Partijgenooten Aalst. MEETINGS Voor de stakende Een vrouwen-week. Een diensttijd van 14 maanden Een Laalsle Poging. Werkersbelangen. De uitsluiting inde sargiefabrieken Kermiskofïie-l)e Paepe Sam. M, Haai in Hand. ~~"~crËvöxnËNT" voor de Syndikalc Helooging (e Brussel op 29 Juli, legen de verlenging van den Diensttijd met 4 maanden. Sargie-, Schoen-, en Bouwwerkers. Naar Schendelbeke. ZONDAG 17 JUNI, ZONDA(T24 JUNI, ZONDAG 1 JULI, ZONDAG 29 JULI, Kermisgeschenken In den loop der maand Septem ber, zal plaats grijpen op de Arbei- dershoogeschool oen Vlaamsche- Fransche vrouwen-week door het Nationaal Komiteit voor Vrouwen- aktie, de Arboidersopvoedings-cen- trale en de Arbeiders hoogeschool ingericht. De deelneemsters moeten ten min ste 18 jaar oud zijn en voldoende lager onderwijs genoten hebben. Een programma, cursussen bevat tend over de algemeene vrouwenbe weging. de taak der vrouw in de groote arbeidersorganisaties van het land. de vrouwelijke arbeiders opvoeding. is in voorbereiding. Be zoeken der instellingenvai.de Party, uitstapjes zullen ingericht worden. Do avonden zullen aan gesprekken besteed worden. De kosten beloopen op 100 fr. per kostleerlinge. De inschrijvingen zullen door ge zellin Pel?, Nationale Sekretaresse, Volkshuis, 17, Brussel, aangenomen worden. De Militaire Politiek der Regeering De Daensisten spannen eene laat ste poging in om hunnen zetel te herwinnen. Zij plakken affichen, loopen do bui tengemeenten af met Turngroepen en Muziek, en geven meetings. Of dit lukken zal Iets dat zeer in het oog springt, is: dat gansch hunnen kiesveldtocht gericht is tegen de Socialistische Party, dus tegen de Werkersklasse en dat geen middels te laag zijn, om hun doel te bereiken. Van idealisme kan dus hoege naamd bij hen geen sprake zijn maar alléén van vuile politiek en egoïsme. Hun tijd is uitzij hebben geeno roden van bestaan meer zij dienen enkel nog om de gemeene rol van werkersverdeeling te vervullen. Ook hebben zy een vóórgevoel dat zy mot den rooden stroom gaan mpêgevoerd worden dat getuigt hunne bitsigheid, hunne onverdraag zaamheid en hunne wanhopige wer king... Maar ook gansch de werkersklasse van 't arrondissement Aalst zal er van bewust zyn, dat zij hunne stem niet mag verloren gooien, maar schenken aan de Werkliedenparty, de partij der toekomst, die steeds alléén hunne ware belangen verdedigt. A. Vyverman. Napoleon Devèze moetin zijn nop jes zijn. HU staat op 1,et punt zijn slag thuis te halen: 'I - luvoeimg van den viertienmaanden oiensttiju. Nog een schepje en w ij hebben te rug den diensttijd van voor den oor log. Tijdens den oorlog stuurde, men onzo jongens naar de vuurlijn na een voorafgaaudelijko onderrichting van vier tot zes maanden. Waarom nu veertien en toen zes maanden Zullen de soldaten dei- veertien maanden beter zijn dan die der zes maanden Do veertien maanden beantwoor den aan do mentaliteit er. de inzich ten van het politiek regizin van libe raal en klerikaal. De soldaten der veertien maanden zullen geen sikke pit beter zijn dan die der zes maan den. Integendeel. Al wat er thans door liberaal en klerikaal en door bun militairen ver tegenwoordiger. Napoleon Devèze, voor rechtvaardiging der veertien maanden vertuid wordt, is humbug en volksbedrog. Eon moordenaar wordt wel verde digd Waarom zouden er dan geene argumenten gevonden worden waar aan de advocaten derveertien maan den zelf geen geloof hechten, ten voordeele der veertien maanden Wat zullen de Christen democra ten, genre Hevmans en cs., doen Met de laatste algemeeue verkiezin gen hebben zij den zes-maanden diensttijd verdedigd Zullen zij hun verbintenis naleven of gaan zij an dermaal capitulecren voor do kapi talistische reactie Wij vri ezen hit laatste, omdat Jiot zoowat in de gewoonte ligt. Millioenen voor het leger en hon- gerloonen voor de staatsarbeiders. Onze jongens in de kazernen en de jongens der ontwapende landen, zooals Duitscliland, in de fabriek Een dubbele verliesrekening voor ons land de verliesrekening der millioenen en de verliesrekeningder productie. De Belgische bevolking zal de kos ten van het gelag dezer verliesreke ning te betalen iiebben door 1leve ring van het militair menschenma- teriaal 2. betaling der millioenen 3. verlies der nationale productie. Een mooi regiem, dat klerikaal- liberaal regiem Het is het regiem van oorlog door de bewapening en van financierde armoede door de mi litaire uitgaven. En bjj de volgende gelegenheid moeten er nog moer kïerikalon en nog meer liberalen naar het parle ment gestuurd worden, om die boe ren de kans te geven in België in te voeren wat zij droomen en wensehen: bet militair systeem naar hot model van Pruisen. Wanneer do bevolking dat, niet wil, dan heeft z:t in 1925 af te reke nen' met klerikaal en liberaal te zor gen voor de versterking van de socialistische vredesvertégenwocr- diging- Zoo staan de zaken. Een andere keus bestaat er niet. MOLENSTRAAT, 73. AALST. PARTIiGEHOOTEN schrijft in, in bei lokaal Hand in Hand - om twee Turners met de Groole Turnfeesten, op Aalst Kermis l Juli, een noenmaal te verschaf ïen. Een coop&iateur die dezen naam wil waai dig zijn, heeft twee plich ten te vervullen. i. Hij koopt al zijne bnoodig- heden in zijn eigen magazijn. 2 Hij plaatst zijn beschikbaar geld in zijne Samenw. Maatschap pij. Met in zijn eigen winkel te koopen, vermeerde it bij de koop kracht van zijne inkomsten, hij is medeeigenaar der coöperatieve instellingen welke aan zijn toezicht onderworpen zijn en waarhetover- fchot der winsten uitgedeeld wordt in evenredigheid zijner aankoopen MET ZIJN GELD in zijne eigene samenwerking te plaatsen, werkt hij mede aan de uitbreiding der coöperatieve instellingen in het v )ordeel der verbruikers. De coöpe ratieve moet in staat gesteld wor den hare aankoopen comptant te betalen De coöperatieve moet daarbij in geval het noodig blijkt nieuwe waren te koop aanbieden om van voordeelige omstandighe den te kunnen genieten en steeds haar eigen geld te verbruiken. WIE ZIJN GELD aan de coöpe ratieve toevertrouwd, doet eene zekere en nuttige plaatsing. De tegenwaarde der gestorte sommen bestaat immers in koopwaren, ge bouwen en gemeubelte. Diegene die zijn geld in de coö peratieven plaatst, doet eene goede geldbelegging en strijkt een hooge intrest op, hij werkt mede aan de versterking der coöperatieve bewe ging, wat hem toelaat in betere voorwaarden te koopen. Samenwerksters, samenwerkers én spaarders, voegt bij de organi satie uwer koopkrachten de organi satie uwer spaarkrachten, die twee machten samen zijn in staat een rechtvaardiger economische orde in het leven te roepen, zonder voor af alles te vernietigen, Willen is kunnen. Ik zal trachten zegt de bie en zij haalt honing uit de bloemen. Ik zal trachten zegt de spin en strekt haar web in paleizen en to rens uit. Ik zal trachten zegt de mier en rolt een graankorrel vooit Ik zal trachten zegt de spring haan en zwerft over de zeeën. Ik zal trachten zegt de roos en verspreidt hare zachte geuren. En zoo moeten de samenwe E rs irsgelijks verklaren. Wij zul- kn trachten, en wij bouwen een nieuwe wereld waar honger en uit buiting de plaats ruimen moeten voor gelijkheiden broederliefde. L.V. D. V. Een zilveren paternoster met zakje, in de Molenstraat. Terug tebekomenby HenriTROCH Hoofdagent van La Prévoyanco Sociale Geeraardsbergschestraat, 62. Onze lezers weten dat onze vak bonden aan de firma Roos Geerinckx- De Nayer en de katholieke, liberale, centrale en de Daensisten-bonden, te samen aan al de patroons den veertien dagen vooropzeg gedaan hadden, die door de HH. Patroons is beantwoord, met den 11 April al de sargiefabrieken te sluiten, waar door omtrent 2500 werklieden van Aalst, Dendermonde en Waesmun- ster, op de straat wierden gesteld. De minister had aan M. Mommens, arbeidsopzichter, bevel gegeven, te trachten patroons en afvaardigin gen der werklieden samen te bren gen, om zoodoende eene oplossing aan de uitsluitingtebrengen,hetgeen gedaan is maar zonder uitslag bleef, gezien de patroons weigerden in onderhandeling te treden. Deze dooden toestand bleef voort duren tot na 6 weken uitsluiting, wanneer den Heer Arbeids- opziener eene nieuwe poging aan- wenddo. De Patroons toondon zich meer in- schikkelijkerom metde werkersafge vaardigden te spreken, doch wei gerden eenige veranderingen aan de bestaande loonen te brengen. Er hebben dan nog onderhande lingen plaats gehad. Toen eindelijk de loonen van Gent vooruitgezet zijn, die met uitzondering van som mige daghuurwerkers van het fabriek R. G. D. voor al do andere werklieden der 3 sargiefabrieken, bier in Aalst veranderingen aan de loonen zou brengen, na 14 dagen werken een looropslag van 5 centie men per uur voor do mannen en 3 centiemen per uur voor de vrou wen, het stukwerk invoeren in som mige werkplaatsen die do werklie den zou toelaten meer te winnen dan het daghuurwerk. Voor de wevers zijn er cijfers be paald die ook eene verandering aan de loonen zal teweeg brengen. Verderzullen deloonen naar omboog gaan of dalen, volgens do levens duurte, dat eene geruststelling is voor do werklieden. Ook de loonen der daghuurwerkers (sters) die 5 of 3 centiemen per uur opslag beko men hebben deze en die de loonen van Gent nog niet bereiken zullen bij het dalen van den index nummer, de5 0/0 loonverlies niet ondergaan tot wan neer zy gelyk staan met Gent en deze dié meer zouden winnen, zullen bh de stijging van den index num mer dan'de 5 0/0 niet bekomen of gelijk gesteld worden met Gent. Deze overeenkomst is van dezen aard dat zij niet beantwoordt aan de vooruitzichten van de patroons, toen zij over 10 weken het besluit namen, de poorten van hunne fabrie ken te sluiten. Tevens zouden de werklieden meer gewenscht hebben, doch de werklieden zijn met verbeteringen en met opgeheven hoofd terug naar de fabrieken gegaan, het zal van hun verstand en eensgezindheid af- gen om de toegestane verbeteringen al werkende nog uit te breiden, en dat moet zoo gebeuren omdat in den langen strijd de werklieden een toon beeld van moed hebben gegeven. Toekomende week nog wat over dezen strijd. TEXTIELBOND. Dinsdag avond, om 0 1/2 ure, Be- stuurzkting. DE GROENE TISTEN. Die mannen uit de Lange Zout- Zoutstraat die voor het stakende spoorwegpersoneel niets gedaan hebben, en wanneer omhalingen gedaan wierden, zelfs nog weiger- een kleine hulp te verleenen. Zij die door de klerikale en libe rale regeering met rust gelaten worden, terwyl de leden onzer vak bonden van hetkrisjsfondsgeschrapt wierden. Zooals op onze organisatie die het staatspersoneel bijsprongen, worden ook de vooraanstaanden van het Nationaal Syndikaat die met go- vang bedreigd mworden, uitgeschol den dat zij domkoppen zijn. en met berekeningen handelen. Het staatspersoneel moet aan die partij die aan bloedarmoede lijdt, en noch macht, noch kracht bezit, haar vertrouwen niet schenken. De taal van die groene schreeu wers verwondert ons niet, dat doen zij reeds lang, maar daarmede wor den de buiken niet gevuld. Het is juist do reden waardoor de groenen Vooruitgaan opzijn zeeldraaiers. Dat kan voor die groene cheffen pijnlijk zijn, maar we stellen het feit vast. Het is best ook dat het zoo ge- beure. Do werklieden moeten allen eenen blok vormen, die hun de noo dige macht verleent om hunnon toestand te verbeteren. H. F. ZATERDAG 16 JUNI. TE HOFSTADE, om 7 OREN 'S AVONDS, bij «1e Weduwe TRIEST, Kortenhoek. Spreker Cbsar HAELTERMAN. ZONDAG 17 JUNI, TE LEDE om 10 UREN 'S MORGENS, btf Theppiiiel TROCH, (Dö Serre), Statiedreef. Sprekers Alf. STEENHOUT. LAUREYS en VEILLEFON. TE MEIRE, om 6 UREN 'S AVONDS, by Odilon VAN DE STEEN (Coilfeur), Nieuwstraat. Spreker Alfred NICHELS. TE NIEUWERKERKEN, om 4 UREN 'S NAMIDDAGS, by Petrus ADAM, (Den Dol), Kwalestraat. Sprekers Henri FLIPS en Jef STEEN HOUT. TWEEDE STEUNLIJST. 1 B Victor Van der Meerssch e 2,00 I 2,00. Gheyssens Jean 2,00. 28 B O 1 ,1 H V(,ll*on. 1 Uaü li m.ll'IQ 1(1 HnAr OOTl 1GG TilPDArQ 2 B Een lied gezongen door Marco- line Petit, bij Donaius De Schutter 13,45. Een lied gezongen door Van Vaerenberghe bij D. Do Schutter en rondgehaald door Laureys M. 10.36. 3 B. Een lied gezongen door D. Do Winne bij C. Cornand 5,50. 4 B Ge zongen door Georges Mortier bij de Wed. Van Braeckel, Oorlog aan den Oorlog, voorde privaat stakers 3,00. De Winne Domien 14,08. 5 B Voor de stakers Fr. De Bundel, Erembode- gem 5,00. 6 B Lied gezongen door De Neef Maria, op het huwelijk van B«3eckman Guillaumo en Alice De Neef bij Van Mol, Ledebaan 28,00. Een tweede zet op hetzelfde huwo- lijk, bij Van Mol, lied gezongen door Do Neef, broolvoerder, 25,00. 7 B Van der Meulen Alois, Bylockencot 1591, Gent, Automatique piano's 3n reparatie's 20,00. 8 B. Ontvangen bij den vriend Cornand, van eenige zat lappen en mannen van de klas 4,45. Van onze vriend Meerschman 4,45. Roelandt geeft omdat de kameraad Meerschman (onleesbaar) 1.00. De overschot van de vriend Meersch man gaat er nog bij 0.25, 9 B Een lied gezongen door Do Wolf Joannes op hot huwelijk van Louis Verhoe ven en Maria Verbraeckel 18,05. 10 B Gheyst Jozef 11.00. Tas Louis .00. 11 B D'Haese G. 7,00. Verdoodt G. 9.00, Amandt P. 6.00. Steenhout 5,00, Casteur 1,00, Onbekend 5,00. 12 B Wijkclub Vader Wauters 50,00. 13 B Ploeg De Kalle 60.00. 14 B Ta bakbewerkers 7,00, 15 B Ontvangen an Van Pamel Aloert 20,00. 16 B De Neef Anastasie 5,00. 17 B Divi dage 37,50. 18 B Tabakfabriek Ver- nimmen 8 00. 19 B Van Impe2,00. De Wolf Jean 5,00. De Wolf Ph. 5,00 D'Haeck 5,00. Wauters 2,oO. De Smedt 5,00. Do Cock Em. 2,50. Van der Veken 5,00 Tombeur F. 5,00. Beul Am. 5,00. Sonck Em. 2,50. Roe landt E, 5,00 De Wael Al. 2.00. Ruyssinck J. 2,00. De Neef M. 5,00. Tonneleer Cam. 3.00. 20 B Ploeg Stoenhout 68.75. 21 B Van de reis van Goeraardsbergen wagon 4675, lied gezongen door Th. Blanckaert, rondgehaald d 'or Lio- baert9,00. Idem lied gezon-o i door G. Verniramen 5,72. 22 B Camiel Herreman 3,50. 23 B De Petter S. Drijfkracht 36,05. 24 B Gezongen door Oscar Biebaut, Klaasavond bij Frans De Bruycker. Lindestraat en rondgehaald door Jean Gits 3,80. B, W. geeft nog 0,20. 25 B Gezongen door De Blus 7,42. Jozef en Clemehc# doen er nog elk 1,00 bij. Idem gezon gen door De Blus, te Hofstade 8,10. 26 B Ontvangen van Waegomans Jean, een van de gaz, omdat het personeel zyn voorbeeld zou volgen 5,00. 27B D. M. A. 2.25. BervoetsLeon 1,00. LuyckxCherie 1,00. De Gols C. Rondgehaald door eenige Turners van Aalst in het 8 urenhuis te Den derleeuw 14,82. 29 B Boone Petrus 5,00. Van Holen Louis 5,00. 30 B 9 werkliedon van Van Ginderdeuren 10,00. 31 B Gezongen door Benoit in de wijkclub Jean Jaurès en rondge haald 7,30. Idem gezongen door den President der Harmonie in do wijk club Jean Jaurès en rondgehaald 6,75. 32 B Gezongen door Theodoor Blanckaert bij J. Van den Bossche 11.72. Karei Amant 2,00. Steonhout Alf. 2,0o. Albert Vyverman 2,00. Henri Flips 2,00. Alfons Berghman 5,00. Jan Bekaert 5,00. Souche 43A XXX 16,00. Onbekend Wijkclub J. Volders 10,00. Souche 45A Gans Camiel 5.00. Souche 46A Paerewyck Camiel 1,00. Souche 47A 13.55. Souche 48A 42.45. Souche 49A 55,00. Gezongen by Victor De Noose door Remy D'Haeseleer 10,00. Domien De Winnè 5,00. Meulenbroeck Frans 2,00. Het volgende is verleden week niet verschenen De Neef Anastasie 5,00. De lyst D'Haese Gastaaf, schoenmakers, onbekend 5,00. Ge zongen door Benoit Vonck bij den Breem 2,46. Totaal 850,03. Strijdpenning. Overdracht fr. 916,02. Omdat do vrouwen hunne vlag niet gevonden hebben om naar Gee- raardsbergen te gaan 4,10. Omdat Bert weggeloopen is, als er moest gegeven worden voor de stakers 0,50. Nadien heeft hy zich gevoeld, dat het zijn plicht was. als arbeider zijne strijdende broeders te steunon 0,50. Omdat Kakuit 0,50 gegeven hoeft voor de stakers, en omdat ze het in Herdersem niet mogen wéten 0,50. Omdat de witten van Hofstade niets wilde geven, gezien hy er niets kon van genieten 0.55. Omdat Lóuis Afhal niets wilde geven voor do sta kers, en nochtans denkt dat hij als DAENSIST het monopolium Van werkers solidariteit te bezitten, inet zulke GROENE TISTEN zoude wer kende klasse het ver brengen 0.55. Gezongen door Jan Prul, rondge haald door Kamiei Van Vaerenbérgh 3,00 by Louis Marcoen. Als men in den strijd zijne werkmakkers ver» raadtdan is men mijnheer zyn vriend dan krijgt men den auto voor het doopen van zyn kind 1,00. Wie doet er mee van nu tot aan de Kiezing A. Berghman 1,00. De Vylder Th. 1,00. Bekaert Jan 1,00. A. N. 1,00 L. M. 1,00. Guns K. 1,00. A. Vy verman 1,00. Totaal dezer week 18,20. De Daensisten schrijven in hun bladje De Werk man dat wo geen enkele gelegen heid laten voorbijgaan, om aan onze lezers te herinneren, dat zij Minister Moyersoen een lange loopbaan als minister wensrhlen, Dat ergert hun, en zy antwoorden Moesten we eens op die klein- geestigheid antwoordon, met het afkondigen van een paar brieven van Socialistische kopstukken van Aalst, wat zouden ze dan zeggen Ons antwoord is, dat we met genoegen die brieven zouden willen lezen. In afwachting dus. De Redaktie. Op ZONDAG 24 JUNI, gaan onze wakkere vrienden aldaar over tot het-INHULDIGEN van DE VLAG van den PROPAGANDA CLUB De FANFARE iHai d aan Hand» en al de groepen der partij nemen deel aan dit feest. Wij doen een dringenden oproep aan onze partijgenooten, ons mu ziek talrijk te vergezellen. Men kan van heden af inschrij ven. Prijs per coupon 3,80 fr. Vertrek te Aalst, om 12,05 uri- maakt u gereed voor de volgende Feestelijkheden en Propaganda tochten. Daar den Turngroep op Zondag 17 Juni deelneemt aan de Wed strijden te Qent, is den uitstap naar Herdersemtot een lateren datum verschoven. Inhuldiging der Vlag van den So cialistischen Propagandaclub van Schendelbeke. Pivvintiale Turnfeesten te Aalst Allen naar Brussel voor de Betoo ging der Syndikale Commissie. PIJPEN, ROOKGERIEF Ph. De Paepe, Molenstraat, 73 AALST.

Recht en Vrijheid | 1923 | | pagina 2