Partijgenooten 301S2TCEÏÏWS. Antwoord... Aalst. Feestdag onzer JeugdI Voor de stakende IDen oproep tot steun Militaire Kwestie. ZONDAG 3 Juni, ZONDAG 10 JUNI, ZONDAG 17 JUNI. ZONDAG U JUNI, ZONDAG 1 JULI, ZONDAG 2» JULI, Sargie-, Schoen-, Bouwwerkers en hel Slaatspcrsoneel. Werkersbelangen. Belangrijk Bericht. Belangrijk Bericht. noodzakelyk zelf in't belang van de kleinen, dat de macht der so cialisten vergroot in de wetge vende lichamen, om a m de verte gen woord igers af te dwingen, dat wat ze tot hiertoe weigeren. En als de werklieden willen, hebben we de macht. .Zullen ze willen 1 Friederik. Onzen vriend Nichels ontvangt het hieronderstaande schrijven Brussel, 28 April 1923. Mijn waarde Collega, Als gevolg aan de vraag, die gy my op 9 Januari laatstleden in de Kamer hebt gesteld, heb ik het genoegen U te melden, dat van 1 Juni eerstkomende af, trein 3025Denderleeuw bedienen ener de aansluiting van treinen 2667 uit Ath en 2811 uit Kortryk opne men zal. De aansluiting 3029/3025 wordt verzekerd te Aalst. Wat betreft de afgifte van weekabonnementen ter statie Denderleeuw, blykt uit hot inge steld onderzoek, dat de werklio den, 's Zondags niet vorplicht zyn soms één uur te wachten alvorens bediend te worden. Die klacht werd, waarschyn- lyk, gedaan ton gevolge van een buitengewoon toeval. Aanvaard, myn waarde Col lega, de verzekering myner ver kleefde gevoelens. De Minister, X. NEUJEAN. Er is reeds zooveel over die bran dende kwestie gekrabeld geweest en ge zult mij dan ook toelaten, van ook mijne persoonlijke meening daarover neer te krabbelen, op ge vaar van zelfs bekritikoerd te wor den. Ik hoop nochtans dat onze lezeres gen en lezers zullen onderzoeken en oordeelen. Het gaat hier vooral om de woor den, die men nogal hoort in dezen voege. Ik, ik ben een volbloed anti-mili- tarist, doch als het Vaderland wordt aangevallen dan verdedigen wij hot tegen wio het ook zij Die redoneering schijnt mij noch tans de eenvoud zelve, immers, het staat vast dat men het leger, dus hot militarisme niet recht houdt, omver werpt of gebruikt, terwillo van zijn schoon oogen maar wol op grond van doorslaande beweegredens En die beweegredens Eerst en vooral wordt het milita risme aangewend ter onderdrukking van de proletariörsklasse in het bin nenland. Zie de jongste staking dor mijn werkers in Virginië en Transvaal, waarde arbeiders mat doodend sue- ces werden neergeschoten, en dat ze dierven opstaan ter verdediging van hun arbeidsloon. Heden in het binnenland de sta king der spoorwegmannen, waar nog eens de legers worden aange wend ter onderdrukking der arbei ders massa's. Tweedons, heeft het leger nog een edeler doel, hot imperialisme, in zonderheid do jongste wereldbrand, maar het ging om de verovering van afzetgebieden, economisch politiek onderdrukken van andere machten, of ook nog tot verovering van de wereldmacht. En dat het eeno land al moord- zuchtiger is dan het andere, hangt af van zij no natuurlijke ligging, zij ner mindere of meerdere goldmacht, of ook nog door de geestgesteldheid van het arbeidende volk, die maar gedurig gekneed en vermoordt wordt aoor de verhoerde pers. De lange werkuren, do ellondige toestanden van het proletariaat, do min of meer ontwikkeling van het machiennisme, de z. g. n. overpro ductie, terwijl do zwoegors, da voortbrengers in ellende voort strompelen, en aldus huu leven in miserie voortslaten. Do overproductie wordt alleenlijk gemaakt uit winstbejag van de kapitalisten niet om de arbeiders te laten genieten —en zo moet dus afg'zet worden, waar, waar daar waar het gaat, en desnoods met geweldig bloedvergieten. Nemen we Engeland, dit is een land riik aan bezittingen, van daar uit dat het zijne productie kan af zetten. Maar Duiischland die ook overproductie bad. sterke vloot en leger, rijke geldmiddels, maar geen afzetgebied. Dtiitschland moest er dus den aanval aan wagen» kon de do diplomatie dit niet effen pleiten, dan maar gevochten. En zoo is bet mot alle drijverijen, ze hebben slechts een doel, winst, zooveel mogelijk winst. Ja, wij weten het, voor hun die de winst opstrijken kan dit heel natuur lijk schijnen, maar gij, arbeiders, die voor plicht hebt, uw vaderland te moeten verdedigen, heeft dit alles iets te maken met onzen toestand, en brengt dit alles U moer geluk aan. En gij, vaders en moeders, die uwen bïoedlieveling op het moorde- naarsveld hebt verloren, zyt ge er thans gelukkiger om neen, niet waar Het militarisme, vrienden en vriendinnen, werkt alleenlijk ten bate of ter verdediging van het kapi talisme. En gij klassebewuste makkers, die er tocli fier op zijt rood te denken, roo.l te willen, rood te handelen, brengt dit alles u iets nader tot uw ideaal waarop ge zoo fier zijt. Wel neen, integendeel, het prole tariaat, wordt al-lus verdeeld in zoo veel kampen of groepen er bestaan, terwijl het kapitalisme overal een is. 't is te zeggen, hun streven is al - tijd en overal, het behoud of ver meerderen der winst. Hot kapitalisme die we willen ver nietigen, is do tweolingszuster van het militarisme, daarom makkers opgestaan tor vernietiging van die twe< lingszusters, als wij, als strij dende klasse niet willen omkomen. E. D. ge niet hebt onderteekond en dus in gceneii deele - do verantwoordelijk I neid daarvan durfdet drager. gij hadt nochtans het recht, zooals welk ander schepen ook in één van do duizendo gevallen, waarin ge uwo schijnheiligheid bewijst. En indien ge, M. Van Opdenbosch 100 fr. beschikbaar hebt voor de kas der stakers, zooals ge't in uw briélje zegt, ben ik er heel verwonderd over, dat ge, als verdediger van de arbei ders, zooals ge 't. beweert, die 100 fr. nog niet gestort hebt... Al wat ik eenigszins kon ontberen heb ik de stakers ovorg; laten en wel neg den eersten 10 Aalst'k volbreng dus roods lang miji en duren plicht, maar, in plaats van ine te volgen, zult go zeker wel uwo 100 fr. hij u houden niet, M. Van Opdenbosch? Dat zal toch niet beletten Mijn beer, dat ondanks uwe kruiperijen en die van uwe vrienden katholieken en liberalen, do zegepraal van onzen rechtvaardigen strijd alleen den onzen zal zijn Doet u dat pijn Mij niet hoor, M. Van Opdenbosch 'n Lid van hut N. S. dek S. P. T. T. en Z. maakt u gereed voor de volgende Feestelijkheden en Propaganda- tochten. Propagandatocht met Muziek en Turners naar Oysegem en Hof- stade. Inhuldiging der Vlaggen van den Jeugdgroep en Oud Stryders van Qeeraardsbergem. Propagandatocht naar Herdersem. Inhuldiging der Vlag van den So- cialistischen Propagandaclub van Schmdelbeke. Provintiale Tutnfetsten te Aalst. Allen naar Brussel voor do Botoo- ging der Sgndikale Commissie. In ons blad van 15 Moi 1.1. schreef lk in myn artikeltje De Slaatsar- beidors... en nog wat aangaande de staking van die arbeiders in het staatswerkhuis te Aalst, dat, als die koene strijders een telegram voor legden aan den burgemeester en schepenen hunner stad, de burge meester De Hort in een ander bureel was, dat de heer De Windt, libe raal, liever zijne handen liet afkappen dan dat te onderteeke nen... en dat de heer Van Opden bosch, daensist, de schuld op M. De Windt schoof, maar ook wei gerde te onderteekenen... Gisteren, 21 Moi, ontvang ik een briefje van den heer Van Opden bosch gericht aan onzen makker hoofdopsteller briofjeookafgekon digd in hun voddenbladjo, naar 't schijnt- waarin hij - hoe stoutwij uitgenoodigd om met hem voorde afgevaardigden te verschijnen die naar hot "schepencollege zyn ge weest Als ik liog, zegt hij zou ik 100 fr. moeten storten in de kas der stakers, maar als ik de waarheid zegde, zou hij de 100 fr. storten. Het snijt me, dat de heor Van Op denbosch maar en vingerhoedje dwaarsdrijvers en redeloozo wezent jes vertegenwoordigt en dat ik dus juist maar zoovcol belang in hem stel om hier nog twee wóordies te antwoorden. Datookmaaréóns noor, M. Van Opdenbosch Indion ik zelfs niet ware opgeroe pen geweest om «Ie staking van m'n eigeno broeders te ondermijnen,dan hadde ik me zeker ook nietdemoeite getroost één enkel voetje voor M. Van Op lenbosch te verzetten, 'k heb moer to doen, dan nut met een nietig persoontje op te houden dat, als het kan de arbeiders in den rug zou schieten op liet beslissend oogon- blik. zooals hij ons dat klaar en dui delijk howozoii hoeft, bij het geval der stakers. Het feit, M. Van Opdenbosch, dat Velleden Maandag, 21 Mei, was het de Feestdag uer Roode Jeugd. Ooze Aalstersche Jeugdgroepen zijn dan ook niet ten achter ge bleven aan be' herdenken van dieH dag. Een dag die een kijk geeft aan den verleden strijd, een dag die dient op waardige wijze gevierd te worden, een dag die mort dienen om de jonge krachten onzer JEUGDIGE PROLETARIËRS samen te smeden tot rotsvaste plannen, voor deo strijd in de toe komst, tegen de Union Civique van heden. Want de huidige poli tieke toestand van het land, ver plicht ons, werklieden, de streng ste maatregelen te treffen, tot tie behouding onzer verworvene rech ten De reactie spreidt hir«n sluier verder cn verdei open, en opnieuw tracht zij ons hare opperheer schappij op te dringen. Zij willen ons naar de vooroorlogsche slechte toestanden teiug brengen. Maar het is aan o*s. wrkliedej», zulks te beletter, wij moeten allen het onze bijbrengen tot de volledige afschsffing van het slavenjuk I Er weegt een groote plicht op onze oudvJS, te zorgen dat zij hunne kinderen naar onze Jeugd groepen zenden, niet om een schoor e of groote groap te heb ber, maar om uw kind, zooals al de werkerskinderen den toestand te laten kennen die hun als proletaar te wachten staat, d# schreeuwende onrechtvaardigheden die er ge pleegd worden tegenover de gan- sche arbeidersklasse tot dewelke zij ook behooren. 't Is hetgene dat dan ook door de gezellen Van Vaerenbergh en Laureys tot onze jeugd is uiteen gezet, hetgeen door eenieder wel begrepen is, en wij ziin dan ook overtuigd dat elk het zijne zal bij brengen tot grootwording onzer jeugdgroepen, en inzonderheid onzer partij. Kunt gij, ouders uwer kinderen, twijfelen, wanneer er twee wegen te bewandelen zijn door u, de eene u slepende naar het verderf, de ellende en wanhoop, met uwe kin deren in den wilde, een losbandig en onheil voorspellende Uvens- looze baan te laten bewandelen. Een andere weg is deze romer bewuste, deftige arbeidskinderen van te maken, met een frisch en gezond lichaam, met kloeke spie ren, en daarbij een gezonde en heldere geest, die hen de gelegen heid zal geven, een kijk te werpen in de wanordelijke, verrotte reacti- onnaire wereld, hun tevens op te werken door studie naar hoogere beschaving, om des te gemakkelij ker de kapitalistische kaste te vei- brijaelen om in de plaats eene maatschappij op te bouwen, ge grondvest op rotsvaste fondamen ten, die het onrecht en misken ning de arbeidende klasse aange daan zal doen verdwijnen,om recht, welstand en vrede te doen zegevie ren Ziedaar de keus, de wegen die te bewandelen zijn, aan u, arbei ders, het gezond verstand te laten oordeelen 1 A. B. EERSTE STEUNLIJST. Lijst.: Bureel Haelterman tot 22 Mei Van Nuffel Theophicl 5,00. Hael terman César 10,00. Banc il Broches 011 Poimolons, Filature du Canal 40,05. Spinnerij, Fila ure du Canal j 51,00. Malabo en Batleurs, Filature 1 du Canal 13,35. Triage. Filature du Oaual 8,00. Continues Record en Ma gazijn, Filature et Teinturvrio 40,00. Retor-), Filature du Canal 8,00. Ate- lier, Stokerij, Kassemakers, Maehion i en jeen Metser, Filature du Canal i 43,00. Carderie en Balteur, Teinturo- d' Alost 73,95. Boeykens Gustaaf j 10,00. Ongena Frans 5,00. De Witte i Hyppoliet 3,00. Preparatie en plaat- sen nieuw fabriek. Filature du Canal 22,10. Eonigo meisjes der brei fabriek De Veyhler 35,00. Barnbroohe en Con tinues La Goorgio 39,00. Werklie den Metaalbewerkers Firma Calle- bauc (Glucost 13,55. Twee Stokers, Kool voerders 011 Smis, Filature et Teiuturerie 8.00. La Viscose ploeg Stoonhaut 73,33. Guns Camiel 5,00. Dumortier Leopold 1,00. Van der Meersch Philemon 2,00. De Stokory, Filature et Filtories Réunis 10,0(3. Werkhuis De Haeck Gebroeders (sops) 21,00. Wvfkliedon drijfkracht La Viscose 97,27. Elec tricians La Viscoso 5,00. Ateliers Cbaiimont. 8,00. Atelier Mignolet 28.50. Werkhuis La Viscose en een scli rijn worker 93,75. La Loulre Den derleeuw 31,8o. Rogleurs en twee ajustmirs, Filature. <«t Filterie Réu nis 10,00. Atelier, Walt-Machionen 011 Stokerij Torley 42,00. Petit Pros per 1,10. De Wasclnrij La Viscose 13,00 Atelier Muller 19,00. Van land uyt Petrus 2,00. Vl&sschaert, Wittovron- gol en Van Hover 3,00. Omdat Alfons Triest een liedje heeft gezwegen en rondgehaald hij Louis Marcoeri 4,20. Do bazin# doet er een frank (l,CO) bij voor het wellukkori. Lied gexon- fon door Jefko Laureys van Erom- odegom ton voordeele der stakers bij Hortense van Asscho 2,50. Lied gezongen door Polydoor Den Ester en rondgehaald bij" Hortense van Asscho ion voordeele der stakers 2,u9. Lied gezonden doorA.ida De Ryb-d en Kets Maurice tu Hofstade en bij Vict. Amant rondgehaald door Bogaort Richard ten voordeeleder si akers 9,25. Lied gezongen Do Mijnwerkerdoor Troch Bernard en D'Haozo Benoit, bij Gootcmans te Ninove en rondgehaald door Poere- boom Jozef ten voordeele dor stakers Ö.riO Lied gezongen door Joh. l)e Wolf bij Do Cuyper.en rondgehaald door M. Van Audenhov© ten voor- dool e der stakers 7.50. Totaal fr. 930,49. L$st Bureel Steenhout tot 22 Mei. Een lied gezongen door Louis Tho mas te Hofstad# 6,25. Een li*d ge zongen door B. De Pivrrete Hofstade 8,35. Tabakfabriek Vemiminen 7,50. Eonige wevers van Scheurmams 45.00. Ontvangen van De Nref A. 10,00. Dvshoinmes V. 5,00. Kiekens M.5,00. Dividage Viscose 69,00. au verscliillige miusjea van den haspel der F. du Canal 21,00. Het werkhuis van R*«n terg hem i),00. Viscose Ploeg Meert57,08. Spinnerij van de vesten geelt 22,60. Nog van een ka meraad 1,00. Karderie Riemmakors en Dampers der Filature du Canal 16,25. Debietplaats 2,70. Werkers van het nieuw fabriek van het vierde verhoog Canal 50 25. Filature du Canal derde verdiep oud fabriek 29,35. De familie Ringoir Nieuwe- beekstraat 4,00. Ottoy Sylvio 1.00. Filature du Canal Magazijn 14,95. Filature du Canal Contenus 35,39. De Neef Poliet (ontvangen 19,00. Ontvangen van oenigebreisters23,00. Michiels Conslant 5.00. Ontvangen Van Herzele Frans Torley Trisage 11,00. Het werkhuis van Van Gijs- brocht geeft Gfishrecht Prosper 5,00. D'Haese Gustaaf 2,00 Verdoodt G. 2,50. Steenhaut Frans 2,00. Van den Steen Pr. 2,00. Castoor 1,00. Vrouw D'Haese 1,00. Van 7 werklio den Van Gindordeuren 7,00. Omdat de Contenusmeisjes hunne strijd- broers niet gedenken 1,00. Glauzors Torley Fr. Tas 42,00. De werklieden van Lion D'or 26,00. Do Beul Gerard 5,00. Bleekerij der Filature et Filtories Reünies 10,00. Zagerij der Filaturo et Filtories Reü nies 9,00. Bleekerij der Viscose 31,00. Droogerij der Viscoso 1,00. Weverij Moncarnio 27,50. Viscose ploeg Huylobroek bijgenaamd do Kalle 90,00. Rondgehaald door de Joopers bij J. Cornand 5,10. Gespeeld door E. V. D. Veken bij J. Cornand en rondgehaald door V. Aerdebrug 7,70 Van Landuyt Camiel an Valery geven alle twee een frank 2,00. 11'Meisjes van R. G. D. N. uit de bambroche 16,00. De Smodt Cam iel 1,00. De loo- pers Bollewog bli Th. Delcort 13,00. AelbrechtPoldineViolettestraat2,00. Arbeiders van privaat on staat ziet wieuwe verdedigerszijn. Eeman Pet. 5,00. Een lied gezongen door Joseph Meert 10,00. Een lied gezongen te Ninove door A. Wauters 20,54. Ra- tallo hot lied van het slagveld bij A. Cornells in de schoono herberg 9,10. Een lied gezongen door Bastiaens bij Tistjen op de Varkonsmarkt 5,00. Een Lied gezongen door J. B. V. den H. en rondgehaald door A. Van Braekel 5,00. Henri Flips 5,00. Steenhout Alfons 5,00 Vyverman Albert 5,00. Amant K. 5,00. Van cenige kaaiwerkers Spaces J 5,00. De Saedeleor A. 5,00. Do Groot. II. f,00. Buys Henri 5,00. Roeland Thoophilo 5,OOl Vinck Henri 5,00. WiJlems Fr. 5,00. Van Handen hove Jan 5,00. De Smedt Judocus 5,00. Vinck Jozef 5,00. Van Gucht Jozef 5.00. De Petter Jozef 5 00. Ceup- pens Willen 5,00. Schits Petrus 2,00. Schollaert Al Tons 2,00. F. Ceuppet 2,00. G. Ceuppens 1,00. Smet Domi nique 2,00. Vinck Petrus 1,00. Cor nand N. 2,00. Van der Meersch V. I,00. Spaens Ph. 3,00. Buys Georges 2,00. Ploeg 1 Lustrooi dors vau Torley 41.CO. Totaal fr. 1000,11. Van e#a goede strijdmakker der Geldhofsfriat 25,00. Rondgehaald door de loopersin het lokaal Iland in Hand 3.25. J. Boeykens 2,00. G. Boeykens 1,00. Welleman 3,00. Een lied ge zongen dooi Fr. Wu8toels bij Jozef Do Smet 7.30 Voor Pri vaat- en Staats- bodionden oen toer gedaaji door F. Van Braekel by de Weduwe Duym te Ninove 7,65. Lied gezongen door den zelfden bij de Wed. Duym 0,45. wordt goed beantwoord In vele fabrieken en sommige werkhuizen zijn de ronden ingericht. Ook wor den rin de herbergen omhalingen gedaan, om de stakers te steunen. Go» d, mannen en vrouwe, doet zoo voort, helpt en steunt de strij ders. Tev.n* berichten wij u, dat cUn steun op de bureelen onzer Vak bonden gedaan, in 't blad Recht en Vrijheid zullen verschijnen. Sargiefabrieken. Onderhandelingen z^n aangevat tusschen do. afgevaardigden van de patroons en der werklieden. De patroons hebben voorstellen gedaan die door de werklieden be sproken zijn, dio tegen voorstellen redaan hebben, die Vrijdag laatst besproken zijn in tegenwoordigheid van den werkopzienor, dat zal aan leiding geven tot nieuwe berprokin- ren, waarvan men dsn uitslag nog moet afwachten. Wij zijn dus eene nieuwe periode ingetreden. Zal het de oplossing brengen Haar Geeraardsbergen. Op 10 Juni aanstaande, sullen onze vrienden aldaar oTerjraan tot de Inhuldiging der Vlaggen van de Soc. Oud-Strijders en Jeugdgroep. Al de vlaggen der Aalstersehe groepen mot (felogatiü's nemen deel aan deze feesten. Wij doen een beroep op al de par tijgenooten om zoo talrijk mogelijk de vlaggen te vergezellen. Men kan van heden af inschrijven in hot lokaal, zaal 5. Prijs por coupon 3,80 fr. Het Partijbestuur. Aan de Oud Strijders. Soldaten, Invalieden. Weduwen en Weezen. Heden Zondag 27 Mei, om 2 uren namiddag, in het lokaal - Hand in Hand bijeenkomst voor het dra gen eener kroon naar het graf van ons afgestorven lid Frans De Vos. Deze rouwbetooging is op touw gezet in akkoord met don Turn- groep en dc werklieden van de Vis coso. I)o fanfare Hand aan Hand zal deze plechtigheid opluisteren. Wij hopen dat geen onkel lid zal ontbreken. HET BESTUUR. Do privaatarbeiders 011 staatsbo- dienden wordeu opgeroepen aanwe- zigtezyn, Dinsdag aanstaan* dc, om 7 uren 's avonds, op do Veemarkt, Allen op post Voor ALLERHANDE HERSTEL LINGEN aan uwe huizen, zooals BOUWWERK, VLOEREN, FIJANS, LIANGEN en alles wat do stiel betreft. Wendt men zich tot het huis Callebaut-De Neva, Grooten Bolloweg Nr97, Aalst. Prachtig werk Onmogelijke cou- curoutie.

Recht en Vrijheid | 1923 | | pagina 2