Heden Zondag allen naar Brussel Socialistisch weekblad voor liet Arrondissement Aalst. De betooging moet formidabel zijn. Hoe staat het met de Democratie in Europa Mijn Hoekje. 20e Jaar N° 30. Prijs per nummer 15 centiemen. 29 Juli 1923. Annoncen Hunne liefde voor de Oorlogsweezen. De indexnummers. Syndikale Betooging RECHT EI VRIJHEID Rechterlijke annoncen 4 fr. per regel. Reklamen volgens overeenkomst. Alle briefwisselingen moeten elke week vóór Woensdag avond, 8 ure, ingezonden worden. Ongeteekende brieven wordon niet opgenomen. Berichten over werkstakingen en grieven moe ten door de Vakbonden goedgekeurd zyn. UITGEEFSTER SAM. MAATSCHAPPIJ HET RECHT - Lokaal HAND IN HAND Molendries, Aalst. BEHEERDER-AFGEVAARDIGDE JAN BEKAERT. Postcheckrekening Nr 85686 Telefoon Nr 128 REDACTIE ADMINISTRATIE Lokaal «Hand in .Hand», Molendries, 11, AALST ABONNEMENTSPRIJS 3 maanden fr. 2,20 B 4,00 1 iaar 7,50 BUITEN BELGIE. Jaar fr. 15,00 Men abonneert zich op alle pestburoolen. Hetis reeds lange jaren geleden dat Snmner Maine de democraten en de democratieën ineen beroemd boek waarschuwde tegen de dwa ling, die zij begingen met te ge- looven, dat de toekomst hun on betwistbaar toebehoorde, dat hun onvermijdelijke zegepraal een kwestie van tijd was kortom, dat een vertegenwoordigend stelsel, de volksregeering, het normale regiem was van de maatschappijen, die een zekeren ontwikkelingsgraad bereiken. Wat zouden de overwegingen van Sumner Maine over de volks regeering thans verdienen herno men te worden Onmiddellijk na den oorlog zou den sommigen hebben kunnen den ken, dat de werkelijkheid hem in 't ongelijk stelde het algemeen stemrecht zegevierde overal de oude alleenheerschappijen waren overal gestorven ;van de Honduras tot aan de Zwarte Zee zag men niet anders dan republieken. Maar hoe staan wij er thans voor, en, om alleen over Europa te spreken, wie zou nog durven beweren, dat de tijd gekomen is dat de volkeren zich zeiven regee- ren Als men niet op woorden speelt en de zaken wil zien zooals ze zijn, dan is het onmogelijk de oogen te sluiten voor dit ernstige feitna melijk, dat ten minste in de helft van Europa het democratische re giem afgeschaft werd dat het zelfs op geen andere wijze dan als decorum of in schijn bestaat. Zij die het afschaften, Lenine in Rusland, Horthy in Hongarije, Mussolini in Italië, zonder te spre ken van Bulgarije of Roemenie beroepen zich op de meest uiteen- loopende begrippen of stellingen, maar zij hebben dit gemeen, dat hun regeering er een van de min derheid is, door het geweld gehand haafd en Mussolini, die schaam teloos genoeg is om zijn geloofs verzakingen te bekennen, zegde laatst in het Parlement, dat hij aau het purgeeren is. i Het is een feit dat de Russische, zooals de Itali- aansche revolutie, zich wil vrij maken van alle ideologie en in zekeren zin van al de liberale en democratische instellingen, ge sproten uit de Fransche revolutie, v Indien nu nog in de andere lan den de democratie zeker was van den dag van morgen en het repre sentatief stelsel iets anders was dan eer. leugen of een caricatuur 1 Maar wie ziet niet in, de geva ren, die het nationalisme van bin nen en meer nog misschien het nationalisme van buiten de Duit- sche republiek doen loopen wie vat er het bespottelijke niet van i de Spaansche verkiezingen, waar in de regeerir.g en haarhandlan- gers op voorhand bepalen over hoe veel zetels de oppositie zal be schikken wie weet niet dat zelfs in het Zuiden van Frankrijk er talrijke plaatsen zijn waar men niet alleen de levenden Iaat stem men, maar ook de dooden En een humorist heeft eens deze lijk rede in den mond van een dorps burgemeester kunnen leggen X... was een goed burger, een stevig democraat, een steeds ge trouwe kiezer ik zeg hem dan ook niet vaarwel, maar tot weer ziens... Welnu, als men voegt bij de dictatuur-regeeringen diegenen, voorwie de verkiezingen een grap zijn en de vergaderingen een scherm, wat blijft er dan over voor de democratie, voor het vertegen woordigend stelsel, voorde regee ring van de meerderheid een tamolijk beperkte groep landen Engeland, de Skandinaafsche lan den, België, Holland voegen wij er Frankrijk bij en, onder voorbe houd, Duitschland, waar de verkiezingen ongeveer reg.imatig gebeuren, waar de regeering mag beweren de meerderheid te bezit ten, waar men mag zeggen dat het volk zichzelf regeert, behoudens, wel te verstaan, den geweldigen indruk van de invloeden van het geld, de Kerk en de pers, waar over de kapitalistische klas beschikt om haar overheersching te hand haven. Zoo is de werkelijke toestand. Men zal wel toegeven, dat hij niets geruststellend is en ook niet verheugend. Maar men zal me wel licht vragen, wat mij aanzet deze van optimisme ontbloote beschou wingen te maken. Hetis.dat op het huidige oogen- blik voor de arbeiders niets ge vaarlijker zou zijn dan te doen als de struisvogel, die zijn hoofd in I zijn pluimen verborg om aan zijn j vijanden te ontsnappen. Meer dan ooit zijn wij overtuigd, dat er geen heil ligt buiten de democratie dat de democratie al leen bij machte is Europa voor nieuwe onheilen te hoeden, vrede te verzekeren, een stelsel van sociale rechtvaardigheid te stich ten maar het is juist omdat wij die overtuiging hebben, omdat wij democraten zijn tot in 't merg der beenen, dat wij de gevaren, die de democratie bedreigen, moe ten in de oogen zien alvorens ze nog toegenomen zijn dat wij alles moeten doen wat mogelijk is, om de democratie te verdedigen tegen de dictatuur der minderheden, die haar ontkennen, tegen de plouto- cratische invloeden, die haar ver nietigen of haar omkoopen, en ook tegen het optimistisch fatalisme van hen, die gelooven dat zij be paald gevestigd is, terwijl zij in de meest gunstige gevallen nauwe lijks nog maar in wording, een be gin, een wordende vrucht is. Aan het volk zijn vryheden en zijn rechten teruggeven, daar waar ze ontnomen werden het be kwaam maken er doelmatig ge bruik van te maken, daar waar het ze wettelijk bezit de ontwikkeling bevorderen terzelfdertijd van het geweien en de organisatie van de massa, die al te dikwijle nog niets anders is dan een kudde, onderjukt door hare herders kortom, de de- mokratie herstellen en voornamelijk uitdiepen, door haar te doen door dringen tot in al de cellen van de sociale inrichting, niet zooals heden aan de oppervlakte, op po litiek gebied, maar vooral op eko- nomisch gebied, op het gebied van de voortbrengst en de ruiling, in de werkplaats, door de coöpera tie, door de arbeidersactie, onder al haar vormen, dat is de ge weldige taak die het socialisme is opgelegd. Om haar tot een goed einde te leiden moet men klaar zien, stevig willen, onverzettelijk besloten voor geen enkele poging weerstand of verovering te deinzen maar de inzet loont de moeite, want de democratie, tot in haar logische gevolgen doorgezet, volledig ver overd in al de sieren van de men- schelijke bedrijvigheid niet al leen als een politieke vorm, maar als een sociale werkelijkheid is niets anders dan het socialisme zelf. Emile Vandervelde. Het pensioen dat eene oorlogs wees ontvangt is 300 fr. per jaar. Nu eenieder is overtuigd dat zulks te weinig is, en hierom haddon de socialisten voorgesteld het te ver- hoogen tot 1080 fr. of 3 franken Wie zegt er dat zulks te veel is De vader is opgetrokken om het land te verdedigen hij heeft er het leven bij ingeschoten en de kinderen zon der hulp of bestaan gelaten. Het is de plicht van het vaderland, voor die kinderen te zorgen. Welnu, voor kosten inwoon ont vangen degenen, die dergelijke kin deren groot brengen 300 fr. per jaar. 't Is eene schande. Vandaar werd er voorgesteld dit pensioen te verhoogen tot 1080 fr. Minister Theunis moet bezuini gen, sparen, en was er tegen en dan zijn ook de liberalen en katholieken er togen. Nu het pensioen dier oorlogswee zen wordt dan niet verhoogd. Zoo besloten de heeren liberalen en ka tholieken in de Kamerzitting van 19 Juli 11. Welnu, denzelfden dag in de Se naatzitting, verklaarde de heer De- I voze, Minister van Landsverdediging dat eiken pupille 't is te zeggen, elk klein soldaatje dat te Aalst, te Namen ena., op kosten van den Staat opgevoed wordt, ieder jaar 5000 fran Ken aan den Staat kost. In andere woorden De oorlogsweezen kunnen opgeno men worden in de Pupillenschool en dan kosten ze aan den Staat 5000 fr. perfjaar. Ofwel Ze kannen bij hunne moeder of bloedverwanten blyven.en dan geeft de Staat 300 fr. per jaar Schande, schande, voor diegenen die in die omstandigheden weigeren bet onderhoudspensioen der oorlogs weezen to verhoogen tot 1080 fran ken. NICHELS Alfr'ed. Deze nummers indien zij zeer nut tig zijn om ons de duurte van het leven te veropenbaren, zijn cietmin- der merkwaardig om den voorspoed onzer instellingen te doen uitkomen. Zekere van deze indexnummers geven ons niet slechts genoegen, maar hebben de macht onze geest drift te verwekken. Deze van La Prévoyance So ciale bewijzen dat onze Koopera- tief van verzekeringen vooruitgaat op de manier van een sneeuwbal. Wanneer men als bazis de cijfers van den wapenstilstand neemt waren de index-cyfers van Deoemberprach tig en sluit den semester van 23 met ee*i victorie AFDEELING LEVENSVERZEKERING. 31 12-18 31-12-22 30-6-23 Aant. polis. 100 19S 218 Verzekerde kapitalen 100 461 558 Premien 100 399 479 AFDEELING BRAND. Laatste polisnumm. 100 281 311 Premien 100 584 661 Deze stygii-g die van maand tot maand zonder het minste hapertje sneller en sneller wordt is van aard den grootsten indruk uit te oefenen op al die in de Party en hare instel lingen belang stelt. VAN 29 JULI. BELANGRIJK BERICHT. Gesyndikeerde gezellen, uwe sa menwerkende verzekering-maat- schappy - La Prévoyance So ciale heeft hare bureelen in het gebouw dat zy opgericht heeft, 31, LUCHTVAARTSQUARE, nevens de plaats uwer bijeenkomst. Vergeet niet van het te gaan be zichtigen gij zult er eenen indruk van kracht uittrekken gegrond op eenen hardnekkigen en onversaanr- den arbeid. Hot bezoek zal plaats hebben van acht uren tot's middags. ben en daarenboven u voeden met zwart brood Kiest in 't vervolg allen voor mannen van die soort, voor de ka pitalistische kandidaten en ge zult het lot bekomen, dat M. Wau wermans wenscht. Friederik. Wie het Kamerverslag leest, zal bestatigd hebben.dat M. Wau wermans, katholiek kamerlid voor Brussel, Dinsdag 11, een uitval heeft gedaan op het bestaan van den 8 urigen arbeidsdag, op het uitwijken onzer werklieden, op het eten van wit brood. Dien heer schrijft de daling van onzen frank toe, omdat we niet ge noeg voortbrengen, omdat de werklieden niet lang genoeg arbei den. En wanneer dien katholieken Heer aldus sprak, vergat hij zeker, dat de liberalen en katholieken, vier dagen vroeger, de verlenging van den diensttijd hebben ge stemd. Inderdaad, 't waren de socialis ten, die voorgesteld hebben, 6 maanden diensttijd voor onze sol daten en 't is M Wauwermans en zijne vrienden van de kapitalisti sche klasse die hebben gewild, dat onze soldaten 12 en i3 maanden zullen dienen, plus 2 maand zoo lang de Rhurbezetting duurt. Het is dus niet alleenlijk veel geld dat de Staat nutteloos zal weggooien want een soldaat is op 6 maanden volledig onderricht maar de overige maanden zijn aan het werk, aan de voortbrengst ontnomen, en de soldaten kunnen gedurende al dien tijd, niet alleen lijk niet medëhelpen voor'tgezin, maar zijn daarenboven nog een grooten last voorde familie. Maar wie zou het ooit durven denken hebben, dat M. Wauwer mans er de werklieden eene grief zou van gemaakt hebben, omdat zij den moed bezitten ver van hunne familie, in den vreemde hun brood te gaan zoeken. De duizende werkmenschen van den buiten, die dus naar Frankrijk gaan werken, zijn voor dien katho lieken heer, een der oorzaken dat onzen frank bijna geen waarde meer heêlt. In België, in hun vaderland vin den zij geen werk of worden niet genoegzaam betaald, en zij begaan eene misdaad elders te gaan zoe ken wat onze groote patriotten hen weigeren werk en een behoorlijk loon. Merfi, M. Wauwermans. En de grootste misdaad de- werklieden is dan nog, dat ze geen zwart brood eten 1 Wat denkt ge wel Wit brood is voor de rijke men- schen en die vuiligheid die we tij dens den oorlog hebben moeten eten, namelijk dien masticis wel genoeg voor ons. Ziet ge nu werklieden, welke mentaliteit de kapitalistische volks vertegenwoordigers hebben Veel werken, lang werken in Belgie blijven om te kort te heb- ZIo vMvoJg ander kolom.

Recht en Vrijheid | 1923 | | pagina 1