Sottegem. Uit Ninove. BELCrISCHEBANK it ARBEID STAD AALST BERICHT JCef Socialisme op den buiten. Bericht aan leden en KllénUa. Partijgenooten. Geeraardsbergen. Goede gezondheid Ooerboulaere. DE GENT, Voldersstraaf, f, GENT Verkoopt Kapitaal aandeelen u OOSTENDSCHE REEDERIJ aan fr. 600,00 USINES LEOPOLD PHALEMPIN aan fr. 785.00 BELGISCUE BANK VAN DEN ARBEID aan fr. 795,00 Kasbons - FRIGORIFERES du LITTORAL 7 aan fr. 490.00 uitkeerbaar den 31 December 1931 - BONNETERIE AMEYE 7 °/o aan fr. 495,00 uitkeerbaar den 28 Februari 1933. Ouderdomspensioenen. De personen die vermeenen recht te hebben op het ouderdomspensioen voorzien in de Wet, van 20 Oogst 1920, worden bekend gemaakt dat hunne aanvragen zullen aanvaard worden ten kantore van den Hoor Ontvanger der Belastingen, Nieuwstraat, 79. Alle WOENSDAGEN van 2 tot 4 uur. De Burgemeester, F. DE HERT. Wend U voor het maken, ver diepen en kuisschen van steenput- ten tot Albert CORBESIER, Diepestraat, 5. (St-Job), Aalst Verzorgd werk. Matige prijzen. De kosteloosheid van het pensioen voor onze oudjes wordt bedreigd. De arbeidersklas heejt voor plicht dezen cisch te verdedigen en daarom zal de op a9 Juli aanstaande talrijk aan ze betooging te hussel deelnemen. Ondanks de vele en ernstige moei lijkheden, welke bet socialisme op den buiten 10 overwinnen heeft, wint het toch veld. De buitenbevolking, meest land bouwers, zijn van nature Conserva tief. De Sociologen beweren, dat den adel en de boeren, de twee conser vatiefste standen zijn der samenle ving. En, inderdaad Do boer werkt van den morgen tot den avond, op zijn akker, eenzaam en stil des zondaagsch bezoekt hij zijne dorps kerk, eenige nabijgelegen herbergen en 't is al. Hy gaat niet meè met het steeds intenser wordende leven hij blijft verstoken van het mondaine gewoelzijn gedachten lezing is be perkt tot zijn dorpje, en diens omge ving, priester en godsdienst maken grooten indruk op hem. Hij bewaart en wil bewaren de gedachten, de ze den en gebruiken er voorvaderen veder deed het zóó, grootvader ook, en het oude is hem zoo lief en aange naam. üm het leven van den boer te ver anderen, om hem andere gedachten, anderen ideën, een gansch ander le ven, op te dringen is er véél tijd en werk noodig. De boer is gekant tegen den 8 uren arbeidsdag want hij wil zwoegers van den morgend tot den avond. Hij kan maar niet begrijpen, waarom zijn zoon, die slechts bft toeval eens buiten zijn dorpje gaat, moet aar drijkskunde, rekenen, natuurkunde of iets dergelyks leeron Zijn een voudig, nuchter verstand, verzet hem 'daartegen.. Wat de priester 's zondaags preekt, is hem heilig kritiek wil hy volstrekt ntSt. In don laatsten tijd is er toch eene betering in het leven van den boer. Door het steeds grooter wordende verkeer, welke het moderne leven meebrengt, is hy meer verplicht met het nfcuwe leven meè te leven de nieuwe gedachten ^dringen gemak kelijker tat liem door - ook de so cialistische. Wat meer is de eenvou dige boeienstand, die vóór den oor log afhing van de groote grondbe zitters, is kleine eigenaar geworden. De oorlog heeft hem verrijkt en laat het ons maar bekennen daar door, min of meer ontvoogd. Nu wil hy ook iets te zeggen hebben in het politiek leven, hij wil geen slaaf, geen mindere meer zijn Dien eonvoudigen boerenstand trekt ons, Socialisten sterk aan de.wyl wy hunne belangen verdodi- gen, dewyl wy hunne'ivolledige ont voogding moeten bewerken. Hier, in het Arrondissent Aalst, zijn die landbouwers nogeenigo daen- siston en bestrijden ons met hun deknaam KRISTEN Maar zulks kan maar een tijdje duren en mogelijk hebben zij, door hun optreden op don buiten, de geesten rijp gemaakt voor het Socia lisme, het Socialisme dat. toch komen moet, kornen zal Zetten wij steeds met taaië kracht onzen strijd op den buiten voort, op dat ook eens bij onze boeren de roode vlag wapperen en hot Socialisme hoogty vieren. A lbert VIJVERMAN. De landelijke betooging van 29 Juli moet eene verwittiging zijn voor de burgersklasse. Op dien dag zul len alle arbeiders opkomen om hun onwankelbaren ivil te doen kennen en de reaktie het hoofd te bieden. Gulden Sporen Slag feesten De 8 en 11 Juli zijn hier in Sotte gom op luisterlijke wijze de Gouden Sporenslag-feesten gevierd gewor den, grootendeels met het geld uit de gemeentekas geput, dus met het geld van Jan en alleman. (Zie de plaatselijke dagbladen van Sottegem 8/7/23). Wat, is nu wel eigenliik de hetee- nis van de Gouden Sporenslag Is het wel zooals onze katholieken ba zen het. tegenwoordig uitleggen DeJGouden Sporenslag is geleverd geweest door het BELGISCH VER DRUKTE VOLK tegenover de Fran- scheen het grootste deel van de hel- gische adel die de LeHaarts getrouw gebleven waren. In het jaar 1302 bestond de taal strijd nog niet, die tegenwoordig ge voerd wordt, maar het was het klein volk en de burgerij die' verdrukt, werd door de adel net, als nu het werkvolk door blauwe of gele kapi talisten. Indien de groene Paus van Sot,t,e ge.m en ziine stafofficieren zich de moeite wilden getroosten van de Geïllustreerde Geschiedenis van België door G. H Moke, (Hoofdstuk V 21en die in het, katholiek bi bliotheek berust, te lezen, dan zou den zij er zich kunnen vaw overtui gen dat, het niet, alleen Vlamingen waren die zich te Groeningen tegen over het fransch leger van Robrecht van Artois en zijne bondgenooten bevonden, want wij vinden er het volgende in. Het ontbrak het volk niet aan opperhoofden. Pieter De Koninck en Jan Breydel, dekens der wevers en der beenhouders hadden den opstand der Bruggenaars bestuurd. Willem van Gulik, kleinzoon van den graaf van Vlaanderen, snelden met DUIT- SCHE RUITERS toe. Jan van Dara- pierre, die te NAMEN regeerde, voegde zich kort nadien bij de Vla mingen en versterkte hen met eenige troepen.... Genoeg geschiedenis en komen wij terug tot de feesten. De lichtstoet van 8 Juli, gevormd door de V. O. S. en de Kristenbond der Opgeëfschten was goed. De licht beelden er in gedragen waron schoon. Ongelukkig werd de stoet gesloten door eenen hoop katholie ken turners die huilden en tierden - Wij eischen devervlaamsching der Hoogesrhooi van Gent Die leeuw tjes brulden allen om het meest. Gezien in de lichtstoet, een katho liek gemeenteraadslid, hetzelfde,dat onze vrienden van de harmonie van Aalst, moeten kennen, aangezien het de zelfde is die op het eerste Meifeest het noenmaal met zyne mu ziekstukken verrijkte. Dat heerschap droeg een lantaarn in de vorm van oen visch en hij roemde er zteh op dat hij een visch gevangen had. Nu hel schijnt zeer belachelijk te zijn en nochtans is het zoo het is geen visch dat hij gevangen had maar snoeken onder den vorm van bestuursleden van vrijzinnige wer- kersvereenigingen Wat deden die personen er aar dige karpelsprongen Zingend stap ten zij achter een lid van hét Kristen Syndikaat der Spoorwegen er don katholieken leeuw. Vnor dien dag hadden zij het pauselijke, gele bloem met het waterhondje in het midden. Het strijdlied der werkers was voor dien dag vergeten. Wanneer zullen de oogen van die ongelukkigen opengaan, of zyn.zy misschien stokken blind In deze omstandigheid hebben de liberalen zich beter gedragen. Sedert de Kolonialen dag, die op eenen grooten fiasco is afgeloopen," houden zij zich stil. Zij gaan nu liever in het geheim de katholieken smeeken om eenen persoon te belette,11 nog naar de gaaisprang te gaan schieten. Wat helden toch die blauwe gaai en iemands eer krenken on brood- rooven, dat kunnen zij het best. WEET AL. Allen op 2g Juli aanstaande naar Brussel om te betoogen tegen de nieuwe belastingswettentegen het duur leventegen de nuttelooze militaire uitgaven. Ten voordeele van hei Muziek. Ontvangen uit Détroit-Michian de som van 23 dollars of 411 fr. Het is op een gezellig samenzijn dat eenige socialistische Ninoofsche vrienden in Detroit verblijvende;,het muziek hunner geboortestad hebben herdacht en nogmaals hunnen pen ning hebben gestort. Gezongen het lied Het Vrije Ge dacht r- bij Polj'dore De Feyter door Theofiel Van Londersele in tegen woordigheid van de volgende kame raden die hunnen penning hebben gestort,: Van Ressem Alt'ons id. Van der Straeten Om. id. Despret Frans id. Van den Berghe Frans id. Van Londersele Alfred id. Van.jLonder- sele Theophiel id. DeCostér Louis id. De Ooster Richard id. Van de Wiele Edm. id. Polydore De Feyter id. Do Meyer Maurice id. De Meyer Frans id. Van der Straeten Adolf id. Do Trover Albert id. DeTrover Joseph id. Ernest D. C, id. D'henau Charles id, Spinael Charles id. De Winne René id. Geerts Frans id. Blomrao Albert .id. Blomme Emiel id. Onbekend id. Langs dezen weg bedankt het be stuur en de loden van de Socialisti sche Fanfare De Voorwacht »ffe Ninoofsche kameraden in Detroit verblijvende die hij elke gelegen heid toonen dat zij alhoewel in het buitenland verblijven nog immer het socialistische Muziekkorps hun- nar geboortestad indachtig aijn en altijd door hunne milde giften me dehelpen tot do grootwording en bloei onzer geliefde Fanfare. Dat de kameraden op den ingeslagen weg zouden voortgaan is onzen innigsten wensch. Nogmaals uitgewekene ka meraden onzen hartelijksten dank. Het Bestuur der Soc. Fanfare. Tem voordeele der Turners en Turneressen. Ontvangen uit Detroit Michigan de som van 18 dollars of 306 fr. Gezongen het lied DeKoolmijner en nog verschillende andore socia listische liederen door de kamera den Theophiel Van Londersele en Louis De Coster op de huwelijks feest van den kameraad Albert, Blomme met Philomena Van dor Wielen bij Edmond Van der Wielen en rondgehaala door den makker Omer Van der Straeten in een gezel- ligeo Vriendenkring. Het bestuur en de leden der Soc. Turnkring bedanken langs dezen weg de vrienden partijgenooton, verblijvende in Detroit-Michigan die hun zoo milden steun verleerien aan onzen jeugdigen kring. Nogmaals, waarde Partijgenooton aan U onze verkleefde broedergroe- ten en dank. Het Bestuur van den Soc. Turnkring DOOR IE VER STERK. S. M VERBROEDERING. Afdeeling Ninove. De moeilijkheid welke de vroe gere wijze voor het maken van fijn brood medebracht, verplicht ons een nieuwe regeling in te voeren. Van af Zaterdag a. s 14 dezer wordt het bakken van bijzonder brood waarvoor de benoodigheden door de kliënten zelf geleverd wor den afgeschaft. De verkoop van fijn brood wordt vanaf dien dag ingericht. Ter gele genheid van Ninove kermis zal den bode jetonverkooper de kaarten voor zijn brood te koop aanbieden, slechts deze welke kaarten koopen zullen kunnen bediend worden, dringend verzoek dus aan iederen kliënt goede rekening te houden van dezen maatregel en er zich naar te schikken. De prijzen van ons fijn brood zijn als volgt Rozijnen en Melkbrood aan 8,00 frank. Rozijnen en Melkbrood aan 5,50 frank. Onnoodig zich nog aan te bie den met benoodigheden voor fijn brood. Insteken zullen nog aan vaard worden op vast te stellen uren aan 0,25 fr. per insteek. Deze moeten derwijze geteekend zijn dat zij gemakkelijk te herkennen zyn. Het Bestuur. Bewuste Arbeiders zijn lid van hunnen 'vakbond en le zer van de partijbladen, doch zou den ook lid moeten zijn der Samen werking. Arbeidersvrouwen welke elders dan in de Kooporatief hunne aan koopen doen strijden recht streeks tegen hunne belangen ec helpen mede aan de bestendiging hunner uitbuiting. In do Koopora tief zyn de waren van beste hoeda nigheid, bekomt men juist gewicht, deel in de winst benevens verschil lende andere voordeelen en zulks aan concureerende prijzen. Laat ons allen naar de Samenwer king gaan. Leest en verspreidt het weekblad RECHT EN VRIJHEID die de belangen der werklieden verdedigd. S. M. VERBROEDERING. Huismoeders hebt gij reeds onze nieuwe winkels bezocht, hebt gij be merkt hoe netjes alles er uit. ziet. Alles kunt gij er bekomen spece rijen en konserven, alle slacn ge maakt ondergoed, kinderkleederen, voorschooten veor vrouwen en kin deren, blauwe en kaJcki werkkostu- men voor jongelingen en mannen, fantaisie en coutil manshemden enz. enz., alles eerste hoedanigheid aan konkurreerende prijzen. In onzen kleergoedwinkel vindt gij groote keus mansstoffen, koslumen op maat, verzorgd werk en matige prijzen. Werkersvrouwen, benevens de verplichtingen tegenover uw syndi kaat, hebt gij plichten te vervullen tegenover do coöperatie, die uwen machtigsten steun is in den strijd, tegen de reaktie en het duur leven. Maakt propaganda, in fabriek en werkbuis, overtuigd uwe onbewu ste werkgezellinnen en eens komt de dag dat gij met fierheid den afge- logden weg zult over zien, want als elk zijn plicht begrijpt is de toe komst aan ons. ARBEIDERS I Op 29 -Juli allen naar Brussel om mee te betoogen. Het gaat er om de socialistische macht te bewij zen. Leve de S. K. Leve de B. W.P. Jonge Wachters (sfters). Op 5 Oogst a. s. grypt de Vlaam- sche Jeugddag te Ronse plaats. Flink doorgespaard, opdat wy met een sterk contingent daar zouden tegenwoordig zyn, aldus onze macht tegen de sterk opko mende reaktie te toonen. Vértrouwt ook niet langer uwe spaarcenten aan burgersinrichtin gen die steeds tegen u gekant zyn maar plaatst uwe penningen in de Spaarkas der Verbroedering die de grootste voordeelen geeft. De Samenwerking is de rots waarop toij de nieuwe wereld gaan bouwen. Er voor ijveren is ons aller plicht! bekomt men door de wandelingen langs hot Sparrenbosch (Buizemont) en eene verversching te nemen in het Café Leander. Dranken 1* klas, Mattetaarten, Hesp. Gemeenteraadszitting van 8 Juli 1923. Na verslag der vorige zitting krij gen wij de mededeeling, .eener vraag van wege Het te huis voor ver minkte soldaten, om ondersteuning voor hare inrichting. Gezel Cosyns zegt dat het droevig is, dat wy moeten zien dat onze ver minkte soldaten uit dqn oorlog de bedelende stem moeten verheffen om hulp en bijstand te bekomen in een land dat zij met hun lijf moeten ver dedigen en met hun bloed en met een deel van hun lichaam dezes vrij making hebben moeten betalen, ter wijl als belooning aan velen de el lende wacht. Na den oerlog beloofde men aan deze holden een onbekom merd leven opgeschroefd mot veel grootspraak over vaderlandsliefde en andere chauvenistische holklin kende frazen. maar heden ten dage zien wij veel van deze helden mét potlood, blink of schrijfpapier onze gemeente ronddolen om toch maar een weinig te verdienen om hun el lendig bostaan te kunnen rekken en zien wij ook dat zy aan menige wo ning waar een door de oerlog ver rijkte woekeraar woont, de deur op den neus krijgen. Gezien den slech ten toestand onzer gemeen te-lln au - tién, stelt Gezel Cosyns voor dat gansch don gemeenteraad haren aanwezigheidspenning voor «011 nsch Jaar aan de inrichting -iHet huis voor den verminkten soldaat zou afstaan, wat wordt aangenomen, alsmede de verkoop van 600 souchen ten voordeele van zelfde inrichting. Als tweede mededeeling zal er toe komende week in de gemeenteschool eene voordracht gehouden worden, over het bouwen van goedkoope werkmanswoningen. Daarna hebben we wijziging aan t. 40 en 41 van het schoolregle ment. Er wordt besloten ter aan moediging der leerlingen onzer ge meentescholen bij het eindigen van het schooljaar diploma's uit te rei ken met opgave der bekomene pun ten in don wedstrijd bekomen. Deze uitreiking zou gepaard gaan mot een feest of concert voor ouders -1 leerlingen. Dan krijgen we het voorstel om den 11 Juli als offlcieele feestdag; te erkennen. Ons klerikaal schepen college heeft niet gewacht zulks hp de dagorde te brengen om daags na 11 Juli te bespreken, zooals het ge daan heeft met ons voorstel tot vie ren van den Eerste Mei, en het is dat wat gezel Cosyns hen aan 't ver stand brengt en verlangt dat als den 11 Juli als offlcieele feestdag wordt gestemd, dit ook kan gedaan worden voor het feest van 1 Mei. Schepene EENPOOT pardon schepene Meert die op 4 April 1928 de vraag tot het vieren van den Eersten Mei gedaan door Cosyns steunde en stemde, bevecht nu die zelfde vraag. Als man van talent die reeds al de kleuren van den politie- ken regenboog is doorkropen,eigent hij zich au ook tfe kleur van den activisten flamingant toe (dus zullen we ons verplicht voelen hem een feilen zwarten vlaamschen leeuw op den rug te naaien en ook moeten zorgen dat niet een van zyne pootjes afgekapt worden, omdat hij in de toekomst goed zou kunnen klauwen, al ware het nog maar op een duiven hok. Van fabrikant afgedaald tot loonarbeider en dan nog terecht komen in een waalsche fabriek moet de jongen dien dag heel zeker een dozijn walen hebben ingeslikt die moeilyk te verteren zyn, want alles wat hij uitblaasde was gal en ver gif doormengd met ezelaryen tegen de walen. Eene discussie ontstaat waaruit blijkt dat de meerderhoid van deti gemeenteraad heel wat serieuzer vlamingpn zyn dan den patattei»- teller van het jaar 18. Eindelyk wordt men gewaar dat men van de baan is geloopen en wordt er ge stemd, 11 Juli wordt als offlcieele feestdag aangenomen met 5 stom men tegen 3 en 1 onthouding. De Eerste Mei als offlcieele feestdag wordt verworpen met 4 tegen 4 en 1 onthouding. Burgemeester en schepene Meert die verleden jaar JA stemden, zeg gen nu NEEN. Heden wit morgen zwart. Niet waar die menschjes we ten wat zy willen Vervolgens krijgen we de goed keuring van de aflyningsplannen voor don Hoogenwog en verbondene straten. Het Schepencollege vraagt mach tiging om voor de gemeente deu eisch van oorlogschaae in rechte te verdedigen. Het lastencohier en bestek voor de elektrische verlichting wordt goedgekeurd. Daarna hebben wy de aanvraag om krediet voor de gemeentefeesten. Cosyns zegt dat hy niet tegen de feesten is en gaarne het krediet zou stemmen, maar aangezien het sche pencollege do kermis en andere feesten in een onderonsje organi seert, de minderheid niet toelaat, dus er niets te zeggen heeft, hy zal tegenstemmen. Hij wyst er op dat men vroeger tot akkoord gekomen was, eene Feestcommissie samen te stellen uit de drij partyen, doch daar is niets van gekomen, als we dus in het in richten van kermis of andere fees ten niets te zeggen hebben, moeten we ook geene kredieten stommen. Magister Meert die verleden jaar de kermisfeesten zoo goed ingewcht had, dat de inwoners gerust om 8 u. 's avonds konden slapen gaan en daarvoor van zijne eigene politieke vrienden een heele karrevracht liefe lijkheden te hooren kreeg, is nu ook van gevoelen eene Feestcommissie in te richten (om ze toekomend jaar over het hoofd te zien, hé meneer de schepene Men kerat overeen dat gansch de gemeenteraad de Feest commissie zal uitmaken en het kre diet wordt gestemd. Voor slot hebben wy in geheime zitting het aanstellen van een nieu wen gemeenteontvanger en de te storten borgtocht. De borgtocht wordt vastgesteld op 10.000 fr. doch de bonoeming wordt verdaagd tel de volgende zitting. Politik-os,

Recht en Vrijheid | 1923 | | pagina 3