Sottegem. Schoenen, SchoeneR, Schoenen Uil Ninove. G eeraardsbergen. Koopt allen uw brood aan de Coöperatief De Redding ge zijt verze kerd van de beste hoe danigheid en het volle gewicht. Uit Meerbeke. GEZEL VERMEI REN. Er zijn maar twee voorstellen geweest, wegens de jaarwedde van den Veldwachter, bijgevolg geen dry die voor de dor de gestemd heeft, moest ze maar voorgesteld hebben. DE BURGEMEESTER. Het 1* punt is: GEMEENTEONTVANGER WED DE, TWEE JAARLIJ KSCHE VER HOOGING, en vraagt of ieder er mede 't akkoord is. GEZEL VERMEIREN. Wij kunnen er ons niet bij aansluiten, aangezién ge het zelf reeds meermaals in de zitting moeten zeggen hebt, dat hij op tijd zijn werk niet doet. DE HEER DE RIDDER. Dat is een reden. Vervolgens wordt het goed gekeurd. 2® PUNT. AANGENOMEN SCHOOL. VERG ROOT ÏN G S WER KE N en A A N- KOOP PASTORIJ. Het is te zeggen, vergrooting der school tot in den hof van den pastoor. De oude pas torij zou dienen voor de Nonnekens, en het huis bewoond door den heer Van Meuionberg zou aansrekocht worden voor de bagatel van 85.000 fr. en het huis van den heer De Wolf zou dienen als Gemeentehuis. DE BURGEMEESTER. Is elk er mede't akkoord. GEZEL VERMEIREN. Gaan die menschen ook op straat geworpen worden. DE BURGEMEESTER. Daar zal voor gezorgd worden. GEZEL VAN DER SMISSEN. Doet eerst de kinderen uit den stal en zorgt dan voor de pastoor. Het is schande. Er wordt niets gedaan voor die menschen, die reeds op de zesde week in een stal slapen over een Aalput. De Burgemeester wordt woe dend en de raad komt in repen roer. DE HEER MEULEMAN. Het huis zal toch groot genoeg zijn voor de pastoors. De Burgemeester verlaal de zaal en komt woedend terug. GEZEL VERMEIREN interpelleert. De 7 September 1921 is de verhoo ging van pensioen gestemd geweest twee jaren zijn verloopen en niets komt er van binnen, het is 120 fr. per ouderling die hun een zwaar ver lies is, waar onze oudjes naar sna ken. De Secretaris zegt het verzon den te hebben. GEZEL VERMEIREN. Gij hebt uw plicht niet gedaan, het is niet weg gezonden. Ik zeg niet, dat ge er de schuld van zijt, maar ge moet weten wie U die orders gegovon heeft, en ook ik heb de bewijzen op mij, ik heb ze U al getoond. Hevig rumoer bi.i de katholieken. DE BURGEMEESTER. Ge komt hier propaganda to maken om ziel- kens te winnen. GEZEL VERMEIREN. Het volk zal oordeelen. GEZEL VAN DER SMISSEN. Wii hebben geen kapitalen, maar gij maakt bier propaganda bij de vrou wen met chocolade, reukwater, toi letzeep, kamraekens, poudre xle riz en genever enz. GEZEL VERMEIREN. Toont uwe bewijzen, dat de aanvraag gedaan is aan het Gewestelijk Comiteit of Be stendige Deputatie. Ik heb bewijzen dat ge niet in orde zijt. DE BURGEMEESTER. Gij komt onze Secretaris beleedigen. DE SECRETARIS. Ik heb het aan den Controleur afgegeven. GEZEL VERMEIREN. De Cont.ro leur noemt zulke verantwoordelijk heid op hem niet om zulke gewich tige zaken. Die verhooging was met eenparigheid van stemmen goedge keurd, en onze oudjes waren tevre den, en nu zijn zij bedrogen. DE HEER MEULEMAN. Dat moei onderzocht worden, en het mogelijke gedaan worden. DE HEER VAN H \UWERMEI REN. Dat zoo met terugwerkende kracht moeten hersteld worden. GEZEL VERMEIREN. Dat is te laat, maar ge kunt ze vergoeden met elk een zak pataten. DE BURGEMEESTER protesteert tegen de handelwijze der socialisten, en brengt hun verwijtingen toe, nog niets te hebben gedaan. GEZEL VERMEIREN. Ge zijt.de meerderheid en wij worden voor niets geteld. Ge verwerp altijd onze voorstellen. GEZEL VAN DER SMISSEN. Ge verwijt ons om onze voorstellen van reinigheidsdienst en pensioen, de reinigheidsdienst is een der voor naamste. DE HEER MEULEMAN. Het zijn slechte wetten, ge zijt niet vrij. GEZEL VERMEIREN. Het zijn de wetten van uwoolleeas, DE BURGEMEESTER onderde he vigste verwiitingen zegt wat hebt ge hier al gedaan. GEZEL VERMEIREN. Waar zijn uwe goede werken, taksen stem men waarvoor de duivenmelkers maar een paar jonge meer moeten verkoopen, De raad gaat. uiteen om 8 1/2 ure onder krakeel, protest en rumoer. GEZEL VAN DER SMISSEN voert een hevig protest tegen de handel wijze en brutaliteit van den Burge meester. Socialistische Propagandaclub Hofstade. Strijd penning. Gegeven door de Veloclub, Note laarstraat, 90, Gent 3,25. Rondge- baald bij de leden 14,20. Aan de goeddenkende en Vredelievende Lieden. Nu reeds bijna vijfjaar, werd den w apenstilstand geteekend, 'tIs reeds 9 jaar dat de oorlog los brak over uijua gansch de wereld, om wt lke reden weten wij niet. Hij ontstond door den moord op eenen prins, zegt men. Duitschland vlei ons land aan op ongehoorde manier, hetgeen ons veel verdriet en schade berokkend heelt, en wij, oud s'rijders zijn op getrokken zonner knorren, en met welke leuze Onze onafhankelijk te verdedigen en vrijheid van bestaan te verzekeren, daortoe aangespoord door de belofte dat w ij het milita risme den kop gingen indrukken, in alle landen zoowel in België als el ders. Maar wat zien we lie iendaags ge beuren De legers worden overal versterkt, en nog met eene onge hoorde grootheid, dat wij ons moeten afvragen, waar gaan wij naartoe Hewel, brave lieden, met de over- groote legers leiden ze ons terug naar eene nieuwe ramp, zooals deze van 1914 18, dewelke millioenen jonge levens vergde, en eens zoo veel verminkten, die ronddoolen als levende wrakken, en zoo goed als Verplicht worden (door hunne kleine vergoeding) met een of ander arti- kei van deur tot deur te gaan smee- ken, om hunne middels van bestaan aan te vullen, dewelke zouden moe ten gewaarborgd zijn, door degenen voor wien zij hun leven opoff- rden. Maar neen, dat kennen zij niet, o neen Om groote legers te onder houden, is er geld, zelfs met over vloed, zooals wij heden zien, den diensttyd in plaats van te verminde ren verlengt hij, zóögez' gd voor het gevaar dat er vanwege Duilschland, den hinnenlandscbon vijand, die natuurlijk, ons werkers van allen stand betreft, te bevechten. Indien wij een dag, in geschil zullen ver- keoren en noodgedwongen, het werk zullen stop zetten, zal men de sold a ten in onze plaats stellen om ons te onderkruipen, op kommando van onze regeering. Dus beste lezers, ge ziet wat men zooal aanziet als vijand De Uuit- schers en den werkman worden op dezelfde manier behandeld. Wat zult ge daarvan zeggen kameraden kan men een grooteren kaakslag aan ons werkers toebrengen Neen En zeggeD dat er Oud Strijdersbon den zijn die op zulks toezien zonder te sprekon. O ja, ik vergis me ge durende de werkstaking der staats mannen, stemden de N. S. Bonders eene dagorde, het binnenroepen der oud-strijders bekampende. maar dat onze regeering de jongere soldaten binnenriep, om grootendcels oud strijders en veel leden van N. S. B, te onderkruipen dat stemmen goed. Welke heldendaad nietwaar En zeggen dat ze tegen het militarisme zijn. O, die blauwselstrooiers In dien daarmede hunno demagogie eindigde, maar zo zijn tegen den oorlog en voor de wereldvrede, en tegen al wat militair is. Ge moet niet lachen hoor Met de maand Septem ber zult go 't zien, zooals verleden jaar te New-Orleans, hebben ze een grrroot Congres gehad tegen den oorlog en militarisme, maar zie eens hoe de anti-militaristen erontvan gen werden in volle zee werden ze onthaald door een deel der Ameri- kaansche Oorlogsvloot en militaire vliegtuigen, bij hunnelanding door Admiraals Generaals en eenen bee- Ion boel van die gegaloneerde anti militaristen, met regimenten en mu zieken, der uniformdragers. Wie voerden er zooal het woord Veel van die vredelievende aposte len, die in het leger opgegroeid zijn dus de galons verafschuwen! Hier in de Kamer en Senaat, wie verde digt er hunne gedachten? Nog eenen antimilitarist, de generaal Richard dus daar hebt ge een staaltje van hun antimilitarisme, en' hetgeen zulke mannen verdedigen is natuur lijk de belangen van hunne vrienden de sabelslepers die er op leven.Kun nen ze goochelen Ea gij allen. Oud-Strijders, die voor den schoonen wereldvrede ge streden en geledon hebt, kunt gij nog langer deel uitmaken van zulke bonden, dewelke U de oogen ver blinden zeggende wij verdedige uwe belangen, maar u misleiden, en ook haat en nijd zaaien onder de volkeren, door onze regeering te steunen, die op avonturen aanstuwt? Zult gij zulks koelbloedig blijven toezien Neen Eerst en vooral om eenen bestendigen wereldvrede te. bekomen, moet er voor toenadering gewerkt worden aller volkeren, en allen haat uitgeroeid, en daarom moeten wy allen te zamen, onzen algemeenen vijand bekampen, den kapitalist, die om zijne listeD te koe voor vaderland, om te moorden en te vernielen. Als wij die kunnen ver slaan, zal ei wereldvrede mogelijk zijn. DaaromOud Strijders, en gewezen Soldaten, sluit U aan bij desoc. Oud- Strijders en Soldaten bond, dieeisoht, recht voor allen, en den schoonste der strijden als ideaal heeft aange nomen den oorlog onmogelijk te ma ken, en ons naar de zegepraal en overwinning zal voeren onderden kreet Weg met het kapitalime Weg met het Militarisme Foei valsche Vredesapostelen Leve de S. O. S. en Wereldvrede. V. 0NACKER. S. M. Verbroedering. Wekelijks vermeerdert.de verkoop van gemaakt ondergoed. Zulks is toe te schrijven aan de goede kwalitei ten en de concureorende prijzen der waren. Dal de partijgenooten, die tot hier toe nog geen aankoop deden,eens onze uitstalling komen zien, en zij zullen overtuigd ziin dat zij nergens in zulke voordeelige voorwaarden als in de coöperatief Verbroede ring kunnen koopen. Onze jongens en manskostumen zijn de schoonsteen de beste en ten minste 20 per cent beter koop dan elders. Daarbij op alle aankoopen doel. Onzen nieuwen Bouw. De letterzetter deed ons verleden Zondag in het artikel Onzen nieu wen Bouw het tegenovergestelde zeggen van wat wij wildon. In plaats van te zeggen Wij we ten van nu af, dat het noodig zal zijn veel moeite te doen, om de vrienden aan te zetten, de feesten en cinemavertooningen bij te wo nen moet het zijn Wij weten van nu af dat het NIET noodig zal zijn veel moeite te doen, enz. Het bewijs, eiken dag vragen hon derden partijgenooten en anderen, voor wanneer is de feestzaal in orde. De werken vorderen goed. .Werklieden wan het Spoor - en priwaatarbeiders. Willgü sclioonr, sterke en goed-. - koope schoenen Wendt u tot hot Schoenmaga- zyn der S. W. M. Hst Achturenhuis Groote baan, 91, OV ERBOELAERE. Al wiezich socialist noemt, steunt de coöperatie, doet er al zijne aan koopen en stort zijne penningen in de spaarkas der Verbroedering. Goedkoops woningen. De aanbesteding voor het bou wen der 22 woningen heeft plaats gehad Het laagste aanbod was 22,108 franken per woning. De Nationale Maatschappij moet nu echter nog beslissen of de aanbe steding geldig is, iets waar \vy niet aan twijfelen, en dan zal er, hopen wy, zoo gauw mogelijk aan het bouwen begonnen worden. Uitzettingen^ liet College van Burgemeester en Schepenen, heeft aan den heer Vrederechter een verzoekschrift gestuurd, hem vragende rekening te houden van den woningnood, en slechts tot uitzetting te beve len, naar mate de stad in staat zal zijn, de uitgedrevenen onder dak te brengen. Strijdpenning. Gezongen bij Pion door de familie Portiers 3,25. Bij Abé door Hortense D'Hamers 3,00. Dry zetten over Paul 1,00. Totaal 7,25. Voor de Turners. Jules Minne geeft 0,50 fr. omdat hy dansen moest zonder sneeuwen omdat sneeuw op zoek was 0,50. Fr, Baron 2,50 (ontvangen van Ivo). Ge zongen door Madeleine Trogh en De Lustige Vrienden bij Alfons De Moyer 4,50. Door Irma Collyns en Achiel Bremilst bij V. Hondrickx 2,00. Door Tooro het lied Ik kan niet zingen 2,00. Door Pieter Jans- sens bij Alfons Wittekens, rondge- haald door Cam. De Leyo G,00. Bij dezelfden door Cam. Verbruggen van Roeselaere, rondgchaald door Adolf Roos 5,25. Door dezelfden rondgehaaid door Jozef Matthys 5,50. Totaal 28.75. Voor het Muziek. Ontvangen door Ivo van Frans Baron 2,50. Van een christen socia list, omdat bet concert wel gespeeld is 2,00. Gezongen door Emiel De Glas, bij Louis Jolv 4.10. Door Irma Cossyns hij dezelfden 4,10. Van een vriend 1,00. Gezongen door Eugenie De Mover bij Frans Matthys 3,15. Totaal 16,85. Bouwwerkers. Een goede vriend, Frans Molderez, omdat hij nonkel is van Nelly 1,00. Omdat Miern schrik heelt van een doodshoofd 1,00. Mariuus, hy was zoo bang 0,25. Omdat hij met ziin valies smeet en niemand trof 0,25 Omdat Speliere geen bock moor drinkt 1,00. Miere zijn facade was gansch verbrijzeld, Bert Pap 0,50. Omdat Speliere sportman is 1,09 en len en zijne rijkdommen to vergroo- I de koersen volgt 1,00. Elk het zyno ten, onder den dekmantel der regee- 1 voor het bekomen eener vlag. Remy ring, die ons oproept onderden kreet 1 Daneels 1,06. Totaal 7,00. Aan de arbeidende klas. Wanneer men tegenwoordig met onze huismoeders in aanraking komt, is het een geklaag en gezaag van den anderen wereld. Waar go komt of niet, het is al het zelfde wat men ten gehoore krijgtDe toestand voor de werkmenschen is nu slech ter dan binst den oorlog, het is voor ons, arme menschen, niet meer mo gelijk behoorlijk door den wereld te geraken, enz. Dat zijnde dagelijkschenoodkre ten die door onze huismoeders wor den geslaakt. Maar hoe kan het anders. De allumettenfabrieken U. A. die sinds den wapenstilstand nooit geen krisis hebben gekend, doorworste len nu sinds de maand April van dit jaar eene der grootste krisissen die men zich kan voorstellen. Verbeeld u dat er menschan zijn, vaders van familie die op eenemaand maar C tot 8 dagen mogen werken en ge zult gemakkelijk begrijpen, hoe het er moet uitzien in dergelijke gezinnen der door de krisis getrof fene arbeiders, zonder dan nog te spreken van de bestendige werk loosheid waarvan onze moedige garenbewerkers sinds het jaar 1920 het slachtoffer zijn. Dat de toestand voor onze Ninoof- sche werkende klas nijpend en slecht is, dat zal niemand durven of kun nen ontkennen. Ons Centraal Bestuur heeft ook bij het hooger Bestuur der Union Allu mettière aangedrongen om met hen eene samenkomst te hebben om den huidigen kritieken tóestand samen te bespreken en om aan die heeren te bewijzen dat, wanneer er geheel in 't kort geene verandering intreed zij gevaar loopon van aldebekwaam ste elementen van de allumetten- uU verheid te zien wegtrekken en bijgevolg wanneer den dag zal ge komen zijn, om wederom in volle bedrijvigheid te beginnen werken zich onvermijdelijk het gebrek aan bekwame vakmannen zal doen ge voelen, iets waardoor de nijverheid dan weerom onvermijdelijk moet geschokt worden. Onze Nationale Secretaris heeft dan ook- met de heeren van den be hoerraad een onderhoud gehad en heeft hun op het lot hunner werk lieden en het gevaar waar zij later zouden kunnen in verkeeren, gowe zen. Deze heeren erkenden ten volle de droevige toestand waarin hunne arbeiders zijn geplaatst en beloofden zonder vaste verbintenissen te kun nen aangaan den toestand zoohaast mogelijk trachten te helpen verbe teren. Intusschen moeten onze arbeiders maar altijd voortstrompelen op den hobbeligen weg die alleen bewan deld wordt door hen die alles voort brengen wat er op dezen wereld aan rijkdom en genot bestaat en die bij de minste slapte in de nijverheid aan den honger en ellende worden prijs gegeven door degenen waar voor zij fortuinen schiepen en hun toelaten dagelijks te genieten van al hetgeen dat ©p de wereld bestaat aan wellust en genot. Ja, het is met het geld gewonnen op den arbeid van onze arbeidende klasse, dat zij hunne vacantie gaan nemen aan do kusten van de frissche zee om daar uit te rusten van de vermoeienissen die zii hebben opge- loopen door net berekenen hunner intresten, het afknippen der koe pons hunner actieën, die hun toela ten rijkelijk te bestaan, terwijl de kinderen hunner fabriekslaven des avonds te bed moeten met ongevulde magen aan de hongerkrampen ten prooi. Dat onze arbeiders op dezen oogen blik in zulkon ongelukkigen toe stand verkeeren is niet alleen het toeval des krisis, maar voor een deel de schuld aan don huidigen minister van Arbeid, die hot crisisfonds door onzen partijgenoot Joseph Wauters ingericht, op zulkdanige wijze heeft verkracht, dat er voor werkjopze arbeiders als do onze ten huidige dagen, maar 30 dagen op een jaar door hen van het Nationaal Krisis- fonds kan genoten worden. Dat ook is het werk van een reac tionair van eerste gehalte, van 'ner. mensch als minister Moyersoen die zich dan nog niet schaamt zich kris ten denaokraat te noemen. Hij die voor een groot deel de oorzaak is dat niet alleen socialistische arbei dersgezinnen maar ook kristene arbeiders van zulke volksbedriegers zoohaast mogelijk verlost wezen, dat is den wensch van alwie zich rechtschapen arbeider noemt. Arbeiders (sters), bewijst den hui digen toestand ons niet dat wy nu meer dan ooit behoeven onze rangen dicht te sluiten Tooi:t ons dat niet dat denganschen reactionairen rom mel samenspant om ons er onder te krijgen en ons naar willekeur trach ten te behandelen Ja, dat is het loon van een gansch leven van arbeid en opoffering door U gebracht op het altaar van het ge redde vaderland. Daarom, geachte werkmakkers, aan U hun te antwoorden door het groote werkersleger te komen ver voegen.Strydt met ons den stryd op syndicaal, coöperatief en mutualis- tisch gebied, wordt lid der socialis tische syndicaten die bezorgd zyn met het lot van u en uwe onschul dige kinderen. Sluit u aan in de socialistische ziekenbond en vooral doet uwe aankoopen in onze koope- ratief. Draagt uw zuurgewonnen dagloon niet langer by degenen die meehuilen met die mannen die on derling 't akkoord zyn, om ons, arbeiders, met gansch ons gezin aan den hongerdood prys te geven. Toont door uwe aankoopen te doen in uwe eigene inrichtingen dat Gy de koopkracht van uw geld tot zyn maximum wilt dry ven. Als alle arbeidersvrouwen dat zullen gedaan hebben, dan zullen stf hunne plicht hebben volbracht, tfcn opzichte van hunne geliefde kinde ren en gade, en zoodoende zult ge medehelpen om onzen arbeiders stand te redden uit de handen van de uitbuitersbende, en zult gij U- mogen beroemen op den vooruil- gang der arbeidende klasse, ten spijt van wie 't benijdt. Helpt dus allen van heden af mee, gebruikt uw geld op de voordeelig- ste wijze door alles aan de samen werking te koopen. dan. ja dan al leen, zal het rijk der parasieten en andere bloedzuigers tot het verledes behooren en zullen wy leven in eene socialistische samenleving, waar geen ellende en hongerpyn voorde werkende klas meer zuilen gekend worden. Doet allen uwe plicht en ge zult uwe kinderen en de geheele wereld eenen onschatbaren dienst bewezen hebben. Begrijpt uw plicht en de wereld hoort u toe E. D. C. Belangrijk Bericht. Heden Zondag 9 September, speelt onze fanfare De Voorwacht - een concert, in de Emiel De Molstraat, om 8 uren 's avonds. Wy doen een oproep aan al onze. partijgenooten om daar tegenwoor dig to zyn, om het laatste openlucht concert onzer fanfare van dit jaar bij te wonen. Het Bestuur. Voor het Muziek. De Dendervisschers vergeten hel muziek niet. Gezongen door Mevr. Frans Van den Berghe, en rondge haaid door Mathieu in Geeraards- bergen 24,00. Door Omer Van Bel- linghen 5,00. Voor de Turners. Gezongen door Josephine Van Wil der bij Edmond Tielemans, en rondgehaaid door Prosper Van Lae- thera 5,25. Gezongen door Josephine Van Wilder by Edmond Thieleman9 en rondgehaaid door haren toeko menden man. Amedëe van Dender leeuw 3,62. Muziek. Heden Zondag, om 2 uren, Alge- meene Vergadering voor de Wer kende- en Beschermleden in het lokaal De Redding Allen op postHet Bestuur. Gezongen door Arthur op de trouw feest Van Hortence en rondgehaaid door Petrus 5,65. Nog eens door den zelfden 4,40. Gezongen door Remi Van Impe in ons lokaal,fen rondge haaid door Petrus Beyl 6,30. Alfons gdeft 0,25. omdat Philomène knikt van ja. Lucien Hellinckx geeft0,50, omdat Petrus Aloe uit zyn bed ge vallen is. Jeannette geeft 0,25, om dat haren man in de haag zit. Nog 0,25 omdat hy in zijn slep was. Al fons geeft 0,25, omdat do bazin in slaap is. 0,25 omdat wij zonder drank moesten naar huis gaan. Cyriel geeft 0.50, omdat de vier schoonste jon gens van de st,eenen molen naar de Coneo gaan. Alfons geeft 1,00, om dat Jeannette Gustaaf verwijt van den beddenpisser. 0,50 emdat Cyriel in Taaf zijnen borstel gebeten h'eefl. Totaal fr. 20,10»

Recht en Vrijheid | 1923 | | pagina 3