Sottegem. Uit ïMnove. Huismoeders BELGISCHE BANK ARBEID Haelterl. Uil Denderhoulem. Uit Meerbeke. Uit Schendelbeke. Geeraardsbergen. Kinderschoenen, Pantoffels Goede gezondheid De Tombola onzer Harmonie, stelt u in de gelegenheidprachtig ondergoedalsook sargièn en lakens en ander huisgerief te winnen. Ik zou mij toch maar riskeer en, om te zien of u ook bij de gelukkige winners niet zoudt kunnen zijn. Koopt dus loten aan 50 centie men het stuk. Waagt uw kans en ge steunt uw eigen strijd. De trekking heeft binnen enkele weken plaats. Strijdpenning Overdracht fr. 1308,34. Lied gezongen door Roggeman Louis en rondgehaald door Marcel Van Hoeven op het huwelijk van Edgard en Octavie 12,00. Gustaaf geeft nog 0,75 om gepast te zijn. En Rosa geeft ook 1,00 omdat het feest goed afgeloopen is. En Jean geeft ook 1,00 omdat elk kontent was van het feest. Gezongen door Jozef Lau- reys 1,85. De Bundel doet er 0,15 bij om twee frank te zijn. HERDERSEM. Omdat de turners hier zoo schoon gewerkt hebben 0,25. En omdat het volk zoo kontent was 0,25. Maar Ma. rie piano kon dat weeral niet ver dragen 0.25. Daarom moest zij de mutsen van haar hekken slagen 0,25. Van achter de muur met haren stok 0,25. Sloeg zij tot er een viel op baren viezen kop 0,25. De menschen zog den wat schepsel is me dat 0,25. Die meende nu te vertrekken met een muts op hare lat 0,25. De kinders denken nu mot reden en gemis 0,25. Dat die muts nu betooverd is 0,25. Omdat het na de meeting een ker misdag heeft geweest, geeft Marie 0,25. Omdat Jef zoo schoon kan zin gen en met zijn dochter dansen 0,25. Gmdat Sooiken zoo goed de boeren hun portret kan trekken 0,25. Omdat Felix tegen een druppel ging achter 0,25. Wie doet er mee van nu tot aan de Kiezing A. Berghman 1,00. De Vylder Th. 1,00. Bekaert Jan 1.00. A.' N. 1,00. L. M. 1,00. Guns K. 1,00. A. Vy- verraan 1,00. Totaal dezer week fr. 27,52. DE GENT, Voldersstraai, I, GENT Verkoopt Kapitaal aandeelen u OOSTENDSCHE REEDERIJ aan fr. 605,00 USINES LEOPOLD PHALEMPIN aan fr. 785.00 BELGISCHE BANK VAN DEN ARBEID aan fr. 800,00 Kasbons FRIGORIFERES du LITTORAL 7 aan fr. 490.00 uitkeerbaar den 31 December 1931 BONNETERIE AMEYE 7 °/o aan fr. 495,00 uitkeerbaar den 28 Februari 1933. Verloren ZILVEREN ARMBAND met UUR WERK. Gaande van de Molenstraat, naar de Kezerlijke Plaats, langs de Zoutstraten. Goede belooning aan den terug brenger. GASTHUIS STRAAT, Ne 11, bij DE BRUYN. Maandag 27 Oogst, om 5 ure 's namiddags, by DE NEVE, Eec- kent. GROOTE MEETING Spreker: Alfred Nichels,Volks vertegen woord iger. Arbeiders en Boeren, allen erheen. Bestuurlijke scheiding. De Frontpartij praten zoo maar over bestuurlijke scheiding van Vlaanderen en Wallonië, als over eene eenvoudige natuurlijke zaak. Vlaanderen zelfstandig, een eigen bestuur het Vlaamsche Volk vry van Fransche cultuur, een eigen letterkunde en eigen kunst. Schoone woorden Misschien ware dat wel de natuur lijke weg... Maar Beschouwen wij do zaken van dichtbij en beoordeelen wy gansch objectief. Moest Vlaanderen een zelfbestuur hebben, dan ware dit bestuur overwegend klerikaal. Want Vlaanderen, vooral den Vlaamsclmn buiten, is nog overwegend katholiek en fanatiek kristen. Dat komt, de wijl Vlaanderen een overgroote boerenbevolking heeft, en de boe renstand is conservatief. De priesters hebben in Vlaanderen nog een in vloed, waarmee af te rekenen is. De Walen, met zyn industrie,schud de reeds vroeger het klerikaal juk af. En, zooaJs wy het daareven zeg den, dat Vlaanderen een land bouw land is en Wallonië een nijverheids streek, zóó passen die twee streken zich aan en versterken wederzijds hun economischen toestand. Dat zijn nu toch feiten Wat baat het nu, dat Vlaanderen zelfstandig is, als de Vlaming dan nog meer uitgebuit wordt door een overgroote klerikale regeering De hoofdfactor voor hooger leven is de stoffelijke factor, want, al het andere is ideologie, onzin en illuzie. Eerst de muur van het kapitaal omverwerpen en de werkma<i zijn stoffelijken toestand verbeteren,dan zullen wij van lieverlede een hoo- gere cultuur krijgen in Vlaanderen. En waarom dan nog dien ongen, bekrompen nationalen geest aan wakkeren door rassenstryd Dat is noch de bestemming van den mensch, noch do bestemming van een volk. Het internationalisme, ziedaar alles Alles moet in de toekomst opge lost worden op internationaal ge bied. De menschen bevryden van djen kudde geest, van dat eng chauve- nisme, en de menschheid leeron lief hebben, ziedaar het doel Dat ieder volk recht heeft op eigen cultuur geven wij, Socialisten, grif toe; dit is zelfs noodzakelijk, daar die afzonderlijke culturen de atomen moeten vormen der algemeene cul tuur. Maar dat dit nationalisme tot een echt fanatisme gedreven wordt,, is te betreuren. A. V. Strijdpenning. Omdat Benoit goed kan zingen0,50. Voor Omer te duivelen geeft men 0,50. Omdat Charles een goed socia list is 0,50. Geschonken door Omer 0.50.Onder het drinken van een j^las bier, geeft Charles 0,50. Omdat Char les Louis van zijn vrouw niet mocht mede gaan 0,50. Een lied gezongen door Benoit en rondgehaald door Omer R. 2,35. Totaal fr. 5,35. Partijgenooten Leest en verspreidt Recht en Vrijheid, het eenigste blad van het Arr. Aalst, die do belangen der werklieden verdedigt Prachtig Concert. Verleden Zondag 12 dezer, speelde ons muziek een concert ter gelegen heid der kermisfeesten, op de wijk Preulegem alhier, onder do leiding van gezel Arthur Coppez. Er was heel veel volk opgekomen om de puike muziekstukken die uit gevoerd werden te hooren. Dat is een bewijs dat de bevolking onzer stad zich ook reeds aaugetrokken gevoeld, door de muzikale kunst onzer jonge socialistische fanfare. In de tusschenpoos wierd er door onzen ieverigen Et-re Voorzitter gezel Jan-Baptist Van Londersele in naam van het bestuur tot den onver- moeibaren muziekbestuurder gezel Arthur Coppez en de muzikanten eenige woorden van aanmoediging en tevens van dank gesproken voor den schitterenden vooruitgang dóór hun gedaan op eenen zoo korten tijd. Hij moedigde hun allen aan tot volhardingen tot grootmaking onzer geliefde fanfare. Na hem nam onzen kranigen schepen van onderwijs, gezel Van de Steen het woord. Hy sprak ook een woord van dank uit in naam var het stadsbestuur, als voorzitter onzer stedelijke f 3estcommi*.sie. Hij wees hun op den huidigen toestand onzer fanfare, toonde al de moeilijkheden aan waarmede zij reeds heeft te kampen gehad en spoorde allen aan, zoowel leden als bestuurder steeds hun best te doen voor den vooruitgang van ons muziek, tot heil en voorspoed voor gansch de socialistische party onzer stad. Na deze korte maar aanmoedi gende woorden van onze twee moe dige mannen, werd er aan onzen ge- achten en nooit genoeg geprezen bestuurder door twee jonge meisjes uit de gebuurte, twee prachtige bloemengarven aangeboden uit er kentelijkheid en vóór de reeds be wezen diensten aan ons muziek. De Bestuurder, gezel Arthur Cop pez. bedankte deze twee jonge, wer kerskinderen met ontroerde stem voor dit nederig geschenk en voegde er met plechtigheid bij, dat toeko mend jaar bij mogel'ike terugkomst van ons muziek op deze. wijk er nog meer vooruitgang zal te bestatigen zijn als het tot hiertoe het geval was. Boste makkers, laat ons allen op den ingeslagen weg voortgaan, dat elk het zyne bybrenge in de mate zijnor krachten, dat onze moedige muziekkroten de wijze raadgevingen van hunnen ondervindingrijken be stuurder op do Jetter volgen en wy zijn overtuigd dat wy in dit en een jaar een socialistisch muziekkorps in onze stad zullen hebben, dat zich gerust met de andere muziekkorp sen zal mogen meten. Aan allen die medegeholpen heb ben voor het welgelukken van dit prachtig concert in een onzer volks wijken, in naam van het bestuur, onzen hartelijken dank. Voor het Bestuur E. D. C. Belangrijk Bericht. Volgens beslissing der Stedelijke Feestcommissie, moest onze Fanfare De Voorwacht een Concert spe len in de Emiel De Molstraat, op 29 Oogst aanstaande. Door eene on voorzienegebeurtenisis dezen datum voor 1-1 dagen verschoven Het Con cert zal dus plaats hebben op 9 Sep tember aanstaande, om 8 1/2 uren stipt. Men zegge het voort. HET BESTUUR. Voor het Muziek. Omdat Fredje zoo schoon zong in ons lokaal van Blondinnetje 0,35. Gift van onzen brouwer 20,00. Gezon- gezongen door Remi Van Butsele en rondgehaald door PetrusCoppens bij Victor Standaert 7,00. Gezongen door Jef Praeten rondgehaald door Fretten 5,15. Voor de Vlag. Omdat Gustaaf in den vloer valt bij de Vos, geeft H. A'lfons 1,00. De Vos l.OO.Tallen Filomin5,00. D'Hondt Th. 0,50. Steven Leopold 2.00. Omdat Lucien zijn vrouw vraagt om slapen te gaan om 2 uur 0,50. Omdat Lucier. zonder broek naar huis gaat 0,25. Onplaatsbare zet 0,25. Socialisme en Internationalisme. Vrede op aarde en verder be waart ons van pest, hongersnood en oorlog. Kameraden, het zijn inderdaad schoor.e woorden die men ons leerde, droevig dat juist het tegen overgestelde waar is. Daarom zegde men ons in den oorlog, deze ramp zal de laatste wezen, vandaar dat iedere soldaat zijnen plicht moet vervullen tegen over het Vaderland. Ons vader land, het paradijs van het kapita lisme, en gedurende vier jaren hebben de massa's opeengebotst, streden de werklieden om hun economisch leven te verbeteren, en met deze oorlog de toekomende oorlogen te niet te doen. Loutere leugens, gemeen bedrcg. De vrede kwam, de diplomaten van alle landen kwamen bijeen te Versailles, de Volkenbond ont stond, en zelfs afgevaardigden van den werkmaoswereld wierden er toegelaten, maar die vredesverdra gen worden niet nageleefd, omdat de bourgeoisie onbekwaam is eenen duurzamen vrede te stich ten. Verder zijn ze onvoldoende om- dal het kapitalisme altijd de mid delen zal vinden nieuwe konflikten te ontketenen onder vorm .van schadevergoeding, niet nakomin gen en verkrachting van het erken de recht. Herinnert u, kameradeD, den veldtocht ingericht van onze socia listische mandatarissen tegen de bezetting van het Roergebied, den laster en het vuil die ze te verdu ren hadden van katholieken, libe ralen en christene democraten. Vandervelde wierd verbeeld als zijnde de advokaat van Duitsch- land en nu komt zijne heiligheid den Paus met het zelfde programma voor de pinne. Zullen ze hem ook voor Duitschgezinde en landver rader aanzien Hij is immers ook eenen van onze verbondene land- genooten. Neen, kameraden, ze zwijgen dat ze zweeten. Als ze schaamte gevoelen moet het tot achter hunne ooren glan zen, Welnu, oudstrijders, opgeeisch- ten, loonarbeiders Uw strijden zal tot niets ge diend hebben, indien ge nog lan ger de partijen van militarisme en volkenhaat volgt. Rukt u af van dwingelandij en gaat nieuwe kracht putten in den schoot van 't socialisme. Wilt niet meer die nen voor kanonnenvleesch van de rijken en ook niet om hunne coffre- forts te verdedigen. Laat ons vereenigen over de grenzen heen en drukt de hand van uwe klassegenooten van alle landen. Uwe ontslaving moet uw eigen werk wezen. V. B. R. De Nationale kampioenschappen voor Athletiek der B. S. F. van L. en Z. O. en nog iets anders* L. 1. Zondag werden deze^kam - pioenschappen betwist in het Luiker- land. Met lierheid mogen wy de partygenoeten zeggen, dat de Socia listische Sportliefhebbers, zoo jon gens als meisjes bewys hebben gegeven van klaar besef der sociali stische opvattingen over het sport, niet het minst incidentje deed zich voor. Het was een oprechte broeder lijke strijd, waarde beste zegevier- ders en de overwonnen zich verheug den over de bekomen uitslagen hunner medematen, welke als jongero leden dor groote werk liedenpartij van deze wedstrijden, een waar socialistisch feest wisten te maken. Rust Roest, meisjes en jongens klasseerdon zich onder de bosten en van harte feliciteeren wy hen dan ook over de bekomen uit slagen. De gansche partij, zou jeugd als ouderen zyn gelukkig om de be haalden zege. Zulks bewees het gul onthaal, onze athlelen meisjps en jongens voorbereid bii hun terug- keeren. Namens Rust-Roest werden bloemtuilen overhandigd aan de jonge gezellinnen Madeleine FJa- mant, kampioen in hetspeerwerpen, en 2' in wijdspringen. Opgymnastiek gebied is het Madeleine, welke als bestuurster onder de algemeene lei ding van Vriend De Vlaminck, onze meisjes turnafdeeling bestuurt. Ne vens de zorg en tijdsofforing welke zij daaraan besteed en hare dagelük- sche bezigheid vind dezen ieverige gezellin dan ook nog tijd om zich toe te leggen op de muziekkunst, en is dan ook eene der beste leerlingen onzer muziekschool. Van harte jui chen wij dan ook met onze turneres om do door haar behaalde zege, en zingen luide mede leve onze be stuurster, en dat ze het nog lang moge weze Gezellin De Bodt, onze pracht athleete, door spierverschuiving in de dij moest forfait geven voor de 80 en 250 m. vlak, even als voor hoog en wijdspringen, toch ver- overdo zij het kampioenschap voor het gewichtwerpon. Piet twee pracht- werpen van 7,12 m. rechts en 5,42 m. links (gewicht van G kilog). De bloemtuilon haar overhandigd evenals aan gezellin Angèle Van der Beken welke kampioene is in het hoogspringen met 1,25 meter zijn van harte gejond, ook Angèle en Marguerite hebben het huldeblijk hun gedaan terecht verdiend. Onze meisjesafdeeling van Rust. Roest staat aldus aan de spits der Belgi sche socialistische damen-sportaf- deeling. Ook onze jongens athleten, de vrienden Willekens en De Lessines, werden bloemen overhandigd na mens Rust-Roest, en ook door gezel Leopold Van Lui, welke hen evenals gacsch onze partij van harte geluk wenschte. Vriend Willekens veroverde het kampioenschap voor speerwerpen met bij de 41 meters alsook het kam pioenschap voor gewicht werpen. Onze pupil Willy welke eene der hardste proeven te doen had ont glipte het kampioenschap der200m. vlak. Tot kort by de lyn was en bleef hy in eerste positie, twee, drie maal omzien koste hem de eerste plaats, zoodat hy <lo tweede was op enkele centimeters van de eerste, 't is niets, Willy beloofde in 't ver volg beter op te passen en zaJ revan che nomen bii het betwisten van den beker Vooruit, welke Zondag a. s. betwist wordt te Gent, en waar Rust- Roest gaat trachten deze te bemach tigen. Aan de vrienden muzikanten, na mens Rust-Roest een hartelijk dank voor hunne medewerking aan het gul onthaal aan onze athleten. De vriend Arthur Daver, leider onzer sportafdeeling. werd ook een bloemtuil overhandigd,gepaard mot de vurige wensch hem spoedig her steld to mogen zien tot heil onzer jeugdgroopot ring aan wiens groot making doze makker zijn beste tijd en zorg bestrede. De lauweren welke Rust-Roest op athletiek gebied veroverde zyn grootendeels to danken aan makker Arthur, daarom ook sluiten wy ons van harte bij "do hun gebrachte hulde aan en wenschen hem een even vurig spoedig herstel. In dank aanvaardde ook onze Voorzitter de hem gebrachte bink van genegenheid. Na alloop der wedstrijden te Flé- ron bezochten wy met onze athleten. meisjes, en jongens, verschillende party-inrichtingen, welke dank zy de samenwerking ten dienste der waalsche arbeiders zyn gesteld, tot de kleinste gemeenten toe beschik ken sinds in het Luikerland over echte parels van Volkstempels, Sport- tereinen, Boekerijen, krachtige kunstgroepen, sterke Muziekkorp sen, enz,, enz. en dit alles dank aan de opofferingsgeest en het solidari teitsgevoel dergindsche arbeidende klasse, voor het grootste deel be staande uit die stoere mijnwerkers, welke het als een eerste plicht aan zien mede te werken en te ieveren aan al wat de party ginds onder neemt of aanbelangt. Vooral de coö peratieve geest is ginds, tot een in onze streken ongekend hoogte punt geklommen, en is er de spil waar onder gansch dat partyleven zich ontrold. Ginds in het Luikerland hebben de coöperatieven reeds hunne eigene fabrieken waar men de meeste waren voortbrengt welke men noo- dig heeftin het gezin. Boter, confi tuur, zeep, schoencrëme, mostaard, enz. enz. dit alles wordt er voortge bracht door de machtige samenwer king Union Cooperative, welke hon derden werklieden in hare diensten bezigt. Nieuwe fabrieken zyn er in aab- bouw waarin men zal overgaan lét het voortbrengen van productep welke in de arbeiders-gezinnen van eerste behoefte zyn. Ons bezoek aan die verschillende party-inrichtingen en het in voeling komen met deze stoere werkers uit het, nijverige Luikerland heeft op ons jongeren een geweldigen indruk nagelaten, zyn wy verheugd over de uitslagen welke wy bekwamen in da wedstrijden, nog meer waren wy verrukt over do machtige aanblik welke wy er ontwaarden onzer coö peratieven. De sterkte onzer party, en de voor beeldige werking door de Waalsche arbeiders aan den dag gelegd, tot haren bloei, deed hij ons het gevoelen ontstaan, dat wy ons meer dan ooit moeten beieveren om tot die zelfde uitslagen te kunnen komen. Aan ons jongeren, is die taak weggelegd. Kampioenschappen veroveren op sportgebied, schenkt ons veel genoe gen en vreugde. Doch, stellen wij het ons ook als plicht, ods daar ne vens met dezelfde liefde en opoffe ringsgeest als de Waalsche arbei ders te werken, aan den groei onzer party on den bloei onzer coöperatie ven, dan allen zullen wij als jeugd volledig voldaan kunnen zyn over onze afgelegde taak, die liet vero veren van een nieuwe wereld als eind kampioenschap van ons socia-j. listisch streven omvat. Leve Rust Roest zoo klonk Maan dag 11. onze kreet, leve het socia lisme, leve de werkliedenpartij,weze onze dagelyksche kreet, waaraan wy nooit mogen vergoten uit al onze krachten te werken. Nogmaals har telijk gefeliciteerd en aan 't werk voor nieuwe zege. Omer. Aan de Mijnwerkers» Heden Zondag 19 Oogst am 10 ure voormiddag belangrijke vergade ring, afgevaardigden der Centrale zullen aanwezig zyn. Kantonale Vergadering. Heden Zondag om 2 ure namiddag, afgevaardigden der verschillende gemeenten worden verwacht. Vlaamsche Kermis. Volgens wij vernomen hebben is het in de katholieke VLAAMSCHE kermis, al van de parler francais. S. M. Verbroedering. Ter gelegenheid van kermis, fijn brood, alle soorten van wijnen. Partijgenooten, in uwe eigene in richtingen moet gij koopen. Manskostumen I on alles wat kinderschoenen betreft, is te verkrijgen by gezel emiel lossez 73, Steenstraat, geeraardsbergek. bekomt men door do wandelingen langs het Sparrenbosch (Buizemont) en eene verversching te nemen in het Cafë Leander. Dranken 1" klas, Mattetaarten, Hosp.

Recht en Vrijheid | 1923 | | pagina 3