Meer d lan 1 l. 5o,ooo Manifestanten Socialistisch weekblad voor hel Arrondissement Aalst. waren verleden Zondag te Brussel, en verwittigen de reactie van hun on wankelbaren wil, van te leven door hun arbeid, in waardigheid en vrijheid. De Socialisten in den Provincieraad De Grootsche Betooging te Brussel 20e Jaar N° 31. Prijs per nummer 15 centiemen. 5 Oogst 1923. Aononceii Syndikale JSetooging. Eene onvergetelijke Betooging. RECHT ER VRIJHEID Rechterlijke annoncen 4 fr. per regel op 1- en 2- bladzijde, 2 fr. op 3-en 4" bladzijde. Reklamen volgens overeenkomst. Alle briefwisselingen moeten elke week voor Woensdag avond, 8 ure, ingezonden worden. Ongeteekende brieven worden niet opgenomen. Berichten over werkstakingen en grieven moe ten door de Vakbonden goedgekeurd zijn. UITGEEFSTER SAM. MAATSCHAPPIJ «HET RECHT LokaalHAND IN HAND Molendries, Aalst. BEHEERDER-AFGEVAARDIGDE JAH BEKAERT. Postcheckrekening Nr 85686 Telefoon N' 128 REDACTIE ADMINISTRATIE Lokaal. Hand in Hand., Molendries, 11, AALST ABONNEMENTSPRIJS 3 maanden fr. 2,20 6 4,00 1 jaar 7,50 BUITEN BELGIE. jaar fr, 15,00 Men abonneert zich op alle postbureelen. 7 De groep der Sotialistische provincieraadsleden van Oost- Vlaanderen geniet eene goede faam in België. Hij staat bekend als de meest werkzame en de meest strijd lustige. Dit jaar weer zal hij het bewijs geleverd hebben dien faam te ver dienen. 't I's een schoone groep van 24 overtuigde soldaten, die weten waar zij heen willen en met methode trachten hun doel te be reiken. Deze zittijd zal rijk geweest zijn aan vruchtdragende discussies. Men weet dat men tbansaan 't wer ken is aan het voorzien der pro vincie van electrische verlichting en electrische drijfkracht. De socia listen zijn daarvan natuurlijk war me voorstaanders Elke ontwikke ling of verbetering op technisch gebied juichen zij met beide han- den toe. Maar de electrificatie der pro vincie geschiedt niet zooals het behoort. De klerikale Bestendige Deputatie heeft naar het middel gezocht dat haar het minste werk opleverde, maar dat ook het minste nut opbracht aan de provincie. De stad Gent brengt ook electri- citeit voort. Maar zij doet het zelf ten profijte van de bevolking en van de stadskas. Het katholiek provinciebestuur echter, heeft het anders bedacht Zij heeft miljoenen gestemd om de voortbrenging en den verkoop toe te vertrouwen... aan private kapi talistische maatschappijen. Dat hebben de socialisten met recht en rede beknibbeld. De katholieke Bestendige Depu tatie heeft geantwoord dat de zaak reeds te ver gevorderd was, of, in andere woorden, dat het kalf ver dronken was Dat pleit reeds niet ten haren voordeele, maar de socia listen hebben dan gezeid Goed, het kalf is inderdaad verdronken, maar niet heelemaal. Er zijn nog steeds gemeenten in Oost-Vlaande- ren die de electriciteit niet hebben. Doet dus daar een proef. De katholieke meerderheid heeft geweigerd. Zij heeft liever dat de winsten daarvan in de zakken gaan van de actionnarissen van kapita listische vennootschappen. Wat de provincie aan ontvangsten tekort komt zal zij wel vervangen door allerlei taksen op de rijwielen, het vee, enz. De socialisten hebben echter beloofd eens tegen den volgenden zittijd van den Provincieraad de namen op te zoeken van de action narissen dier maatschappijen. Wij zullen wat schoons hebben Het zal wel blijken dat talrijke burgers uit den Provincieraad eerst voor hun eigen belangen zorgen. Er bestaat te Gent een Bond tot bescherming der uitwijkelingen. 't Is een soort van katholiek syn- dikaat, gelegen in een katholiek lokaal. Het is vooral een orga nisme van klerikale propaganda onder de franschmans en andere werklieden die verplicht zijn in den vreemde werk te gaan zoeken om dat zij in hun eigen vaderland te slecht betaald worden. Aangezien de klerikale Besten dige Deputatie zeer mildig is met het geld van Jan en alleman ger.iet dat katholiek syndikaat sedert jaren van eene subsidie van 15,000 frank per jaar. De socialisten hebben dat be streden. Maar zij hebben verde digd dat ernstige werken tot be scherming onzer uitwijkelingen zouden ondersteund worden. Zij vroegen daarom om een krediet van 30,000 frar.k in de begrooting te schrijven. Na veel strijd heeft de klerikale meerderheid eindelijk het socialistisch voorstel aanvaard, vaard. Maar de 30,000 werden op 10,000 fr. gebracht. Het katholiek syndikaat bleef nochtans zijne 15,000 frank behouden. Ziedaar hoe er met de gelden der provincie omgesprongen wordt De Bestendige*deputatie stelde weer eene gansche reeks nieuwe taksen voor om allerlei klerikale partijinstellingen rijkelijk te kun nen subsidieeren. Daarbij behoort een taks te betalen per werkman of bediende voor de nijverheids- of handelsondernemingen De gemeentelijke 'egiën wilde men onder die toepassing bren gen. Een gemeentebestuur zou dus voor de werklieden die het bezigt in zijn reinigheids-, water- of andere diensten juist zooveel moe ten betalen hebben als de fabri kant die ten koste van zijne werk lieden millioenen wint. De socialisten hebben dit schan daal niet willen laten gebeuren. Zij hebben zich met hardnekkigheid daartegen verzet. Zij hebben hun pleit gewonnen. Een deel der kle rikale meerderheid heeft niet an ders gedurven dan met de socialis ten te stemmen tegen dien schan- daligen maatregel. Voor de eerste maal werd aldus de Bestendige Deputatie door de socialisten in de minderheid ge steld. 't Was een harde kaakslag voor haar. Verleden jaar dienden de socia listen een voorstel in tot het instel len van een werk van den vrijen tijd zooals dat reeds bestaat in socialistische provir ciën als Hene gouwen en Luik. Wat is dat werk Tengevolge van den 8-urendag beschikken de werklieden over meer vrijen tijd dan vroeger. Er moet hen gelegenheid gegeven worden dien vrijen tijd aangenaam en nuttig door te brengen. Daar om worden allerlei voordrachten, kunstfeestententoonstellingen, enz. ingericht, die onzen werken den stand moeten verheffen en op voeden. Het vorig jaar werd dit socialis tisch voorstel verdaagd. Deze kwam dus ter bespreking. Deze die zich onderscheidde in de be strijding van het uitstekend voor stel ten behoeve der werklieden was de Gentsche christen-demo cratische arrivist Ronse, die zich als advokaat door de christme werklieden liet verkiezen. Het socialistisch voorstel werd verwor pen door AL de klerikalen en door het grootste deel van de liberalen. Werklieden, gij zult dat niet vergeten. Men ziet het dus dat de socia listische groep in den Provincie raad van Oost-Vlaanderen zijn goeden taam ten volle waardig is Het volledig bilan hunner nijve rige werkzaamheid zal verschijnen in het blad Onze Provincie dat over gansch Oost-Vlaanderen kos teloos zal verspreid worden. Het scheen alsof achter den straat hoek een onuitputtelijke menschen- zee zich bovond gansche drommen vloeiden daaruit, zonder ophouden ontelbare vaandels zweefden als mastetoppen daarover en de vroolijke en meesleeponde tooner. dor muziek korpsen stegen in de lucht. Uit deze mobilisatie van het leger der arbeiders kreog men een indruk van macht en van kracht het is een vrijwilligersleger waarvan elk sol daat een levenslange verbintenis aanging. Dat M. Devèze en zijn opvolger het zelfde doet, en de legerwet is opge lost. Wanneer \vy dezen oncindigen - défilé zien voorbijtrekken, druk ken wij don wensch uit dat al de ge- syndikeerden meer en meer volledig socialist worden. Dat al deze gesyn- dikeerden begrijpen zouden dat do syndikale, politieke en coöperatieve beweging één dezelfde strijd is van hetzelfde proletariaat togen dezelfde bourgeoisie. En wanneer wij van Kooperatie spreken, bedoelen wij do gansche kooperatie, er in begrepen de Socia listische Persen La Prévoyance Sociale wier leger van verzeker den 182,781 soldaten telt (afdeeling lever.) en 100,573 gezinnen (afdeeling Brand). Aan de anders zoo veriatan sta- tions van Schaarbeek, Turn en Taxis, Groendreef, Cureghem, heerscht vroeg in den morgen I reeds een ongekende drukte. Om i 6 uur komen er de eerste treinen met betoogers toe. En we verze- keren u dat ze niet ledig gereden hebben. Elke trein die binnen rijdt t brengt honderdon menschon, vrou- f wen en mannen mee. En ermoeton er zoo honderd en vijf te Brussel i binnen stoomen. Het wordt onmiddelyk een herrie en gewoel van belang. De reizigers worden overvallen door de toege wijde kameraden, die het herken- ningsteeken van de Syndikale Kom missie ten voordeele van het ratio nalistisch weeshuis verkoopen. De groepen trommelen hun leden bijeen en halfstoetosgewijze trekken ze naar de verzamelplaatsen die zich langs de breede gordellanen bevin den. Gansch de stad had er een nog dukker uitzicht mee dan gewoonlijk. Niettegenstaande de zoo volledig mogelijk gegeven onderrichtingen, liep de inrichting van den stoet niet van een leien dakje. Hier zijn do groepen op post, daar getuigen de groote leemten dat er nog veel ach terblijvers verwacht worden. Het zijn groepen die hun weg niet on- middelijk vonden of wier treinen nog niet toekwamen. Anderen nog hadden zich verlaten op de gewone treinen en natuurlijk geen plaats gevonden. Aan de Hallopoort is het de groot ste drukte. Hier is het hoofd van den stoet die zich in twee armen langs de boulevards uitspreidt. De kommissarissen hebben het er druk. Neel Mertens, die met zijn getrouwe helpers van het bureau van de Syn dikale Kommissie voordeinriehting dezer betooging op de bres staat, is natuurlijk op post. Zijn aanwezig heid wordt overal voreischt. Mertens hoeft gezegd om half elf stipt gaan we door. En Mertens zal woord houden. Met, zijn uurwerk in de hand bespiedt hij de wijzers. We haasten ons naar hot midden van do stad om de betooging in oogen- schouw te nemen, daar waar do twee armen zich zullen samenvoegen. DE OPTOCHT De eerste groep. Midden eene dichtopeengepakte menigte poogt eene afdeeling der Brusselsche politie een weg te banén om een divisie fietsenrijders door te laten. 'tGaat Traagjes aan, maar stil aan wordt den marsch stap aange nomen. Twee ruiters op zware prachttrek- paarden gezeten. De eene is in een mijnwerker gekleed de lederen be- scherrahoed op het hoofd, een stan daard in de hand houdend,de andero a4s buildrager, de kap op het hoofd, eveneens een standaard vasthou dend. Een reusachtig spandoek wordt voorop gedragenen het verhaalt de geschiedenis van de laatste vijf-en- twintig jaar van de georganiseerde Belgische arbeiders, in deze enkele cijfers Syndikale Kommissie 1898 13,727 leden 1923 018,871 Verder lezen wij Woor den Wereldvrede. Tegen den oorlog. Voor den Vooruitgang. Tegen de Reaktie. Voor de Vrijmaking dos Arbeids I Een groot plakkaat laat ons weten dat GENT in aantocht is. Wij hooren het 't Is de harmonie Vooruit die zich dreunend hooren laat. Dan volgen de leden van het Bu reel der S. K. parlementsleden met Vandervelde aan het hoofd, partij leiders met de Brouckére. gdz. En onze Gentsche gezellinnen en gezellen, in dichte gelederen achter hunne wederzydsche banieren of trofeën van vaandels stappend, af gewisseld door de negen andere partijmuziekkorpsen welke Gent zond, betoonden nogmaals den orga nisatie-lucht eenei manifestatie te kennen. Na Gent kwamen de groepen van het arrondissement Gent, 't is te zeggen uit het Noorden van Oost- Vlaanderen. Wij willen geen op somming doen uit vrees er te verge ten, en bepalen ons met te zeggen, dat het voorbijtrekken het arrondis sement juist25 minuten duurde. En terwijl wij dezen optocht, van de eerste groep, op nemen en in oogenschouw nemen, trekt aan onze rechterzijde de tweede groep voorbij. 't Is fantastisch deze menschen- massa te zien vooruitmarcheeren, 'tzijn als reusachtige slangen die zich een wegbanen. En afgewisseld door eene kleurenpracht van groe pen vaandels of tafereelen, beide optochten beiden een betooverende zielsroerende aanbfik. Het Arr. Aalst. Nu is Aalst aan de beurt. Vooraf gegaan door het zinnebeeldig tafe reel met opschrift Bevel van minister Moyersoen Ik weiger u den steun van het Krisisfonds omdat gij de strij dende cheminots steundet. Dit tafereel verwekte overal den grootsten indruk. De sterke Fanfare Hand aan Hand voorop, gevolgd onzer vlag- gentroffée in dichte rijen van mannen en vrouwen, kloekmoedig aanstappend. Is me dat een zee van monschen 't allen kante. Ninove, Geeraardsbergen en wat weet ik al, muziek aan t hoofd. De betoogers de roode bloem of cocarde- op de borst. Zeggen we dat het Arr. Aalst minstens met 4000 betoogers aan we- zigwas. 't Was effenaf prachtig.

Recht en Vrijheid | 1923 | | pagina 1