Uit Ninove. Ons Turn- en Atletisch feest Sottegem. BELGISCHE BANK den ARBEID UIT HOFSTADE. Uit Nieuwerkerken. G eeraar dsb ergen. Uit Overboulaere. Dit belooft buiten aller verwach ting te slagen. Reeds 20 TURNKRINGEN hebben hunne toetreding ge stuurd, en zooals wij in onze vroe gere berichten hebben gemeld, dat er een vinnige strijd tusschen de kringen zou plaats hebben, door het feit dat gezel Bekaert een BEKER heeft geschonken, om deze te veroveren. Nu. kunnen wij met genoegen melden, dat nog twee (2) BEKERS zijn geschonken door gezel Alfred Nichels en zijn zoon Alberic, dus DRIE BEKERS te betwisten. Dit zal iets prachtig zijn. Ziehier het programma voor den Beker Jan Bekaert n, voor Adul- ten Jongens. I. Gewicht werpen 2. Polstok- springen. 3. Wijdspringen met aanloop. 4. Wijdspringen zonder aanloop 5. Hoogspiingen met plank. 6. Hoogspringen zonder plank. Programma voor den Beker Alfred Nichels voor Adulten Meisjes. I. 60 meters loopen 2. Hoog springen met aanloop. 3. Ver ■springen met aanloop. 4. Gewicht werpen met 5 kilos 5- Spitswer- pen (vrije styl). Programma voor den Beker (zoon Nichels Alfred voor Pupillen jongens. i. 60 meters loopen. 2. Hoog springen met aanloop. 3. Ver springen zonder aanloop. 4. Ge wicht werpen, links en rechts met 5 kilos, 5. Spieswerpen (vrije stijl). Deze drie Bekers zullen alle ja ren te Aalst betwist worden voor Atletisme. De groep die er een driemaal achtereenvolgers wint. mag hem behouden. Komen wij nogmaals terug op het feit dat er 20 kringen hunne toetreding habben gestuurd hetgeen or.s zegt, dat er voor de enkele da gen die ons nog overblijver, dient gewerkt te worden bij de partii- genooten, om hen aan te sporen een of twee turners (ressen) te ne men voor een noenmaal. Daar bijzonderlijk dient er voor geijverd te worden, want er moe ten minstens duizend (rooo) kinde ren uitbesteed worden. Wie van onze partijgenooten zou er zich aan onttrekken voor een noen maal Wij denken te mogen zeggen, niettegenstaande er 20 Turnkrin gen komen, zullen wij toch weten al de pupillen van meisjes zoowel als van jongens uit te besteden voor een noenmaal. Wij doen dus een dringende op roep tot al de de partijgenooten, vrienden en kennissen, om hen te laten inschrijven in een der wijk- clubs, ten einde het bestuur in staat te stellen, de verdeeling te doen. A. B. DB GENT, Volderstraat, I, GENT. Verkoopt Kapitaal-aandeelen OOSTENDSCHE REEDERIJ - aan fr. 580,00 .USINES LEOPOLD PHALEMPIN aan fr. 785.00 Kasbons FRIGORIFÈRES du LITTORAL 7 aan fr- 485.00 uitkeerbaar den 31 December 1931 B JNNETERIE AMEYE 7 aan 495,00 uitkeerbaarden 28 Februari 1933. Strijdpenning. Omdat Monsken en Natus by Fie- ken gekaart hebben 0,25. Omdat Monsken toch zoo Content was dat zijn vrouw naar Lede was 0,25. Als Monsken 'thuis kwam vondthyde deur open en was het wat anders 0,25. Omdat Natus zijn koek vroeg aan de vrouw van Monsken, en rap een foret kroeg 0.25. Da Ouderdomspensioenen. Het is nu reeds sedert Juli 1921, dat op aanvraag der socialistische gemeenteraadsleden, de gemeente in de tweede categorie der Ouder domspensioenen is geplaatst, 't is te zeggen, dat het pensioen onzer ouderlingen is gebracht van 600 fr, op 660 fr. Dit is voorwaar een schoon werk, ware het niet, dat onze Schepen Perdaens deze prachtige hervorming tegenwerkt. Tot hiertoe hebben onze oudjes deze verhooging nog niet ontvangen waar zij naar snakken, en het is twee jaar. dat dit aangenomen is. Dit beteekent voor onze oudjes een verlies van 120 fr. op twee jaar. Den Maandag 28 Mei, by het uit betalen, van hun tweeden trimester, hebben ze die verhooging nog niet genoten, en op alle uitbetalingen maakt schepen Perdaens hun van alles wijs, maar er komt niets van terecht. Ziet eens n tar M ure, waar, na het beslissen van den gemeenteraad reeds den eersten trimester de ver hooging uitbetaal-1 weidt. Maar ja, te Moiré is het een roode schepen die ermede belast is, maar hier te Nieuwerkerken hebben we het ongeluk een Dacnsist te hebben Dat is het verschil. Pb Schryver Polydore. EEN HEUGELIJKE DAG. 't Was Zondag 11. dat he.t roode Geeraardsbergen, het lichtend hoek je van Vlaanderen, in feeststem ming was. De Soc. Jeugd en Oud- Strijders Soldaten huldigden hunne nieuwe vaandels en van in den mor gend was reeds veel beweging in do stad. Trompetgeschal kondigde do komst der eerste deelnemende krin gen aan. 't Waren de Gentsche Tur ners en Turneressen, van Voor waarts en Werkers welzijn en de ieverige Jonge Wachten 'der Brug- sche Poort welke vol geestdrift kwamen mede feesten en vieren met onze knappe jeugd en strijdlustige S. O. S. Voor een gul onthaal was gezorgd ge worden, in menig werkersgezin was de tafel ruim gedekt en heersebtte cene feestelijke stemming. Een har telijke dank aan onze partijgenoo ten welke daardoor medehielpen aan het wellukkon van dit feest, aan deze welke vruchteloos op hunne gasten wachten, verzoeken wij onze verontschuldigingen te willen aan vaarden, 't was buiten onze wil en verwachtingen dat zulks voorviel. Waarlijk op zooveel mildheid had den wij niet gerekend en voor toe komende maal zullen wy betere voorzorgen treffen. 's Namiddags, na het gulle maal en de aankomst der vrienden van Lessen, Acren, Ninove, enz. begon eigenlijke feest. Gezel De Nauw overhandigde met een gepaste rede de nieuwe vlaggen en de stoet vormde zich in volstrekte orde en met gemak. Een woordje van dank aan de vrienden welke zich met den ordedienst hebben ge last. De stoet op zich zelf was reeds een volkomen succes. Veel vlaggen en nog meer deelnemers, indrukwek kend was de betooging en ook de Geeraardsbergsche arbeiders waren talrijk opgekomen. Do optocht in de stad had vele sympathieke toeschou wers gelokt, aan wien de indrukken van dit feest niet ras zullen ontvlie den. Mocht dit feest aan onze stede lijke patriotten hebben geleerd, dat ons volk de werkende klasse, er niet aan houdt, om onder de leuzo van Vaderlandsliefde te worden be dot. Ons volk is anti oorlogsgezind, on vraagt niet om door stelselmatige versterking van het militarisme op nieuw naar het bloedbad te worden gesleept, rampen als deze van 1914 18 kunnen wy best missen, en daarom ook eischen onze Oud-Striiders en Soldaten en onze Jeugdkringen de volledige ontwapening, dan alleen zal er maar waarlijk over vrede kun nen gesproken worden. De vrienden Van de Meulebroecke en De Bruycker vonden gelegenheid om de militarische drijverijen onzer regeering aan de kaak te stellen, en het programma der S. O. S. en Jonge Wachten uiteen te zetten. Jammer dat de plassende regen de meeting kwam stooren, en daar door gezel Schevenels, volksverte genwoordiger uit Lessen, niet .kon spreken, doch stellen wij ons tevre den, over het prachtig verloop van dit feesten betooging, en werken wij vooral, opdat weldra een nieuwe en sterkere opflikkering der demokra tie, dereaktie welke den kop terug wil opsteken en de werkershervor mingen bedreigt, den pas afsnijden en vooral opdat het militarisme door de reaktie benuttigd om tot baardoel to komen, voorgoed ver pletterd liggen onder de sterkte onzer organisation. Oud strijders en soldaten, arbei dersjeugd, sluit u aan bij de socia listische groepeeringen, rukt u los van vooroordoelen en erge belan gen, alleen door onze solidariteit en eensgezindheid zal het ons moge lijk zyn het militarisme te dooden, en waarlijk vrede te doen heerschen. Tot slot van dit roode feest speelde onze knappe fanfare Ver broedering onderde kundige leiding van den ïevorigen bestuurder den heer Hooghuys een puik concert, welke veel by val genoot. Aan mu ziek en deelnemers aan ons feest, een harlelyken dank voor hunno kostbare medehulp. Voor do Voor de Soc. Jeugd, S. O. S. en soldaten O. Van Trimpont. M. Van Onacker. N. B. Onze beste gelukwen- schen aan partijgenoot J. Coore- mans van Vilvoorden, teekenaar en maker der vlag der S. O. S. UNION CIVIQUE. In den laatsten tijd word er veel gesproken over den Union Civique, ter gelegenneid der staking van de spoorwegmannen. Elk weet genoeg dat de Union ge sticht is t' gen de georganiseerde arbeiders, maar velen zijn er nog die niet weten dat de Union Civique gesteund wordt geldelyk door de banken der bourgeoisie en ook wel door sommige handelaars. De arbeiders die dus willen zeker zijn dat hunne spaarcenten, dewelke zij met zooveel moeite en opoffering, soms kunnen byeen scharrolen, niet dienen zullen om organismen als den Union Civique te steunen, dus om gebruikt te worden tegen hun eigen zelf, als zij verplicht zijn te strijden tegen het patronaat, ver trouwen hunne spaarcenten toe aan eigene inrichtingen, aan onze coö peratieven dus. Vele arbeiders hebben reeds het verstand gehad hun spaarcenten in de Verbroedering te plaatsen, maar er zijn toch zooveel anderen die voortgaan met hun eigene vijan den te ondersteunen. Een bewuste arbeider is natuurlyk gesyndikeerd, maar tevens ook goe de cooperafeur, en bijgevolg om zeker te zijn dat nog de aankoopen welke hij doet bij bijzonderen, noch dat zijn spaarcenten ten goede ko men van den Union Civique, koopt al wat hU noodig heeft in de Ver broedering en plaatst zyn geld op de spaarbank van de Verbroede- dering die de grootste waarborg geeft en even groote voordeelen als wclkdanigo inrichting. Nog een drietal weken en onze kruidenierswinkel zal in het gebouw overgebracht zyn, waar vroeger de café was, er nevens zal het kJer- dings magazijn zyn, maatregelen worden genomen om elkeen te kun nen voldoen. Moest elke vereenigde arbeider eens het besluit nemen en uitvoeren zich in do Verbroedering te kleo- den, wy hadden weldra het grootste magazijn der stad, en waarom zou zulks niet kunnen, waarom zouden onzo gesvndikeerden niet willen, welke redenen hebben zij om niet te willen. Een goede socialist maakt steeds propaganda voor zijne coöperatief. WONINGNOOD. De heer De Boe en gezel De Nauw zijn naar de Nationale Maatschappij te Biussel geweest om nogmaals aan te dringen ten einde zoohaast mogeliik do plans goed te keuren, voor het bouwen van twee en twin tig woningen in de Pachterstraat. De belofte is hen stellig gedaan dat de plans zullen goedgekeurd worden in zitting van 21 aanstaan de, en dan zou men binnen een drie tal weken aan het bouwen kunnen beginnen. Hopen wy dat er nu geen tegenslag meer zal zyn, want het wordt waarlijk tijd. NOODWOONSTEN. Het College van Burgemeester en Schepenen had gedacht |houten ba rakken te huren van het Koning Albertfonds om als voorloopig ver blijf te kunnen dienen voor de uit- uitgedrevenen. Een zeker getal werden ter onzer beschikking gesteld, maar gezien de toestand waarin deze barakken zich bevinden, zal men verplicht zyn andere maatregelen te vinden. NAAR SCHENDELBEKE. Op 24 Juni. naar Schendelbekel is dus het ordt woord. Steunlijst Spoormannen. Verkooper van het blad «Vooruit» 2,00. Gezongen door Pauwels Benoit bij Afons Van der Eecken 5,45. le bus Abé vagge 58,60. 2e bus, Abó vagge 66,00. Dussen V. D. Beken, Abé, Hen- drickx,Volkshuis Michel 107,00. Bus De Sportvrienden 16,15. Bus Michel Arthur 10,50. Bus Van der Beken 9,80. Bus Volkshuis 35,35. Bus Vla- minckx Charles 24,85, Bus Vagge Abé 35,50. Auguste Hoebeke 5,00. Arthur De Roeck 5,00, Isidoor Abé 5,00. Rond gehaald bij Victor Dubois en Pierre De Glas 5,20. Strijdpenning Do Moyer Adrien 5.60. Rondgehaald door Do Moyer Adrien 0.75. Steun door F. V. 250,00. Lustige Vrienden, Ninove 22,80. Onbekend 10,00. Fa briek De Lannoit 202,50. Paljas 2,00. Fabriek De Schryver 202,00. Lied ge zongen bij Aueust Gullemaert door do gebroeders De Smet 2,50. Onbe kend 17,20. Vier mannen van de fa briek De Lannoit 4,00. Strijdpenning. Gezongen door een Aalstersche makker, het lied van Ferrer 5,00. Door Alice van Ninove en rondge haald door Leopold 5,50. Door Pieter Jacob en Emiel Kafkot, rondgehaald bij G. Gosseye door Frans Heymans 3,00. Totaal fr. 13,50. Gemeenteraadszitting van 9 Juni 1993. Een paar weken geleden, vroegen my verscheidene ingezetenen onzer gemeente, waarby het kwam dat er in den laatsten tyd zoo weinig ver slagen over onze gemeenteraadszit tingen in ons blad Rechten Vrij heid Nu als de gemeenteraad geen zitting houdt, kan ik toch ook geon verslag laten verschynen. Een ver slag opmaken over zittingen die geen plaats hadden, dat zou ik eerst moeten gaan aanleeren in het een of ander christen burgersbondeken, waar men daarvan de specialiteit bezit, doch ik denk dat ik daarvoor nog tyd over heb tot als het jaar mij ner geboorte eens wil terugkeeren 't Is waar dat wy in 't vorige jaar om de veertien dagen hoogstens drij weken telkens zitting hadden met eene wel voorziene dagorde, maar... ja maar ziet ge Onzekadodderkens, hebben in den laatsten tyd meer dan eens ondervonden dat, zijn ze wel den baas, ze daarom toch nietaltyd hun goeste mogen of kunnen doen en dat heeft die heeren een weinig ontmoedigd, ontzenuwd en DAT zal wel de oorzaak zijn, dat ze tegen woordig zoo weinig lustgevoelen, om zitting te houden. Doen ze nu zoo niet veel goeds, dan zullen ze denk ik, ook niet veel kwaads uit richten. Wij hebben dus vooreerst de goed keuring van het verslag der vórige zitting. Daarna wordt besloten om den gezondheidstoezichter der gemeen tescholen dokter A. V. D. Kelen als gemeentelijke koepokinenter aan te stellen. Al de inwoners, oud en jong, mo gen van het recht tot kostelooze koepokinenting gebruik maken. Vervolgens wordt er eene leening van 30,000 fr. gestemd voor het ma ken eener bewaarschool op den Buizemont. Na deze eene leening van 113,000 fr. voor de bekostiging van het laag- spannings net voor elektrische ver lichting onzer gemeente. Beide lee ningen aan te vragen bij het ge- meentecrediet. Er wordt ons verzekerd dat we met 1 September, dus met onze ker mis, de elektrische verlichting in werking zullen hebben. Of het zal schoon zijn, hé Vervolgens hebben wy de herzie ning der bogrooting van 1922. Daar deze met een tekort sluit wordt ze ons teruggezonden om dit tekort te doen verdwijnen. Verschiliigo wij zigingen worden daaraan toege bracht. Voor slot do goedkeuring der rekeningen van het armbestuur over 1922. Gezel Cosyns herhaalt zooals vroe ger, geeno vertegenwoordiging van wege de socialisten in dit lichaam, dan ook geen geen goedkeuring van onzentwege. Schepen Meert schimpt en zegt tot Cosyns, bij de eersie openvallende plaats h"m als kandidaat te zullen voordragen. Hewel antwoordt Co syns als wy gekozen worden zul len wy er naartoe gaan en dan zul len wij best kunnen vaststellen of wy aan de rekeningen van het arm bestuur onze goed- of afkeuring moeten geven. Daarna mogen we gaan slapen in afwachting van binnen een dozijn weken tot eene nieuwe zitting uit- genoodigd te worden. POLITIKUS. Strijdpenning. Van Celine vervolg op den 1' «in der strijd penning van recht en vrij heid van den 10*623, omdat deze persoon moet zwijgen en gansch Sottegem moet rond gaan om elk persoon te beminnen en bezondelijk eene jonge dochter van Godveerdi- gem die alle dagen naar hem vraagt om hem te zien 2,00. Omdat Louis zoo goed gezindt is 0,25. Omdat Louis niet wel gezindt was aan de statie 0,25. Omdat zij niet goed overeen kwamen 0,25. Lied gezongen door Charles en rondgehaald door Oscar 2,00. Omdat Oscar in Baxveld heelt gewerkt 0,25. Omdat Jozef op de la der zat waar Oscar aan de liggers ging tapen 0,25. Omdat Eleguin een schoon vaandel van Sottegem heeft gezien 0,25. Omdat Jozef ook socia list zoo worden 0,25, CHOCOLADEFEEST. Door do zorgen van don Socialis tische Vrouwenbond, wordt er op Zondag 24 Juni, een chocolade feest ingericht, aan de leden kos teloos aangeboden. Het feest zal aanvangen om 3 uren namiddag. De leden zijn verplicht hun lidkaart en eene tas mede te brengen. God urende het feest, toepraak door gezel Guil- laume Do Nauw Senator, over de Samenwerking. Elk zegge het voort. Voor het Bestuur, Bertha DESPRETZ. Strijdpenning. Lied gezongen door Joseph Evene- poei by H. De Maeseneer rondge haald door Renó Willems 8,70. Voor de Judas penningen van do Puitl,00. Omdat hy nog meer zou kwaken 0,50. 't Menneten is de kluts kw^jt 0,50. Voor een specialekon boven zyn gepeperde rekening 0,50. Di© hy wel eens zal ontvangen 0,50. En leve de Voorwacht 0,50. Totaal fr. 7,20. Voor het Muziek. Gezongen door Charbon Kamiel bij Adolf Cardoen Meerbeko 5,05. Ge zongen bij Theophiel De Smet Meer- beke 3,75. Gezongen door Charbon Kamiel by Peetjen Hert veld 5,00. Gespeeld door de chef van het mu ziek op het huwelijksfeest van Ri chard De Henau bij Constant De Mol 17,00. Gezongen door Edmond Dé Coster bij Prosper Gettemans 7,00. Gezongen door vrouw De Coster by Prosper Gettemans 5,00. Gezongen door Henri Mattens by Frans Hem- merijekx Meerbeke 5,75. Gegeven door Celine 3,50. Gezongen door Ju les Elaut en gespoeld doorjJefken Praet te Geeraardsbergen |ö,85. Ge zongen door Jules Elaut by Alfons De Mayer 5.G5. GezongeD door Dona- tus Van der Borcht by-EmileVan Schoors Warande Geeraardsbergen 5,50. Gezongen door Julia Duym by Em. Van Schoors rondgehaald door Charles Cornells 3,25. Gezongen door Edm. De Clercq De blauwe kiel bij Sander Mayer 4,75. Gezongen door Eduard Vernaillen rondgehaald door Pee uit 't huize ken bij Edmond De Coster 3,50. Ge zongen door Arthur Bonzeau rond gehaald door Cyriel Caneel by Art. Gettemans 4,75. Gezongen door Taf- fijn en V. D. Eeckhoudt in het Volks huis 13,20. Gezongen door Theophiie De Coninck by Mon Goster 3,75. Ge zongen door Th. Mille bij Mon Costér 7,60. Gezongen door Edmond Carlier rondgehaald door Juul Meert by Frans Guldermont 2,20. Gezongen door Edmond Carlier rondgehaald door Juul Meert by Frans Gulder mont 3,50. Gezongen door Leon Van Londerzele rondgehaald door Al- phonse Van Lierde 3,80. Gezongen door Leon Van Londerzele rondge haald door Albert Beeckman by Frans Guldermont 3,80. Gezongen door Meis Geeraardsber gen bij Polle Wedde 3,60. Gezongen door Meis Geeraardsbergon by Polle Wedde 4.85. Gezongen door Alfred Van der Meersch by Polle Wedde rondgehaald door Jefken Duym 5,00. Gezongen door Dolphine Apys rond gehaald door Mathieu V. D. Biest by Gabriel Erens 9,00. Gezongen door Isidoor Ariis rondgehaald door Ma thieu V. D. Biest by Gabriel Erens 6,70. Gezongen door Delphine Arys rondgehaald door Frans Van Wayen- bergh bij Gabriol Erens 7,04. Gezon gen door Albert Van Steonberghe op de trouwfeest van Leon rondgehaald dezelfde 9,20. Gezongen door E. Do Smet op de trouwfeest rondgehaald door J. Opdebeek 7,75. Gezongen door Theophiie Branquaest by H. Wachtelaor 4,60. Byzondcr gift 20,00. Gezongen V. D. Eeckhoudt Theodoor li,45,Gezon- gon Killomoes Oscar rondgehaald door Renó De Winne in do barak Preulegem 17,00. Onleesbaar (gege ven aan Jef Do Deyn) 5,00. Gezongen door Van Rossen 10,20. Gezongen door Theophiie Branpuart by H. Wachtolaer 18,55. Gezongen door Eduard Vernaillen Cie rondgehaald door Jos. De Vuyst 13,00. Gezongen door Eduard Vernaillen et Cie rond gehaald Jos. De Vuyst 5,20. Gezongen door Couoon Edmond rondgehaald door Juul Moert 12,20. Gezongen door Petrus D'Hondt 8,00. Gezongen door Francois Willart rondgehaald door Remi Van Batzele 5,25. Gezongen door Turen Bourgeois by H. Wachto laer 11,75. Gezongen door Maurice Taffyn bij H. Do Wachtolaer 8,40. Gezongen door Edm. Carlier, rond gehaald door H. W. 2,75. Gezongen door De Cooman Charles by Cyriel Beyl 7,55. Gezongen door Petrus D'Hondt by Victor D'Hondt 9,00. Ge* zongen door Henri Mattens, rondjje-

Recht en Vrijheid | 1923 | | pagina 3