Partljgenooten Op 20 MEI, (Sinxen) mei DUIZENDEN naar NINOVE moet het Socialistisch weekblad voor het Arrondissement Aalst. Op EERSTE HEI, hebt u met DUIZENDEN GEMANIFESTEERD. ordewoord wezen. IRebevoering Aalst. 20 Jaar N° 18. Prijs per uutniner 15 ceutiemeu. G Mei 1923. Annoncen Rechtorlyke annoncen 4 fr. per regel. Reklamen volgens overeenkomst. Alle briefwisselingen moeten elke week vóór Woensdag avond, 8 ure, ingezonden worden. Ongeteekende brieven wordon niet opgenomen. Berichten over werkstakingen en grieven moe ten door de Vakoondon goedgekeurd zijn. UITGEEFSTER SAM. MAATSCHAPPIJ «HET RECHT Lokaal HAND IN HAND Molendries, Aalst. BEHEERDER-AFGEVAARDIGDE JAN BEKAERT. Postcheckrekening Nr 85688 Telefoon Nr 128 REDACTIE ADMINISTRATIE: Lokaal* Hand in Hand Molendries, 11, AALST ABONNEMENTSPRIJS 3 maanden fr. 2,20 6 4,00 I jaar 7,50 BUITEN BELGIE. jaar fr- 15,00 Men abtnneert zich op alle postbureelen. uitgesproken door Gezel Alfred NICHELS, in de Kamer van Volksver tegenwoordigers, tijdens de Bespreking van het Budget van het MINISTERIE van KUNSTEN EN WETENSCHAPPEN, op 18 April 1923. Gezel NIGHELS. Mijnheeren, wij zouden den heer minister van kunzten en wetenschappen w illcn op het hart drukken, eens te onder zoeken, waaraan het gelegen is, dat ar zoo moeilyk voldoening wordt gegeven aan d-» gemeentebesturen, dio wenschen het officieel onderwijs uit te breiden. Wij hebben in Aalst gedurende meer dan eene halve eeuw een kle rikaal bestuur gekend. Het gevolg hiervan is, dat we er niet minder dan tien aangeno mene scholen hebben, onkel drie j ofïlcieele. Voegen wij er bij, dat men ook altyd zorg beeft gehad aan het hoofd van die officieele scholen, kle rikale besiuren te stellen, die zich weinig bekommerden om deu goe den gang der school zelf. Wü zouden moeten gelooven, dat die vroegere schoolhoofden veeleer voor doel hadden de ofïlcieele scho len te ontvolken in 't voordeel der vrije en aanneembare scholen. Nu in October 1921, is er ren toe vlucht tot do ofïlcieele school in de Binnenstraat, te Aalster zijn zoo veel leerlingen, dat er twee klassen moeten verdubbeld worden de leer lingen zitten tot op de trede van den lessenaar van den onderwijzer. De gemeenteraad stemt het bou wen van twee klassen, eenige dagen nadien en tot heden, 't is nu April 1923, is er nog geen begin met het bouwen kunnen gemaakt worden. Men kent do knopen langs hoogor- hand, om het officieel onderwijs tegen te werken. Andere voordoelden zou ik kun nen voorbrengen. Edoch gezien den weinigen tijd, stap ik erover. Thans wil ik een woordje inbron- fen ten voordeelo van een recht dat e onderwijzeressen der aangeno- mene scholen, is ontnomen, namelijk het recht van huwen. Tijdens de ondervraging van M. Huysm^s wierd er hier in deze Ka mer geprotesteerd, langs do rechter zijde, wanneer Huysmans aanhaalde dat de onderwijzeressen in het yrij onderwijs, 't verbod van huwen wordt opgelegd, zooniet, ontheven van hun ambt. De heer DECLERCQ, Dat verbod is ingetrokken sodert vandaag. Gezel NICHELS. Het ware te hopen, want er zijn erge gevolgen geweest, die ik hier wil aanhalen. En nochtans, mijnheeren, hoe on gelooflijk het u ook moge schijnen, in de provincie Oost Vlaanderen is het algomeenen regel en staat het geschreven in hun contract. I)e geestelijkheid die gedurig predikt uGaat en vermenigvuldigt r, zelfs de talrijke huisgezinnen roemt en zegont, aarzelt niet de broodwinning te ontnemen, aan de jonge onder wijzeressen, die willen gaan en ver menigvuldigen, die zich willen oen talrijk kroost vormen. Hoer minister, hier zou moeten ingegrepen worden ge zoudt een eindje wet moeten doen stemmen, om daar een einde aan te stellen. De heer DECLERCQ. - Vooral om de contracten te vernietigen. Gezel NICHELS. Al die onder- j wijzeressen, die op dergelijke ma nier gebroodroofd worden, zijn allen i kinderen van kleine burgers, dio zich groote offers hebben geu-oost, j om hunne kinderen oene broodwin- j ning te bezorgen, en wanneer die j broodwinning hun schijnt verzekerd I dan is het niet waar, omdat hunne I dochter denkt te voldoen aan de natuurlijke wet van't huwelijk. Ik mag u verzekeren, heer mini ster, dat dergelijken maatr«-gel reeds aanleiding heeft gegeven tot betreurenswaardige feiten. Ik heb het geval nog aangehaald, en zoo lang we de vrijheid van huwen voor de endorwyzeressen van het vrij onderwijs zonder verlies van brood winning niet hebben, zoo lang ook zullen we dit feit aanhalen, omdat het ons het bewijs levert tot welke ergerlijke toestanden we kunnen gebracht worden. De heer BUYL. Als offieier van den burgerlijken stand, moetik aan dringen, om die z«er merkwaardige beschouwingen te ondersteunen. Gez3l NICIIELS. Ziehier Eerie onderwijzeres in het vrij on derwijs wenschte te huwen maar huwen is hare plaats als onderwij zeres verMezen, en het huwolyk wordt verschoven. Het gevolg Zy verkeert in geze- genden toestand vorbergt dien toe stand. want hem kenbaar maken, is onmiddellijk zonder broodwinning te worden gesteld, En zooverbeigt zij haren toestand tot den dag vóór de geboorte van haar kind, 't is te zeggen zij doet klas, tot den laat- sten dag voor hare bevalling. Te Aalst, is onzen gemeenteraad eensgezind, om het hunne bij te brengen, om aan dien onduldbaren toestand te verhelpen. Laat ons hopen, dat ook langs uwe zijde, heer minister, er iets op dit gebied is te verwachten. Het is ontegensprekelijk, dat er eene onrechtvaardigheid is geploegd tegenover de oorlogsinvaliotien, vroeger in dienst van het onderwijs. Een dier oorlogsinvalieden mijner streek, dit soort van Belgen die nooit genoeg erkentelijkheid vanwege hun vaderland kunnen bekomen, be klaagt zich ten zeerste. 'k Heb gedurende jaren en jaren vóór den oorlog aan een hongerloon mooten werken, zegt hij mij in 1913, won ik 1,350 frank per jaar, of 3,75 fr. daags 20 frank por week Hij maakte don oorlog mede hij liep verscheidene verwondingen op is nu invalied en is ten gevolge van zijn invaliditeit, d'ofïlce in pensioen gesteld als onderwijzer. Zijn pensioen is berekend op do loonen, hem de vijf laatste jaren uitbetaald, en er wordt hem uit dien hoofde een jaarlijks pensioen toege kend van 2,710 fr. Waarom voor die soort invaliedon er zijn er misschien hoogstens een honderdtal in hot gansclie land hun pensioen niet gerekend op het loon, hun het laatste jaar uitbe taald. Zij worden d'ofïlce gepensionneerd, zij hebben hunne onbokwaamheid tot werken opgeloopen, door oor logsfeiten, wanneer zij hun leven veil hadden voor 't vaderland. Het zijn deze die gedurende jaren on jaren gewerkt hebben aan do schan delijkste hongerlooneu en wanneer den toestand van het onderwijzend personeel iets of wat verbeterd, kun nen zij er niet van genieten Die uitgave kan dus niet .groot zijn, en 't ware te hopen, dat den heer minister van kunsten en weten schappen, die vroegere onderwijzers hun pensioen wilde doen verhoogen, in den zin pensioen berekend op de laatste betaalde jaarwodde. Het wozo me toegelaten den hoer minister te wijzen op do wenschen en tevens rechtvaardige betrachtin gen vanwege het onderwijzend per soneel, zoo van het lagere als van het middelbaar onderwijs. Ik meen dat we voor dit korps van menschen iets moeten doen. Het zijn zij die de opvoeding van onze kinderen in handen hebben worden zij slecht betaald, zij zullen niet met den meosten iever hun plicht ver vullen. Worden zy integendeel goed betaald, dan zullen zy al hunne kennissen en wetenschappen go- bruiken, om onze kinderen tot een ontwikkeld en verstandig ras op te leiden. Ten andore, we bostatigen dat er onderwijskrachten ontbreken. Wil len we in dit tekort voorzien, dan moeten wij goede jaarwedden beta len. Wat zijn hunne eischen Zijn zij overdreven Ik denk neen, en ziehier de dag orde door het onderwijzerskorps der lagere scholen gestemd Het uitvoerene komiteit van het Nationaal Onderwijzers syndikaat voltallig voreenigd te Brussel op C Maart 1922. - Ingezien 1. Dat M. Hubert, mi nister van wetenschappen en kun sten, officieus verklaard he^ft de wedden van de ondorwjjzers der groote steden te willen verhoogen; 2. Dat do wet van 1920 de gelijk heid daarstelt in wedden van onder wijzers en onderwijzeressen, en dat die wet breedvoerig en langdurig besproken werd 3. Dat voor gelijkheid van diplo ma, van werk en verantwoordelijk heid er gelijkheid in loon moet be staan 4. Dat de landelijke leerkrach ten langer en in min goede voor waarden arbeiden dan de stedelijke 5. Dat het leyen op den buiten voor niet landbouwers op het minst zoo duur komt als in do stad 6. Dat de opvoeding der onder- wyzerskinderon veel meer kost aan de landelijke dan aan de stedelijke leerkrachten 7. Dat er zeven reeksen onder wijzers bestaan waaronder de lagere onderwijzer het minst bevoor- deeligd is en het onrechtvaardig zou zijn er een achtste te maken 8. Het aangroeiend tekort aan landelijke zoowel als stedelijke la gere ondcrwiiz -rs ingezien Vraagt het Nationaal Onderwij- zerssyndikaat do gelijkmaking der wedden voor alle. leerkrachten, dra ger van het diploma van lagoron onderwijzer, om 't even in welke school zij fungeeren, naar het prin ciep gelijk werk, gelijk loon. Thans zijn er onderwijzers, die hetzelfde werk verrichten, met loo nen als volgt Pupillenscholen minimum, 7,000 frank maximum, 11,170 fr. r> Oefenscholen minimum, 6,100 frank maximum, 9,100 fr, Weldadigheidsscholen mini mum, 6,000 frank maximum, 9,000 frank. Middelbare scholen minimum, 5,600 frank maximum, 8,600 frank, Gevangenen scholen minimum 5,000 frank maximum, 8,600 frank. Merxplas minimum, 5,000 fr., maximum, 8,000 frank. Lagere scholen minimum. 4,800 frank maximum, 8,000 frank. Op 't minst is zulks ongerijmd. Naar het princiep gelijke plicli- ton, gelijke rechten, vraagt N. O. S* gelijkheid in duur der vacantién. Aan de lagere onderwijzers hebt gij verleden jaar 460 halve werkdagen opgelegd, alswanneer in 't middel baar onderwijs, dat gansch van don Staat afhangt, de vacantién niet be perkt werden. Hoogar loon en min der werk voor de eenen, minder loon en meer werk voor de anderen. Zulks baart terecht felle misnoegd heid bij de lagere onderwijzers. Dit kan overigens slechts geschieden ton nadoele der gezondheid van 't volkskind en van den onderwijzer. Hopende, mijnheer de volksver tegenwoordiger, dat gij het recht vaardige onzer zaak zult inzien en zo ten gepaste tijde zult verdedigen, bieden wij u de verzekering onzer oprechte hoogachting. En nu heb ik de eer en het genoe gen met nog andere kollegas do wenschen der regenten, regentes sen, onderwijzers en onderwijzeres sen in de middelbare scholen voor te brengen en to onderschrijven De regenten, regentessen, on derwijzers en onderwijzeressen O. M. O. vragen 1. Dat de 1,000 frank casuel de finitief bij de aanvangswedde wor den gevoegd. Snellere en regelmatiger verhoo gingen. zoodat het maximum be reikt worde na vijf en twintig jaar dienst, gelijk voor de onderwijzers van het lager onderwijs. In het huidig barema komt do hoogere verhoogingen slechts op het einde van de loopbaan voor, zoodat maar weinige leerkrachten er van fenieten. De verhoogingon dienen us hooger en sneller te wezen. 3, Dat voor de bijzondere lessen een jaarlijksehe vergoeding van 400 frank in plaats van 225 frank toe gekend worde per wekelijksch les uur. Een wekelyksch lesuur (gewone les) wordt betaald tegen 400 frank voor een regent, gonietendo van een middenjaarweddo van 8.000 frank voor 20 lesuren (8,000 20 400 fr). Waarom worden byuron minder betaald Zulks gebeurt in geen en kele andere administratie. Voor de regentessen-onderwij zeressen, dat hun jaarwedde gelijk gesteld worde mot die hunner kollo ga's, dienst doende in do middel bare afdeeling. Hetzolfdo geldt voor de regenten-onderwijzers. Zij bezitten hetzelfdo diploma bijna altij l is het voorspraak niet verdienste, die tusschonkomt tot ho; bonoomen in de middelbare afdeo lin£- - De onderwijzeressen in do froo belscholon, draagsters van een di ploma onderwijzeres van L. O. wor den betaald alsof ze dienst deden in de lagere school. Wanneer we nu z joveel millioenen uitgegeven hebben voor het leger, dan meen ik dat wij toen nog eenige millioenen kunnen besteden, om den toestand van ons onderwijzend personeel te verboteren, want ter wijl de eerste uitgaven geiden zyn om loeren te dooden, zijn de uitga ven aan 't onderwijs, gelden besteedt om ons volk te onderrichten en op to voeden en ons land te verrijken. De achtbare hoer minister beloof de voor toekomend jaar. Hij kan goede inzichten hebben, maar mi nisters vertrekken en de beloften gaan met hem... Ten andere, zal de Staatskas toe komend jaar beter gevuld zyn Zulks is een groot vraagtcekon ?en middelerwijl blyvon do wenschen van ons onderwijzend personeel ia den vergeethoek. Ik eindig mot de hoop uit te druk- den, dat den achtbaren heer mini ster van kunsten en wetenschappen er in zou gelukken, deu heer mi nister van flnantiën te bewegen, zoo mild to z\jn voor wat de uitgaven van het onderwys botreft, als den heer minister van landsverdediging er in gelukt is, de staatskas wagen wijd open te doen stellen, em het al verslindend militaristisch monster te kunnen voldoen. De heer BUYL. Dat is een zoor ongelukkig argument. Gezel NICHELS. Maar ongeluk kiglfjk dat zijn we van den Hoor Buyl van het klerikaal-Iiboraal mi nisterie, met blinde volgelingen, niet te verwachten. Mocht het volk medewerken, om liet parlement op dien weg voort te stuwen, welk eeno weldaad voorliet land (Zeer wel aan do uiterste linkerz(de). Zendag werden de feesten ingezet door de opening der Jaarlyksche Vlaamsche Kermis in den hof van Hand in Hand Het aanhoudend regenon heeft de groote massa belet deze kormis te bezoeken. Nochtans hebben we om trent 2000 bezoekers gehad. Alles was er prachtig ingericht en de vele aantrekkelykheden hadden grooten bijval. Maandag avond speelde onze gun stig gekende Fanfare, op de Groote Markt een prachtig concert. Veel volk was er. Middelerwijl, vergaderde men in alle lokalen der' wijkclubs en aan het hoofdlokaal voor den Orooton Lichtstoet, die in gericht was tot inhaling onzer nieu we Harmonie Arbeid en Kunst die haren eersten uitstap ging ma- kon. Dit was de aantrekkelijkheid van den dag. Het was dan ook midden eene dichte haag toeschouwers, dat onze Harmonie gevold van de Turners zich'naar de algemoene verzamel plaats, op do Grooto Markt begaf. Onze Fanfare begroette do nieuwe Harmonie met eene dreunende In ternationale van op hot kiosk. Wat een geestdriftig geiuich, Onze jonge muzikanten worden geestdrif tig toegejuicht, en antwoordden, eveneons mot do L torn itionale. In middels waren de Staatswerklieden ook aangekomen, en met groote moeite zette do lichtstoet zich in be woging. Midden een dichte haag toeschou wers baande de geestdriftige stoot zich een weg. Do bevolking was mot verwondering geslagen over ons nieuw muziek, en langs dezen weg moeten wy onzen chef gezel Karei

Recht en Vrijheid | 1923 | | pagina 1