Sottegem. Uil Ninove. Uit Hofstade. Denderhoutem. Lede. Geeraardsbergen. S. M. Verbroedering. Mijnwerkers Goede gezondheid Gemeenteraadszitting. Do Voorzitter opent de zitting oin 7 1/2 ure. Vervolgens geeft de Secretaris lezing der vorige zitting en wordt goedgekeurd. D A G O RDE: 1. Gemeentekas Verificatie tweede kwartaal, berust in de gemeentekas 103,95 fr. De Burgemeester zegt, dat de ge meentekas uitgeput is met liet uit, betalen van het loon aan Secretaris Veldwachter en Gemeente-Ontvan ger met achterstellen van 1919 tot 1922. De Heer Possemior, (oude). Ge moet ze al lang uitbetaald hebben. De Burgemeester. Het zijn do achterstellen van uw verleden raad. (Gelach). 2. Veldwachter. Vaststelling rust- geld. De Burgemeester vraagt of er geen voorstellen te doen zijn. Na korte .redetwist tusschen de leden, stelt gezel Vermei ren 2500 fr. rustgeld voor. De Burgemeester stelt 2000 fr. voor, zich steunende op de gemeente Denderbelle d*ie 2000 fr. rustgeld ge rekend heeft. Vervolgens gaat men in geheime stemming. Het voorstel van gezel Vermeireu wordt verworpen met 6 steramen tegen 2 en 2 onthoudin gen en 1 stem voor niets, (kristene verdraagzaamheid die tegen hot pensioen stemmon van een kristen veldwachter). 3. Veldwachter. Herkiezing voor 2 kandidaten voor de openstaande plaats. Be Burgemeester geeft lezing van een schrijven van deif Arrondisse- ments-commissaris, waarin vermeld werd als dat de raad, het Koninklyk Besluit van Augustus 19 niet ge noeg naleeft, en daarom nogmaals verbroken werd, en dat de raad de voorkeur aan oud-s rijders moet ge geven worden, de raad komt samen en protesteert tegen den dwang van hoogerhand. Gezel Van der Smissen en den heer Daelman komen in hevige woorden wisseling. De Burgemeester vraagt stilte. Gezel Van der Smissen. Doet er mede wat ge wilt, ik stem niet. De Heer Daelmai - Gij verstaat het niet, en ik vraag aan den heer Burgemeester om den brief te willen herlezen. Gezel Van der Smissen. Ik ver sta het heel goed, en ik stem niet. De Burgemeester. Ge zijt niet verplicht, ge kunt uw brief wit in steken. Gezel Van der Smissen. Neen, ik stem niet, dat ze het zelf regelen. Gezel Vermeiren. Mijnheeren, Wij zijn niet zinnens van met ons den zot te laten houden, en ons te aanzien ons plicht niet te hebben gedaan, het is te zeggen, als er 7 of 8 hun plicht niet vervullen tegen het besluit van Augustus 19" dat wij er ook moeten inbegrepen zijn, en vraag ik aan den Raad alvorens te stemmen, elk hem eens goed te overtuigen en eene goede stemming uit te brengen, zooniet is het de laat ste maal dat ik stem. Gezel Van der Smissen. Ik stem toch niet. De Burgemeester vraagt stilte en vraagt om te stemmen, en men gaat over tot de stemming. Van der Smis sen weigert te stemmen en verlaat de zaal. De geheime stemming is als volgt De Smet Alfons, oud-strijder-inva- lied 5 stammen. De Smet Omer, burger, 1 stem D'Haese Leo, o.-strijder 5 stemmen Maesschalck Leonard ZERO. 4. Ontwerpen kassei- en verbete- ringswerkon aan de Statiestraat, Kortenhoek en' St-Annastraat (nieu we boulevard). De raad boraadslaagt de nieuwe uit te voeren wprken over de 4° en 5® staat. De heer Van Hauwermeiren stelt voor de St-Annastraat in de 5® staat te brengen, aangezien het vervoer zoo erg niet is. De heer De Ridder. Het vervoer zal vermeerderen als de werken zul len voltooid zijn. Gezel Vermeiren. Zijt ge niet bang voor slagen te krijgen van de inwoners der St-Annastraat, waarom den bouievard in 2 verschillige werken te plaatsen. Vervolgens wor den de werken goedgekeurd, voor in de 4® staat en 12 met. breed mot onderaardsche riolen. 5. Werkloozenfonds. Afschaf fing voor de bureelkosten te vermij den. Gezel Vermeiren protesteert tegen de afschalling van 't Werkeloozen- fonds, en wat zult go doen moest er werkloosheid komen, gaat gij het armbureel open zetten of gaat ge ons werkvolk, zoowel de christene als de onze doen bedelen om een aal moes t.o bekomen. Dat mag niet, zij hebben recht op leven golyk wie. De heer Daelman. Ge moot u zoo hevig niet maken en ook dat mag niet zijn dat het geld van Jan en alleman nutteloos uit de kas geno men wordt.. Gezel Vermeiren. De werklie den brengen het meeste bij. De heer Mouleman protesteert ook tegen de afschalling, maar zegt dat de bureelkosten te zwaar zijn, en om naar de noodige maatregejen te zoeken voor de kosten te vermin deren. Gezel Vermeiren, Als een pa troon geen werk meer heeft voor zijn werkvolk, dan worden ze een voudig afgedankt, ook voor zijn kos ten te vermijden, waarom nu ook dQ noodige maatregelen niet gonomen voor het vermijden van de kosten. De heer Meuleman stemt toe. De heer Van den Hauwe zegt,, ver nomen te hebben als dat de kosten waarschijnlijk zullen verminderd worden. De heer De Ridder. - Hoeveel ge meenten zijner neg aangesloten Gezel Vermeiren. Onze gemeente nog alleen, maar dat w il niets zeg gen, wy hebben een groote nijver- beidsgemeente, die het meest ten zynent bijbrengen, en ook moeten wij niet doen als andere boerenge- meenten, zboals Gijsegem, Herder- sem, enz. want straks zullen zo nog denken dat wij martokos zijn, omdat wy een ander nagapen. De heer Burgemeester. Is elk er mede 't akkoord voor de afschalling uit te stellen on een onderzoek te doen voor do bureelkosten te ^vor- minderen. Gezel Vermeiren. Ik denk niet dat daar een zal togon zijn. Aan genomen. 6. Verscheidene De Burgemeester geeft lezing van een schrijven over de subsidie van de Bibliotheek patronagie, als zou er verplichting komen 25centiemen per inwoner te moeten betalen. Gezel Vermeiren dat is een kaak slag van den onderpastoor. Aange zien hij de vorige zitting de aan vraag gedaan had voor 750 frank subsidie te bekomen en door den raarl gebracht op 500 fr. hoeft hij maatregelen genomen om ons ver der te dwingen. Ik kan er mij niet bij aansluiten, zonder nader onder zoek, tot hoever zij het recht heb ben. De Burgemeester. Wij zullen onderzoeken wat er dient gedaan te worden en in verdere bespreking brengen. De dagorde uitgeput zijnde, sluit de zitting om 9 uren. Soc. Prop. Club Hofstade, Strijdpenning. Omdat Mil D'Haese uit Babelaere van zijn 60 jaar meteen stok zal gaan en er 90 worden zou 1,00. Oscar uit Babelaere geeft 0,45 omdat Mil nog 5 jaar langer zou met ne stok gaan. Mijnheer Adolf uit Eekhout zou ook iets geven maar heeft niets meer, wat geluk. Brauieghem red bem 0,2o. Omdat Mil D'Haese tot zijn 90 jaar met ne stok zal gaan «reeft Monsken ook 0,50 proficiat Mille. Omdat Mil D'Haese weh95 jaar zal worden met zijnen stok 1,00. Daar voor geeft Natus ook 0,10 gelukkig want hy heeft er een knie-val voor gedaan by Marie. Omdat die mannen om Gods-wil zouden gedaan maken geeft Monsken 0,50. Omdat Mil zou 100 jaar worden 0,50. Maar Mille toch gansch de gemeente zou willen dat gy 80 jaar zoudt doen gelijk ver leden Maandag en dan nog 60 jaar met uwen stok wat beter 0,50. De landelijke betooging van 29 Juli moet eene verwittiging zijn voor de burgersldasse. Op dien dag zul ten alle arbeiders opkomen om hun onwankelbaren wil te doen kennen en de reaktie het hoofd te bieden. Daar men ons, om zekere reden, het lokaal ontnomen had voor de gemelde meetiDg, werd er gespro ken in opene lucht. Er was wel volk, en er werd met aandacht geluisterd. De Burgemeester gaf ons enkel 20 minuten tijd voor te spreken de kerkelijke diensten mochten inder daad niotgestoord worden.Ter loops werden de bijzonderste punten aan geraakt. Onder de aanwezigen be merkten wij de HH. Pastoor en On derpastoor, alsook enkele onderwij zers, die naar de Hoogmis kwamen. De meeting heeft een goeden in druk nagelaten. J Nu Ledenaars, is het aan u om deu wagen vooruit te doen rollen, I en voor niets moogt gij achteruit deinzen. Medehulp zult gy van ons genoeg hebben. Van heden af moet 1 gij beginnen met huisbezoeken te doen en zulks zonder genade aan uwe leden, moet gij doen zien wat schoone voordeelen zij hebben met zich aan te sluiten by uwe coöperatie zooals gij aangesloten zijt bij uwe syndikaten. Waarde. Partijgenooten, van Zon dag 29 Juli, zal de herberg reeds geopend u orden, aan u om ze regel matig to bezoeken, daar het daar is dat gij uwe gedachten vry zult mo gen zoggen. Aan u. Ledenaars, om de huismoeders te verwittigen, dat van af toekomende week do winkel zal geopend worden, waar gij allen uwe aankoopen zult komen doen in Kruidenierswaren en alle soorten van KleerstofTen en Ondergoed aan zeer gematigde prijzen. Allons mannen, immer vooruit en ieder lid moet zorgen van een nieuw lid mede te brengen. Louis VAN DER VEKEN. STRIJDPENNING. Een lied gezongen door Leon Pieters en rondgehaald door zijn vader Oscar, bij Alfons Potters voor onze roodo turners 1,41. Van Gilbert omdat drie kameraden de volgende nummers hebben geworpen 610-615- 620, o,50. Op) lat Torken in d'haage gevallen is 0,50. Omdat hij goed t'huis gekomen is, geeft hij nog 0,50. Totaal 2,91. Immer Vooruit. Eindelijk is den droom van de werkliedenpartij voltrokken. Wie zou het ooit durven denken hebben, dat wy op zoo dén korten lijd een Volkshuis zouden bezeten hebben, en dit waarde Partijgenooten, heb- wij onkel te danken aan het goede vooruitzicht van onze leiders van Aalst met onze medehulp. Allen op 2q Juli aanstaande naar Efrussel om te betoogen tegen de nieuwe belastingswettentegen het duur leventegen de nuttelooze militaire uitgaven. S. IYL Verbroedering. Afdeoling Ninove. GEACHT MEDELID, Wij hebben de eer u uit te noodi- gen tot de algemeene vergadering, den Woensdag V Augusti 1923, om 6 1/2 ure 's namiddags, ten lokale De Redding. DAGORDE. a) Verslag over de verrichtingen van den verloopen semester, b) Deel en propaganda. Een goedesamen werker woont zijne vergadering bij, koopt al wat hij nöodig hen ft in zijn eigen inrich ting en helpt mede aan de propa ganda ten bate der kooperatie. OpgepastDe brooddeel zal op de volgende dagen uitgekeerd worden Dinsdag 7 Augusti, van 1 tot 100 Woensdags van 101 tot 200 Donderda;.; 9 van 201 tot 300 Vry dag 10 van 301 tot, 100 Zaterdag 11 van 401 enz. Alle dagen van 8 1/2 tot 12 ure en van 1 tot 5 ure. Don Zaterdag alleen tot 12 ure voormiddag. Bede.-- De beide boekjes (blauw en broodboekje) mede te nemen. Voor het Bestuur Guill. DE NAUW. Beheerder-Afgevaardigde Muzieklessen voor jongens. De partijgenooten die hunne zonen de muzieklessen willen laten vol gen, worden verzocht hen te laten inschrijven bij den bestuurder der muziekschool, gezel A. Coppy, den Maandag 30 Juli, om 6 1/2 uur 's avonds. Na dien datum kunnen geene in schrijvingen meer aanvaard wor den. De inschrijving voor de meisjes zal later aangekondigd worden. Dank aan onze muziekschool heb ben wij op dit oogenblik eene fan fare wiens naam gemaakt is, en waar ieder socialist tier mag over zijn, maar ook belang moet in stel len, en liet beste middel om onze muziekmaatschappij nog hooger te doen klimmen op kunstgebied be staat in het zenden hunner zonen naar do muziekschool, wij mooten onze fanfaren versterken in getal, or. wij kunnen zulks als elke partij genoot helpt, wij verwachten dus oen belangrijk getal leerlingen. CLAIRONS. Wij doen eenen oproep tot do partijgenooten die eeq clairon wen- sclien te bespelen. Velen zijn in staat zulks te doen, wij verwachten dus de mannen, zij kunnen zich aanbie den eiken Donderdag van 8 tot 9 ure 's avonds, in de muziekzaal by Ge zel Van de Perre, schrijver der fan faren. ONZE FANFAREN. Zondag 11. behaalde onze fanfare oen overgroote bijval bij het talryk publiek opgekomen om onze mu ziekmaatschappij te hooren. Eerst en vooral aan te stippen de goede orde, op gestelde uur waren de muzikanten op post, en toen hun gevierde bestuurder meester E. Hooghuis ter kiosk kwam, stonden allen recht om hem de verschuldig de eerbied en waardeering te betui gen. Het concert wierd geopend door de opwekkende pas-redoublé Mont- martre goed uitgevoerd. Dat meester Hooghuis het met zijne mannen nog al aandurft, be wijst het programma met nummers als L'Africaine Saltimban- ques Keizer Tiberius Veuve joyeuse, enz. En wat gezegd van de uitvoering, maar die was meer dan voldoende, en met studie en toewijding en onze mannen zijn er toe besloten, gera ken zij onder de leiding van hun be stuurder de perfektie nabij. Na elk nummer hebben de toojui- chingen niet ontbroken. Eene bij zondere melding verdient de vriend C. Maithieu voor zyn solo op saxo phone soprane, met hoeveel gevoel heeft hij zijn nummer uitgevoerd, on wij kennen Camiel, hij zal het nog verder brengen. De toejuichin gen waren ten volle verdiend, en hy ontving de gelukwonschen van den bestuurder en zijne makkers. Voor 't slot hadden wij een fox*- trot, geschikt door onzen bestuur der, en waar met lof over gesproken werd door muziekliefhebbers, en do uitvoering was. zooals hij het wenschte. Partijgenooten.onze fanfare wordt stilaan een prachtig korps, wij moe ten dus steunen door beschermlid te worden, want gij moet weten, een muziek onderhouden kost veel geld en nu wij op den weg zijn om van langs om hooger op gebied van kunst te klimmen, mag niemand zich aan den plicht onttrekken zijn penning te storten voor onze fan faren. Wie zich socialist noemt moet be schermlid zijn en meê helpen om nieuwe leerlingen aan te werven. Gcedkoope woningen. Wij vernomen dat de plans voor het bouwen van 22 woningen-in de Pachterstraat zijn goedgekeurd door de Nationale Maatschappij. Wy ho pen dat de aanbesteding in 't kort geschieden zal on niet lang meer zal moeten gewacht worden om met het bouwen te beginnen. Plans voor het bouwen van woningen indeBuize- montstraat zullen ook ter goedkeu ring aangeboden worden. Wij drin gen aan opdat alles gedaan worde, om te bekomen dat het voor deze plans zoolang niet duren zal om de goedkeuring te bokomen, want de woningnood wordt nijpender van dag tot dag. 5 tf. VERBROEDERING. BROODDEEL. Bij vergissing hebben wij verleden week gemeld dat de deel op den aan koop van brood begon den Maandag 30 Juli. Het is den Dinsdag 31 Juli en vol gende dagen dat de deel uitgekeerd wordt, in de muziekzaal. Huismoeders, maakt gebruik van het uitbetalen des deels, om propa ganda te maken by vrienden en ken nissen voor onze coöperatief. Aan wie de schuld? Vele soldaten die tydens de sta king der spoorwegarbeiders gemo biliseerd werden, om hunne werk- makkers te onderkruipen en tegen wil endank hun werk hier moesten verlaten, dus daarbij loonverlies ondergingen, hebben toi hiertoe nog geene vergoeding ontvangen, ande ren ontvingen belachelijke sommen. Zou de reactionaire regeering zin nens zijn de dwangarbeid zonder vergoeding in te voeren. Dit -ware voorzeker een prachtig middel om besparingen te doen ten koste der arbeiders en ten voordeele der be zittende klasse, wiens belangen al leen door de tegenwoordige regee ring behartigd worden. DE KLUCHT Van dag tot dag ziet men beter welke groote kluchtspelers de zoo gezegde demokraten der katholieke partii zijn. Dank hunne stemming is de militaire wet van Dovèze erdoor. Men zal wel opwerpen dat een Van Schuylenbergh en een paar anderen tegenstemden, maar alles was zoo geregeld in do katholieke partij, enkele mochton zulks doen en dan kunnen deze in kiezingstijd aan do bevolking zeggen, dat zij toch tegen de zwaardere militaire lasten heb ben gestemd, maar zy zullen er niet bijvoegen dat hunne partij do groot ste schuld heeft van die verzwarin gen. Meer dan ooit mannen moeten wij het militarisme bekampen, want hot dreigt ons gansch te verslinden. In zake Vlaamscho Hoogeschool, heeft mefl ook reeds kunnen bestati- gen, dat hun geroep en getier niet veel inhoudt, als Minister Theunis spreekt, leggen zy het hoofd in den schoot, en alhoewel zy met veel bonjbast 11 Juli vieren, zullen zjj ook net princiep der Verviaamsching offeren. Voor de Turners. Gezongen door Beeckman Daniël rondgehaald door Jules Claus bij Alfons De Moyer 4,45. By denzelfden door Eugenie De Moyer 5.60. Adolf Heyraans 5,00. Totaal 15,05. Muziek. Gezongen door Alfonsine Bogaert rondgehaald door B. Van de Catsyen by A. De Moyer 4,5?. Gezongen door Honorine Collyns bij L. Jolly, rond gehaald door Alfr. Pennewaert 4,56. Door dezelfde gezongen in De Kreeft rondgehaald door Henri Collyns 1,55 De laatste dag van Bertha Karre 3,00. Totaal 13,fè. Strijdpenning. Gezongen door Fr. Henoit, De lustige Vrienden, rondgehaald door de president bij A. DeMoyer5,14. Door Jules Verdonck, rondgehaald door Albert Van den Driessche, bij denzelfden 5.0. Totaal 10,14. Hebt gij do uitstalling gezien in onzen winkel, van mans- en vrou wenhemden, en ander gemaakt goed. Ga eens zien en gy zult met ons bekennen dat het prachtig is en zeker zult gij u aangetrokken gevoe len om een aankoop te doen. Ook werkbroeken en frakken zyn er te bekomen aan de voordeeligste voorwaarden. Een zondagkostuum in onze win kels bostellen, boteekent eene be sparing van 30 ten honderd verwe zenlijken. Wy hebben eene volledige keus van kruidenierswaren, conserven, enz. aan matige prijzen en van de beste hoedanigheid. De wijze hoe onzen winkel nu is ingericht, laat aan geen enkel socia list meer toe zijne aankoopen nog elders te doen. Eiken Maandag zal in het Volks huis te Geeraardsbergen van 9 1/2 uur voormiddag tot A 1/2 uur na middageen afgevaardigde der Cen trale der mijnwerkers zitting hou den om aan de mijnwerkers alle in lichtingen te verschaffen overloo- nen, werkvoorwaarden, zaken te beslissen door de Werkrechters- raden, pensioenen, belasting, ver goeding bij ziekten, familievergoe dingen, gratis kolen en al wat de mijnwerkers aanbelangt. Mijnwerkers, maakt gebruik van dit groot voordeol. Jonge Wachter, (stera). Op 5 Oogst a. s.grijpt de Vlaam- sche Jeagddag te Ronse plaats. Flink doorgespaard, opdat wij met een sterk contingent daar zouden tegenwoordig zijn, aldus onze macht tegen de sterk opko mende reaktie te toonen. Vertrouwt ook niet langer uwe spaarcenten aan burgersinrichtin gen die steeds tegen u gekant zijn, maar plaatst, uwe penningen in de Spaarkas der Verbroedering die de grootste voordeelen geeft. De Samenwerking is de rots waarop wij de nieuwe wereld gaan bouwen. Er voor ijveren is ons aller plicht! bekomt men door de wandelingen langs het Sparrenbosch (Buizemont) en eene verversching te nemen in liet Café Leandep. Dranken klas, Mattetaacten, Hesp. Partijgenooten Leest en verspreidt Recht en Vrijheid, het eenigste blad van het Arr. Aalst, die do belangen der werklieden verdedigt

Recht en Vrijheid | 1923 | | pagina 3