Regeling Uit Ninove. Aan de Partijgenooten BELGISCHE BANK ARBEID Occasie van Waschinachienen. Kermisgeschenken Proofe Prijskamp ©TO«ST&ME*KRS Bericht aan de Sportliefhebbers. Proof JCaatsspol Partijgenooten BALTHAZAR, doet de repliek, maar het was reeds 11 urej s avonds, en onze makker moest vertrekken. M. Maes zegt hij heeft hier den Móphisto uit Faust vertoond.M.Maos is tegen de politiek, maar dit belet niet dat hy met politiek te voeren 111 1919 als volksvertegenwoordiger werd verkozen, dat hij te Gent in do gemeentekiessirijd als politieker onkwam. Maes is wat van alles geweest. Eerst Socialist, Front,er, Hutsepot man, en nu komt. hij hier te Aalst de Daensisten verdedigen. Spreker haalt dan treffende hewijzen aan van het verraad der KristenDemokraten, en vraagt waar de verbeteringen nu zyn, die zij beweerden van M. Neu- iean bekomen te hebben. De neutraliteit wordtin alle lan den opgegeven, omdat het niet me.er mogelijk is zonder politieke striid de werkersstrijd tot een goed einde te brengen. M. Maes doet den hoed af voor de werkstakers, maar de Gentsche pri vaatarbeiders betoonden hunne soli dariteit niet met hun hoed af te doen maar met 52.000 fr. te verzamelen. (Toej.) De Fronters en Krist en-Democra ten betuigen hunne solidariteit aan de onderkruipers der kristene bon den Spreker handelt dan nog over de volkshuizen en achturenhuizen die Maes aan het N.S. wilde betwisten zij mochten hun eigen lokaal niet hebben, maar hij vraagt aan Maes. of de Font.ers te Gent niet. een lokaal hebben Ja en nog een grootUilen spiegel genaamd. De werkers zou den geen lokalen mogen hebben, zij die ze zelf bouwen. Onze lokalen ziin onze plaatsen waarden striid voorbereid en de wapens gesmeod worden, (toej.) Intusschentijd was Maes de plaats reeds gepoets. Het was 11 1/2 ure toen onze vriend eindigde. Dan sprak nog makker Prosper De Bruve, wiens rede ik niet heb kun nen opnemen. Voor't, slot wilde komediant Van Schamelhout, der Daensisten, aan 't woord komen, maar de vergade ring was overtuigd en jouwde h°m uit. Voorwaar die kerels durven. Toekomende week komen we hier op terug. J. Bekaert. DE DAENSISTEN hebben nog de brieven van gelukwensching door Aal- stersche socialistische kop stukken aan Minister Moy- ersoen gericht niet afge kondigd. Waar blijven ze er mede I De Redactie. die zich lieten inschrijven voor Turners aan hun feesttafel te heb ben op heden Zondag. Dogenêdio zicb lieten inschrijven in hun wijkclub, zullen hunne kin deren om 12 ure aan hot lokaal van hun club afhalen. Degene die zich Jioten inschry ven bij üe verkoopors van het blad VOORUIT en in het lokaal «HAND IN HAND zullen hunne kinderen afhalen volgens deze rego- ling. De partijgenooten wonende in do Zonne Geeraardsbergscho Kalf St-Johstraat.St Job,Diepe en Nieuw beekstraat en Huizen Paerewyck, wonden zich tot den wijkclub Nes tor Schaltin, bij Bombecck, Gee- raardsbergscliostraat. Graoten Bolleweg, Str. Van do Moerssche, Binnen-, Geldhof-, Raap- Groon- en Hovoniorsstraten.Kloinon Bolleweg en Begijnhof naar den wijkclub Cesar De Paepo bij do Weduwe Verbraekel, Grooten Bolleweg. Varkensmarkt, Moutstraat, Korte Moutstraat, Hertstraat, Nieuw brug straat, Baudewijnkaai, Dam, Sint- Annastraat; Hoogevesten, Walstr., Eilandstraat, Burcht, Academie plaats, Iweinstraat, Vaart, Onder wijs-, Bier-, Borluut,Violet Gast huis Schutters Zegepraal- en Tramstraten, Saskaai, Omlen-Den- dermondschensteenweg, naar den wijkclub Josse Nichels»bij Jef Corn and, Varkensmarkt. Peperstraat, Lange Ridderstraat, Leopoldstraat, Keizerstraat, Vrij heidstraat, Duivekeotstraat,. Wit huisstraat, Arbeidstraat, Kiekenstr. St Jorisstraat, Markt, Statiestraat, Koophandelstraat, Denderstr., naar den wijkclub Vader Steurebaut by Leon De Veylder, Peperstr. Ledebaan,Pieter-Coeckestr.,Schry- verstr., Caudronstr., Koer De Bac ker Wellekensstr., Kerrebroeck, Koer Bonner, Meuleschettestraat, Kluyskensstr,, Jozef Meganckstr., Dirk Martensstr., Koolstr., Klotte- straat, Schoolstr., Gazometerstraat, Steenstr., St-Jozefstr., Meirestraat, Gentscbosteenweg.St Annaweg,Lin- denstr,, naar den wykclub Jean Jaurèsbij Albert Van Paemel, Meuleschettestraat. Moorselbaan, Doolhofstr., B rge moerschonslr., St Vincentiusstraat, Koer Backaert, Langestr., Koestr., Driesstr., Beekslr Kleistr., B<t genkouter, Boukendrrof, naar don wijkclub Eilm. Van Bevercn bij Jacobus Temmerman, Moor selbaan, 54. Driesloutelstr., Verwerijstr., Brou- weryStr.. Br'eedestr., Blok Borro- man, Papenrodedries, Dompolslr., Gcldliofstr., Botormelkstr., Bosch void, naar den wijkclub Vader Wauters bij Gustaaf, Petit, Breedestraat, 1. Ajuinstr,, St.-Camiolstr., Maanstr., Keizerlijke plaats. Nazarot hst raat, Klapstr. Windmolenstr., Vrouw sir., Houtmarkt, Si. Jansir., Sciienvyeld straat. Korte St Janst.r., Burgo.me.es terplein, Erembodegeinstx., Van der Nootstr., Van, Langen liovostr.. lie G heest st.r., Zoebergkaai, Brabant straat,. Brusselschestr., naar den wijkclub Jan Volders l»ii Hipp; Van Gyseghem, St Janstraat. Dendermondscliensteonwe^, Blok Borreman. Kerrebroeckstr.. Dender- straat, naar den wijkclub Gonstant Vergeylen bij Victor Amant. Dendermondschenstoonweg, 23G. Wij verzoeken onze partijgenoo ten er voor te zorgen dat de kinde ren stipt om I |'4 ure terug in de lokalen der wükclubs te brengen, ten einde om I 12 ure op hunne plaats te zijn voor den stoet. Vriendelijk verzoek van deze rege ling goed nota te houden, ten einde het inrichtingscomiteit in zijn moei lijk werk niet, te belemmeren. VAN DEN TURMSTOET EERSTE DEEL 1 De fatifare Hand aan Hand Aalst, plaatst zich Mülendries, Via- duc, kop naar de Molenstraat. Turnkring Verbroedering Gent. huis n. 1. 3Turnerskring Workerswelzijn Gent, huis n. 7. 4 Turnkring Jan Volders Gent, huis n. 11. 5 Turnkring De Toekomst Gent huis n. 17. G Turnkring Voorwaarts St Amandsberg, begin Hoveniersstraat (Hoogevesten). 7 Turnkring Volharden is over winnen i Gent, Hovoniersstraat, huis n. 12. 8 Turnclub Vrijheid door Broe derschap Gent, huis n. 20. 9 Turnclub Germinal Gent, huis n. 2-1. TWEEDE DEEL 10 Social. Accordeonnistenkorps, Gent, plaatst zich Hooge Vesten, kop naar den Molondries. 11 Turnkring Jean Jaurès Gent, huis n, A. 12 Turnkjing« Gontbrugge huis, n. 12. 13 Turnkring Voor ons Recht Deinze, huis n. 20. 14 Turnkring Volharding St- Nikolaas, huis n. 2G. 15 Turnkring Aan ons de Toe komst, Temsche. huis n. 32. 10 Turnkring Vooruit Lokeren, huis n. 40. DERDE DEEL 17 De fanfare. De Vrye Werklie den van Lehheke. plaatst zich be gin St Annastraat, kop naar den Molondries. 18 Turnkring Lebheke, St-An- njastraat, huis n. 3. 19 Turnkring - Dondermonde, huis n. 1. 20 Turnkring De Zon Wotteren, huis n. II. 21 Turnkring Verbroedering Ronse, huis n. 15. 22 Turnkring De Morgenzon Audenaarde, huis n. 19. 23 Turnkring - Rust-Roest Gee- raardsbergen, huis n. 23. 24 Turnkring Door lover Sterk Ninove, Walstraat, kop naar de SP Annastraat. 25 Turnkring Moedig Vooruit Sottegem, Walstraat, huis n. 13. VIERDE DEEL 20 De Harmonie Arbeid en Kunst van Aalst, plaatst zich Viaduc Moutstraat, kop naar do Vaart. 27 Turnkring Jeugd Bloeit Aalst, huis Moutstraat n. 1. 28 De Prapagandaclubs van den Buiten en afvaardigingen van bui ten Aalst. 29 De Vakbonden, Wijkdlubs, Oud- Striiders, Vrouwenbond en andere groepen van Aalst. De groepen moeten stipt om 1 1/2 ure zich op de vastgestelde plaats bevinden. Om 2 ure zeer stipt, vertrekt de Stoet. DE FEESTCOMMISSIE. De 25 verjaring der Syndikale Kommissie beteekent voor de ar beiders 25 jaar vinnigen strijd. Allenop 2g Juli aanstaande naar Brussel BERICHT. Door reden van Aalst Kermis zal de boekerij deze week gesloten zijn. Het. blad - Hecht en Vrijheid zal de heropening aankondigen. IIET BESTUUR. Wie gaat er mee naar Gent. Op Zondag 15 Juli, neemt de Fan fare Hand aan Hand deel aan.hot Bestendig Festival, van do Tentoon- stellingvan Mecanischo en Elootri sche Toepassingen te Gont. Z". zal in de hovingen der Tentoon stelling eeu Concert spelen. De Turnkring Rust Roest neemt, dien zelfden Zondag.au grand complet deel aan do Turnkamp- strijden op het sport,plein Voor uit te Gent. Het is ook de eerste dag der Gent sche Feesten, hetgeen wil zeggen, dat al wie naar Gent gaat, een vroo- lijko dag kan doorbrengen. De parlijcrenooten die onze beide groepen willen vergezellen, kunnen zich van boden af laten inschrijven, in het lokaal Hand in Hand zaal 5. Doet uwe inschrijving in tijds om ons top te laten na t.e zien, of we geen speciaien trein kunnen heko men, die ons zou toelaten, 's avonds rond 11 1/2 ure, te Gent te vertrek ken, om ons van de prachtige Ver lichting aldaar te laten genieten. Schrijft in Vergezeld onze groe pen Priis per coupon, heen en torftg 3,80 fr. Alle arbeiders zonderonderscheid hebben tot plicht deel te nemen aan de Syndikale reuzenbetooging van 2g Juli te Brussel. Die dag zal een dag zijn van feest, doch tevens van strijd. DE GENT, Voldersstraat, I, GENT Verkoopt Kapitaal aandeden OOSTEN DSCHE REEDER IJ aan fr. 600,00 USINES LEOPOLD PIIALEMP1N aan fr. 785,00 BELGfeSGIIE BANK VAN DEN ARBEID aan fr. 795,00 Kasbons FRIGORIFERESdu LITTORAL 7 aan fr. 490,00 uitkeerbaar den 31 December 1931 B0NNETER1E AMEYE 7 aan fr. 495,00 uitkeerbaar den 28 Februari 1933. bii Petrus VIERSÉ, Poperstraat, 12, AALST. PIJPEN, ROOKGERIEF, Ph. De Paepe, Molenstraat, 73, AALST. STAD AALST. - Kermis 1923. voor PIJPEHROOKERS van 1 tot 29 Juli 1923. - PRACHTIGE PRIJZEN - Voor de voorwaarden zich wenden tot het Huis Frans CLOTMAN-DE SMET, Molondries, 10, Aalst. Den lekkeren tabak Le Plan- teur welken wij op liet front allen zoo gaarne rookten, is wederom te verkrijgen bij Frans CLOTMAN-DE SMET, Molendries, 10, Aalst. AALST-KERMIS. Dinsdag 3 en Woensdag 4 Juli, om 2 ure namiddag, op de Houtmarkt, ingericht door de Maatschappü De Aalstersche Kaatsers. Twee groofe Ralwedstrij den tusschen 'de G vermaardste partijen van het land Frame- ries, Cuesmes, Cureghom, Itebecq, Bruine-do Com te, Aalst. Gezien do sterkte dezer partijen, mag hot publiek zich aan eeno der schoouste lutten verwachten. De landelijke betooging van 29 Juli moet eene verwittiging zijn voor de burgersklasse. Op dien dag zul len alle arbeiders opkomen om hun onwanhelbaren wil te doen kennen en de reaktie het hoofd te bieden. ANSEELE. Onze oude voorkantpsr behandelde op ons laatste Ivongres do kwestie der samenwerking. Iedereen was het eens om te zeg gen dat Anseele nog altoos do krachtige kerel is, om moed, geest driften zelfvertrouwen by de kame raden in te planten. Onze monschen zei hy, hebben twee zaken goed begrepen. Als we zogden Go moet liet algemeen stemrecht hebben on rood kiezen dan hebben zij het gedaan. Als we zegden Ge moet u veree nigen om betere werk voor waarden af te dwingen aan uwe bazen, dan hebben ze het gedaan, want meer dan G00 duizend arbeiders zijn in onze vakbonden getreden. Een derde zaak hebben ze zoo goed niet begrepen, namelijk deze der samenwerking. Wisten zij, begrepen ze welke kracht, er in de samenwerking ge sloten ligt, ze zouden ook voor deze ni«t doof blyvon. I)e huismoeder draagt als het ware den toestand der maatschappij in haar provisiokorf. Als de man gansch de week naar stig werkt en 's zaterdags met de pree naar huis komt, heeft do vrouw het recht niet dit geld in de muil van den kapitalist te worpen. Do man staat op liet, werk bloot aan ongevallen van allen aard en als hij raad geeft aan de vrouw en zegt Ik wil niet, dat ge de waarde van mijn loon in T minst vermindert dan heeft die vxouw don raad to vol gen. Laten wij, zegt Anseele, een rond cijfer nemen van 500,000 familiën die bij onze party zijn aangesloten. Laten wij zeggen dat elke familie slechts voor 2000 l'r. koopt in do kooperatio-inrichtirigen. Een milliard ontvangsten. Een milliard onttrokken aan die genen die ons dagelijks hardnekkig bekampen. Een milliard en zulks gedurende 20 jaar, wat al grootsche werken zouden we niet kunnen scheppen. Iloe zouden wij aan de burgerij niet kunnen toonen wat wij kunnen. En met hoeveel meer gemak dan zij Wij dragen immer al de krachten in ons. In den schoot der werkende klasse rust heel de macht, als ge deze weet aan te wenden zooals het behoort. Arbeiders, aangesloten makkers, luistert naar de taal van Anseele, om deze taal wordt hij belasterd, met vuil besmeurd Goor do bezitten de klasse. 't Is begrijpelijk. Hij haalt uit hun bandon liet vadsig bestaan. Huismoeders Hebt gij hom be grepen Go draagt de vervorming van de wereld in uw projiisiokorf. Woest deze. woorden indachtig. Koopt uw brood in de socialisti sche bakkeryen. Koopt andere waren in onze win kels. Huismoeders, begrijpt uw plicht. Strrver. Een welgelukt Feestje Zondag laatst had liet bestuur van onzen V rouwen bond een kosteloos chocoladefeest ingericht ton voor- deele barer leden de opkomst was goed, moer dan 200 gezellinnen had den er aan gehouden het feest by te wonen en lieten het aich goed sma ken. Gezel Do Nauw liet zich veront schuldigen, weerhouden op het Coö peratief Congres te Bergen. Gezel Van de Steen voerde dan het woord en zette op oen klare en duidelijke wijze liet dool der Samen werking uiteen, dat ze gesticht werd t om onze werklieden zooveel koop kracht mogelijk te geven voor hun loon en verder om zo to onttrekken aan de stroopzucht diorgeno die da gelijks den mond vol hebben over den achturigen arbeidsdag en de hooge loonen der werklieden muap- niottemin deze goed vinden om hun zuur gewonnen loon in ontvangst te nemen en op hun rug groote win sten te verwezentlyken. Hij behandelde verder het ontstaan der 'Samenwerking. Ilij haalde als voorbeeld de pioniers van Rochdale aan die de baanbrekers zijn geweest der Samenwerking, hoe ze met een klein begonnen om later eeno der machtigste Coöperatieven te wor den die er ooit geweest zijn. Hy herinnerde ons ook die niaeh- tige woorden van onzen voorman Eduard Ansoolo, dat wanneer onze werklieden 10 0/0 opslag bekomen, na er soms weken lang in stryd te zijn voor geweest, en wanneer zjj hun Verdiend loon voor naarstig en hard zwoegen ontvangen er het eer ste en vooral hunne aankoopen gaan doen by diege.no die dagelyks onze werkbrooders en werkzusters het onverdiedd woord van luiaards en nietsdoeners toewerpen. Hy raadde onze huismoeders aan zooveel mogelyk hunne aankoopen te doen in onze Coöperatief en Bak kerij om zoodoende ons zooveel mo gelijk te versterken in onzen stryd om oen beter bestaan, want vergeet liet niet huismooders on gezellinnen, do Coöperatief is do melkkoe onzer party. Het feest werd dan voortgezet onder liet zingen van meni«* stryd- liei, twee kameraden van het mu ziek haddon er voor gezorgd onze vrouwen op moer dan oen vroolyk deuntje te vergasten. Het feest sloot in de boste stemming en elkeen drukte de hoop. uit in de toekomst nog vele zulkor feestjes te mogen bijwonen tot heil en grootwording onzer party, tot spyt van wie 't be nijdt. Eene omhaling ten voordode van den strydpenning bracht 17,80 frank op. Goed gewerkt, gezellin- n(*n- Bertha Despretz. Losse Berichten. Vele kameraden vragen ons by na dagelyks tot wie zy zich moeten wenden tot liet huren van een der werkmansbuizen langsheen do Bru»- selbaan. Wij maken het hierby be kend dat# eerlang de aankondiging zal geschieden, waar on tot wie men zich zal mogen wenden om inge schreven te worden. Opnieuw krygon vele kamera den bericht van wege den heer Ont vanger waarhy zo aanzocht worden ton zyno buroeio de grondbelastin gen te kwijten van het huis dat ze bewonen. Om te voldoen aan liet ver langen van vel on herhalen wy nog maals wat wij verleden jaar desaan- gaando schreven Niemand kan ver plicht worden deze laston te betalen die geen eigenaar is, ten ware men met zyn eigenaar een geschreven overeenkomst hadde gesloten om deze lasten t.o betalen. Wie derge lijk akkoord niet sloot, zonde gerust het ontvangen briefje, aan don Heer Ontvanger terug, zonder zich nog om iets te bekommeren. Werkbroeders, werkzus ters, op 29 Juli aanstaande, noemt de Syndikale Kommissie overzicht barer troepen. Ninove moot dien dag bewijzen zijn vroegeren strydgeest nog te bezitten, door met honderden aan de manifestatie deel te nomen. Onthouden wij dus dien datum 29 Juli naar Brussel. Pol Van i>e Steen. Bij de Lederbewerkers. De staking waarvan we over een veertiental dagen geleden handel den, is dus geëindigd met voldoe ning voor de gasten. Uit die staking is nochtans iets te leoron. De vereenigde makkers zouden nu eens en voor goed moeten inzien.dat alle stakingen, hoe klein ook, ern stig moeten opgevat worden, t. t. z. dat wanneer oen geschil zich voor doet in het een of ander werkhuis, dat eerst en vooral de organisatie dient op de hoogte gebracht to wor den van de beslaande geschillen, en wanneer de organisatie door haar optreden goon oplossing heeft be komen, moot dan nog hot ordewoord stipt worden nagevolgd. Dat dit eens en voor goedjjovolgd worde. En nu iets anders. De administratie dor afdeoling is besloten eens en voor goed krachtig de hand aan do propaganda te slaan. Men vindt er nog te veel makkers, welke buiten onze rangen slaan. Allo vereenigde makkers mooten mede helpen aan jdio propaganda, omdat we in hot toekomende voor geon betreurenswaardige, feiten meer zouden staan, golyk in den laatsten stryd, dat het grootste deel dor makkers buiten onze rangen staan. Niemand onder u zou zich van die propaganda mogen onttrokken. Aan 't werk dus. We inooten in 't kort met het dubbele ledental staan van lieden, als iedereen z^jn plicht begrypt. E. Deprrz. Leest en verspreidt Recht en Vrijheid, het eonigste blad van het Arr. Aalst, dio de belangen der werklieden verdedigt

Recht en Vrijheid | 1923 | | pagina 3