Socialistisch weekblad voor liet Arrondissement Aalst. Voor de ter dood veroordeelden van Moscou. Een Documentatiebureel. Mijn Hoekje. 20 J, ar N° 33. Prijs per nummer 15 centiemen. 19 Oogst 1923 Annoocen Rechterlijke annoncen 4 fr. per regel op 1" en 2* bladzijde, 2 fr. op 3* en 4e bladzijde. Reklamon volgens overeenkomst. Alle briefwisselingen moeten elke week vóór Woensdagavond. 8 ure, ingezonden worden. Ongeteekende brieven worden niet opgenomen. Berichten over werkstakingen en grieven moe- ton door de Vakbondon goedgekeurd zijn. UITGEEFSTER SAM. MAATSCHAPPIJ K HET RECHT Lokaal HAND IN HAND», Molendries, Aalst. BEHEERDER-AFGEVAARDIGDE JAM BEKfiERT. Postcheckrekening Nr 85688 Telefoon Nr 128 REDACTIE ADMINISTRATIE Lokaal Hand in Hand», Molendries, 11, AALST ABONNEMENTSPRIJS 3 maanden fr. 2 20 8 4,00 'jaar 7,50 BUITEN BELG IE. Jaar fr. 15,oo Men abonneert zicli op alle postbureelen. In Frankrijk en in België heb ben de socialisten de verdediging van de kommunisten ter harte ge nomen en aan hun invrijheidstel ling meegeholpen. Wat deden, doen of zullen de kommunisten doen voor de vrijmaking van de onzen, in de gevangenis weerhouden door de Tcheka van Moscou Den 7 Oogst was hc-.t een jaar geleden dat de bolsjevisten twaalf sociaal-revolutionnairen, wier gansche leven één lange opoffe ring is geweest voor de pak der Revolutie, onder beschuldigirg van tegen-revolutie gemaakt te hebben, ter dood veroordeelden en ze als gijzelaars bewaren. Van deze mannen en vrouwen, waaraan Cachin zelf hulde heeft moeten brengen, wil ik nog eens de namen en dienststaten vermelden 1. Abraham Gotz, strijdend revolutionnair sedert 1900, en sinds 1904 een van de meest werk zame leden van de terroristische organisatie van de sociaal-re vol u- tionnaire partij. Zijn levensge schiedenis vermeldt de opsluiting in de Pieter en Pauwei-gevange nis, de bedreiging met doodstraf, dei krijgsraad, achtjaar dwang arbeid en de wegvoering naar Si berië, waar de revolutie van 1917 hem vond. 2. Eugcen Timofejef, strijdend revolutionnair sedert 1900. In 1903 veroordeelt de tsaristische rechtbank hem tot 5 jaar dwang arbeid Voordat hij zijn straf heeft uitgedaan, wordt hij opnieuw ver oordeeld tot 10 jaar gevangenis. De revolutie opende voor hem de poorten der galei. 3. Gendelman neemt deel aan de revolutionnaire beweging sedert 1899. In 1901 wordt hij naar het leger gezonden, om deel te heb ben genomen aan studenten-wan- ordelijkheden. Hij bracht onge veer 3 jaar door in de gevangenis sen van den tsaar. 4. Dimitri Donskoj, strijdend revolutionnair sedert 1897. Met geweld bij het leger ingelijfd als straf voor deelneming aan studen tenopstanden Hij werd driemaal weggevoerd. Zes jaar opsluiting in de gevangenissen van den tsaar. 5. Eugenia Ratner, lid van de sociaal-revolutionnaire partij sedert 1903. Ooder het tsarisme werd zij achtmaal aangehouden en bracht zes jaar inde gevangenis doe r. 6. Gerstein. werkman, revolu tionnair sinds 1898. Zijn verleden telt vier jaar en half gevangenis en vijf jaar wegvoering. 7. Nicolas Ivanow,revolutionnair s dert rgo6 Bracht tien jaar door i de galei. D >or Koltchak aange houden, ontkwam hij slechts aan de terechtstelling door tc ontsnap pen. 8. Likhatch. lid van d- sociaal- revolutionnaire partij sedeit 1905. Onder het tsarisme twee jaar ge vangenis en zes jaar wegvoering. 9. Serge Morosov, lid van de sociaal-revoiutionnaire pa rtij sedert 1905. Tweemaal tot dwangarbeid veroordeeld, bracht hij zeven jaar in de galei door. 10. Nicolas Artemiev, strijdend revolutionnair sedert 1903 Vier maal weggevoerd, dan in de streek van Touroukhar sk, dan bovenden Poolkring. 11. Helena Tvanovasociaal- revolutionnaire sedert 1905, lid van de terroristische organisatie. In 1908 veroordeelt de tsaristische rechtbank haar tot de doodstraf, herleid tot levenslangen dwang arbeid. De revolutie bevrijdde haar uit de gevangenis. 12. Vladimir Agapovue jongste der veroordeelden, lid van de sociaal-revolutionr airepaitij sedeit 1909, weggevoerd onder hrt tsa risme. Dat zijn de menschen, die de Tcheka niet ineens heeft durven dooden en nu een langzamen dood doet sterven. Jorg nog de meesten zijn geen veertig jaar oud vertegen woordigen zij met de andere ver- oordeeldén, 2I0 jaar revolution naire aktie. Het tsarisme legde hm 70 jaar gevangenis op. Vijf onder hen sleepten den keten van den galeiboef Twee werden ter dood veroordeeld. En het zijn deze helden, die de bolsjevisten beschuldigen de zaak der revolutie verraden te hebben, op het oogen- blik dat zij zegevierde en zij er ganschhun ziel, gansch hun jeugd, gansch hun leven aan opgeofferd hadden Ik zal niet terugkomen op dé incidenten, die voorvielen op het beruchte proces van Moscou ont kenning der rechten van de verde diging gewettigde verdenking van de rechters, die op hun eigen partijdigheid prat gingen ver standig ingerichte drukking van een gehoor van fanatieken en poli tiedienaars leugenachtige getui genissen van uitdagingsagenten, bekennende dat zij de moordaan slagen en misdrijven, waarvan ze de anderen beschuldigden, bedre ven hadden schaamtelooze te kortkoming aan de plechtige be lofte geen doodstraf te eischen of uit te spreken. Niets ontbrak er aan, om er de rmest hemeltartende en gruwelijkste klucht van te ma ken, die ooit beleefd werd. Het schijnt trouwens, dat de beulen op het laatste oogenblik geen voldoende harteloosheid ge had hebben, om hun misdaad te voltrekken. Sommigen wilden hen onmid dellijk voor den kop schieten anderen al de volkskommissaris- sen buiten Trotski, wilden de straf veranderen in verbanning. Tusschen deze twee uiterste op lossingen hield men stil bij dit schijnheilig akkoord, bii deze ellen dige uitvlucht de sociaal-revolu tionnairen als gijzelaars te bewa ren. Dat duurt r.u reeds geruime maanden Maanden lang reeds be vinden deze menschen, uit de ge vang-nissen van den tsaar geko men om in die van de bolsjevisten te treden, zich tusschen leven en dood, overgeleverd aan een vlaag van fai atisme, van een weer- vvraakswoede. Het zijn geen aartsbisschoppen of Britsche onderdanen. Staten ncch Kerken doen iets voor hen, zij zullen niets voor hen doen Zij hebben geen anderen steun, geen andere toevlucht dan de Interna tionale. Ook is het nog eens tot haar, dat ik dezen oproep richt. Het zou om aan de zedelijke krachten in de wereld te twijfelen zijn, moest de eensgezinde opinie van de socialistische arbeiders onmachtig blijven tegenover de misdadige koppigheid van deSov jet-regeering, of beter, van diege. ner, die op haar de diktatuur van de vrees en het geweld uitoefenen. Thar.s gaan de kommunisten overal bij de arbeidende klasse de noodzakelijkheid van het eenheids front aanprediken. Meer dan ooit hebben wij hun maar een antwoord te geven Begint met Rusland. Steil de heldhaftige arbeiders, die gii ten val hebt willen brengen en ontee- ren, in vrijheid. Verleent aan de partijen, van de groepen van het Russisch proletariaat de eerste rechten en vrijheden, die gij hen na-ar het voorbeeld van hettsarism ontneemt. Zoolang dat niet ge daan wordt, zal uw eenheidsfront slechts bedrog en schijnheiligheid zijn. Zoolang gij de sociaal-revo lutionnairen nitt in vrijheid zult gesteld hebben, zal er niets anders overblijven dan, tegen u, volgens het scherpe woord van Gorki, den de!ijken blocus van het socialis tische Europa vol te houden. Emile Vandervelde. Wij hadden vanwege den vriend Van Roosbroeck. den algemeenen secretaris der Belgische Werklie denpartij, oen uitnoodiging ontvan gen, om de vergadering van de pers bij ie wonen, dat helaas veel te wei nig bek» nd is. Wij kunnen al direkt zeggen, clat dit bureel een van de beste van zijn aard is in de wereld. Toen wij in den Peuple kwa men, vonden wij daar den vriend Van R osbroeck, die ons een hartelijk welkom heette. In een beknopte, maar zeer be langrijke uiteenzetting vertelde Van Roosbroeck ons het een en ander nopens zijn documentatiebureau. Het zou dwaas zijn in een artikeltje van enkele lijnen de noodzakelijk heid, het nut en den groei van dit bureau te willen aangeven. Wij moeten ons bepalen, tot ons spijt, bii liet meest belangwekken de. In Mei 1020 werd het initiatief genomen tot het oprichten van deze instelling. Er komen thans meer dan 300 officieel» tijdschriften toe. Arti kelen, over alle economische en nog andere vraagstukken, worden objek- lief geklasseerd. De onderneming kost zoowat 50,000 franken per jaar; het is eerie rijke brok van argumen ten en feiten. Hot is treurig vast te stellen dat zoo weinig kameraden gebruik ma ken van dit documentatiebureau. Wij zien nochtans dat de volksver tegenwoordigers, senators, provin ciale- en gemeenteraadsleden, met Vandervelde en anderen aan het hoofd, met vrucht uit deze verzame lingen putten. Als wij zeggen dat er 30,000 fichen bestaan, die naar de dossiers verwijzen, dan krijgen wij een flauw denkbeeld van het reus achtige werk dat daar geleverd wordt. Het is voor de arbeidende klasse een buitengewoon groot arse naal. Do raadpleging van het bureel is kosteloos en toegankelijk, voor iedereen. Het wordt geraadpleegd door de gezantschappen, instituten en dergelijke. De kameraden van het Arr. Aalst kunnen schriftelijk om uitlegging vragen. Zij krijgen in den kortstrnogelij- ken tijd antwoord. Wij willen er nochtans op wijzen, dat het wen- scheliik is. de vraag zóó te stellen, dat zij bepaald omlijnt, wat de vra ger wenscht toegelicht te zien. Wy hebben in onze beweging niet te veel leiders, en er is dus gelegen heid, om elkeen, »lie in de arbeiders beweging wat presteeren wil, ter hulpe te komen. Hei. lokaal, waar het documenta- tie-bureau gevestigd is, is ordelijk en praktisch ingedeeld overal fichen, dagbladen, dossiers, maar overal verwijzingen, nummers en letters. Men deedt ons opmerken,dat de knipsels uit de dagbladen ver minderd worden en, dat men tracht meer met het ficlienstelsel te wei- ken. Wy zagen er een volledige documentatie van den Manchesier Garden Frankfurter Zeitnng 1 ernps de Paris en honderden anderen meer. Om aan te toonen, hoe er ook aan financieelo dokumentatie sterk ge daan wordt, stelden wij vast, dat een der kameraden verzocht had, om de bilans van de maatschappijen uit de gegeven nyverheden van de 10 laatste jaren op te zoeken en te ont leden. Hij ontving op een minimum van tijd een prachtig a-ntwoord. Eer lijk gezegd, wij hebben tusschen de namen, van diegenen, die zich ïegel matig documenteeren in dit reus achtige documentatiebureel,kunnen opmaken, dat zij, die er het meeste behoefte aan hebben, er geen ge bruik van maken. De dokumentatie, die betrekking heeft op de sociale vraagstukken, bestaat uit zoowat 18200 fichen. de documentatie no pens de financien uit 7200 en voor de economische vraagstukken uit 10500. In een woord, er zijn zoowat 6 a 37000 fichen voorhanden. Het do cumentatie bureau is verdeeld in 3 groote deelen de arbeidersbewe ging, desociale wetgeving, de flnan- cieele toelichtingen. Voor vandaag kunnen wij de ka meraden alleen zeggen, dat deze 3 verschillende deelen in een besten dige vooruitgaande lijn zich ontwik keld hebben. Wij kregen betreffende de arbeidersbeweging, in 1920 125 uitgaven, dus brochuren, dagbladen en dergelijke; in 1921ongeveer 170; in 1922; ongeveer 225. Het, getal dos siers steeg zoowat in dezelfde mate; dit der fichen eveneens en wat ken schetsend is om vast te stellen, de vrager, om inlichtingen, gedaan aan het dokumentatiebureau steigen eveneens zoowat in dezelfde lijn. Als wij de vragen om inlichtingen nagaan, betreffende dit deel van bet dokumentatiebureau. dan vinden wij, dat van het Arrondissement Aalst, slechts enkele vragen toekwampp, en wij kunnen dus al oogenblikke- lijk besluiten, dat. voor wat onzo omgeving betreft, veel te weinig ge bruik gemaakt, wordt van deze mpn van inlicht)r.ger. j De volgende week hopen wij onze vrienden nog wel het een en ander nopens dit prachtig work mee te deelen. Het is om er van te walgen, wanneer men in het Kamerver slag leest, dat Minister Theunis al het mogelijke doet, om te ver konden, dat de rijken reeds vol doende belast zijn In een der laatste zittingen die h"t parlement heeft gehad, waren het de vrienden Carlier en Hallet, die het onrechtvaardige van ons belastingstelsel deden uitschijnen en er op aandrongen om de werk lieden te ontlasten en de groote kapitalisten te doen afdoppen. Niets gekort, want de liberalen en klerikalen vormen goed blok, en gezien dit de vertegenwoordi gers zijn der rijke menschen mo gen ze toch, tegen den zak van hunne eigene klas niet zijn, in andere woorden tegen hun eigen zak. En dan ook viel er mij eêne vraag te binnen, die eenige maan den geleden gesteld is geworden, door onzen vriend Nichels aan den Heer Minister van Geldwe zen. Het betrof een werkman, die 9000 franken per jaar won, en hiervoor jaarlijks aan den Staat 182,20 fr. moest betalen, terwijl een grondeigenaar beschikkende over 30 hectareu grond, eene waarde hebbende van 180 duizend franken, hem een jaarlijks inko men verschaft van 9000 franken, en hierom enkel maa* 27,20 fr. jaar aan de Staatskas moet beta len. Het antwoord van den Heer Minister was, dat het geval echt was, maar dat dien eigenaar daarbij nog onderhevig was aan eene grondbelasting van 10 0 0. Den Heer Minister liet dus uit schijnen dat ook ook dien grond eigenaar nog 900 franken per jaar aan den Staat had te betalen. In sch;jn is dit waar, maar in werkelpheid niet. Inderdaad, dien eigenaar zorgt er voor, dat ook den huurder van zijn grond, de belasting van hem zelf, aan den heer Ontvanger moet betalen en aldus is hü er van ont slagen. Menige klacht is ons hierover reeds gedaan en gezien de boer- kens schrik hebben hun land af genomen te worden, zoo dragen zij zelf, den last van den eige naar. Neen, de heeren kapital'sten weten het zóó teregelen.dat.de kleinen al de, lasten of toch het overgroot gedeelte der belastin gen te betalen hebben. En hierom is hetnoodig dat de heffing op dc groote kapitalen ge schiede. Maar ongelukkiglijk van dit liberaal klerikaal gouverne ment zijn wij dit niet te verwach ten. Zorgen v. ij dus om de Socialis ten het bewind in handen te ge ven, dat is de wersch van Friedtrik.

Recht en Vrijheid | 1923 | | pagina 1