Partijgenooten Aalst. Onze Turnfeesten van 1 Juli. Meer dan sas miljoenen winsten aan de esnen en de ellende aan de anderen, Men vraagt Veldwachters Oud-Slrijders, Soldaten. Het Syndikaal Congres, Hand in Hand ZONDAG 17 JUNI. ZONDAG 2i JUNI, ZONDAG I JULI, ZONDAG 29 JULI, Naar Schendelbeke. coöperatief gebied gekweten heb ben. Volgden de anderen nu eens hun voorbeeld Wy zouden den weg kunnen op gaan van onze Gentsche vrienden, die dank hunne macht op coöpe ratief gebied, niet alleeniyk er in gelukt zyn, prachtige lokalen te bezitten, maar tevens vele sociale inrichtingen ten voordeele der samenwerkers hebben weten tot stand te brengen, en ook kunnen bogen op tal van groote fabrieken, waar reeds honderde werklieden in gebezigd worden, en werken aan betere werkvoor waarden, betere loonen en ook mededeelen in de winsten. Voor den oogenblik genoeghier- over, en 'k sluit mijn hoekje met den vurigen wensch, dat elk zyn plicht zou begrijpen, op coope ratiëf gebied, het is een middel om ons te verlossen uit de klauwen van het kapitalisme. Friederik. 6.096,731 fr. Ziedaar het resultaat van het dienstjaar 1922 der firma RE MY to Wygmael. De aandoelhouders hebben, ten prijze van hunne persoonlijke im productiviteit, onder vorm van divi denden en aandoelen do nederige somme van 3,066.804.40 fr. opgestre ken, terwijl het arbeidend personeel een meer billijke betaling werd ge weigord on, schreeuwende onrecht vaardigheid, 57 maaldersgasten tij - deus den winter op straat werden geworpen en als gevolg van een broodwinning werden beroofd. Men herinnert zich dat, na de sta king dor Belgische maalders in De cember 1922, de patroons maalders van de mislukking hebben gebruik gemaakt om een scherpe verdruk king uit te oefenen. Overal waar de arbeiders in staking waren geweest, werden de meest actieve elementen der syndikale beweging uitgesloten. Maar de verdrukking was nergens zoo onmenschelijk als bij de firma Remv Zonder achting voor de lieden die hunne beste jaren in de werkhuizen hadden deorgebracht, zonder medelijden voor den ouder dom, heeft men omtrent een vierde deel van het personeel opgezegd. Men moet het hier herinneren dat tusschen deze arbeiders 23 waren mot meer dan 22 dienstjaren bij do firma Remy zeker waren 41, 42 en 44 jaren gebezigd. Zij waren nochtans geen slechte bedienden, want zij lieten de aan deelhouders toe ieder jaar belang rijke winsten op te strijken. Dat men oordeele 18 millioencn winsten tijdens de laatste jaren. Bi lgië Buitenland Totaal 1919 1.260,840,08 508.245,79 1,769.074.87 1920 2,611.650.01 1,360,108,74 4,171.825,65 1921 2,770.064.90 2.776,064,90 1922 3,284,783,95 2,811,947,83 6,096.731.73 Zooals men ziet is het in België dat de arme kapitalisten de grootste winsten verwezenlijkten en dit zooals zij zoggen ondanks het on houdbaar leven in dit land Bij hot onderzoek van de rekening bogrijpt men licht de verontwaardi giug die de houding der firma ten opzichte van het personeel dat, ge bruik makend van het stakings recht, heeft betracht de levenstoe standen te verbeteren. Zal het dan iemand verwonderen dat de tusschenkomst der Interna tionale Federatie van de Voeding- nijverheid, die voor de verdediging der slachtoffers, een werking heeft ondernomen tegen de firma Remy, die bijhuizen heeft in de verschillen de landen van Europa. Niet lukkend in betrekking to komen met het be heer dor werkhuizen Romy, heeft zij de woroidboycotteering op do pro- dukten Remy uitgeroepen (stijfsel, Yoedingsdeegen, meel, enz.) De Internationale van de Voeding nijverheid heeft gezworen, tot het einde, do belangen der onrechtvaar dig getroffen arbeiders te verdedi gen en, de keuze dor middels niet hebbend, heeft zij dit uiterste mid dol genomen. Zij verhoopt veel van hare defensieve werking en daarom rekent zij op de solidariteit der ar beidersklasse waarop nooit vrucht loos word beroep gedaan als het ging om de werklieden to verdedigen to gen de. industriebarons die de=voort- breegers slechts als winstgovors aanzien. Voor de Int. Federatie van de Voodirg, J. SCIIIFFERSTEIN. eene goede keukenmeid alsook huisknecht vooralle werk goed loon zich te bevragen, 6, Statie plein, Aalst. Onzen vriend Nichels ontvangt hicrondersiaanden dankbrief Nationaal Verbond der IN BELGIE. Heer Volksvertegenwoordiger, Hot is met een gevoel van diepe erkentelijkheid on met de gewet tigde fierheid van in U den oprechten en eerlijken verdediger gevonden te hebben, dat wy, nederig* ambte naars, U in naam van al do veld wachters van het gansche land den hartokreet richten, die onweerstaan baar uit onze borst op\* eltDank Ja, wij danken U voor uwen steun, voor uwe medewerking, voor de be zorgdheid welke gij ons hebt betuigd, maar tevens en voornamelijk voor uwe kranige houding en boven alles voor de floor U, in ons voordeel uit gebrachte stemming. Wij danken U tevecs voor In t vertrouwen dat gij in ons lnjbi gesteld en yoor de vast beradenheid en standvastigheid de welke gij tegenover de verblindheid of den slechten wil der Rogeering hebt aan don dag gelogd. Dat vergo ten wij nimmer, nooit Nietalloen wij, de mannen, maar ook onze echtgonooten, onze kinde- ren sturen U hunnen harte dank. Door do gest'ldo daad hebt gij vreugde in hun hart on wat verlich ting in hun kommervol en armzalig Destaan gebracht. Wees er van overtuigd, lieer Volksvertegenwoordiger, dat gij voor geen ondankbaren zult hebben geijverd. Door verdubbelde vlijt zullen wij bewijzen, de w et waardig to zyn, over wier stemming gij U enkel zult hebben te verheugen. De Senaat moet de wet nog be krachtigen. Weer doen v i.i een op roep tot U, om ons in dezen laatsten strijd te steunen en hij te staan, op dat ook uit de hooge Kamer de wet onverminderd en onverkracht kome en eindelijk haar weldoendon in vloed moge laten gevoelen. Volle vertrouwen hebben wij in U, en voorafgaandelijk danken wij er U om. In do hoop van ons weldra in con volledige zegepraal te mogon ver heugen en U, Hooggeachte Hoer Volksvertegenwoordiger, heel onze vreugde van het eindelijk gewonnen recht op bestaan te laten deelachtig zijn, bieden wij U de gevoelens onzer oprechte en voor immer toegedane erkentelijkheid. Namens hot NATIONAAL VERBOND De Voorzitter P. DELVILLE. De Algemecne Sekretaris, LIMPELS H. Dreigt cr een nieuwe oorlog? Dat is toch al meer gebeurd sedert we genieten van den vrede die waggelend als een verrot stroo, halm staande blijft. Nog steeds is de toestand gespan nen tusschen Engeland en Rusland. Nochtans het ware wraakroepend, moest men weer honderd duizenden raenschon naar 't slagveld dry ven, onder voorwendsel de nationale eer te redden, die do diplomaten bedreigd wanen dank aan hunne hebzuchtige anexatie geest. De kwestie is nu maar to weten of het proletariaat zich nog door het vervalschte proza aan de reacti onaire dryverijen zou laten mode sleuren naar een bloedbad, verschrik kelijker als datgene van 1914 18, met nog meerdere weduwen en wee zen, met moerdero vernieling en dood. Zullen onze arbeiders nog zou vlug in 't harnas springen, om de lusten van eenige nietsdoendo kapi talisten te voldoen In meen te mogen zeggen, in naam der duizenden en nog duizendea ge vallene slachtofiers van den wereld oorlog, in naam der invalieden, we duwen en weezen. Neen duizend- maai. neen Het is niet om de ydolheid van en- kelo onbekwame diplomaten te bevredigea, niet om enkele voor- deelen te bezorgen aan onkel® mijn eigenaars of groot industrieelen, hoeven de arbeiders de wapens op te nemen, en elkai'ir om den lyvo te vliegen als wilde dieren, om dood on vernieling te zaaiën, zonder zelfs te weten wie onze tegenstrevers zyn. Maar, het zullen altyd en in de eer ste plaats werkersslavon, vaders van familie zijn, die zich tegenover el kaar zullen bevinden. Daarom is hot aan deapbeicfcv*s aiieir> landen! hunnen onverzet- telykon wil (e toonou, en geen ge hoor meer te geven aan die dweep zuchtige, vernielende, haat en nyd- zaaiende taal dor reactionaire kaste, die beter kentons naar een nieuweoor- 1 og d r ij ft die honger, ellende, kom m er verdriet en naweeën na zich sleept, waardoor de gevolgen al zoo er:r zyn als de oorlog zelve. Is het hierom dat Napoleon Do- vêze droomt, do militaire diensttijd met VIER MAANDEN te vermeer deren Denkt hij zijr.o dwaze Rurhpolitiok tot het uiterste te drijven, die kan voor gevolg hebben, dat er opnieuw een woreld brand ontrold, ga wild door die dwaze sabolsh pers, maar die zal te beslechten vallen, ton koste van zoovele onschuldige va ders, jongelingen, weduwen en wee zen Zullen onze arbeids-hroeders, jon gelingen en oud-soldaten de mood hebben, hun arbeidersharl, hun va derljjk gevoelen, hunne solidariteit, hunne vredelievende stem laten weerklinken, benevens dezer onzer Int. Socialistische Oud-Strijders* O i- den De wapens neer Geen oorlog meer AB. Zondag waren 48 afgevaardigden der Vakbonden in Congres veroc- nigd, die 25 Vakbonden vertegen woordigde. Voor do Syndikale Com missie was makker De Vlaomynck aanwezig. De Voorzitter, gezel Van de Steen opende hot Congres m«t wel gepasto woorden en verleen,ih t woord aan makker De Vlaemynck, die het programma behandbhlè van aktie door do Syndicale commissie opge steld, die gaat om een nauw verband te brengen tussehen do bondon bij de S. K. aangesloten. a) Door de Vakbonden in nijver heids organisatiën samen te bren gen. b) Door het stichten van Federa tien der Vakbond'-n in ieder nijver heidsmidden van 't land. Verder behandelt spreker het nieuw wetsontwerp van M. Thcunis die 400 millioen onrechtstreeksche nieuw e belastingen zal kloppen, die bijna alleen door de arbeiders en bedienden zullen gedragen worden, en dat wij slechts op oen kamer- groep, op deze van de socialisten mogen rekenen, om zulks te bekam pen. Tevens hebben wij hard te kam pen togen dereaktie die de wet van den 8 uren aibeidsdag wil doen verdwijnen, alsook om den steun van het landelijk crisisfonds af to schaffen. De Vlaemynck maakte daarna de geschiedenis van de Svndicale Com missie die den 29 Juli aanstaande, zijn 25 jarig bestaan viert. Op dezen dag zal eono groote Lan delijke Betooging gehouden worden, waartoe al de vereenigdo werkers (sters) van België uifgonoodigd worden. Deze betooging moet het macht- vertoon zijn van do Belgische arbei ders, om te doen zien dat ons volk niet zal toelaten, dat aan de wer kershervormingen geraakt wor den, dus voor den 8 uren werkdag, voor het be houd van het krieisfonds en kosteloos pensioen, tegen de zware lasten die de huidige regeering op ons werkvolk wil doen drukken. Flips stelt de volgende progagan dam id delen voor, omdat de werklie den van ons arrondissement,zoo van de stad als van de buitengemeenten talrijk de betooging van den 29 Juli zouden bijwonen. 1. Door gansch hot arrondisso menteen plakbrief uithangen. 2. Vergaderingen inrichten op de buitengemeenten. 3. Eono circulaire aan al onze leden bestellon die handelt over het doel der betooging. Door deze middelen aan te wenden zullen de loden onzer vakbonden tal rijk aan de betooging deelnemen. De vrienden De Bruyn, Durant Van Hauwen en don Voorzitter stem men ten volle mot deze propaganda middelen in en beloven in Tiunno wederzijdsche middens al het moge lijke te zullen doen om talryk°op post te wezen, op 29 Juli, to Brussel. Na nog eenige woordenwisselin gen over den staYersstoun, sloot de Voorzitter met eene opwekkende toespraak, dit Syndikaal Congres. Samenwerkende Maatrchappy Wat men dient in overweging te nemen. Van al de elementen die tot den goeden gang der maatschappij bij dragen is do winkelhouder diegene die in de meeste gevallen recht- streeksche voeling heeft met de ver bruikers... ...Men heeft eens by de opening van een coöperatieve winkel gezegd «zulke winkelhouder, zulke uitsla gen Elkeen bezit de noodige hoedanig heden niet om dit ambt te vervullen on wy zien somtyds de eerlijkste en de bestgowillige personen in hunne pogingen mislukken, als anderen goede uitslagen bekomen. Dat komt doordat de winkelhou der geen eenvoudige en auiomaü sche uitdeeler van koopwaren is. Als hij in hot vak niet opgegroeid is, moet hij trachten de onontbeer lijke kennissen voor waren onder houd op te doen. Vooral 111 het zo mei tijdperk moet hij tegen do£ge- beui lyke klachten van de verbruikers kunnen opgaan, en zorgen dat hij noch do maatschappijen er onder lyden. Wy kunnen er niet genoog op aan dringen dat de winkelhouder veel orde en reinheid moet hebben, als hij door doaankoopen der hu'shoud- sters de waren leert kennen diode voorkeur genieten van klanten, dan moet HIJ nog eone meenieg hebben en zich weten te schikken naar zoo vele verschillende lusten en tegen strijdige meoningen. Hij moet insgelyks een zuiver oor deel bezitten eu in zijno bestellingen DIE artikelen aantoekenen die vol gens de oogenblikkon, de s- izoonen, do feesten, de verbruikers, de tijd stippen van het voorraad maken in aanmerking komen. Dan voegt zich daarbij nog do on getrouwheid der samenwerkers zelf die zijne berekeningen doen misluk ken. Nochtans mooton onze winkelhou ders en winkelhoudsters eene hoo- gere deugd bezitten dan alle opge somde ho-'danighoden. Zy mogon achter hunnen toog staande de ge- grondste on meest menscholijke be zorgdheden en kommernissen heb ben, voortspruitende uit hun per soonlyk leven of veroorzaakt auor hun ongename stiel, de verbruikers cischen onverbiddelijk on op gebie dende wijze dat zij steeds op., een glimlachje onthaald worden. L. V. D. V. Over geestelijke ontwikkeling. Wanneer ik over enkele dagen, enkele oogenblikken stil en een zaam zat, onwillekeurig schoot mij plotseling een gedachte in het brein, e. n idee dat door talrijke onzer leden zou moeten worden vooruit- gezet. Onze turnora zouden moeten we ten dat benevens hunne lichame lijke ontwikkeling ook de geestesontwikkeling zou moo- ten gevoegd wonden, en dit in het bijzonder. Wanneer wy op die wyzo de op voeding zouden opvatten, welnu dan ben ik er van overtuigd dat onzen kring bewys zou leveren van zelfbewustheid en koenen durf Als turners (ressen) zich willekeu rig aan het sport over leveren vergetende dat de zedelijke ontwik- kelingsstrijd oneindig veel grooter is, dan zich te vergenoegen met op de straten te marchoeren en te den kon dat hot voldoende is, gelijke kadans en eono aangenomen fier heid daar tostellen, dan denken zij verkeerd. Neon, uw doel waar gij zoudt moe ton naar stroven en waar wy u wil len heen brengen is vèel verheve ner, veel schooner en moet een waarborg wezen voor do toekomst. Gij, jeugdige proletariërs-kinderen moet door zelif-s&udsc u weten op te werken. 1 Gij moet bewust z(jn v m taak dio u te wachten staat, waarom heb ben wij niet hot genoegon de vruch ten te plukken van datgene die wij arbeiders hebben voortgebracht V\ aarom zijn wy diegene dio mis kend veracht, bespot en uitgebuit worden Omdat wij, arbeiders,zulks willen Omdat wy, proletaren. scheppers van allen rijk dom Z mot bewust bewezen van hetgeno wij voortbrengen, van onze scheppingskracht van ons doornuft idee dio huist in ons brein. Later, wij ons niet behan delen als menschelijke die- re"» loonen wij aan, dat wij een wil hebben, en waar oen wil is is een weg! een weg die ons „aarde ontvoogding, naar de ontslavine der menschheid moet leiden tot daar koracn wij alleen door onzen V1' !- A. B. maakt u gereed voor de volgende Feestelijkheden on Propaganda- tochten. Daar den Turn groep op Zondag 11 Juni deelneemt aan de Wed strijden te Gentis den uitstap naar Herdersemtot een tateren datum verschoven. Inhuldiging der Vlag van den So- aahstischen Propagandaclub van Schendelbeke. Provintiale Turnfeesten te Aalst. Allen naar Brussel voor de Betoo ging der Syndikale Commissie. Wij hebben er aan gehouden deze week onze partijgenooten op de hoogte te houden van de groote feesten, die hier in het oude Woe- stenest door onze Arbeideisjeugd zullen plaats hebben, om hun te overtuigen van de moeilijkheid, der organisatie van dit feest. Het zal van belang zijn, eerst het volledig programma voor te dragen. PROGRAMMA Van af 7 A 7 1/2 ure, komen de verschillende Turrgrotpen aan, om hunne kleur te verdedigen. Een! want het zijn allen jeugdige Prole tariërs die met dezelfde gedachten bezield zijn, voor het zelfde doel strijden dus maar eene roepstem LEVE HET SOCIALISME Des niettemin, mogen wij ons aan een vinnigen strijd verwach ten, tusschen de talrijke groepen, om des avonds met de eer in feest gewaad huiswaarts te keeren. OM 8 1/2 URE 'S MORGENS. Turnwedstrijden op Toestellen, op de Varkensmarkt. Afdeelings-wedstiijden voor de I», 2e, en 3» afdeeling, adulten en jongens. Daarna Oefeningen en Pyramieden. OP HET PLEIN VRIJHEIDSTRAAT (Kat). Afdeelings*wedstrijd i«, 2' en 3» af deeling voor Damen Daarna Oefe ningen en Pyramieden. GROOTEN STOET. Om 1 1/2 ure ramiddag, bijeen komst aan het lokaal Hand in Hand en aanpalende straten. Om 2 ure stipt, Optocht door de stad EEN PRACHTIGE EERE- PRIJS voor ORDE en TUCHT, tijdens de stoet zal geschonken worden VOORTZETTING VAN DEN PRIJSKAMP. Op de Houtmarkt, Optocht met VaandelgroetDaarna gezament- lijke oefeningen van al de meisjes- groepen, met begeleiding van muziek, daarna gezamentlijke vty« oefeningen van al de Jongensgroe- pen, met begeleiding van muziek. Daarna Pyramieden door Adulten en Pupillen-Meisjes, ATLETISCHE PRIJSKAMP voor den Beker Jan Bekaert Om 5 uren namiddag, in den hof van het lokaal Hand in Hand PROGRHMMA ij 60 meters vlak voor Damen 2) 60 meters vlak voor Pupillen-jon gens 3) voor Adulten-jongens, ge wicht werpen 4) Polstokspringen 5) Wijdspiingen met aanloop; 6) Wijdspringen zonder aanloop 7) Hoogspringen met plank; 8) Hoog springen zonder plank. De overwinnende groep zal den Beker behouden voor één jaar. Alle jaren zal den Beker in A*'st betwist worden, de groep die hem drie achtereenvolgende jaren wint behoudt hem. Moeten wij nog zeggen, dat het feest opperbest zal lukken Maar als wij nu de verzekering hebben, dat er een massa Turners ons feest komen bijwonen, zullen wij dan ook mogen verzekerd zijn, dat onze Partijgenooten het hunne zullen bijdragen, om deze Turners een noenmaal te verschaffen Dit zou in de eerste plaats het werk der Wijkclubs moeten zijn Dele den hebben voo- plicht huisbezoek te doen, om zoodoende al onze jonge zusters en broeders aan tafel te laten deelnemen. ALLO! PARTIJGENOOTEN! Bewijzen wij,datwij er van overtuigd zijn, dat aan onze ROODE Jeugd de toekomsl is met hun te helpen in den strijd, de solidariteit hoog te houder, nemen wij allen een of twee Turners bij ons, het is weik van broederliefde. A. B. Op ZONDAG 24 JUNI, gaan onze wakkere vrienden aldaar over tot het INHULDIGEN van DE VLAG van den PROPAGANDA CLUB De FANFARE «Hand in Hand» en al de groepen der partij nemen deel aan dit feest. Wij doen een dringenden oproep aan onze partijgenooten, ons mu ziek talrijk te vergezellen. Men kan van heden af inschrij ven. Prijs per coupon 3,80 fr. Vertrek te Aalst, om 12,05 urt-

Recht en Vrijheid | 1923 | | pagina 2