Oud-Strijders, Oud-Soldaten I Syndicaal Congres. Uit Ilofstade. Uil Nieuwerkerken. Sottegem. Geeraardsbergen. Socialistische Groepen S. M. VERBROEDERING. Aan alle Oud-Strijders en gewezen Soldalen. Werklieden I Op geëischten, Werklieden en Burgers Schoone Occasie KAMERADEN Toon wij in Aalst oon Socialisti sche Oud-Strijdeis Oud Soldaten- bond stichten, werden wij uitge scholden voor verdeelers, krapuul, en zoo meer. Wü waren do slechtste monschon der wereld, omdat er kerels waren zooals den baas uit de Kattestraat (persoonsbelangen) die beweerde dat daardoor de Oud Strijders hunne rechten gekreukt zagen, en niette genstaande dat, zij toch alles beko men hebben. Maar wij, socialisten, zagen vor der, en wij begrepen dat er naast rechten, plichten bestonden, on deze waren, ons te verlossen van het monster: het militarisme. En hoe kan het anders, als wy zonder eenig nut, leed en ontbee ringen hebben uitgestaan, die broe dermoorden en brandstichtingen hebber, gezien, en dit van 1914 tot 1918. Ik vraag het, hoe kan het anders Als men ten minste inensch is, moeten wij ons daariegen verzetten uit al onze krachten. Er is zelfs meer, wat zien wij nu gebeuren met de staking dor staatsagenten Is het weder niet het militarisme die een vuile rol speelt in dezen rechtvaar digen stryd Worden onze makkers oud soldaten niet opgeroepen Moe ten zij niet onder den tuniek van kaki hun werk niet hernemen, wat zij als burgers hebben gestaakt, om te kunnen leven met vrouw en kin deren Ja, makkers, moesten nu eens alle Oud-Soldaten bij ons aangesloten zijn, dan zouden wij een sterken groep vormen zooals de chemmots. En nu Oud Strijders, komt er nog een vijand te meer. Hier in onze stad Aalst wordt er een oproep gedaan voor den 29 dezer, voor het stichten van den Union Civique. Wie kent dat volkje niet Is het onder don zelfden naam niet zooals in Italië, ?ij hebben toch het zelfde doel. Heb ben de fascisten niet gemoord, ge brand en gestolen Hebben zij niet de werkersbeweging geknakt en ge broken, de vrijheid van een volk ont nomen En wy Oud Strijders, die geduren de 4 1/2 jaren van Luik tot aan den Yzer gevochten hebben voor de vrij heid van ons volk, en nu dat wij don buitenland.schen vijand «verwonnen hebben, zullen wij dan toelaten, dat don ii.landschen vijand ons over wint Neen Duizend maal neon WÜ zullen ons samentrekken,""ons organiseeren. allo Oud-Strijders, Oud-Soldaten in een en denzelfden bond, hij de soeialisten. En eens dat het fascisme dan de wapens opneemt zullen wij sterk staan en met dezelf de wapens van hun, maar met een sterkere wilskraeht, hun meten met de maat waar eü ons willen met me ten en eens voor goed laten zien dat do werkers waken op hun recht. Kameralen, laat ons eendrachtig zijn, sluit u nan bij den Socialisti- schen Oud-Strijders- Oud Soldaten- bond en laat ons samen roepen Weg het militarisme! Weg hot fas cisme Leve de Wereldvrede Levo het Internationaal Socialisme. Leb. Strijd penning. Overdracht 885,00. Omdat Sooiken zat twist zocht 2,00 en Felix, Henoni, Jeannette by De Bolster hetzelfde deedt 2,20. Ko mende van Ninove in l" klasrijtuig omhaling door Snel Ph, 4,85. Omtfat Jean Van Handenhove negen con- sommatiën geplekt heeft, geven zijne vrienden 10,00. Gezongen door Frans Van Geert hij Wol lokons en Cuyper 3,75. Gezongen door Frans pan Geert in de Café Dendermonde, by Edw. De Winne2,10. Gezongen door Frans Van Herrewoghe op hot huwolyk van August Everaert bij Joannes Spaens 6,12. Wie doet er mee van nu tot aan de Kiezing A. Berghman 1,00. De vylder Th. 1,00. Bekaert Jan 1,00. A. N. 1,00. L. M. 1,00. Guns K. 1,00. A. Vy- verman 1,00. Totaal dezer week 31,02. Aan al de Besturen der Vakbon den van Geeraardsborgen, Ninove. Sottegem, Denderleeuw, Aalst en de omliggende gemeenten, is een brief gezonden, waardoor de besturen uit- gonoodigd worden, om hunne afge vaardigden te benoemen voor het Syndicaal congres, dat gehouden wordt, Zondag toekomende, 3 Juni, om 2 1/2 ure namiddag, in 't lokaal Hand in Hand, te Aalst. Een lid dor Syndikale Kommissie zal het Congres bywonen. Vrienden, Zondag aanst. allen op post. H. F. Strijd penning. Lied gezongen by de Wed. Triest door Oscar De Bruecker en rondge- haald door Millekcn 3,10. Omdat Talion zijn papieren vergeten is 0,50 Omdat hy ze te naaste week zal bü hebben zonder missen 0,25. Gemeenteraadszitting. Voorzitter, Callebaut, burgemees ter. Gezel DE SMET. Vooraleer tot de dagorde over te gaan, vraag ik welke maatregel het schepencollege zinnens is te nemen tegen den slechten toestand waarin de meisjes school verkeert. Gezel COPPENS, doet opmerken dat het reeds lang geleden is dat hy een onderzoek in de school heeft ge daan met den hoer schepene, maar dat er niets van terechtkomt. Hot regentin de school door zooals bui ten. DE VOORZITTER. - Het zal go- maakt worden. Gezel DE SCHRYVER. liet is ongeveer 7 maand dat wy naar «ene nieuwe brug vragen, op den Klei nen Driesch die naar Aalst leidt. Do brug is versleten, wat gaat er daar van geworden. Het is hoogst noodig dat daar herstellingen gebeuren. Er vallen gaten in en don een of ande ren dag, hebben we daar ongeluk ken te .betreuren. 1. Nieuw kerkhof. De Sekrotaris geeft lezing vau een brief die de goedkeuring geeft vaa Gent, wegens het aankoopen van grond. Dit wordt aangenomen. De gebruikers van den grond zullen dus mot Kerstdag aanstaande hun opzeg hebben, om toekomend jaar zoo vroeg mogelijk over te gaan tot het houwen van een nieuw kerkhof, 't Wordt tijd. 2. A fschaffing weg N. 68. Aangenomen. 3. Rekening Kerkfabriek li)22. Goedgekeurd. 4. Woningnood. Gezel COPPENS. Als wij dit ge vraagd hebben dit op de dagorde te plaatsen, dan is het omdat wij over tuigd zijn, dat het hoogst Iringend is. De woningnood woedt hier in onze gemeente zoo erg als elders. Er zijn veel huizen te kort en wij denken niet beter, of we zullen hvt vandaag eens zyn om maatregelen to nemen om daar een einde aan te stellen. Gezel DE SCHRYVER. Op don Grooten en Kleinen Driesch zyn al leen niet min dan 23 woningen te kort. alsook 25 in de Kwalestraat. Moesten we van alles de opsomming doen, we kwamon zeker tot een go- tal van 200. PERDAENS. Ik ben verwon derd van den heer Coppens te ver nomen, als zouden zij het zijn, die het punt op de dagorde hebben go- plaatst, nochthens hun brief was niet ondérteekend. (Dan hebt u toch een ontvangen, niet waar (Red.) Gezel DE SCHRYVER vraagt naar den brief om hem te laten zien,maar hij was in het gemeentehuis niette te vinden Die brief was in het bezit ran M. Perdaeng en hy haalde hem te voorschijn. Wie weet heeft hij hem op het feest van den Pastoor in het klooster verleden Zondag ook niet laten zien. Gezel DE SMET, dringt aan zoo spoedig mogelijk zich in gang te stellen met dn Maatschagpy van goedkoope woningen, om oone op lossingaan don woningnood te heb ben. Gezel DE SCHRYVER, wyst nog op de talrijke uitdryvingen die er zouden kunnen zijii met September October. DE VOORZITTER zegt. dat het College er zich zal mede bezig hou den om zoo gauw mogelyk do zaak tot een goed einde te brongen. De zitting sluit om 9 ure. 00 GEN OPEN. Evenals de slang kruipt in het donker laDgs struiken en keien om zyn slachtoffer te troffen, zoo hande len ook onae politieke tijaaden. Hunne tong bovat mear gift dan de beet van het serpent. Zij ontzien niots en tceffen u in alles wat u het heiligst en het kostelykst is hier in de samenleving. Wanneer zullen onze makkers be ginnen te begrijpen wat er rond hun gebeurd Wanneer zullen hunne oogon beginnen open te gaan Zien zij niot dat er mouchards zyn die in hunne rangen willen slui pen en alles onderduims trachten te vernietigen. Zien zij niet hoe nydig or.zc vyan- den zijn over de vooruitgang van onze socialistische maatschappyen. Zy kunnen niet lijden dat onze eerste Meifeest zoo goed geweest is en onze turners zoo deftig en kranig te voorschijn zijn gekomen. Makkers, sluit uwe rangen reikt elkaar do handen als broeders werkt met iever voor de party,want onze vyandon lach in U openlijk in het gezicht, bewijst hun dat zij groen lachen, bewyst hun datdewerkman zoo deftig, zelfs deftiger kan zijn als zy. Daarom hand in hand gewerkt voor den bloei onzer party tot spijt van wie het benijdt. Weg met hun die alles in het werk stellen om u te broodroovon en uwe familio to schandvlekken. Alleen door eendrachtig samen te werken, kunt gij uw lot verbeteren. Werkt voor onze syndikaton. om dat zij, evenals inde groote steden eens hunne oischenzouden kunnen stellen en dehongerloonen hier in Sottegem doen verdwijnen. Hoog do barton allen als een man gewerkt tot het veroveren van het gemeentehuis, alleen uwe kandida ten zullen er durven spreken en do belangen van de workorsklas verde digen. Kermis Heerstraat. Ilip Hip Hoera voor de feest- kommissie. Opperbest gelukt. Do honderdjarige Mevr. Rosalie Do Cock is ganscli uitgeput en bijna half dood vóór 6 uren naar Brussel moeten voltrekken. De Boy Scouts op hot programma vermeld, schitterden door hunne afwezigheid of waren de heeron liberalen soms beschaamd het pu bliek te toouon tot hooveol zy togon- woordig gesmolten zyn? De bsroemde liberale: Philharmo- mie verschooning voor de om standigheid bijeengeraapt blikken muziekje, was voor de kermis van den blauwen hook nog eons byeen gekomen. De Maandag is zij zelf niet meer verschenen. Op oen gegeven oogenhlik zijn or eenige muzikanten, en niet do slocht- sten, «u> het zien van oenige kame radon der Socialistische partij, do Internationale beginnen to spelen. Kon het ook anders. Deliborale bazen waron zooals gewoonlijk af wezig en lieten hunne muzikanten loopen voor wat zij goed waron. Do clou van deu stoet bestond uit een praalwagen, de verheerlijking der dronkonschap verbeeldend. De feostkommissie dor Noorstraat, wil van onzo karneradon niet wo- ten, zoovecd te beter. Het volgende jaar, hopen wij, zullende socialis ten de workersbevolking van don blauwen hoek, bewijzen wat zij in staat zyn te verrichten. Wekt al. Belgische Werkliedenpartij (Afdeeling Geeraardsbergen). AAN ALLE Waarde Makkers, Gezellinen De Socialistische Jcugdkring en den Bond der Swc. Oud-Strijders, gewezen soldaten van Geeraards bergen, huldigen cp ZONDAG io JUNI a. s hunne Vlaggen in. Lang» deze weg noodigen wij u vriendelijk uit talrijk aan deze plechtigheid te komen deelnemen. Een Anti-Militarischt betooging, welke otn a ure 's namiddags ge vormd wordt, maakt deel van het programma der feesten ter dier ge legenheid ingericht. In open lucht Meeting zal er ge- sprokea worden door Gez«l Hip. Van de Mculebroeck, Volksver- tegenwoordiger-Oud-Strijder, en Gezel Christ. De Bruycker voor de Soc Jonge Wachten. Om 8 1/2 ure 's avonds, Concert door de Fanfaren «Verbroedering». Oud-Strijders, Jonge Wachten, Turn-en Meisjeskrir.gen, uw plicht vooral is het op 10 Juni, aan die dubbele Vlaggewijding deel te ne men. Toetredingen te sturen aan Gezel Omer Van Trimpont, Volks huis, Geeraardsbergen. Namens de Feestcommissie V' de S. O. S. Maurice Van Onacker. Vr de J. W. Turn- en Meisjeskring, O. Var. Trimpont, Maria Roob. Voor h«t Partijbestuur Guill. De N*tuw, Jul. Bauwsng. Van week tot week vermoerdert de verkoop van brood, en wij voor zien dat deze nog vermeerderen zal omdat er toch nog werkorsgozinnon zijn, waarvan de vader zich socialist noemt en goed syndikalist is, alsook de kindoren en die voortgaan met ons brood niet te koopen, wy moeten deze patygenooten overtuigen van het groote voordeel dat de coopera tie voor onze klasse oplevert, wij moeten deze vrienden doen inzien, dut zij zelf de syndikale beweging een dool macht ontnemen door do coöperatief te verwaarloozen. Wele kooperatours denken ook dat z(j ten volle hun plicht hebben gedaan door hun brood regelmatig te koopen als ook hunne winkelwaren, maar zy moeten er nog veel hij doen, zlin zy niet winkelier en bakker, terzelfder tijd als verbruiker, en hebben zij er dus geen voordeel bü dat onzo bak- kerü en winkels steeds meer win sten afleveren, dus moeten zü doen wat elke bakker elke winkelier, elke handelaar doet, elke dag elke gele genheid te bate nemen om voor hunne bakkcry on hunne winkels nieuwe klanten aan te winnen. Er zou geen dag mogen voorby gaan, zonder dat onze leden en büzonder onzo huismoeders spreken over de weldaden der kooperatie. Als elke kooperateur daar aan medehelpt, kiinno» wy ons zakoncüfor verdub belen, dus ook onzo winsten, en merkt wel op dat deze winsten aan u zelve dan toebehooron en u terug gekoerd worden onder vorm van deel onderstand en wat het bijzonderste en belangrykste is dat deze winsten ook dienen om uwen stryd, die ge voert voor een beter bestaan, to stou- nen en ook om onze klasse de gele genheid te geven zich to beoefenen in de kunst, en ook om ons toe te la ten door het inrichten van boeke rijen en geven van voordrachten in onzo lokalen, meer kennis en be kwaamheid te verwerven, welke wij zoo zeer noodig hebben, willei wü eens in staat zyn de nieuwe maat- ■chappy op te bouwen. Allo partijgenootcn zyn flor op onzo fanfaron, en mot reden, want onze muziekanten onder de leiding van hun y vervolle beituarder leve ren prachtig werk. Hewel hebt gÜ u reeds afgevraagd dat door het aan koopen van uw brood en winkelwa ren, en door uwe lokalen ;rogelmatig te bezoeken, gy ons in staat stolt steeds moer vooruitgang van ons muziek to verzekeren. Als gij mans- of jongenskostumen noodig hebt, laat deze. eens vervaardigen in uwe kooperatief, gij zult zeker tevredon zijn, gü hebt verzorgd werk, afge maakt door igosyndikeerde werklie den en aan voordeoliger prijzon dan waar elders. Elk wie zich bewuste arbeider noemt moet weten datde samenwerking de Redding bron gen zal aan do workers, en die koopt dus al wat hij noodig hoeft in de Verbroedering W ERK ERSVROUW. De staatsagenten zjjn in sta king voor een weinig meer loon. De regeering zegt er is geen geid, wy geven niets. Het leger dat die nen moet om den vadergrond van alle vreemde overvallen te vrij waren (en steeds machtiger en roemrijker te maken, edole ver zuchting onzer nationalisten) is gedeeltelijk gemobiliseerd en op bevol der regeerin; gedwongen het werk der snijdende staats agenten in te nemen. Nochtans is er geen geld zegt de Regeoring em aan de rechtma tige eischen van haar personeel te voldoen, doch er is wel geld om de kosten dezer mobilisatie te dra- gun, en er is ook geld genoeg om de weddo der hoogere officieren zooals generaals onz, welke tot 30 tot 32 duizend fr.'s jaars opstrijken te vermeerderen met 445 fr. per maand of 5340 fr. por jaar, ziedaar het voorbeeld. Voor het milita risme is er altijd geld genoeg, ook om den stryd der arbeiders te breken. Doch wanneer het gaat om het stukje brood der arbeiders kinderen te verzekeren, dan roept men, er is geen geld. Do Burger-regeering, onze mi litaristen en al deze welke steeds den mond vol hebben van vader liefde, hebben nogmaals bewezen dat ons leger niet enkel dienen moet voor de verdediging van het Vaderland, maar dat het in de eerste plaats dient en dienen moet om do belangen der kapitalistische klasse te vm-dedigen. Bewyi de hoading onzer regeoring in het eonflikt met do «taatnagenton, ge- wazen soldaten opgeroepen, om hun eigen stryd voor een stuk brood te breken En wie prote steert er, 't zyn niet diegenen wel ke steeds totde Oud Strijders kwa men met ellsnlange redevoeringen over demokratie en die den helden moed prezen, dergenon welke hun leven en de toekomst hunner kin deren geven voorliet welzijn vanhet Vaderland.Van al die groote phra zen blijft er niets meer staan, want de gansche bende van Ultra pa triotten, Union Civieken, Bour geois. Napoleon Devèzo en de Rëgeering-inclus betwisten niet het recht der staatsagenten alleen, het stukje brood der gansche ar beidende klasse en om haar doel te kunnen bereiken, roepen zy do gewezen soldaten op. om omlei den dwang van het militarisme bun eigen bestaan te bedreigen, en wraakroepend feit, hun worden zells kogels overhandigd, waarmede men hun desnoods bevelen zal te schieten in de rangen hunner werk- brocders. Oud-Strijders, ge wezensoldaten, gij allen die gebukt gaat onder den dwang van het militaire juk. Ver geet nooit dat gij zonen der wer kende klasee zijt, vergeet niet uw vreegere lijden en strijden. Vloekt met ons socialistische Oud-Strij ders en geweten soldaten, het mi litarisme, stichter van zooveel on heil on rampen, luistert niet meer naar woorden maar volgt van dichtbij de daden der zoogenaam de verdedigers van het recht der Oud-Strijders zooals N. S. B. of J. N. C. en andere Bonden, welke slechts eventjes den tijd vinden om enkel te vragen, dat men geene Oud-Strijders oproepen aou, maar stilzwijgend toelaten, dat men de jongere klassen oproept, aldus de regeering goedkeurende in hare handelwijze met het binnenroepen dezer werkbroeders, evenals wtj slachtoffers van het miiitaaisme. Oad-Strijders, gewezen Solda ten, opent de oogt-n, laat u niet langer misleiden, door bonden wel ke in schijn uwe belangen als Oud- Strijders verdedigen, maar uwe belangen als arbeider laten ver trappen. Ruk u los van deze bon den, dns eerste en allerheiligst be lang is, ons recht op bestaan als arbeider te veroveren en gevrij waard te zien. Sluit u aan bij de Soc Oud Strijders en gewezen Sol daten, daar alleen is uw plicht als arbeider, en is er plaats voor alle vredelievende menschen. Leve de S. O S. Leve de Wereldvrede. Huismoeders, Werksters. Deodt gjj al eens de proef met het brood der S. M. Verbroedering. Neen. Welnu doet do eerste stap, liet eens proeven is het voor altjjd koopen. Kom, «ie, vergeljjkt en overtuigd u van onze kruidenierswaren. Stoffen voor Mans Vrouw-en Kin- derkostumen. Schr one keus aan ma tige pryzen. Kostumen op maat. Prachtige snede. Verzorgd werk. Deel in de winst, onderstand bjj ziekteen geboorte voor de leden. NAAR SCHENDELBEKE. Zondag 24 Juni, huldigen do vrien den van Schendelboke de Vlag van hunnen Propagandaclub in. Honder den vrouwen en mannen moeten ons Muziek en Turners vergezellen, om de wakkere kameradon dezer buiten gemeente aan te moedigen. Strydpeaning en andere inschry- vingslijston zullen toekomendo week verschijnen. STRIJDPENNING. Omdat wij liet mogen zoggen 0,50. Gozion door Cyriel De Vos ne pas toor en nen japneus 1,00. Omdat ze beiden groen lachten 0,25 mot do be- looging van een Mei 1,00. Omdat die Heeron beteuterd stonden zien 0.50. Men kan goed bemorken dat ze bei den hartzeer hadden 0,25. Vsop de Turners. Rondgchaald door Alf. Pilaeten by Roné Dn Ituy ver 2,50. Gezongen door Camiol Tack en Emiol Boeleert bij Frans Bonon 1,80 fr. Voor het Muziek. Rondgchaald door Mastok 5,70. Gezongen door Mad. Matliieu by Em. Van Eesbeek, rondgeliaald door ge zellin Krop, 8,00. Op het feest van Job bii Frans Aerts. door do lus tige, 2,55. Gezongen door vrouw Alb. Mon- nier, het lied «Don kousen .band bij Polderboerkod.rondgehaald door Sephirin 3,00. Door de Lustige Vrien den, bjj Alfons De Moyer 10,15. De gansche jeugd, roewei meisjes als jongelingen, moeten op 10 Juni mode manifesteeres, bene vens al onzo partygonooten. Allen dus op post Voor uwe MUTSEN wendt U in volle vortrouwon tot het huis Cas. Dpies-Ceuterickx, Nieawstraat 15, Geeraardsbergen. Groote keus der laatste nieuwigheden, aan ma tige pryzen. '22 Koopt uwe schoenen in den Rooden Boilien, biiGeorges Van Den Driessche, N1EUW- STRAAT, N. 31, GEERAARDSBER GEN. 25 ecner Allerbeste AUTOMA- THIEKE PIANO. Zich te wen dim bjj Norbert De Backer, rue deb Fosses, 120, Lesson.

Recht en Vrijheid | 1923 | | pagina 3