Socialistisch weekblad voor het Arrondissement Aalst. Wat zij doet En wat zij kost Jongeren bereidt U voor den Strijd Mijn Hoekje. 20 Jaar !STo 3i. Prijs per nummer io centiemen. 26 Oogst 1,923. Annoncen Eene uitgave van 32 millioen Mark-goud. Landbouwhoekje. RECHT Rechterlijke annoncen 4 fr. per regel op lc en 2' bladzijde, 2 l'r. op 3e en 4« bladzijde. Reklamen volgens overeenkomst. Alle briefwisselingen moeten elke week vóór Woensdagavond, 8 ure, ingezonden worden. Ongeteekende brieven worden niet opgenomen. Berichten over werkstakingen en grieven moe ten door dn Vakbonden goedgekeurd zijn. UITGEEFSTER SAM. MAATSCHAPPIJ HET RECHT' Lokaal HAND IN IIANDMolendries, Aalst. BEHEERDER-AFGEVAARDIGDE JAN BEKAERT. Posicheckrekeuing Nr 85688 Telefoon Nr 128 REDACTIE ADMINISTRATIE Lokaal. Hand in Hand-, Molendries, 11, AALST ABONNEMENTSPRIJS 3 maanden fr. 2,20 4,00 1 jaar 7i5o BUITEN HELGIE. jaar fr. 15.00 Men abonneert zich op alle postburuelen. DE COMMISSIE VOOR HERSTEL. Het werk der Commissie voor Herstel. Te Parijs, in het hotel Astoria zetelt de Commissie voor Herstel. Zij is samengesteld uit een effectieven en een biigevotgdeu afgevaar digde van elk der vier geallieerde landen". Zij is gelast met d- uitvoe ring der finantieele bepalingen van het vredestractaat van Versailles. Haar werking heelt zich in het bijzonder btpaald bij de kwestie van de schadeloosstelling Als resultaat heelt haar actie niet veel meer dan een negatief karakter gehad. Voor België zetelen in de Commissie voor Herstel M. Delac oix, effectieve afgevaardigde, en M. Gutt, bijgevoegde algevaardigdt In het parlement heeft men reeds meer dan eens beproefd door het stellen van vragen aan den eersten minister, te weten te komen welken prijs er moet betaald worden aan dit organisme. Nooit is op deze vra gen geantwoord geworde-n. en uit de volgende feiten zal blijken waarom de regeering verkiest niet te antwoorden. Wat Duitschland heeft betaald, heeft de Commissie verteerd. Sinds het begin 1920 tot den 1 Januari 1923 kost de Commissie voor Herstel twee en dertig millioen mark goud of ongeveer 120 millioen frank papier (Frankrijk). Wanneer men nu zou opwerpen, dat het Duitschland is. hetwelk deze onkosten te dragen heeft, dan ligt het volgende antwoord voor de hand De leden van de Commissie vcor Hirstel hebben gedzsn gekregen van Duitsch'ard, dat deze 32 millioen mark-goud betaald werden. Waarom niet De 1 eden dezer Commissie zijn toch niet katholieker dan de paus en door eerst te zorgen voor oompje, zorgen wij vooreen goeden vriend, zullen deze heeren denken. Maar oneindig veel beter zou het geweest zijn, wanneer deze 32 mil lioen mark-goud bestemd waren geweest aan het herstel der verwoeste streken. Een Salaris van 240,000 frank-goud per jaar. Elk der vertegenwoordigers der diie geallieerde landen (Engeland, Italië en België; heeft een salaris van 140.000 duizend frank goud per jaar M. Barthou, afgevaardigde der Fiarsche regeerirg in de Commissie voor Herstelen tevens voorzitter, wordt een jaarlijksche vergoeding toegekend van 120 duizend frank-goud, hetgeen eene som van 360 dur- zend frank vertegenwoordigt op grond van den wisselkoers van het Fransche geld. De bijgevoegde afgevaardigde voor Frankrijk wordt betaald tegen 95 duizend frank-goud, of 237 duizend frank, waarde van den dag van den Franschen frank. De salarissen der Functioarissen. D2 secretaris-generaal heeft een jaarwedde van 80 duizerd frank- goud de algemeene secretarissen 74 duizend frank-goud de secre taris generaal voor Frankrijk, 64 duizend frank-goud. En zoo gaat de serie voort. Gansch anders is het gesteld met wat betaald wordt aan de bedien den, die hier zooals elders het groot werk te verrichten hebben. Hun salaris wordt niet berekend in frank-goud. Het schommelt tusschen 6 en 12 duizend frank papier. De conclusie. De lezer zal wel heg ijpen waarom M. Theunis weigert te ant woorden op de vragen, betreffende de salarissen der leden van de Com missie voor Herstel. Men mag toch van M. Theunis niet verwachten, dat hij persoonlijk dit schandaal aan het licht zou brengen. Want een schandaal is het zonder meer. De Commissie voor herstel, zijnde in den grond een vijfde wiel aan den wagen, verteert millioenen en millioenen, die zouden moeten ten goede komen aan de personen, die oorlogsschade geleden hebben. Hier is voor M. Theunis, de man van het fameus systeem van bespa ring en bezuininiging, e ;n geschikte gelegenheid om jaarlijks millioe nen te winnen ten voordeele onzer Staatskas, door de afschaffing van de nuttelooze instelling, drager.de den naam van Commissie voor Her stel. M. Theunis zal zich wel w; chten om in te grijpen. Daar staan voor zekere personen te groote belangen op het spel, opdat de Com missie voor Herstel leve en blijveleven. De lastenbetaler zal per slot van rekening al betalen, nietwaar, M. Theunis, terwijl de persoren, die oorlogsschade geleden hebben, voort kunnen gaan op de kom te bijten. Terwijl ik in der haast van het fa briek huiswaarts keerde en eene school voorbijging', zag ik de kinde ren meestal met een van vreugde stralend gelaat de poort buiten ko men. Devacancie, dien zoogewensch- ten vacantietijd was aangebroken.... En toéh, midden die jongens wier kreten van vreugde galmden be merkte in eonige ernstigegezichtjes. Was het wel noodig de reden daartoe te vragen Neen, ik had het aan me- zalven ondervonden op hot oogen- blik dat ik de school zou moeten ver laten. Dit zelfde leed had ik eens gedeeld.... Jaren leerde ik vlijtig, hoopte en droomde over mijn toekomstiggeluk. In mijne verbeelding zag ik me reeds als een geleerd man de Hooge school verlaten om ergens in een dorp of stad mot toewijding, mijne kennissen ten dienste te stellen om de kinderen te onderwijzen of' ik za? me als een dokter met liefde do hedden naderen, waarop zieken la gen, wonden boeiend, pijnen ver zachtend en weer verheelde ik mij dat ik als advocaat het gerechts hof zou betreden om door mijne, welsprekendheid te trachten, de on schuld van den beschuldigde te be- wyzen Maar een dag brak aan evenals deze voor II nu aanbak, men leidde mij in plaats van in een lustoord, in het fabriek binnen om nooit aan iets beters te kunnen denken, hetzij le trachten van mij er zelve opto w erken. Al mijn drooraen vielen daardoor als kaartenhuisjes ineen, den toe komstigen onderwijzer, dokter, ad- vokaat, had zijn pak moeten ruilen tegen uit van arbeider. Kleine vriendjes de slag die mij vroeger trof treft U heden.... maar.... indien ge in de toekomst, uw lot en dat van anderen in dozen zin w ilt veranderd zien, bedenkt dan dat uw vooruitgang in het leven voortaan van uw zelven afhangt. Door uwen strijd moet ge trachten uw lot te veraangenamen en de toekomst van hen die na U zullen komen, voorbe reiden. Het is niet genoeg uwe vrjje uren te besteden aan spel op wandel gaan en U vermaken, maar ieert stu deert, ontwikkelten verheft U zelve. Doet nieuwe kennissen op eneme schoonere toekomst z zich voor U en degene die U omringen openen en ge zult tevens de grondvesten leg gen voor een gelukkig bestaan voor uwe nakomelingen. Onze ouders die van af zeven acht jaar het fabriek binnen moesten hebben gestreden om hetonderwijg verplichtend te maken tot op veer tien jarigen ouderdom, laten wij nu strijden om nog een paar jaar bij te voegen in het belang der kinderen zelve en in het belang van den maat- schappelijken vooruitgang. Denkt er aan dat uw onderwijs nie dat geneisdat in de toekomst zal volledig gterken, dat het leven geen kinderspel is, er blijft U maar een weg open dat is zelf onderricht, don strijd der ouderen loeren kennen en dezo laatste met alle krachten helpen en dan zal uw leven wat roos kleuriger worden. J. D, de armoede uwer vrouwen en kinderen toeziet Bezogt aan uwe familie het geluk waar ze naar tracht, aan uwe klei nen het stukje vleesch waar ze om vragen, aan u zelven een bestaan als rnensch, ge kunt als ^ewilt Vereenigt u, sluit, aan, daar vindt ge uwe kracht, daar ligt uwe redding Dat de toestand dor landbouwar- beiders nog oneindig veel slechter is dan die onzer nijverheids werk lieden, hebben we reeds meermaals geschreven in ons blad en bewe zen. Deze week krijg ik nogmaals een geval ter kennis, 't welk onze lezers eei.s te meer kan overtuigen hoe 't in onze landbouwarbeidersgezinnen gesteld is. 't Gebeurde op eene land- bouwwijk eener gemeente van ons arrondissement. Een herder was bezig zyne kudde te hoeden en had natuurlijk, zooals gewoonte, zijn schofboterham mede genomen, waartusschen het onmisbare schelleken hesp. Toen hy nu aan '1 eten gingen met zyn mes liet velletje of zwaardje van het vleesch verwijderde, kwam een jon getje omtrent hem getrippeld het welk heel schoon sprak om het velletje te mogen opeten Als hem nu gevraagd wierd of het te huis geen hesp kreeg1 antwoordde 't manneke dat zo te huis nooit vleesch hadden En dan verder ver telde het u vader werkt bij nen boer en verdient er vijf franken per dag, ze waren te huis met verschei dene kinderen en 't kon er dus niet af om vleesch te koopeu Als hem werd opgemerkt dat ze toch ook een varkske hielden ei- dat konden slachten explikeerdo 't ventje dat ze van vaders boer een viggen had den gekregen en het groot brachten maar het dan moesten betalen en ze d'overschot van 't geld wel anders moesten gebruiken Verders 't kon 't jongetje er hein hoegenaamd niet aan verstaan, dat er menschen wa ren die binst de week.... vleesch konden eten Tot daar 'sknaapjos uiteenzetting! We zijn er vast van overtuigd dat het hier heel onschuldig den toe stand van zijne familie alsmede van menig ander land bouwwerkersgezin heeft blootgelegd. De landbouwwcrklieden zijn tot nu nog altyd de u dupen Ze wer ken van 's morgeus vroeg tot 's avonds laat, uren en uren, slaven en wroeteD op het land, maaien, pikken en oogsten, 's Zondags en weekdags, immer maar zonder ver- poozen, geen dag rust, geen dag leven en des ondanks nog verdienen ze hongerloonen Hunne vrouwen, hunne kinderen zijn evenwel nog het meeste te bekla gen. De land boer.'t is soms maar spok met roggebrood, maar in alle geval hij beeft er zijn lust te eten Met de vrouw en de kleinen is 'L eventueel anders, zij moeten toekomen met het loon, de armzalige vijf franken per dag, 't welk hen wordt gebracht Zij moeten het wikken en wegen hoeveel broodjes, vet of aardappe len er kunnen gekocht worden, en de berekening brengt wel immer te kort aan voeding, te kort aan klee deren, te kort aan alles... Ja, 't man neke had gelijk, het kan er bij moe der niet af om vleesch to koopen, niet in de week, niot des Zondags, vaders loon laat hot niet toe 't is door èlle ide, door ontbering alleen dat de twee eindjes aan elkaar kun nen worden geknooptEn zy lijden, jaar in jaar uit, onze landarbeiders vrouwen en kinderen, ze zullen blij ven te kort hebben als Ouk niet een maal bij hen, do landarbeiders, liet klassebewustzijn zal ontwaken, als zij ook niet ovenals de nijverheids werklieden hot wapen dervereeni- ging zulltn opnemen om doorsvn- dikalen strijd tot, betor loon 'en levenspeil te geraken Landbouwwerklieden weest niet langer de slaven, die lamlendig machteloos op uw ellendig levan. 'k Weet niet. of er nog vele menschen zijn, die het slikken,dat de socialisten tegen den gods dienst zijn, iets waarmede de katholieken vooral op den buiten zoo zeer hebben geschermd en geen dag laten voorby gaan, zon der dit afgezaagd deuntje te hér halen. Nochthans het kan niet genoeg herhaald worden, dat zulk eene gewilde leugen is uitgevondèn, om de eendracht van het volk te bemoeiëlpen Wat geeft het de socialisten, of men godsdienstig is, of niet. 't Kan ons weinig verdommen of men ter kerke gaat of nieteen ieder is volledig vry op dit gebied maar wat we zeggen tot de men schen is, dat wanneer ze \vill,^p, lezen en bidden om den hemel hiernamaals te bekomen, dat ze dan toch ten minste ons zouden medehelpen opdat we hier op aarde het eerst en vooral zóó goed mogelp zouden hebben. En wanneer we dit doen, dan volgen we toch maar het voor beeld van de geestelijken zelf. Zien we niet, dat die heeren, ondanks ze ons leeren, DAT DE ARMSTE STAAT. DE ZALIGSTE IS, dat ze het hier op aarde tóch zoo goed mogelp nemen, in af wachting dat ze het hiernamaals nog beter hebben. Neen, vriend lezer of lezeres, het is eene groote dwaasheid voor ons, kleine menschen, ons te wil len verdoelen in geloovigen en niet geloovigen. Wy moeten op dit gebied het voorbeeld volgen der grooten. De liberalen zijn de gekende vrijdenkers, 't is ih dit midden dat de meest ongeloovigen te vinden zyn en nochthans zy zyn zoo broederlp vereenigd met de rpe katholieken, met de kapita listische geloovigen. Zy zyn broederlijk vereenigd in do uitbating van fabrieken, kool- putten, banken enz. enzy komen wonderwel overeen in het Gou vernement, in 's lands bestuur, om er wetten te maken in hun voordeel, in 't belang van hunne klasse tegen de werkende klasse, tegen de kleine boerkens en kleine burgers. Indien wc die heeren kapitalis ten hun voorbeeld volgden, dan zouden we heel sterk zyn, by machte zelf de wetten te maken en bijgevolg in 't voordeel van al dezen, die met hun arbeid hun brood moeten verdienen. 't Is daarom dat we al moeten doen wat mogelp is, om den broederband van de menschen van den buiten met dezen van de stad, nauwer en nauwer toe te halen, omdat we daardoor eene onoverwinnelijke massa zyn. en den eisch een menschelp be staan voor 't arbeidende volk, te kunneu doordry ven. Wie daaraan medehelpt, vol brengt zyn werkerspiieht en is een der beste vrienden van Friederik.

Recht en Vrijheid | 1923 | | pagina 1