29 JULIDag van FEEST en STRIJD. Socialistisch weekblad voor het Arrondissement Aalst. XXVe VERJARING der SYNDIKALE COMMISSIE en MASSA-BETOOGING tegen de REACTIE ARBEIDERS, dien dag allen naar BRUSSEL! Een machtig Wapen. Op 29 Juli in massa naar Brussel. Onze Jeugddag Mijn Hoekje. 20' Jaar N° 28. Prijs per nummer 15 centiemen. 15 Juli 1923. Annoncen OP 5 OOGST Ben Gesprek Partijgenooten. RECHT Rechterlijke annoncen 4 fr. per regel. Reklamen volgens overeenkomst. Alle briefwisselingen moeten elke week vóór Woensdagavond, 8 ure, ingezonden worden. Ongetcekende brieven worden niet opgenomen. Berichten over werkstakingen en grieven moe ten door de Vakbonden goedgekeurd zijn. UITGEEFSTER SAM. MAATSCHAPPIJ -HET RECHT Lokaal HAND IN HAND», Molendries, Aalst. BEHEERDER-AFGEVAARDIGDE JAN BEKAERT. Postcheckrekening Nr 85686 Telefoon Nr 128 REDACTIE ADMINISTRATIE Lokaal Hand in Hand Molendrios, 11, AALST ABONNEMENTSPRIJS 3 maanden fr. 2,20 6 4,00 1 jaar 7,50 BUITEN BELGTE. jaar Sr, 15,00 Men abonneert zich op alle postbureelen. Het gebeurt nog al dikwijls dat ommige arbeiders de beweging e lauw vinden. Zij kunnen zich log niet heel goed de toestanden nbeelden zooals ze werkelijk zijn. Jij denken dat or.ze beweging veel terker zou staan en vooral dat htt ociale vraagstuk gauwer de voor >ns gewensc'nte oplossing zou krij- ;en, indien de arbeiders in hun- len strijd gebruik maakten van neer radikale middelen. Degenen lie aldus redeneeren overdrijven m doen de zeken geweld aan. Jeker in sommige gevallen kan evolutie een vorm van evolutie yan ontwikkeling daarstèllen. In Ie talrijkste gevallen is de ge welddadige opstand dit echter liet. De werkende klasse moet iteeds alle gewelddadige middelen veren en deze slechts gebruiken den uitersten nood, olwel als zij absoluut zeker is dat het beoogde doel volkomen zal bereikt worden. Geweld moet des te meer verme den worden, daar de arbeiders heel gemakkelijk en met een beetje ioeden wil de bestaande toestan den geheel kunnen omvormen. De werkende klasse bezit wapens, wier scherpte meer gevreesd wordt door de bourgeoisie dan eene of andere revolutie Jammer genoeg beseffen de werklieden In zeer veel pevallen niet de kracht welke van deze wapens bij een doelmatig en aanhoudend gebruik zou uitgaan. Daar is b. v. de socialistische coöperatief. Dit wapen is eenig in zijn aard. Het is gemakkelijk te handteeren en vergt niet de minste opoffering. Het is zoo eenvoudig dat de werklieden zich in heel veel gevallen niet eens de moeite ge troosten om na te denken over zijn doeltreffendheid. En nochtans het kan niet genoeg herhaald en ge zegd worden de coöperatie, op 8ocialistischen grondslag is een krachtigen hefboom om de socia listische partij te helpen in haren strijd voor ontvoogding. Cijfers bewijzen dit beter nog dan woor den. Bij de Syndikale Commissie van Belgie zijn iets meer dan 6oo,oco leden aangesloten. Die 600,000 arbeiders vertegenwoordi gen natuurlijk veel meer personen, want daartusschen zal men vinden huisvaders die moeten zórgen voor vrouw en kind. Veronderstellen wij een oogenblik dat elk dezer perso nen gemiddeld 50 fr. per week ge bruikt voor zijn onderhoud en dit der personen die van hem afhanke lijk zijn. De som is dus uiterst ge ring vooral als men rekening houdt dat wij onder onderhoud verstaan alles wat noodig is om aich te voe den, te kleeden, te ontwikkelen enz. Dit maakt voor de 600,000 aangeslotenen een wekelijksche uitgave van 30 millioen frank of per jaar een miljard vijf honderd millioen. Een uiterst groote som dus. En voegen wij er onmiddelijk bij dat deze som ver blijft onder de werkelijkheid. Naar wie draagt de werkende klas die som Naar de bourgeoisie, naar de menschen die haar dag in, dag uit beleedigen en bekampen. Die som wordt gedragen naar groote en kleine bezitters, naar handelaars en maatschappijen, die enkel en alleen bestaan om de werklieden te bekampen en te dwarsboomen in hunnen strijd. Het is nu echter een feit dat niemand verkoopt zonder winst. Veronderetellen wij dat in die som slechts 10 0/0 winst isbegrepeD, wat weer uiterst billijk Dan ko men wij tot het'verbluffend resul taat dat de werklieden de bour geoisie de gelegenheid geven elk jaar ten minste 150 millioen winst te maken alleen op de aankoopen der socialistische arbeiders. Van deze winst wordt een zeker deel besteed aan de reklaam in burgers bladen. DUs weer tegen de werk lieden. Het is dan ook niet te ver wonderen dat de bourgeoisie die leeft van de winst gemaakt op den rug der arbeiders nog sterk is. Die sterkte heeft zij te danken aan de werklieden zelf. Aan dien toestand moet een einde komen en wel zoo gauw mo gelijk. De werklieden moeten niet droomen van eene revolutie De arbeiders moeten denken aan hunne plichten, zij moeten zich meer doordringen van de doelmatigheid der wapens waarover zij beschik ken, zij moeten vooral leeren, al hunne handelwijzen, al hunne da den te bouwen en te regelen naar een vast klassebewustzijn. Dat de werklieden maar begin nen met alles te koopen in de coöperatieven dat zij maar zorgen dat de winst, die nu zoo lekker vloeit in de zakken der bourgeoisie terecht komt in hunne eigene in richtingen en de toestand zal heel gauw veranderen. Om te beginnen zal de bourgeoisit al vast kunnen ophouden met propaganda te ma ken tegen de arbeiders, dank zij de winst haar gegeven door de werklieden. Het leven zal goed- kooper worden en vooral de arbei dersbeweging zal zoo sterk worden dat zij haar wil kan opdringen en uitvoeren zonder revolutie. Dat alle werklieden dus hun plicht doen, Geen tientallen mil- lioenen meer dragen naar de erg ste vijanden, naar bourgeoisie, moet het parool zijn. Alie aankoo- pen doen in eigen inrichtingen, in de coöperatief. De coöperatieve winkels zullen groeien en bloeien, zullen zich snel uitbreiden, steeds nieuwe artikelen verkoopen, zoo danig dat binnen afzienbaren tijd de werkers alles kunnen koopen in eigen inrichtingen. De nieuwe maatschappij groeit dan langzaam, maar onweerstaan baar door het plichtbewust han delen der massa. Dus allen naar de coöperatief ARBEIDERS VAN BEIDE GESLACHTEN I Allen op ègJuli aanstaande naar Brusselom, ter gelegenheid van de 2o': verjaring der Syndikale Kom missieuwe getrouwheid aan de arbeiderszaak te betuigen. tot wanneer de duisternis was inge vallen betaalde men een spotloon. En 't is naar die tijden dat onze bazon bet hoofd gekeerd houden, ;t, zijn dio toestanden w-elke ze terug wenschen. Gfj zult het antwoord geven, die ze verdienen IN DICHTE GELEDEREN NAAR BRUSSEL Van nu af over de reis gesprokon in uw vergaderingen, bij uw vrien den en kennissen en ook aan moeder de vrouw. Handen uit do mouwen en aan 't werk. onverpoosd tot op don dag van 29 Juli. De lucht moet dreunen van de Waalscbe en Vlaamsche strijdliede ren, wier toonén zich broederlijk zul len ineensmelten. Do straatsteeneu moeten dreunen onder de stappen van dat reuzen- leger. Dien dag mag er maar een ge- dachto, een kreet over België gaan 'T WAS IETS GEWELDIGS Eiken dag leest men in de bur- gersbladen, die natuurlijk er voor betaald zijn het to drukken, dat het aantal belgische gesyndikeerden af neemt. #ok worden nieuwe hatelijkheden aan 't adres der syndikatenleiders ten beste gegeven. De burgerij neemt hare droomen voor werkelijkheid, ze meent dan ook dat het oogenblik gekomen is de rechten der werklieden te be knotten, aan de loonen te snoeien en langere werkuren in te voeren. In deze dagen dus van reaction- nair gekuip is het noodig eens aan de beigischo burgerij onze sterkte te bewijzen, daarom wil de Syndikale kommissie op 29 Juli, eens haar le ger in oogonschouw nemen en het door de straten van Brussel laten trekken. Het moet een aanblik geven van een niet te brekon macht, van een gediciplineerd leger tot don aanval gereed, tot alle opofferingen bereid. Reeds bereiden de arbeiders van alle bedrijven en van alle gewesten uit België zich voor op dien gedenk waardiger dag naar Brussel te rei zen. Het beloofd iets grootsch en ontzagwekkend te zijn, iets dat de burgerij ernstig doon nadenken zal Als de reactie ervan dioomtnaar do slaventijen van vóór den oorlog terug te koeren, dan maakt ze loelijk een verkeerde berekening. Dat gedoogd het Belgisch proleta riaat nooit. Dat zal het bewijzen klaar en krachtig op 29 Juli. E11 gij, vrouwen en mannen van den Vlaamschen huiten, wat gaat gij doen Uw antwoord kan enkel luiden In massa stroomen we naar de hoofd stad. Gij meer nog dan de andere werk lieden hebt het gevoeld, wat het be- teekende verdrukt, slecht behandeld en uitgezogen te worden, Voor te slaven van zoohaast de zon opging, Wij houden er aan de jeugdgroe pen to herinneren dat den jeugddag ingerichtdoorden VJaamoehen Bond van Soc. Jonge wachten op 5 Oogst plaats heeft in de schilderachtige streek van Ronse. Het komiteit gelast mot de orga nisatie is reeds dapper aan 't werk. Alle jeugdgroeped moeten dus ook zorgen niets onbeproefd te laten om dien dag daar zoo sterk mogelijk vertegenwoordigd te zijn. Sticht zoo spoedig mogelijk spaarkassen. De onkosten zullen zeer gering zijn zoodat elk jong meisje en jon geling in do mogelijkheid zal zijn aan den Jeugddag deel te nemen. Met duizenden daar hoon Het moet een grootschen schitterenden dag zijn. getuigend van ons macht en van ons eendrachtig willen. Leert onze march-en strijdliederen, opdat in bosch on veld onzo lustige zangen weergalmen. Leert spel en dans om te betoo- nen dat wij afbreuk doen van on zinnig en onzedelijke bourgeois ver maken. Op Op 1 Vlaamsche Jeugd, 50oggt in onze Jeugddag. GUST. MORINCK PIET. Wat scheel u toch, kerel j Ik ben ruim 2 uren in uw gezelschap en ik heb u nog geene cigaret zien rooken. Dat is toch uwe gewoonte niet. KAKEL. Ik doe aan bezuini ging. Dagelijks rook ik 3 cigaretten minder om mijne reiskosten te kun nen betalen voor den Jeugddag op 5 Oogst te Ronse. Wie volgt Kareis voorbeeld l Leest en verspreidt het weekblad RECHT EN VRIJHEID die de belangen der werklieden vcrdedii Het Ministerie was gevallen, Op eene vrije kwestie. Zonderlinge houding voorwaar. Devervlaam- sching der Gentsche Hoogeschool stondt niet op het programma der regeering en toch nam het ontslag omdat de vervlaamsching niet wierd gestemd in den Senaat. Het valt, het staat op, het ver schijnt voor de Kamer, met al de zelfde ministers, zonder oenige verandering, noch van personen, noch van porte-feuilles, meteen programma waardoor de ver vlaamsching wordt verminkt, en met een vasten diensttijd voor de soldaten van 12 maanden plus 2 maanden zoolang wij Duitsch- land bezetten. De Vlamingen krijgen dus getn voldoening de walen zijn gekant tegen do formule Nolf, en tooh zien we. dat de klerikale en libe rale Vlamingen en walen ondanks ze van beide zijde geen voldoe ning hebben, hun hertrouwen stel len in de regeering 1... We hadden vroeger 10 maan den diensttijd de Socialisten en deChristeue democraten voerden een strijd tot het bekomen van den zes maanden diensttijd en nu komt de regeering met 12 maan den plus 2 maanden. En die zelfde christene demo craten die vroeger hunne kiezers beloofden, voer den zes maanden diensttijd te stemmen, bedriegen hunne kiezers eens to moer en stemmen de dagorde van vertrou wen in de regeering Kan men beter het volk bedrie gen Zulks bewijst ons dat de man nen als Van Schuylenbergh, Van Nieuwenhove, die gekozen wor den op de zelfde Hjst der heeren kapitalisten, enkel hunne knechten zijn, en moeten dansen zooals dis hoeren schuifelen. Dit comediespel gespeeld door de regeering, wordt dus blinde lings gevolgd door de katholieke werklieden-afgevaardigden, waar aan er nog zoovele werklieden hunne stem verleencn. Wij zouden er ons kunnen om verheugen, omda>t zulks de oogen moet openen van de verdwaalde werklieden, ware het niet dat in- tusschen hët vlaamsche volk eens te meer gefopt moet worden en dat onze werkerskinderen een lango ren diensttijd zulicn te kloppen hebben, en dat or door de Staats kas nog meer millioenen aan het militarisme zullen verspeeld wor den. Wij worden dus goed gere geerd.... en waarlijk democra tisch I... FriedtriH.

Recht en Vrijheid | 1923 | | pagina 1