Socialistisch weekblad voor het Arrondissement Aalst. WERKERS en WERKSTERS, ZONDAG AANSTAANDE in massa naar BRUSSEL. Het arrondissement van den REACTIONAIR MOYERSOEN, moet een sterk contin gent leveren in de Betooging VOOR HET BEHOUD ONZER WERKERS WETTEN. Midden in den Strijd. Een merkwaardig artikel in katholiek blad. De Katholieken en de brief Yan den Paus! Mijn Hoekje. 20e Jaar N° 29. Prijs per nummer 15 centiemen. 22 Juli 1923. Annoncen RECHT EI VRIJHEID Rechterlijke annoncen 4 fr. per regel. Reklamen volgens overeenkomst. Alle briefwisselingen moeten elke week vóór Woensdagavond, 8 ure, ingezonden worden. Ongeteekende brieven worden niet opgenomen. Berichten over werkstakingen en grieven moe ten door de Vakbonden goedgekeurd zijn. UITGEEFSTER SAM. MAATSCHAPPIJ «HET RECHT Lokaal HAND IN HAND Molendries, Aalst. BEHEERDER-AFGEVAARDIGDE JA Et 8EKAERT. Postchcckrekening Nr 85686 Telefoon Nr 128 REDACTIE ADMINISTRATIE Lokaal Hand in Hand», Molendries, 11, AALST ABONNEMENTSPRIJS 3 maanden fr. 2,20 6 4,00 1 jaar 7,50 BUITEN BELGIE. jaar fr. 15,00 Men abonneert zich op alle postbureelen. VROUWEN, We staan midden in den strijd Zonder het te willen, zonder het te weten worden we medegesleept in den grooten kamp voor onze bevrijding. Inderdaad, we zien dat de reak- tie alle middelen gebruikt om te rug tot de toestanden van vóór den oorlog te komen. De schrik van na den oorlog is er af en indien ze duifden ze zouden reeds ontken nen dat de arbeidersklas ook rech ten heelt. Stumpers en werkezels moeten wij zijn, die ons gedwee laten uit buiten om bovendien nog voor kanonnenvleesch te dienen. Velen onzer arbeiders hebben reeds- klaar gezien en zijn zich bij ons komen ^aansluiten en wij vor men reeds eene macht waar reke ning dient mede gehouden te wor den Toch is er nog een groot deel dat zich onverschillig toont en zelfs vijandig. Waaraan moeten wij dit toe schrijven. Hebben die vrouwen niet dezelfde lasten als wij Zou den ook zij niet willen dat het leven goedkooper wordt en hun geld meer waarde heeft Zouden ook zij niet willen dat er aan den wo ningnood een einde komt Zouden zij het ook zoo goed vinden dat het ouderdomspensioen afgeschaft wordt, dat hunne kinderen 14 tot 16 maanden soldaat moeten wezen, dat zij en hunne mans terug 10 en 12 uur moeten werken aan kleine loonen, dat ze nauwelijks voedsel kunnen koopen, laat staan, klee deren en huisraad Dat ze. ..wij zouden de lijst nog zooveel langer kunnen maken Neen, moesten wij aan elk dezer vrouwen afzonderlijk deze vragen steller, ze zouden ons zeker voor niet heel wijs aanzien, en toch, wanneer wij onze mannen niet medehelpen aan de propaganda zal het er stillekens aan van ko men. De oorzaken dezer onverschillig heid zijn zeer verschillend. De eene heeft een zwaar huis houden. en daardoor geen tijd tot lezen, ze is ook altijd kribbig en lastig tegen manen kinderen, deze laten haar dan ook maar liefst ge rust. Ze komt echter in aanraking met andere vrouwen en mannen die haar een heel verkeerden uit leg geven over de oorzaak van haar vestig leven gaat haar man dan juitft 's avonds naar eene vergade ring dan c zit het er op en is ze dubbel lastig. Een andere arbeidt gansche da gen in fabriek of werkhuis en moet *s avonds nog voor haar huishou den zorgen. Nog een andere heeft het rede lijk goed- ze heeft slechts een of twee kinderen, maar gaat liever naar cinema of wandelen, da 1 zich een weinig in te spannen om de strijd der ar beidei s te begrijpen. We hebben ook nog de aanko mende vrouwen en meisjes die de jeugd stelt hare eischen nu liever al hun vrijen tijd vervrij- en en het van zelf sprekend vin den dat zij maar acht uur moeten werken. Zijn al deze vrouwen en meisjes niet te bereiken Wel zeker, vriendinnen, de na tuur heeft ons een wapen geschon ken, dat weinigen tot hiertoe goed hebben weten te gebruiken, het wordt hen zelfs als een gebrek aan gewezen, en nochtans, moesten slechts 3/4 van dezen die ons lezen goed weten te gebruiken, welketi vooruitgang zouden we maken Lieve lezeressen, ge hebt zeker wel reeds geraden hoe dat wapen heet Het is., onze tong en soms zijn .we vuile tongen, doch als we ze goed weten te gebruiken zijn al de vrouwen die nu onverschillig zijn te bereiken en ook te bekeeren. Zeg niet dat ge geen tijd hebt en ge hoeft er niet veel tijd voor te hebben, 't is alleen de kwestie te willen weten hoe alles gebeurt, dit in het hoofd te hebben en ver standig te redeneeren. Geen tijd, dat kan geen enkele vrouw zeggen merken wij eens op, hoeveel geloovige vrouwen er in de maand Mei en Augustus elWrfn avond naar de kerk gaan om r.aar de preek te luisteren van een of anderen pater daar zijn ook, en vooral op de buitens, zij die een zwaar huishouden hebben en wei nig tijd, doch allen voelen zich verplicht tegenover hun geweten er den noodigen tijd af te doen. Welnu, vriendinnen, zoo moeten wij ons ook zedelijk verplicht ge voelen mode te helpen tot het vor men eener betere maatschappij. Hoe wij dit kunnen wil ik in een volgende maal met u bespreken. Mathilde vroeger naar onze stem hebben ge luisterd, vele misrekeningen zouden ons bespaard gebleven zijn. De schrijver van het geruchtma kend artikel is zekere Passelecq, die m de katholieke burgermi Jdens van hoog aanzien is, ook maakt zijne be wijsvoering diepen indruk. Pas'.eli'cq stelteerst vast dat do economische crisis met snelle stap- peL, ons naar den afgrond leidt. De dollar kost bijna 100 fr,, en het in dexnummer klimt tot 420 en daar boven. Allo mgnscben met een vast inko men, bedienden, beambten vragen zich mot angst afGaan we de kata- strofe beletten kunnen Dan merkt de schrijver aan, dat onze illusion over de opbrengst in bet Roergebied wel voor altijd voor bij zijn, 't is de volledige failliet van het Roeravontuur. Op alles, vervolgt de katholieke burger, wat Wauters en vooral De- stréo in de Kamer hebben voorge bracht, wist do regeering maar te antwoorden met schoono woorden. Neen, de harde realiteit heeft Jas- Kar niet in de oogen durven kijken, hooft ze ontweken met eene schoone redevoering, maar is het land er bij gebaat En dan nog Als de Belgen zullen begrijpen dat ze misleid zijn gewor den, zal hunne woede groot zijn Dus Passelecq schrijft hot zonder omwegen De liberale en katholieke burgers laten zich bedotten, alleen de socialisten hebben de waarheid gezeid en ge schreven Passelecq verklaart zich ten slotte voor eene aaneensluiting met Enge land, want zonder dit land is het vraagstuk der schadevergoeding niet op te lossen. Ziedaar wat een katholieke bur ger nu beweert, onze voormannen hebben dus volledig klaar gezien Propagandisten, toont bet artikel aan uwe katholieke werkbroeders, het is de moeite waard, 't is de be zegeling van de socialistische po litiek We vragen ons vruchteloos af waaropde Belgische katholieken nog wachten om zich, langs onze zijde te scharen en het Roeravontuur te doen eindigen, te meer daar in de laatste veertien dagen de verhou dingen tusschen Frankrijk, Belgie en Engeland nog verscherpt zijn, mot het gevolg dat onze economische toestand m9t den dag treuriger wordt. Als de katholieke kopstukkon niet marclieeren durven, dan moesten do katholieke werklieden maar 't goede voorbeeld geven. De Paus heeft zonder omwegen verklaard Er moei absoluut vrede komen in Europa of we gaan ten onder, dat de geloovige werk lieden, indachtig die wijze woorden uit Rome, zich vrü en vrank af scheuren van alle rcActionnair chau vinisme en bij ons komen. Do Paus hoeft gesproken, dat zij gehoorzamen We begrijpen van eene andore zijde de ontsteltenis van sommige katholieke burgersbJaden. Sinds maanden hebben de socia listen niet opgehouden die Pauselij ke theorie te verdedigen, in de Ka mer, in de volksvergaderingen, in de bladen, en we waren Duitsch- gezinden En nu komt het hoogst kerkelijk gezag niet onze katholieken gelijk geven, maar aan ons socialisten We moeten het nederig erkennen, we hadden op zoo'n hoogo waardee ring niet durven rekenen. Dat zal voor ons een blijde aan moediging wezen, steeds voort Ijve ren voor het welzijn van do munsch- heid en voor de redding der bescha ving. ARBEIDERS VAN BEIDE GESLACHTEN Allen op 2g Juli aanstaande naar Brusselom, ter gelegenheid van de 25* verjaring der Syndikale Kom missieuwe getrouwheid aan de arbeiderszaak te betuigen. La Libre Belgique is een der voornaamste katholieke bladen van Brussel, het is een der burgersbla den welke veel gelezen worden. Daarin verscheen over eenige da gen een merkwaardig artikel over do buitenlandsche politiek van Bel giö en de economische gevolgen. We mogen mot fierheid er op wij zen dat hier ook de socialisten volle dig in 't gelijk gesteld worden, het artikel is een krasse veroordeeling van de Ruhrpolitiek. Na den brief van den Paus, komt het schrijven ter gepaste ure, spijtig nochtans dat de katholieken niet Op dit oogonblik zijn de katholieke bladen weer geestig om te lezen, ze weten niet hoe den brief van den Paus aan hunne lezers te verklaren. Over het algemeen komt de ver wrongen explicatie daarop neder: De Paus heeft het wel zoo geschrtvtn, maar hij heeft het zoo niet willen zeggen En wij die dachten dat als do Paus iets neerschreef, hij eerst wel elk woordje gewikt en gewogen had, gezien zijn invloed in de wereld 1 Neon. neen, de socialisten hebben gelijk gekropen van Rome, en nog volledig gelijk, al de rest is rond-de pot draaierij. We zijn dus in goed en heilig ge zelschap en wc voelen or ons geluk kig om. Al de sinds den wapenstilstand verworven hervormingen worden door de stijgende reactie in gevaar gebracht. De meesters van heden proomen er van de arbeidersklas terug te voeren naar de sombere da gen van weleer. Arbeiders Blijft meer dan ooit trouw aan uwe vakorganisaties en neemt in massa deel aan de betoo ging van 29 Juli. In een woord, we worden tegen woordig bestuurd door eene regee ring met de meeste reaotionnaire gtdachten. Hel is dus voor al de be wuste werklieden, vrouwen •n mannen, een eerste plioht deel te nemen aan de groote manifestatie, die op 2B Juli aanstaande te Brus sel zal plaats hebben. Wij moeten onze regeering too- nen, dat de werkende klas bereid is, alles te offeren en nfiet zal dulden, dat onze veroverde werkerswetten met de voeten worden ge treden of vernietigd wor den. Daarom zal het gansch georga niseerd leger samen stroomen en ik ben er van overtuigd, het arrondissement Aalst, sterk zal vertegenwoordigd zijn, dat meen ik te mogen verzekeren. Friederik. Wy naderen de groote dag. Toekomende Zondag 29 dezer, is het revue voor het Syndikale leger. Alle bewuste syndikalisten zul len dien dag te Brussel zijn, waar om Omdat wy aan ons reaotionnair gouvernement, dat reeds onge veer twee jaren, nog geene enkele werkershervorming heeft inge voerd, maar ONRECHTSTREEKS niets onverlet laat, om onze ver overde werkerswetten te vermin ken, tc verkrachten en onvrucht baar te maken, onzen wil, onze eischen moeten toonen. Minister Moyersoen, die door de christen democraten als een ech ten demoeraat wordt voorgesteld, is den man, die de plaats van onzen vriend Wauters heeft inge nomen, en plechtig beloofde, aan de gestemde werkerswetten niet te raken, toont zich den meest reactionnairen minister. Inderdaad, heeft hy niet het Crisisfonds reeds zoodanig met ministeriëele besluiten over stroomd, zoodat men heden nog nauwelijks het vroegere Crisis fonds erkent Laat hy niet dageiyks den acht- urigen werkdagverknoeiën Zyne inspecteurs zyn niet meer te zien en de fabrikanten en nyveraars die wenscheii inbreuk te maken op den achturigen werkdag, heb ben zich" maar te wenden tot Mi nister Moyersoen, en zy zullen het niet geweigerd worden. En ons ouderdompensioen Wy hebben allen gejuicht, toen Wauters de kostelooze ouder domspensioenen deedt stemmen, en onze oudjes waren gelukkig, overmatig gelukkig, wanneer hun het'pensioen van twee franken daags is uitbetaald. Wauters, den socialist, is er van overtuigd, dat een armen ouder ling op 65jarigen ouderdom, zoo wel recht heeft aan een kosteloos pensioen, evenals een geesteiy- ken, een officier of een bisschop. Moyersoen is van een ander ge voelen. Hy is er wel voor, dat er kostelooze pensioenen uitbetaald worden aan geosteiyken en offi cieren, maar kan het niet kroppen, dat een werkman van de koste loosheid geniete. Dasrom een wetsontwerp, om al de werklie den voor hun pensioen te doen be talen. Wy hebben ons leger den diensttyd moet verlengd wordsn, zegt onze huidigo regeering. Min stens één jaar dienst en 14 maan den zoolang de bezetting duurt. Voor do werkmanswoningen wordt er heel weinig gedaan,want de woningnood vermeerdert van dag tot dag. (Zit vervolg OBderun 4 kolom).

Recht en Vrijheid | 1923 | | pagina 1