Partijgenooten Uit Sottegem Schoone Occasie NINOVE. IRoobe Sinyen Federalie Audenaerde. Werklieden Maakt u gereed voor de EEKdTE fclEi. Arbeidersfeest. Partijgenooten Vakanties der Arbeiders. LICtlTSTOET van Maandag avond, 30 April, (Mei-avond). Uit Hofsfade. Opgeëischlcn, Werklieden en Kurgcrs INHULDIGING Dat do patroons allo middels ge bruiken, ten einde verdeeldheid te bronzeu onder do workers, hoeft misschien wel niet gezegd. Van den eersten dag der staking uierd cfpor zekere patroon de politie ter h«- »ch«rminf geroepen. Volgens zij»e eigene verklaring, zou hij, indien do politie niet zou opgekomen hebben zelf politie gespeeld hebben, hetgeno-evenwel niet coodig is ge weest. Van een andere kant is het plezio- rig hoe een zekere M. Pierke die be weerd het mono pool der democratie te bezitten, hoe hij dagelyks op en af met zijne onderkruipers tot aan do spoorbaan fiorreert, want zie.. M. Pierke zou zelfs niot willen dat er van zijn oudjes met andere gaan koppelen. Hij kan zich in allo geval gerust stellen dat verzekeren wij horn. Voor wat de geest dor stakers aan gaat, die is uitstekend, z«'zullen we ten de strijden tot het uiterste, want In t moet eens en vooral gedaan zijn, dat onze schoenmakers als minder waardige worden behandelJ, Eugknk DE PREZ. De uitsluiting in de Sargisfabri«k«n. Zooals we verlodono week mwldon, zou den Hear Minister bij d«n Ar- beids-opziouor aangedrongen heb bon voor hot Vezol-komitoit samen te roopon. Dat gebeurde Dinsdag na middag, om 2 1/2 ure, in h»t Gouver- nements hotel teGont, waar de af gevaardigden der Patroons en werklieden van de Sargiefabrieken tegenwoordig waren. M. Mommons, den Arbei-ls opzie ner, legde liet dool dor samenkomst uiteen, waarop M. Clement, don af govaardigde dor Patroons lezing gaf van de zienswijze, en waarom zij geone voldoening gaven aan do vragen der werklieden. Do werklieden afgevaardigden legden hun standpunt uit, waarop eene bespreking aanving tusschen de aanwezigen. De heer Mommens drong aan, om van boide zijde een voorstel te laten hooren, waarop onzen vriend Fr. Dumortier vroeg, om voor de wevers het loon op 1,96 fr. plus 10 per hon derd voor het stukwerk, de leerlin gen 10 ten honderd min bekwamen niet inbegrepen. M. Peeters patroon, stelde voor, 50 par honderd van de totalen wevers moeten 1,90 fr. plus 10 per honderd kunnen winnen. Die voorstellen zullen ais begin onderzocht worden, en zoo noodig eene volgende zitting gehouden worden. Zal dat het begin van de onder handeling z|n,dat toteeno oplossing zal leiden. H. F. zoo to vreden was dat Losken zijn vrouw het kind nam 0,25. Er was een van de drij die kwaad was omdat den elektriek brandde op de Blekte 0.25. Eu dat zij nu zagen dat hij de gracht in rolde en dat hij de rast zou in stukkan slaau 0,25. Omdat Blaekon van do Blokte zoo goad met de kleine kan spelen van Sylvie bij Kapit 0,25. Omdat de Poo jaloersch is van Blaeken by Kapit u,25. Omdat Blaeken tevreden is van den stiel te leoron en zelfs goed te leeren, maar met die van Charles Talion 0,25. Ja Blaeken, maar do slinken van Babbelaer is tevreden, dat hy dien stiel niet moet leeren 0,25. Omdat Blaeken bezig is zijnen stiel te leeren oru bij Tallon ook te komen 0,25. Omdat deklein Hortense de slimste is van alles 0,25. Omdat do slinken van Babbelaer maar alle weken eenmaal zat is, proficiat 0,24. Omdat Poken on Blaekon aan de jonge meisjes berichten, dat zij in de toekomst goedo huisvaders zuilen zijn 0,35. Omdat Blaekon crieuse is of het in den strydpenning zal staan 0,25. Omdat Charles Losken in den strijd penning zet van jaloezie over Fieken 025. Omdat Losken bij Fiekeu hem gaat zetten en 't huis aiet ge; noeg kan werken 0,25. Omdat de vrouwen niet kontent zijn dat Blae rende kindoren pakt uit schrik, dat zozallo» bttoovorcH 0,95. Tetaal 4,09 fr. Omdat de onderkruipers van Hof stade reo le gedachten zouden krij gen en zulke dadon niet meer doen, geven eenige goedo syndikalisten van ean den Keizer 5 fr. BERICHT. Eene plaats van Arrondissomonts- Secrctaris is te hegeven. 0.n kandidaat te kunnen zijn moet men 1. Lid zijn van een politieken groep bij de partij aangesloten se dert 1919. 2. Lid zijn van zijn syndicaat. 3. Lezer zijn van oen partijblad. 4. 25 jaar oud zijn. 5. Fransch en Vlaamseh kunnen lezen en scbryven. De voorstellen moeten schriftelijk gedaan worden aan gezel A. Vanden- nosche, Lokaal De Verbroedering Jozef Ferranistraat. Ronse, ten laatste tot 30 April f@23. Voor verdere inlichtingen wende men zich tut hoogergoiioamd adres. Voor uwe MUTSEN wendt U in De belanghebbenden, geboren tus scheu l April en 30 Juni 1958, die vermeeii<\n recht ie hebben op ouder domspensioen, worden verwittigd dat hunne aanvragen zullen aange nomen worden ten Stad huize. Bureel der Pensioenen, <1en Dijnsdag, Woensdag en Vrijdag van iwdare week, van 9 tot 11 uur vóórmiddag. I)e personen die nog in bezit zijn van pensioenboekjes van overleden pensioengenieters, worden dringend verzocht dezo onmiddelyk op hot Bureel der Pensioenen af te geven, en zulks op straf van boot. De Burgemeester, F. DE HERT. Voorde uitgestotenen der sargiefabrieken. Overdracht 29,80. Tot voorbeeld aan de anderen, de werklieden der fabriek Beeckman 25,00. Viscoseploeg M. 33,00. Viscose pleeg Steen hout 39.80. Viscostploeg De Kalle 50,-19. Lied gezongen door Constant 5,00. Lied gezongen in de wijkclub Jean Volders door Rapaille en rondgehaald door kostelijken Nel en 7,00. Door een partijgenoot 2.00. Lied gezongen door K, bij Petit 7,00. Totaal 199,09. STRIJDPENNING. Overdracht 799,67. Lied gezangen door Pauldine Van Pamel bij Albert Van Pamel op de vergadering van de Wykclub Jean Jaures 1.60. Gezongen door (on leesbaar) by de weduwe Van D«r Wielen 3,25, Gezongen door GaHriël Van Der Wielen 3 70. Het lied Ik ban te ou-1 gezongen door Gustaaf 'Boelens bij J. Temmerman 1,60. Om dat De Vieren gewonnen heeft togen Finite Marcoen van de Hoogevestên 4,50. Nog 1,00 onleesbaar. Gezongen op het huwelijk van Merckx, het lied Den Trom door Biebaut Romain 1,15. Gezongen door Frans Fr. Mcu- i*brueck, op h-1 huwelijks feest van Jozef en Hortense 10,39. Eenige vroege kampioenen herin neren zich het slichten van het blad Voor Recht en Vrijheid naam die zfj er aangaven, die later door do omstandigheden gewijzigd is, rond gehaald in 't Bloemenhof kon by dun Breoin 10.35. Wie doei er mee van nu ioi aan de Kiezlntj A. Berghman 1,00. Do Vyldor Th. 1,00. Bekaert Jan 1,00. A. N. 1,00. L. M. 1,00. Guns K. 1,00. Totaal dozer week fr. 53.54. Werkersbelangen. VERGADERING VAN DEN TEXTIELBOND. Die Zondag heeft plaats gehad, was van zulk groot belang, fdat de groot» zaal voel te klein moest zijn.' Het v»-rslag van 1922 was van groote biteekenis. Inderdaad, alleen voer de Werklozenkas hadden'.de leden 54.945,50 fr. gestort P.n de led- n hadden voor 150,209,GO fr. onderstand ontvangen. Die cij fers zijn sprekend en zeggen dat de leden omtrent drijmaal meer steun ontvaagen uit de Werkloozenkas dan zij gestort hadden. Moest dat blijven voortduren, daar moet daar in verholpen werden In de toekomst. De geheolo ontvangsten van den bond waren fr. 271.590,51. De tota'e uitgaven fr. 248,123,07. Zoodat er voor 4e af-Jeelingskas oen overschot was van fr. 23,482,44. In de vergadering zijn verders goede en nuttige inlichtingen gege ven, alsook verslag over het Natio naal Congres van de Textiolbewer- kers-sters. Deze vergadering die maar 2 uren duurde, heeft de aanwezigen goed voldaan, en erwiard door don Voor zitter bekend gemaakt, dat de boeten streng zullen geëischt worden. Staking der Schoenmakers te Aalst. Op 13 Maart 1.1. was door de af- deeling een schrijven naar d» pa troons gericht, ten einde de loonen mei 10 verhoogen. Als antwoord kregen we vanwege de Patroonsfoderatie dat do loonon volgens overeenkomst moesten ver hoogen mot 5 */o wanneer hot. index 420 punten zal gekomen zijn. We zoekon evenwel te vergeefs naar be doeld akkoord, dit kan alleen be staan in de meening der patroons. De arbeiders kor.den ovenwol geen vrede hebben mot dit voorstel, van daaruit dat op maandag 16 dezer hier en daar staking uitbrak die op dezen oogenblik bijna algemeen ge worden is. Hoden zijn nochtans reeds patroons die onze eischen hebban ingewilligd. De staking der schoenarbeideps- slers is oen geval welke nog niet in de geschiedenis is voorgekomen, van daaruit dat een zeker deel van patroons min of meer onthuts schy- nen. volle vertroM wen tot het huis Cas. Dries-Ceute-rlckx, Nieuwstraat 15, Geei aartsbergen. Grooto keus der laatste nieuwigheden, aan ma tige prijzen. 22 3. De Groote Harmonie van Lessen. 4. De Fanfare De Verbroede ring van Geeraardsborgeu. 5. De Groepen van Geeraards- borgen. 6. De Turngroep Rusi-Roest van Geeraardsborgen. 7. De Fanfare Hand aan Hand van Aalst. 8. De Turnkring Jeugd Bloeit van Aalst. 9. Do Vakbonden van Aalst. 10. Dc Wijkclubs van Aalst. 11. De Harmonie Arbeid en Kunst van Aalst. De vrienden Ed. Anaeele en Jos. Wauters, onze vroegere mi nisters, zullen er het woord voeren. Wij mogen dus gerust zeggen, dat de feesten een succes te gemoet gaan. Partijgenooten van het Arrondis sement, maakt u gereed om op Sinxea in massa naai Ninove te rei zen. Toetredingen sturen aan gezel Pol VAN DE STEEN De Red ding, GeeraardsberesGhcstraat, Ni- nova, o f aan g*z«l Jan BEKAERT lokaal c Hand in Hand Aalst. Het feestprogramma zal eerst daags volgea. Voor de Afdeeling Ninove, Pol Van de Steen. Voor de Federatie van het Arr. Aalst, Jan Bekaert. Het is de heerlijkste dag van het jaar, voor allen die gelooven in een nieuwe maatschappij dia ze zien groeien, te midden van glorie en tie ontaarding, de weelde en de elleade van het kapitalisme die de beste van hun bestaan, hun denkkracht, hun energie, hun of- Ierwaardigheid hebben gewijd aan haar opbouw. Welhaast is er geen lar.d meer aangeraakt door de ka pitalistische beschaving, waar niet op i Mei de profetie weerklinkt van de arbcidersmaatschappij, die de menschbeid zul ontrukken am de uitbuiting e» de bsstaans onze kerheid dezer levensvoorwaarden van hel heerschei de stelsel. Dezt gedachte dat over heel de wereld op aen oogenblik, de slacht offers van hat kapitalisme opstaan en /en oorlog verklaren aan hun verdrukkers, protesteerertegen het menscho» teerend stelsel welks juk zij dragen en den weg wijzea n«ar een betere toekomst, een toekomst van vrijhfid, welstand, geluk van al len -*ere gedachte is het bij uitstek revolutionnaire, van den Eersten Mei. Zij vervult onze harten met blijdschap, trots. Zij voert als het ware een elektrischen stroom van Internationale solidariteit door het proletariaat van beel de wereld, zij zet ons heen over alle zorgen kleine en groote, en laat alleen plaats voor de vreugde der broederschap, die allen verschillen van taal en ras overbrengt. Laat ons genieten op i Mei en laat ons waar wij maar eenigszins kunnen den arbeid nederleggen één dag zijn wij vrij ran loonsla vernij, laat ons zingen uit volle borst Feesten strijd, voor d«n socialis tische arbeider zijn zij één. J. D. D. Het Socialisme en de Eerste Mei die een zijner schoonste uitin gen ot manifestaties is, beteekenen dus WERELDVREDE. De uitlegging is niet moeilijk. De wereld is of moet worden een groot gezin, een uitgebreide fami lie. Welnu een gezin waar niet gear- beidt wordt of waar de arbeid Diet g-ëerbiedigd wordt, dat gezin ver valt tot ellende en twist. Het spreekwoord heeft gelijk waar armoede is heerschl er ruzie. In d« wereld zijn er velei die geen arbeid hebben, degenen die er wel hebber, worden niet geëer biedigd en niet vergoed naar ver diens-c. De kapitalistische drommds I gaan met de opbrengst op den loop en vele werkers lijden gebrek, ter- wijl zij niet eens erkend worden in hunne rechten en vooral het recht op leven en gewearborgden wel- etand missen. Dat zijn de oorzaken van den klassenstrijd in alle landen. En deze klassen-oorlog heeft voor ongelmkkig gevolg, ook dc rassen tegenover elkander in 't vuur te jagen, omdat het kapitalssme altijd voor doel heeft, zijn uitbui- tersveld uil te breiden, ten koste van wie het ook zijn moge. Hier een stuk land, daar een kolonie, elders een zeekanaal ver overen, ziedaar zoovele parels aan zijne kroon. Stel nu de oppermacht van den arbeid in plaats van deze van het kapitalisme en de zaak verandert geheel en al van aanzien. De werkers beloond naar verdien ste, hun arbeid geregeld en be schermd, in 't bezit hunner rech ten, 't is hoofdzaak, te zeggen dat zij recht hebben van spreken en beslissen in alles, wat hun bestaan en hunne toekomst betreft, dan zal men geea klassen- of rasseostrijd meer kennen. En warneer iedereen verplicht is zijn maatschappelijke bijdrage in de voortbrengst te leveren, zal zooveel overvloed aan alles ont staan, dat alle geschillen, zoowel nationaal als internationaal zullen verdwijnen. De tegenwoordigewereld kweekt genieters, uitbuiters, dieven, lui aards, bedriegers, moordenaars, hoeren en schurken van allen aard, en anderzijds hongerlijders, wan- hopigen en martelaars. Htt Socialisme wil werkers, welstellende onderwezene men- schen, gehecht aan recht en plicht. En aldus komt de leering van Christus tot hare verwezenlijking Vrede op aarde aan alle menschen die van goeden wil zijn. J. D. D. STRIJDPENNINQ. Osdat Pol Wets met 10 pylen op 1 minuut tien roozen geworpen heeft geeft de witten 1.00. Omdat Besten zijn neus versleten is van aft'ront 0,25. Onirewenschte zetten, veel te persoonlijk 1,75. Totaal 3,00. Socialistische Propagandaclub. Heden Zondag 29 April, om 10 ure 's morgens, in het lo kaal bij Jrp BEERENS, Nieuwstraat, DRINGENDE ALGEMEENE VERGADERING. Zeer belangrijke dagorde Eer ste Meifeest. Gezel Jan BEKAERT, Arrondis- semontsecretaris, zal aanwezig zyn. Allen dus op post Het Bostuur Leon LEFÈVRE. Leest en verspreidt RECHT EN VRIJHEID», het ware arbei der sorgaan. PENSIOEN PRIJS VOOR HEYST EN TRIBOMONT (TUSSCHEN SPA E.N VERVIERS) TOT OP 30 JUNI. Per persoon alleen in een kamer met 1 bod 15 fr. per dag Voor 2 personen in een kamer met 1 bed 14 fr. der dag Voor 2 personen in oen kamer met 2 boddon 14,50 fr. per dag Voor 3 personen in een kamer met 2 bedden 15,50 fr. per dag Voor 4 personen in een kamer met 2 bodden 15 fr. per dag Buitendien, bestaan er te Tribo mont twee groote kamers mot vyf of zes bedden voor een persoon. Doze worden voorbehouden aan jongelie den (eerste verdiep) en meisjes (tweede verdiep) die geen afzonder lijke kamer oischen. Do pensioen- prijs wordt vastgestold op 12,00 fr. VAN 1 JULI TOT 31 JULI. Por persoon alleen in oen kamer met 1 bed 10 fr. per dag Voor 2 persenon in een kamer met 1 bed 15,25 fr. por dag Voor 2 personen in een kamer met 1 bedden 15,75 fr. per dag Voor 3 personen in oen kamer met 2 bedden 15 fr. por dag Voor 4 personen in een kamer met 2 bedden 14,50 fr. per dag Jongelieden in een groote kamer 13,50 fr. per dag De Lock out van Verviers. De Beheerraad van La Prévsy- ance Sociale komt eene som van duizend frank tor beschikking te stellen van de Syndikale Kommissie ten gunste der slachtoffers van den lock out van Verviers. Do daad in zichzelve is niet buiten gewoon, bij overlevering is zulks het geval voor de vrienden van hot Luchtvaart hof. Indien wij het nuttig achten dit aan te stippen, dan is het omdatLa Prévoyance Sociale de oenige wer kende verzekeringsmaatschappij is in België die bekwaam is van zulk gebaar te doen, het is de eenigedie socialistisch is, voor het vormen van zijne kapitalen, voor de samenstel ling van zyn Beheerraad, voor het plaatsen van zijne re«erven, voor het plaatsen van zijn te veel-ontvan- gene, de eenigo die al hare bedrij vigheid stelt tegenover de kapitalis tische bedrijvigheid van bare mede dingers. Deze hebben en kennen slechts geldelyke betrekkingen met de kapitalisten* UIT LEDE. VOOR DEf TURNERS. Gezongen op de wijk Vijver, bij Remi Troch, door Troch Victor, rondgehaald door Van Hauwormei- ron Albert 3,00. Gezongen in het lo kaal van Lede door e*n propagandist 0,10. Gezongen by Petrus Lanck- man door Troch Bernard en 'Van Hauwermeiron Albert, rondgehaald Trech Achille 1,50. bij Remi Troch. Gezongen door Janssens Hilaero 2,98. Totaal 9,58 fr. Omdat Charles bij Losken was met 3 dronkaards en den hans nog zat ter 0,25. Omdat Sylvie het kind op Charles zijnen schoot zette omniet voorts te loopon 0,25. Omdat Charles Koopt uwe schoenen in don Rooden Bottion. bijGeorges Van Den Drlassche, NIEUW STRAAT, N. 31, GEERAARD3BER GEN. 25 •ener Allerbeste AUTOMA- THIEKE PIANO. Zich to wenden bij Elorbart De Backer, rue dus Fosses, 120, Lossen. GROOT.SC HE op Zondag 20 Mei, (Sinxen) 1. Van het prachtig nieuw Lo kaal en nieuwe Bakkerij. 2. Der Vlaggen a. Van de Soc. Fanfaren De Voorwacht 13. Van de Soc, Vrouwenbond c. Van de Soc. Miju werkershond d. Van de Soc. Oud-Strijdeis e. Van de Soc. Metaalbewerkers F. Van de Soc. Fabrickarhei Icrsbond o. Van de Soc Turrg'oep a Door lever Sterk Groote fersten worden dien dag ingericht en 's namiddags zal eene GRO OTE BETOOGING de stra ten dier vrijzinnige fabriekstad door'ioopen. De lijst der toetredingen vergroot. 1. Do Harmonie Het Volkshuis van Brussel. 2. De Harmonie De Verbroe dering van Ronse.

Recht en Vrijheid | 1923 | | pagina 3