1 - Aalst. -- Mijn Hoekje. devèze neemt ontslag. Eene kostelijke bekentenis. Belangrijk Bericht. REÏZIGERSCLUB. Dan volgden de andere Arr. onzer provintie, allen talrijk op post. Dan West-Vlaanderen, Antwerpen enz. Dé tweede groep Gelijktijdig met de eerste groep zette zich de tweede met methode en orde in beweging. Het woord groep beteekent hier echter eene reuzen- betooging op zich zelf. Want wij vragen ons af, zoo men de splitsing niet gemaakt hadde, of de laatste betoogers wel ooit om de beurt zou den gekomen zyn. PartygeDoot Baeck marcheerde voorop als een generaal aan het hoofd van zijn leger. Hij deelde zijn bevelen uiten regelde den tocht met een flegme en eene kalmte die men slechts bewonderen kon. Hij rookte er zelfs smakelijk zyn pijpje bij. Eene sterke afdeeling wielrijders van Brussel en voorsteden opende. Daarna kwamen twee ruiters de eene gekleed als mijnwerker, de andere als buildrager. Zij droegen beiden in den stijgbeugel eene ba nier, die te kennen gaven dat de Syndikale Kommissie in 1898 ge sticht werd en dus heden haar 25 ja rig bestaan vierde. Achter hen dreunen de krachtige stapmarchen van de socialistische harmonie van Jolimont, eene der beste van het land. HET CENTER. 't Is het rood Center dat volgt. Met duizenden en nog duizenden man nen en vrouwen zijn zij opgekomen. Boven hunne hoofden wapperen een woud van roode vlaggen, waarvan vele rijk en met smaak geborduurd. Wij zien mijnwerkers in werkkleedij. Dat maakt indruk. Tientallen van muziekkorpsen verwekken blijheid en geestdrift. Een open doek luidt Le Prolétaire 's élève. L'Avenir lui appartiendra par son organisa tion. Sus la reaction (Hot proleta riaat verheft zich. De toekomst zal hem toebehooren door zijn organi satie. Weg met de reactie). DE STAATSAGENTEN. Daar zyn de bedienden en de werklieden van den Staat. Zij ver wekken bijzondere belangstelling, ledereei* herinnert zich don pas geëindigden reuzenstrijd, waarin het Nationaal Syndikaai krachtiger on waardiger dan ooit te voorschijn is getreden. Eene reeks van. vlaggen worden voorop gedragen, 't Is een heerlijke schakeering van rood groen, strijd en hoop, de kleuren van het N. S. Weert opent een groep wielrijders, 't Zyn onze Jongens van 't Scheld' die daar zyn, de lustige Antwerpe naren. Hunne harmonie speelt er lustig op los. Zij is gevolgd van honderden. De Mechelsche chemi- nots hebben ook hun wielryders- groep. Zijn zijn per fie^s naar de hoofdstad gekomen en zij zijn in de betooging aan het hoofd van een buitengewoon machtig kontingent. Wij gelooven dat al de staatsagen- ten van het Mechelsche er bij zyn met hunne vrouwen. Onze wakkere sol daten van Gent zijn er by met hunne puike harmonie. En in welke mate Ongeveer drie duizend 't Is prach tig. J)e staatsmannen van de Arte- veldestad hebben hun plicht begre pen. En nu noemen wy in één adem, zeker dat wij er velen vergeten zul len Ecaussines, Charleroi, Luttro, Brugge, Oostende, Kortryk, Roesse- laere.Moeskroen, Poperinghe, leper, Sottegem,Eecloo, Ronse, St-Niklaas. Aalst, Dendermonde, Appols, Den derleeuw, Geeraardsbereren, Mon- ceau (met een groep die in staats werklieden verkleed zijn), Brussel, Jemelle, Visé, Ans, Vervier-?, Wel- kenrath, zelfs Eupen en Malmély en nog zooveel anderen die ons ont snappen. En allen waren om te prachtig vertegenwoordigd met hunne mooie vaandels en om hunne talrijke muziekkorpsen. Twee spandoeken werden gedra gen De georganiseerde ar beidende klasse toont door haar verleden dat de toe komst haar toebehoort. Op tegen de reactie. Les travaileurs des ser vices publics ne permet* tront aucune atteinte a leurs droits (De arbeiders der open bare diensten zullen niet toelaten, dat men aan hunne rechten kome). Volgen zy, die de arbeiders geleid hebben tot waar ze nu staan wy vermelden in do vluchtEmileVan- dervelde. Joseph Wauters, Max Hallet, Lalemand, Solau, Huysmans. Anseele, enz. En zij aan zij stappen de arbeiders en arbeidsters uit Vlaanderen en Wallonië, do eerste onder geleide van hun getrouwe harmonie Voor uit de anderen achter hun Pro- grès van Jolimont Moeten we herhalen wie urenlang voorby ons trekt? Wil iedereen zijn naam vermeld zien in de opsomming van al diegenen die naar Brussel ge komen zijn. Dat zal wol niet noodig zUn. want gansch het strijdende proletariaat was op post. Met dui zenden wij onderlijnen met duizenden vaandels waren in den stoet. Honderden muziekmaatschap pijen speelden hun beste stapmar chen. Spandoeken en schilderijen beduiden de beteekenis van de be- tooging, de fierheid over het verle den, de waarschuwing tegen hen die aan de verworven rechten zou den willen raken den wil de toe komst te veroveren. Wat een verrukelijk uitzicht toch' De zon breekt door de wolken en toovert een wemeling van bonte kleuren in den stoet. En er is een vaststelling die zich opdringt aan den toeschouwer. Al die arbeiders die daar voorbijtrekken, zijn fiere, bewuste menschen. Mocht men soms midden in do dagolijksche beslom meringen twyfelen aan de echtheid van wat we meenen veroverd te hebben, dan hebben we heden er het lovende bewijs van. De tijd van de slavenbetoogingen i6 voorbij in Bel gië. De Vakvereeniging heeft men schen van de arbeiders gemaakt. De triomfantelijke stoet, werd ge sloten dooreen symbolischen wagen voorstellende «Door don Arbeid naar den Vrede Om half drie defileerden er nog groepen. De toekomst is ons Onze nationale comediespeler Do- vóze, door de gratie der rijke libera len en katholieken, minister van landsverdediging, neemt ontslag. Hij is een van die mannon. die al tijd zijn ontslagbrief op zak had maar die ten slotte toch blijven. Ditmaal heeft hij met veel plech tigheid de grooto gebeurtenis aan gekondigd in den Senaat, verleden maal had hij het in alle Brusselsche bladen doen plaatsen. Enfin, ten lange leste, komt 'men hem smeeken te blijven en Napoleon verlaat het ministerie niet om 't land te redden Wat comedie Moest het ook gebeuren, de Bel gische werkende klasse zal om zijn heenguan niet treuren. Devèze is de man van 't gebroken geweer van La Louvière. Hij is de minister, die slaafs ge hoorzaamde aan de genoralen en ons het lange kazerne leven weer schonk. Devoze is de type van don burger militarist, die alles ofiert aan 't le ger en liet op den hoop toe nog ge bruikt, om de kapitalisten ter hulp te komen, wanneer de werklieden den stryd aangaan voor hun boter ham. Napoleon Devèze, ge moogt gerust vertrekken, ge hebt kwaad genoeg gesticht Minister Jaspar verklaarde in een interview aan een opsteller van een groot burgersblad Onze inkomsten vermeerderen geaurig, ge hebt eerst de belaslin- gen, die steeds meer opbrengen, dan de mindere uitgaven, en vooral onze spoorwegen, welke het meest opleve- ren van al de spoorwegen uit Europa Die laatste bekentenis is oprecht kostelyk. Als onze spoorwegen zooveel geld storten in de kas van het land, dan is het juist het bewijs dat onze chemi nols volledig hun plicht doen, datze de ontreddering voor den oorlog ge schapen, dank hun yver en hun weerstand, zijn te boven gekomen. Daarby komt nog: De Staat strijkt alles op naar zichzelf en betaalt hon- gerloonen aan zijn spoormannen. 't Is dus aan de modelbedienden en arbeiders, waarvan men niet op houdt den lof te zingen op alle to nen, dat men een werkstaking op dringt om een familieloon te krijgen welk vrouw en kinderen van ar moede moet. vrijwaren. 't Is voor hun belooi ing dat 217 huisvaders na jaren dienst en na zich in den oorlog dapper geweerd te hebben, nu broodeloos worden ge steld. 't Is met die knappe menschen dat Minister Neujean niet wil onderhan delen. 't Zyn de leiders van zoo'n model- personeel, een Ronier en een Frai- ture, die uit haat voor de werkers- organisaties vóór 't gerecht worden gesleurd. Wie eigenllyk houdt Minister Jaspar voor den aap? Dat hij eens gaat vertellen aan Minister Neujean wathy denkt over de cheminots, dat hij eens herinnert aan Theunisdatze millioenen in de Staatskas brachten, iedereen ware er beter mee gediend. Minister Jaspar, uwe bekentenis is oprecht kostelyk GEMEENTERAADSZITTING van Maandag 30 Juli. Punt 1. Burgerlyke Godshui zen. Ondervraging van gezel JefSteenhaut. Gezel STEENHAUT betreurt de afwezigheid van schepen Do Valke neer. Ik was eerst't akkoord om de ondervraging te verdagen, maar ge zien don dringenden toestand, is uitstel onmogelijk. Op de stadsbegrooting van 1922 staat er voor de Godshuizen 380,000 frank ingeschreven, daarvan is enkel 1-10,000 fr. gestort. De sche pen heeft verklaard dat op het kapi taal der Godshuizen eene leening kon aangegaan worden. Ik heb hier een schrijven van een rechtsgeleerde die, een heele boel voorschriften voorlegt, en goedkeu ringen voorziet alvorens men er toe kan overgaan, en hij sluit, zeggend Indien het bestuur dei* Godshuizen aldus eene levering had verwezent- lijkt zonder toelating, zouden de leden der Godshuizen persoonlijk verantwoordelijk zyn jegens den geldleoner. De Commissie der GoJshuizen heeft aangedrongen op de terug stortingder geleende gelden aan de stad, en tevens op de maandelijk- sohe betaling van eene vaste som. De Godshuizen kunnen aan de electriciteits maatschappij eene re keningvan 8,806,40 fr. niet betalen en worden bedreigd met weigering van stroom. M. DE WINDT (lib.). Daar zal veel volk komen naar zion. Gezel MARCEL. De maatschap pij heeft hare bedreiging uitgevoerd voor wat betreft de gajs. Gezel STEENHAUT. Over een drietal weken was de toestand in do Godshuizen zoo erg, dat er geen meel meer beschikbaar was om brood te bakken. Dank aan een bur ger der stad, die op zijn persoonlij ken naam een wagen meel deed ko men, is den toestand gered gewor den. Onze waschhuizen waren afgebro ken, om eene nieuwe moderne stoomwasschery in te richten, die al de kleederen van all« gestichten der stad kon reinigen. Hadder. we bij dienzelfden burger geen 990 fr. kunnen leenen, dan werd er geeu linnen meer gewas- schen Het Bureel van Weldadigheid onzer stad eischt van de Godshuizen eene betalinsr van 30,000 fr. onge veer. Eene Gentsche firma vraagt de betaling harer factuur. Ik vraag dat de raad zou beslis sen, dat maandelijks het deel der toelage zou worden uitbetaald, an ders gebeurt er oene ramp. Hetbsetuur der Godshuizen meent dat er vanwege den schepen van geldwezen, met een parti pris ge handeld wordt, en het. zou wel kun nen gebeuren dat ze het bestuur in uwe handen terug overgeven. M. VAN GEERT (krist. werk.). Is 't akkoord dat de toestand on houdbaar is. Hij vraagt dus dat er eene opsom ming zou gedaan worden van alle rekeningen, welke nog achterstallig zijn. Wij zouden dan eene leening aangaan voor het bedrag en zoo zouden wij de hospiciën niet alleen den intrest, doch ook het kapitaal kunnen uitkeeren. Gezel JEF STEENHAUT. - Er is voor de Godshuizen te dekken, 1 millioen van noode. Wij hebben eene credietsopening gestemd met het gemeentecrediet op onzen te goed op den Staat, en waarvan dc Godshuizen hun deel moesten heb ben. Tot hiertoe is er nog niets bin nen gekomen, en den toestand ver ergert nog, gezien de gasmaatschap pij geen cokes meer wil leveren voor de ovens en we die moeten kapot maken met gewone kolen te ver bruiken. M. DE WINDT (lib), De gas- en electriekmaatschappij handelen zeer slecht. Gezel JEF STEENHAUT. Vele burgers zyn nochtans door de stad betaald geworden, die nog wat kon den wachten beter als de Godshui zen die nog hunne intresten niet bekwamen. M, DE WINDT (lib). - Alleman is 't akkoord dat in den toestand moet verholpen worden. Het voorstel van M. Van Geert is slechts eene tijde lijke oplossing, daar do leening het tekort dor stad zal verhoogen. Hij hangt dan verder het tafereel op van stadsfinantieelen toestand, die wy in elke zitting hooren. Gezel NICHELS noopt dat de inter polatie den schepen van finantiën zal aanzetten maatregelen te nemen. Vroeger, toen de schepen in de Godshuizen zetelde, is er nooit zulk een erbarmeliiken toestand geweest. Dus kan er wel wat kwaadwilligheid in het spel zijn. DE BURGEMEESTER verklaart, dal het schepencollegie liet voorstel van M, Van Geelt zal ouderzoeken. 2. Lager Onderwijs. Aanneming der scholen van Mijlbeke. Gezel NICHELS vraagt om aan elk raadslid een afschrift van het con- trakt te zenden voor onderzoek en de bespreking tot de volgende zit ting te verdagen. (Aangenomen). 3. Waterleidingen. Bekostiging der werken. M. DE WINDT (lib), geeft breed voerig uitleg over deze werken en vraagt daarvoor eene leening goed te keuren von 3,500,00 fr. M. SCHELFHOUT (kath.) vraagt om de zaak uit te stellen en eerst den finantieelen toestand der stad te zui veren. M. DE WINDT doet opmerken dat de stad Aalst lid is van de Inter communale des Eaux en wij dus in de onkosten moeten tusschenko- men. Spreker is overtuigt dat in 0 jaar, de kosten zullen gedekt zyn. De woningnood. DE WINDT (lib.) vraagt toelating eene leening vau 500,000 fr. te mo gen aangaan voor het aanschaffen van noodwoningen. 178 personen moeten binnen enkele weken verhui zen. De zaak is dringend. Gezel NICHELS vraagt dat er zou gezorgd worden om de uitzettingen te vermijden. (Toen Nichels over enkele maanden de noodwoningen voorstelde was het onnoodig. M. De Windt vond dit niet goed. En nu is hij gedwongen er mede vooruit te komen. Red.) Geheime zitting. Het laatstgestemdebarema is drie maal door de Bestendige Deputatie teruggestuurd geworden. De ge* meentesecretaris vraagt dat de raad zich by zijn besluit houde. Verhooging van loon toegestaan aan den stadsontvanger en adjunct politiecommissarissen. Op aan vraag 4 van gezel HAEL- TERMAN, bekomen de stadswerk- lieden 2 fr. per uur. Dus een alge- meene opslag voor elkeen, werklie den en bedienden. (Is de politie commissaris vergeten. Red.) 2. Lager Onderwys. Benoeming onderwijzeres. Juffrouw De Bruycker wordt be noemd met 12 stemmen, tegen 9 aan juffrouw De Man. De geheime zitting sluit om 0 ure. J. B. Aan al de werkeloozen betaald door de zorgen van liet Bureel Cesar Haelierman. Met deze worden al de werke loozen verzocht des Zaterdaags 's morgens aanstonds na de con- trool hun geld te komen afhalen, zulks tot ten laatste 10 uren 's morgens Onnoodig zich in de toekomst 's namiddags aan te bieden, gezien de bureelen gesloten blijven. Voor degenen die in den loop der week den arbeid hernomen hebben, zal de betaling des Zater dags avonds geschieden tusschen 6 en 7 uren. Zulks geldt voor de toekomstige betalingen. Na deze bepaalde uren, zal er niemand meer ontvangen worden. De Schrijver, Cesar HAELTERMAN. Aan al de Wijkclubs van AalsS. KAMERADEN, Ter gelegenheid der Kruisplan- ting, dewelke zal plaats hebben op Zondag 12 Augusti aanstaande, om 3 1/2 ure's namiddags, ter eere van onzen diepbetreurden strijdmakker, Louis Meersmans. gewezen Onder voorzitter van den Wijkclub - Vader Steurebaut hebben wij de eer U uit te noodigen tot liet bijwonen dier plechtigheid. wy durven verhopen. Kamera den, dat D het allen als plicht zult achten dio laatste huldebetooging aan onzen overleden Kameraad to brengen, wiens loven een voorbeeld is geweest van strijdlust en broeder schap die dient als les te strekben aan onze jongere strijdmakkers. P. S. De deelnemers vergaderen om 2 1 2 ure. ten lokale van den Wijkclub Vader Steurbaut - Peper straat, 1. VoordeWijkclub Vaier Steurbaut. De Schrüver, De Voorzitter, M. Meersmans. J. Steurbaut. I Men verwijt meermaals aan de Socialisten dat zij ook kapitalisten in hun midden hebben, 't Is waar er zijn eenige van die rare vogels! die het met de werkliedenpartij eers zijn, dat het ongerijmd is dat de kapitalisten zoo in weelde leven, terwijl er van den anderen kant! zooveel armoede heerscht. Moesten dus al de kapitalister de enkele rijke menschen, die deel- maken van onze partij, volgen, er zou weldra verandering zijn,'in onze kapitalistische sameniev'irg Maar wat ook erg afsteekt, is! dat de weinige rijke menschen die we in on- midden hebben, toch ten minste het goede voorbeeld willen geven. Onze vriend Max Hallet, socia- listisch Kamerlid voor Brussel een rijke mensch kent de kne pen van de groote burgerij, om aan de belastingen te ontsnappen, en hierom stélde hij voor, in een der laatste zittingen van de Kamer de banken te verplichten, -een borde- reel of een lijstje te houden, van de waarden die de rijke menschen in roerende goederen (actiën, aan deden, enz.) bezitten. Aldus zouden de beeren contro leurs der rechtstreeksche belastin gen, de rijkdommen kennen en ze dan ook volgens de wet op de be lastingen naar recht en rede doen betalen. Ons liberaal-klerikaal gouverne ment weet, dat de rijke menschen hun roerende eigendommen ver duiken om niette moeten betalen maar t is nu ook een gouverne ment van rijke menschen en het durlt zijne vrienden geen stelsel opleggen, waardoor het bedrog hen onmogelijk gemaakt wordt Ja, voor de werklieden, is het zoover gezocht.dat er geen centiem aan de belastingen kan ontsnappen. Deze worden getaxeerd op hun gewonnen loon, en zelfs wordt de belasting afgehouden bij het ont vangen van dit loon. Wij begrijpen nu nog, dat de wolven elkander niet verslinden 'tis te zeggen, dat we begrijpen dat ons gouvernement met zijne reacttonnaire elementen, de rijke burgerij wil helpen om zoo weinig mogelijk aan de Staatskas te beta len, maar dat dit gouvernement daarin geholpen wordt ook door de heeren christene democraten die naar de Kamer zijn gezonden om de belangen der kleine te ver dedigen, zie, dat is iets dat tegen de borst stuit. En als we dan lezen in 't Kamer verslag, dat de heeren Van Schuy- Ienbergh en Van Nieuwenhove, mede stemmen, om de rijke men schen het mogelijk te maken, zich aan hunne belastingen te onttrek ken, dan ballen we de vuisten, tegenover die knechten van dé rijke menschen, die op die manier hunne eigene klasse, de werklieden verraden. Inderdaad, ons land ziet langs om meer zijne schulden vergroo- ten er zijn meer om meer lasten te leggen en hoe meer de rijke menschen zich kunnen ontlasten, hoe meer de werklieden, kleine burgers en landbouwers zullen moeten betalen, want het geld, moet toch van ergens komen. Hulde dus, aan dien rijken socialist, die den moed had aan de regeering te zeggen, dat de ritke burgerij, die zich wil doen doorgaan als vaderlandslievend en al doet wat mogelijk is, om zich aan zijne verplichtingen tegenover de schatkist te kunnen onttrekken. Schande aan die werkersafge vaardigden die altijd medehuilen met de reactionnsire rjjke lui tegen over de kleine menschen. Zulke dingen kunnen niel genoeg verkondigd worden eenieder moet zulks weten, dat zegt Friederik. Op aanvraag van verschillende partiignnooten wordt onzen Reizi- sticht Van V00r ^en 00r'°g her- De iWtiigen onten die er wenschen van deel te maken, worden verzocht M lTr."! ziin. morgen MAANDAG 6 dezer, om 7 ur» avonds. ,n het lokaal «Hand la Hand Zaal 6. Het Midden-Comiteit%

Recht en Vrijheid | 1923 | | pagina 2