Van alles Wat Yoor het behoud van het kiesrecht der uitwijkelingen. Aalst. Naar Denderbelle. De volgende Propaganda- tochteo zijn reeds vastgesteld I)e Index-Cijlers op 15 Juli. Wat onae propagandistes doen moeten! Gemeenteraadzitting. Jongeling of Meisje S. M. Hand in Hand Gezond, goedkoop, Prachtige uitslag!! Partijgenooten. Inhuldiging der Vlag Klopjes en kloppen. Aandejongepaartjesdie in het huwelijk treden. Hit de Fransche uitgave van het Arbeidersblad officieele uitgave van het Ministerie van Nijverheid en Arbeid, nemen we volgende index cijfers Voor heel het land 429. Voor de Vlaamsche provinciënWest- Vlaanderen 421. Limburg 421 Oost-Vlaanderen 425. Antwer pen 427. Brabant435. Voor de bijzonderste plaatsen van het Vlaamsche land Antwerpen en omstreken 132 Mechelen, 429 Turnhout, 420 Brussel en omstre ken, 445 Leuven, 431 Tienen, 429 Assche, 426Waver, 410Uiest, 440; Brugge, 431; Oostende. 431; Ko trijk, 415 Roeselaere, 416 Poperin- ghe, 415; Thielt, 415; Veurne, 421. Gent en omstreken: 416; Aalst, 419 St-Niklaas, 129 Dendermonde, 430 Audenaarde, 430 Hasselt, 429; St-Truiden, 421 Tongeren, 422 Maeseyck, 417Bilsen, 411Looz, 424. Vergelijkende index-cyfers Juli 1920 153 1921, 3791922, 366 1923, 429. De levensmiddelenprijzen stijgen op onrustwekkende wijze, ondanks de hooge competence en de on misbaarheid van Minister Theunis. Spijtig dat Wauters in Kongo is, de burgersbladen zouden hem ver antwoordelijk kunnen stellen. Onze propagandisten mogen niet ophouden te herhalen Dat de militaire diensttijd ver lengd is, dat het militarisme weer den kop opsteekt. Dat de Hoogeschoolkwestie verre is van opgelost te zijn De formule Nolf heeft ruzie gestookt meer dan vele. Dat de rijke bourgeois den staat mogen bedriegen. Dat onze frank steeds daalt. Dat het Roeravontuur niets op brengt aan Belgie dan schade en verlies. En dat voor dat alles De kriste nen te vinden waren om het te stemmen. Propagandisten vergeet het niet Door partijgenooten Dobunne. Troclet en Vandevelde is een wets voorstel ingediend, ertoe strekken de hot kiesrecht te laten, aan de bel- gen die gedwongen zijn tijdelijk naar den vreemde uit te wijken. De voornaamste bepaling van het wetsvoorstel zegt het volgende Is ingeschreven of behouden op de kiezerslijsten dpr gemeente, waar hij op het oogenblik van zijn vertrek naar den vreemde, minstens zes maanden zijn verblijf had, de Belg, die zijn inzicht zal te kennen geven zich slechts voor een beperkten duur in den vreemde te vestigen en den wensch zal uitdrukken zijn kies recht te behouden. 1. Lager Onderwijs. Aanneming der scholen van Mijlbeke. Gezel Alfred NICHELS. Heeft het Schepencollegie den raad geen voorstellen te doen Heeft het Sche pencollege dit contract besproken Is het Schepencollege voor de aan neming zonder meer. DE BURGEMEESTER. Het Schepencollege heeft daarover niet beraadslaagd. Gezel Alfred NICHELS. De socialistische groep zal de aanne ming stemmen, maar wij wenschen hier en daar eenige verandering aan te zien brengen. Artikel 1 vraagt de aanneming voor tien jaar. Wijstellen voor dit van jaar tot jaar te hernieuwen. In artikel 3 weigert men nog altyd aan de onderwijzeressen het recht van te huwen. Als zij het doen wor den ze op straat gezet. Eene onlangsche ondervraging hier in den raad Igehouden; heeft bewezen dat we allemaal 't akkoord waren om dit af te keuren. Ik vraag dan dat men dit artikel wijzige met de toelating van te huwen der onder wijzeressen. M. CALLEBAUT, (kristen werkm.) Het is van het hooger bestuur van het bisdom dat dit verbod komt, we kunnen dus daar niets aan ver anderen, 't is nutteloos werk. Zaag maar voort. Gezel Alfred NICHELS. Het hooger bestuur laat ditfielders toe en hier niet, zo moeten er maar de ver antwoordelijkheid van dragen. Ge zijteen poesjenel M. Callebaut. (Ru moer bij de katholieken). In artikel 5 staat, ook dat enkel het schepencollege recht heeft die scholen te bezoeken. Ik vraag dat dit aan alle raadsleden zou toegelaten worden. Het is zeer weinig wat de soc. groep vraagt om te verande ren. Het 2" contrakt, geeft hun terug de stadsgebouwen in gebruik. Ik vraag dit contrct niet te ver nieuwen, en onze Jokalen in de Binnenstraat en I.angestraat voor ons gebruik te houden, en er een oflicieële school in te richten. We moeten onze wereldlijke on derwijzeressen der fröbelscholen inde gelegenheid stellen eene plaats te bokleeden. Dat we onze gebouwen bezigen dat is maar redelijk. M.CALLEBAUT(kristen werkman) onderbreekt gedurig, en verdedigt die slechte handelwijze op onbe schofte manier. M. DE BETHUN E (kath). Ik vraag het contract te aanvaarden zooals het ons voorgelegd is. De vragen van de soc. groep kunnen onze goedkeu ring niet wegdragen. Het Schoolco- miteit kan do aanneming voor 1 jaar niet aanvaarden. Gezel Alfred NICHELS. In Ninove bestaat dit zoo. M. DE BETHUNE (kath). Wat betreft het huwen der onderwijze ressen, wij zijn een paria; om te wen schen, dat daar een .einde aan ge steld wordt, maar we zijn in onze voetstappen niet gelukt. Gezel Alfred NICHELS. In Luik, Henegouwen en Brabant, staat uw bestuur dit toe ge z\jt hier op de koppigheid uwer geeste lijkheid gestoot. M. DE BETHUNE. Wij moeten dit contract aanvaarden zooals het is, nochtans ben ik 't akkoord voor de vraag wat de onderwijzeressen betreft, doch wekunnen dit niet ver anderen. Het toezicht der gemeente raadsleden vindt ik overbodig. De bevolking is zeer tovreden van het onderwijs die daar gegeven wordt; dit bewijst het groot getal kinderen die er heengaan. M. VAN OP DEN BOSCH (frontêr). Ik geloof dat we bij de aanvaar ding van een of tien jaar daar niet veel voordeel bij halen. Voor het huwen der onderwijze ressen is de wensch hier met een parigheid gestemd, om het huwen toe te laten, maar we hebben hier tooh te Aalst nog niet gezien dat het schoolcomiteit dit artikel in uitvoe ring heeft gebracht. Ik vind er niets tegen dat de ge meenteraadsleden de school bezoe ken. Ik kan niet 't akkoord gaan voor de gebouwen terug te eischen. Dit is de schooloorlog aanvuren, en ook er zouden onmiddelijk andere loka len gebouwd worden. Gezel Alf. NICHELS. Dan kun nen we hun ook onze andere scholen overlaten. We moeten do misdaad van vroeger nu niet voortzetten. Ik had wat anders verwacht van den schepen van onderwijs. M. DE WINDT (lib.) De libera len zijn altijd warme verdedigers geweest van het officieel onderwijs. Maar ia een geest van overeenkomst zullen we het contract aannemen. Het artikel die het huwen betreft, zullen ze niet veranderen, maar we kunnen hier een krachtig protest aanteekenen tegen de handelwijze van dit bestuur. Eene officieele school onmiddelijk stichten dat kunnen we niet. Ik vraag het con tract tijdelijk te aanvaarden, voor tien jaar dit is te veel. Waarom moeten wij altijd toege ven, als zij niets willen voranderen. Zoolang we de aanneming stemmen zal ook het gebruik der lokalen du ren. Gezel Alfred NICHELS. Op welke manier wilt ge dan het offi cieel onderwijs verdedigen M. DE WINDT (lib). Het is on mogelijk dit onmiddelijk door te voeren, maar ik behoud mij het recht voor later, dit te nomen. Gezel Alfred NICHELS. In 1913 hebt ge geprotesteerd, en nu gaat ge ze toch terug weggeven. Ge zijt in contradictie met uw gedacht van 1913. Ge kunt nu iets doen voor het officieel onderwijs, en ge wilt hot hier niet doen. M. DE WINDT (lib), stelt voor het contract voor 4 jaar te aanvaarden. Eene verwarde discussie grypt plaats over de manier van stemmen. De Burgemeester weigert artikel per artikel te laten stemmen. Gezel Alfred NICHELS. Ge kunt ons morgen niet verwijten, dat we I tegen de aanneming zijn, ge dwingt I ons tegen te stemmen, omdat ge over onze wenschen niet stemmen wilt. We staan hier vooreen voldon gen feit. Wij vragen dat we over de aanneming in princiep zouden stem men, en dan over het contrakt. Ik bid dus do pers, niet moer te schrijven, zooals vroeger datNichels een goddelooze rede heeft uitge sproken, en dat we tegen de aanne ming zijn. M. DE WINDT (lib). Ik vraagde stemming van artik"! per artikel. Ge moet aan iedereen het recht geven zijne gedachten te ont wikkelen. M. DE BURGEMEESTER neemt acte van de verklaringen der par tijen, maar weigert toch anders te stemmen dan over het contract in het algemeen. Het contract wordt aanvaard met 10 stemmen tegen 8. Katholieken en fronters, tegen socialisten ei liberalen. Gezel Alfred NICHELS. En het tweede contract. DE BURGEMEESTER. Er is maar één contract. Een geweldig rumoer ontstaat. De gaosche houding der rechterzijde is eene ware uitdaging, gansch de dis cussie laat zien, dai ze eene oneer lijke politiek voeren. Ten slotte zegt de Burgemeester, gewaar wordende dat het spant, als er leden zijn die wenschen over het tweede contract te stemmen, kunnen we dit doen. Ziedaar de kneep. (Red). Ten slotte wordt niet meer ge stemd. 2. Godshuizen, speelplein in den Osbroek. Gezel Jef STEENHAUT. - Het geldgebrek heeft ons altijd belet iets voor de gezondheid onzer wees kinderen te doen. Na onderzoek van dit plein in den Osbroek was de Commissie eenparig 't akkoord. We meenen dus dat de raad, zich algemeeo bij het gedacht der com missie zal aansluiten. Ais we daar kunnen toekomen, zullen we een grootsch werk van ge zondheid, niet alleen voor onze wee zen, maar voor onze zieken aan. Algemoene goedkeuring. 3, Ondervraging over kanspelen en prijskampen gedurende de laatste stadsfoor. M. DANCKAERT (kath.) spreekt eene zoutelooze rede uit waar nie mand naar luistert. De maatregelen waren reeds genomen, als hij mot zijne ondervraging afkomt. De Secretaris leest een brief van het hoogor bestuur te Brussel, die onze klimmende belasting door den raad gestemd op de nijverheids- werklieden dit verwerpt, en den taks op 40 fr. pei persoon brengt. M. DE WINDT (lib.) We kunnen niets anders dan aannemen, maar ik protesteer tegen dit besluit. Dit wordt aangenomen en de zit tiDg, sluit om 8 ure. hebt ge geen lust- uwe kans voor een prachtig rijwiel te wagen. Zoo ja, koop dan loten van den Tombola onzer harmonie, prgs 50 centiemen per lot. De trekking heeft binnen enb le weken plaats Haast u dus. Molendries, II, Aalst. voordeelig Brood. Tut tut tut Vele moeders kennen het signaal het is de brood voerder onzer samen werking welke zijne komst verkon digt. Verschillende vragen worden aan dezen bediende gesteld 1. Bakker een versch brood 2. Bakker een oudbakken brood 3. Bakker, kunt u mij geen brood met geld verkoo- pen, ik ben geen lid Overwegen wij nu eens goed deze gestelde vragen. VERSCH BROOD. Is dit onder gezondheidsoogpunt wel het beste Neen. moeders. In den geneeskun digen dienst wordt het sterk mis prezen het is bijna onverteerbaar on wordt door de geneesheeren bij zonder voor de maaglijders en de kinderen sterk afgekeurd, zelfs voor gezonde personen wordt het niet aanbevolen en nochtans wordt het door onze onwetende vrouwen bet meest verlangd. Ziet eens naar onze buitenlieden. In bijna elk huisgezin wordt er zelf gebakken en voor hoelang, a. u b. Voor een veertiental dagen is bijna dealgemeene regel. Zijn zij daarom ongezonder dan wij Integendeel. Laat ons cr nu aan toevoegen dat het brood in onze samenwerkingen niet meer met de hand gekneed wordt, gelijk hij de private bakkers, welke soms wel eens durven verge ten de handen te wasschen eer ze aan het werk gaan. JIn onze inrich tingen gaat alles met het mekaniek, dus nogmaals onder gezondheids- oogpunt veel beter. Als goedkoop brood mag wel het ^oudbakken brood genoemd worden, *Men kan het boter snijden, hoeft ei- zooveel boter of vet niet op te sme ren en is dus spaarzamer in do huis houding. Ook dit onzer coöperatieve heeft enkel het juist gewicht en is dus nogmaals het goedkoopste. Een voorbeeld Laatst kwam eene gebuurvrouw mij een brood toonen welke zij bij een privaat kakker 5otm. minder in prys dan in onze samenwerking gekocht had. Ik vroeg de toelating het met dit onzer maatschappij te mogen wegen. Op 't einde onzer rekening betaalde deze vrouw 17 ctm. per kgr. brood meer dan bi.i ons, want het andore had bij lange het vereischt.e gewicht niet. Gerekend aan gemiddeld 10 hrooden per week, maakte dit voor den privaten hakker 1,70 fr. winst hoven zijne winst. Alhoewel onze onwetende zuster dacht zelf winst te doen. moest, zij eindelijk beken nen dat dit onzer samenwerking het goedkoopste was. Voordeelig brood is wel dit. welke in onze sociale samenwerkingen ge kocht wordt. Geen enkele private bakker geeft de vonrdeelen welke wii aan onze leden schenken maan delijks of jaarlijks een zekeren 0/0 op de gekochte brooden. Wij. socialisten, streden voor don achturigen arbeidsdag heden om het behoud er van ook het nacht werk, meestal aan de bakkers toege past. dient volledig afgeschaft le worden. Wij, vrouwen, eischen meer familieleven. Maar telt men onder de hakkers dan geene vaders Vrouwen, moeders en zusters, overweegtKoopt en verbruikt het gezond, goedkoop en voordeelig brood onzer soc. inrichtingen en wordt lid der samenwerking. L. V. D, V. Het was verleden Zondag, dat onze moedigeathleten op prachtige wijze de kleuren van Jeugd Bloeit» heb ben verdedigd te Fléron. Het. kam pioenschap van België is er betwist geworden. Stippen wii aan dat onze vriend Ongena Frans op schitterende wijze het kampioenschap met het Polstok- springen heeft veroverd, ook onze vier vrouwen athleten, hebben het kampioenschap veroverd in de 4 X 80 meters aflossing. Wij hebben bekomen in 't geheel, twee eerste, zeven tweede, drie der de en vier vierde prijzen. Plaatsgebrek belet ons hierover verder uit te wijden, want bij het ter pers gaan, vernemen wij met genoe gen, de prachtige uitslag door onze Turners behaald, op den Turnwed- st.rijd van Zondag 1.1. te Lokeren A fd'eelings wed strijd Pupillen (jon gens) le prijs Vrije Oefeningen, Pu pillen (jongens) le prijs Vrije Oefe ningen Pupillen (meisjes) 2° prijs Tuigoefeningen (Damen) 2° prijs Pyramieden Pupillen (jongens) le prijs Pyramieden (Damen) 1° prijs. Dat mag als oen schitterende uit slag aanzien worden. Het jaar 1923 zal voor Jeugd Bloeit als gouden letters in de ge schiedenis geboekt staan, en zeggen dat dit nog maar een begin is A. B. Steunt onze Nieuwe Harmonie. Help mede aan de grootwording van dit korps. Dit kunt u gemakkelijk, met u loten aan te schaffen van haren Tombola. Prijs per lot 50 centiemen. Oe kunt tevens een schoone prijs winnen. Het is dus heden Zondag dat Aalst deelneemt aan de van den Soc. Propagandaclub van Denderbelle. Het is als een blijk van woderver gelding aan onze vrienden van het Arr. Dendermonde, die reeds dik wijls aan onze feesten deelnamen. De HARMONIE ARBEID EN KUNST en TURNGROEP JEUGD BLOEIT zal de Aalstersche partij genooten vergezellen. Wij doen een dringend beroep op eenieder, om onze jonge Harmonie en Turners te vergezellen. We vertrekken te Aalst, om 2,02 ure 's namiddags tot Dendermonde. Terugkeer uit Dendermonde, om 6,22 ure. Naar Denderbelle, woze het orde woord. Prijs per coupon, heen en terug 2,00 f r. i Rond de Genieenteraads- ziftting. M. CALLEBAUT, groenkruiser, ■heeft eens getoond, welke mentali teit hij bezit.De onmenschelijke han delwijze van het Schoolcomiteit van Mijlbeke, die verbiedt aan de onder wijzeressen van te huwen, wilde hy verdedigen. Hij deed het op onbe schofte en echte uitdagende manier, hetgeen hen vanwege onze vriend Nichels werdt opgemerkt. Gij zijt waarlijk een poesjesnel, M. Callebaut. Zijn vriend De Smet (alias Carpen- lier) lachte in zijn vuist, toon Nichels M. Callebaut in huis nam. 't Was plezierig. De Groenkruisers konden geen beter klop in 't gezicht krijgen, dan die welko hun vriend Dokter Schelfhout, hun toediende met hulde te brengen aan de onder handelaars der kristene vakbonden, die zegde moeilijker zijn om te be vredigen, dan de socialistische lei* ders der vakbonden. Als dit van een natroon gezegd wordt, dan moogt ge juist het ver keerde denken. Wij socialisten, missen liever de lofbetuigingen vaneen patroon. De Burgemeester heeft in de laatste zitting getoond, een fanatieke klerikalen brander te zijn. Toen door de schuld van M. Callebaut, de zitting in rep en roer was gebracht, trachte hij altijd liet woord aan onze vrienden te ontne men, hetgeen onze makker Jef Steen- haut hem opmerkte, en dus ook niet wilde zwijgen, en hij had gelijk. In de stemming van hetkontrakt bewees hij ook fanatiek on met on- dorduimsche middelen te willen handelen. Er was maar een kontrakt,. zegde hij, maar ten slotte zou hij toch over het tweede hebben doen stemmen. De Burgemeester hoeft zooveel verstand van een zitting te leideo, als een olifant van soep koken. s M. Schelfhouten Callebaut werden goed aangepakt door M. Van Opdenbosch. M. Schelfhout werdt opgemerkt, dat hij vroeger de raad smeekte de scholen van Mijlbeke niet aan te nomen, en nu een warme verdedi ger der aanneming was. O, logica M. Callebaut beweerde dat erin de school Binnenstraat (Arend) maar 120 leerlingen waren, en 45 leerlingen per klas niot te veel was. M. Van Opdenbosch, zegde 143 leerlingen geteld te hebben bij zyn bezoek, en dit 37 leerlingen per klas bedroeg. M. Callebaut was op heeterdaad van leugen betrapt, en zat daar als een kleine schooljongen. Wat men taliteit, hé «e ninni gat zich uit als verdediger der offi cieele scholen, maar hy zou het toe stemmen voorde aanneming van h et kontrakt zonder wijziging, alsook om terug de stadsgebouwen in han den te geven van het vry onderwijs. Onze vriend Nichels deed hem op merken, dat hij in 1913 er tegen was en nu in strijd met zich zeiven, de misdaad wou laten herstellen. Maar ja, in 1913 was M. De Windt in de oppositie, en nu in 1923 is hij Schepen, en dat is het verschil, hy mag toch zijn katholieke vrienden niet mishagen. Het was maar de handelwijze van den Burgomeester, die hem en zijn makker verplichte tegen te stem men. O liberale vrijzinnigheid, waar gaat u met zulke vertegenwoordiger heen j. b. 26 Oogst, Gijsegcm (Kermis) met de Fanfare. 16 Septcmbep,Moopself met de Harmonie. 23 Septembep, Dendep- leeuw, met de Fanfare. 30 Septembep, Nieuwer* kerken, met de Harmonie. 14 October, Burst, Bam- brugge, Meire, (Kermis) met de Fanfare. Partijgenooten. maakt u gereed, Turners en Muziek te vergezellen. De Tombola onzer Harmonie, laat utoe schoon huisgerief te win nen, waaronder eene prachtige keu kenstoof. Waagt uwe kans, koopt loten aan 50 centiemen. De trekking grijpt weldra plaats.

Recht en Vrijheid | 1923 | | pagina 2