ArbeidersWerkvrouwen Op ZONDAG 29 JULI, allen naar BRUSSEL. De Werkende Klasse en de Middenstand. Mijn Hoekje. 29» Jaar N° 27. Prij-s per nummer 15 centiemen. 8 Juli 1923. Annoncen (ge nei La isie aai 'êp< tot aai Mei s r Cen oude JCamper. Woorden van J"te komst. go RECHT EN VRIJHEID J1101 pea Ilülll 4 bli 3' 2' 1 Hei Rechterlijke annoncen 4 fr. per regel. Reklamon volgens overeenkomst. Alle briefwisselingen moeten elke week vóór Woensdag avond, 8 ure, ingezonden word on. Üngeteekende brieven worden niet opgenomen. Berichten over werkstakingen en grieven moe ten door de Vakbonden goedgekeurd zijn. UITGEEFSTER SAM. MAATSCHAPPIJ «HET RECHT Lokaal HAND IN HAND", Molendries, Aalst. BEHEERDER-AFGEVAARDIGDE JAN BEKAERT. Postcheckrekening Nr 85686 Telefoon Nr 128 REDACTIE ADMINISTRATIE Lokaal Hand in Hand", Molendries, 11, AALST ABONNEMENTSPRIJS 3 m'aanden fr. 2,20 6 4,00 1 jaar 7,50 BUITEN BELGIE. jaar fr. 15,00 Men abonneert zich op alle postbureelen. Olldf en b tras :oop aa i. Partijgenoot Anseele heeft op ons laatste Partijkongres gezegd dat de georganiseerde arbeiders elk jaar over een koopkracht van meer dan twee milliard beschikken dat zij deze kolossale som grootendeols naar haar vijanden brengt en deze daardoor de wapens in handen geeft om den strijd der arbeiders te be vechten. Hij heeft er bijgevoegd dat in het conflict op het spoor het over heel het land weer duidelijk gebleken is, dat de meeste middenstanders of ne ringdoeners steeds togen de arbei ders gekant zijn en ze beschimpen en bespotten. De honderden afgevaardigeeu juichten deze woorden geestdriftig toe. Allen wisten dat het waarheid, bittere waarheid is. Onze arbeiders verteren hun zuur gewonnen geld, bun heiligeigendom.dat zij verkre gen in het zweet huns aanschijns, trrootendeels t>ü onze tegenstrevers. En op den koop toe worden zij dan nog gescholden door diegenen die zjj te eten geven. Die toestanden bestaan in het Wa lenland zoowel als in de Vlaanderen, te Gent en te Luik zoowel als te Brussel of te Antwerpen. Er zijn na tuurlek uitzonderingen, neringdoe ners die begrijpen dat hoe meur koopkracht de arbeidersklasse heeft, hoe heter voor do winkeliers. Maar die uitsonderingen bevestigen den regel dat doorgaans de kruideniers een broertje dood hebben aan do ar- boiders. Zooals aij kruiperig opzien naar de rijken, zoo zien zij met ver achting neer op do voor bun recht strijdende arbeiders. Wat Anseele zegde was dus onkel een vaststelling van bestaande fei len, van onloochenbare feiten. Het blad der Middenstanders van Aalst is als een razende op deze ver klaring gevallen. In hun blad druk ken zij de socialisten tegen den Middenstand de socialisten willen den Middenstand boycotteeren. Hoe potsierlijk Anseele zegt aan de arbeiders koopt in uw eigen kooperatieven Draagt uw geld niet naar uw vijanden En hij heeft ge lijk En watzeggon de Middenstanders? Juist hetzelfde Zij hebben ook hun kooperatieven. Zij hebbon hun gei ten en konijnenbondon, hun boeren en andere bonden. Zij hebben de handolaars en andera tussclienper sonen uitgeschakeld. Er zijn Mid denstanders, die een groote rol spo len in de gekende firma's, die hun eigen fabrieken en hun eigen win kels bij honderden hebben over heel het land. Zij hebben, om onze kooperatieven Affl concurentie aan to doen, ook koopo- jl->I ratieven gesticht. Wat zij ons ver wijten, doen zü zelfwat bij ons slecht is, heeUn zij goed voor zich Wij bekommeren ons dan ook bit- _Jler weinig over'den door die men- "sohon uitgekraamden onzin. Wat Anseele zei, is waar die feiten be staan, die heeft elkeen kunnen vast stellen. Welnu onze arbeiders moe ten het oog voor oog ea tand voor tand bier toepassen. Als or kruide niers zijn, die moenen dat een spoorwegarbeider met 12 frank daags kan leven, dan verdient hij geen cent hongerloon te ontvangen. Als een beenhouwer of een bakker van oordeel is dat de stakers alio- maal moesten ontslagen worden en dat het maar luiaards zijn die sla ken, dan moeten die kerels hun brood on bun vleeseh maar vorkoo- pen aan de rijke parasieten, die nooit werken en dus ook niet moe ten staken. Wie niet met do arbeiders is, is tegen de arbeiders en wie er tegen is mag niet gesteund worden. De strijd van de arbeiders is waar achtig al moeilijk genoeg zonderdat zij wapens zouden verschaffen aan hun vijanden. Het half millioen gezinnen van georganiseerde arbeiders zullen maar oerst dan verstandig hande len als zij de twee milliard in hun eigen samenwerkende maatschap pijen zullen besteden. Laat dan de roddelaars maar stik ken in han vuiligheid, laat ze dan maar joremieeren over een midden stand dien zij zelf de concurrentie aandoen. Gnze arbeiders zullen betere koop waren, grootere hoeveelheden krij gen en op den koop hun eigen zaak, hun eigen vrijmaking bevorderen. Cre< appy Hij kwam'het «Volkshuis» binnen, drukte my do hand, en vroeg aan gaande de beweging in ons arron dissement, hoe hot gaande is. Hem op de hoogte brengende trilde zijn hart van aandoening, en herin nerde hij den vroegeren zoo lastigen kamp, voor al degene die vooruit kwamen op liet strijdplan voordo werkende klas. hij herinnerde aan zijn medekampers, zooals EDMOND VAN BEVEREN,GESAR DE PAEPE, JEAN VOLDERS, en andere koene strijders die hun leven hebben veil gehad voor den workersstri.jd, (DEZE DW1 NOEN ALLEN EERBIED AF Aandoenlijker, maar niet minder versterkend werd ik met mijn ge- dachten naar die tijden gedreven door de uiteenzetting van zyn strij den en lijden, ja lijden, want hij is gebannen geworden naar Frankrijk omdat hy de GROOTE MISDAAD had begaan zich socialist te noemen en werd als een laffe schurk over de grens gezet DERTIG jaar heb ik in Frankrijk moeten verblijven, zegde de oude kamper en baanbreker van het So cialisme, maar heden zie ik met volle voldoening, niettegenstaande ik alle ellende, hongoi en ontbeerin gen heb te doorstaan gehad, den groote vooruitgang van onze partij, zegde hij. waar ik myn leven heb voor geofferd, en het doet toch zoo goed aan het harte, op dezen oogen- blik eens den toestand van onzen strijd te kunnen blootleggen aan jonge elementen zooals gij, zegde hij. En waarlijk, het dient als een aan moediging. als versterking in onzen stryd naar lotsverbetering, en vooral voor onze jeugd want de toestand waarin do arbeidende klas ten hul digen dage verkeert en de aanhou dende werking van woge de reacti- onnaire bende die er op uit is, en nu meer dan ooit van dag tot dag hare fanatieke dweepzucht laat voelen, hetgeen duidelijk bewijst (en de werklieden moeten hoerende doof en ziende blind zijn om dit niet te gevoe Ion) dat het er ©m gaat de tot stand gebrachte domokratischo hervor mingen te niet te doen, de werklie den aanschouwen het gevaarlijk oogenblik nog te eenzijdig; nochtans do zaak is gewichtig genoeg om al de arbeiders te doen nadenken en de zaak alzijdig te aanschouwen! De noodzakelijkheid dringt zich op, dat wy in verband met hot boven staande, eenige woorden richten tot de Jeugd, alsmede tot onze vrouwen, zij die op dit oogenblik en in de toe komst den hoofdrol te vervullen hebben. Moer dan ooit is het oogenblik ge komen dat. de vrouwen, ovenals de mannen, zich op politiek gebied ontwikkelen alle onverschilligheid moet verdwijnen en een krachtigen ijver moet aan den dag gelegd wor- den door onze vrouwen, om de jeugd die hunne kinders zijn aan te sporen deel te nemen aan onze Jeugdorgani saties. tot grootwording en verster- king onzer rangen. Turners en Turueressen, denkt niet dat repetition bijwonen, aan prijskampen deelnemen en prijzen weghalen, de volledige taak is die gij hebt te vervullen. Uw plicht als Soc. Jeugd gebiedt meer Onze voorkampers hebben er me nigmaal op gewezen, in onze Jeugd stellen zij bun vertrouwen, en koes teren de volle hoop der overwinning! Toonen wij aan onze oudere partij- genooton en baanbrekers van het Socialisme, bewust te zijn van de taak die ons eens zal worden opge dragen. Laten wij voelen, dat wij den noodzakelijken strijd aan de zijde onzer ouderen zullen strijden, ten einde bet. doel dat de reaetionnaire kaste beoogt, te doen mislukken. Uw aller plicht is, op post te zijn, daar waar de partij u ro< pt. Wij zijn voorstaanders van LICHAMELIJKE ONTWIKKELING on all" daartoe voreisebte benoodighoden zouden wij u verschaffen om toe te laten dat gij een gezond en frisch lichaam be zit, en voornamelijk om een heldere geest te kweeken, dengene die gy moet weten van nutte te maken, om des te heter te kunnen oordeclen over den huidigen toestand, die vol gons mijn bescheiden oordeel, don KLASSENSTRIJD in zijn ware ge daante is en men moet geen profeet zijn, om klaar dezen toestand te be grijpen. Moeders gii die aan den lijve ge voold hebt wat een oorlog is, mot al zijn wreedheden gij die uwe kinde- ron.na al uwe barensmarten, ellende an ontberingen hebt groot gebracht, deze moeten onmeedoogend overge levord aan het alvernielend milita risme hebt gy al overdacht wat Napoleon Devózo vraagt? Dienst verlenging met VIER inaan- den niettegenstaande er al op on weerlegbare wijze bewezen is dat 6 maanden meer dan voldoende is, om een soldaat te vormen. Toonen w ij door onze range» te versterken, dat f wij bewustzijn van den strijd. Wreken wij al onze vroe gere kampers, en roepen wy uit Leve do Arbeidersklasse, die alleen waardig is van bare plichten, die zij te vervullen beoft in de samenleving rukken wij ons los uit do reactio- nairo klauwen, maken wij onze ran gen sterk, tot do volledige ontvoog ding onzer arbeidersklasse roepen wij uit volle borst, Leve hetSociu- lisme Leve onze Jeugdgroepeeringen A. B. Op het Kongres der Koporativen voorzag Anseele. doelendo op de 100® verjaring van 's lands onafhankelijk heid, dat bet jaar 1930 de eeuw sloot der heerschappij der bourgeoisie en zich aankondigde als de dageraad van de eeuw van den arbeid. Het zal een revolutie wezen tot horinneringeener revolutie. Maar deze revolutie zal zonder ge weid geschiedon daarom is het noo- dig, en het is ook voldoende, dat wij geen dag laten voorbij gaan zonder een steen van bet bourgeois gebouw gerukt te hebben het zal vanzolf ineenstorten. Door welke geesteverbijstering zien wy tal van kameradon linn steen bijbrengen aan het gebouw dat wij afbreken. Hunne koopkracht dragen zy bij handelaars en winkeliers die ons verachten dan wanneer onze koope ratieven voor hen werden opgericht. Zij dra«?en hunne verzekeringen naar kapitalistische maatschappijen dan wanneer La Prévoyanco So ciale opgericht werd om een der vangarmen van het burgelijk mon sterdier te verlammen. Zulks moet ophouden dit misver stand moet in het verleden opgelost worden vergeten wij dit verleden goed Maar wij hoeven te handelen. Het is noodig dat in 1930, wanneer de eeuw van den Arbeid aanbreekt geen enkel socialist nog bij don vijand zal verzekerd zyn en dat de vangarm die het proletariaat ver stikte nog slechts een vormloozo kolom weze. ARBEIDERS VAN BEIDE OKSLACHTÊN Allen op 'e'J Juli aanstaande naar Brussel, om. ter gelegenheid van de 25° verjaring der Syndikale Kom missie, uwe getrouwheid aan de arbeiderszaak te botuigen. Zullen do jongeren hem verzor gen en hem nog meer vruchten doen opbrengen. Zullen ze don boom laten ver dorren, laten sterven 1 Dat is hunne zaak, maar wat ik de jongeren wil op het hart druk ken, datis, dat den boom, hunnen geërfden boom, vele vijanden telt, die niets zullen verwaarloozen om hem te kunnen vernietigen. De vijanden van dien boom, dat zijn de rijke menschen, die allen samenspannen om te beletten dat dien boom nog nieuwe vruchten drage, en die niets zullen verwaar loozen. om de vruchten die hij reeds heeft gegeven te doen ver vatten. 'k Noem op 't kosteloos pen sioen, 't crisisfonds, de achturigen arbeidsdag onze veroverde loonen en rechten. Zesr, jongeren, ge zult erkennen dat de oudoren voor u hebben ge zorgd, trots alle moeiëlijkhedon trots allo gevaren. Denkt aan de ouderen en ge zult in hun aandenken, meer moed en wilskracht putten. Friedtrik. Wanneer ik zoo eens mijn boe kenkas open, en daarin al die oude brochuren vind, dan denk ik aan den strijd der ouderen, aan dezen, die vóór dertig en meerjaren, als eerste apostels van het Sooialisme optraden, om dit nieuw geloof te verkondigen. Hun getal was niet groot hunne gelden gering, want met enkelen als ze waren, konden ze maar weinige centen bijeen bren gen, om van tijd tot tijd oen mani festo te doen drukken, iets dat ze zelf moesten opstellen, en des zondags aan de kerken gaan uit- deelen. En meestal predikte de pastoor in de kerk, dat de socialisten, dieven, brandstichters, kinderver krachters waren, vernietigers van 't familieleven en zoo meer, en zoo gebeurde niet zelden, dat dezen, die hunne centen hadden vergaard om de kosten van een manifest te dekken, by al hunne moeite en op offeringen, met een pak slagen terug naar huis keerden. Welken moed en opofferings- goest moesten do voorkampers bezitten, want ondanks alles hiel den zij vol. Z'hielden zelfs vol, wanneer zij door den eenen of anderen fana- tieken fabrikant of nijveraarhun werk wierden ontnomen, en in Frankrijk of in 't Walenland het stukje brood voor vrouw en kin deren moesten gaan zoeken. Boe sterk moest mén geharnast zijn. hoe heilig moest hun geloof wezen, om aan al die schimpen, slagen, verdachtmakingen en ver volgingen to kunnen weerstaan 1 Eere, hulde, voor die vroegere helden waarvan er heden nog zoo- velen in leven zijn, on staan ze niet aan 't hoofd, toch staan ze in de rangen en fier kijken ze op den afgelegden weg, op de massa vol gelingen die zo hebbèn gekweekt, op de menigvuldige hervormin gen, die zij hebben verwezenlijkt en wat men te dien tijde, HERSEN SCHIMMEN noemde. En de jongeren 1 Zjj zjjn bjj de partij gekomen, als de tafel was gedekt. Zjj hebben grooie en machtige inrichtingen gevonden, eene pantij die aanzien en macht heeft, en zjj genieten van al datgene wat de ouderen met zooveel moeite en op offeringen hebben voortgebracht. Het is een erfdeel en sohat waarvoor ze niets hebben moeten doen 't was een boom, die volop groeide en bloeide en wiens vruch ten ze mogen plukken. Maar den boom heeft zorgen noodig en de ouderen missen de krachten. Vtnolg 4' koltm).

Recht en Vrijheid | 1923 | | pagina 1