Aalst. Een gemeenen trek. De tochten zijn vastgesteld Groot Athlestisch Feest Zitdagen Jongeling of Meisje Naar Denderleeuw en Welle. BEDANKING. Partijgenooten. Heden Zondag om 9 1/2 uren voormiddag, en om 2 uren namiddag in den Hof van hel lokaal Hand in Hand Huismoeders Aandejongepaarljesdie in het huwelijk treden Ditjes en datjes. Partijgenooten. i HOFSTADE. «De Werkman geeft een ven ij- nigen trek in zijn blad waarin hij «egt, dat do Socialisten geen deel nemen aan 't Schepencollege, omdat er maar 800 fr. vergoeding aan ver bonden is. Men moet een laag gevallen mensch zijn om zulks te schrijven, eo waarlijk wy hadden dit met ver wacht van een gepensioneerd onder wijzer. Eenieder weet, dat de Socialisten al het mogelijke gedaan hebben, om het Schepencollege te vormen, met uitsluiting der katholieken, en in dit geval twee Schepenzetels eischten. Zeg M. Van Opdenboscli, was er alsdan meer dan 800 franken ver goeding? En als we niet gelukt zyn, in het vormen van een dergelijk Schepen college, dan is het niet de schuld der Socialisten, maar de schuld van Daensisten en liberalen, die malgré bongró wilden dat de katholieken vertegenwoordigd waren in 't Sche pencollege. Het is waarop den laatsten oogen- blik, dat de Daensisten, niet over eenkomende met de katholieken zich terug trokken en ook besloten geen Schepenzetel te willen. En dan zagen we het eigenaardig verschijnsel dat M. Van Opdenbosch Schepenen wierd gekozen, met de stemmen van katholieken en libera len. dat er geen enkelen Daensist zelfs voor hem stemde, en dat hij toch de icheponfrak aanvaardde Dit zal zeker wel voor de 800 bal- lekens geweest zijn Neen, de socialisten willen geen Schepenzetel, al ware morgen de plaats betaald met 8000 fran ken het zijn mannen van een woord en dat kunnen ongelukkiglijk de Daensisten niet zeggen, want zulks brengt ons in herinnering het volgende Een politieagent wordt door t Schepencollege gestraft met twee maanden schorsinsr van dienst, en de Daensisten reclameeren hierop in de geheime zitting van den ge meenteraad. Daar hooren we, door den Heer Burgemeester zeggen, dat de straf aangenomen is, met algemeene atemraen, dus deze inbegrepen van M. Van Opdenbosch. Deze laatste protesteert en zegt dat hy ééne maand heeft voorgesteld, hetgeen de anderen ontkennen en M. Van Opdenbosch besluit, in dergelijke omstandigheden naar de zittingen van het Schopencollege niet meer te gaan. Wij denken eon man van één woord te hebben en wij nemen in lichtingen en M. Van Opd snbosch, gaat naar de zittingen van het Sche pencollege zooals voorheen. Hebben wij het recht te zeggen, dat M. Van Opdenbosch een man is uit één stuk Alles doet ons gelooven, dat M. Van Opdenbosch, Schepenen is en blijft voor de armzalige 800 franken, want ware het niet daarvoor, hij zou zijn woord niet eten, en hadt zyne waardigheid doen gelden, toen hij in zijn ambt van Schepenen voor drio maanden is geschorst gewor den. En zulke menschen durven aan anderen toebrengen, dat ze geen Soheponzetel aanvaarden, omdat hij te weinig is betaald Waarliik de politieke waardig heid is bij de gewezen Daensisten ver te zoeken. Alfred Nichels. hebt ge geen lust uwe kans voor een prachtig lij wiel te wagen. Zoo jakoop dan loten van den Tombola onzer harmonie, prijs 50 centiemen per lot. De trekking heeft binnen enkele weken plaats. Haast u dus. De Groen Kruisers die zich doen doorgaan veel kriste lijker te zijn dan de Paus van Rome hebben weinig geluk. Hunne Vlaamsche Kermis met zooveel lawijd en gerucht aangekon digd, was een flauw beestje en de menschen die in Ons Volksblad van 't Groen kruis gelezen hebben, dat deze kermis zoo prachtig gelukt was, hebben groote oogen getrok ken en gezegd onze cheffen uit 't Groen Kruis zijn niet bang van een paardenleugen In boksen staan de Groen kruisers op den eersten rang. Naar hetscbijnt gebeurt dit dikwijls in 't Groen kruis. Inderdaad, hun voormalige voorzitter en gemeenteraadslid is er buiten gevochten. Uit pure kristelijke naastenliefde heoft er Zaterdag zulkdanige vecht partij tusschen de Groen kruisers plaats gehad, dat hunne turners en muzikantenden Zondag er nog bed legerig van waren en aan de feesten goen deel genomen hebben, als be wijs hunner groote werkmansliefde voorde weezenkinderen onzer stad. 't Zal dus niemand verw onderen dat De Smet protesteerde, omdat aan hem den naam van Carpentier gege ven is, die anderen verdienen. Fransken, de chef van de vech ters (pardon van 't Groen kruis) die beter zou doen zyn bek tóe te houden, doet de werkinenschen van het Glucosefabriek Callebaut herin neren aan de beestige staking, die daar over enkele maanden plaats had. Zonder de noodige voorberei ding en alle verzoenende pogingen gedaan te hebben, was er staking die een noodlottige afloop zou gehad hebben, ware vriend Flips, op aan vraag der werklieden, niet, tusschen gekomen. Fransken, mondje dicht, bemoeid U met de boksers, dan hebt ge werk genoeg. Wat is de reden dat de leider P. Van Schuylenbergh van de zoogenoemde kristen werk lieden (Groen kruis) eene regeering steunt, waarin op elf ministers er 5godloochenaars zijn. Die vyf rijke liberale vrijdenkers zorgen te samen met de zes katho lieken om de belangen van de rijke menschen te verdedigen tegen de arbeiders Hoe durven de Groen kruisers nog spreken van kristen, als zij de rijke frama^ons in de Kamer steunen Wanneer zullen de verdwaalde werklieden eeus begriipen, dat zij te samen moeten spannen, en zich aansluiten bij de werkliedenpartij. Het is dus Zondag aanstaan de, dat de Fanfare Hand aan Hand met den Turngroep Jeugd Bloeit een bezoek brengen aan oi ze vrien den van Denderleeuw. Een prachtig Turnfeest wordt daar om 4 ure gegeven op liet Statieplein, govolgd van toe spraak door Gezel De Nauw, Sena teür van Geeraardsbergen. Wii maken van de gelegenheid gebruik ook onze makkers van Welle een bezoek te brengen. We stappen dus stipt om 2 ure 's namiddags op, te voet langs over Welle. Terugkeer per trein. Bijeenkomst aan het lokaal Hand in Hand om 1 1,2 ure. Wij doen een dringend beroep op onze partijgenooten, om het muziek en Turners in groot getal te verge zellen. Het M iddkn-Comiteit. Het Bestuur der Harmonie Ar beid en Kunst dankt de viien- den en partiigroopen die het hunne hebben bijgebracht tot het schen ken van prijzen voor den Tombola. He- bestuur bidt de vriendenen groepen die het inzicht hebben een prijs te schonken voorden Tombola, dit to willen doen tegen 15 Septem ber, gezieo on^ 10 September de Tentoonstelling der prijzén geopend wordt. De prijzen worden in dank aan vaard in hot lokaal Hand in Hand zaal 5. De Secretaris, De Voorzitter, J. Bkkaert, E. Vernimmen. AANBESTEDING. De Samenwerkende Maatschappij Le Foyer du Mutile onder de bescherming van het Werk Tehuizen voor Belgische Ver minkte Soldaten is voornemens het opbouwen van vier huizen in de Vilanderstraat ter stede in aanboste ding te leggen. Do ondernemers die zouden begee- ren inlichtingen te bekomen nopens deze aanbesteding worden verzocht zich te wenden tot den Heer O. Van der Schueren, Brabantstraat, welke hen de noodige inlichtingen ver schaffen zal. 16 September, Dender leeuw, met de Fanfare. 23September,Moorsel, met de Harmonie. 30 September, Nieuwer- kerken, met de Harmonie. 14 October, Burst, Bam- brugge, Meire, (Kermis) met de Fanfare. Partijgenooten. maakt u gereed, Turners en Muziek te vergezellen. Leest en verspreidt het weekblad «RECHT EN VRIJHEID dat de belaDgen der werklieden verdedigd. ter betwisting der BEKERS, Alfred Nicheis voor DAMEN en Alberio Nicheis. voor PUPILLEN -JONGENS, alsook het kampioen schap van JEUGD BLOEIT mot de medewerking van onzen Prachtigen Athletengroep. Drie prachtige kunststukken en vei&cbillige nudailk n zyn hier voor geschonken door Gezel C. Haelterman. Ingangsprjjs 50 centiemen (taks niet inbt grepen). De Tombola onzer Harmonie stelt u in de gelegenheidprachtig ondergoedalsook sargiën en lakens en ander huisgerief te winnen. Ik zou mij toch maar riskeer en, om te zien of u ook bij de gelukkige winners niet zoudt kunnen zijn Koopt dus loten aan 50 centie men het stuk. Waagt uw kans en ge steunt uw eigen shijd. De trekking heeft binnen enkele weken plaats. Bij de Leder- en Vellenbewerkers. EEN BEETJE GESCHIEDENIS, j Voor den oorlog stak de organi- i satiegeest in de Aalstersche Leder- I en Vellenbewerkers weinig diep, 't meerendeels liep buiten de rangen der Vakvereeniging,, 't was al goed en wel als ze in hunne onbewust heid, ons niet bekampten. Hunne zwakte op syndikaal gebied was dan ook de graadmeter hunner loonen en werkvoorwaarden. We kunnen ons verheugen dat in dien geestestoestand een omkeerinir is ingetreden die min of meer in de goede richting heeft plaats gehad, In 1914 waren we hoop on al in onze vereeniging meteen veoriigtal leden, 't Is overigons van zelf spre kend dat we met dit handsvol moe digen dio omringd waren van een overgroote meerderheid onbewus- ten en onverschilligen, in hunne aktie om zoo te zeggen totaal lam gelegd wierden. Ontmoediging sloop wel eens tot, op den drempel der zwakke organi satie, maar hunne overtuiging was groot genoeg, hunne wilskracht sterk om, trots alles, vol te houden en hoop in de toekomst te hebben. Na de wapenstilstand word on stuimiger dan ooit de hand aan 't werk geslagen, en een forsige propaganda aangevat. De evolutie in de levens beschouwingen had onder de makkers fol huisgehou den. De kleine groep dikte slil aan. Op dit öogenblik hebban we 60 0/0 der Aalstorsehe Leder- en" Vellen bewerkers onder de vlag der Mo derne Vakorganisatie geschaard. Als we hieronder een kleine tabel geven der verkochte bydragender drie eerste maanden van 1914 en 1923 zal ons ditoen klaren en dui- deliiken blik geven in den bestaan- den toestand. 1914 1923 Januari 187 bijdragen. Januari 1625 Februari 168 Febr. 1345 Maart 168 Maart 1341 Totaal 423 4311 Die cüfers spreken luider dan welkdanige bewijsvoering. Ze zijn 't duidelijkste bewijs van onzen vooruitgang en van den yver der massa, waarmede zo aan den op bloei en 't versterken hunner orga nisatie gewerkt hebben. 't Grooter worden der vakveroeni ging heeft 't optreden en't durven onzer makkers in dezelfde mate. voorui tgescho ven Makkers en Vriendinnen, jarer, lang hamerden we te vergeefs op een grenzelooze onverschilligheid, We hebben dit stuk aaneengekregen We hebben nochtans nog niet de aangewezen plaats ingenomen in de Centrale der Leder-en Vellenbewer kers die ons zou moeten toekomen. Al de stielgenooten van 't leder en vel moeten onder de svndikale vlag der moderne vakorganisatie. Dat is uwe taak mannen en vrouwen. Vergeet, het niet. Handen uit. de mouwen. E. D. P Soc. Vrouwenbond. Algemeene Vergadering op Zon dag 16 September, om 3 ure's na middags, in de groote Feestzaal van het lokaal Hand in Hand DAGORDE' De Vrouwenbeweging in ons land. Onze Congressen, Gezel Alfred Nicheis, volks vertegenwoordiger, zal als spreker optreden. Een Tombola met schoone pryzen zal de vergadering sluiten. De Tombola onzer Harmonie, laat u toe schoon huisgerief te tvin- nen, waaronder eene prachtige keu kenstoof. Waagt uwe kans, koopt loten aan 50 centiemen. De trekking grijpt weldra plaats. Ons Aihletisch feest wan Zondag 9 September. in den Hof van het lokaal HAND IN HAND Dit belooft overprachtig te zijn, te meer daar de knappe Athleten van -Jeugd Bloeit» optreden, om een prachtig programma op te voeren. Wij houden er aan het volledig programma te laten volgen. PROGRAMMA Kampioenschap van Jeugd Bloeit» voor Adulten, ter betwisting Schaal Haelterman. 80 Meters loopen. Hoogspringen met aanloop. Hoogspringen zonder aanloop. Verspringen met en zonder aanloop. Gewicht werpen. Spieswer- pen en Polstokspringen. Beker Alberio Nicheis. Programma voor Pupillen (jongens). 80 Meters loopen. Hoogspringen met aanloop. Verspringer, zonder aanloop. Gewicht werpen links en rechts. Spieswerpen (vrije stijl). Beker Alfred Nicliels. Programma voor Damen. 80 Meters loopen. Hoogspringen met aanloop. Verspringen mot aan loop. Gewicht werpen. Spieswerpen (vrije stijl). Ziedaar het op te voeren program ma. Hoeven wii nog te zeggen, dat dit iets buitengewoons zal daarstellen En na het programma onderzocht te hebben, meenen wij, dat er geen enkel Aalstenaar, vriend, noch par tijgenoot het, zal laten doorgaan, zonder een bezoek te brengen aan dit feest. Algemeene inkomprijs 0,50 fr. taks niet inbegrepen. Het ordewoord weze dus, allen naar het Athletisch feest, dat stipt, om 9 1/2 ure begint en s'namiddags om 2 uren. A. B. De groenen hebben zooals gansch de Aalstersche bevolking geweten, dat gelijk welke samen komst ook, die er plaats had, na- deelig zou geweest zijn voor het Turnfeest ten voordeele onzer weeskinderen. Dit heeft nochtans niet belet dat er in hun blad van 2 Septem ber, oproepen zijn aangekondigd, die vooral hun volk van net feest wegtrekken, on vooral hunne ver gadering van den Vrouwenbond- Ziekenbond, en dit dan nog óp boet! 0 logieka De liberalen hehben mede gehot pen aan het Turnfeest van 2Septem iter met hun muziek, waarom niet met. hunnen Turngroep Nochtaans beweren zij in hun weekblad van 2 September, dat er er een dertigtal turners regelmatig de repetitiën volgen. Steunt onze Nieuwe Harmonie Help mede aan de grootwording van dit korps. Dit kunt u gemakkelijk, met u loten aan te schaffen van haren Tombola. Prijs per lot 50 centiemen. Oe kunt tevens een schoone prijs winnen. Ziekenbond Victor De Geyter Algemeene Vergadering voorman nen en vrouwen, op Woensdag 19 September 1922, om 6 1/2 ure, in de groote zaal van Hand in Hand op boet van 25 centiemen, welke zal geeischt worden door den Bode. DRINGENDE DAGORDE 1. Geldelijke toestand. 2. Onderhoud met de Heeren Dok- toors. 3. Verscheidenheden. Gezien de belangrijkheid van deze dagorde, hopen we dat niemand zal i ontbreken. Strijdpenning. Overdracht fr. 1389,78. Gezongen door Kamiel De Bruyn bij Albert Sclioilaert, Ledebaan 160, en rondgehaald door Edgard Van den Borre 5,35. Gezongen door de bazin en rondgehaald' door den baas 2,25. Edgard Van den Borre geeft nog 0,50, omdat Gustaaf Ketels te gen hern franschte, en er zelfs niets van verstondt. Nog 0,25 by door Fr. Ketels, omdat elk zyn voorbeeld zou volgen. Gezongen door Jeannette De Schryver bij Temmerman 4,00. Om dat er een vrouw uit de Groenstraat zich socialist noemt, en niets geeft, als ze voor de turners rondgaan 1,00. Omdat Jan Cuyper jn een groensel- w ink el stond te dansen 0,25 en om dat hij Malvir.a een bees gaf nog 0,25. Gezongen Liberalen denkt er aan, door Jean Do Raedt by J. Spaens 4,00.. En omdat Jeau Pyck niet gegeven heeft, geeft den haas nog 0,50. Gezongen door De Wolf Stefaan, en rondgehaald door Do Schutter inde W.C. Jan Volders 6,00. Gezongen bii Leon Pots door Ber nard en Amelie 4,00. Wie doet er mee van nu tot aan de Kiezing A. Berghman 1,00. De Vylder Th. 1,00. Bekaerr Jan 1.00. A. N. 1,00. L. M. 1,00. Guns K. 1,00. A. Vy- vennan 1,00. Totaal dezer week 30,85. Voor de Turners. Overdracht 395,45. Gozongen door Jeannette De Schry ver en rondgehaald door Gustaaf Boelens 4,98. Gezoogen door Rogge man Louis bii Van den Bos'sche Jozef 4,50. Gezongen door Marinus Van Oost,, en rondgehaald door zyn broe der August 3,16. Totaal fr. 12,64. Voor de Harmonie. Gezongen aoor Petrus Camu en Alfons Linthaut. bij Siskezat 1,50. Gezongen het lied Der Visschers door Vjmi de Velde bij B^noni De Peus 2.00. Gezongen door Jules Van den Bosch 4,35. Stefaan De Wolf, doet er nog 1,00 bij. Solo gespeeld op de Grosse Caisse door Veillefon, in de Café De Si ad Aalst, te Dendermonde 10,50. Totaal fr. 19,95. van Volksvertegenwoordiger Alfred Nicheis. TB AALST. lederen Zaterdag van 9 tot 12 ure 's morgens, in het lokaal «Hand in Hand» Molendries. GEERAARDSBERGEN. lederen le Maandag der maand, van 9 tot II uren 's morgens, In het Volkshuis, Groote Markt. NINOVE. lederen le Dinsdag der maand, van 9 tot 10 ure 's morgens, in het lokaal De Redding Geeraardsbergechestraat. SOTTEGEM. Eiken 2e Dinsdag der maand van 8 tot 10 ure 's morgens, bij Jef Boerens, Nieuwstraat, 13. N. B. Voor dringende zaken is het adres van Volksvertegenwoordiger Alfred NIDHELS, Erembodegemstraat, Aalst. Gemeenteraadszitting van 22 Augustus 1923. Het volk was tamelijk goed opge komen. DE VOORZITTER opent de zitting om 7 ure. GEZEL VERMEIREN vraagt om te interpelleeren. DE VOORZITTER. Na de zitting. Vervolgens geeft de Secretaris le zing van het verslag der vorige zit ting. GEZEL VAN DER SMISSEN prote- testeert tegen het verslag, en zegt dat het moet veranderd worden. Gy hebt mij niet goed verstaan, ik was 't akkoord met den brief van den Commissaris, maar gij hebt uwe plichten niet gedaan by vorige stem mingen. DE BURGEMEESTER. Gy hebt niet mode gestemd. GEZEL VAN DER SMISSEN. Juist daarom, omdat gij den brief niet ver stond of niet wilde. GEZEL VERMEIREN. Ge zyt de meerderheid, bijgevolg hebben de katholiekon hun plicht niet gedaan jegens de Oud Strijders, drijmaal is er gestemd, en drijmaal hebt ge uw plicht niet gedaan volgens Konink lijk Besluit; en wy willen de verwy tingen van hoogerhand niet. DE BURGEMEESTER maakt zich kwaad, en zegt, ge zult niet inter pelleeren.

Recht en Vrijheid | 1923 | | pagina 2