Socialistisch weekblad voor het Arrondissement Aalst. Zijn wij op schooloorlog belust Aan onze Propagandisten Vanwaar die verandering Het groote Wee der Mijn Hoekje. 20 Jaar .\T° 37. Prijs per nummer I5 centiemen. 16 September 1923. An non een Moyersoen saboteert de Nationale Maatschappij van goedkoope Woningen. ntmawssra: RECHT EV VRIJHEID Rechterlijke annoncen 4 fr. per regel op l6 en 2° bladzijde, 2 fr. op 3e en 4e bladzijde. KvdkTamen volgens overeenkomst. Afie brlfi^wï^Belir.gen moeten elke week vóór Woensdag avond, 8 ure, ingezonden worden. Ongetèekende brieven worden niet opgenomen. Berichten over -werkstakingen en grieven moe ten door de Vakbonden goedgekeurd zijn. UITGEEFSTER SAM. MAATSCHAPPIJ MET RECHT Lokaal IIAND IN HAND», Molendries, Aalst. BEHEERDER-AFGEVAARDIGDE JAN BEKAERT. Posteheckrekehing Nr 85686 Telefoon N' 128 REDACTIE ADMINISTRATIE Lokaal Hand in Hand», Molendries, 11, AALST ABONNEMENTSPRIJS 3 maanden fr. 2,20 6 4,00 1 jaar 7,50 BUITEN BELG IE. jaar fr. 15,00 Men abonneert zich op alle postbureelen. s 't Is genoeg dat we deofficieele school aanprijzen om ons door de katholieken te doen beschuldigen dat wij den schooloorlog doen ont branden ter vernietiging van het katholiek onderwijs. Wij mogen over het katholiek vrij onderwijs niets aanmerken, wij mo gen er niets tegen inbrengen, of het heet dat wij onzen godsdiensthaat laten spreken en ons door alle mid delen van de katholieke vrije schoei willen ontmaken, maar zij, de katho lieken, vinden er geen erg in door leugens de ofïlcieele school te be kampen, van haar te zeggen dat het eene goddelooze, eene slechte school is. Hun haat tegen de officieele school kunnen de katholieken niet verdui ken. In alles wat ze doen en zeggen straalt hunne vijandigheid tegen de officieele school door, en dit wel in zulke mate. dat, moesten wy ons het tiende deel veroorloven tegen de katholieke school va hetgeen de katholieken tegen «Ie officieele school durven doen, zij in langen tijd niet zouden uitgeschreeuwd ge raken over onze hatelijke handel wijze tegenover hunne scholen. Zijn er geen priesters die liegen dat ze uit de officieele school zijn verjaagd geworden, die liegen dat de officieele school eene school is waaruit God en zijn gebod verban nen zijn? Zijn er geen katholieke onderwijzers wien er een verwijt van gemaakt werd dat ze hunne kin deren lieten naar de officieele school gaan, waar zij les gaven Zijn er geen katholieke onderwijzers die door de katholieken als vijanden worden bejegend omdat zo de vrij zinnige stadsoverheid niet willen tegenwerken, de officieele school, waarin ze werkzaam zyn, niet wil len helpen ondermijnen Ja, en van den anderen kant zijn er katholieke onderwijzers uit officieele scholen, die zich wel tegen de scholen, waar in zij onderwijzen, laten opmaken, die propaganda maken voor de vrije scholen waarheen zij zelf hunne kin deren sturen. Worden ook niet regelmatig in veel plaatsen huisbezoeken inge richt, door katholieke propagandis ten en geestelijken, om de katho lieke vrije scholen bevolkt te krijgen, en is bet al niet dikwijls gebeurd, dat, waar schoone woorden en be loften niet hielpen, met vervolging, met broodroof en buitenzetting be dreigd wierd om de ouders, die in een of ar.dor opzicht van hen afhan kelijk waren, te doen besluiten hunne kinderen aan katholieke on derwijsgestichten toe te vertrou wen Dat de katholieken dus laten van met leugens de officieele school aan te vallen en laten van drukking uit te oefenen in 't voordeel hunner vrije scholen, vooraleer ons te be schuldigen uit haat tegen hunne scholen den schooloorlog te willen voeren. Dat wij de officieele school verkie zen, is waar. Wij hebben daar voor eerst redenen voor, en ten tweede dat is ons onbetwistbaar recht. En als wij do voorkeur, die wij aan de officieele school ge^en, uitdrukkon of onze partijgenooton aanraden hunne kinderen naar do officieele school te sturen, dan kan ons daar om toch niet aangewreven worden dat wij een hateiijkon schooloorlog voeren. Wy handelen beter dan de katho lieken, want wijl zij zich bedienen van.leugens en van geweld tegen de officieele school, maken wij alleen propaganda voorde officieele school door bewijsvoering en overreding. Nochtans hebben wy moer redens om van de katholieke scholen niet te willen dan dat de katholieken er hebben om vijandig te staan tegen over de officieele scholen, want ter wijl de katholieke scholen, scholen zijn eoner politieke party, waarin alle niet katholieke meemegen wor den afgekeurd en deniet katholieken worden aangevallen,zijn deofficieele scholen, openbare scholen, door en voor iedereen. 't Is dus onwaar dat de officieele scholen anti-godsdienstige of anti katholieke scholen zouden zijn. De katholieke partij mag er evenmin als eene andere partij aangevallen worden, en de kinderen van katho lieken kunnen er, onder het toezicht d er gees tel ij k h eidgo d sd i en s t-o n d er- richt krijgen, evenals de kinderen van niet-geloovigen van 't volgen dier lessen kunnen ontslagen wor den. Wat mag dan de katholieken die vijandigheid, dien haat ingeven, die ze tegen do officieele school koeste ren Niet dat deofficieele school enne anti katholieke, anti godsdienstige school is. Wat dan Omdat aan de officieele school de voorkeur gege ven wordt door katholieke ouders en bijgevolg aldus aan de katholieke school concurrentie wordt gedaan In dit geval pleit zulks voor deoffi cieele school, die wel degelijk moet zijn en volstrekt niet goddeloos, daar katholieke ouders haar boven de katholieke school verkiezen. Tndien er geen katholieken hunne kinderen naar de officieele school sturen, waarom lathti de katholieken er zich dan mede in, welk belang vin den z'er dan in, de school te bekam pen, waar slechts de kinderen hun ner tegenstrevers zouden heen gaan? Och kom, de officieele school staat de katholieken juist in den weg omdat alle denkwijzen er moeten geëerbiedigd worden, omdat zij partijschol<en willen. Ec waar ze kunnen, beletten zij dat er offi cieele scholen komen, ten einde hunne scholen eene bevoorrechte positie te laten innemen, want waar geen officieele school is, zijn de ouders wel verplicht hunne kinde ren. aan katholiekeonderwijs inrich tingen toe te vertrouwen, zelfs als ze hunne kinderen veel liever naar de officieele school zouden zonden. Als wij dus propaganda maken voor de officieele school, doon wy dit krachtens hot recht dat ons niet kan ontzegd worden, te trachten de voorkeur te doen geven aan eene school waar noch de socialisten, noch de socialistische gedachten worden aangevallen of belasterd, en als er beschuldigingen uit te bren gen zijn van onverdraagzaam te wezen en de vrijheid van den huis vader te miskennen, dan moeten deze niet tot ons maar tot de katho lieken worden gericht. 't Is beslist, op aandringen van Minister Moyersoen komt de Maat schappij voor goedkoope woningen niet meer tusschen voor het bouwen van huizen in Brussel, Luik, Ant werpen en Gent. De groote centra kunnen zelf hun plan trekken. Vóór enkele weken nog zei de Koning te Anderiecht, dat de ge meenten met den Staat hand aan hand moesten gaan voor het oplos sen van de woningkmis. Nu is dat voor altyd uit,'tis de reactionaire politiek van Moyersoen, de man van Woesie, welke zegeviert, voor de kleine burgers en voor de werklieden der groote «yverheids- steden geeft de Staat geen cent meer, 't is in andere weorden het lam slagen van het grootste pogen «lier steden. En welk oogenblik kiest de minis ter Op het oogenblik dat duizenden op destraat worden geworpen, want ;ie zes maanden door de wet voor zien zijn voorbij. Binnen enkele dagen beleeft België «ie treurigste dagen van uitzetting en nijpenden woningennood, en dan komt Moyersoen nog verklaren IJiet meer bouwen Wel heeft minister Masson in de Kamer aan de socialisten geant woord, dat dit niet geschieden zou. Doch de waarheid is heel anders: 'us bij duizenden dat de vrede rechters uitzettingen hebben bevo len na 1 September, ge leest wel goed, bij duizenden De bureelon voor logiost, de secre tariaten der gemeentelijk instellin gen voor woningen worden letterlijk belegerd door de familievaders, die met hun gezin de straat op wordei geworpen en 't is natuurlijk in de groote steden, dat de gevallen van uitzetting de meerderheid zijn. En dat wordt alles geduld door een liberalen minister van justitie, in de band gewerkt door zijn kleri- kalen collega Moyersoen. Schoon regiem Maar zullen de duizenden slacht offers zich nu wel alles laten wel gevallen Ik geloof het niet. KAMERADEN, De tijd vliegt snel,'t jaar 1923 loopt ten einde. Sneller dan wij het zouden tvenschen gaan wij naar 1935- Weet gij wat 1925 voor ons be- teekent In de maand Mei van dit jaar grijpen de kiezingen voor Ka mer en Senaat plaats. 1925 zal voor de Belgische Werklieden partij een belangrijk jaar zijn. In dit jaar zullengde Belgische arbeiders bewijzen of zij nog lan ger de ijzeren vuist van «en katho liek liberaal gouvernement willen gevoelen. Al wie werkt, 't zij met de hand of met den geest, zal in 1925 posi tie moeten nemen, ofwel, eene kathol ieke-liberale meerderheid met hare voor de arbeiders nood lottige politiek, ofwel eene zuivere demokratische regeering, met haar heilzame gevolgen voor den wer kenden stand. De keus kan niet twijfelachtig zijn. De arbeiders willen demokra- tisch bestuurd worden. De katholicke-liberale regeering heeft kwaad genoeg gesticht. Zij moet de plaats ruimen voor eene gezonde, breede demokratische regeering. Propagandisten, denkt aan 16 Mei 1925 Uwe eenigste bekommering, van op heden moet en zal zijn De kiezing van 1925 zal een schitterende overwinning zijn voor de Sec. Partij cn een welverdien de nederlaag voor de vijanden der arbeiders Toen Wauters minister was van Nijverheid en ATbeid, gaf zijn de partement nooit genoeg uit voor de kristen leiders. In elke vergadering, in elke mee ting. in hun blaadjes en overal waar de gelegenheid zich voordeed, don derden ze op Wauters, en eischten telkens meer en meer. Nu dat hun boezemvriend Moyer soen de plaats van Wauters heeft ingenomen, verklaarden ze dat de Staat in een benarden geldelyken toestand verkeert en men geen nieuwe uitgaven mag eischen. De schapen moeten op stal gehouden worden. Watcomcdianteo.Zespelen hunne rol als ondervindingrijke artisten. Om die brave en goedzakkige kristen arbeiders zeem aan den baard te strijken, zijn zij hun maar waard. Maar wij zijn overtuigd dat het gezond verstand der kristen arbei ders toch zeker eens of morgen tot zijn recht zal komen. Dan zullen de wolven'huilen ONTWIKKELING. Niets is beter in staat om den arme uit zijn behoeftigen toestand te verheften en den ongelukkige uit zijn ellende om den bedrukte zijn last te doen vergeten en den zieke zijn lijden, dan boeken.' Maar, boeken zijn kostelijk... Het blad van de Centrale voor Ar beidersopvoeding Ontwikke ling - stelt op zichzelf een boek daar, Het geott iedere maand poli tieke, syndikale, wetenschappelijke, letterkundige en tooneelstudies, aan een prijs die allen kunnen beta len, 0,30 fr. het nummer, prachtig geïllustreerd. Men abonneert zich op do Centrale voor Arbeidersopvoeding, Volks huis, Brussel. (3,50 fr. 's jaars). Herhaaldelijk treft de myn diege nen die haar aderen doorwoelen op de dagelyksche ongevallen vol gen de rampen nu overstrooming, dan instortingen grauwvuur; en ala onbekende wezens verdwijnen de mijnwerkers in de duisternis van den zwarten ondergrond. Waren zij gevallen in de loopgra ven van den grooten oorlog die zoo veel vernietigde, prijkten hun namen in gouden letters op oen marmeren plaat den nakomelingen ter herden king. 'Hun laatste zucht lieten zij in de schans, zij werkten om voort te brengen; misschien verschijnen hun namen, verminkt als zij zei ven, in een dagblad dat men wegwerpt, na de lezing. Niets bewijst klaarder de onge rechtigheid van'smenschen oordeel. Verre van uns te denken, dat geld den rouw kan minderen. Maar wan neer stoffelijke moeilijkheden zich bij do smarten te voegen door de verdwijning vam het wezen dat het buisliouden voedde, wordt do ont reddering der overlevende onbe schrijfelijk. Onder de slachtoffers van de laat ste rampen waren er verscheidene in La Prévoyance Sociale verzekerd. Dat was een kommer te min voor do weduwen en weezen. Moge hun voorbeeld diegenen tot vooruitzicht aansporen die er tot hiertoe geen getoond hebben. Mijnheer, 'k ben eene weduwe met vijf kinderen en mijn oudsten is soldaat. Hy is in Duitschland en nu bericht hij mij, dat hn vier maanden langer dienst moet doen. ik had er op gerekend, dat hij bin nen enkele weken, t huis zou zijn geweesthy mocht gaan werken by zyne tehuiskomst en hy was dus den verwachten steun van t gezin. Kunt Ge me niet behulp zaam zynKunt Ge hem niet op zyn gestelden tyd doen naar huis komen Ik bid, ik smeek u er om Mynheer. Zoo sprak die arme weduwe, tot onzen volksvertegenwoordiger, die haar ongelukkiglyk moest zeg gen, dat hy dacht, dat het ge- schryf, al het geloop, een slag in 't water zal zyn. En het lammeteeren ging voort. Haar zoon. had haar verteld,dat hy in Duitschland minstens vyf- maal zooveel dienst te doen had, dan de soldaten in België dat het eten onvoldoende was, en dat de wacht optrekken, altyd gevaar opleverde voor hun leven dat de soldaten die in België hun dienst mochten verrichten, op hun ge stelden tijd naai' huis mochten komen, dat dezen dus veel min dienst te verrichten hadden en nog daarby het voordeel hadden niet langer te moeten dienen, enz. Hoevelen zullen er in hetzelfde geval niet zyn, vriend lezer of lezeres Hoe zal ons b^iuw-geel gouvernement niet vervloekt wor den van al die jongens, van al die vaders en moeders, van al de ver loofden '1 Maar hoevelen zullen er ook onder hen niet zyn, die voorde beulen hunner kinderen hebben gestemd Inderdaad,'t zyn de socialisten alleen, die de bezetting van het Rhui gebied hebben bekampt 'tzyn de socialisten alleen die al het mogelyke hebben gedaan om de zes maanden diensttyd te doen aannemen, en door liberalen en katholieken niet zyn gevolgd. 't Is dank aan die beide burgers- partyen, dat den diensttyd is ver lengd en dat er vier maanden lan ger za! geklopt worden, zoolang de Rhurbezetting duurt. Het is dus niet genoeg, dat die bezetting ons d'oogen kost uit den kop en niets opbrengt, het brengt het leven onzer soldaten in ge vaar en het legt hen vier maanden meer d'enst op. 't Is jammer, dat den goeden het metden kwaden moet en bekoopen, maar zonder dit, zouden we ge neigd zyn te zeggen het is wel verdiend. Wat zeker is, is, dat er velen nu hunne vroegere stem zullarf beklagen en voorzeker het vast besluit zullen nemen, niet meer te herbeginnen, maar in t vervolg te stemmen voor de Sooiaiistisché party, daarvan is overtuigd Friederik.

Recht en Vrijheid | 1923 | | pagina 1