Socialistisch weekblad voor liet Arrondissement Aalst. n Aan alle Arbeiders Dank /IIMböen in ben strijb. Mijn Hoekje. 20e Jaar N0 32. Prijs per nummer 13 centiemen. 12 Oogst 1923. Annoncen •s Syndikale Kommissie van België, Aan de Jeugd. Rechterlijke annoncen 4 fr. per regel op 1* en 2e bladzijde, 2 fr. op 3° en 4® bladzijde. Reklamen volgens overeenkomst. A'lle bri'ëfwrs^elir.gen moeten elke week vóór "Woensdagavond, 8 ure, ingezonden worden. Ongéteekende brieven worden niet opgenomen. Berichten over werkstakingen en grieven moe ten door de Vakbonden goedgekeurd zijn. UITGEEFSTER SAM. MAATSCHAPPIJ «HET RECHT- Lokaal HAND IN HAND Molendries, Aalst- BEHEERDER-AFGEVAARDIGDE JAN BEKAERT. Postcheckrekening Nr 85686 Telefoon Nr 128 REDACTIE ADMINISTRATIE Lokaal Hand in Hand», Molendries, 11, AALST ABONNEMENTSPRIJS 3 maanden fr. 2,20 6 4,00 1 jaar 7,60 BUITEN BELG1E. jaar fr. 15,00 Men abonneert zich op alle postbureelon. Sekretariaat Jozef-Steven3straat, 8, BRUSSEL. Wanneer we enkele maanden geleden onzen eersten oproep deden, het Belgisch proletariaat uitnoodiger.d tot cene nationale bttooging foor de herdenking van de XXV® verjaring der Syndikale Kommissie entegen de gouvernementecie en patronale reaktie, reker.dcn vveeen Reinig op de erkentelijkheid der arbeidert jegens het organisme dat, lit al zijne krachter, hen helpt in den dagelijkschen strijd we reken- Jen veel op hunne verkleefdheid aan de, in de laatste jaren, verwezen- ijkte hervormingen. Ons optimisme is beloond geworden en de betooging van 29 Juli is le meest ontzaglijke en de meest klinkende verwittiging geworden, die le georganiseerde werkende klasse geven kon aan de reaktie onder pelken vorm ook. De werkersmassa, welke met tientallen van duizenden doorde stra- en van Brussel trokken, bevestigden hunne liefde voor de vakorgani- atie, en hunnen onverbreekbaren wil de bekomen hervormingen te be- ïouden, en deze welke zich opdringen, te doen verwezenlijken. De reaktie kent thans de gevoelens van hen die zij terneerdrukken wilt. De arbeiders aller vakken zijn tot alle opofferingen bereid om de lieu we rechten te behouden en te ontwikkelen. De heeren patroons weten dat hunne alleenheerschappij voorbij is. lijnheer Theunis moet er thans wel van overtuigd zijn dat de onder- Irukkingen welke hij door zijne hoogmoedige autoriteit gedekt heeft, liet het minst den strijdlust der Stsatsarbeiders verminderd heeft. We zijn verheugd dit feit op te teekenenen aan al de arbeiders des lands gt de Syndikale Kommissie Dank Dank aan alle voormannen die gewerkt hebben om onzè doeleinden doen kennen. Dank aan alle bescheiden mderr.omen taak. werkeis die ons geholpen hebber, in de Dank aan allen welke niet geaarzeld hebben de gevergde geldelijke ipofferingen te doen om hunne eischen te stellen en hunne hoop in de oekomst uit te spreken. Dank voor de hulp welke ons ten aUen kante betoogd werd. Maar de strijd is niet geëindigd. Hij gaat voort De arbeiders hebben waakzamer en klaarziend er dan ooit te wezen 'ij moeten hunne organisaties bevestigen en ontwikkelen zij moeten e werkerseenheid met ijver behouden. Zij moeten het noodige doen opdat het patronaat overtuigd weze an de nutteloosheid zijner aanvallen tegen de immer stijgende demo- ratie... r De groote betooging van 29 Juli moet een naklank hebben. Aan de arbeiders uit alle streken onzes lands te toonen dat ze he- waam zyn waardig te genieten van het regiem dat ze nastreven. DE SYNDIKALE KOMMISSIE. Voorleer te bespreken hoe de rouwen kunnen modehelpen tot vormen eener betere maatschappij 'illen wii nog een weinig uitwei- en waarom we zulks moeten doen. Ge zult zeggen Maar ge schrijft elf dat we het reeds zooveel beter ebben door onze kortere werkuren meer medezeggingschap dan vóór en oorlog, waarom moeten wij ons an nog inspannen en medehelpen, lat ons liever genieten van 'tgeen ij hebben Vriendinnen, daarom gaat het list. ZuWen wij kunnen blijven ge leien van de hervormingen Welnu vriendinnen, neen, zoolang 'e geen volstrekte meerderheid ebben in alle bestuurlijke lichamen n openbare instellingen, zoolr.ng logen wij niet op onze twee ooren lapen. Diegenen die denken dc anderen uilen het wel voor mij doen en ik zal ervan profiteeren, zijn de ikzuch- tigen, het zijn zoowat als onderkrui- j persin een strijd die mede genieten van wat hunne makkers hebben ver overd door -strijd en lijden. Zien we eens of we strijd en genot niet. kunnen vereenzelvigen en ge not zoeken in den strijd. Hoe bevinden wij vrouwen ons 't gelukkigst 1. Als do man goed zijn brood wint, alles naar huis bréngt, niet met de duiven speelt, niet aan over- dreven sport doet, en... sommigen van u zullen er bijvoegen niet aan politiek meedoet Als er nu iomand van u is die zulk een engel van een man heeft, zal zij zich toch" niet gelukkig voelen, za gen, kommeeren en kritikeeren om dat een monsch nu eenmaal steeds naar iets verlangt wat hij niet heeft; welnu dan mogen we van die zeg"- gen dat is een ongelukkige al hoewel zij alles heeft wat haar hart je lust. Gelukkig zyn er reeds velen, voor al jonge vrouwen, die hun vrijen tyd bestedon aan lezen, gazetten en boe ken, maar liefst romans. Dezen heb ben reeds een weinig geestelijk ge not, want in alles wat ze lezen zoeken ze het onbekend verlangen te voldoen, wat ieder m,ensch heeft. Nu naarmate zeiezen van heldinnen, verre landen of reuzenleugens, zoe ken ze hun eigen leven of dit hunner kennissen terug, ze vormen zich ze kere begrippen over de maatschap pij en hun geest is ook vatbaar voor andore lectuur. Het zullen wel de vrouwen zyn die tot ons zijn geko men en beginnen onzen strijd tc be grijpen omdat zij het ideaal zien van eene betere maatichappij. Dan hebben we nog do vrouwen, en ze zijn er nog velen, die hun ide aal zien in een bovennatuurlijke macht, gretig luisteren ze naar wat hun daarjover in do kerken verkon digd wordt, gelooven maar alles grief weg alhoewel ze eens er buiten soms juist het verkeerde zien van wat er hun verteld wordt baarbin- nen, nemen gretig de uitvluchten en do verkeerde oplossingen aan omdat ze om zoo te zeggen geen eigen gedacht hebben en vooral om dat politiek en godsdienst doorecn- gemengeld worden door dezen die zich alleen met godsdienst moesten bezig houden. Alhoewel we gewoonlijk deze zaak gerust laten, moeten we bier toch over sproken omdat het zulke groote rol speelt in onzen strijd.'Gelukkig dat op die buitens waar de vrouwen beginnen te ontwaken deze handel wijze meer voordeel brengt aan on zen strijd dan nadeel en de vrouwen dan juist zien wie de verd.raagzamen zijn. Dit legt ook uit waarom onze vrouwenbeweging naden oorlog in de verschillige nijverheidsgemeen ten. zooais Roeseiaere. Tbielt, Mee- nen. Lokeren,Selzaete. Waarschoot, Den-i er monde, Hamme, Wetteren Aalsten zoon eel anderen zich goed ontwikkeld heeft er zich verheugen mogen in een groot aantal leden. Zijn al deze vrouwen niet meer ge- loovig Velen van haar gaan nog ter kerk, en zullen wel nooit liet geloof hun ner kindsheid verloochenen, dat hoeven ze ook niet, maar ze onder scheiden, verstandig ei> goed het verschil van godsdienst en politiek, ze hebben een tweede geloof gekre gen hot ideaal in eene betere maatschappij, het geloof in het socialisme. Vriendinnen dat geloof moeten wij allen hebben, er ligt een wereld voor ons en onze kinderen kunst in muziek poesje, beeldhouwen, schil deren, enz. Wij weten nog weinig of niets van de schoonheden der natuur in andore streken, er is nog zooveel waarvan het genot voor de rijken en de bezitters is, er is zoo veel waarvan wij het genot niet zou den smaken omdat ons onderwijs maar juist voldoende was om aan de hoogst noodige levensbehoeften te voldoen,gezien we vroeg aan 't werk moesten. Dat, alles is te bereiken door het socialisme.dat langzaam maarzeker de wereld zal overwinnen. E11 als we van onze idealen terug naar de werkelijkheid komen, welnu vriendinnen, we zyn, ten spijt van wie 't benijdt, nog lang niet bevre digd in zake van woningkwesties, onderwijs, sociale hervormingen,en we willen vóór alles vrede, geen lan gen militaire diensttijd voor onze jongens, meer koopwaarde voor ons geld en de hervormingen die we heb ben, houden en zelfs uitbreiden. En dat vriendinnen, dat loopt ge vaar en kan of mag u niet onver schillig laten. Matiiilde. Partijgenooten Leest en verspreidt Recht en Vrijheid, het eenigste blad van het Arr. Aalst,die de belangen der werklieden verdedigt "t Is zonsopgang Uit 'n donzen wemeling gekropen kust 'n milde zonnebundel de nauw ontloken natuur. Hooge gestatige boomen kijken minachtend naar de kleinere plant jes en schaden hunne kruin zoodat zilvere paarien op den killen grond pletsen als rinkelende zilverstukjes. 'n Matte zoom zweeft over de groene weide en aan ieder grasje pinkt'n lieve traan van emotie. Bloemkens lieve mooie bloem- kens openen schielijk hun kelkje, en 'n aangename geur zweeft als 'n zacht briesje over den omtrek. De looden stilte die aan de atmo sfeer 'n plechtigen toon geeft wordt alleenlijk gestoord door 't zacht melodieus gefluit van de merel wiens lied als 'n hymne opstijgt aan de zon '1 leven van alles. En ginder, over den dampen weg» stapt door al die pracht, zoo mild uitgestrooid, 'n jongeling met 'n blauw pakje onder den arm. Z'n ge stalte weggedoken in lompen is rij zig, z'n olijfkleurig gelaat en d« dieperimpeistoonen maar al te goed dat ky lijdt. Hij rookt, die ongelukkige, ón kucht én spuwt Ja, hij bederft de pracht der na tuur en hij lijdt door den drank. Ja, hij drinkt Terwijl de rozen bloem der gulden jeugd nog op z'n gezicht zou moeten pralen als'n heerlijkheid terwijl ky nog dartelend als '11 engel door al de pracht van den morgendstond zou moeten fladderen en terwijl hij zich nog zou moeten dompelen in 't zin derend vuur der mooie natuur stapt hij daar als 'n verlatene, als 'n vage schim, als 'n melancholisch wezen, kuchend terwijl de ongezon de rook rond hem opdwarrelt. Jonge Wachters (essen), arbei derszonen, die ook tusschen vier enge muren, in 'tdwarrelend stof, den stryd moet voeren voor'tlevens- bestaan, dat men dat nooit van U kan zeggen. Wij moeten beschaafde kerels worden, die wel eens voor 't kraaien van den haan, uit de veeren durven wippen, en nu we'n nieuwe jeugd worden, moeten we wandelen en fladderen gelijk de kleurrijke vlin ders in de frissche zomerlucht. Neen, we mogen geen vlekken in de prachtigenatuur zijn, maar pereis van 'n mooi krans die gansch de werold omsluit en die huppelt en jubbelt in de zoete warmte en ge niet van de emotievolle tafereeltjes die zich in de natuur ontrollen. Frans Prolo. de uitgaven zouden het begroo- tingscrediet overschrijden ^Vaarom vraagt hy niet hoo- gere c red'eten Ware hy die slachtoffers van het werk genegen, hy zou veelgeld weten te vinden nu ergert hem hun toestand niet, omdat hy den vriend van den werkman niet is. Wat er ook van zy. die onge- lukkigen hebben van ons huidig ministerie niets te verwachten. Om hun toestand te zien verbete ren en hem in evenrêiigheid van de duurte van het leven te zien brengen, moet het bewind in han den komen van meer democrati sche elementen, moeten zy wen- schen dat de socialistische partij de meerderhéid in Kamer en Se naat behale. Aan hen er aan mede te hel pen. Friederik. 't Was eén afvaardiging van verm inkten die onzen vriend Ni- chels kwamen vinden 't waren menschen die een hunner ledema ten hadden verloren op het altaar van het werk het waren de ver tegenwoordigers van die soort menschen die al onzen eerbied verdienen en die door een onge luk op het werk, reeds van vóór den oorlog in de onmogelijkheid zyn gesteld hun brood te verdie nen, het noodige te winnen voor het onderhoud van vrouw en kin deren, Zy kwamen hem hun toestand blootleggen, hem zyne aandacht trekken op het nietige pensioentje dat hun wordt uitgekeerd. En wie zou er niet getroffen zijn, wanneer men menschen ziet, met een hand, met eén arm en u komen zeggen ik heb een ikiye- lijks pensioentje van 40 en 55 cen tiemen En onzen volksvertegenwoordi ger beloofde hen, den Heer Mini ster over hun toestand te onder houden. Hy heeft het gedaan in de bespreking van het budjet van don heer Minister van Ny verheid en Arbeid, en onze lezers hebben die rede kunnen lezen in dit blad. Thans komt onze vriend Nichels het hieronderstaande antwoord te ontvangen van wege den Heer Moyersoeh üit de inlichtingen diedoHulp- en Voorzorgskas my gegeven heeft betreffende de slachtoffers van arbeidsongevallen blijkt dat do personen welke do Heer Volks- vertegenwoordiger NICHELS in - zfin nota aan M. don Minister be - doelt, een aanvullende toelage krijgen die hun regelmatig door bovengemeld organisme wordt betaald. Deze aanvullende toelage is uit- gerekend geweest volgens de be- staande regels. Men heeft o. a. - rekening gehouden vaneen mini- mumloon van 1500 fr. Het is on- mogelijk de toolage aan die perso- nen betaald te verhoogen. - Van den eenen kant moet men - geen uitzondering maken van den anderen zou een algemeene verhooging van de aanvullende toelagen voor de Schatkist eene uitgave veroorzaken waarvan het - bedrag het begrootingscrediet, - voor zulke uitbetalingen voorzien, zou overschrijden. Uit dit antwoord blykt dus, dat er voor die ongelukkigen niets meer is te doen, want denkt eens hunne vergoeding is verhoogden thans berekend naar den grond slag van een loon van 1500 fran ken 's jaars. Als men nu weet, dat de wet op de werkongevallen, den helft van het verlies der werkonbekwaam heid godragen wordt, door het slachtoffer zelf, dan mag men zeggen, dat de ongelukkigen met één hand, mei een arm, sich mogen vergenoegen met eene dagelyksche vergoeding van één frank 1 En Minister Moyersoen, zegt: er is nu niets meer te doen, want Lees vervolg op de 4 kolom.

Recht en Vrijheid | 1923 | | pagina 1