Zondae aanstaande, is het ons aller plicht, deel te nemen aan het LNHULDIGINGSFEEST te SCIIEMIELBEKE. Socialistisch weekblad voor liet Arrondissement Aalst. Onze Algemeene Mobilisatie Het dubbel Vlaggeleest (Stroote jfeeetstoet Mijn Hoekje. iO Jaar N° 2i. Prijs per nummer 15 centiemen. 17 Juni 1923. Annoocen Belgischs Werkliedenpartij Plechtige Inhuldiging Groote Meeting Partijgenooten. RECHT EN VRIJHEID Rechterlijke annoncen 4 tr. por regel. Reklamen volgens overeenkomst. Alle briefwisselingen moeten elke week vóór Woensdag avond, 8 ure, ingezonden worden. Ongeteekende brieven worden niet opgenomen. Berichten over werkstakingen en grieven moe ten door do Vakbonden goodgokeurd zyn. UITGEEFSTER SAM. MAATSCHAPPIJ •HET RECHT' Lokaal - HAND IN HAND Molendries, Aalst. BEHEERDER-AFGEVAARDIGDE JAN BEKAERT. Postcheckrekening Nr 85686 Telefoon Nr 128 REDACTIE ADMINISTRATIE: Lokaal Hand in Hand Molendries, 11, AALST ABONNEMENTSPRIJS 3 maanden fr. 6 1 jaar BUITEN BELGIE. jaar fr- 15,00 Men abonneert zich op alle postbureelen. 2,20 4,00 7,50 Sedert verscheidene weken heb- i ben al de bladen der vakorganisa ties, al de bladen der Werklieden partij het plan der werking van de Syndikale Kommissie medege deeld, werking die zal gesloten norden door eene groote nationale betooging te Brussel op 29 Juli aanstaande. Ter gelegenheid van haar jaar- lijfesch kongres, dat op 27 en 28 Juli zal gehouden worden, zal de Syndikale Kommissie haar vijf en twintigjarig bestaan vieren. Het zal al onze georganiseerden van gansch het land gegeven wor den samen binnen de muren der hoofdstad de ouderen te gedenken die verdwenen zijn, die streden en vielen en de scheppers waren van onze prachtige vakorganisatie. Be nevens zoovele bescheiden voor aanstaanden die den weg baanden die we te bewandelen hadden tot heil onzer vakaktie, zullen we de groote gewaardeerde en gekende mannen als Defuisseaux, Volders, De Paepe, Van Beveren en veel anderen in herinnering brengen We zullen op 29 Juli onze oudere leiders feesten die ons gelukkig- lijk nog niet zijn ontnomen, hen die onder de eerste strijde-s van het Belgisch proletariaat waren, en die nu nog aan onze zijde, met als 't ware jeugdige moed en met vuur kampen tegen de reaktie AnseeleVanderveldeDe Brouckère Baeck, Solau, Huysmans,Leonard, Lombard, Octors en vele anderen, te talrijk om op te sommen. Aan al de verdwenen en aan al de nog strijdenden van 't eerste uur zullen de jongeren hunne erkentelijkheid komen betuigen. En, onze algemeene mobilisatie zal ontzaglijk zijn want ze beoogt het dubbele doel eerstens, het aandenken vieren van een vijf en twintig jarigen strijd, die als het geloof, het vertrouwen en de kracht schonk om den ingeslagen weg verderop te gaan vervolgens, het verzamelen te Brussel van de leger scharen onzer vakorganisaties van al de «treken des lands om aan al de vijanden der arbeidersklasse onzen onwankelbaren wil te kennen te geven onze rechten, alsook het behoud der verworven hervormin gen, te verdedigen, om de schui mers op den arbeid vastberaden toe te roepen dat zich ernslige hervor mingen op ekonomisch en sociaal gebied in het nationaal en inter nationaal raam opdringen. Onze algemeene mobilisatie zal niet opgeluisterd worden door middeleeuwsch praalvertoon. Zij zal geschieden zonder geweren, zonder kanonnen, zonder opsiering noeh vederbossen. Het zal een optocht zijn van honderdduizenden gesyndikecr- den, die het leger van den Arbeid en van den Vrede vormen. Hunne wapens zijn hun gereedschap. Hun geieedschap, hunne werktuigen zullen de kanonnen tot zwijgen brengen en degenen doen achter- uitdeinzen die dwaas genoeg zijn om den Arbeid in een regiem van slavernij te willen herscheppen. Onze huidige kleriko-liberale regeerders, voeren eene interna tionale poliliek vol oorlogsgevaar, die alleen de groot-kapitalistische belangen op 't oog hebben. Er moeten meer en meer solda ten zijn en de soldaten moeten lan ger onder d« wapens blijven, wat de oorlogsbegrooting nog ontzag lijk bezwaart. Het antwoord der arbeiders moet luiden NEEN I I De regeering verzwaart de on- rechtstreeksche belastingen die de arbeiders treffen ze bedreigt het ouderdomspen sioen ze schaft de werkloozensteun af ze treedt op tegen de achturen- wet ze moedigt het patronaat aan tegen de loonen ze belast de loonen en ontziet de inkomsten der rijken ze benadeelt de ambtenaars, de bedienden en de arbeiders van den staat zê is de medeplichtige van de geldmacht en van de reaktie ze is de openbare vijandin van den arbeidersstand. Onze betooging van 29 Juli zal eene ontzaglijke machtsontplooïng zijn van de georganiseerde arbei ders am de regeerders te kennen te geven dat ze een andere weg dient in te slaan dat de arbeiders bereid zijn hun arbeid te geven voor het welzijn van het land, doch dat de rijken, de kapitalisten het land moeten helpen door hun geld. Vooraanstaanden neemt de enkele weken die ons nog scheiden ven 29 Juli te baat, om er voor te zorgen dat geen arbeider dien dag niet te Brussel zij om de 25e verja ring te gedenken van de Syndikale Kommissie. E. DEVLAEMYNCK. PARTIJGENOOTEN schryft in, in het lokaal Hand in Handom twee Turners met de Groote Turnfeesten, op Aalst-Kermis 1 Juli, een noenmaal te verschaf fen. TE GEERAARÖSBERGEN. Zondag was het schilderachtig go logon stadjo Georeardsborgen in feest. Do vlaggen worden ingehul digd van do arbeidersjeugdgroep, (turnersen jonge wachten die samen werken), een der sterkste en werk zaamste van het land en van de groep der socialistischo oud-strijders en soldaten die oveneons een bloei ende groep is. De feestelijkheden zijn ondanks hot wankelend weer en de nog al moeilijke verbinding por spoor met Geeraardsbergen, buiten verwach ting gelukt. Reeds van 's morgens was do stad vol levon en beweging, van groepjes partijgenooten en turners er turne- resscn. Zeer opgemerkt werd de ar- broidersjougdgroop van de Brug- scbopoort, Gent, wegens hun een voudig, opmerkelijk kostuum, hun geestdriftige zangen en hun smaak volle dansen. Zij trokken den gan- schen dag door, de sympathieke aandacht en hun voorbeeld zal on getwijfeld strekken.. Er waren in Geeraardsbergen hon derden jongere en oudere kamera den en gezellinnen reeds van 's mor gens aangekomen. Z'\) zijn op zulke gulle wijzede gasten geweest van do Geeraardsbergecbe socialistische ge zinnon dat men waarlijk don indruk had dat de gansche socialistische workorsbeweging als ééne familie is. Rond 2 1/2 u. had dan op do Groote Markt in de open lucht (wegens de veranderingen aan het partijlokaal dat men aan 't vergrooter. is naar de behoeften dor groeiende beweging) de overhandiging plaat» dor twee vlaggen, De vlag der soc. jeugd draagt het vredessymbool van den soldaat die zijn geweer breekt. Deze der O. S. heeft als zinnebeeld in de vlag zelf een soldaat die de wapens breekt en een smid die ze omsmeedt tot nuttig gereedschap. Gezel De Nauw, schepen en sena tor, sprak in naam van het Gee raard soergsch Midden-Comitoit eeni- go treffende woorden bij de overhan diging dor vlaggen, waarna eene welgelukte betooging de straten der stad doortrok. Ir. de workersstraten veel roode vlaggen aan de gevels en lans-s den weg tallooze sympathisee renden met de roode bloera in het knoopsgat. Do samenstelling van den stoet was alsvolgtde soc. harmonie van Lossen, oen sterke turngroep en an- dnre groepen dezer stad; de turn- groopen ^Voorwaarts en Werkers welzijn van Gent zoo goed als vol tallig twee mooie groepende arbeidersjeugdgroep der Brugsche- poort, Gent; eene afdeeling der S. O. S. Gent en hot provintiaal bestuur; eene delegatie der S. O. S. Kortrijk het muziekkorps van Deux-Aren afvaardigingen van Ronseen Aalst; het muziekkorps van Ninove met den schoonen turngroep der zelfde stad met andere groepen de propa- gandaclubs van Onkorzele, van Over- boulaero, Nederboulaore en Schen delbeke; de turngroep van Deftingen; het flink muziekkorps van Geeraards bergen alsook het Nationaal Syndikaat met oon groote groep Lewt hiernevens vervolg 4de kolom. ARRONDISSEMENT AALST. Afdeeling Schendelbeke. ZONDAG 24 JUNI 1923. DER VLAG van den Soc. Propagandacluk Programma der Feestelijkheden i Om 2 1/2 ure 's namiddags, bij eenkomst op den DRIES, voor den opgeluisterd door verscheidene Muziekkorpsen. Na den Stoet aan het lokeal op den DRIES. Sprekers POL DE VISCHSe- nator en Burgemeester te Ledeberg. ALFRED NICHELS, Volksverte genwoordiger. Om 5 ure, of don DRIES, GROOT CONCERT door de Fanfaren De Verbroe dering van Geeraardsbergen, Bestuurder Edm. Hooghuys. De Arr. Secretaris, J. BEKAERT. Voor don Propagandaclub van Schendelbeke, PIETER DANEELS. die flar hun vaandel volgden (Bravo). De vakbonden en andere organisa ties dor stad en last notieastde soc. oud-strijders endoonovertroffen turn en jeugdgroep van Geeraards bergen. Als banderollen stipten wij aan De Eiscli der Jeugd de wapens neer, geen oorlog meer Weg met het militarisme Do wereld vormt slechts twee vaderlanden, dat der uitbuiters en dat der uitgebuitenen Kapitalisme betoekent verdrukking, armoede en oorlog Door socialisme naar wereldvrede Do oorlog van 1914 18 moest hot militarisme doo- don. Het. hoeft nooit hoegtij gevierd als heden De soc. ondstrüders ei- schen afschaffing dor legers en am nestie. Na de betooging had eene antimili- tarischo moeting plaats op de Groote Markt. Gezel Van Trimpont sprak een openingswoord voor de Vlaam- scheen Waalsche kameraden. Gezel len Vandemeulobroecke en Do Bruy- ckor hokelden in krachtige woorden het voorstel Devèzo en de groeiende bewapeningen voor don volgenden oorlog. Andere woordvoerders zou den verder over het reactionnair go- vaar in het algemeen spreken, maar wegens een gietenden regen moest do meeting onderbroken worden. De geestdrift was daarmee echter niet afgekoeld, want dit dubbel en welgelukt vlaggefeest zal een ver sterkenden indruk hebben nagelaten in hot reeds sterk roode steedje aan den Ouden Berg J. D. G. Wannoer we, zooals onlangs nog de gansche burgerspers en ook do Daensisten van Aalst, zich bovenarms zagen werpen, op «n- zen voorman Edouard Anseele, hij den vader van het Socialismns in Vlaanderen, den baanbreker, den eeuwigen verdediger van de wer kende klasse, dan waren er zoove- lcn onzer kameraden die de vuis ten balden, en zich kwaad maakten op die laffe kerels die achter den rug. niets kunnen dan sohimpen en lasteren en den moed missen, om in 't bijzijn, hunne vuiligheid te herhalen. Anseele is nu den kapitalist. In 't begin van den strijd, was hy den eigenaar van huizen en kas- teelen in Hoüandnu is hij den kapitalist, omdat hij in zoovele Socialistisohe inrichting::», als Voorzitter de Maatschappij Voor uit vertegenwoordigd, en op die manier belet, dat do gedane win sten terecht komen in de handen van kapitalisten. En toen we over eenige dagen in Aalst, algemeene vergadering hadden der Coöperatie in Hand in Hand.toen we onzen ouden vriend Ferdinand De üeyndt van Leuven hoorden, en in naam van zoovele ouderen zeggen, dat wij omen vriend Anseele eeuwig zouden willen zien leven, want voegde hij er bü, moest het mogelijk zijn dat wjj ouderen, eene maand van ons leven konden offeren, om 't leven van Anseele te verlengen, welnu, ik mag u verzekeren, dat er niet een enkelen van dszen, die met Anseele gewerkt en gezwoegd hebben om het socialismue te ver kondigen, en ingang te doen vin den by de bevolking, welnu, geen enkelen zou er weigeren die opof fering te doen, opdat Anseele on sterfelijk zou wezen. En de ouderen die aanwezig waren, zjj die Anseele kennen en hem aan 't werk hebben gezien, zy die zijn durf en aanhoudend heid bewonderen, zy vaagden tra nen uit hunne oogen en riepen, dat als het moest, ze een jaar van hun leven voor hem willen offeren. Zulks wreekt onzen vriend An seele, over al den laster die men op zijn rug verspreidt, want het spreekwooid blijft altijd waar dat zegtAan de beste vruchten, kna gen de wespen het meest. Friederik. Leest en verspreidt het weekblad RECHT EN VRIJHEID die de belangen der werklieden verdedigd,

Recht en Vrijheid | 1923 | | pagina 1