Een Documentatiebureel. Aalst. GROOT BAL De volgende Propaganda- tochten zijn vastgesteld Parlijgeuooten. ZONHAGRUST. Nationale Tombola. der Invaliedea. Huismoeders. Naar Gijsegem. Kaatsspel. Jongeling of Meisje HIP, KEF, HQ&BA. Werkersbelangen. Verleden week bobben i.i onze lezers gewezen op liet - documatie- burekl dal t«T bescbikki.g slaat van al onze kamera den. Zooals wij zegden, is het documen tatiebureel verdeeld in 3 groote on- derafdeelingen. De afdeeling der sociale wetgeving is van niet minder belang. Het getal der vragen om in lichtingen ook in dit departement stijgt voortdurend. Het getal uit gaven die in 't bijzonder door deze afdeeling gevolgd worden was in 1920, 26 in 1921, 44 en m 1922 reeds meer dan 66 en alles laat voorzien dat dit getal weldrazal verdubbelen. Ook in deze afdeeling worden de inlichtingen en aanwijzigingen op flchen gebracht en ook in deze is de voortdurende uitbreiding merkbaar in 192t waren er 18,000 in 1921 slechts 10,600, terwijl 1920 slechts 5500 flchen aangaf. Men denkt eraan eene bijzondere boekerij voor deze afdeeling te vormen, waarin dan te vens alle buitenlandsche inlichtin gen en wetten betrekkelijk de so ciale wetgeving zouden te vinden zyn. De noodige aandacht wordt thai s ook besteed aan de algemeene en ook de politiek buitenlandsche. De afdeeling der Finanteele too- liehtingen is niet minder bolang- rük. Het dooumentaire materiaal van de afdeeling is zeer veel toegeno- Finantieele bladen van België, Frankrijk, Holland, Engeland, enz., enz., vormen met allerhande finan- tieele periodieken een rijke hoeveel heid materiaal. Voor deze afdeeling zijn ruim 4000 dossiers voorhanden. Ziehier eenige benamingen die toelaten een klein gedacht te vormen der belangrijk heid der verzameling. Assurantie Bank, Landbouw, Han del, Chemische nijverheid, verschil len deNijverheden, Koolmijnen. Me taalnijverheid, Licht, Textiel. Elektrisk, Vervoer, enz., enz., zon der te spreken van de vele buiten landsche dossiers. Dit is voor wat de maatschappijen betreft. Maar dan krygen wij de ekonomischeen finan- tieele vraagstukken. Hier vinden wij 180 dossiers die zich als volgt indee- len Geldelijke economie Wissel, Beurs, Bank, Markt, Kre diet. Geldvragen, Belasting, Budget, Leeningen, 'Internationale Finanti- eele politiek, Algemeene finantieele studiën kapitalistische organisa tie algemeenen economischen toe stand, (dit is land per land gerang schikt), allerlei Dan krijgen wij de Algemeene en Politieke Economie die wij onderverdeeld vinden in Land bouw. Voeding, Metaal, Koolmijn, Chemische nijverheden, Textiel, Vervoer,Elektriek, Bouw,enz., enz,, ook hier zoowat 180 dossiers. In 1922 telde deze afdeeling 7,900 fichen. Het documentatiebureel ontwik kelt zich methodisch en snel. Het spreekt van zelf dat bene vens de inlichtingen waarvan in de diagrammen rekening gehouden is er nog vele mondelings gegeven werden die hier uiet ter sprake kwa men. Er is nu aangesteld een spe cialist in de analyse van do bilans en men overweegt de mogelijkheid een periodiek bulletin uit te geven. Alles laat voorzien dat kortelings, tengevolge van de uitbreiding der werkzaamheden ook de lokalen zul len moeten vergrooten. Het dokuraatiebureel is een arse naal waarvan onze kameraden in hunnen strijd tegen don vijand veel t« weinig gebruik maken. Hot was wenschelijk dat al onze vrienden telkens by de studie van een ondei- werp zich bij het dokuraentatiebu- reel inlichtten, dit zou 'hun betoog krachtiger en steeds meer overtui gend maken. De kameraden die den dienst van het dokumentatiebureel verzekeren verdienen allen lof. Wy hebben dan ook namens onze organisatie den vriend Van Roosbroeck verzocht aan zijne modewerkers van hot docu mentatiebureel onze dankbare ge voelens uitte drukken voor het werk dat zy wrochten ten bate onzer strydende kameraden. Zoo hebben nu onze lezers een denkbeeld van wat er ter hunner beschikking staat. Wij hopen dat er nu een veelvuldig gebruik zal van gemaakt worden. Bij 't zonden der vraag dient alleen op't oog gehou den te worden dat de vraag duide lijk is en BEPAALD. Nog eens onze hartelijke en beste gelukwenschen aan het prachtige documentatiebureau. Leest en verspreidt het weekblad «RECHT EN VRIJHEID», die de belangen der werklieden verdedigd. Op Zondag 26 Oogst, dienstdoende Apotheker, M. CALLEBAUT, Boter markt. ATHLETIEK FEEST. Op Zondag 9 September 1923, grijpt er in het lokaal Hand in lland, een prachtig Athlctiscb feest pluais, ter betwisting der Bekers Nichals Alfred voor Dumen, en zoon Nichols Alfred voor Pupillen. Reeds hebben verschillende groepen hunne toetreding al gestuurd, zoo dat het feest iets prachtigs zal daar stellen, te meer, daar de gansche ploeg Athleten van Jeugd Bloeit een prachtig programma zullen uit voeren. Allo Partygenooten, toont dal gü OLze jeugd genegen zijt, helpt propaganda maken tot het wellufc- ken van dit feest die al de andere (al waren zij nog zoo-prachtig) moet overtreffen. Er zal een inkom prijs van 0,50 fr. geeischt worden. Het volledig pro framma zal toekomende week afge- ondigd worden. A. B. Een buitengewone Tombola is uit geschreven ten voordeele van het Nationaal Werk der Ooriogsinvalie- den. Onder de te winnen prijzen vin den we drie huizen van 45,000fr., twee huizen van 25,000 fr., 500 loten der Verwoeste Gewesten die zelve één miljoen laten winnen voor meer dan 100,000 fr. juweelen. De totale waarde bedraagt meer dan 400,000 fr. en de nummers kosten maar 1 frank. Met één frank kan men dus een fortuin winnen, en tevens medehel pen aan een goed werk. De trekking zal plaats hebben in December. Een later te bepalen dag zul bekend worden aan het verkoo- pen der nummers. Van heden af zyn or nummers te verkrijgen in banken, koffiehuizen en winkels der stad en bij M. Van Neste, bestendig schrijver van het N. W. I. 12, Dendermondsche steenweg, Aalst. Wie zijn kans wil wagen, wachte niet tot dat al de nummers uitver kocht zijn. De Tombola onzer Harmonie, stelt u in de gelegenheidprachtig ondergoedalsoolc sargiën en lakens en ander huisgerief le winnen. Ik zou mij toch maar riskeeren, om te zien of u ook bij de gelukkige winners niet zoudt kunnen zijn. Koopt dus loten aan 50 centie men het stuk. Waagt uw kans en ge steunt uw eigen strijd. De trekking heeft binnen enkele weken plaats. HEDEN ZONDAG ten lokale Hand in Hand Molendries, ingericht door het Be stuur der Turners, de leden der maatschappij 'aangeboden. Inkomprys 0,99 fr, (taks niet inbegrepen). Het is dus heden Zondag, dat de FANFARE HAND AAN HaND vergezeld van «ten TURNGROEP «JEUGD BLOEIT» een tweede be zoek brengen, omdat er onze organi satie sedert ons laatste bezoek is op gerezen, en reeds prachtig werkt. Een Turnfeest zal er gegeven worden gevolgd van Meeting, met als spreker Alfred NICHELS, (volks vertegenwoordiger). Wij doen een dringenden oproep tot onze partygonooien, om onze beide kringen in groot getal te ver gezellen. Het is plicht. We stappen te voet op en keepen terug per trein Bij eenkomst aan het lokaal om 11/2 ure. In groot getal medogestapt. HET MIDDEN COM1TEIT. Heden Zondag 26 Oogst, op «Ie Houtmarkt, tusschen de 3 overwinnende ploegen zijnde Ni- nove, Vorst, Geeraardsber- gen. De sportliefhebbers die dezepar- tyën hebben zien spelen, spreken er met lof over. Men mag zich dus iets buitengewoons verwachttn. Allen naar de Houtmarkt. HET BESTUUR. hebt ge geen lust uwe kans voor een prachtig rijwiel te wagen. Zoo jakoop dan loten van den Tombola onzer harmonie, prijs 50 centiemen per lot. De trekking heeft binnen enk le weken plaats Haast u dus. Hoe het komt dat de huur van de huizen der Maatschappij verhoogt. EeneweUccd vara Minister Uloyersoen. De politiek van Moyersoen in zake de Goedkoope woningen is ook verandert. Wauters had gezegd dat de pachten dor nieuw gebouwde hui zen van de nationale maatschappij, of der maatschappijen erbij aahge sloten, niet. meer mochten bedragen dan 2,75 ten honderd, waarvan 0,75 t. h. voor de kosten. De katholiek Moyersoen heefi het cijfer op 4,20 t. h. getracht. Een nieuw gebouwd weikmanshuis kost nu gemiddeld 22.000 frank. Bere kend aan 4,20 fr. ten honderd is een jaarlijksche pacht van 924 frank of 77 frank per maand. Onder het mini sterio Wauters zou het geweest zijn 17000 fr. (er-n vierde aanziende als verloren kapitaal) aan 2,75 ten hon derd 467 fr. 50 centiemen of 39 fr. per maand. En de christenen bel ampen op de vuilste manier Wauters, en terzelf- dertijd doen zij zich voor als de ver dedigers der werk'ieden. Dubbel zinnig spel. 26 Oogst, Gijsegem (Kermis) met de Fanfare. 16 September, Dender leeuw, met de Fanfare. 23 September,Moorsel, met de Harmonie. 30 September, Nieuwer* kerken, met de Harmonie. 14 October, Burst, Bam- brugge, Meire, (Kermis) met do Fanfare. Partygenooten. maakt u gereed, Turners en Muziek te vergezellen. Den TURNGROEP JEUGD BLOEIT wint voor de twee de maal den BEKER VAN 'T BLAD «VOORUIT». Voor de tweede maal ging onze Athleten groep Zondag morgend den Beker Vooruit» gaan betwisten. Ze wisten op voorhand dat ze het niet gemakkelijk gingen hebben, go zien 2 Gentsche groepen zich had den samengesloten, om toch den Be ker aan de Aalstenaars af te nemen. Het is dus mot vollen iovcr dat we onze Athleten zagen vertrekken, met den vasten wil, trots alles, den Be ker naar Aalst terug te brengen. Het was dus in bange verwachting dat onze partygenooten van Aalst, het telegraphisch bericht afwachten. Het was om ure. toen het heug lijke telegram in hot lokaal aan kwam, die de overwinning bekend maakte. Onmiddelijk wiordt deroodevlag aan liet lokaal gebeschen, voorbeeld dat gevolgd werdt dooi verschil lende partygenooten. Men toog naar de statie, om onze groep af te wachten. Muziek zou er zijn, gezien onze Harmonie en Turngroep deel had ge nomen aan de Inhuldigingsfeesten te Denderbelle, en die om 6 3/4 ure in Aalst terugkwam. De partygenooten melden ons het blijde nieuws, maar toch was er nog twijfel bij onze turners. Zo moesten het telegram zien, die mij in het bu reel der statie wachtte. Van zoodra verzekering, ging er een krachtig kerhaald Hip Hip Hoera op, en speelde de Harmonie eene krachtige Internationale. De vlaggen werden terug opgestoken, on men wachtte naar de aankomst van den trein uit Gent. Inmiddels waren meer en meer partygenooten en nieuwsgierige toeschouwers verzameld. Om 7 1/4 ure stoomde de trein bin nen die onze knappe Athleten aan bracht. Midden de haag der Turners, kwa men zij aangestapt met, den Beker Vooruit en de tien kleinere. De Turners groeten. Wat een gejuich en gejoel. De Harmonie speelt nog eens de Inter nationale, door de massa medeg» zongen. En nu vooruit,langsheen de groote straten der stad, vergezeld van hon derden en honderden p:.rtygenoo- ten. Onze turners werdin onder wege hartelijk toegejuicht. Zoo kwam men aan hot lokaal, «aar het een leven was zonder weerga, en dio tot laat in den avond duurde. Onmiddelijk werden de maatrege len genomen voor de Inhaling van de Athleten des anderendaags. De Groolsche inhaling onzer Roode Turnert den Maandag avond. Van af 6 1/2 ure kwamen de party genooten aan, en om 7 1/2 ure toen het vertreksein dor feestbetooging gegeven werd, was er in en rond het lokaal eene ware menschenzee. Om 8 ure werden onze kam pioe nen an de statie nfgehaald, waar we ook de vrienden Wilhm Mever en Alfred Blondeel aantroffen. E"ne dreunende - internationale» begroette onze makkers. l)n motregen dreigde den stoet onmogelijk te maken. Men zette zich nochtans in rang met «le Fan fare voorop, gevolgd door de vlag gen van de Aalst «rsche groepen, waarna eene ware zee van bloemen en geschenken, door onze jonge turners gedragt n, onzen prachtigen athletengroep voorafging, die fier den B(*ker van 't blad Vooruit» droegen en hunne tien kleinere bekers. Onze Turngroep was tin grand complet, wat niet dikwijls voorvalt. Voorwaar het is een machtige groep. Eene massa partiigenooten volgde onze turners in de betooging. Overal begroette de bevolking sympathiek onze knappe athleten, Na de bijzonderste straten door trokken te hebben begon de feest zitting en ontvangst, rond 9 ure in de feestzaal van Hand in Hand 't Was voor een stampvolle zaal dat Alfred Nichols, de uitslagen af las in de kampstrijden teFléron, te Gent, te Lok eren en deze van den Beker van Vooruit». Onze athleten werden ferm toegejuicht. De eerewijn werd gedronken, waarna eene massa geschenken aan de groepen aan persoonlijke vrien den enkennissen werdt overhandigt. Het is onmogelijk hier eene op somming er van te doen. Gezel Willem Meyer, kwam aan de beurt, die eene krachtige toespraak hield, onze turners gelukwerschén- de. zeggende verheugd 1«» zi.in, dat de Beker terug door de Aalstenaars was gewonnen, omdat Aalst in dpn laatste tijd, op prachtige wijze zyn lezerst.al van Vooruit had doen aangroeien. Hij spoorde hen aan voort te gaan op dien weg. hen zeggende datnevens sport ook studio mopst zün.^n dat het blad «Vooruit» lion toeliet de soc. werkorsbewegmg te bestudeeren, en het plicht, was, alt.iid en overal re denken aan hun Beker, die hen ook altijd zal doen denken aan het blad Vooruit hun herinnerende, dat ze voor plicht heb ben te trachten, dat toekomende jaer als de Beker terug naar Aalst komt. er geen enkele gesynrjikeerde is, die het blad niet leest. Gezel Alfons Borghman, als voor zitter van den Turnkring, dankte de vrienden en partygenooten voordien blijk van hulde'. Spreker gaf eene geschiedenis van den kamp die zij te Gent hebben moeten leveren, en dankte bijzonder hun makker Frans Ongena, die trots zijnen kwaden val. zijne wilskracht inspande, om toch de groep te zien zegevieren. Hij spoorde de turners aan goed op te komen als do propaganda hen riep, en ook de repetitiën by te wo nen, die hen zal toelaten toekomend jaar, nieuwe lauweren te plukken, en ook om terug de Beker in 1924 te herwin ncn. Na hem sprak gezel Allied Blon deel, uit Gent, Technische Secretaris der Prov. Fed. der Soc. Turngroe- pen, die ook zegde gelukkig te zijn, dat Aalst den Beker heeft terugge wonnen, en dat ze hen werkelijk met enn schoonen voorbeeldigen strijd hebben gewounen. Spreker was o«»k verzekerd, dat ze hen het volgend jaar zullen terug winnen, ook in de Internationale kamstrijden, die ter gelegenheid der Coöperatieve Tentoonstelling In 392-1 te Gent, gaan ingericht worden, de deelnemende groepen in Aalst, een geduebten tegenstrever zullen hebben. Nog een glasje wijn gedronken, en dan werd h«t feest voortgezet tot in de kleine uurtjes, zoowel in het lokaal als in d«i gebuurten waar overwinnaars wonen. Vele roode vlaggen wapperden van don maandag morgen in de stad. Voorwaar een prachtige dag. Turners, $y hebt den beker op prachtige wijze veroverd. Gij hebt gefeest. Heden terug aan 't werk, aan de propaganda van uwe ge dachten en ook voor 't blad Voor uit J. B. Deze week verscheen een epistel op mijn persoon in het kristen geeerd en gewaardeerd vodden- pardon, Volksblad van 19 dezer, aangaande de gevraagde 5 0/0 loons- verhooging bij den heer Leclorcq, (GJucosefabriek). Beweerende dat wij heal en al den baas zijn bij Leclercq, daar kunnen wy rnaar enkel poesjesnellen praat van maken Sprekende over de 0,25 fr. loon- opslag tijdens de staking bij de hee- ren Callebaut. zou F. C. of in volle letters, Frans Callebaut, terzelfder tijd niet denken aan het fabriek Le Lion d'Or Daar was nochtans ook 0.25 fr. loonsverhooging gevraagd, maar dit scheen voor Frans Calle baut een weinig te veel en hy heeft ook niet beter gevonden zonder zy ne leden uit te noodigen, (om hen toe te laten de zaak naar hunnen wil te legeleu) of zonder ommezien, met din patroon te gaan handelen, om e nkel 50/0 te verkrijgen Dit is geen knecht zyn vanden patroon, hé Franske maar de «erklieden gekooid en gebonden aan de patroons overleveren, dit be wijst uw manifest ten dien tyde ver spreid. Zulke leiders hoeven ook niet alleen wakker geschud te wor den, maar best is hun eenvoudig den rug toekeeron. Allo Franske, weest toch logiek met uw zeiven, ventje A. Berghman. Bij de Lederbewerkers. Sedert 3 Augustus 1. 1. is door de vereeniging een schrijven aan de Patroons-Vereeuiging der Schoen en Pantoffelfabrikanten T/S, een schrijven gericht, hun vragende de Iconen met 5 per honderd te willen verlioogen, g«»zien de fameuzen in dex 429 punten aanwijst. Daar we op 16 Augustus 1. i. nog geen jota antwoord hadden ontvan gen, herinnerden we ons schrijven, waarde Patroons beleefdheidshalve nog niet hebben op geantwoord. Moesten wij het kanalje het eens zyn We willen met deze ook de aan dacht vestigen, op de vereenigde makkers, welke op dezen oogenblik nog altyd zyn ten achter gebleven met de hoogste bijdrage te betalen. Wanneer zal dan eens door iedereen liet nut daarvan begrepen worden Het gaat immers niet op. dat kame raden welke reeds de 21 jaren be reikt hebben, dat die nog immer de kleine bijdrage blijven betalen. Het zyn immers juist diegene die in ge vaar van strijd de eerste afvalligen zijn. Prent het dus eens en voorgoed in de kop en betaald van af toeko mende week de hoogste bijdrage. Hoe sterker vereenigd, hoe nader de overwinning In de laatsten tijd zyn talrijke klachten ons toegekc men, vanwege kameraden, die de patroons in de hand werken, om den achturigen arbeidsdag te saboteeren. Pas op makkers, eens «lie hervor ming naar de knoppen is, de baan gebroken, om de patroons den weg open lo loggen naar de toestanden van voor den oorlog. En dat nooit, ho >r De organisatie zal, den acht' urendag verdedigen, omdat ze moer dan ooit gevoelt hoe de patroons, die overigens in hunne rol zouden zijn en blijven een ge weldige r< actio zou bereiden aan de arbeidende, klasse in baar geheel. Een enkel geval dat niet ter eere strekt der schoenmaKkers. Een jonge makker heeftden moed de vereeniging te komen verwitti gen. dat ze op zijnen winkel ver plicht zijn meer dan 8 uren te klop pen. De vereeniging vraagt do patroon, de 8 uren wet te willen toe passen. In een antwoord aan de vereeni ging, door de patroon wordt ge vraagd, de naam te willen overge ven, van die gast die de vereeniging op de hoogte gebracht heeft van den bestaanden toestand, in geval we dit nu t deden, zou hy de gast, die hy zegde te verdenken, onmiddelijk aan de deur zetten. De patroon kon van onzentwege blijven wachten naar de naam in kwestie. Hij hield nochtans woord en die moedige makker vloog de straat op. Daarbij levert hy een valsch certi ficaat van werkeloosheid af, die in derdaad meldt, dat hij de genaamde X.... afgedankt heeft bij gebrek aan werk. We verwittigen de bevoegde over heid van het gebeurde, en alles is bij de klacht gebleven. Te betreuren is het, dat geen en kele zyner werkmakkers, van de gast in kwestie, de moed niet bezit ten hem bij te springen. Flauwe strijders, wat De vereeniging der HH. Patroons- Schoenmakers, moest en vond een slachtoffer die ze voor het gerecht sleurden. Beticht: Aanslag op de vrijheid van arbeid, bedreigingen van dood slag. Oh wreed De betichte kan gestraft worden, houdt u vastbeste lezeres en lezer, met twintig jaren dwangarbeid. Tribunaal in Dendermonde Dat willen we zien. We gaan er hoen. De getuigen ton laste, krijgen wroe ging, ze trekken hun vroegere ver klaringen in, en Meester De Schaep- dryver vind het al te belachelijk te pleiten gezien de gedane verklarin gen en de kameraad betichte ban diet—is vrij. Hunnen toer is mislukt. De makker was staker, was ver eenigd, en had de moed te vechten voor het doen betalen van zyn dage- Jykschen arbeid. Ziedaar dus, makkers, eenige nieuwsjes uit het vakverenigings leven. E. D.

Recht en Vrijheid | 1923 | | pagina 2