den wapen stilstand zoo is de beteekenis dezer tabel. Een ander cijfer zal deze uitslagen onderstrepen. In 1918 was de inkas- seering of inning der premiën van den brand 186,052 fr.gedurende de twaalf laatsto maanden was ze 1,146,782 fr. Niets bewijst beter het aangroei end der Samenwerkende Maatschap pij der Partijde weerstanden vallen een voor een iedereen verstaat dat door zijn geld aan kapitalistische Maatschappijen te dragen, men wa pens levert aan don tegenstander. Hjj is geboren in een zeer klein hutteken, gestaan in een nog enger straatje. Hjj is de oudste van 15 kinderen, en geboren te Meenen, nu 50 jaar geleden. Zijn vader werkte van af zes jarigen ouderdom in een tabak- fabriek en toen hjj huwde won hjj 11 a 12 franken in de week. Vader en moedor werkten samen op het fabriek en zulks tot het vierde kind wierd geboren. Gansch hun leven hebben ze doorgebracht in de meeste armoe de, want vjjftien kinderen groot brengen, met een daghuurken als men te dien tjjde betaalde, be duidt: enkel en alleen zwarte ellen de. Hewel, dit kind, geboren 50 jaar geleden, is onzen vriend August DeBunne. Wie van ons, vlaamsche socia listen, kent hem niet Het is de slonse De Bunne, zoo noemde de burgerij bom ten minste, wanneer hjj in 1.906, voor de eerste maal tot Kamerlid wierd gekozen. En thans is slonseDe Bunne niet alleenlijk Kamerlid, maar ook burgemeester zijner geboortestad. En onlangs vierden zijne oud jes, hun gouden jubelfeest; zij zijn 50 jaar gehuwd, en dat zelfde kind dat die ouderlingen vóór 50 jaar ontvingen, in dit enge straatje, in dit klein armzalig hui- zeken ze betaalden één frank pacht ter week wierden nu, door dit zelfde kind, tot burge meester verhoven, ontvangen op het stadhuis en verwelkomd in roerende woorden, omringd van de twaalf in leven gebleven kinde ren, broeders en zusters van den burgeweester. Het was een gelukkig oogenblik voor onzen vriend De Bunne, aan zijne ouders, broeders en zusters zijne genegenheid te kunnen uit drukken, voor al de hulp die ze hem in zijn strijd voor het socia- lismus hebben gegund, tevens in herinnering brengende al de ver volgingen en broodrooving die ze ter wille van hun strijd voorde werkende klas hebben ondorstaan. En zij die gemeend hebben,onzen vriend August te kunnen doen vluchten door hunne vervolgingen hebben zich deerlijk bedrogen, want de werkende klas is hem er- kentelyk geweest tot spijt van wie 't benijdt. Leve onzen Gust. Friederik.

Recht en Vrijheid | 1923 | | pagina 1