Sottegem. Uil Gijsegem. Uit Denderkoulem, Uil Nieuwerkerken. Uit Hofstade. Partijgcnooten BERICHT BELGISCHE BAMZARBEffi G eeraar dsb ergen. Van Nieuwen iiove Landverraders. S. M. Verbroedering. Deel. Mijnwerkers Naar Brussel. Voor de Turners. Muziek. Bouwwerkers. Goede gezondheid Uit Meerbeke. HIP. HIP, HOERA! Gedurende verscheidene weken wordt van uit den predikstoel door een aardig mannetje valsche aan- tijgingen gedaan tegenover onze socialistische vakbonden, enz. De kameraden van Gijsegem konden zulks zonder protest niet blijven dulden, daar mén tcch op hunnen v ui gen laster nitt mag ant woorden in de kerk, en daarom hadden zij besloten eene vergade ring te beleggen, op Zondag 15 Juli, om g j/2 ure, bij 1 si door Die- rickx, Hoek, Gijsegem. Gezel Haelterman Cesar opende de vergadering en met krachtigen inzet begon hij de aanvallen tegen over onze syndikaten te beant woorden. Gedurende een uur en half zette hij de vakbeweging uit een tot zijn laatste punt, doet uit schijnen dat godsdienst bij ons socialisten eene bijzaak is. onzen strjjd gaat alle n om de arbeiders en arbeidsters een beter loon en menschwaardiger bestaan te ver schaffen, en nochtans dit alles zon digen wij Soc. Vakbonden tegen over den godsdienst, maar kan dit onderpastoortje dan zijnen cate chismus niet meer, die zegt, be mint uwen evennaaste zooals u zeiven en nochtans trots deze aan vallen groeit ons ledental in Gijse gem, tot spijt van wie het benijdt. Gezel Haelterman sprak over den Ziekenbond met zijne schoone voordeelen en deed ook een be roep op de kameraden van Gijse gem em lezer te worden van het blad Vooruit en Recht en Vrijheid Daarna was het de beurt aan Gezel Van der Veker. Louis, welke de aanwezigen bedankte voor hunne talrijke opkomst en om de goede aandacht welke zij aan de schoone redevoering van Gezel Haelterman gehecht hebben. Gezel Van der Veken zet daarna de coöperatieve beweging uiteen, doet uitschijnen de schoone voor deelen welke de aandeelhouders der Samanw. Maatschappij heb ben, het mag niet zijn zegt spieker, dat wannaer gij door uwe syndi- kale^macht veroveringen doet van loonen, dat gij ze des zaterdags reeds terug in de handen geeft van deze winkeliers die tegen uwe syn dikaten strijden, en om zulks te vermijden, moet gij med'ehelpen omdat wij zoo spoedig mogelijk in Gijsegem eene afdeeling van onze Samenw. Maatschappij zouden kunnen stichten, waarin gij al uwe aankoopen van kruidenierswaren, kleerstoffen, enz. zult kunnen doen. De mannen van Gijsegem heb ben dan stellig beloofd van alles in het werk te stellen om daaraan zoo spoedig mogelijk te beginnen. Gezel Haelterman gaat daarna over tot het vormen van een stevig goed bestuur en sluit de vergade ring met eenen krachtigen oproep aan de tegenwoordige leden om zooveel mogelijk leden bij te win nen en ook zoo spoedig mogelijk een huis te vinden om eene coöpe ratief in werking te brengen. Ziedaar wat dit venijnig onder pastoortje zal gewonnen hebben, door haat en nijd te willen zaaien in de rangen der werklieden. L. V. D. V. Heden Zondag 22 Juli, GRQOTE MEETING bij BRAN QUART Jules, (Weduwe Van Schandevel), aan do Kerk, na do mis van 8 uren. SPREKERS Prosper DE BRUYNE, Algemeene Secretaris van het Nationaal Syn dikaat en Albert VYVERMAN Schrijver van de Socialistische Vakbonden, to Aalst. TEGEKSFR&AïL YEM KAMERADEN VAN DENDERHOUTEM Meer dan ooit steekt do reaktie het hoofd omhoog; meer dan ooit -spant het kapitalisme al zijne krach ten in om ons te ontnemen, wat wij veroverd hebben. Men voort ons land naar hot flnantiftei bankroet men wil de 8 uren werkdag saboteeren men dreigt met do Syndicale vrylieid ce beperken en bovenalmen gaat den militairen diensttijd verlengen, onze jongens langer in de kazerne houden, en alzoo een nieuwen oorlog "n do hand werken. KAMERADEN, Werpt ook niet langer uwe stem verloren, met ze aan eene partij te geven, zooals <!e Christene Demo raten, die gedoemd zjjn te ver wijnen Eene party, die noch mossel, noch viscli is Eene partij, die nog met haar •n been i,i de katholieke paitii taat(felicatiebrief aan Moyersoen) Eene party, die Edouard Anseele, zoo laag bokampte, hij die gansch zijn loven geofferd lieel't voor do Democratie. Dat mag, dat zal niet Allen als édn man naar de MEE TING. waar de toestanden breedvoe rig zullen uitgelegd worden. De Daensisten vierdtn hier ver leden Zondag 11 Juli. 't Was voorwaar ne pauvre stoet. Buiten de muziekkd-.n, be merkte men slechts een tiental mannen, ergens een onderwijzer en onderwijzeres (die gedv. or gen zijn om hun plaatsken)en een... bende kinderen. 'Van Opdenbosch heeft er de feest rede komen uitspreken, waarin hij sprak van zijn lieve Vlaanderen, met zijn groene weiden en zijn blot-ienae velden eu b'auwe lucht Maar hij vergat te zeggen, dat er een arbeidersklasse is, welke gedurende lange jaren systhema- tisch uitgebuit is en dr.m gehouden door de kapitalistische bende en geestelijkheid en dat het dank aan de werkliedenpartij is, dat die welkersklasse reeds algemeen stemrecht heeft, 8 uren werkdag, grootere loonen en behoorlijk pen sioen en een men sch waardig be staan, waardoor zij nu misschien al wat kan genieten van... die groene weiden en bloeiende vel den en blauwe lucht.... Die menschen kunnen van hun lieve Vlaanderen zoo gemak kelijk spieken, immers zij hebben nooit iets geleden, behoorlijk en fatsoenlijk gekleed en zij hebben altijd zoo gemakkelijk kunnen ge nieten van dat Vlaanderen. Maar die ellende van datschoone Vlaanderen aan den lijve gevoeld dat hebben zij niet. A. V. Allen op 2g Juli aanstaande naar Brussel om ie betoogen tegen de nieuwe belastingswettentegen het duur leventegon de nuttelooze militaire uitgaven. mogelyk te geven aan den werkman maar hem daarneven zoo hoog mo gelijk belast. Mochten de werkers eens voor goed hunne oogen openen en de vij anden van 't crisisfonds, kosteloos pensioen, acht uren werkdag, enz., enz. met de komende kiezing naar den duivel zenden. Veritas. STRIJDPENNiNG. Omdat groei boeit nu zich kwaad ma»kr. ep j >nge gehuwden die niet veel ni' geen kinderen hebben 0,25. Omdat hy Eugeentje verweet, dien hartelijke mensch, dut hij geen poepsJap in had. Omdat hij thans bij E+isa ging kloppen als het 12 ure was, en Wantje aan Elisa verbiedt open to doen 0,25. Cies geeft ook, omdat dien kristono loeit zoo goed kon vloeken 0,25. De kosteloosheid van het pensioen voor onze oudjes wordt bedreigd. De arbeidersklas heejt voor plicht dezen eisch te verdedigen eu daarom zal de op 2(J Juli aanstaande talrijk aan ze bctoogivg te Brussel deelnemen. De bijjieg van het Crisisfonds. Gansch de wcrkersbevolking on zer gemeente is nog immer op de hoogte van de besprekingen, ver scheidene malen in onzen raad ge voerd door den socialistischen groep ton voordeele onzer ongelukkige vooruitziende werkers, slachtoffers dor werkeloosheid. Heftig zijn we dostyds bekampt geweest door eene klerikale-Daen- sistische meerderheid welke er niet meer wilde van hooren, dat deze menschen opnieuw zouden onder steund worden, zelfs is er over deze besprekingen nog al gopolcmikeerd geweest in het half-weekblad De Werkman om te sluiten, met Daensken zijn beloften dat de bijleg opnieuw zou gedaan worden, dit verleden jaar vóór den winter. Do winter is gekomen, geen b5i log; de zomer gaat stilaan naar zijn einde, nog niets, en nu tot onze ver wondering ontvangeii we een open brief geteekend door don Heer Van Geert ons vragende, gezien de Pro vinciale Raad eene herverzekerings kas gesticht. heeft en opnieuw in ge val van niet aansluiting de werklie den er niet kunnen van genieten, we zulks op de eersikomende dag orde zouden doen stellen. Akkoord. Wij soc. gemeenteraads leden zyn volkomen eens. dat het, crisisfonds in iedere gemeente zou dienen opnieuw ingericht, wij zijn bereid opnieuw de strijd te voeren voor deze schoone instelling, ge sticht door den gewezen minister Wauters. liet zal de eersle maal niet wezen, maar we zijn benieuwd de houding te kennen der vrienden van M. Van Geert en M Van Schamolhout, want die menschen die zoo hoog oploopen met gelijkheid in rechten, verdedi ging van den werkman, enz. hebben tot hiertoe in elke gemeente waar zo den baas zijn, getracht zoo w einig REIS BRUSSEL. Do kameraden die verlangen naar Brussel te gaan op 29 Juli, kunnen zich laten inschreven op de volgende plaatsen Bij LOSKEN, op de Blekte, en by de Weduwe TRIEST, Itorten- hoek Prys per coupon 4.00 fr. Inschrijving tot Donderdag avond 26 Juli. Milleken. WIJ ONTVANGEN oen brief als antwoord op een ar tikel over de Guldensporenfeesten van Sottogem, De schrijver wil zich laten door gaan als socialist, maar in werke- ijkheid kristen syndikalist of Vossenverdediger. Dit schrijven wordt niet opge nomen, maar toekomende week zullen we onze stelling tegenover de V. 0. S. uiteenzetten. Jan Bekaert. Strijd penning. Van eenen goeden vriend van Strijpen O. R. 1,00. Van nog een be teren vriend van Strijpen 2,00. Een Lied gezongen door Georges Ceute- rick en rondgohaalt door Celine 4,50. Gezutigen door Leon en rondgehaald door Celine 2,75. Totaal fr. 8,25. Leest en verspreidt het weekblad RECHT EN VRIJHEID die de belangen der werklieden verdedigd. Wend U voor het maken, ver diepen en kuisschen van steenput- ten tot Albert COR BESIER, Diepestraat, 5, (St-Job), Aalst. Verzorgd werk Matige prijzen. DE GENT, Voldersstraat, I, GENT Verkoopt Kapitaai-aandeelen OOSTENDSCHE REEDERIJ aan fr. 600.00 USÏNESLEOPOLDPHALEMPIN aan fr. 785.00 BELGISCHE BANK VAN DEN ARBEID aan fr. 795,00 Kasbons FRIGORIFERES du LITTORAL 7 aan fr. 490.00 uitkeerbaar den 31 Decomber 1031 BONNETERIE AMEYE 7 °/o aan fr. 495.00 uitkeerbaar don 28 Februari 1933. De landelijke betooging van 29 Juli moet eene verwittiging zijn voor de burgersklasse. Op dien dag zul len alle arbeiders opkomen om hun onwankelbaren wil te doen kennen en de reaktie het hoofd te bieden. Volksvertegenwoordiger Van Nieuwenhove die wel eens de ver klaring deed voorstaander te zijn van den kortst mogeiyken militai ren dienst, heeft in de Kamer ge stemd niet enkel tegen den zesmaan- delykschen diensttijd, maar zelfs tegen liet amendement waarbij de achtmaanden diensttijd werd voor gesteld. Wij mogen dus er uit besluiten dat volksvertegenwoordiger Van Nieuwenhove aan de zijde der mili taristen staat," zooals hij by de be spreking van de huishuurwet aan de zijde dor grooten stond en zulks komt omdat hij liever de rijken dient, alhoewel hij aanspraak ma ken wil op den naam van demokraat, De Vlag aapte de burgersbladen in 't algemeen na, om de socialisten voor te stellen als landverraders en zelfs als Duitschgezinden, omdat wij tegen de Roerbezetting waren, om reden dat wij overtuigd waren dat deze niets dan nadeel aan ons land kan bijbrengen, maar nu dat de Paus zelf de Roerbezetting heoft veroordeeld, en dat in liet katholiek dagblad La Libre Belgique «arti kels voorkwamen, waarin er erkend moest worden dat de Socialisten juist hadden gezien, als zij tegen de Roerbezetting als zijnde noodlottig, zich hebben verzet. De Vlag spreekt in dit geval niet meer van landverraders, maar aan ziet Passelecq, schrijver der arti kels in La Libre Belgique als iemand die ook zijn land lief heeft. Wij voegen er bij dat men geen militarist en zelfs de vrede tusschen do volkqren kan verdedigen en zyn land lief hebben, wjj voegen er aan toe dat zulks het grootste bewijs van liefde tot het vaderland mag ge noemd worden. Hebt gij de uitstalling gezien in onzen winkel, van mans en vrou wenhemden, en ander gemaakt goed. Ga eens zien en gij zult met ons bekennen dat het prachtig is eri zeker zult gij u aangetrokkee gevoe len om een aankoop te doen. Ook werkbroeken en frakken zyn or te bekomen aan de voordeeligsto voorwaarden. Een zondagkostuum in onze win kels bestellen, beteekent eene be sparing van 30 ten honderd verwe zenlijken. Wij hebben eene volledige keus van kruidenierswaren, conserven, enz. aan matige pry zen en van de beste hoedanigheid. De wijze hoe onzen winkel nu is ingericht, laat aan geen enkel socia list meer toe zijne aankoopen nog elders te doen. De deel op den aankoop van brood zal beginnen Maandag 30 Juli en du ren tot den Vrijdag er op volgende. Do regeling zal toekomende week bekend gemaakt worden. Samenwerkers, huismoeders, maakt gebruik van het uitkeeren des deel om nieuwe leden aan te win nen. Eiken Maandag zal in het Volks huis te Geeruardsbergen van 9 1/2 uur voormiddag tot 4 1/2 uur na middag een afgevaardigde der Cen trale der mijnwerkers zitting hou den om aan de mijnwerkers alle in lichtingen te verscbaffoR over loo nen, werkvoorwaarden, zaken te beslisson door de Werkrechters- raden, pensioenen, belasting, ver goeding by ziekten, farailievergoe- dingon, gratis koleji en al wat de mijnwerkers aanbelangt. Mijnwerkers, maakt gebruik van dit groot voordeel. Syndikale Betooging. Zondag 29 Juli viert de Syndikale Commissie van België haar 25 jarig bestaan. Tor dier gelegenheid zal een natio nale Betooging de straten van Brus sel doortrekken. Al de Vakbondon onzer stad en omgeving nemen deel 'aan deze Re- tooging. Onze fanfare Verbroede ring - zal onze groepen opleiden. Niet een er,kol lid onzer syndika ten mag den 29 Juli te Brussel ont breken, want het is noodig aan de reaktie te toonen, dat de werkende klasse niet zinnens is zich alle dra conische middelen to laten welge vallen. De reakUq moet verwittigd worden dat de arbeiders hunne rechten zul len weten te verdedigen, endeGee- raardsbergenaars zullen er zijn om te toonen dat de organisaties op hen rekenen mogen. De partygenooten die de reis wen- schen mede tomaken, kunnen zich laten insehryven in het Volkshuis, de zaal der Vakbonden, Zaterdag Juli, van 7 tot 9 uur's avonds Zondag 22 Juli, van 10 tot 12 ure. Maandag 23, Dinsdag 24, Woensdag 95, Donderdag 26 Juli, van 7 tot9 ure i avonds. De prijs voor heen en terugreis is franken. Gezongen op den trein door Ma- stok en Mangelinekx rondgehaald door Maria V. d. Stichelen 3,50. By Nieken Wichelen door Alfons De Clercq Het moleken van plezier rondgehaald door Adolf Roos 5,10. Gezongen door Honnerine Collyns by Taaf Marceel rondgehaald door Georges Meert 3,00. door Henry Cel- Ivns bij Louis JoIIt 1.04. Omdat Ma- rinus aan het korkhof vroeg of daar de statie was 0,25. en hij wol 3d kee- ren al gevallen was 0,25. Loo is eon gaper spelier 0,25. Om dat Speliero zijn moestuin blinkt 0.25. en den eerste prijs moot hebben i,25. Leo gaapt ooit Oscar 0,15. Om dat hij nooit kwaad is 0,25. en dat Speliero nu wel 1400 platen zal kun nen vol zingen 0,25. Op den vooruit- gang 2,25. Zal hij nu's avonds goed kunnen zingen 0,25. Bewuste arboi- dors Strijden voor hunne vlag 1,00. Welke het symbool is van hunnen arbeid R. Danoels 1,00. Totaal fr. 3,90. Jonge Wachters (sters). Op 5 Oogst a. s.grijpt de Vlaam- sohe Jeugddag te Ronse plaats. Flink doorgespaard, opdat wy met een sterk contingent daar zouden tegenwoordig zyn, aldus onze macht tegen de sterk opko mende reaktie te toonen. Vértrouwt ook niet langer uwe spaarcenten aan burger sinrichtin- gen die steeds tegen u gekant zyn maar plaatst uwe penningen in de Spaarkas der Verbroedering die de grootste voordeelen gee(f. De Samenwerking is de rots waarop wij de nieuwe wereld gaan bouwen. Er voor ijveren is ons aller plicht! bekomt men door de wandelingen langs het Sparrenbosch (Buizemont) en eeno verversching te nemen in het Café Leander. Dranken 1" klas, Mattetaarten, Hesp. Voor de Vlag. Gezongen door Arthur Bourgeois bij Arthur Van Smoken 3,75. Gezon gen door denzelfden 2,50. Nog door denzeliden 1,50. Gezongen door Ar thur Steven in ons lokaal 4,00. Omdat Bertha moet van trouwen spreken 0,25. Omdat Taaf zijn pijn doet in zijn bod 1,00. Omdat Lucien het doet op den plancher 0,50. Omdat Bortha om 2 uren 's morgens naar huis komt 0,50. Omdat Lucien voor de eerste maal niet zat is, geeft Alfons 1.00. Omdat Cynel zijn kloefen en Staels zijn schoenen kapot slaat 0,50. Km- dat Cyriel zijn schor in den grondt slaat 0,25. Omdat zij dan beter is voor te eten 0.25. Omdat Lucien zijn broek kapot is 0,25. Omdat Lucien nog niet gewasschen is 0,25. Gezongen door Frans Achtergael 1,30. Gezongen door donzelfden b\i De Klein 1,75. August Achtegael geeft 2,00. Alfons HewelS.OO. Petrus De Vos 2,00. Slinken Van Braebaut 2,00. Lichting dor bus 7,35. Omdat Taaf Fliker weg moest van den pas toor 0,25. Omdat Taaf alleen moet slapen 0,25. Omdat Bertha haar reis mislukt is 0,25. Omdat zij per auto reed 0,25. Omdat Potrus 18 uren ge werkt heeft 0,25. Omdat hij met een vrouw op don bleek dodo doet 0,25. Omdat Herzeel Lucien zyn hemd verloren heeft in de koers 0,25. Om dat Lucien en Tur viermaal vielen inden koers 0,25. Omdat Lucien on Mina een onleesbaar 0,25. Omdat 1 Bortha geen verf op haar facade heeft 0,25. Omdat don boer van Dendorwindeke klaagt 0,25. Totaal 41,16,

Recht en Vrijheid | 1923 | | pagina 3