Socialistisch weekblad voor hel Arrondissement Aalst. Hongerloon en Sparen Mijn Hoekje. 20 Jaar N° 36 Prijs per nummer 15 ceutiemetf 9 Seplember 1923. Annoncea Dnzs bladen ea geeaaadere zult ea moet ge Jezea op RECHT Rechterlijke annoncen 4 fr. per regel op le en 2° b'adztide, 2 t'r. op 3e en 4fi bladzijde. Reklamcn volgens overeenkomst. Alle briefwisselingen moeten elke week vóór Woensdag avond, 8 ure, ingezonden worden. Ongëteekende brieven worden niet opgenomen. Berichten over werkstakingen en grieven moe ten door de Vakbonden goedgekeurd zijn. UITGEEFSTER SAM. MAATSCHAPPIJ «HET RECHT Lokaal HAND IN HAND», Molendries, Aalst. BEHEERDER-AFGEVAARDIGDE JAN BEKAERT. Postcheckrekening Nr 85686 Telefoon Nr 128 REDACTIE ADMINISTRATIE Lokaal* Hand in Hand», Molendries, 11,AALST ABONNEMENTSPRIJS 3 maanden fr. 2,20 0 4,00 1 jaar 7,50 BUITEN RELG1E. jaar «fr. 15,00 Men abonneert zich op ulle postbureelen. De Katholieke Werkliedenbond Het Volk van Gent, belegde een Congres aldaar voor de ver schillende krLtene arbeidersgroe- peeringen. Kardinaal Mercier heeft daar eene rede uitgesproken, waaruit wij het hiervolgende overnemen Maar is 't niet een plicht voor ons, bisschoppen, de twee kan- ten der medalie aandachtig te bezien, en u, als 't past, een goeden raad te geven Uwe werkuren zijn verminderd ge- worden zijt gij tevreden over het gebruik dat gij maakt van uwen beschikbaren tijd Heeft soms de koorts naar genot niet een te groot deel uwer uitspan- ningsureningenomen Hebt gij, het deel van uw werkloon, dat ge vo ir u en uwe kinderen hadt kunnen sparen niet verspild De statistieken van de Staats- spaarkas geven een droevig ant- woord Frank voor frank, zonder rekening te houden met de waardevermindering van onze munt, spaart de Belg minder dan tfoor den oorlog om zoo- veel te sparen als vóór den oor- log, zou hij moeten driemaal, in franken, terzijde leggen. Daar ligt een gevaar, en een ernstige b aanduiding van een algemeen kwaad waar moet tegen inge- gaan worden. Dienzelfden Zondag hadden de kerkbedienden, leden van het Nationaal Verbond van kerkbe dienden eveneens hun Congres, te Biussd. (Tusschen haakjes ge zegd is die nationale organisatie hare aansluiting bij h*t Verbond van Kristene Vakveretnigingen ge weigerd.) Uit het verslag van dit laatste Congres hetwelk in Handels blad en Gazet van Antwerpen verscheen laten wij hier ook wat volgen. Hfet krijgt zyne ware beteekenis juist in het licht der woorden van Kardinaal Mercier. Zooael als dezes woorden hunne bete kenis krijgen door wat hier volgt. Hel Congres werd geopend door •een groet overgebracht vanwege de Bisschop van Namen, die bei den luide worden toegejuicht. Heer Ghesquièrè. organist te Hallé, bespreekt dan de loon- kwestie. Het leven is vijfmaal duurder geworden, dus zou het 9 niet meer dan logischvzijn dat de loonen met ioo per honderd op- i geslagen werden. Men belooft ons 50 p h. Is dat het meeste (Gilach). Welke fabrikant zou dit durven voorstellen aan zijne werklieden (Toejuichingen). Hoeveel hebben 50 p. h. be- komen ?Dat deze leden der ver- gadering die de verhooging be ft komen hebben, rechtstaan (een tiende der zaal staat recht) Bij de tegenproef staat bijna heel de zaal recht en juicht ironisch b toe). Dat men ons viermaal (ge- roep in de zaal vijfmaal ons vooroorlogsch loon betale (toej.) De berekening is eenvoudig zij kan gedaan worden door een leerling der lagere scholen. Ons dunkens kan een pastoor ze ook maken (gelach). Dat men die verhooqiig vootstelle aan de gemeenten. Heer Walraf (Luik) maakt zijn beklag over delageloontn en het overwerk Hij haalt h geval aan van een kerkzanger die 53 jaar dienst tel*, en op den ouderdom van 72 jaar 175 fr om d; drie mranden ont- vangt (protest in de zaal). Hij zelf is koster en voorzanger in de Bisschoppelijke kerk van Sin Jacobs te Luik, heeft vijf kinde ren en ontvangt 2500 fr in het jaar. Heer Geurinc'kx (Opwyck) wijst op de oneenighcid die be ft staat tusschen de kerkoverv eden en kerkbedienden. Die o ee .ig- heid, die soms erge gevolgen kan hebben, kan enkel verdwij nen door eene betere loonrege- ling (toej.) Spreker stelt voor de loonregeling over te laten aan de gelijktallige bedrijfsraden of aan een organisme door de bis- dommen in het leven geroepen. De loonregelirg zou ook reke ning moeten houden, met het indexcijfer, en met een familie toeslag. Heer'Bouchard (Doornik) ver ft klaart dat men zich niet moet laten paaien door schoone wooi den, hij vraagt daden (toej.). Spreker verklaart dat het gemak- kelijk is berekeningen te doen op papier, maar het is moeilij- ker het geld in de kas te bren- gen. Als middel in den toestand ziet spreker het benoemen van een bestendigen secretaris en ook de demccratisatie der kerk- fabrieken, waardoor het zal mo- gelijk gemaakt worden de leden der kerkfabriek- belang in te boezemen voor de kerkfedLn- den Ook zou men aan de lief- dadige dames kunnen vragen, in plaats van geld te storten voor de verbetering aan de kerk- instellingen, eraan te denken de kerkbedienden een eervol bestaan te verzekeren. Heer Defoin (Grand Leez) provincieraadslid stelt voor het stoeltjesgeld te verhoogen. Heeren Leblu, (Oud-burge- meester van Meslin-l'Evêque). Lespine (Antoing) spreken ook nog in denzelfden zin. Een afgevaardigde uit het Centrum vraagt zich af of de Cardinaal de besluiten der bis schoppen kan beinvloeder» Hierop springt de heer Hen- derickx recht en teekent hevig protest aan tegen de woorden van den afgevaardigde, waat hij een persoonlijken aanval tegen den Cardinaal inziet. (to:j Enkele spreken nog voorde werking in te richten per bis- dom, en doen een oproep tot eensgezindheid. Heer De Pandt (Assebroucke) teekent nog heftig protest aan tegen de vervolgirgen waaraan de kerkbedienden zich blootstel- len met zich aan te sluiten aan het Nationaal Verbond, en vraagt den steun van de pers langdurige ovatie Leve de pers Kardinaal Mercier is een zeer geleerd man. Dat erkennen wij vol mondig. Zooals wij erkennen ook allen eerbied voor hem te gevoe len... als kerkhoofd. Daar waar hij zich in de WE RELDLIJKE strijd om stoffelijke en zedelijke verheffing der arbei ders mengt, is hij natuurlijk voor ons niet meer het Kerkhoofd dat is hij enkel op kerkelijk gebied en spr-ken wij hem toe vrij uit zooals wij tegen onze kameraden onze patroons en andere menschen gewoon zijn te spreken. En wij vragen dan Zijne Enimi- nentie eeisters Waarom hij zijne geestelijkheid maar vijftig percent vejhoogirg heeft doen betalen aan de kerkbedienden op hun loon van vóó - den oorlog?, Tweedens 'l waarom hij de du zendepastoors welke die 50 0/0 nu nog niet betelen willen niet verplicht heeft dat te doen en derdens hoe die duizenden kerkbedien den zijnen raad., om te sparen., zullen kunnen opvolgen Wanneer Mgr Mercier op die vragen niet voldoende antwoorden kan wat wij veronderstellen dan vermeten wij ons hem den raad te geven tusschen de economische strijd uit te blijven en zich te hou den aan zijn godsdienstig terrein op hetwelke hij werkelijk een groot man is Geen geld doet meer kwaad, dan het geld door u besteed aan de burgersbladen, die ons dagelijks bekampen. Het leven is, in den strijd der ar beidersbeweging en vooral op dezen kritieken oogenblik, een zeer groote belangrijke factor. Van de mate van bewustzijn en goed inzicht in bet wezen der maat schappij hangt'het af, of de arbei der zijn plicht zal doen in het belang van zich zelf, in het belang van zijn huisgezin en in het belang der toe komst der arbeidende klasse. Metzoer weinig schoolkennis toe gerust moet. hij de wereld in, ver richt later zijn werk en staat tegen over de meeste onderwerpen en vraagstukken van den dag als een vreemdeling. Het leven wordt voor hem dan een sleur van slapen, werken en eten. Het eénige wat hü tot het verbreken van die eentonigheid doet is... een blad lezen. In zijn nieuwsblad vindt hij de zoo voor hem geheel begrijpe lijke en afwisselende geesteskost. waarmede hij zoo langzaam aan, ge heel vertrouwd geraakt. Do arbeider denkt er echter in het geheel niet aan, dat al die laster- laden, die wij allen z >0 goed ken nen, en die noz zoo b(j duizenden en duizenden verslonden worden, slechts dienaars zijn dor groote kapi talistische maatschappij. Deze bla den hebben er alle hun belang bij, de zijde van de bezittende en regee- rende klasje fe kiezen. Zij schrijven dus naar - e i zin van al wat behoud zuchtig is ten doen wat ze kunnen, om de arbeiders van hun rechtvaar digen strijd af te houden. En gij arbeiders en vakgenooten zijt het zelf, die de ondernemingen steunt door die bladen te lezen. Aan den eenon kant strijdt ge voor meer welvaarten levensgeluk voor de arbeidersklasse doch anderzijds steunt ge bladen, die dien strijd in een verkeerd daglicht plaatsen en trachten tegen te werken. Of hebt ge er nog nimmer op gelet dat in bovengenoemde Diaden, in geval van staking of uitsluiting steeds werkwilligen gevraagd worden Dat hun kolommen niet alleen tot aankondigingen openstaan, maar dat de «werkwilligen de onder kruipers er in verheerlijkt worden en het optreden van de stakers steeds afkeuring verdient of «te laten valt Herinneren wff ons den laatsten strijd der spoorwegarbeiders Maar bovendien, over het alge meen is 't flauwe kletspraat, die deze bladen met allerlei premiön en verzekering op den koop toe, u dage lijks voorzetten. Van het bijbrengen van eenige opvoedende kennis der maatschappelijke verhoudingen en arbeidersvraagstukken is geen spra ke zulks is totaal buitongesloten, omdat het geheel in strijd zou zijn met het uitgesproken doel dier bin den. De eenige bladen die de mant schappelijke, gebeurtenissen en de arbeidersbelangen bekijken, dat is de Arbeiderspers. Ge moet u nu eens ernstig voorno men de kapitalistische dap bladvodden, voor ernstige, dege lijke arbeiderslectuur, waarvan ge ook iets wijzer zult worden, te doen plaats maken. Doet ge dit, dan zult ge u als arbeider het eenige goede middel tot ontwikkeling hebben verschaft, waardoor de eerste voorwaarde aanwezig zal zijn. om een flink en degelijk strijder te worden in het waarachtig belang uwer klasse. Derix. Onze ongelukkige wisselkoers komt een nieuw slachtoffer te vin den het papier Dat is voor de werkersbladen van 't grootste belang. Reeds heeft ons groot zusterblad Le Peuple aangekondigd, dat het C,20 fr. per nummer kosten moet, zoo men wil dat het op hetzelfde groot formaat verschijnt. De werkersbladen zijn altijd het eerst getroffen, want zij moeten uit sluitend of bijna uitsluitend, leven met wat de verkoop van de gazet op brengt. Integendeel, de burgersbladen hebben nog tal van inkomstbronnen, ze hebben talrijke aankondigingen die een raooien stuiver opbrengen ze worden rijkelijk ondersteund door politieke inrichtingen waartoe ze benooren zo genieten van rijke toelagen om finuntiezaakjes te ver dedigen, om maar van die te spre ken. Het werkersblad integendeel is vrij ©n onafhankelijk, komt alleen op voor de verdediging der kleinen, verkoojit geen artikelen, wil geen bindende aankondigingen. We weten dat de burgerij reeds in 't geniep in de vuistjes lacht, ze speculeert op den val van sommige onzer bladen. IJdele hoop en dwaze verwach ting Als het gaat om hunne bladen zullen de werklieden, evenals voor hun andere inrichtingen, zich opof leringen weten te getroosten. De werklieden kennen en begrij pen goed de overgroote macht van de arbeiderspers. Ze zullen zo mild steunen Ik beken het recht uit, maar 'k twijfelde toch aan de gezegdéns van onzen vriend Nichels, volks vertegenwoordiger, wanneer hy me zegde, dat hy nu het bezoek had ontvangen van een pastoor-, die hem kwam spreken over het gene hem misdaan wierd v|n wege zijne geestelyke overheid. Die pastoor was in moeiëlyk- heid geraakt met zyn burgemees ter en dezen hadt hetgewomien by zjjne geestelyke overheid, zoo danig dat hy nu zich tot onzen volksvertegenwoordiger wendde, om hem zyne klachten over te maken en hem te vragen met onzen vriend Van de Velda per soonlijk in aanraking te kunnen komen. Van de Velde, den gewezen mi nister van Justitie, die omler.zyn beheer als minister, geen slechte minister is geweest, hij den man gekend als den beschermer der kleinen en verdediger der verdruk ten, hy was den man waarop tyj zyne hoop stelde, om recht te be komen, zoo verklaarde den pas toor. Wat zijn de tyden toch veran derd. Wie weet, hoeveel malen heeft dien zeilden pastoor niet gepre dikt, dat de socialisten de duivels zyn. dat zy komen om de werk lieden te bedotten, om de boeren hun koeirtje en hun huizeken afte- nemen, enz. en nu, wanneer hy meent misdaan te worden, is hjj het die by de socialisten troost zoekt, die weet en begrypt, dat de socialisten de verdedigers zyn der verdrukten We zullen niet in dit «HOEKJE» onderzoeken oi die geestelyke het gelyk aan zyne zyde heeft, het feit waar we willen op wyzen is, dat men in tyd van nood hulp zoekt, al is deze ook by de voor mannen dier party die men uit geeft als geroepen te zyn, om den godsdienst te vernietigen. Die pastoor was er van over tuigd, dat zulks onwaar is, enkel in 't leven geroepen, om de chris telijke bevolking van het Socia lisme te houden in't belang der ryke menschen, der kapitalisti- sehe klasse, die hy altyd goed ge diend heeft. Zulks belét toch niet, dat er voor dien pastoor het mogelyke zal gedaan worden, zooals overi gens voor al dezen die de hulp inroepen van onze Socialistische volksvertegenwoordigers. Z'hebben er hunue zitdagen voor, ze geven raad, ze helpen in de mate van het mogelyke en het bewys dat zy hun werk goed doen vindt men hierin, dat zij reeds het bezoek ontvangen van geestely- ken. Dat de andere menschen er de les uittrekken, dat men troost zoekt in tyd van nood, en hier op deze aarde, in den strijd om 't ieven.de godsdienst eene bijzaak is. Leest en bidt, zooveel ge wilt, maar helpt mede om een beter leven hier op aarde, dan is de wensch voldaan van Frietlerik.

Recht en Vrijheid | 1923 | | pagina 1