Heden Zondag allen naar Ninove! Ninove moet rood wezen! Socialistisch weekblad voor het Arrondissement Aalst. 5)e IRegeeriiuj schreeuwt IBIEITS tot ganscb baar personeel. Lessen uit de De uitslagen van de eenheid. Mijn Hoekje. 20 Jaar N° 20. Prijs per nummer li» centiemen. 20 Mei 1923. Annoncen Gansch de Arbeidersklasse zal 7:"b aau de zijde scharen van dezen die strijden. JCun Vaderlandsliefde. Spoorwegstaking. Partijgeuooten, Rechterlijke annoncon 4 fr. per regel. Reklamen volgens overeenkomst. Alle briefwisselingen moeten elke week vóór Woensdagavond, 8 ure, ingezonden worden. Ongeteekende brieven wordon niot opgenomen. Berichten over werkstakingen en grieven moe ten door de Vakbonden goedgekeurd zijn. UITGEEFSTER SAM. MAATSCHAPPIJ HET RECHT Lokaal HAND IN HAND Molendries, Aalst. BEHEERDER-AFGEVAARDIGDE JAN BEKAERT. Postcheckrekening Nr 85688 Telefoon Nr 128 REDACTIE ADMINISTRATIE Lokaal* Hand in Hand Molendries, 11, AALST ABONNEMENTSPRIJS 3 maanden fr. 2,20 4,00 1 jaar 7,50 BUITEN BELG IE. jaar fr, 15,00 Men abonneert zich op alle postbureelen. De Synd. Kommissie van België en het Spoorwegkonflikt. Sedert talrijke maanden eischtn de verschillei-de kategoriën agen ten en bedienden van den Staat (techniekers, leeraars, ambtenaars, tolbeambten, ontvangers, kanton- niers) door overlast ot nood gedre ven, gematigde verbeteringen. Het indexcijfer van de levensduur te staat opnieuw boven 4oo. In zekere groote centrums over schrijdt het zells 420, wat 400 fr. duurtctoeslag zou moeten mede brengen Het brood kost 1,20 fr. per kilo De suiker wordt meer dan 3,So fr. betaald. Het vleesch is onbetaalbaar In alle nijverheden werden loonsverhoogingen toegestean. De spoorlui. de postbedienden, de zeeliedende telefonisten en telegra fisten hebben sinds lang een gema tigd programma van hootdzake- eischen opgesteld, te weten Grondtoon van 12 frank daags Vier betaalde verlofdagenzooals de bedienden Volle loon in geval van ziekte Aanpassing der loonen aan de levensduurte. Sommigen vragen 1 frank toe slag per kind, in plaats van So cen tiemen. De Kamer heeft eenparig erkend dat ze daarop recht hebben. Al de redenaars die het woord hebben gevoerd, de minister inbe grepen, hebben op den .llendigen toestand der Staatsager.len gewe- zen. De heer Robyn, verslaggever der begrooting heeft in naam der kommissie geschreven Daarom verzoekt dc kom- missie de regeering een eind te stéllen aan de te groote op- offeiingen. die ze heden van hare loontrekkenden vergt en vraagt de kwestie aan een dringend onderzoek te onder- werpen. De spoorwegen winnen geld. 4,4oo,ooo Irank in 1921. 107,000,000 frank in 1922, en iedereen, de Minister aan 't hoofd, heeft hulde gebracht aan de toewijding van het personeel. Ondanks dat alles verlaat Mini ster Neujean zijn personeel Om het publiek af te schrikken beweert hij. dat e* 230 millioen zouden moeten uitgegeven wor- dan. Nu, hij weet heel goed dat het valsch is. De socialistische redenaars heb ben het hem bewezen door voor stellen te doen die hij zelf billy k heeft gevonden en die hoogstens 8d millioen zouden vragen. DezeUde ministervoor meer dan 140 000 agentenbetaalt zonder aar zelen 65 millioen meer voor de kolen. En wanneer de heer Theunis tusscher.komt, dan is het om een op voorhand geschreven nota voor te lezen, waaruit gerechtigheid en edelmoedigheid verdreven zijn, en waarin hij droogweg verklaart, dat hij dit jaar geen cent zal geven. Terwijl hij rijken en uitbuiters spaart, wil hij het tekort zijner be grooting dekkèn met kleinigheden die hij weigert aan arme ver dienstige lieden. 't Is een slechte patroon Hij wijst voor zich xelj de gelijk- tallige kommissie af, die hij in de privaatnijverheid aanbeveelt De Syndikale Kommissie van Belgie stelt deze voor de arbeiders en het land noodlottige, doodende politiek aan de kaalr. Zij doet beroep op d« openbare denkwijze, op hare gevoelens van rechtvaardigheid en menschelijk- heid Zij stelt vertrouwen in gansch het proletariaat van de bureelen en werkhuizen, van de werven en van de fabrieken, om uit al zijne krachten de gewettigde en gema tigde eischon van het Staatsperso- neel tè steunen, Geen onderkruipers Hoog de harten 1 De Syndikale Kommissie. M. Theunis behoort dus ook tot degenen, die moenen dat 12 fr. per dag, voldoende zyn om te leven. Als men echter weet, dat die zelfde M. Theunis onlangs nog een paleis heeft gekocht in een der prachtigste straten van Brus sel, dat hem, naar beweerd wordt, 300,000 fr. heeft gekost, dan be grijpt men wat de meening van zoo iemand waard is. Zoo is het gemakkelijk den pa triot uit te hangen. Er is voor dc staatsbedienden in deze troebele dagon veol to loeren. Ook voor de andero arbeiders doen zicli feiten voor, die waard zijn ont houden to worden. Wij willen er oei.ize aanhalen, waaruitzonneklaar blijkt, hoe men in alle burgerkrin gen in heel de burgerpers en zelfs tot bij do Kristono Vakbonden, trapt op de on gelukkigen, heult met do leiders en machtigen. Eerst willen wij liet bobben over het verraad van de leiders der Kris tono vakbonden. M. Heyman, volksver:egenwoor- diger vim Sint Niklaas, had op 1 Mei een int» rpellatio aangekondigd over do wnrkvoorwaardon van de staats bedienden. In zyn speech en in een dagorde verzocht bij bet Parlement zich uit te sproken toor bet aanstel len van een paritaire commisse, dio liet geschil zou oplossen. To*n hij echter zijn dagorde onderwierp aan den Hoor Neujean, weigerde deze ze aan te nomen. Ontmoedigd trok M. Hvyman naar M. Theunis. Ook deze weigerde het geschil aan ©en paritaire commissie co onderwerpen. Toen droop do Hero loider van de Kristono vakbonden of. Nochtans was er een meerderheid in het Pai lemen' voorzyn voorstel. Socialisten, Fronters, Vlaamsche katholieke democraten en zelfs libe ralen als Lamborolle, zouden er voor stemmen. Maar M. Theunis liet we ten dat hij het aftrapte als de dagor de met verwijzing naar de paritaire commissie aangenomen werd. En M. Heyman kapituleorde. Toen de socialisten zijn dagorde overnamen, st.#mde M. Heyman on al zijn zoogezegde domocratischo vrienden tegen aozo dagorde. Nooit is duidelijker verraad gepleegd dan hier door de Kristen domociaton. Zij eischen vun do r«goering een oplos sing voor het geschil. Do rogoering antwoordt: Neen Daarop «eggen do Kristenedomokraten, na die muil- p oer in ontvangst genomen tohebbon: ge goeft niets toe, dat is goed, toch hebben we betrouwen in U. Commentaar is hior ovorbodig. Deze handelwijze spreekt voor zich zelf. De minst ontwikkelde arbeider begrijpt dat hier verstand gepleegd is door do 1-idors van de Krislene vakbonden. Allen stemdc-n als een kudde tfgen bun eigen voorstel, overgenomen door de socialiston. Alleen M. Cattoeuw en M. Duehatel bleven trouw aan hun gegeven woord. Do arbeiders zullen bet de verraders wel betaald zetten. Eonige wekon geleden kon men in klerikale bladen lezen, dat sommige staatsbedienden toch werkelijk, to lage loonen verdienden. In hot Par lement word zulks toegegeven door vertegenwoordigers van alle partij en. Nu de arboldors mot hun h jnger- lijdersloonen strijd voeren om te verkrijgen wat de burgerpors als rechtvaardig betitel le, worden zij voorgesteld als de grootsto misdadi gers. Zij hadden recht op loonsver- hooging, maar mochten niet staken. Ook niet ais do regocring koppig weigert. Zelfs weigert ren paritaire commissie do zaak to laten beslis sen. Zij moesten aan 't werk blijven, zegt de burgerpers. En dan Do tolbeambten, de be dienden on werklieden van bruggen en weger, van liet. ministerie van oorlog zijn aan het werk gebleven. Hebben die iets gekregen Krijgen zy oen cent loonsvorhooging De waarheid is dat, als de werk- lieden kalm blijven, zij niets krygen en als zij het werk neerleggen, dat heel do burgerpors hen scheldt voor revolutionnairen en saboteurs. Do burger pers zegt ook dat er geen gold is om verhooging to ge ven. Maar boe komt liet dan, dat er weigeld is om dit jaar 590 millioen te geven aan do landsverdediging dat er 65 millioen moer zal moeten betaald worden voor do kolen van den ijzerenweg, door het zot avon tuur van de Roer. Hoe komt het dan dat de regocring zicli 50 millioen heeft laten ontfutselen door Duit sclift kolen, die noodig waren voor de Belgische spoorwegen eerst in handen te gever? van een consortium van groot kapitalisten en dan M. Neujean kooper to doen zijn van diezelfde kolen? M. Theunis vindt voor alh s geld als liet voor de grooton, voor du r\j ken, is. Hij vindt geen cent als bet gchlt do hongerloonen van nuttige arbeiders te verhoogen. Al die feiten zullen voortleven in bet, geheugen van do staatsarbei- dors. Zij zullen begrijpen dat do bur- gorspers, in plaats van hun recht vaardigen strijd te steunen, mot slijk werpt. Zij zullen inzien dat de leiders van kristone rakbondon als gedweeë knechten gehoorzamen aan do kapitalisten en niet aarzelen de b"langen van de arbeiders te verra den om in 't. gevlei van de reaolion- nairen to blijven. Dat alles weten do arbeiders. Dat alles zullen zij blijven onthouden en de gevolgen uit trokken. De Belgisch© Socialisten hebben goed begrepen dat de Syndikale, po litieke en coöperatieve aktie drie vormen zijn van een zelfden siryd en van hetaelfdo proletariaat tegen dezelfde bourgeoisie on dat alle in stellingen, goschapen rond dezovor men onzer werkzaamheid om zoo te zeggen hot ciment zijn dat onze een- heidsbouw vastlogt. Zij hebben goed begrepen dat, om oen goed socialist te zijn men al onze organisaties in eone gedachte moot doen opgaan. Voor een bevolking van 7.500.000 inwoners hebben wij 600.000 geor- ganiseerdon. Frankrijk met zijne 38 millioen inwoners zou 3 millioen ge organiseerde socialisten moeien hebben, «ij heeft er maar 60.000. Wy hebben dus onzo eenheid te danken als een gevolg van onzo taktiok en en toewijding aan onze instellingen. Wij zijn 50 maal sterker dan onze Fransche makkers wiens b wonde- renswaardigebekwaamheden liggen bedolven door de tweedracht. En wat bestatigen wij Om maar een voorbeeld aan te halen Dat la Prévoyanoe Sociale die op den wapenstilstand een jaarlijks totale inning had van 1,149,101 fr. holen niettegonstaandedeeconomischekri- sis een inning bereikt van 5,359,841 fr. (Het index op 31 12 18 466. Do cijfers hebben dus 31 12 18 als basis. Vergeten wij niot dat volharding immer gepaard gaat met vooruit zicht. Leest en verspreidt RECHT EN VRIJHEID», het ware arbei ders orgaan. Op het oogenblik dat ik schrjjf, verkondigen ons de dagbladen, dat het Ministerie katholieken liberalen bloc liever dan aan de rechtmatige eischen der yzeren- wegbedienden toé te geven, nu de klassen van 1915 tot 1922 binnen roept, voor wat de speciale troe pen van yzerenweg, posten, tele- graffen en telefonen betreft. Het uithongerend gouver- ment wenscht dus het uiterste te wagen, want minister Neujean heeft zelfs geweigerd den voor zitter van het Nationaal Syndi- kaat Remer te ontvangeh. Geeue onderhandelingen dus I.. Gewaagd spel want niemand kan het goedkeuren, dat ons gou vernement weigert met de afge vaardigden van zjjn strijdend per soneel te onderhandelen, wanneer het zelf gedurig tusschen komt, b;j werkstakingen in de privaat nijverheid. Onverklaarbare koppigheid,mis plaatste hoogmood voor ons ryke- menschen ministerie. .Zij spelen met vuur en terwjjl het brandt, giet men er olie op. Groote verantwoordelijkheid voor die heerendie erge gevolgen kan hebben. Iets is wonderalleman, zelfs in het parlement, is t'akkoord, dat de minimum loonen te klein zyn, dat hét stelsel van duurtetoeslag moet veranderingen grondige on dergaan, maar als er moet iets toegestaan worden, dan is voor den oogenblik niets te doen. Meer dan 18 maanden, vragen de Staatsmannen verbetering hunner loonen. Er is geen geld, antwoordt men. Zy staken het werk en dan luidt het antwoordja, wo zouden op slag gegeven hebben, hadt ge aan den arbeid gebleven I Kan men schaamteloozer 1 Maar die heeren liegen, en dit is zoodanig waai-, dat Minister Theunis, dc man van de Staats kas, na Minister Neujean opstaat en zegt Ik heb me een politiek op finan- tieel gebied voorgeschreven, en dien weg moet ik bly ven volgen ik kan geene nieuwe uitgaven aanvaarden. Ambtenaren, onder wijzers en onderwijzeressen, re gentessen en regenten, hebben allen verbeteringen aan hunne loonen gevraagd, en 't is hun ge weigerd nu aan de spoormaunen opslag goven, die in staking zyn, ware een slecht voorbeeld voor dezen, die gevraagd hebben en niets bekomen, en toch aan den arbeid zyn gebleven. Er is hier dus eene volledige af wijzing enonzespoormannen heb ben van het huidig ministerie

Recht en Vrijheid | 1923 | | pagina 1