Samenspraak. Schoone Occasie NÏNOVE. IRoobe Sinjen Er is roering onder hel Staatspersoneel. Bezoekt in de Vlaamsche Kermis Geeraardsbergen. Werklieden kleêdingT TM KOOP Op geëischten, Werklieden en Burgers ON K E H^tZ" INHULDIGING 't Was dit, wat ik aan onze tal rijke lezers in dit Hoekje wilde zeggen, in de hoop. dat men er de noodige gevolgtrekkingen zal uit trekken, en dat de intcllectuoe- len vooral er eens goed zullen op nadenken. Friederik. Voor de uitgeslotenen_ der sargtefabrieE&en. Overdracht 228 S'J. Gczuugon door Augusta l)ci Witte hare dochter 82. Gezongen door Theodoor lilanckaert en romlue- liaalJ door Etnito Van den ltroeck in hot zatteriksken fi.UO. Gezongen door Mejutter Maria David van Mecholen. rondgchald door Gustaaf B. bij Em. Schulijzer op het huwelijk van Leon Eranck 10,29. De Troch Philemon, rondgeliaald hij Jacohus Temmer man 10,75. Gezongen door Mejuffer Maria David van Mcchelen in de wnkcluh Jan Volders, rondgeliaald door Gustaaf P. 19,90. Werkhuis Van Itenlerghem 21,20. Totaal dezer woek 03,21. STRIJOPENNIfJG. Overdracht 799,07 Omdat den baas uit de W. C. Jan Volders zijn pijp lutnn liggen heeft bij een schoon meisje, en omdat zij hém gaarne zag3.91 eu hij gal zeil 0.4e. Oindit den zot Paerewyck een léuikant gewonnen hoeft van K. Guns zijn W. 0. 0,50. Omdat K. Guns zoo kwaad was dat hij op hot koldor- henl niet mochl slapen, als hij van Lehheke kwam 0,50. Omdat de zot Paerewyck in Lirusscl hij Louis ge weest heeft, en niet zijn 1B Mei in Aalst gevierd heelt 0,50. Gezongen door S'. verin Leiong en rondhehaald door Dumortier Leopold 5,35. i'mdat. den oude IC. Parewyck zijne sigaren laten liggen heeft in de zaal Valon- lini, en omdat hij z-.lf gaat voor een andere sigaar 3,30. Omdat. Jan Beknort zijn woord hor- roept van de Wijkcluhs 1,00. En do Voorzitter der W. 0. doet er hij 1.00. Gezongen door August De Schutter hu Philemon Buys 7,02. Gezongen door Chemekors hij Louis Menot in tiet gras en rondgeliaald door Be- noni Depiorre 10,00. Lied gezongen door Lievens Leo pold hij Simon Buys, Hoogevesten 5,30. (Get.) Sis. Gezongen led lied - Ik ben sol daat door August Do Schutter in de herberg van Frans Vinclt en rondgeliaald door den zanger 10,20. Wie doet er mee van nu tot aan de Kiezing A. Berghman 1,00. De vyhler Th. 1,00. Bekaert. Jan 1,00. A. N. 1,00. L. M. 1,00. Guns K. 1,00. Totaal dezer week fr. 55,58. ERRATA. Gezongen door Do main Biebaut op het huwelijk van Merckx, moet zijn «,15. Het staatspersoneel is si nds oonige da "en in roering. In Antwerpen is erne staking uitgebroken bij <1" Tolnfoon- arbeiders en poseurs. De liborale Minister Neujean, had niet heter ge vonden dan van dio259 werklieden af te danken. Van daar do strijd. De tolefoonarbeiders winnen 13,50 frank per dag, en de toegevoegde werklieden die den minister van spoorwegen aanstelt om groote u-erken uit te. voeren, worden veel inner loon betaald. liet N. S. heift dus vorhoogina voor liet staatspersoneel gevraagd. Ze hebben met Minister Neujean onderhandeld en hem do grieven blootgelegd, en de Minister z-lf er- kendedat liet loon te klein is, maar hij zegt. er is geen geld 'Gedeeltelijke stakingen hebben plaats gehad. Op 2° Mei, hebben al de mannen der werkhuizen, telefoon plaat sers, facteurs voor 3 uren gestaakt en ge manifesteerd Te Aalst hier heeft men he'zelfdo gedaan, en aan liet schepencollege eeno dagorde gegeven,hun vragende dit te toekenen om aan den minister t.p zenden. M. De Windt verklaarde, liever zijiio handen af te kappen, dan die dagorde te teeke nen, hetgeen wil beduidon, voor dion windhaan, dat de staatsarbei- ders genoeg winnen. Ziedaar de liberale demokratie. tn de Kamer zijn In t enkel en al leen DE SOCIALISTEN die de recht matige eischen der staatswerklieden verdedigen, met ai tie kracht en energie die zij bozitieo. De kristen demokrater), met Hey- man aan 't hoofd stommen tegen die verbeteringen, te samen met. de grootste reactionnaireu van katho lieken en liberalen. De liberale minister, blijft voort weigeren. Staatsarbeiders. oogon open! Bluft getrouw aan uw svndikaat, en volgt het ordewoord. Is de siriid er noodig, dan kunt u op den volledige» st"im dor georga niseerde socialistische werkers, en op hunne p»rs, volksvertegenwoor digers en senateurs rekenen. Enkel de socialistische partij zal u steunen, stelt dus uw vertrouwen zooals de priva&tarl» iders in deze werkerspartfj. Het Café-Restaurant onzer Har monie. Van af 7 URE, elke dag, zal een Symphonisch Orkest zich laten hooren. Lekkere spijzen en dranken, cigaren, cigaretten. IJskrcem. VERGEET OOK NIET De Café-Friiure van onzen Vrou wenbond. Benevtns een lekker glas bier, kan men ook de lekkere friien proever,. Stedelijke verbeteringen. Onder dezen titel schrijft J, P. in de Vlag van Zondag J. i. over zijne wandeling langs de Warande en Kleine Karmelieten straat, wt-lke hij maakte om zich to overtuigen van den slechten toestand dor kas seien. Wij meenen dat J. I\ en ando ren ook wel zouden doen eons langs de Steonstraat., Bakerstraat, Duivoil- straatje en Brandstraatjo ook eens te wandelen, want in al deze straten is de. toestand der kasseien veel slechter dan op de kaai, en u ij zou den willen datals er gekals.ii-l wordt eerst on vooral eens gezorgd wordt voor de werkersstraten. Er dient niet bewezen te worde», datd'ourhct vroegere gemeentebestuur altijd meer gezorgd werd voorde icassoien der burgorwijken dan voor if wor- kerswijken, en hot ls toch niet om dat de werklieden reeds verplicht zijn in slechtero voorwaardeu ge huisvest te zijn dan de. burgers, dat de wegen langs «Ie werkersstraten niet even goed mogen verzorgd zijn als in de burgersstraten. Ibt ver schil van woning lusschen de ver schillende klassen is al groot ge noeg. Wij zijn overluigd moesten de burgers verplicht zijn woningen te betrekken, on gelegen langs slechte straten, zooals do werklieden er toe verplicht zijn, er meer verzet van hun komen zou. Nu dat.T. P. zich zelf heeft kunnen overtuigen van de noodzakelijkheid de straten derwer- kerswijken te herstellen, hopnn wij dat het niet lang meer duren zal, om tot de herstellingswerken over te gaan. Zulks wenschen de werklie den uit do slecht gekalseide straten. E. C. Onze nieuwe lokalen. Deze week zal men aan het veran deren der groote feestzaal en het herschapen van het huidig Volks huis tot winkel beginnen, binnen een twee tal weken begint men dan aan het afbreken der oude gebou wen waar nu de winkels zijn, waar het nieuwe Volkshuis opgericht zal worden. Een koffiehuis ingericht zooals* het behoort, 145 vierkante meters opper vlakte, 5,75 meters hoog van steek, verlucht en verlicht dat het waarlijk aangenaam en gezellig zal zijn, oen lust om er met de familie tusschen do konnissen eenige uren door té brengen, pratende over onzen strijd over den vooruitgang onzer partij en bijzonderlijk hoe wij moeten wer ken om onze samenwerking te ver sterken. In vorig schrijven hebben wij over do lokalen roods gescheven, do'par- tijgenooton weten dus dat alles wel ingericht zal zyn, maar wij willen hierbij voegen dat bouwen kost,dat de lasten moeten gedragen worden, en daar moeten al degenen, die zich socialist noemen er aan helpenen iedere werkman zou zulks moeten zijn, wie lid is van zijn syndikaat moet ook begrijpen, dat zonderde coöperatie, de ontvoogding der wer kende klasse onmogelijk is. En wordt niet ae kleinste opoffe ring gevraagd aan de werklieden daarvoor, integendeel, door hunne aankoopen te doen in decooperaljof Verbroedering hebben zij onmid- dolijk voordeel, eerst en vooral het beste brood met vorzekerd gewicht, deel in de winst on nog andere voor- deelen. Ook de andere waren wor den verkocht aan de laagst moge lijke prijzen en mot deel. Partijgenooten, vrouwen en man non vragen sedert na den wapen stilstand om een prachtig lokaal te hebben, nu moet elk ook zijn plicht doen. Al de aankoopen dus gedaan in de Verbroedering en de spaar centen geplaatst in onze spaarkas, en binnnn enkele jaren, vroeger nog dan men misschien denkt., nemen onze instellingen nog grootero uit breidingen. Aan de propaganda X. X. Voor uwe MUTSEN wendt IJ in volle vertrouwen tot bet huis Cas. Dries-Ceuterickx. Nieuwstraat 15, Geeraards berge n. Groote keus der iaaisto nieuwigheden, aan ma tige prijzen. 22 Jttul. Hewel, Rikus, het is n» zeker dat de roeden hunne lokalen gaan vergrooten, en 't schijnt dat het prachtig zijn zal. Ilenri. Ik heb or ook iots van gehoord, maar ik weet er toch niet veel over, want ik sproek met geen socialisten. Juul. Gij wilt misschien zeggen dat do sociaHsten met u niet willen spreken. Ilenri. Maar dat is nu toch het zelfde, maar al» de socialisten met mij niet spreken willen, is hot dan geen bewijs dat ik een goede katho liek ben. Juul. Als gij hot zelf zoo dik wijls zegt, zullen er toch eindelijk zijn die het gelooven. maar zulks be let toch niet dat wü hestatigen moe ten, dat de socialisten hunne organi sation nog steeds versterken. Ilenri. Wilt gij dan zeggen, dat ik u oen blauwtje heb wijs gemaakt, als ik hij my no inlredc in uwe partij, u zegde dat do socialisten eiken dag achteruit gingen. Juul. In alle geval voor my hecht toch niet te veel waarde moer aan uwe woorden. Henri. Hoe is't mogelijk, ben ik mot hij de katholieken gekomen uit overtuiging, als ik wist dat ik b(j de socialisten gin? buiten vliegen. Juul. - Maar zulks belet ni&t dat binnen enkoio maanden de sodalis- ton iu ouzo si ad een lokaal zullen hebben, waaraan niets ontbreken zal, en zulks zal hen in staat stollen hunne partij nog meer te versterken. Henri. Laat u daardoor niet ontmoedigen, en als gij wilt, we zullen oen veldtocht op touw zetten otn de workmenschon te doen geloo ven, dat do volkshuizen gebouwd wor don mot liet, sold van do. werklieden. Juul. Maar wii hebben dat roods tot. vervolons toe gezegd on herhaald, maar dan zoggen zij dat hot zoor juist is, en zij wijzen erop dat, zulks juist hot verschil met do organisation dor kristenen is, doze laatste zijn het werk van rijke katholieken, en die verduivelde socialisten zijn er fior op, dat hun inrichtingen, hot werk zijn van de w orklioden zelf. Ilenri. Hewel, dan kunnen wij trachten door schriften aan de werk lieden te doen gelooven. «lat zij geen vertrouwen mogen hebben in do socialistische inrichtingen. Juul. - Maar dat is nu toch niet mogelijk, gij gaat nu toch aan nie mand wijs maken dat er geen be trouwen mag gesteld worden in een inrichting, die gedurig vooruitgang maakt. Henri. h Is dat nu gesproken voor een katholiek, gij zult mij nog willen doen gelooven dat er aan de socialiste geen hand te steken is, maar denkt toch eens na, dat als de socialisten mannen verliezen als ik, zii toch zoo sterk niet meer zijn. Juul. Zoudt. gij nu toch waarlijk gaan denken dat de katholieke part-ij aan u iels gewonnen heeft. Henri. Ja, zoo. ik weet dat gij in vele jaren zulke occasie niet moer zult doen. dat de socialisten bly wa ren van mij ontslagen to zijn, ont neemt niets aan mijne waarde. Juul. In alle geval gij hebt ons toch niet anders dan leugens over de socialisten wijs gemaakt. Henri. Kom, kom, laat ons zoo niet niet voortgaan, ik doe het zoo rechtzinnig als het mij mogelijk is, maar spreken wij over hot nieuw Volkshuis der socialisten, en trach ten wij het opbouwen dezer nieuwe lokalen, tegen de socialiston zelf uit te baten. Juul. Aliens, Rikus, nu is het niet meer serieus, zult gij aan de meuschen wijs maken dat, zij maar vertrouwen mogen hebben in de in stellingen zooals de uwe die eiken dag achteruit gaan. Henri. Wij zullen de diskusie maar sluiten, want anders kriigen wij nog ruzie, en moest ik bij de katholieken weg geraken, waar zou ik nu nog kunnen aanlanden. Juul. Maar 't volgende wil ik u zeggen «een werkman zegde mij, dat hij het grootste vertrouwen had in de socialistische coöperatief,wees op het goed bestuur dezer maat schappij, en nadat hij mij de voor- deelen door do Verbroedering aan hare leden verleend, had opgesomd, zegde ik in mijn zeiven, ware ik werkman, ik ware lid der S. M. Ver broedering, en als ik spaarcenten zou hehberi, plaatste ik deze in de spaarkas dezer coöperatief. Henri. Zoodus. heb ik eene dommigheid begaan, met mijn plichten niet te hebben vervuld, toen ik bil de socialisten was, on ik dacht nogthans dat ik reeds zooveel in vloed had in de katholieke partij. Juul. Ik moet voortgaan. Ilenri, maar ik, zeg het nog eens, do coo peratief Verbroedering is onver gankeliik, gij moogt nu al uitkramen wat gij will. Fen luistervink roept leve de socialisten, leve onze nieuwe loka len tot spijt van wie 't benijdt. Een goede svndikalist koopt zijne klee ling in de S. M. Verbroedering. Groote on schoone keus. Verzorgd werk. Voordeelige pryzen. Deel in de winst. In het Volkshuis, schoone Mari- anne-beelden aan 12,50 fr. Koopt uwe schoenen in den Rooden Bofttien. hij Georges Van Den Driessche, NIEUW STRAAT, N. 31, GEERAAHDSBER- GEN. 25 eener Allerbeste AUTOMA- THIEKE PIANO. Zich te wenden bij Norbert De Backer, rue des Fosses, 120, Lessen. TUHNFEEST. Het is dus heden Zondag 6 Mei. dat de machtige socialistische Turnkring RUST ROEST» van Geeraardsbergen ons op een Turn- feost zal vergasten in de NEER STRAAT. Het feest zal om 3 ure nsmid» dag aanvangen, en zal opgeluis terd worden door de FANFARE DE VERBROEDERING van Gee raard sborgea. Langs dozen weg, noodigen wij do partijgenooten van Onkerzele en aanpalende gemeenten uit, dit feest by te. wonen, dio belooft iets prach tig te zullen zijn. De Soc. Propagandaclub. GROOTSCHE op Zondag 20 SsBei, (Sinxen) 1. Van het prachtig nieuw Lo kaal en nieuwe Bakkerij. 2. Der Vlaggen a Van de Soc. Fanfaren De Voorwacht b. Van de Soc, Vrouwenbond c. Van de Soc. Mijnwerkersbond d. Van de Soc. Oud-Strijders e. Van de Soc. Metaalbewerkers f Van de Soc. Fabriekarbeideishond o. Van de Soc Turng-oep Door lever Sterk Groote feesten worden dien dag ingericht en 's namiddags zal eene GRO OTE BETOOGING de stra ten dier vrijzinnige fabriekstad doorloopcn. De lijst der toetredingen vergroot. 1. Do Harmonie Het Volkshuis van Brussel. 2. Do Harmonie De Verbroe dering van Ronse. 3. De Groote Harmonie van Lessen. 4. De Fanfare De Verbroede ring van Geeraardsbergen. 5. De Groepen van Geeraards bergen. 6. De Turngroep Rust-Roest van Geeraardsbergen. 7. Do Fanfare Hand aan Hand van Aalst. 8. De Turnkring Jeugd Bloeit van Aalst. De Vakbonden van Aalst. 10. De Wijkclubs van Aalst. 11. Do Harmonie Arbeid en Kunst van Aalst. De vrienden Ed. Anseele en Jos. Wauters, onze vroegere mi nisters, zullen er het woord voeren. Wij mogen dus gerust zeggen, dat do feesten een succes te gemoet gaan. Partijgenooton van liet Arrondis sement, maakt u gereed om op Sinxen in massa naar Ninovo te rei zen. Toetredingen sturen aan gezel Pol VAN DE STEEN De Red ding, Geeraardsbergschestraat, Ni- nove, of aan gezel Jan BEKAERT lokaal Hand in Hand «Aalst. Het feestprogramma zal eerst daags volgen. Voor de Afdeeling Ninove, Pol Van de Steen. Voor de Federatie van het Arr. Aalst, Jan Bekaert. DDK EEN ANTWOORD Over een veertiental dagen go- waagden wij iri ons blad over de verdraagzaamheid van zeker lieer- schap die zich op den doortocht van een burgerlijke begrafenis onbeta melyk aanstelde. Het blad der chris- tene werklieden neemt thans do ver dedigingop van dien onbeschofterik. Feitelijk hebben wij naar hetgeen we hebben getracht, namelyk de verklaring der christeno arbeidors of liever van den heiligen trio, dat zo dergelijke handelwyzo goedkeu ren. Wij gaan niet ingaan op den toon en op de manier waarop die menschkens, (want kleine moMsch met nog kleinere gedachten moet men zijn om zoo iots over te pennen) ons te voord staan. Wfj stippen al leen aan en _wy onderlijnen Een mensch die wetens en wil lens de HH. Sacramenten heeft geweigerd is gestor ven als een REDDELOOS DIER Hoe odoi en hoe verheven die ge dachten Zo strekken tot eer aan die jongens, 't Zal zeker daarom zyn dat ze weigerden de laatste eer te bewijzen aan de twee terug gebrach te gevallen helden, die hier ter plaatse begraven werden, doch ja wat wilt ge aan REDDELOOZE DIE REN wordt toch geen eer bewe zen. Uwe woorden zullen goed onthouden blijven. Uwe historie van socialisten die vloeken en op don grond spuwen daar halen we dood eenvoudig de schouders voor op, zie eerst maar eens in uw midden jongens, er zyn meer dan een die vloe&en als een ketter, maar ja aan die is dat toege laten, dat zijn christenon en die gaan ter kerke dat zijn goen redeloozo dieren. By dorgelijkeiargumontatie trekt men de ladder op men discu teert met ernstige menschen, niet met on verantwoordelijken. Een vrijzinnig werkman. Onze Meifeesten. Toen we Dinsdag morgen be angstigd de lucht inkeken, toen dachten wc; onwillekeurig aan slecht weer. Onze vooruitzichten werden niettemin bedrogen, wi] hadden buitengewoon goed weer en 't is dan ook met een oprecht genoegen dat we on middel ijk zeg gen, onze Meifeesten zijn buiten ieders verwachting geslaagd. Reeds v?.n Maandag avond heerschte een buitengewone drukte in en rond het lokaal Vol bewon dering keek men naar de smaak volle als eenvoudige versiering van winkel en Café 't Was ronduit gezegd opricht schoon. Dinsdag morgend van af io ure is er geen plaatsje meer onbezet in de ruime Café, elk ziet er opge wekt en vergenoegd uit. De groote meerderhtidonzer werklieden heb ben gebruik gemaakt van de vrij heid hun door de bazen verleend het werk dien dag neer te leggen. Zeven fabrieken liggen volledig stil, op de overige werktte men met onvolledig personeel. Om twee uren zet'e onze feest stoet zich in beweging. Onze knap pe farfare laat haar Meilied weer galmen, honderde kleine kleuters voorzien van roode vlagjes loopen joelend, dansend en springend voorop. Voorop het spandoek Aan de jeugd de toekomsf Achter de fanfare komen onze tur ners. De meisjesgroep verwekt elke bewondering, de kleinen zijn voor zien van allerlei versierd speelgoed, grootere dansen en springen in de koord, volgt nu een groep zaai- sters en maaisters gevolgd van zes meisjes gansch in 't wit gekleed en bloemen dragende het is eene prachtige hulde aan den alles scheppenden Arbeid Volgen nu de jongens Turners, ook zij doen aan allerlei spelen. Deze groep evenals de andere wekt bewonde ring. Wij stellen echter met zeker spijt vast dat nog zoovelen onzer jonge werklieden geen deel maken van deze bij uitstek nuttige in stelling. Achter de vlaggen der verschil lende vakbonden welke nu volgen, komt het Partijbestuur gevolgd van een 7 >0 tal gezellinnen en ge zellen, allen op hun beste uitge- doscht In de beste orde en met de mees- Ie geestdrift lomen wij, na onze wandeling, welke een kleine twee uren duurde aan het lokaal, waar onze Turngroep de defi'é maakte. 's Avonds greep het ge woonlijke Bal plaats. Dat er vreugde heersch te hoef ik zeker niet te zeggen, het ging er oprecht lustig aan toe. Waadijk onze bevolking heeftop prachtige wijze den EEN MEI ge vierd, zelfs onze tegenstrevers bren gen aan ons volk hulde cm zijne kalme en deftige houding. Dat zegt ors reeds vee), onze kamera den sporen wij aan nu meer dan ooit te ijveren voor ons ideaal DE ONTSLAVING ALLER AR BEIDERS Propagandist.

Recht en Vrijheid | 1923 | | pagina 3