Soeialistisc weekblad voor het Arrondissement Aalst. REDEVOERING Aan alle Soc. Groepen Plechtige Inhuldiging <$roote jfeeststoet 20e Jaar N°22. Prijs per nummer 15 centiemen. 3 Juni 1923. Annoucen uitgesproken door Gezel Alfred NICI1ELS, in de Kamerzitting van Woensdag 23 Mei, tijdens de bespreking van het budget van het Ministerie van Nijverheid en Arbeid. Belgische Werkliedenpartij. Groote Meeting stel isi RECHT Rechterlijke annoncen 4 fr. per regel. lteklamon volgens overeenkomst. Alle briefwisselingen moeten elko week vóór Woensdag avond, 8 ure, ingezonden worden. Ongoteekende brieven wordon niet opgenomen. Berichten over werkstakingen en grioven moo- ton door do Vakbondon goodgokourd zijn. ÜITGEEFSTER SAM. MAATSCHAPPIJ HET RECHT Lokaal HAND IN HANDMolendries, Aalst. BEHEERDER-AFGEVAARDIGDE JAN BEKAERT. Postcheckrekening Nr 85686 Telofoon Nr 128 REDACTIE ADMINISTRATIE Lokaal Hand in Hand Molondries, 11, AALST ABONNEMENTSPRIJS 3 maanden fr. 2,20 6 4,00 1 jaar 7,50 BUITEN BELGIE. jaar fr. 15,00 Men abonneert zich op allo postbureolen. Taksen op de meerwaarde van bouwgrond. Gezel NICHELS. Mijne hoeren, ik eou den heer minister van nijver- held en arbeid eens willen vragen of hij niet van oordeel is dat er paal en perk zou mouten gesteld worden aan de spokulatie op den bouwgrond, en of or geen maximum-prijzen dienen bepaald te wordon voor wat do in- landsche bouwmaterialen betreft. Bouwgrond en bouwmalorialen stijgen gedurig in prijs do wet van vraag en aanbod spoelt bier do groo ts ról. Maar aangezien eenieder er kent, dat de woningnood in al zijne hevigheid woedt en, naar mijn be scheiden oordeel, veeleer toe- dan afneemt, is het toch allernoodzake lijkst dat men alles in 't werk stelle om toch in nieta het bouwen to be- lemmeie*. De grond verhoogt in prijs naar mate men er bouwt. Een stuk slechten grond,onvrucht baar, dus een kleiue waarde, be hoort een zekeren eigenaar. Dc ge meente, moet uitbreiding zoeken en men besluit het maken van atra ten door dien slechten grond, en dien onvruchtbaron,slechten grond, wordt bouwgrond. Zijn waarde verdubbelt wel twintig maai, en de meerwaarde gaat in den zak van den eigenaar, zonder dat hij er iets heeft moeten voor doen. En dan zien we daarbij nog do speculatie op die gronden. Ze wor den aangekocht door menschen die niet aan bouwen denken, maar we ten dat er toch meet gebouwd wor den, en, warneer men dan don bouw grond moet koopen van den nieu wen eigenaar, dan is het soms heel peperduur. Hiertegen is er van wege den mi nister nog niets gedaan, en noch tans, ik meen dat er hiertegen maat regelen dienen genomen te wor den. Dewelke Aan den heer minister te onderzoeken, maar wat ik denk hem te mogen aanbevelen, is eenen hoogen taks ie doen stellen op de meerwaarde van dien grond. Als er ooi' een rechtvaardige taks zal geheven worden, dan zal het toch wel diegene zijn, die de meerwaarde van den grond treft. Te meer, dio opbrengst van die nieuwe taks zou ten minste toch toe laten dat de heer minister geen be sparingen zal moeten doen op het mager budget van het werk van den Droppel Melk en op de uitgaven voor de bestrijding der tering, ongeluk kige besparingen dus, want dit zijn werken gesticht tot verbetoring van ons volk. Ik geef dat ter overweging van den hoer minister en hoop dat hij er zich partijganger zal van verkla ren, gezien hot hier een taks geldt, feheven op rijkdommen die als uit e lucht vallon en terecht komen van een gelukzak of speculateur. Maximuiïi'prijzan op de bouwnialertaien zijn oven noodzakelijk. Er is me verzekerd, dat do Natio nale Maatschappij voor goedkoope werkmanswoningen steonen ver vaardigde tegen don prijs van 55 fr. de duizend en dat daarentegen de steenen die men rond Brussel van bijzonderen moet koopen, verkocht wiorden tegen 110 fr. de duizond. Wanneer zulks waar is, dan drin gen er zich maatregelen op, want hier wordt werkelijk misbruik ge maakt van de wet van vraag on aan bod, en, daar waar er misbruik workt gemaakt en het publiek go- stroopt wordt, moet er handelend opgetredon worden. Ook dring ik ten zeerste aan, op dat al het mogelijke zou gedaan wordon, om het bouwon van werk manswoningen te bovordoron. In Aalst iseene maatschappij ge sticht tot het bouwen van goodkoope werkmanswoningen de stad is er voor niets tusscnen. Zij is nu twoe jaren gesticht en er zal nog een tijdje vorloopen, alvorens we over 120 huizen zullen beschikken. Ge kent Aalst, heer minister, 't is uwe geboortestad. Ge weet dus hoe erg den woningnood er heerscht. Binnen zes A zeven maanden zijn er in Aalst minstens 120 uitdrijvin gen. Waar al die gezinnen herber gen Zij die denken dat wanneer er eene uitzetting gebeurd .er toch een ander huis ledig wordt gemaakt, hebben het volkomen mis. Gansche huisgezinnen worden de straat opgezet voor een gezin dat woont in een eng kamertje, soms op don zolder. Ten andere wekelijks zyn er een aantal ni'euwe huwelijken, dus nieu we gezinnen, die bij het een of ander familielid ingenomen worden. Al die nieuwe gezinnen wachten op eene woning en, by de eerste de beste gelegonhoid, zullen rij op hunne beurt het een of ander gezin do straat doen opzetten. Wordt er niet meer gebouwd dan nu, dan is er nooit eene oplossing voor don woningnood in het ver schiet. Verhooging van huishuur, Ik sprak daar zooeven, heer mi nister, over de Maatschappij voor goedkoope werkmanswoningen te Aalst, waarvan gy zelf nog den grondlegger zijt, en door uwe vwil de tusschenkomst van de slad is geweerd geworden. Als ik hot goed voor heb, dan heb ben die buizen 17 duizend franken gekost, deze die gebouwd zyn aan den Ouden Der.dermondscho steen weg. Zij zyn verhuurd geworden tagen 55 frank per maand. Welnu, heer minister, zijt ge op de hoogte van wat er gebeurd Do inwoners zijn vorwiitigd geworden dat, van af toekomende maand, hunne huur verhoogd wordt met 26 frank. Dus zal hunne huur 75 fr. per maand zijn De inwoners dier huizen zyn meest allen gezinnen die do straat zyn op gezet die, gedwongen door den nood, verheugd waren éón van die huizen te kunnen bewonen. Hunne woning die zo moesten verlaten was meestal een huisjo dat nu, mot do 100 0/0 opslag der huurwaarde vau vóór don oorlog, hoogstens 30 fr. ter maand opbracht. Om do eene of andero wettige reden, voorzien dorr de huishuur wet er moetende verhuizen, zagen ze dus hunne huishuur werkelyk verhoogen door het betrekken var. eene woning der Nationale Maat schappij. Zij hebben zich hun dien grooton last getroost, omdat zy toch onder don blauwen hemel niet kunnen go- huisvest zijn maar u zult begrij pen, heer minister, dat dezen op slag van twintig frank per maand hun zeer erg treft en velen van hun dien boogon huurprijs niet zullen kunnen betalen en wat dan Nieuwe uitdrijving Heer minister, dio menschen heb ben mo een bezoek gebracht en zo hebben me een brief gegeven met een Oütal handteokens dier bewo ners bekleed. Die brief is gericht tot het beheer dier maatschappij, waar in zij vragen die verhooging niet toe te passon. Zy hebbon me ook ge vraagd dien brief aan don heer mi nister Moyersoen te willen overhan digen, mot het vriendelijk verzoek mode te willen aandringon, opdat er voor die menschen geen opslag van huur komo. De aanmoedigingspremiën tot hot bouwen van eigen woning, dunkt me, is niet goed inden smaak ^evallen van het volk. Wolk is do oorzaak Zijn er te veel formalitei ten te vervullen Is do premie te laag? te mooilyk om te bekomen? Ik weet het niet, maar wat ik weot is, dat er velen zijn dio zich bekla gen over de moeilykhoden Jdie ze ontmoeten voor het toekennen van die premie. Is hot waar dat een ongehuwd per soon, die zich een eigen woning wenscht aan te schaffen, geen pre mie kan bekomen Heb diensaangaande een vraag aan den ministor gesteld, bij mid del van oen persoonlijken brief en ik verwacht hierop zyn antwoord. Een ongehuwd persoon, die zich een eigen woning wil bouwen, zal het todh doen in 't vooruitzicht aicli een gezin te vormen, en dus meen ik dat ook hem de voordeelen van het premiostel mogen toegekend gorden, als het niet is om het te verhuren. Kan do heer minister de promie, toegekend tot het bouwen van een eigen woonst, niet uitbetalen, als het noodig blijkt, vóór het huis ge- heol is voltrokken Ziehier waarom Er is een werkman dio wat geld heeft vorgaard en wenscht zich een eigen woning te bouwen. Hy koopt zich wat grond, en bij zijne 5,000 fr. gespaard geld, leent hy er zich 4,0U0 bij. Hot huis is bijna voltrokken hij komt geld te kort, kan geen geld meer geleend krijgen en, indien hy de toegestane premie ontving, ware hij gered. Het is een huisgezin van 10 perso nen hij woont in een klein hutteken en 't nieuw gebouw kan niet vol tooid worden. 'k Zal den heer minister naam en adres bezorgen en ik hoop wel dat hij zulks zal weten te schikten. De OuderdomspensleenÊn. E» nu een woordje over de ouder domsponsioonen. Steeds blijft men klagon over de traagheid waarmode de pensioen- titels toekomen. In hot algemeen is het veelal maanden die verloopen tusschen do toekenning van het pensioon aan den oudorling door don heer kontro- Jeur en het afleveren van het p«n- sioenboekjo. Voor dezen die eene eerste maal hun pensioen hebben geweigerd gezien, of het maar gedeeltelijk zijn toegekend en wanneer ze eene nieu we aanvraag indienen, voor dezen is het een waar geluk, wanneer hot den heer controleur gelukt, het eer ste bundel uit do bureelen van het ministerie te ontvangen, na eenige maanden wachten. Een onzer stadsgenooten, heer minister, zekeren De Backer Alexan der, Peperstraat, ziet zijn pensioen afgewezen ten govolgovan zyn loon. Sedert Mei 1922, dus nu;ééa jaar, werkt hij niet meer, is dus volledig zender inkomen en nu is er voor dien man een beslissing kunnon ge nomen wordea in 't begin dezer maand. Verbeeldt u, een jaar zonder work, zonder pensioen Een inwoner van Erwetegem, Van Caenegcm Jan-Bapt. Ik heb er ook over gesproken in de ondervra ging Dierkens ontvangt zijn pen- sioenbookje enkele dagen nadien vraagt men het terug er moot eene verandering aan gebeuron en het boekje is weg sedert meer dan éón jaar en het komt niet terug. Man en vrouw zyn pensioen toegekend de vrouw ontvangt regelmatig hot hare en de man wacht on blijft wachten. Nu eerst, na een jaar, zal de koogera kommissie een beslissing nemen. En al onze klachten baten weinig; telkenmale we schrijven, ontvangen wo een briof dat de zaak zal onder zocht worden. De ouderlingen in de gastichton to Aalst verblijvende, klagen ook ovor de traagheid waarmede hun pensioenbookje hun toekomt. Zy hebben niets anders en wan neer ze dan nog mooton wachten, dan is het verstaanbaar dat ze onge duldig zijn. Ziehier eenige gevallen die ik UEd. tor overweging geef, in do hoop dat ge ze bereidwillig zult doen onderzoeken on ze ook oplos sen. 1. De Nauw, Marie, Vostenstraat,, Sottegem. is van 23 September 1922 epn pensioon toegekend van 720 fr. Nog geen bookje! 2. Van der Linden, Petrus, woont te Aalst hy verhuist Kwalestraat, Niouwerkerkon, in September 1922 nog zijn pensioonboekjo niot terug ontvangen, alhoewel hij regelmatig 600 frank pensioen genoot. 3. Buys, Anna, is in het hospitaal te Aalst sedert 11 September 1922 haar ponsioenboekjo bedroeg 720 fr. nu is het reeds lang verzonden om oen persoonlek pensioen van 140 fr. te ontvangen. Voor 't jaar 1913, nog gaen centiem pensioen. 4. Obys, Pieter, Dorp, Strypen, is van 13 Januari 1923 bericht dat or hem een pensioen is toegekend van 600 frank. Tot heden geen boekje. Hetzelfde geval met Franceus, Auguste, Groenstraat, to Sottegem. die van 26 Januari 1923 tevergeefs wacht op zijn pensioontitol van 720 frank. En De Vos, Petrus, dio inwoont bij Van Audenhove, Domien, Hout markt, Aalst, wordt ziek en wordt naar het hospitaal gebracht. Als hij genezon is, enkele weken nadien, bericht men hem dat zijn pensioentitel weggezonden ia. Nu heeft hij in 1923 nog geen aentiem pensioen ontvangen enalshetboekj terugkomt, zal het ongetwijfold 240 frank toekennen aan de Vos en 480 frank aan't hospitaal, dan het boek' je terug en zoo mag De Vos er zich naar schikken om misschien binnen een paar jaren aan ztfn pensioentitel te geraken... En zoo zijn de gevallon menigvul dig. I Hot zal u dan ook niet verwonde ren, heer minister, dat de ouderlin I gen zich erg beklagen, i Zy rekenen op hun pensioentje I 'tis meerinalon hun eonigste inko men zo wonen in by kinderen, fa railio of soms wei bij vreemde men schen on hun ponsioontjo blij ft ach ter. 't Is oprecht jammer voor dio oude afgesloofde dompelaars. Zorgt daar eens voor, heer mi nister. En wat er veel opspraak verwekt bij de werkersbovolking, heer mini ster, is uw wetsontwerp waardoor {Zie vervolg 5° kolom) ARRONDISSEMENT AALST. Afdeeling Schendelbeke. Waards Gezellen, Het is met een onuitsprekelijk genoegen dat wjj u uitnoodigen om deel te nemen aan de DER VLAG van den Soc. Propagandaclub van Schendelbeke, OP ZONDAG 24 JUNI 1923. Trots alle moeilijkheden die den strijd voor de Socialistische gedachte op deze buitengemeente medebrengt, zyn wij er toch in geslaagd een Soc. Propaganda club te stichten, die honderd leden telt. In de Iaatstgeledèn gemeente- kiezing zijn wjj voor de eerste maal in het strijdperk getreden en trots het vrouwenkiesrecht be haalde onzo party 3 gemeente raadsleden. In het Schepencollege hebben we 2 SGHSPSHEÏÏI. Het is om deze vooruitgang en ieverigo werking te feesten, en om de kroon op ons werk te zetten, dat we U uitnoodigen om aan onze Vaandel-inhuldiging deel .te nemen. Om 3 ure namiddag, zal een onze gemeente doortrekken, ge volgd van eene Wy durven dus hopen, dat al de groepen er zullen aan houden deze feesteiykheden by te wonen en zy hunne leden zullen aan sporen in massa deel te nemen. Bijzonder rekenen we op al de groepen van ons Arrondissement. Schendelbeke moet op 24 Juni door socialisten overstroomd wor den. Toetredingen sturen aan gezel J. BEKAERT, Hand In Hand Aalst, of aan gezel PIETER DA- NEELS, Dries, Schendelbeke. De Arr. Secretaris, J. BEKAERT. Voor den Propagandaclub van Schendelbeke, PIETER DANEEL3. do kosteloosheid van het pensioen wordt afgeschaft. Een kosteloos pensioen toekennen aan onze afgesloofde arbeiders, is dat niet eon edel werk Kostclooze pensioenen zyn wel gegeven aan geestelijken, burgers en onderwijzers Mijn vriend Eekelors stelde on langs de volgende vraag aan den heer minister van flnantiën 1. Hoeveel geestelijken hebben in 1V22 kosteloos pensioen ontvan gen van den Staat 2. Hoeveel burgers 3. Hoeveel onderwijzers En hoeveel bedraagt de som van doze pensioenen voor elke katogorie afzonderlijk

Recht en Vrijheid | 1923 | | pagina 1