Uil Ninov-e. Schoenen, Schoenen, Schoenen BELGISCHE BANK ARBEID Uit Hofstade. Partijgenooten. Uit llaellert. Uit iMeerbeke. Geeraardsbergen. Goede gezondheid De Wee/c der Vrouwen. Uit Overboulaere. Si rij dp e fining Overdracht fr. 1335,50. Gezongen door Van den Bossche Petrus bij de Wed. Stalpaerteu ver geten in te brengen door Philemon De Schutter 2,55. Gezongen door Georges Mortier 4,17 bij Louis Van Braekel. Omdat de muls er niet bij is 0,10 en G. Mortier geeft nog 0,25 omdat hij kontent is. Omdat mijnheer uit den atelii-r van de Geldhofstraat zoo gereed is om tegen papa te vechten 0,25. En dat papa zijn handen open deed en dat. den herkuul omver viel van schrik 0,25. Dan is hij naar boven goloo pen 0,25. De slappen liet den boek vallen 0,50 en omdat bij een weinig beter zou handelen met de familie 0,25. Wie doet er mee van nu tot aan de Kiezing A. Berghman 1,00. De Vylder Th. 1,00. Bekaert Jan 1,00. A. N. 1,00. L. M. 1,00. Guns Iv. 1,00. A. Vv verman 1,00. Totaal dezer week 15,57. Voor de Turners. Overdracht 90,95. Verkoop van bloemen door Ceu pens Valerie bij Ongena 8,80. Ver koop van bloemen door dezelfde, bij Jef Katjes 8,80. Verkoop van bloemen door de zelfde in het lokaal Hand in Hand 14,10. Gezongen bij De Brouwer 6,60. Gezongen door August De Schutter bij Frans Vinck 6,35. Omdat Mouscron van Kapitein- tjes de vrouwen liet brood uit hun mond neemt 0,50. Omdathij de meis jes buiten werpt voor zijn schoone dikke 0,50 en omdat zijn schandalig gedrag gauw een einde zou nemen 0,50 en omdathij Zondag goed heeft mogen drinken in het bier bij Kalle in 't straatje 0.50. Ontvangen van een goede vriend op het inhalings- feest der turners 20,00. Van de Vrou wenbond 50,00. Omdat alle groepen dit voorbeeld zouden volgen, geeft Berghman 1,00. Gezongen door een vriend die den Turngroep genegen is, bij Philemon Buye 8.00. Gezon gen door Alfred Steenhautbii Ph. Buys 12,00. Gezongen door Nichels Jaak bij Jozef Van den Bossche 4,45. Souchenverkoop door Nichels Jaak 9.50. Verkoop van bloempjes in Denderbelle 57,30. Totaal dezer week 208,90. Voor de Harmonie. Gezongen op den terugkeer van Herdersem bii Hendrickx, het lied Oorlog aan den oorlog 9,50. Omdat Kamiel Smedt. zat tep op zijn knieën op de Waterloolaan te Brussel 7,20. Lied gezongen door De Wolf Jo annes bü den bakker in de Binnen straat, rondgehaald door kleine Polle 3,70. Omdat het voor de har monie was geeft kleine Polle nog 1,00. Totaal fr. 21,40. DE GENT, Voldersstraat, I, GENT Verkoopt Kapitaal aandeelen OOSTEN DSCHE REEDERIJ 2° uitgave aan fr. 590,00 USINES LEOPOLD PHALEMPIN aan fr. 785.00 BELGISCÜE BANK VAN DEN ARBEID aan fr. 800,00 Kasbons FRIGORIFERES du LITTORAL - 7 aan fr. 490.00 uitkeerbaar den 31 December 1931 BONNETERIE AMEYE 7 aan fr' 495,00 uitkeerbaarden 28 Februari 1933. Het lied Het Kussen gezongen door Marie bij Losken 2,30. Het lied De Leering van Christus gezon gen door Emiel Pappaert 3,00. Het lied gezongen De Bedelaar door Maurice Hoste van Deinze, bij de weduwe Triest Kortenhoek, en rondgehaald door Vermeiren 6,02. Omdat in Recht en Vrijheid van 19 Augustus alle gemeenten ver schenen zijn, en dat men Hofstade vergeten had, geeft Milleken de Voorzitter van den Propagandaclnb 0.50. Omdat Mijnheer Charles van Kerrebroek verleden Zondag te Hof stade op een steen schupte met zulk geweld, dat hij vier bloede teenen had. KAMERADEN Op Zondag 26 Augustus gaat het Muziek en de Turners vanAalstnaar Oijsegem-kermis. Aangezien het onze geburen zijn, doen wij een oproep om allen mede te marcheeren. Bijeenkomst bij de weduwe Triest om 1 1/2 uren. We wachten onze vrienden van Aalst af op Steenweg. Zoodus die kan gaat mede. Do Soc. Propagandaclub. Steunt onze Nieuwe Harmonie. Help mede uan de y root wording van dit korps. Dit kunt u gemakkelijkmet u loten aan te schaffen van haren Tombola. Prijs per lot 50 centiemen. Oe kunt tevens een schoone nrijs winnen. Maandag 27 Oogst» om 5 ere 's namiddags, bij Gust. De Neve, likeurhandelaar, uan do Gerre, Eeckent. GROOTE SHEETING Spreker Alfred Nichels, Volksvertegenwoordiger. Arbeiders en Boeren, allen er heen. Over Coöperatie. Hot plaatselijk bestuur onzer cooperaLief had liet gedacht opgevat de propaganda voor de coöperatie aan te vatten bij middel van huis bezoek. Verleden week hebben dan ook oenige offer willige partijgenooten begonnen aan dit werk, Zij zijn onze partijgenooten ten huize gaan spre ken over de noodzakelijkheid van saménwerker te zijn voor iedereen die met werken zijn brood moet ver dienen. Er is gewezen geworden op de onmiddeliike voordooien die de Samenwerking geeft aan hare leden, onderstand bij ziekte, kraambed, pensioen, enz. Er is ook aangetoond geworden hoe de coöperatief handelt bij stij- styging van prijzen in den handel dat er bij ons maar spraak is van verhoogitjg van prijzen wanneer dat den voorhanden zijnde stock is uit verkocht. Er is vergelijking ge maakt hoe de partikuliei e hande laars te werk gaau, wam eer er spraak is van stijging van prijzen van bloemen andere verbruiksarti- kelen en overal waar wij onz° ma nier van handelen aan de werklie den konden uiteenzetten, begrepen allen dat door aankoop in de coöpe ratief veel voordeeliger is voor het werkersgezin dan bij gelijk welken privaathandelaar ook. De onvermoeibare propagandisten hebben dan ook 'nen overprachtigen uitslag bekomen. Na drie propa ganda avonden konden wij eene aanwinst boeken van 80 nieuwe ingeschrevene leden in de samen werkende maatschappij. Dien uit slag is boven ieders verwachting te meer dat er nog maar een deel der stad gedaan is. Maar hoe kan het toch anders. Er wordt in de coope ratief verkocht aan prijzen huiten alle concurrentie en ge zijt altijd verzekerd van waren te bobben van de allereerste hoedanigheid. Voeg daarbij den deel in do winst die iedere 6 maanden uitgekeerd wordt en ge komt tot het besluit dat er nergens aan betere voorwaarden wordt ver.kocht dan in do samen werkende maatschappij De Verbroe dering. Er is nog iets meer. Wanneer, wij arbeiders, al onze waren en brood koopen in onze eigene inrichtingen, zijn wij verzekerd dat er in een tijd verloop van eenige jaren door de Coöperatief zal overgegaan worden naar middelen uit te zien om ook onze eigene verbruiksartikelen zelf voort te brengen om dan zoodoende al die tusschenpersonen weg te cij feren die ons nu op de schandelijkste wijze uitbuiten. Dan zullen wij zeg gen aan degenen die teeren en smee- ren op de ellende en armoede der al les voortbrengende arbeidende klas. Uw rijk van uitbuiten is ten einde, want wij zijn de eigene voortbren gers van al onze verbruiksartikels. Wanneer wij door samenwerker te zijn het zoover zullen hebben ge bracht, dan, ja dan alleen zal liet leven voor de zwoegende klasse menschwaardig mogen genoemd worden. Hoe dikwijls hebben wij op onze propagandatochlen onze huis moeders niet hooren klagen, dat het leven in de huidige omstandigheden niet langer mogelijk was, dat alles wat er noodig is in het huishouden gestadig stijgt in prijs, en dat de loonen daar of omtrent dezelfde blij ven en zoo meer. Dat alles is juist, maar hoevele onzer arbeidersfami- liën zijn er niet die hieraan mede helpen in plaats van de stijging hol- pon te keer te gaan. Hoevele hunner ziin er nog nret die dagelijks in de winkels zitton van mannen die niets over hebben dan afkeer en verach ting voor de arbeiders, die u maar enkel kennen dan om op uwe aan- koopen, die gij bij hen doet rijkelijk te leven. Ja en er zijn dan nog onder degenen, mannen waar men met tieene verachting genoeg kan over spreken, mannen die gedurende den oorlog getoond hebben hoe zij hunne medeburgers lief hadden, die anders niet konden dan geld. rl was het dat er aan. dat geld bloed en tranen kleefden van ue werkende klas. Hoe dikwijls hebben wij velen on zer arbeiders, mannen en vrouwen die schaclieraars hoeren verwen- schen, wanneer des avonds de kin deren naar bed moesten zonder eten, en des morgens heel dikwyJs ter school gesiuurd werden zonder iets van eten over de lippen te hebben, ten ware nen blooten ongepelden aardappel. Nochtans zij bezaten geld en kochten het eten op, om het naar andere plaatsen te brengen en het te verkoopt!), aan prijzen van acht tot tie: nu-.al de waarde, zich niet in het minst bekommerende om het lot der genen die naast hunne deur kre- veerden van hongeren ellende. Arbeiders en gij vooral werkers moeders, wanneer ge u dat alles nog eens wilt herinneren, dan zal er in uw binnenste een stem oprijzen die u zal toeroepen: Neen, nooit meer koop ik by degenen die oorzaak zijn dat er nu nog ten huidige dage zoo veel armoede en ellende wordt gele den, ik sla niet langer in mijn eigen aangezicht. Ik ga koopen in de Coö peratief, ik blijf niet langer onver schillig, ik sluit mii ook aan bij die 80 nieuwe cooperateurs, om zoo doende mede te helpen aan de heilige zaak De Algeheele verlossing van de te lang miskende arbeidersmassa uit de handen van eenige zeep en andere oorlogsbarons, die niets be trachten dan ons terug te drijven naar de vooroorlogsche wantoestan den, en die zelf van niets anders droomon, dan om onze geliefde kin deren te offeren aan het kapitali- sche monster en als het moet, aan eene nieuwe massaslachting zooals die der jaren 1914 18. Kameraden en gezellinnen, helpt mede om ons te vrijwaren, van al de onheiJpn en rampen ons door het kapitalistisch regiem gebracht, wordt allen leden onzer Coöperatief, en ge zult met ons moeten bekennen flat het alleenlijk de samenwerking is, die ons zal brengen naar betere dagen voor ons en ons nageslacht, en die zal machtig veel bijdragen voor de verwezontlijking van de al geheele zoolang verwachte wereld vrede, tot heil en redding der menschheid op de puinhoopen van het kapitalisme door het reddende socialisme. N. B. De partijgenooten die het bezoek onzer pronagandisten nog niet ontvangen hebben, zullen in den loop dor week bezocht worden. E. D. C. Voor het Tooneel. Gezongen door Louis Sertin. en rondgehaald door denzolfden in ons lokaal 7,00. Omdat de koningin bij don koning in een bed sliep 0.25. Voor het muziek. Naamlooze gi ft IOO»OOa Gezongen door Ed. D'Hondt, hij Paeken, op de Marolen te Meerbeko 3,50. Paokon doet er nog 0,50 bü, om dat die jongen zoo schoon lacht als hij zingt. Gezongen door J. Buyl, bij Stefanie Buyl in de Polaerestraat, en rondgehaald door Gustaaf Schie- tecat 6,35. Totaal fr. 10,30. EINDELIJK. De aanbesteding voor het bou wen van 22 woningen in de Pach terstraat is nu aangekondigd, dus zal men als het weder wat gunstig is nog voor den winter aan het op bouwen kunnen beginnen. Wij hopen dat het bij deze 22 woningen niet blijven zal, want dit kan nog niet aangerekend wor den als eene verzachting van den woningnood. Het is nu ook te hopen dat de Nationale Maatschappij en Mini ster Moyersoen niet als voorwaar de zullen stellen dat de 22 wonin gen moeten verkocht zijn, voor aleer er£ nog andere mogen ge bouwd worden. Ermoit onmiddelijk gehandeld worden, door het opmaken van de plans, er z. voorde woningen die kunnen gebouwd worden in de Buizemontstraat. HOUTEN WONINGEN. Men is begonnen aan het op richten an houten noodwoonsten om zooveel mogelijk de uitgedre venen te kunnen onder dak bren gen, maar zulks belet niet dat er bij den heer Vrederechter aange drongen wordt om voorzichtig te zijn in het uitspreken van vonnis sen tot uitzetting. Dat hij eens goed overwege hoe lastig het is op straat gezet te worden met vrouw en kinderen en de meubel tjes I PRETTIGE GEBUURTEFEESTJES. Vreugde heerschte in de hartjes onzer jeugd en geestdrift bij de oudere partijgenooten om de prachtige behaalde zege van Rust- Roest 's m<-isj s en jongens in de Nationale Wedstiijden der Socia listische sportfederatie. Woensdag 15 Oogst was de wijk der Buizemontstraat in* prettige stemming en nu 11. Maandag was het de beurt der wijk Edingsche straat. De roode gezellen en gezellin nen dezer wijken vierden hunne geburen dochters Mad. Flamant, Marg. De Bodt en Angèle Van der Beken. Prachtige geschenken werden namens de gebuurten over handigd, gepaard met serenade, schoon gedicht en menig prettig dansje Ook een flinke toespraak tot de omstaanders door makker Van Trimpont, voorzitter onzer jeugdgroepeering welke herinner de aan de lastige kamp der oudere makkers in 't verleden en waar het eenige te winnen kampioenschap was broodroof en gevang, in plaats van bloemen en muziek, aan de jeugd vroeg bij zulks niet te ver geten, want dank aan den strijd dergene welke thans bloemen en geschenken brengen voor de be haalde overwinningen op het sjiort- terrein, kunnen wij deze kampioen schappen op sportgebied in genoe gen en vreugde gaan veroveren. Vriend Van Trimpont zette dan doel en streven der soc jeugd groepeering uiteen, welke niet enkel aan de jeugd door middel van sport en turnen een kloek ge zond gestel wenscht te geven, doch vooral er naar streeft van de arbei dersjeugd bewuste strijders te ma ken voor de groote zaak, waaraan de oudere met zooveel wilskracht en opoffering hebben gewerkt en als besluit zijner rede Een dank aan de geburen, de offerwillige partijgenooten en de inrichters van deze feestjes en een beroep tot de jeugd, om zich eens gezind onder het roode jecgd- vaandel te scharen. Namens Rust- Roest, van harte dank, aan al deze welke zich de zaak ter harte na men. Waarlijk prettige gebuurtefeest jes, tot huldiging der jonge gezel linnen ingericht, maar die ook op hun manier medehelpeD aan 't ver spreiden van het roode zaad. Namers de vriendinnen De Bodt, Flamant en V. D Beken, aan allen een hartelijken dank. EEN ROODE TURNERES. Omer in zijn verslag over het ont haal aan de met zege terugkeeren- de athletén vergat melding te ma ken der voor de jeugd steeds in de bres zijnde maatschappij De Lustige Vrienden. Deze vermel ding dus als terechtwijzing. OMER. WIE HELPT ER? Onze jeugd kringen, vooral onze turnafdeeling, waarover zoovele partijgenooten fier en trots zijn heeft nevens den moroelen steun haar tot heden mild geschonken door de oudere partijgenooten, ook groote behoefte aan geld. Een der bijzonderste bronnen van inkomsten is, ons nog gedurende zeker tijds verloop ontnomen, door de werken aan onze gebouwen, zijn ook de feesten geschors Nieuwo toestellen moeten aangekocht worden, en nog voel zaken meer, waartoe het geld de bijzonderste levensader is, en die moesten wij tot heden ontberen. Om daarin te verhelpen, besloten wjj een prachtigen tombola in te richten, waarbij verschilligeprljzen van groo te waarde zullen te verloten zijn. De trekking dezer zal geschieden in bp- gin December. Prijs per lof o,50 fr. Wie onze jeugd genegen is, zal haar steunen door het aankoopen van lo ten, te verkrijgen bij al de bodens en in het Volkshuis. HET BESTUUR. Het is gewonden. Een katholiek blad heeft het ge vonden, het is noch door de bezet ting van den Roer. noch door den woeker, van vele tinantiemannen dat ons land in zoo een moeilijken toestand verkeert, liet is do schuld der werklieden dio te lui zijn om veel te werken. Wat denkt gij daarvan werklieden die verplicht zi.jt werkloos ie blijven. De katholieken hebben de werklie den toch zoo ILof. Vlag en kompagnie. Tot hiertoe heeft de Vlag nog niet geschreven, dat de schuld is van Theunis, als onze frank in waarde daalt. Gewed als de wissel voordee lier is, dat de Vlagschrijvers zullen zeggen, dat het dank is aan de groote bevoegdheid van Theunis. Er zijn te genwoordig vele groote en kleine Theunissen in het land, maar of zij reeds iets verwezenlijkt hebben is een andere vraag. Wij herinneren in alle geval, toen Wauters aftrad als minister, kostte het brood 0,85 fr. de kilo. nu spreekt men van 1,35 fr. en 't is nu Moyersoen, die minister is tot hiertoe schreef de Vlag niet, dat het Moyersoen's schuld is, dat bet brood zoo duur kost. Voor heft Muziek. Omdat Aimé woorden had met züne moeder over het regenwater 0,25. Kent gij Mil Neirinckx, alen- zent kost hii 0,35 fr. 0,25. Partei aussi 0,25. Omdat ze Frans kennen 0,25. Omdat ze goed met Edgard overepnkomt 0,25. De Brouwer H-. 20,00, Voor de Turners. Gezongen door Lucie Van Schelt, bij Victor Hendrickxen rondgehaald door Adolf Roos 5,00. Bij denzelfden door Alice Daver 4,00. Gezongen door Willekens op den trein 2,05. Sftrijdpenning. Omdat wij geen St-Pieterspenning moeten rondhalen om ons nieuw Volkshuis te betalen, niet waar Van een? 1,00. Omdat eer. afstammeling van onze groote Geeraard de 14 maand dienst stemde, een donkere held. Arme demokraat! 1,00. Sol daat, gij die binnengaat, herdenk hem in uw lijden 0,75. Gezongen door Henri Collvns, in het achturen- huis 3,60. bekomt men door de wandelingen langs het Sparrenbosch (Buizemont) en eene verversching te nemen in het Café Leander. Dranken 1" klas, Mattetaarten, Hesp. Tijdens de week der vrouwen in gericht door het Nationaal Komiteit der werkzaamheid der vrouwen, de Centrale van Opvoeding en de hoó gere Arbeidersschool van 2 tot 8 September, zal er eene der lessen plaatshebben in debureelen van Lu Prévoyance Sociale over het vraagstuk der verzekeringen. Geone omstandigheid kon beter zijn om overonze verzekering coöpe ratief te spreken. In bijna alle huishoudens is het da vrouw die de rul speelt van Minister van financiën en ais zij hare overtui ging geeeven heeft over eene dezer vraagstukken wordt hare zienswijze meestal gevolgd. Het is dus heel natuurlijk van de gezellinnen, die deelnemen aan de Week der vrouwen, wel in te lichten aangaande eene vraag die hen bij zonderlijk aanbelangt als vrouwen. Als strijders der voorwacht, zullen zij alsdan het goede zaad in hunne wederzijdsche inrichtingen uitstrooi en de noodige zaken zullen her haald worden van naaste tot naaste en de oogsten zullen immor schoo ner worden. Werklieden van heft Spoor en privaaftarbeiders. ^Vilt gij schoone, sterke en goed- koope schoenen Wendt u tot het Schoenmaga- zijn dor S. W. M.- Het Achturenhuis Groote baan» 91, OVERBOELAERE. Gemeenteraadszitting van 16 Augusta 1923. We hebben wij toch nog eens eene zitting gehad De tijdruimte van de eene tot de andere zitting vergroot, de dagorden verkleinen, de bespre kingen worden onverschillig even als het publiek dat wegblijft. Eerstens hebben we dus het ver slag der vorige zitting. Tweedons, hot goedkeuren van een alleidingsplan der Verbond-en Hoogewegstraten. Derdens, de goedkeuring, der be- grooting van de kerkfabriek waarin de wywaterkwispels en andere kerk ratten zoo goed mot de cijfers weten te jongleeren dat ze nog geen reke ningen van 5000 fr. in evenwicht weten te brengen.

Recht en Vrijheid | 1923 | | pagina 3