- Stedelijke Godshuizen - Sottegem. Geeraards bergen. Uit Ninove. BELGISCHE BANK,7™ ARBEID Occasie van Waschinacliienen. Goede gezondheid Uit Schendelbeke. J. Dp. IIand'xchi'ttei Voer het Muziek, Onze Hotels van Haysl en Tribomont van Aelst De Besturende Commissie brengt ter algemeene kennis, dat de plaats van Ontvanger ad inte rim der Godshuizen te begeven is. De aanvragen moeien schrifte lijk ten laatste den Woensdag 25 JJli 1923 aan den Heer Odilon Van der Haegen, Voorzitter, Nieuwstraat, toekomen. De voorwaarden zijn ter inzage der belanghebbenden, alle werk dagen van 9 tot 12 uur, ten Bu- reèle der Godshuizen, Leopold- straat, 34 Namens dé Besturende Commissie De Secretaris, De Voorzitter, P. Keppens. O. V. d. Haegen. Strijd penning Overdracht Ir. 963,49. Lied gezongen door Malvina V. I). Straeten, en rondgehaald door Al fred Pallid bij J. De Rlaes 6,00. Gezongen door Felixkon bij Martin De Bolster 3,17. Omdat do meester van kapiteiiitjes op de Vesten, goed spiegels kan kapot werpen 0,50. Om dat hij de. vrouwen van den hak starnpi, als zij haar heete. brood eten 0,2?. Omdat hij gezegd heelt goene lieve kinderen hij mij, maar Jetken maakt wel lieve kinderen hij drij 0,50 dan nog op heel ander manier dan Jel'ken 0,25 ;rin zijn lieve kinderen mogen wel zitten voor te eten en ook kousen stoppen en hun voeten wasschen l,OH.Omdat hij niet zijn drie vrienden veel treink heeft., als het zal blijven dio er»? 0,50 een igo vrienden. Gezongen bil V. D. Bosch, door Theopliiel Do Vleeschouwer 1,40 Louis Posschier doet er, 1.00 bij, om dat de president van den Turnkring op den trein zijne heap had vergo ten en in Schendelbeke met. honger liep, geeft de. kapitein 2,50. Omdat er op don trein naar Sctiendelbeke, een pakje is blijven liggen 0,50. De sla- lieovorste telefoneerde, wie van de turnleidefs zijne maagwapens op den trein heeft latmi liggen 0,50. Omdat een turnleider in Schendel- heke met honger liep en een pakje garnalen kocht 0,75. Omdat Bert Van Paihel ons een liedje verteïde op den trein van Schendelbeko 3,50. Op de reis naar Schendelboke maken er «enige kerels uit de wijkcluh Jean Jauiès op den trein zieh komen plaatsen bij de turners, wanneer men in Schendelbeke kwam, hesta- tigde de voorzitter, dat zijn pakje eten verdwenen was, wie van deze hebben bet opgeëlen o,50, Degene die den dader kan aanwijzen, zal eene goede belooning ontvangen 0,50. Gezongen door Louis Rogge man en Jean, bij Alt'ons De Brouwer 8.50. Om Jat den baas uit de wijkcluh Jan VolZfc-rs altijd kwaad is, als er een gezöirèhap binnenkomt, en bij met het v£*oonst.e meisje niet mag dansen 1,20; en zy vroegen hem dan zelf voor te dansen, en hij was tevreden 1,00. En als zij huiten was, wierd hij terug kwaad op zijn oude vrienden 1,00. Omdat Doeken van op het hoeksken dezelfden gang in ging van den baas 0,75. Omdat Jan met zijn vijf vingeren gelijk in de pint pakte 0,25. Omdat Pieken Van Helsuwé zijn vader verloren speelde 0,50. Een lied gezongen door Joan nes De Wolf bij Joan De Cuvpor, en rondgehaald door Felix Wa steels 3,00. Omdat Joannes De Wolf zoo schoon kan zingen, geeft kleine Polio nog 1,00. Omdat Koningsken zijnen neus zoo groot is als Jean Cuyper de zijnen, geeft, hij ook 0,60. Omdat, kleine Polio zoo kontent. was als Jean Cuyper dat gaf, daarom geeft hij nog l ,00. Omdat eon moester van kapiteintjes wat beter met zfine werklieden zou handelen 1,00. Een zet van Hector en zyno vrouw 0,75. DE GENT, Voldersstraat, I, GEN T Verkoopt Kapitaal aandeelcn OOSTEN DSCIIE REEDERIJ - aan fr. 600 00 USINES LEOPOLD PHA LEM PIN aan fr. '785.00 BELGISCHE BANK VAN DEN ARBEID aan fr. 795,OO Kasbons FRIGORIFERES du LITTORAL 7 u,o aan fr. 490.00 uitkeerbaarden 31 December 1931 BONNETER IE AMEYK - 7 o aan fr. 465.00 uitkeerbaar dep 28 Februari 1933. iHi Petrus VIEfiSÉ, Popowtraat, 12, AALST. Strijdpentksng. Omdat Pol geen kraksleenen meer eet 0,50. Omdat Pol goed 't huis ge komen is 0,50. Omdat hij genoeg had 0,-10. Omdat. Geriel en MauiiJde goed overeen kinnen 0,50. Uit :de kas van et lokaal 3,25. Voor de turners 3,20. ?ide nen /en, al 5. roe- >rug 1 het reld. Jau >1 eek, laere ipen. Wie doet er mee van nu tot aan de Kiezing A. Berghman 1,00. De Vylder Th. 1,00. Bekaert- Jan 1.00. A.' N. 1,00. L. M. 1.00. Guns K. 1,00. A. V.v- verman 1,00. Totaal dezer week 49,87. VOOR RE STAKERS. (Slot). Wauters Benoit 5.00. Onbekend 5,00. Wauters Ilenoit, 5,00. Van den Broeck 1,00. Totaal fr. 16,00. Al de sinds den wapenstilstand verworven hervormimfert worden door de st ij (jende, reactie in gevaar gebracht. De meesters van heden droomen er van de. arbeidersklas terug te voeren naar de sombere da gen van weleer. ArbeidersBlijft meer dan poit trouw aan uwe vakorganisaties en neemt in massa deel aan de bet00 ging van 59 Juli. 5. S. Verbroedering. Deze week worden dus do nieuwe winkels geopend in liet gebouw, waar vroeger het koffiehuis was. De keus van specerijen zal vermeer derd zijn, en nog meer dan vroe ger zullen wij de leden kunnen voldoening geven Een groote keus ellegoed zal voorhouden zijn, en ook witgoed schoon afgemaakt en aan konkürreerende prijzen. Mans hemden, voorschooten van alle goesten voor vrouwen en kinderen. Verder zal men kunnen bekomen, jongens- en manskostumen aan de matigste prijzen en zeer verzorgd werk. Bezoekt onze winkels om u te overtuigen over de degelijkheid der inrichting. Eenmaal koopen in be S.M. Ver broedering is terug komen, gezien de groote voordeden, welke wij schenken, onder andere deel op alle aankoopen. Sedert meer dan twee jaren vroegen alle gesyndi- keerden, alle partijgenooten, om onze lokalen te vergrooten, om te kunr.en voldoen aan de behoeften van de syndikale beweging in onze stad, men drong steeds aan voor e»n nieuwe zaal ten dierste van mu ziek en jeugdkringen, elkeen vondt dat de feestzaal niet mooi genofcg was, niet gezellig en degelijk ge noeg. Er zal aan allen voldoening gegeven worden. Onze syndikaten zullen over hu- reelen beschikken, onze jeugd over een prachtige repetitie en verga- d« reaal, het muziek insgelijks, voor een boekerij is er gezorgd, een gezellig koffiehuis en een goed in gerichte feestzaal, waar de aange naamste avondstonden kunnen in gericht worden, dit alles wordt ter beschikking der Partij gesteld door de coöperatief. Maar nu moeten bijzonderlijk de gesyndikeerden weten, dat het niet voldoer.de is, die prachtige lokalen te bezitten, zij hebben er ons toe gedwongen dezéte bouwen,zi] heb ben nu ook een allergrootste plicht de coöperatief sterker en sterker te helpen maken. De intresten van het kapitaal dat voor het grootsche werk gebruikt wordt, moeten wor den betaald, daarbij moet er nog gezorgd worden voor meerdere uit breiding en moet de coöperatief bijspringen in den strijd der wer kende klasse tegenover al hare vij anden. Een gesyndikeerde, iemand die zich socialist noemt en elders koopt dan in de S M Verbroede ring breekt langs de cenc zijde af, wat hij langs den anderen kant opbouwt, want door zijne aankno pen te doen hij mrnschen diegedu- rig tegen ons zijn in den strijd voor eer heter bestaan', vertraagt hfj de ontvoogding onzer klasse. Tiet ordewoord vveze bijgevolg, al wat er in het gezin noodig is moet van de Coöperatief komen, wat gij er nu nog niet krijgen kunt zal er morgen verkocht worden, als gij het wilt. het hangt alleen van u af, als al de leden onzer groepen willen heljicn enhunpHcht begrijpen verkoopen wij vooraleer een jaar verloopen is al wat er maar noodig is in het huishouden. Onze tegenstrevers zijn nog dage lijks aan het lasteren, aan het ver dacht maken, zij kunnen hunne woede niet verkroppen omdat de Coöperatief Verbroedering aan de werkende klas prachtigelokalen schenkt, volgens deze mer.schen, zijn het alleen de rijke lieden die mogen sanun komen in overprach- tige lokalen, die het recht hebben op hun gemak gezeten te zijn bij feesten enz. En als gij niu weet dat gij door uw koffie en allerhande specerijen, en daarbij uw kleeding in de Coöperatief te koopen, gij onze klas in staat zult stellen, in de toekomst door de samenwer kende inrichtingen het hoofd te bieden aan al de vijanden der ar beiders, zult gij meehelpen om steeds klanten voor onze winkels aan te winnen. Bertha. Werkmanswoningen. Er wordt ons gevraagd, w annoor in Gooraardsbergi'ncindelijk wonin gen zullen gebouwd worden, men bad beloofd dat voor hel einde der maand Mei met hel brui wen zou be gonnen geweest zijn, en tot hiertoe ziet men nog niels. Wij «lenke.n dat Minister Moyersoen wel liet me.esl kan dpen om zoo gauw mogelijk hier werkmanswo ningen o- laten bouwen. Ef.n zon opa WOONST. NIEUWE ZEGE. Zondag II. plukte onze'Turiwnaat- sdhappij Rust Roest nieuwe lauwe ren op de provintiale wedstrijden te Aalst. I)o «ereprijs voor orde en tucht werd met. groolo onderscheiding aan onze maatschappij toegekend. I Niet min dan 24 kringen namen deel aan deze feesten. liet, bekomen van deze prijs is dus eene eervolle on dersc-heiding en enne lliuke aanmoe diging om den ingeslagen weg te blijven volgen. Enkel de kleine meisjes afdeel!ng, nam deel aan den wedstrijd voor vrije oefeningen en bek warn den 2* prijs. Voor athletiek waren niet min dan 3 bek«rs te betwisten en 't was met veel hoop dat Rust Roest zich voor deze wedstrijden hadden laten schrijven. Het programma was overlast, en kel den Beker Jan Bekaert is kun nen betwist worden en kwam mede naar Geeraards berge 11. Onze beste geluk wensclien 'aau onze ad uiten, en nu met meer ievor aan 't werk voor liet provintiale kampioenschap van 22 Juli en'getracht, den beker Voor uit te bemachtigen, 0111 ecu volledige zege op gauscli de lyn te kunnen boeken. De bekomen uitslagen in d* jong ste wedstrijden zyn schitterend voor onze kring en worden bed zondag gevierd door een uitstap rond de stad met turners en muziek. Bijeenkomst in het lokaal Volkshuis om 2 3 l ure. Alle tumors en lurne- ressen wezen op post, tot huldiging onzer kampioenen, jongens en meis jes welke zich dapper onderscheid den in do wedstrijden en do zege wisten te veroveren. Hoera, leve onze kampioenen. Leve Rust-Koest. Het Bestuur. NAAR GENT. Op 15 Juli, gaan wij mctRden Turn kring naar Gent. Partijgenooten welke de reis mede maken.ijkunnen zich laten inschreven hij gezel Van Trim pont. Prijs por coupon 4,80 fr. De turners en turnoressen laten zich inschrijven den dag dpr repeti tion,' Hot Bestuur. NAAR BRUSSEL. Op 29 .Juli zal Geeraardsbcjfgen goed vertegenwoordigd zijn in de Syndikale betooging te Brussel. Centrale der Mijnwerkers van hettCenter. Vlaamsch gewest, zetel Volkshuis, Geera ard sborgen Algemeene verplichtende verga dering, voor do aangeslotene Mijn werkers van Geeraardsbergen en omstreken, op Zondag 8 Juli 1923 om 112 ure namiddag in liet lokan' Volkshuis, Gewichtige dagorde. bekomt men door de wandelingen langs het Sparrenhosch (Buizemont) eene verversehhig te nemen in het Café Leander. Dranken le klas, Mattetaarten, Ilesp. Vértrouwt ook niet langer uwe spaarcenten aan burgersinrichtin gen die steeds tegen u gekant sfjn, maar plaatst uwe penningen in de Spaarkas der Verbroedering die de grootste voordeelen geeft. De Samenwerking is de rots waarop wij de nieuwe wereld gaan bouwen. Er voor ijveren is ons aller plicht! Verleden Zondag gaf Recht en Vrijheid het karakter van onze vlaginhuldigir g weer en erkende kloeke mannen in Schendelbeke te bezitten. Dat is duidelijk. Ons feestje was prachtig en overtrof zelfs alle verwachtingen, maar pas is ons feestje geëindigd of onze rijke tegenstrevers vinden niets dan las ter en dreigwoorden aan het adres van onze mannen. Die rijke uit buiters, die parasieten, die met het zweet van den werkman betere tijden bekwamen, kunnen het niet slikken dat we kranig in den stoet marcheerden. Ze hebben voor waar 'nen neus van een jachthond gerieken do socialisten van verre. We willen aan die mannen ant woorden dat de werklieden geen slaven meer willen zijn gelijk vóór den oorlog, 14 uren werken, lage looien, uitbuiting op alle gebied. Neen vverkhaters, de tijd is voorbij, de werkers gaan naar hoo- gere idealen, ze snakken naar het socialisme omdat het hun verlost van slavernij, dwang en armoede. Neen, de arbeiders vergeten de droevige vooroorlogsche tijden niet, neg min het bloedbad van 14- 18 uitgelokt door super nationalis ten, keizer- en koninggezinden, want het zijn wij die aan dc boor den van den Yzer zaten, 4 jaren lang te zuchten naar moeder, we derhelft of teergeliefde, die onze klassegenootcn zagen weg maaien, die gevaar e« dood hebben ge trotseerd, ten voordeele van het kapitalisme. Zijn het anderzijds onze broe ders niet die in de duitsche gevan gen-kampen den gecsel onderston den, het onmenschelijkste van de XX® eeuw, omdat ze verplichte werkloozen waren Wierden de rijken ontvoerd voor werkloosheid Neen Hewel kameraden, dat zijn de werken van die nobele seigneurs, die volkshaters, die parade-man nen Werklieden, vergeet het nooit, gedraagt u krar.ig, sluit u bil ons aan, reklameert uwe plaats in de socialistische maatschappij, en helpt mede aan volksontwikkeling, omwentelt uwen geest als ge kwaad en onrecht vervloekt. V. B. R. Gezel Arloos zal aanwezig zijn. De Schrijver, Gezongen door Irma Cosy 11 s 11» lot Volkshuis 6.25. Gezongen door P.. Neirinckx bij Kr. D.ineols, Schande) !)cl,i'. 1 endgfbaald door lid. Moe iten 5,im». Voae de Turners. Gedanst, door Jeanne De. Ridder, Cohdgehaulil door Ach. Pilaei.-n bij C.vriol De Smet,, Gemeldorp 3,05. Ge /.óngen door Km. Beecknian np'l sas rondgfIniuld dool' Jet' De Kinsl'l Stcijrf|ienning. Omdat Marinus te Mecrbeke eer I lief heeft 0,25. Wat het Militarisme vermag De meening van Baldwin over ge westelijk Europa. - Op oen banket to London heeft Stanley Baldwin, de nieuwe eerste minister, verklaart dat de geheide beschaving van wes telijk Europa, die zeventien eeuwen oud was, wankelde. De heelo wereld zag thans voor behoud uit naar Amerika en Engeland. Do Britten moesten beproeven eene zending to vervullen ten bate van heel menschboid. Vele Oudst rijders denken dat het niet meer noodig is van anlim litarist te zijn. nu zij hun dotatie hoekjes vast hebben... En liniinolijl- koesteren ze de hoop Als 't nog oorlog wordt, hen Jk er toch meer by Hunno foful zal hot zijn als onze kinderen zullen vergaan in een poel van vuur en bloed. Of denken zij er maar aan van hunne ikzuchtige ver langens te voldoeu l Huismoeders, koopt uw brood OU winkelwaren in de S. M. De Ver broedering, ahleeling Ninnve. Partijgenooten, indien gij uw profijt bemint, indien gij goed voedzaam brood elou wi.lt indien gij in't gewicht 11 iel will, bedrogen worden, wordt lid der S. M. De V broeder ing, a I'd. Ninove. Deze geeft de meeste voordeelen aan hare leden en winsten aan hare klanten. De vooruitgang der anti militaristische gedachien.— Geen twee jaar geleden nog ontstond eene regeeringscrisis: kreeg minister Anscele ontslag, omdat by te La Louvière de inhuldiging had byge- woond van «en antimilitaristische Oudstrijdersvlag, met een gebroken geweer. E11 verleden week groette Prius Leopold, jawel onze kroonprins in hoogsteigen persoon, diezelfde anti militaristische oudstrijdersvlag met bet gebroken geweer, toen ze defi leerde voor 't gedenkteeken der ge sneuvelden van Ronse, welk gedenk teeken hy officieel was gaan inhul digen. Wordt ook prjns Leopold een an timilitarist Strever. Pcnsiocnprijs. Vau I tot 31 Juli. pyrso.on alleen in een kamer md 1 bed 16,00 fr. per dag Voor 2 poronnn in een kamer met I 15,25 fr. per dag Voor 2 personen in een kamer met bedden 15,75 fr. per dag Voor 3 personen in een kamer met bedden 15,00 fr. per dag Voor 4 personen in een kamer met bedden 14,50 fr. per dag Jonge lieden in een groote kamer 13,50 fr. per dagf. Van I Ausustus tot 15 September- Voor 1 persoon alleen in een ka mer met 1 bed 17,00 fr. per dag Voor 2 personen in een kafiner met bed 16,25 fr. per dag Voor 2 personen in een kamer met bedden 16,75 fr. per dag Voor 3 personen in een kamer met bedden 16,00 fr. per dag Voor 4 personen in een kamer met bedden 15,50 fr. per dag Jonge lieden in een groote kamer 14,50 fr. per dag Voor de kinderen. Gp aanvraag der ouders kan er een kinderbedje in bun kamer ge plaatst worden 1 fr. per dag (kin deren tot 7 jifar). Bovendien betaalt men voor elk kind dat geen 8 jaar oud is 1 fr. uer lag voor den tafeldienst. Verder, kunnen de ouders hut eten bestellen dat het beste voor bet kind geschikt ynlgons de reslauratiekaart. Voor bet kind van 8 tot 12 jaar, wordt de- ponsioenprys vastgesteld o9 - 10 fr. volgens het tydperk (van 1 tpt 31 Juli 9 fr., van 1 Aug. tot 15 September 10 fr.). De maaltijden bestaan uiti Ontbjjt koffie, melk, suiker, 1 broodjes, boter. Middagmaal soep, 2 gerechten, nagerecht. Avondmaal voorgerecht, 1 scho tel, nagerecht. Om pensioen te nemen most men schrijven 1 Voor Heystaan de administratie van het Huis dor Mutualisten, 12, Vuurtoren straat, Heyst aan Zee. Voor Tribomontaan de Admini stratie voor het Huisder Mutualisten Wognez, Station Pepinster. Men wordt verzacht te vermel den H de socialistische of syndikalis- tische mutualiteit waarvan men deel uitmaakt. 2) do namen der personen van de familie dio eventueel meekomen, indien er kinderen zyn, de ouderdom opgeven. 3) Datum van aankomst en ver trek. 4) H'it juiste adres. Binnen de twee dagen wordt er een bullotijn van aanneming aaune ming aan de aanvragers gezonden» Dan stort men op onze postchéck- rekening 69416 een voorschot van /o. Men mag trouwens in een maal de pelieele pensioonprys stor- Degenen die 50 0/0 storten beta len de rest hy hiiu aankomst. 15 Augustus. V«i«r ae*feesten van 15 Augustus, vragen ons boffderde kameraden een volledig pensioen te Heyst voor n of twee. dagen, liet zal ons onmo gelijk zijn hun voldoening te geven. Maar wij verbinden ons hen gezel lige kamers te huren buiten onze iiotcls. indien zij hot ons aanvragen vóór 15 Juli, wat Heyst betreft. Zfj moeten ons dan een voorschot stor- achot storten van 10 fr. por jwrsdon en per nacht. Indien wy goedkoo- per kunnen huren, zullen wy he&

Recht en Vrijheid | 1923 | | pagina 3