PARTIJGEN00TE1NHeden allen uwe vlaggen ge volgd in den Grooten Jeugdstoet, om I '1/2 ure namid dag. Toont dat u sympathiseert met onze roode Jeugd. Socialistisch weekblad voor het Arrondissement Aalst. J4ef Ministerie Theunis gevallen. IS TWEE ZTurnfeesten Mijn Hoekje. 20e Jaar N° 26. Prijs per nummer 15 centiemen. 1 Juli 1923. Annoncen HECHT EN VRIJHEID Rechterlijke annoncen 4 fr. per regel. Reklamon volgens overeenkomst. Alle briefwisselingen moeten elke week vóór Woensdag avend, 8 ure, ingezonden worden. Ongeteekende brieven wordon niet opgenomen. Rericbten over werkstakingen en grieven moe ten door do Vakhonden goedgekeurd zpn. UITGEEFSTER SAM. MAATSCHAPPIJ «HET RECHT» Lokaal HAND IN HAND», Molendries, Aalst. BEHEERDER-AFGEVAARDIGDE JAN BEKAERT. Postcheckrekoning Nr 85686 Telefoon Nr 128 REDACTIE ADMINISTRATIE Lokaal. Hand in Hand», Molondries, 11, AALST ABONNEMENTSPRIJS 3 maanden fr. 2,20 4,00 7,50 1 jaar BUITEN RELGIE. jaar fr» 15,00 Men abonneert zich op alle postbureelen. Ier BI. Algemeens Raad der Belgische Werkliedenpartij. Wat heeft het opgeleverd 7 Toen het aan hot bowind kwam Kostte het Engelsch pond 55 Belgische franken nu kost het er 85 Een kilo brood kostte 'JU.centiemen, en nu 1,25 Een kilo suiker kostte 2 frank, en nu bijna 4 frank ene., enz. HET MINISTERIE THEUNIS deed besparingen op de gezondheid van de arbeidende klasse en op het openbaar onderwys het weigerde aan de spoormannen een mini mumloon van 12 frank per dagmaar het verspilde tientallen millioe- nen om aan de eischen van de militarische kliek voldoening te gevea. H«it Ministerie THEUNIS valt, op het oogenblik dat het een poging ging doen, om Den militairen dienst van 14 maanden in te voeren, Bet koeteloos ouderdomspensioen af te schaffen, De arbeidersveroveringm te ontkrachten, namelijk den acht-uren-ar betchdag, Inbreuk Ie dom op de syndikale vrijheid. Het Ministerie is gevallen i Verheugen wij ons in dien val Maar het kan terugkomen 0/ vervangen worden door een ander dat niet beter zal zyn. ARBEIDERS Laat krachtdadig uwe stem hooren opdat de reaktie wete dat gij haar nooit zult toelaten u in de vroogere slavernij terug te werpen 1 Allen op tegen de maatschappelijke, economische en militarischè REAKTIE I Ontwikkelt uwe pers I Versterkt uwe Organisaties Leve het Socialisme 1 Leve de Werkliedenpartij Ons arm landeke is waarlijk voor 't ongeluk geboren Als er'n steen uit de lucht valt hij tuimelt in 't land van Uilenspiegel. T Is droevig, maar niet minder tcht. W'hebben vroeger geschreven in ons blad, over De Zeepbel van La Louvière n en 't geb-oken ge- weerke, waarvoor M. Devèze een appelflauwte kreeg, waardoor hij weigerde met Anseele in 't mini sterie te zetelen omdat onze kame raad niet protesteerde tegen dit symbool van opstand. Arme Napoleon. Tijdens de bespreking daarover wierd aan Devèze onder den neus gehouden dat hij destijds, toen hij nog droomde van eens een berucht man te worden en geen minister- trak zijn kostelijk lijl versierde, zelf eens in Brussel met eene be tooging, waarin een gebroken ge- weerke gedragen wierd, meeging en dan niet noodig vond al dien tra-la-la te maken. Maar nu is 't veel erger, bijna ongelooflijk en toch waar. Over een paar weken wierd te Ronse een gedenkteeken ingehul digd van de gesneuvelde soldaten en opgeeischten, en deze plechtig heid wierd vereerd met de tegen woordigheid van prins Leopold de zoon van zijn vader. Metal de mogelijke en onmoge lrjke notabele heeren stond ons prinske naar den défilé van den sloet te zien. De socialistisehe oud-strijders met hunne vlag en gebroken geweerke, gingen statig voorbij den koninklijken telg, zon der dat hij in zijn broek k. als ons Napoleontje. En toch schetterden de Braban conne's. En toch lapte ons prinske zijne redevoering af. En toch is 't nog helder klaar 's middags om 12 ure. En toch is ors prinske nog de keppe van z'n vader en moeder. En... en Devèze Hij roerde niet de vent, hy zweeg dat hij zweette Hij gaf nu aan de voordeur van het ministerie zijn ontslag niet om I langs 't achterpoortje terug binnen te sluipen. Voor wat La Louvière betreft, t moest zoo afgedraaid worden, t stond aldus op het programma der feestelijkheden, voor Ronse was 't ordewoord ronken... En de burgerpers, die weken lang daarover zeeverde dat 't van de schuppe liep, die stroomen inkt daaraan vermoiste, die geen enkel kiesschrilt volpleisterde zonder van het geweerke van La Louvière te wawelen, ronkt nu zoo geweldig als de larceur Devèze Ze gebaren zich dood als de kobben. Onze honorabelen uit de Wet straat te Brussel gebaren eveneens van pijkens. Niet 't minste inter- pellatieti eken in 't verschiet. Zelfs generaal Richard, die met ne 42 de Kamer geschoten wierd, heeft er nog. niet aan gedacht zijn ooriogssabe! uit de schede te trek en ons prinske uit te dagen tot een tweegevecht om de schande, den koninklijken huize en het vader land aangedaan, met warm men- achenbloed uit te wisschen. De liberale minister van rechts wege, de heer Masson, die het belgisch gerecht en de openbare denkwijze met twee samenzwee ringen cadeau gedaan heeft, dit der kommunisten en dit vao Re nier en Eraiture, de leiders van het N. S. der spoorwegen, zal het denkelijk nog niet in sijne ministe rieele hersenkas gekregen hebben te onderzoeken of ons prinske som 'tijds in geene anti militaristische samenzweering verzeild geraakt is. Wie weet is 't ventje ergens geen lid van een of andere socia listische Jonge Wacht Dc platzakken uit de burger- journalistiek hebben toch reeds van hem zulke wondere dingen de wereld ingezonden Vertelden die heeren ons im mers niet dat hij met zijne mede- maten van het leger ergens in een café, juist als andere menschen- kinderen van vleesch en beenen, een partijtje biljard ging spelen, en hij zoo 'n vasten queu had Hum.... Deeldén z'ons ook niet mede dat hij deel genomen had aan 'n prijs kamp van handboogschieten en al zijne bewondering naar den opper- gaai ging. En hocvele andere prinselijke mirakelen wist men 011s niet op te vijzen als bewijzen van bijzondere karaktertrekken van den prins? De verwijfde bourgeoisie heelt le meer eens aangetoond tot wel ken graad van kruiperigheid ze neergedaald is. Een werkerskind, minister, zou men aan de galg gehangen hebben omdat hij te La Louvière precies 't zeilde deed, als de prins gedaan heeft te Ronse, terwijl men nu tegenover deze laatste den bek in de pluimen houdt. Kleine menschjes. Belgische Werkliedenpartij Afdeeiing Aalst Provintiale Socialistische Federatie van Lichamelijke en Moreele opvoe ding. Soc. Turnkring Jkuod Bloeit, Aalst. Zondag I iuli 1923, (Aalst-Kermis) GROOTE PROVINTIALE PROGRAMMA) Om 8 1/2 ure morgens, Turn- wedstrijden op toestellon. Op do Varkensmarkt Afdeelings.jvedstri.jd 1, 2, 3, afdee iing voor adulteri, daarna oefenin gen en Piramioden. Op het Plein Vrijheidstraat (Kat) Afdeelingswodstrijd 1, 2, 3, afdee iing voor Damen, daarna oefeningen en Piramieden. Om 1 1/2 ure namiddag. Vorming van den grooten STOET. Bijeenkomst aan het lokaal" Hand in Hand en aanpalende straten. Om 2 ure stipt, Optocht door de Stad, Een prachtige Eereprijs voor orde en tucht tijdens den Stoot zal ge schonken worden. Wegwijzer Molenstraat, Kappel- lestraat, Albert Lidnartstraat, Statie plein, Statiestraat, Leopoldstraat, Markt, Nieuw straat. Keizerlijke Plaats, Zonnestraat, Houtmarkt. Ontbinding. Voortzetting van den Prijskamp op deüoutmarkt. Optocht met VaandelgroetOeza rnentlijko oefeningen van al de Meis jes Gozamentlijke oefeningen van al de Jongensgroepen. Daarna Vrije Piramieden door Adulten Jon gons 2. Pupillen Jongens3. Damen 4. Pupillen Meisjes. Om 5 uren 's namiddags, in den hof van het lokaal Hand in Hand. Atlotischon Prijskamp voor don Beker Jan Bekaert 1. Voor Adulten Jongens Gewicht- werpen. 2. Polstokspringen. 3. Wijd- springen mot en zonder aanloop, 4. Hoogspringen mot en zonder plank. Beker Alfred Nichels voor Adulten Meisjes. 00 Meters loopen. Hoogspringen en verspringen met aanloop. Go- wichtwerpen mot 5 kilos, speerwer pen (Vrije Sty 1). Beker Alfred Nichels (zoon) voor Pupillen Jongens. GO Meters loopen. Hoogspringen on verspringen mot aanloop. Go- wichtwerpen links en rechts met 5 kilos. Speerwerpen (Vrije Stijl). N. B. Deze bekers zullen olk jaar te Aalst betwist worden. Do groep die een der bekers drie ach tereenvolgende jaren wint, raag hem behouden. Om 7 uren 's avonds, in de Feest zaal van Hand in Hand uitrei king der prijzen. Do Hoofdleider, De Voorzitter, G. Schollaert. A. Berghman. 't Was een grooten sterken vent, die myn bureel binnen trad. Hy was eigenaar van een kasteel, dat hy kort na den wapenstilstand goedkoop zich had aangeschaft, en nu had hy het verkocht aan een geestelijk man voor eene som van 150 duizend franken. Hy toonde me, een stukje pa pier, waarop dien geestelijken eigenhandig had goteckend, dat hy het kasteel aankocht voor hoo- ger genoemde som. te betalen op vastgestelde termijnen. En hij vertelde me, dat dien goestelyken niet betaalde, dat den akt van verkoop nog niet was ge schreven, en dat dien geestelijken niettegenstaande dit, toch reeds gebruik maakte van den eigendom, niet in 't geheet, dan tooh gedeelte lijk. Hij had ook geschreven naar oen advokaat. maar had nog geen antwoord ontvangen, en hy vroeg me, eons mot dien advokaat te willen sprekon, hetgeen ik hem be loofde. Weet ge, vriend lezer of lezeres, wat dien advokaat me antwoordde I Ja, ik heb dien brief ontvan gen, maar zoo slecht geschreven, dat ik me moeiëlyk Uan voorstel len, dat menschen met zulke ge leerdheid, eigenaar kunnen zijn, van dergelijke eigendommen en hij liet me verstaan, dat hy dacht met een onverantwoordelijken te doen te hebben, hetgeen ze meer malen in hunne hoedanigheid van advokaat tegenkomen. 'k Had hem wol te zeggen, neen, 't is oen verstandig inensch, ik heb het geteekend stuk met eigen oogen gezien, neen,neen» dit alles zegt me niets dat hy mtf een uittreksel van het kadaster zende, dat bewijst dat hy oigenaar van het kasteel is, en dan neem ik zyne zaak in handen. Zulks kwam me zoo verwonder lijk voor, dat ik dacht by me zelve Hebben de advokaten zoo dik wijls met onverantwoordelijken te doen, dat ze er zoo spoedig aan denken, wanneer er iemand is, die slecht schryft, en een tamelyk be langrijken eigendom bezit Of is het nog het verouderd gedacht, dat enkel groote geleerden, de groote eigendommen kunnen be zitten 7 In alle geval het is geen zot, den eigenaar hy is vooral op zijne hoedo, om zich niet in de doeken te laten doen, van een geestelijk man, on hy heeft volko men gelijk. Hy is vooral indachtig, dat de

Recht en Vrijheid | 1923 | | pagina 1