HEDEN ZONDAG, wordt eene NIEUWE KOODE VLAG, op den buiten geplant. ALLEN DUS NAAR SCHENDELBEKE. Socialistisch weekblad voor het Arrondissement Aalst. De lasteraars bij de tong gevat Anseele het zwarte beest! 20e Jaar N° 25. Prijs per nummer 15 centiemen. 24 Juni 1923. Annoncen «Vooruit» spreekt nu luids in Gent, in Vlaanderen, in Belgii ra zelfs in de wereld. RECHT EN VRIJHEI1 Rechterlijke annoncen 4 fr. per regel. Reklamen volgens overeenkomst. Alle briefwisselingen moeten elke week vóór Woensdag avond, 8 ure, ingezonden worden. Ongeteekende brieven worden niet opgenomen. Berichten over werkstakingen en grieven moe ten door de Vakbonden goedgekeurd zijn. UITGEEFSTER SAM. MAATSCHAPPIJ HET RECHT LokaalHAND IN HANDMolendries, Aalst. BEHEERDER-AFGEVAARDIGDE JAN BEKAERT. Postcheckrekening N' 8568B Telefoon N' 128 REDACTIE ADMINISTRATIE Lokaal Hand in Hand Molendries, 11, AALST ABONNEMENTSPRIJS 3 maanden fr. 2,20 4,00 7,50 1 jaar BUITEN BELGIE. jaar fr. 15,00 Men abonneert zich op alle postbureelen. In Vooruit van 6 Juni werden de heerders afgevaardigden^ die gemeene leugens over onze instel lingen, door onze vijanden uitgeba zuind, schitterend weerlegd. Geen enkel dier lasteraars wist er iets op te antwoorden. Niettegenstaande ze met eigen neus in eigen vuil werden geduwen, gaan ze voort met liegen en.lasteren, bijzonder in unze buitengemeenten. üm de vrienden van den buiten in de gelegenheid te stellen, de be roepsleugenaars den bek te snoe ren, geven wij hier het antwoord zooals het in - Vooruit versoheen In een zfiner laatste nummers nam De Tijd, het Brusselsch blad der ehristene demokraton, een Open Brief aan gezel Anseele op, aan gaande de naamlooze maatschappij La Textile de» Flandre», waarvan gezel Anseele voorzitter is* Ome lokale bladen De Volks stem en De Werkman der Daensisten namen dien laster zonder onderzoek over, en hingen zelfs affl ehen in de stad. Die maatschappij bezit in Thou- rout, bij Brugge, eene; zeer schoone en welingerichte weverij van om trent 300 getouwen die zelfs gaat vergroot worden en waar allerhande lijnwaden, beddetijken, damasten «n ander schoon werk wordt gewe ven. Het blad klaagt dat de loonen daar klein zijn en van daar den Open brief, met natuurlijk wat schijnheilige lieftalligheden aan het adres van gezel Anseele. De loonen in kwestie worden sinds geruimen tijd reeds betaald en het christen-demokratisch blad zweeg e* over. En zie, daar ranselt gezel Anseele vóór enkele dagen, de liberalen mi nister van spoorwegen, M. Neujean, af voor zijne koppige houding tegen over de cheminots, en plotseling springt hot Daensistisch blad te peerde om Anseele aan te vallen Toor de loonen te Thourout betaald, Zoolang geael Anseele den vrijden kenden minister Neujean gerust laat, swUgt het blad over de loonen van Thourout, maar van zoodra go- zel Anseele den r.flken advofeaat Neujean aanvalt, voor (het kwaad dat hij doet aan de cheminots on aan het land, haalt het christen democratisch blad de loonsn van Thourout uitzijn vergetelhoekom, door Anseele aan to vallen, NeujeaD te verdedigen, in wien de christen demokraten open baarlijk verlrou wen fhebben gesteld, ondanks wat hij deed tegen hun eigen programma in zake der cheminots. Hieruit blijkt dat de christeu demokraten. zooals altijd, de heilig ste belangen der werkers en zelfs hunner eigen leden opofferen aan do politieke en kapitalisten belangen der rijka liberale en katholieke par tijen, thans broederlijk verbonden tegen al de hervormingen, door de socialisten sinds den wapenstilstand -veroverd. Het blad deed het nog slechter 't Is waar, gezel Anseele is voor zitter van de Textile des Flan- dres, maar een van de twee be in feite de leiding der weverij, hebben en de loonen vaststellen, is een ge kend katholiek. Het blad zou tooh eerst aan zijn rijken broeder in Ohristus moeten schrijven, niet waar Als de socialisten iets vragen in eene fabriek, dan wenden zij zich naar de hoogere bestuurders en soms, in den uitersten nood, naar den voorzitter der maatschappij van de fabriek. Als de socialisten en christen- demokraten in Kamer en Senaat iets verdedigen van het ministerie, dan wenden zy zich eerst tot den bevoegden en verantwoordelijken minister, en maar in uitersten nood tot den voorzitter van den minister raad. Waarom deed De Werkman" dit ook niet Omdat het voor dit.,, bazenblad niet te doen is om de belangen zy- ner ehristene broeders te verdedi gen,maar wel een politieken strijd te voeren tegen den socialist Anseele en ten voordeele van den liberalen minister Neujean. Spreken wij nu over de loonen die voorkomen in den Open Brief aan gezel Anseele en die zoogezegd in de weverij van Thourout worden betaald. Geen enkel der loonen door het blad opgegeven is juist. Al de loonen in de weverij be taald zijn minstens wel 5 p. c. hoo- ger dan het blad meedeelt omdat het blad, by andere verkeerde oyfers beeft vergeten op te geven dat,vóór enkele weken, na de onderhandeling tusschen syudikaat en textielfabri kanten, al de loonen met 5 p. c. wer den vermeerderd. |Is éón. Gaan wij nu verder. De Werkman schryftIn de weverij van Thourout worden de loonen betaald i. Drie dagloonera aan 1,57 fr. per uur, Ziehier ons antwoord De tarief van het loon van het syndikaat. De weverij betaalt echter van 1,57 fr, tot 1,67 fr., dus meer dan het tarief van het syndikaat, plus 5 per hon derd vermeerdering. Is twee. De Werkman "schryftEen smeerder wint 1,39 fr. per uur, Ziehier ons antwoord De tarief van het syndikaat is niet 1,39 fr, maar 1,63 fr. De weverij betaalt ech ter 1,65 fr. plus 5 per honderd bij. Is drie. 3. De Werkman schryft De pappers winnen 94,50 fr. per week of 1,95 fr. per uur. Ziehier ons antwoord 48 uren aa 1 fr. 95 is 93,60 fr. en niet 94,50 fr. De tarief van het syndikaat is 94,50 fr. in de week. De weverij be taalt 94,50 fr. plus 5 per honderd meer. Is vier. 4. De scheerders winnen 1,85 fr. per uur. Ziehier ons antwoord De tarief van het syndikaat voor een ketting- scheerder is 1,67 fr. Do weverij be taalt 1,85 fr. por uur plus 5 per hon derd meer. Is vij 5. Drie magazyniers winnen 1,78 fr. per uur. Ziehier ons antwoord. De magazij niers zijn geklasseerd als bedienden en worden per maand betaald en meer dan 1,78 fr. per uur. Het loon van 1,78 fr. is dat van ge specialiseerde arbeiders plus 5 per honderd meer en niet van bedienden als magazijniers. Is zes. 6. Een helper heeft 1,05 fr. per uur, of 13,30 per dag of 79.20 fr. per week. 1,05 fr. per uur dat maakt op 8 uren 8,40 fr. en niet 13,30 fr. per dag, en 50,40 fr. in de week en niet 79,20 fr. Dus, de eigen cijfers van De Werkman - zijn niet juist. Is zeven. 7. Een smid wint 2,25 fr. per uur, terwijl elders 30 of 40 centiemen meer betaald wordt. Ziehier ons antwoord Het is on waar dat elders zulk een man als te Thourout meer dan 2,25 fr. ver dient. Er komt echter nog 5 per honderd meer bij. Is acht. 8. De timmerman wint 2,45 fr. per uur en eldeis 3 frank. Ziehier ons antwoord in alle fabrieken van West-Vlaanderen wordt de timmerman betaald aan 2,45 fr. Gij moet er echter 5 per hon derd meer bijvoegen. Is negen. 9. Wevers winnen 1,75 fr. tot 2 fr. per uur in entreprise. Ziehier ons antwoord De loonen der wevers zijn zeer veranderlijk, volgens do breedte der getouwen en de bekwaamheid. In entreprise bin nen zij van 100 tot 125 fr. in de week. Dat is van 2,08 tot, 2,60 per uur plus de 5 per honderd meer. Is tien. Wij zouden hier kunnen eindigen met de loonen van Thourout, maar, wtf gaan er nog het volgende bijvoe gen De spoolsters en bomsters winnen 1.37 fr. per uur plus 5 per honderd als te Gent en niet 10 per honderd minder, zooals het blad beweert. En als sij in entreprise werken winnen zy van 1,50 fr. tot 1,80 fr. per uur. Voor de meters en emballeursis het tarief van het syndikaat 1,78 fr. per uur. Do fabriek be taalt 1,78 fr. tot 1.88 fr. per uur, plus 5 per honderd meer. Dus al d« loonen opgegeven door het blad zijn kieiner dan deze door de werkers en werksters ontvangen, en deze moeten nog worden]ver- meerderd met omtrent 100 fr. per jaar en per werkster groot en klein, door het deel in de winst van het personeel. Het Daensistisch blad spot wat met die 100 frank deel in do winst. Wij geven toe dat het niet veel is. Maar wij kennen geen enkelen Daensistischen fabrikant die het geeft. Zou het blad, ia plaats van mot de 100 fr. per jaar te spotten, niet beter doen aan zijne kapitalisten te vra gen om ten minste zooveel te doen De Werkman vraagt,waar om in de weverij van Thourout niet e >n frank familiesteun per kind en per 'lag wordt betaald, gelijk de christen cheminots en do anderen mot gezel Anseele en allo socialisten aan minister Neujean hebben ge vraagd. Vooreerst, o Werkman heeft minister Neujean wel 10 maal ver klaard dat hij dien frank daags per kind niet heeft toegestaan en on danks dat hebben de chrietene Ka merleden gestemd, dat zij vertrou wen in hem hadden. Verder, als minister Neujean den vollen frank per kind en per dag be taalt, wat hij zal moeten eindigen te doen ondanks het verraad der chris tenen, en dank aan de cheminots en aan de strijdende socialisten, dan zullen duizende werkers van mini ster Neujean met hun 14,50 fr. daags nog minder winnen dan de|gespocia- liseerde arbeider der weverij van Thourout mot zijne 5 per honderd opslag, met zijn deel in de winst en zonder kindertoeslag. En wat den kindertoeslag aangaat, wel, o Werkman waarom vraagt gij de doorvoering van dat volgens u zoo- christelijk beginsel* aan ons. Heb ten minste den moed de door voering ervan te vragen aan de christelijke fabrikanten, als zij, on danks al hunne christenheid, het uit eigen beweging niet willen doen 1 Of moeten wtf. socialisten en syn dicalisten, strijd voeren om ehris tene fabrikanten te verplichten een christen beginsel door te voeren Gij hebt weinig vertrouwen in uwe rijke broeders in Christus en nog minder in uw christelijk begin sel zelf. Nu, wij zijn daar niet tegen. Willen de katholieke fabrikanten van België don kindertoeslag invoe ren en zulks zooals onze socialisti sche syndikaten het willen, dat is inhetioon te begrypen en niet als gift, dio de fabrikant geeft aan wie hij wil, wanneer h^j wil en dan af neemt als hij wil. Wel, lieve Werkman wij wil len meedoen en wij zijn overtuigd dat de fabrieken waar wy wat in den pap hebben te brokkelen zich niet zullen laten zoeken om het door te voeren. De Werkman spreekt dan ver der over de maatschappij La Co- ionnière de Braine l'Alleud, waar gezol Anseele ook voorzitter is. Vooreerst, 't is niet Braine l'Alleud maar Braine-le-ChAtsau. Do welwe- ters van Aalst mogen een bootje be teropletten. Vervolgens, er is daar als afge vaardigde beheerder oen gekende katholiek aan het hoofd met een der onzen en De Werkman kan zich tot zijn vriend wenden en Anseele gerust laten of hij krijgt weer op zijnen donder gelijk hierboven. De Werkman maakt dan nog eene vergelijking tusschen wat do beheerders en commissarissen ont vangen en do werkers en werksters voor hun deel in de winsten. Wij vinden ook dat het verschil groot is ten voordeele der beheer ders en als De Werkman den moed heeft dit in alle naamlooze maatschappijen te bestrijden, welnu hij zal daarin door het blad Voor uil worden gesteund. En nu het slot Heel de aanval tegen Anseele wa9 dus omdat hij het waagde M. Neu jean, liberalen vortrouwingsmini- ster der christen democraten, aan te vallen. En midden in den aanval op An seele slaan zij in hun eigen gezicht. Inderdaad, zy bekennen zelve dat Anseele zelf naar de fabriek van Thourout gekomen is om de werk lieden aan te spreken en zij in be wondering stonden voor zyn talent. Maar, dit heeft minister Neujean geweigerd. Hy heeft met zijne werk lieden niet willen onderhandelen. Zij moesten zich eerst op den buik leggen en dan zou hy hen iets heb ben toegeworpen. En 't is gezel Anseele die De Werkman aanvalt en minister Neujean die hij verdedigt Als er by u, o Werkman nog iets rechtzinnig demokratisch is, zi.it gij te beklagen. En is het al leugen en verzinsel wat gij uitvent, dan is het om te walgen. Door uw gedrag, staat de waJg ons dichter dan het medelijden. An8eel8 moet het weer behoo- pen. Sinds Anseele op zoo'n prach tige wijze de strijdende cheminots verdedigde in de Kamer, is hij weer het zwarte beest der bonrgeoisie geworden. Ge moest ééns lezen al wat over onzen knappen en moedigen voor man geschreven wordt, 't is waar lijk ongelooflijk. Men vraagt het zich letterlijk af, waar men toch al die vuiligheid vandaan haalt als het er op aan komt een socialistische leider te bezwadderen. Gelukkig voor Anseele en voor gansch onze partij, 't loopt er al. 't Is niet van gisteren dat onze groote leider in de beweging is, hij kan er tegen Integendeel, telkens is hij en met hem de partij er grootscher uit ge komen. Wat al tijden van strijd Anseele beleefde I De ganBche Vlaamsche burgerij, met al haar geld, al haren invloed stond tegenover hem,als hij «Voor uit. wilde doen groeien en bloeien, en toch is het hem gelukt. Stuk voor stuk heet hij met zijn taaien kop burgervoorrechten doen vallen en arbeidersinvloed ver groot. En de naam van Anseele prijkt er met gulden letters op. Al het geroep der bourgeoisie, dat enkel hare machtelooze woede verraadt, kon daartegen niets meer. Doch het is de bourgeoisie al leen niet die scheldt en lastert, op een goede eereplaats komen de kristen demokraten. Natuurlijk, Anseele is hun groo- ten vijand, hun hardnekkigsten te»

Recht en Vrijheid | 1923 | | pagina 1