Duizenden Mannen en Vrouwen, hebben bet 10MeiD est gevierd in ons Arrondissement. Sottegem. Vlaamsche Kermis. Gesprek met Dirk Martens. Mijn Hoekje. TP. KOOP Werkersbelangen. Van der Meirseh, geluk wonschen voor het prachtig werk dat hy op zoo'n korten tijd wist tot stand te brengen. Het was 10 ure als de lichtstoet zich in onze Vlaamsche Kermis ont bond, waar de vreugde voortgezet werd tot in de kleine uurtjes. Dinsdag om 9 ure was er reeds eene buitengewone beweging aan hot lokaal. Van alle kanten kwamen de feestvierders op hun paaschbest opgestapt. Met groote moeite werd de stoet ineengezet, en om 10 ure vertrok de manifestatie naar het Statieplein, waar de Staatsarbeiders wederom zeer talrijk waren opge komen. Do stoet werd geopend door eono banderol Hulde aan den alles scheppenden Arbeid gevolgd door de Fanfare Hand aan Hand met vlaggen der verschil lende Wijkclubs in trofee. Onze turnkring Jeugd bloeit volgde. Wat een prachtige groep. In trofee en op een lange rei droeg men een voor een de letters van do naam van hun groep, benevens eenige gepaste spreuken, hetgeen een prachtig go- heel vormde. Voorwaar het was iets prachtigs. Na den Turngroep volgde een groopie van den wykejub Jean Jau- rès, die omringd van kroonen hot portret van onzen grooten vredes apostel liet bewonderen. Op gansch den doortocht van den stoet ont blootte zich iedereen bijna voor dit portret. Een banderol Oorlog baart Armoede Vrede brengt Welstand Weghel Militarisme Onze Vrouwenbond met zijne Êracbtige vlag volgde talrijk den indergroep, en onmiddelyk daarop do Staatsbedienden met een paar banderollen. Do Oud Strijders, zeer talrijk, wa ren voorafgegaan, door een span doek. Wy, oud-Strijderswillen geen wapenen meer wij eischen Vrede Wij hoorden weder lustige stap- marchen. Het was onze jonge fris- sche Harmonio die aankwam, voor afgegaan door de spreuk Werkers op, tegen de Reaktie en voor den Vrede. Zij was gevolgd van do vlaggen der Vakbonden en eene dicht opeon- gepakte menigte manifostanten. Tusschenin bemerkten we nog een spandoek Werkers, verdedigt uwe Loonen Achturendag en Kosteloos Pensioen. Zoo trok deze prachtige betooging door de straten der aloude stad van wijlen Woeste. Ruim 4000 man waren opgekomen en zongen uit volle borst. Het was 11 ure als de stoet zich aan den Stadsschouwburg ontbond, waar do Feestzitting plaats greep en waar volksvertegenwoordiger Ni chols en makker Geeroms van Jhet Nationaal Syndikaat, voor de bom volle zaal hei woord voorden. (Onderweg hadden we de brood voerders der Daensisten bemerkt, die nochtans ook Een Mei vieren, aan hot werk om brood uit te voeren. O logica 's Namiddags was het de groote massa in onze Vlaamsche Kermis, en om 7 ure 's avonds, kon men er op de koppen loopen. In de stad was het do beweging der groote kermisdagen, Wij mogen besluiten, dat het vie ren van Eén Mei zijn weg baant en van jaar tot jaar verbetert, trots do kloinziolige tegenkamping van sommige patroons. De werkende klasse wordt van bare waardigheid bewust, en is strijdlustiger dan ooit. Vooruit, immer vooruit, tot dat de laatste werker onder de plooien der roode banier is geschaard. J. B. In deze vorachterde gemeente, dit zwarte nest is ook dit jaar, het le Meifeest op grootsche wyze gevierd geworden. Om 10 ure krioelde list reeds in he« lokaal, waar men zich op harte lijke wijze amuseerde. Het grootste feit van den dag was do belooging en verheugend om aan te stippen, de eerste uitstap onzer turners met hun kosiuum. pin 1 ure "s namiddags kwam de harmonie Arbeid en Kunst van Aalst de statie van Sottegem binnen gestoomd. Een groot aantal nieuws gierige workers, die met hot feest van le Mei, sympathiseerden maar die nochtans door hunne hardvoch tige patroons gedwongen waren te werken stond het korps af te wach ten. Onmiddelyk werl naar het lokaal van hot N. S. - Acbturenhuis go- stapt, waar do tafel voor onze vrien den muzikanten gedekt stond. Het ging er lustig aan toe. Bene vens het Jekker maal speelde eene orchestrion de beste arias. De vol- fende toespraak wordt door een lein meisje aan onze muzikanten afgelezen Beste Makkers, Die schoone dag van heden moet alle werkers der gansche wereld in geestdrift doen opwellen, en als een man moeten zij zich aansluiten in de Betooging van 1 Mei. Dien dag moet er vreugde wezen, dien dag moet er geestdrift zijn en moeten alle wer kers het hunne bijbrengen tot ver- heerlykking van den arbeid. Wee de schaamtelooste diewoekort en brast, op het zweet van den zwoe ger zonder zelf van eeriig nut te zijn voor do samenleving, do werker al leen heeft recht op leven, hij moot de eereplaats bekleoden op de we reld, hij die alles schiep al wat rond u is, al wat men maar denken kan, is de vrucht van don arbeid. En nochtans zijn wij heden nog de miskenden, en worden wij ook nog als minderwaardige 'aanzien, aan u dus werkers is hét uw plicht uwen toestand te regelen, want de be voorrechte dezer wereld, voelen of denken niet met u. Daarom laat ons broeders wezen, laat onze krachten samen voegen tot de ontvoogding van het gansche proletariaat, dan alleen kan er vrede heerschen. Woest syndikalisten in den rechten zin, bowust van uwe plichten, maar tevens vast. beraden tot het veroveren uwer rechten. Dat is de kreet van een kind der uwen, zoo moet de kreet van alle werkers wezen. En nu roep ik uit volle borst: Leve 1° Mei, Lang leve het Nationaal Syndikaat, Leve de Werkliedenpartij. Daarna sprak Dokter Leostmans nog eenige gepaste woorden togen de muzikanten en bedankte hun voor hunne opoffering om hot Meifeest hier te komen opluisteren. Na het huikje vullen trok men naar het lokaal voor den stoot. Om 3 ure stelde deze zich in be weging en op hot Statieplein ver voegde ons het N. S. mot eon talrijke schaar staatszwoogers, aan wie de liberale minister Neujean hunne ge- rechtmatigde vraag om loonsvcr- hooging weigert. Het was eon prachtige stoet, met de jonge turnkring en vlag van onzen Propagandaclub en N. S. Het was midden de bewondering van de bevolking dat men de straten van Sottegem doortrok. Na eene uur wandeling kwam men aan het lokaal voor de Foestverga- dering. Hier voerde volksvertegenwoordi ger Alfred Nicnels het woord. Gretig werd er geluisterd er. zijne prachtige rede werd door toejui chingen begroet. Hot 1" Meifeest heeft te Sottegem ingang gevonden. Het zal groeien en groot worden, zooals in de andere plaatsen van ons arrondissement. De fabrikanten zullen hier ook don stroom van het socialisme niet kun nen tegen houden. VooruitWy hebben gefeest, met nieuwen moed aan 't werk tot het vergrooten onzer organisatie. J. B. Strijdpenning. Van Froncies, omdat. Alfons ging pataten planten in hut maanschijn 0,50. Omdat ik al de broeken ge maakt heb voor de Turners 1,00.Van Desiré, omdat Louise zoo schoon de knoppen opraapt 0.25. Omdat Desiré te klein is voor de knoppen op te ra pen 0,25. Omdat Arthur Van Key- meulen, den eersten mei geviord heeft0.25. Omdat Emiel Dieraertzoo goed zijn dienst doet bij de Turners 0,25. Eea lied gezongen door Leo pold De Mever hij Duim 5,00. VOOR Dt TURNERS. Omhaling gedaan naar do rodo- voering van Gezel Nichels 20,00. Rondgehaald bij Hilloné Duin 1,00. Hot Bestuur van onzen Turnkring - Jeui'd Bloeit kan niet nalaten, aan de coachte bezoekers, een woord van dank toe te sturen. De vertooningen opgevoerd door onze offerwillice Turners zijn bui ter,ge woon geslaagd. Het was dan ook niet te verwonderen, dat wy iedere vei tooning het volk onze Cirkus zagen binnen dringen. Wy bestatigen dat iedereen tevre den was. want er wierd met lof over de werking onzer artisten gesproken, hetgeen moed geeft aan al de leden van onzen Kring. Hot Bestuur heefter voor gezorgd om heden Zondag, opnieuw de ge achte bezoekers tevreden testellen, want er wordteen volledig hernieuw progamma gespeeld. Ook zal er morgen R/laantiag om 7 uren eene groote avondveriooning plaats hebben, ook met een gansch veranderd prachtig PROGRAMMA. Tot slot Groote Pantomine. Priizen der Plaatsen: lerang2fr. 1* I fr. Waarde partijgenoot en, vrienden en kennissen, gezien den ie ver, die het bestuur aan don dag legt tot het vergenoegen onzer geachte bezoe kers, trekken wij er de aandacht op van eenieder, dat er van heden Zon dag kaarten te bekomen zijn voor de vertooning van morgen Maandag Wie dus een schoone avond wil doorbrengen, gaat naar de Cirkus Toby. Allo, partijgenooten, helpt mede aan de grootmak ing van onzen Turnkring. NAMENS HET BESTUUR De Hoofdleider, De Voorzitter, G. Schollaert. A. Berghman Een schoon gerieflijke Jacht- stoof, zoo hoed als nieuw, aan een voordeelige prijs, alle dagen zichtbaar. Zich te wenden bij WALGRAEF flimé, 31, Guldcriboo;np!aats (Blok Borreman). Hewel, meester Dirk, wat hebt ge Maandag avond en Di; sdag i M i zooal gedacht Van 't concert en optocht der Socialister, wilt ge zeggen Ja. en van de Haimonie, het tweede muziek der socialisten van Aalst Wel 't concert, dat is even als altijd een kunst-uitvoering voor die groote machtige Fanfare den optocht met die lichtballonnetjes en die transparanten die tot het volk spreken, was i^ts buitenge woon en dan die nieuwe Harmo nie, 'k moet het bekennen die be looft veel. Masr zulks bewijst toch den grooten vooruitgang der socialisten niet waar met ster Dirk Zeker, zeker, want dien groo ten deftigen stoet, op EEN MEI zelf, nl dit g;oot volk, duizenden in g-tal, dat, 'k wil h<-t gaarne be kennen, kunnen andere partijen niet samenbrengen. Maar is 't waar, m ester Dirk, dat gij zulks met spijt vast stelt Waarom, zuu ik dit Iets is waar, vroeger heb ik veel genegen heid gehad voor de Daensisten hunne stichters waren me zeer sympathiek, maar sedert die lei ders zijn verdwenen, en ik deze die nu de leiding in handen heb ben, zoo die soort malcontenten, die mistevredenen hebben welen worden menschen waarvoor nooit iets goeds nog kan verlicht wor den, sedert dien ben ik ook van ge dacht veranderd, want zie, ik ben niet voor eene partij zonder toe komst, voor eene partij die een samenraapsel is van al wat niet weet wat het wil. Neen, beste vriend, al de werklieden, die hun toestand wenschen te verbeteren, zijn bij de socialisten goed op hunne plaats, Dus, g'hebt genoegen met de verdwijning dier partij Ja, omdat de werklieden aan een zeel moeten trekken. Maar, meester Dirk, als ik dit in de gazet zal schrijven, dan zullen de Daensisten op u gebeten zijn Ha, 't is voor de gazet, dat ge me ondervraagd, hewel, zet er dan toch ten minste bij, dat Dirk Martens aan de Socialisten vraagt, om de Daensisten toch wat volk te willen leenen, wanneer zè een uit stap te doen, want hunnen aanhang is tegenwoordig zoo barmachtig klein. 'k Zal het doen, meester, maar of de socialisten het zullen willen, dat betwijfel ik Er was eens een tijd, dat de Daensisten partij machtig was in Aalst en nu dat ze aan 't smelten zijn, 'lijk sneeuw voor de zon, denk ik dat het best ware, hen geheel en al te laten opsmelten, in 't belang van de eenheid en de macht van de wer kende klas. Ge ku.it gelijk hebben, maar ge zijt t-ch metal hun volk gaan h openen om z söms eens uit den nood te helpen en hen toe te laten ook eens met wat volk op straat te kunnen komen, daarom moet ge zeggen, dat Dirk Marlens zulks wenscht, want wees er van verze kerd, nu dat hunne huidige leiders goed gevoelen, dat het voor hunne partij, toch GEEN AVANCE meer is, kan h t wel gebeuren, dat' wan neer ge hun niet te vijandig zijt, dat ze den i-en of den anderen dag nvt pak en zak ook bij u komen, zooals de meesten van hunne vol gelingen reeds gedaan hebben Ze zijn nog al koppig, mees ter Dirk. 't Is waar, maar ge kunt nooit weten, want Generaals zonder een F-ger, geven zich aoo gemak kelijk over. Voor ons is 't voornaamste, dat we de soldaten hebben, zoo vormen we een machtig leger en be halen we de overwinningen. Dag, meester Dirk, tot op een anderen keer. Gustjen. Het geschil geëindigd bij de firma Callebaut. Velschillende malen waren de werklieden bij onzen algemeenen Schrijver Flips komen aandringen om zijne tusschenkomst. die hij in den beginne verwees daar de schrijvers van de andere bonden, die de staking hadden aangegaan en er de leiding van in handen had den. Zaterdag morgend hebb.-n de stakers nogmaals aan Flips zijne tusschenkomst gevraagd, er bijvoe gende, dat het den wensch was zoowel van de werklieden der an dere bonden, als van deze bij onze vereeniging aangesloten Vergaderingen haddon plaats waar de groote meerderhfid van de werklieden di» in de andere vereenigingen aargosloten zijn tegenwoordig waren. Flips stelde zich in betrekking met den Bestuurder M. Boin en onderhandelingen hadden plaats tusschen den heer Bestuurder, de schrijvers Flips, Berghman en twee werklieden, (waaronder een bij de Daensisten aangesloten). De toegestane loonsverbeteringen wierden aan de werklieden voor gelegd en dat erna een paar weken nog verdere onderhandelingen zou den plaats hebben. De stakers, de groen kruisers, de Daensisten er bij heb ben dan eene stemming uitgebracht en met algemeenheid aangenomen in die voorwaarden het werk te hernemen. Van af Donderdag morgend zijn reeds een aantal werklieden van de Siroopfabriek aan den arbeid en zullen vervolgens al de werklieden aan het werk gesteld worden. Wat eene vertraging aan het werk brengt is. dat er in den molen her stellingen gedaan worden, die nog eenige dagen zullen duren voor dat het zal voleindigd zijn. Het einde van deze staking en vooral de manier waarop deze is opgelost buiten de chtffen van de groen kruisers en de Daen sisten zal die mannen niet wel be vallen, zoodat we ons aan een aanval mogen verwachten. Doch wat zij niet zullen zeggen noch schrijven, den waren toestand der staking en den wil van hunne eigen leden die zoo vurig verlangden, dat deze staking zijne oplossing zou krijgen, wat verkregen is Voor de Sargiefabrieken is er nog geene verandering, de Pa troons bewegen zich r.ict en de werklieden wachten met gerust ge moed de komende gebeurterissen af. die weten dat zij gematigde en redelijke vragen stelden. H.F. Was ik in de gelegenheid eens te spreken tot de intellectueelen, ik zou hun toeroepen, zoo hard ik schreeuwen kon, datze gemeene zaak moetgn maken, met de han den arbeiders willen zij eens er ingelukken, zich een welstellend leven te bezorgen. Is de stryd van dezen die hun brood verdienen, met geestelijken arbeid, ook niet denzelfden stryd als dezen die spinnen wevon, zak ken dragen, woningen bouwen, den akker bewerken, enz., enz. Worden do kennissen en de ge leerdheid van de zoogezegde pennelekkers eveneens niet uitgebuit als den handen arbeid van den eenvoudigsten werkman Wie is hun uitbuiter? De kapi talist, die enkel voor oogen heeft zijn kapitaal te vergrooten, en zich meestal onverschillig laat aan de armoede, aan den te kort van zyne onderhoorigen. De Staat, aan wiens hoofd zich een ministerie bevindt, dat gedu rig en onophoudend het bewijs le vert. de belangen der rijken, der grooten te verdedigen en zich niet bekommerd om het lot der kleinen. Heeft de bespreking van het budjet van Kunsten en Weten schappen onlangs in de Kamer van Volksvertegenwoordigers ge houden nietgenoegzaam bewezen, dat er voor het onderwijzend per soneel zoo van het lager als van middelbaar onderwijs geen verbe tering van het huidig ministerie is te verwachten 1 Is den eerste minister, den Heer Theunis niet opgestaan, om in volle Kamer te verklaren, dat zoo er één dor voorgestelde amende menten wierd aangenomen in andere woorden, zoo er verbete ring voor de bedienden en beamb ten van den Staat wierd gestemd by er van onder trok, dus de Cabinets-kwestie op die zaak stel lende Hebben we dan ook niet ge wen, hoe gedwee, de heeren libe ralen en katholieken in de Kamer, gedwee het hoofd in den scho"t en zich tevreden stelden, met de belofte dat den Heer Minister ver betering beloofde voor., toeko mend jaar Hebben wy zelfs niet bestatigd, dat die heeren liberalen en katho lieken die verbeteringen hadden voorgesteld, tegen hunne eigene voorstellen stemden, die ze inge trokken hadden, maar die door de socialisten opnieuw wierden voorgesteld En zoo gaat dit oomediespel zyn gang, want 't is zooals onzen vriend Nichels terecht opmerkte zal de Staatskas toekomend jaar beter voorzien zyn. en welke waarde heeft de belofte van een minister, wanneer hy er van on der trekt De waarheid is dat de meeste intellectueelen, eens te meer be drogen uit den slag komen, voor al dezen die hun betrouwen heb ben gesteld in de beloften van deze heeren die beloofden hun toe stand te doen verbeteren, om eenige maanden nadien, hunno belofte te vergeten, en de belang hebbenden op de kom te laten by ten. Al wie van zyn arbeid moet leven, hy drage frak, col en hoed, of hy drage eenvoudig eene klak, het zyn beiden arbeiders, wiens arbeid uitgebuit wordt. Om aan die uitbuiting een einde te stellen is de samenwerking van beide uitgedrevenen noodig. Langs wettelyken we.» kunnen zij dit, zonder veel moeite want door hun getal zyn zy de over- groote macht. In het Parlement maakt men de wetten, stelt men loonen vast. be paalt men de lasten en naarmate de wetgevende kamers reaotion- nair of democratisch zyn samen gesteld, naarmate ook zal dit al les democratisch of reactionnair weae.

Recht en Vrijheid | 1923 | | pagina 2