Naar Denderbelle. löaar Iberöevsem. Sottegem. Uit Ninove. Geeraardsbergen. Inhuldiging der Vlag STAD AALST Nationale Militie. iLGISCHE BANK den ARBEID S. M. Verbroedering. Mijnwerkers Goede gezondheid Het Midden Comiteit heert beslo ten officieel deel te nemen aan de van den Soc. Propagandaclub van Denderbelle, op Zondag 19 Oogst. Het is als een bliik van wederver gelding aan onze vrienden van hel Arr. Dendermonde, die reeds dik pjjls aan onze feesten deelnamen. De HARMONIE ARBEID EN (UNST zal de Aalstersche partij- ;enooten vergezellen. Wy doen een dringend beroep op enieder, zich van nu af gereed te oaken, om onze jonge Harmonie te ergezellen. We vertrekken te Aalst, om 2,02 ire 's namiddags. Naar Denderbelle, woze het orde- word. Op ZONDAG 5 OOGST, cht de partij een propaganda- jcht in naar de gemeente Her- ersem. De HARMONIE ARBEID N KUNST alsook onzen URNGROEP «JEUGD ILOEIT maakt den tocht lede. Onze Turngroep geeft aldaar m 4 ure, een prachtig feest, aan kerk, gevolgd van meeting met spreker Alfred Nichels. Al wie van een nuttige en aan :name uitstap houdt gaat mede. Bijeenkomst in het lokaal Hand Hand om 2 1/2 ure. Het Midden-Comiteit. Ouderdomspensioenen. De Burgemeester maakt bekend it de 3den trimester 1923, zal ge bieden ten Stadhuize op dehieron- veriMpldo dagen, telkens van 2 13 uur namiddag aandag 6 Oogst van 10000 tot 13500 Ünsdag7 Oogst id. 13501 tot 20000 foensdag 8 Oogst id. 20001 tot 23000 raderdag9 Oogstid. 230C1 tot30000 rydag 10 Oogst id. 30001 tot 50000 De personen die nog zouden in be- zijn van Pensioenboekjes van snsioenboekjes van overleden pen- oengenieters, worden dringend rzocht, deze onmiddelijk op het ireel der Pensioenen, ten Stad- lize te komen afgeven. Personen geboren tusschen 1 Juli 3 September 1858, die vermeenen cht te hebben op het Ouderdoms- nsioen, kunnen hunne aanvragen len ten kantore van den Heer Out. Dger der Belastingen, Nieuw- raat, 79, alle Woensdagen van 2 uur namiddag. De Burgemeester, F. DE HERT. ericht aan de dienstplich tigen den lichting 1924. Al de militianen der lichting 1924 de uitgestelden van vroegere sen, die uitstel, vermindering- ontheffing van dienst of vervroeg- oproeping willen bekomen, moe- zich gedurende de maand Au- stus 1923 aanbieden ten Stadhuize, reel van Militie; ten einde er de odige inlichtingen en formulieren ontvangen- Aelst, den 31 Juli 1923. De Burgemeester, F. DE HERT. DE INT, Voldersstraat, I, GENT Verkoopt Kapitaal-aandeelen lOSTENDSCHE REEDERIJ - aan (r. 600,00 BINES LEOPOLD PHALEMPIN aan fr. 785,00 ILGISCHE BANK VAN DEN ARBEID aan fr. 795.00 lasbons 'RIGORIFERESdu LITTORAL 7 aan fr. 490.00 leerbaar den 31 December 1931 IONNETERIE AMEYE 7 °/o aan fr. 495.00 keerbaar den 28 Februari 1933. Strijdpenning. Overdracht fr. 1237,29. Lied gezongen door Camiel Bar- rez op het feest Van Gustaaf De Cuy per in de W. c. Jan Volders (i,00. Door verkoop va'n ,-otto bloemkoolen door Keppens Valerie, op het feest van Gustaaf Cuyper 3,50. Zet van den baas Jan Volders 0,50. Omdat den baas uit de W. C. twee sohidde ringen gekregen heeft van Keppens Valerie, een van achter en een van vóór 0,50, Den baas voor hen in te zetten geeft nog 0,50. Omdat gezel Snel van Welle zeil zijn affiche moest komen halen,geeft 1.00. Omdat de zot uit de Koolstraat zulke schoone prijs gewonnen heeft, ora met de duivon te loopen 0,50. En daarvoor heeft hij nu ook een decoratie bekomen van ziine blauwe vrienden, die met hem al 25 jaar de zot gehouden hebben 1,00. Een lied gezongen door de kleinen bp Martin De Bolster 3.00. Gezongen door Se- verin Lelong - Vermindering der werkuren -1,00. Gezongon op 29 Juli te Brussel door Jean Steenhaut bij Constance Lievens, en rondgehaald door Gillis Joseph 0,50. Constance Lievens 1 00 Matje 1,00. Nog gezongen door Jean Steenhaut en zijne vrouw bij Constance Lievens 0,20. Van twee jonge wachten 2.00. Omdat Clementine uit de Borluut- straat twintig eieren heeft opgeëten en dat zy dan nog niet kon opvolgen in den stoet 1,00- Omdat zij de zoo ien van haar zokken heeft geloopen om aan een druppelken te geraken, en geen gevonden heeft 1,00. Wie iloei er mee van nu tot aan de Kiezing? A. Berghman 1,00. De Vylder Til 1,00. Bekaert Jan.1,00. A.'N. 1,00. L. M. 1,00. Guns K. 1,00. A. Vv- verman 1,00. Totaal fr. 40,20. Voor de Turners. Overdracht 8,57. Omdat er twee vrienden van Ka piteintjes weenden omdat zp in den strijdpenning stonden 0,50. Omdat zij op een ander'gaan waar zij wel zullen instaan 0,50. Omdalde 'kapi tein achterover op zijn buik is ge vallen, geeft Louise Schollaert 2,00. Ontvangst van souchen-verkoop op de manifestatie te Brussel door Schollaert Louise en Borghman 04,00. Gezongen door Van Handenhove Philemon en rondgehaald door Jean- nette Snel op de terugreis van Brus sel 5,52. Gezongen door Rimbaut en rondgehaald door Dierickx 4,35. Totaal 76,87. Voorde Fanfare. Dansjes gespeeld door een jongen muzikant Emiel Van -der Veken, rondgehaald bij J. Cornand, Var- kensmarkt 4,57.De Gazet - gezon gen door Anastasie Schelck, in den wagon .van Sev. Lelong 2,30. Totaal 6,S7. Voor de Harmonie. Werkersleven gezongen door Augusta Vinck in den wagon van Sev. Le!ong3,40. Gespeeld door den jongsfen muzikant der Harmonie, bij Gustaaf De Waegeneer3,95. Om dat hij zoo goed den schimmy kan dansen, geeft Dolf Bos 1,05. Omha ling in het lokaal door Jean Boey- kens 10,72. Omdat de zwarte com missaris in de dikke luis geweest heeft 0,75. Omdat hp in zijn haar ge krapt heeft, geeft de rosse 0,50. Om dat hij op zijne kousen naar huis is gekomen 0,25.0mdat den beertwaalf frank en vijf centiemen moeten be talen heeft, geoft onze Polle 0,25. Totaal 20,87. V raag door Gezel Alfred Nichels aan den minister De Nauwe, Marie, weduwe van Gossey, Arsöne, wonende Nesten- straal, Sottegem. is op 23 September 1922 een pensioen toegekend van 720 frank. Zij heeft tot heden haar pensioen- titel niet ontvangen. Zou de heer minister me niet kun nen zeggen wanneer dat pensioen boekje zal afgeleverd worden Antwoord van den minister— Eon pensioentitel, ten bedrage van 720 frank, te rekenen van 4" k war tail 1922, werd naar het gemeentebe stuur gezonden. ONZE FANFAREN. Op Zaterdag 28 Juli 1. 1. was het de beurt aan onze fanfare De Voorwacht een Concert te spelen, op Stadskiosk. Er was veel volk. Al de muziekstukken zijn oprecht wel uitgevoerd geworden, en iedereen was 't akkoord, om te bekennen, dat ons muziek in een jaar tijdsverloop veel vooruitgang heeft gemaakt, hetgeen aan al de kameraden, veel genoegen heeft verschaft. In do tusschenpoos heef onzen kranigen Eerevoorzitter gezel Jan Baptist Van Londersolein naam van hot bestuur en beschermleden onzer fanfare, en onzen geachten SGhepen gezel Constant De Mol, in naam van het Stadsbestuur, dan ook onze mu zikanten en hunnen ievervolle be stuurder gezel Arthur Coppez geluk gewenscht voor het prachtige werk, dat zij op een zoo korte spane tijds konden verrichten, en hun tevens aangespoord op den ingeslagen weg voort to gaan, opdat wij van jaar tot jaar denzei Men vooruitgang- zouden mogen bestatigen. Na het zoowel gelukte Concert, had er in het lokaal De Redding nog een klein feestje plaats, waar aan door al de werkende leden en het bestuur deelgenomen werdt.Het was den kameraad Jules Elaut, die in zyne hoedanigheid van Voorzitter onzer Soc. Fanfare het woord nam Hij schetste den toestand onzer fanfare ten huidige dage, en wees op den ongelooflijken vooruitgang derzelfde sinds den laatsten tijd. Hi, deed een beroep opal de werkende leden om zoo goed mogelijk de repe- titiën by te woneD, omdat wij dan in de toekomst nog meer vooruit gang zouden maken. Hij toonde aan dat de muziekkunst oen geweldigen invloed heeft op don mensch, en machtig veel bijdraagt tot de ver edeling der werkende klas. Dat al onze leden hem heel goed begrepen, bewezen de toejuichingen, die zijn woorden te beurt vielen. Nu werd door onzen Voorzitter, in naam van al de werkendeen bescherm leden een prachtigen bloemtuil aan gebodon, aan onzen eeachten be stuurder gezel Coppez, met de innige hoop, dat hij nog vele jaren aan het hoofd zal staan onzer geliefde fan fare, en dat wy onder zijne kundige leiding, vooruitgang mogen aanstip pen. Den kameraad bestuurder, be dankte al de muzikanten met ont roerde stem, en spoorde ze aan zoo veel mogelijk de lessen bij te wonen. Wel is waar zegt hy is het eene groote opofiering voor de muzikan ten die alles moeten aanleeren na hunne zwaar volbrachte dagtaak, maar toch is het een bewijs dat de werkende klasse tot alles bekwaam is, wanneer zy maar de spreuk wil gedenken Willen is Kunnen Den kameraad Coppez sloot zijne rede met ons te beloven, ons verder de baan der kunst op te leiden, dat er voor hem als kind uit de werkende klas gesproten, niets te veel ofte zwaar is, wanneer het is om de Party zoo hoog mogelijk op te leiden, en onder de toonen der muziek ons volk te leiden naar zijne algeheole ont- slaving, naar de verlossing van den uitgebukene uit de handen van de uitbuiters. Onzen kameraad werd warm toegejuicht, en allen zwoeren hunnen bestuurder te volgon op den ingeslagen weg. Het Bestuur dankt langs dezen weg onzen onvermoeibaren bestuur der en tevens al onze muzikanten voor den iever door hun aan den dag gelegd tot het uitvoeren van zulk prachtig concert. Dat er op den in geslagen weg wordt vooruitgegaan, dat is bnzon innigsten wensch. Voor het Bestuur E. D. C. Voor hei muziek. Gift van zeven muzikanten uit Geeraardsbergen 70,00, Gezongen door Maa by Poepla, rondgehaald door Remy Lievens 5,25. Gezongen door Peetje Patat, rondgehaald door A. E. 3,05. Gezongen door Th. De Vleeschouwer, rondgehaald door Turen Vernis 3,08. Gezongen door Petrus D'Hondt, rondgehaald door Omer Van Bellinghon 2,25. Gezon gen door Petrus D'Hondt 11,20. Ge zongen door Petrus D'Hondt 0,50. Gezongen door Sertin 12,41. Gezon gen door Remy Van Londersele bij Victor Adriaens3,20. Gezongen door Remy Van Londersele, bij Victor Adriaens 2,10. Een lied gezongen door Clement Duym, bii Edmond De Coster, rond gehaald door Frans Liessens 0,00. Gezongen door Justine en Anna Dauw, het lied Den Communard by denzelfden on rondgehaald door Petrus Van Impe 6,20. Gezongen door Theophiel Branckaert en rond gehaald door Joseph Van Rossem by Frans Guldemont 7,63. Gezongen door een onbekende en rondgehaald door Joseph Van Rossem bij Frans Guldemont 4,60. Gezongen door Ed mond Carlier en rondgehaald door Omer Van Bellinghen bij denzelfden 6,50. Gezongen door Edmond Carlier en rondgehaald door zijnen kame raad Alfons Lesprez bij denzelfden 6,35. Gezongen door Jaak De Cooman en Joseph Do Pril en rondgehaald door Joseph De Pril 2,35. Voor de Turners. Gift van Henritje van Geeraards- bergen 5,00. Gezongen door Philo- raëne Bascour bij Victor Adriaens 5,00. Onbekend 5.80. Gezongen door Jules Forger by Maria Schouppe 4.50. Gezongen door Theophiel I)o Vleeschouwer, rondgehaald door Frans Van der Meersch, In den Yzer, Koeipoortstraat 6,75. Strijdpenning. Gezongen door Philomóne Bas- cour by Victor Adriaens 3,80. Omdat Slek hem laten overrijden hooft van 't wagentje en op zynen buik viel 0,50. Omdat hij zich met de kermis een bolhoed hoeft laten maken ge ven Slek zyn vrienden 1,00. S. M. Verbroedering. Afdeeling Ninove. OpgepastDe brooddeel zal op do volgendedagen uitgekeerd worden Dinsdag 7 Augusti, van 1 tot 100 Woensdags van 101 tot 200 Donderdag9 van 201 tot 300 Vrijdag 10 van 301 tot 400 Zaterdag 11 van 401 enz. Alle dagen van 8 1/2 tot 12 ure en van 1 tot 5 ure. Den Zaterdag alleen tot 12 ure voormiddag. Bede.De beide boekjes (blauw en brood boekje) mede te nemen. Voor het Bestuur Guill. DE NAUW. Beheerder-Afgevaardigde Mijnwerkers. Zondag 5 Oogst, om 10 ure voor middag, in het Volkshuis,algemeene vergadering voor al de mijnwerkers van het omliggende. Dagorde De syndikale propa ganda. De socialistische pers. Warocquier Flioran. Levensduurte. Toen Wauters minister was, ging er geen dag voorbij of men las in La Gazette, Libre Belgique, Nieuws- je van den Dag en andere bladen van hetzelfde kaliber dat het leven zoo duur was door de schuld van Wauters en elke week herhaalden onze katholieke weekbladen het zelfde liedje. Nu is Wauters geen minister meer, het is de boezemvriend onzer kierikalen heer Moyersoen die nu minister is, en het brood kost nu 1,25 fr. in plaats van 85 centiemen zooals de prys was, toen Wauters aftrad als minister, hetzelfde geldt voor vele andere eetwaren. Tot hier toe schreef De Vlag nog niet dat het de schuld is van Moyersoen, even min schrijft De Vlag dat het de schuld is van Theunis, dat debelgi- sche frank dagelijks vermindert in waarde. Maar onze werklieden voe len de gevolgen van dezen toestand en weten het maar al te goed dat al les duurder wordt en het-leven lasti ger, zij weten ook dat er gesnoeid is geworden op het Krisisfonds en dat Moyersoen het kosteloos pensioen voor de ouderlingen wil afschaffen. Noch Theunis. noch Moyersoen zijn in staat de levensduurte te be letten, want sedert ons land met deze ministers gezegend is, verslecht de toestand bestendig, Arbeiders, het middel om de ge volgen der levensduurte een wei nig te verzachten is de coöperatie Wordt Hd uwer coöperatief. Mfoningsnood. Tot hiertoe vernamen wij nog niet dat de aanbesteding voor het bou wen der huizen in de Pachterstraat aangekondigd is. Wij hopen dat deze niet lang achterwege zal blij ven. Hoe ze denken. Een oude rijke heer, vroeger fabriekant ontmoet de zoon van een zijner gewezen werklieden, en spreekt hem over de moeilijke toe standen van heden. De heer vond dat de werklieden te veel geld uit geven, dat zij tegenwoordig te veel eten, te schoon gekleed zyn, want ik herinner mij nog dat 't vroeger zoo niet was. uw vader die heeft bij ons gewerkt gedurende meer dan twintig jaar en op al dien tyd, heeft hy my zelf gezegd, kocht hy slechts één beste broek, de werkmenschen aten dan ook zulk geene fljne brokjes als nu. De zoon vroeg aan mynheer de profeet of hij wel wenschte dat de tyd zou weerkomen dat de werklie den zich geene kleederen konden aanschaffen en zich moesten tevre den stellen met eiken dag rogge brood en bloote patatten. Wilt Mijn heer misschien dat de werklieden terug verplicht worden aan een of ander ryke mensch een oud versle ten kleedingstuk af te bedelen. De werkjongen voegde er bij dat die tyd niet meer terug komen zou, want de arbeiders zijn het allen eens dat hun toestand nog verbete ren moet, dat zy nog te veel rijk dom scheppen, waarvan anderen genioten. Mijnheer was wat beteuterd, zeg de dat hy het niet gemeend had te wenschen dat die tyd torugkomt.dat hy niet benijdt dat de toestand der werklieden is verbeterd. Maar de werkman antwoordde hem, waar het hartje vol van is loopt den mond van over, en zooals gy gesproken hebt, zoo denken velen uit de rijke stand. Zii betreuren den tijd dat zij de werklieden konden onder be dwang houden door h6t geven van almoezen en ook wel eens door hen te laten boven mate drinken. Nu eischen wy voor onzen arbeid voldoende loon, en wy willen ver der, wy zullen er toe komen ook. Wy willen dat er een tyd kome dat de Arbeid regeere en dan is er welstand voor alle werkers. Mül- heer had zijn karre vol en kon het nu afstappen. Niemand gedwongen t-u soldaat. L-.,i«i- 1ienDnerA zich nog hoe de katholieke party voor den oorlog by elke kiesstryd aan het hoofd van haar programma schreef niemand gedwongen soldaathet is ook ge- dat WÜ ..socialisten steeds Sm *un geweest van het knrtït mS'0 -???maar me' den kortst mogelyken diensttijd, wij waren tegen het kazerneleven, maar vo^S' Hn dat,ais het land m°esl optreden kon" Kansch de natie Tot enkele jaren voor den oorlog 'ooahV7i! 30lda'endienst of landsche^pHcht.n0emen hUD vader" Nu ayn de katholieken voor standers van het alleman soldaat Sr9tmerefnt ng0n diensttijd, niet omdat zy het noodig achten voor Bs'aJ? verdedi?iDff. maar omdat zij eerst en vooral een leger willen h/S ZU, stau„nen ^en om in te honden? dea''beiders eronder Zy willen een leger dat dienen moet om de patroons testeZn? door aan deze werkkrachten televe- S 'DA'eVH. de «belden durvet 7i werkTO°rwaarden vragen. Zij wijlen onze soldaten verplichten t rJ?' 7a" onderkruipers te spelen. De Oud stryders vragen zich af of mlr H ls' dat ZÜ gedurende r H.1 Vler Jaren alIes offerden voor de terug vrymakmg van Bel- ït PPSBëischtea vragen zich diff het h m01? 'fldat ZÜ 200 moe- nie h hebben geboden aan ee» 1 ier' WaaHyk katholieken zoowel ais liberalen spelen me* STRIJDPENNING. Omdat Alfred jaloersch was van v.allo 0,25. en naar een baraksken ging slapen 0,25. en 's anderdaags ging hy schreeuwen by Valle dat hy koude had 0,25. en schoone sprak om weer te komen 0,25. Voor het Muziek. Gezongen door Gustaaf Goosans by Louise Daver 2,70. Idem door Daniel Daneols 4,50. Gezongen door 1,I.e.nrl ^ollyns en rondgehaald door Albert Collyns by Fr. Abé 3.40. Gezongen door Daniel V. D. Catsye. het lied Den Man zonder Baard by Vagge Abbé 3,37. Idem door Em. De Glas en rondgehaald door d« kleine Klaris 3,20. Turners. Gezongen door Maria Goossens bij Vagge Abbé, en rondgehaald door Bayens Gustaaf 2,70. Idem door De Glas Emiel, en rondgehaald door kleine Klaris 1,35. Gezongen door Henri Collyns en rondgehaald door Haegeman Jozef by Vagge Abbé 3,60. Omdat Honorino Collyns gezongen heeft bij Ch. De Vlarainck 2,85. Hebt gy de uitstalling gezien in onzen winkel, van mans- en vrou wenhemden, en ander gemaakt goed. Ga eens zien en gij zult met ons bekennen dat het prachtig is en zeker zult gy u aangetrokken gevoe len om een aankoop te doen. Ook werkbroeken en frakken zyn er te bekomen aan de voordeeligste voorwaarden. Een zondagkostuum in onze win kels bestellen, beteekent eene be sparing van 30 ton honderd verwe zenlijken. Wy hebben eene volledigw keus vati kruidenierswaren, conserven, enz. aan matige prijzen en van dé beste hoedanigheid. De wijze hoe onzen winkel nu is ingericht, laat aan geen enkel socia list meer toe zijne aankoopen nog elders te doen. Eiken Maandag zal in het Volks buis te Geeraardsbergen van 9 1/2 uur voormiddag tot 4 1/3 uur na middageen afgevaardigde der Cen trale der mijnwerkers zitting hou den om aan de mijnwerkers alle in lichtingen te verschaffen ovtfr loo- nen, werkvoorwaarden, zaken te beslissen door de Werkrechters- raden, pensioenen, belasting, ver goeding by ziekten, famiiievergoe- dingen, gratis kolen en al wat de mijnwerkers aanbelangt. Mijnwerkers, maakt gebruik van dit groot voordeel. bekomt men door de wandelingen langs het Sparrenbosch (Buizemont) en eene verversching to nemen in het Cafó Leander. Dranken 1' klas, Mattetaarten, Hesp.

Recht en Vrijheid | 1923 | | pagina 3