Sottegem. NINOVE. Geeraards bergen. Socialistische Groepen Hardi, mannen en vrouwen er op los! Mededeeling. BEETOEEH&OTKM. Nog het Eerste Meifeest. Werklieden EEMAN, Voorzitter van het Natio naal Syndikaat van het Spoorweg personeel, bedankt voor het goede onthaal die hun verleend is gewor den in het lokaal Hand in Hand dat veel zal zal bijdragen om do vriendschap bandon lusschen de Fe deratie der Vakbonden on het Spoor wegpersoneel, nog nauwer tot el kaar te brengen, dat met een daverond handgeklap door al do aanwezigen begroot wierd De Voorzitter geeft nog eenigo inhcb tingen over de steun verzame ling, dio op de bun eien onzer Vak bonden zullen ontvangen worden. Tevens legt bij do volgende dag orde in stemming. N. S. van de Y. P. T. T. Z. Fontainas Plaats, Brussel. De Federatie der Vakbonden van Aalst ten getalle van 5500 vereen igt, in eone Groote meeting van heden Woensdag Avond waar meer dun 2000 personen aanwezig zijn. Na de Kameraden Haclterman, Geeroms, Nichols en Flips gehoord te hebben. Besluit bot staatspersoneef in hunnen stryd te steunen, en gaat over tot de dagorde. Doze werdt mot daveronde toejui chingen aangenomen. Met nog eenigo opwekkende woor den sluit de Voorzitter om 10 ure, doze prachtige meeting. H. F. Gedurende het Veld-en Sportfeost in hot park van den 9 tot 17 Juni a. s zullen reklamen en advertentiën toe gelaten worden onder de volgende voorwaarden Buitenlucht. Reklamen 50 frs. per vierkanten meter. Plakkaien voor binnen de aantrek kelijkheden 10 frs. per exemplaar. Zich te wenden tot den ponning- meester M. A. Geniets, 8, Goe- raardsborgschensteenweg. Harmonie «Arbeid enKunst» AAN DE MUZIKANTEN EN EERELEDEN. De uitstap der harmonie die verlo den Zondag doorreden van het slecht weder geen plaats had zal gedaan worden morgen Maandag (2eSinxendag). De muziekanten vergaderen om B 1/2 ure 's namiddags stipt aan h*t lokaal Hand in Ilaud De oeroledcn en partijgenooten worden verwacht om onzo jonge harmonie te vergezellen. HET BESTUUR. Voor de Stakers dér Sargiënf abrieken. Overdracht fr. 202,10 Gezongen door een lid W.C. Nestor Schaltin 10,00. Fabriek Beeekmun 20,00. Viseose omdat al once werk- makkers van den achterkant do werkstakers zouden steunen, geeft de ploeg Marcoon 19,00. Lied gezon gen door&issimier Koppens en rond- gehaald door dezelfden bij Ed. Van der Meersche 1,70. Een lied geton- goti voor do stakers bh Benoit Buys St Jobstraat, 1, 5,25 Gezongen door Desiré Moens bij Jank Chachóe en rondgehaald door Frans Cooman, 3,10. Dun baas doet er nog bij 0,90. Viieese ploeg de Kalle 50,00. Omdat Jozef de puit onleesbaar 1,50. Nog 0,45. Een lieJ gezongen door Prosper Van Mol 4,25. Viscose ploeg Meert 50,69. Gezongen door A. Wauters bij J. Cornand 6,60. Citoyoo is zoo goed ontvangen door de Klep 0,50. De Klep lag to bed 0,25 De kameraden waren kon tent 0,50. Citoyen was bodroefd 0,25. Dan was hij kwaad op de brug 0,25. De botvink was kontent omdat zijn kameraden nog den rechten schoen aan hadden 0,50. De botvink geeft nog 0,25. Wantje Spaens geeft ook nog 0,25. Citoyen gerook dat bet op de brug zoo warm was 0,25. Do Botvink vondt Woensdag morgend zijn broek niet 0,25. Marcoen smeet een kus 0,25 en is in bet Lustig Wiel buiten gesmoten 0,15 an Wantje geen pree heeft gehad o 25 en in de afreizers niet zitten 0.25 en Marcoen nietuitgespeold is metaljn preó, go lijk Wantje 0,25 en allo twee goen jreft afgeven thuis 0,50. De Botvink geeft voor beiden hun proé 0,50. Omdat Antoon zoo bedroefd is 0.25. Zi,jne vrouw doet er bh 0,25. Voor slot geeft Marcoen 0,50. Rond- gehaald bij Tistjen oj> do Varkens- markt 7,70. De continus meisjes van ne F. T. 36,50. De bankmeisjes van de F. T. 51,35. Lied gezongen bij B. Buys 5,25. Lied gezongen door Keppens bij Van de Meerssche 1,70. Lied gezon gen door Moens bij J. Sacréo3,10. ^oor onze strijd broeders doet don baas er nog bij 0,92. Gezongen door P. Ringoir 7,00. Totaal 242.31. De steun voor de werklieden der Sargiénfabriekon is hiermede geslo ten. Van af Zondag toekomende, verschijnt de steun in ons blad voor al de stakers van het Spoor-, Bouw-, Schoon bewerkers en der Sargiönfa- brieken te samen. Vrienden,richt de ronden in, steu nen wij do stakers in hunnen lasti- gon strijd die zij moeten voeren. Strijdpeuning. Overdracht 855,25. Gevonden door do werklieden in den hof 0,60. Van een vriend uit Denderwindeke 5,00. Na liet di ner in het Rogiers, eenige vrienden 7,50. Omdat er eene hesp gestolen is 2,25. Rondgehaald door Toontjen uit den Blok bij Alfons De Brouwer, go- zongen door Theodoor Van Kerck- hove, Het Paradijs bij de Viezen 5,25. Een lied gezongen en verders onleesbaar 2,15. Wie doet er mee van nu tot aan de Kiezing A. Berghman 1,00. Do Vylder Th. 1,00. Bekaert Jan 1,00. A.' N. 1,00. L. M. 1,00. Guns K. 1,00. A. Vy- verman 1,00. Totaal dezer week fr. 29.75. Doop overlast van copy is het verslag over de Gemeenteraad zitting te Niouwerkerkon verscho ven tot de volgende week. UIT DE LEEBEKE. Onze Eerwaarde Pastoor heeft hier gesproken van de slechte ga/etten, en dat het slechte menschen wa ren, die er in schreven.... II n'y a quo la veritó, qui blessen zegt de Franschman. De verontwaar diging waarmee deze geestelijke lucht gaf, over ons schrijven, over de toestanden in de Leebeke, eenigo weken geleden, bewijst dat wij waar heid schreven. Maar onze Pastoor wil zijne gees telijke prestige hier kost wat kost intakt behouden het is nu voor hem gelijk, hoe en op welke manier, hij dit doel bereikt.... Dat het onderwijs hier verwaar loosd wordt, dat er 70 leerlingen en meer in één klas zitten, dat het schoollokaal or.derwotscli is, dat het zedelijk peil hier tamelijk laag staat in onze Leebeke, kan hem zeer wei nig schelen... Doch ook, hier zijn reeds gezondo geesten die allesbeoordeelen on naar waarde weten te schatten. Albert VYVERMAN. In het. verslag die over liet eerste Meifeest van Sottegem verschenen is er eene vergotenhoid geslopen. Er dient hier openlijk openlijk hulde gebracht te worden aan de lieve ge zellin Liza uit het achturenhuis die onze kameraden uit Aalst zeer goed kennen. Hot eten was zeer smakelijk ge maakt en in overvloed on daarbij was do dienst or ui torst goed ver zorgt, Het is geene kleinigheid voor meer dan 60 personen te zorgen, go zien de beperkte middelen waarover zij te beschikkon hadden. Iedereen heeft er tevreden den disch verlaten. Eenige gezellinnen en kameraden meer in Sottegem, zooals Liza en Oscar uit hot achturenhuis, en de zegepraal der socialisten was verze kerd. Het is ook aan hun te danken, dat onze turners or zoo goed uitzagen. Beknibbelen en zelfs stokken in het wiel steken is zeer gemakkelyk, maar zelfs iets goeds verrichten, dat is heel wat anders. - EEN MATCH. - Maandag, 7 dezer, hebben de Huar- dige handboogschutters van St-So- bastiaan, een match aangegaan in het snel loopen. Louis Cacao heeft hwt. niut kunnen uithouden tegen de Clown uit de liberale assoeiatio. Hot is eono goede voorbereiding voor de volgende gemeentekiozing, wanneer er de Clown voor het snelst uit de gemeenteraad zal kunnen loo pen. Weet al. Welgelukt Feestje. Op Zaterdag 12 Mei 1. 1. heeft onze Fanfare De Voorwacht hare jaar- lijkscho sarenade gespeeld aan ha ren knappen en onvermoeibaren Eerevoorzitter Gezel Jan Baptist Van Londerselo. Bij het einde van het derde mu ziekstukje nam onzen Voorzitter Gezel Jules Elaut het woord. Hij wees op al do opofferingen reeds door onzen Eere Voorzitter gedaan ten voordeele onzer nog jonge Socia listische fanfare. Hij schetste in wel gepaste termen den moeieljjkon strijd die onzo fanfaro te doorwor stelen had van bij haar ontstaan tot heden, maar dat ze,trots alles den iastigen kamp heeft doorslaan en stilaan groeit en bloeit onder hot wijs beleid Yau haren Eere-Voorzit- ter. Hij eindigde mot Gezel Van Lon dersele geluk te wenschen en bood in naam der leden onzer Fanfare oon prachtigen bloemengarf ten teekon van orkentelijkhoid aan onzen iu don strijd vergrysden voorkamper. Gezel Van Londersele dankte op zijne beurt de muziekanten om de offerwilligheid door ben aan den dag gelegd na de volbracbto dagtaak. Hy wees terecht op den schitterenden vooruitgang door onze Fanfare ge daan sedert korten;tijd en moedigde hun allen aan tot volharding tot groolmakingonzer goliefde Fanfare. Hij wees ook op den strijd der So cialistischc partij van vroeger die niettegenstaande dwang, vervolging en broodroof, de zaak der arbeiders tot een goed einde wist te brengen. Hij sloot zijne prachtige rede met 'nen oproep tot do gansche werkende klas van Ninove, orn hunne plicht te doen als goede soldaten van het groote arbeidersleger en met 'nen uitroep van Leve het Socialisme, Leve de algemeone Wereldvrede. Na de serenade trok onze fanfare al sptdende naar ons lokaal vergezeld ran hot bestuur en een groot aantal partijgenooten die er aan gehouden kadden, niettegenstaande net koude weder jde soronade aan onzen Eere- Voorzitter bij te wonen. In ons lokaal had or een gezellig feestje plaats aan al de muziekanten en liet bestuur door onzen strydmak- ker aangeboden. Do vreugde stond op ieders gelaat to lozen, er word gezongen en ge danst en ieder was moor dan tevre den van dat welgelukte feestje, dat ten einde liep, in reeds nacht wor dende uur, maar toch in de beste orde en brooderlijkste vriendschap. Laat ons hopen dat wij nog vele jaren Gezel Jan-Baptist als Eere- Voorzitter onzor fanfare in ons mid den inoüen houden, dan zijn er nog menige dergelijke feestjes in bot ver schiet en ook tot heil en grootwor- ding onzer moedige Socialistische Fanfare. Dis Coster Eduard. TOMBOLA. Winnende Nummers 2178, 3370, 20-15, 1199, 1719,1668, 3416, 3444, 3303, 3154, 4029, 2503, 3710, 2920, 3112, 3374, 3590. Voor het Muziek. Gezongen door Arthur Bourgeois by Emiel De Coorde 10,00. Gezongen door Mathieu Van der Biest, in ons lokaal 9,00. Onbekend 1,55. Gezou- gon door Petrus D'Hondt, rondge haald door Mathieu, Jos. Adriaen- sens en Albert Pachterbeko 24,80. Gezongen door Petrus D'Hondt rand- gelmald Ilavets en Carlier 31,83. Gezongen door P. D'Hondt 15,09. Gezongen door Cyriel Carlier 6,85. Gezongen door P. D'Hondt 17,00. Gezongen door Emiel De Lee, bij de Weduwe Duym 7,30. Gezongen bij Cyriel Beyl 1,06. Gezongen door Jel- ken Coster, rondgehaald door Jet' Stek, bij Emiel De Coster 5,10. Ge zongen onbekend bij Fr. Guldemont 3,40. Gezongen door Dissen Slisser's vrouw, rondgehaald door Dissen 0,90. Gezongen door Albert Van do M'eersch, rondgehaald door Borre- ken Mantoau 2,55. Gezongen door Albert Van de Meersch, rondgehaald door Berreken Manteau 2,00. Totaal 141,43. Rondgehaald by Felix Block 1,00. Ontvangen uit Detroit-Michigaon (Noord America). Na het zingen van het lied Art. 310 door Louis De Coster ten z\jncn hui ze en rondgehaald door Prosper Su- naert d9 som van 341 fr. Het is op eene gezellige samen komst ter gelegenheid van het terug keeron van den vriend Louis De Coster in Detroit dat ouze Ninoof- sche vrienden in Detroit verbly vendu opnieuw de socialistische fanfaro hunner geboorte stad hebben jlior- dacht en hunne ponning hebben ge stort tot bare grootwording, liet zijn de volgende vrienden op het feest aanwezig Van Rossem Alfons 2 dollars. Van Londersele Theophiel ld. Van de Wiele Edmond, ld. Van den Berghe Frans 50 eens. De Winna Renó 2d, Sunaert Prosper ld. Do Foyter Polydore ld.Van der Straoton Omer Id. Do Coster Richard 2,50 d. De Coster Louis 2d. De Quick Petrus ld. Geerts Frans ld. Van Londerselo Alfred ld. Hr ornaertHenri Thourout Id. Hoornaert Richard Thourout ld. Onbekend ld. Het Bestuur der Socialistische Fanfare «Do Voorwacht" bedankt langs dezen weg de Ninoofsche ka meraden in Detroit verblijvende die bij elke gelegenheid be! soc. muziek korps hunner geboortestad herden ken. Wij hopen dat deze vrienden op den ingeslagen wegzuilen voortgaan dan zullen zij by hunne terugkomst in hunne geboorteplaats fier mogen zijn op den vooruitgang onzer jonge fanfaren. Nogmaals hartelyken dank en moedig vooruit. Het Bestuur dor Soc. Fanfaro. Strijdpenning. Gezongen door Torken 3,05. In naam dor Soc. Fanfare, bedan ken wy onze zangers 6n bijzonder onzen ouden kameraad P. D'Hondt, omdat zy gedurende 1 Mei zoo hun best gedaan hebben om te zingen ten voordeele van ons muziek. Vooruit op dien weg, kameraden. HET BESTUUR. Belgische Werkliedenpartij (Afdeeling Geeraardsbergcn). AAN ALLE Waarde Makkers, Gezellinen De Socialistische Jeugdkring en den Bond der Soc. Oud-Strijders, gewezen soldaten van Geeraards- bergen, huldigen op ZONDAG io JXJNI a. s hunne Vlaggen in. Langs deze weg noodigen wij u vriendelijk uit talrijk aan deze plechtigheid te komen deelnemen. Een Anti-Militarische betooging, welke om 2 ure 's namiddags ge vormd wordt, maakt deel van het programma der feesten ter dier ge legenheid ingericht. In open lucht Meeting zal er ge sproken worden door Gezel Hip. Van de Mculebroeck, Volksver- tegenwoordiger-Oud-Strijder, en Gezel Christ. De Bruycker voor de Soc Jonge Wachten. Om 8 1/2 ure 's avonds, Concert door de Fanfaren «Verbroedering». Oud-Strijders, Jonge Wachten, Turn-en Meisjeskringen, uw plicht vooral is het op 10 Juni, aan die dubbele Vlaggewijdir.g deel te ne men. Toetredingen te sturen aan Gezel Omer Van Trimpont, Volks huis, Geeraardsbergen. Namens de Feestcommissie VrdeS. O. S. Maurice Van Onacker. Vr de J. W. Turn- en Meisjeskring, O. Var. Trimpont, Maria Roos. Voor het Partijbestuur Guill. De Nauw, Jul. Bauwens. De vergrooting en uitbreidings werken aan onze lokalen zijn aan gevangen. Aan den vvensch en verzuchtingen der partijgenooten zal dus worden voldaan. Breedere ruimte en levensgelcgenheid zal daardoor aan onzo verschillende groepeeringen gegeven worden, doch het kan of mag ons niet vol doende zijn over die uitbreiding te vreden te zijn en zoo maar kalmtjes weg toe te blikken. Neen, nu meer dan ooit moeten wij er aan denken en werken aan den vooruitgang onzer partij. Want zie hoe de Burgerlijke Reactie er op aast de macht der werkende klasse te fnuiken, te breken, om ons dan terug te kun nen brengen onder den knoet der vooroorlogsche slavernij. Zie hoe nijdig onze tegenstre vers ons bekampen op politiek en syndikaal gebied en zie vooral hoe zij doelen op de werkers coöpera tieven en wat ze al te werk stellen om den groeienden gang dezer wer kers inrichtingen te keer te kunnen gaan. De socialistische werkers coö peratieven zijn de spillen der arbei dersbeweging en het bijzonderste wapen in onzen strijd, daarom is het dat wij ons meer dan ooit in en rond de samenwerking moeten samensluiten, opdat wijde veree- nigde aanvallen der reactie zou den kunnen weerstaan en vergroot uit den strijd zouden komen. De uitbreiding onzer lokalen is het werk onzer coöperatieve,plicht is het van iedere bewuste arbeider mede te werken aan den vooruit gang dezer, 't is niet voldoende gesyndikeerd te zijn en zich socia list te noemen, 'l is ook niet vol doende ingeschreven te zijn als lid in de samenwerking, men moet ook zijn, goede en trouwe verbrui ker en medehelper aan den verde ren groei en uitbreiding dezer, zulks is geen zware last, men hoeft daarvoor maar enkel het goede voorbeeld te geven en alles koopen in de coöperatie, wat men er koo pen kan. De Waren in de Samenwerking verkocht zijn van eerste hoedanig heid en kosten niet duurder dan elders, deel in de winst, onder stand bij ziekte, enz wordt dan n?g gegeven. Dragen wij ons geld niet naar de vijanden or.zer klasse, welke ons dagelijks bevechten en bekampen in en voor den strijd voor ons bestaan. Laatons duswerken onverpoosd, opdat bij het eindigen dezer uit breidingswerken, de partij niet al leen beschikken zou over ruime lokalen enz., maar vooral opdat wij in de ceoperatie zouden mogen wijzen op talrijke vermeerdering van ledental en vooral van goede en trouwe verbruikers, klassebe- wuste arbeiders Daarom, mannen en vrouwen, vooruit, er op los, voor eene ster kere coöperatie, tot spijt van wie het benijdt, tot vooruitgang en ver- li ffing onzer klasse. Soc. Jonge Wachter. In Recht en Vrijheid van 6 Mei vorscheen eene samenspraak tusschen Juul on Henri. Veronderstellende dat zulks ge schreven is door Jules Bauwens weet Rikus aan diens adres eon heól beleefd artikel te richten. Juul heeft nog weinig anders dan stommighe- don uitgestoken schryft Rikus. Het is nu ongolukkiglyk aan iedereen niet gegeven zoo slim te zyn als Rikus maar ge kunt soms wel eens te slim zyn ook Rikus en dan is het ook ook al niet goed. Schrijver van bedoelde samen spraak zal oordeelen of hij Rikus wel verder te woord moet staan. Ik wil enkel aan Rikus doen opmorken dat al onzo leden welke recht hebben volgens do reglementen of besluiten op onderstand, betaald worden en tot hiertoe altijd betaald geweest zyn. Ook mag Rikus gerust zyn op zync plaats van propagandist, ik zal hem daar niet in den weg loopen, zijne vrienden zelf zullen voor Rikus wol zorgen. Rikus jongen zijt ge nu kwaad, wel ge moet het maar weten dat zou u nog kunnon gebeuren, maar meer vlaamsch verslyt ik aan Rikuslniet. Jules BAUWENS. Inhuldigingsfeesten van Ninove. net Muziek vertrekt 's morgens om 8,54 ure en geeft een eonoort om 10,30 ure. De Turnkring en de andero groe pen vertrekken 's namiddags om 1,30 ure. De leden der TurnmaatschappU jongens en meisjes, kunnen hunne reiskaart afhalen den Zondag mor- gond van 10 tot 11 ure. Vergadering voor het vertrek om 12 3/4 una. De Reiskaarten moeten persoonlyk af gehaald woorden. IIET BESTUUR. De Soc Vakbonden roepen al hun leden op tot de groote Sympathie Betooging, ingericht uit solidariteit voorde Staatsarbciders, op Dinsdag 22 dezer, om 7 1/2 ure 's avonds. Bijeenkomst aan het Volkshuis, Groote Markt. Na de Botooging, groote Meeting op don koer van het Volkshuis. Sproker Prosper De Bruyn. Alle gesyndikeerde mannon en vrouwen wezen op post. Reis naar Terneuzen. Zondag 27 Mei, doet onze Muziok- maatschappy een uitstap naar Ter- neuzen. De partygonooton die de reis wenschen mee temaken, kun nen zich dagelyks tot Maandag 21 Mei laten inschrijven, by Gezel Em. Collyns, Volkshuis. 'c Is een heel aangename reis. Men vertrekt uit Geeraardsbergen mot den trein van 6,06 tot Gent. Van daar gaat het met plezierboot tot Terneuzen. Wie eens een aangename reis wil mede maken en eenige der schoon heden der natuur wil bewonderen, zal dezo gelegenheid to baat nemen. Men keert terug uit Gent met den trein van 8,01 ure 's avonds. De pryt dezer reis is bepaald op 15 fr. Naar mate het getal deelnemers toeneemt, vermindering van prijs. HET BESTUUR. De gansche jeugd, zoowel meisjes als jongelingen, moeten op 10 Juni medo manifesteeren, bene vens al onze partijgenooten. Allen dus op post Voor uwo MUTSEN wendt U in volle vertrouwen tot het huis Cao. Dries-Ceuterickx, Nieuwstraat 15, Geeraardshergon. Groote keus der laatste nieuwigheden, aan ma tige prijzen. 2$

Recht en Vrijheid | 1923 | | pagina 3